Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#251) dr_strange válasza _Balage_ (#250) üzenetére


dr_strange
senior tag

amsn néven

valamint a gaim nevű instant messenger tud icq, yahoo és msn protokollt is


www.freshmeat.net

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#252) _Balage_


_Balage_
csendes tag

Köszi! És ez az amsn cucc ez kezeli a már meglévő .net akkountomat, partnereket megminden?

Boci-boci tarka, se füle, se farka, oda megyünk lakni, ahol tejet kapni!

(#253) escie válasza _Balage_ (#252) üzenetére


escie
őstag

szerintem igen. úgyanúgy be kell jelentkezni a mélcímeddel...

I'm back, baby!

(#254) snowflake válasza _Balage_ (#250) üzenetére


snowflake
tag

esetleg kopete, ha kde alá kell, szerintem jól használható
Bővebben: link

(#255) FireLord


FireLord
aktív tag

Üdv!

Én is szeretnék megismerkedni a linux-al de nemtudom melyiket használjam a sok közül.

Szeretnék php,html,perl,cgi file-okat futtatni rajta ha lehetséges, és olyan kellene amivel egy kezdő is elboldogul.

Találkoztam Suse-val az nem volt olyan bonyolult, most felraktam az UHU-t de abban semmit nem találok.

Szóval Suse 9.2 megfelelő lenne számomra?

(#256) mkbla válasza FireLord (#255) üzenetére


mkbla
senior tag

Én a Mandrake 9.2-vel kezdtem, és meg vagyok vele elégedve. sztem próbáldki (vagy a 10.0-t vagy a 10.1-et), aztán majd eldöntöd h melyik tetszik, és használd azt...

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#257) FireLord


FireLord
aktív tag

Mandrake alatt futnak a fent emlitett cuccok?

(#258) L3zl13 válasza FireLord (#257) üzenetére


L3zl13
nagyúr

PHP, HTML, Perl, CGI mi alatt nem fut? :F

Szvsz bármi amire fel tudsz rakni egy webszervert tudja futtani azokat.

Aki hülye, haljon meg!

(#259) mkbla válasza L3zl13 (#258) üzenetére


mkbla
senior tag

ja, sztem is.....

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#260) tildy válasza dr_strange (#251) üzenetére


tildy
nagyúr

Mindkettőt próbáltam de nálam kopete maradt.Sajnos az amsn, és a másik sem csinál ilyen taskbarról kiemelkedő buborékokat...

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#261) cdkerdes


cdkerdes
csendes tag

Létezik e 64 bites disztib ami magyar?És hol hozzáférhető?:F

(#262) escie válasza cdkerdes (#261) üzenetére


escie
őstag

manapság a nagyobb graf feluletek tudnak magyarul. tehát létezik magyarnyelvű 64bites cucc. mondjuk asszem a suse. de többet ne kérdezz, sajna nincs 64bites procim, így tapasztalatom sem, ezügyben. :)

I'm back, baby!

(#263) mkbla válasza cdkerdes (#261) üzenetére


mkbla
senior tag

Na, ezt a kérdést se először hallottam, legalább szétnéznétek előbb a többi témában is......

A Mandrake 9.2-től fölfelé van 64-bites támogatás, de hogy hogy műxik azt nem tudom, mert nekem sincs 64-bites gépem.....

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#264) Jam-Master J válasza FireLord (#255) üzenetére


Jam-Master J
aktív tag

Mit nem találsz az UHUban?

Én kb. 2 hónapja ezt használom (full Win irodai környezet, exchange-dzsel, ISA-val stb., szal megszenvedtem vele), és mindent megatlálok benne..igaz, az első pár héten vért izzadtam :) Az első próbálkozásom volt linuxszal...

J. - Annyit dolgozom, hogy az lassan már az ivás rovására megy...

(#265) pozebrax


pozebrax
csendes tag

Szia!

Javaslom, hogy ha nem igazán beszélsz angolul, akkor feltétlenül keresd fel az uhulinux.hu -t, amely egy magyar fejlesztésű linux, bár ehhez sem árt egy kis linuxos előélet.

(#266) novi


novi
csendes tag

Sziasztok!

Suse Linux 9.1-et telepítettem a gépemre és minden szép és jó, de valamiért nem ismeri fel a D-Link 360T ADSL modememet és így kissé nehézkes netezni. Kerestem weben Linuxos drivert de nem találtam. Mit tegyek? Előre is köszönöm válaszotok!

Sziasztok!

npt

(#267) tusi74


tusi74
őstag

Hogy lehet megcsinálni, hogy a monitorom 1152*1024 85Hz legyen?
Mert a felbontást be tudom állítani, de a frissítést nem.
Suse 9.2 Professionalom van.

Ha elkezdem állítgatni a vízszintes+függőleges frekit, akkor általában úgy elállítom, hogy el sem indul az X.

(#268) mkbla válasza tusi74 (#267) üzenetére


mkbla
senior tag

Pedig jó helyen jársz. (sztem) Nekem is volt hasonló problémám. De nekem csak 800*600-ba kellet 75 hertz (72 sikerül:))
nekem az /etc/X11/xf86config -fájlba (a z X config fájlja, Suseban nem tom hol van de biztos jó módosítgatsz ha nem indul az X :DDD) kellet beírni egy sort (modline-t) és működött, meg a horizontal-vertical frekvenciával kellet szórakozni... de aztán nekem végül is sikerült...
1ébként az 1024*768 miért nem jó? milyen monitorod van?
amúgy ez monitortol is függ h milyen frekvenciákat tudsz vele beállítani nekem is van 1 haverom akinek vindózba viszi az 1024*7678-at a monitorja, de linuxba azzal a monitorral csak 800*600 a max....

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#269) tusi74 válasza mkbla (#268) üzenetére


tusi74
őstag

Mert a Moire-k a monitoron a 1152*864-hez vannak beállítva.

Egyébként maga a felbontás megjelenik, csak azt nem tudom belőni, hogy éppen 85 HZ legyen!

Tegnap éjjel meg egyszer sikerült elérni a 83Hz-et, az össze-vissza állítgatásokal, csak akkor meg elcsúszott a kép balra, hiába állítottam be a tesztnél középre.
Kijelentkeztem, bejelentkeztem, és hopp, el is csúszott.

(#270) mkbla válasza tusi74 (#269) üzenetére


mkbla
senior tag

csak hajrá...
nekem itt van nálam haverom siemens monitorja, nekem csak 84 hertzet tudtam belőle kicsikarni...
sok sikert...

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#271) #57764352


#57764352
törölt tag

Telepítésnél milyen partíciókat kellene megadnom milyen csatolási ponttal?
Egy 20GB-os lemezt szeretnék erre használni...
A Knoppix az csak Livecd?

(#272) mkbla válasza #57764352 (#271) üzenetére


mkbla
senior tag

asszem a knoppixot is lehet telepíteni vhogy, de még nem próbáltam, a nagy linux topicban jött szóba nem is olyan rég... asszem keresni kell vmi hard diski installt.. .vagy vmi ilyesmit mondtak... nézz szét.

milyen linuxot akarsz telepíteni? mire akarod használni? csak linux lesz a gépen vagy mellette még vmi más is? mert akkor nem mind1 h milyen sorrendben vannak a particiok.
általában elég a root( / ) particiónak néhyány Gb (mondjuk 2-3-4, attól függ h milyen sok programit használsz)
kell még swap ( általában=a memória méretével)
meg a kell még /home az usereknek h akár a saját cuccait is ott tárolhatja. Ez lehet akárnekkorra, attfüggően h mennyi adatot akarsz itt tartani. néhány 100Mb-tól akármeddig.

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#273) #57764352 válasza mkbla (#272) üzenetére


#57764352
törölt tag

Sipi javaslatára Gentoo-t fogok felrakni....
/boot mount pont nem kell neki?

Igen, azon a 20GB-os vinyón csak a Linux lesz!

(#274) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Biztosan volt már róla szó, de meg vagyok: lőve 64 bites mandrake alé nvidia driver.
HOW TO?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#275) mkbla válasza #57764352 (#273) üzenetére


mkbla
senior tag

Nem tudom hgy a Gentoo -nál ez hogy műxik, de a Mandake-ben(ha kipróbálod) igy csináld:

/boot nem kell. csak simán / (ez a gyökérparticio), kell még swap, meg az usernek home,. Javaslom h próbálj ki még néhány linuxot azon kivül is (én Mandrake-t használok, és ajánlom.) De akárhány linuxot is feltehetsz, egyszerre. Csinálhatod ugy is h 3 gigát adsz a / -nek swap, 2-300 Mb a /home-nak, a maradékot pedig felcsatolod mondjuk /adatok -nak, és akkor a maradék hely lesz egy egész partició egy könyvtárban és kész.
Mire akarod használni?
Szervernek vagy csak otthoni rendszernek amin elnetezgetsz, meg filmnézés stb.....?

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#276) Grunya válasza #57764352 (#273) üzenetére


Grunya
aktív tag

Szerintem kezdésnek nagyon durva a Gentoo...
Ha még nem használtál linuxot, akkor garantáltan nem jutsz messzire vele az installban. Kivéve ha igazán cubehead infós vagy. :)
Én ajánlom akkor már inkább az Arch-Linuxot. Itt is sokat kell farigcsálni a config fájlokon, de legalább nem kell minden csomagot neked beforgatnod.

(#277) #57764352 válasza mkbla (#275) üzenetére


#57764352
törölt tag

Oksa, megnézem a mandrake-t. Hallottam valami olyasmit, hogy elrontotta a cd-olvasód, ha telepítetted..
Gondolom azóta már javították...

Honnan lehetne letölteni? Olyan kéne, ami online tudna telepíteni, mert most éppen nincsen optikai eszközöm...

(#278) kotormany


kotormany
csendes tag

próbáld ki a Knoppix-ot, mert ezzel egy cd-ről induló fullos X-et, meg egyebet kapsz!

Mindig a cigányok húzzák a rövidebbet???

(#279) mkbla válasza #57764352 (#277) üzenetére


mkbla
senior tag

az a 9.2-es volt, de adtak ki hozzá javítást, meg az LG cdrom-okhoz is
a 10.0-nak meg asszem valami gáz van a particionálójával, mert vmi sjátos bejegyzéseket csinál (vagy nem tudom pontosan...) és csak saját maga tudja olvasni... (de vmi más particiónáló programmal szétszeded és jó)
mondjuk én is ezt használom.
vagy a 10.1 -et.
Hogy honnan leeht letölteni nem tudom... én mindig cd kapom :) de nézz be a nagy linux topic-ba ott már párszor kitárgyalták, keress vissza jópár oldalt és ott lesznek...
biztos van olyan is ahonnan online tudsz telepíteni... vagy a google-n keress rá....

Nézd meg a knoppix-ot is ott nagyon telepítgetned se kell, benne van minden. Mindent magától konfigurál.

[Szerkesztve]

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#280) #57764352 válasza mkbla (#279) üzenetére


#57764352
törölt tag

Asszem az LiveCd-s. Nekem meg egy full rendszer kellene...

(#281) mkbla válasza #57764352 (#280) üzenetére


mkbla
senior tag

ja, a knoppix live cd.
van egy pár disztribúció amit (szerintem a kezdők is nyugodtan használhatnak, még én is annak tartom magam...):
Mandrake, UHU, SUSE, vagy BSD-t is nézhetsz....
utánanéztél már honnan tudsz telepíteni?
Ha mandrake-ben elakadsz én segítek ha tudok...Meg persze másban is...

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#282) anulu


anulu
félisten

anno volt már egy próbálkozásom Linux-szal, most nekifutnék mégegszer. tök kezdő vagyok, régebben rövid ideig nézegettem Suse-t és UHU-t. most első kanyarban Virtual PC-re fogom felrakni, és ha már ott úgy-ahogy belejöttem, csak akkor adom neki a teljes terepet :)

mélyvízbe vetem magam, és Debian lesz belőle. a Virtual PC miatt nem aggódom, ''van benne'' egy S3 Trio és egy SB16 emulálva, ezekkel nem lesz gond, a ''nagygéptől'' viszont határozottan félek.

felmerült bennem jópár kérdés: nForce3 illetve ForceWare driverek Linux alá mennyire stabilak, egy tök kezdőnek mennyit kell heggesztenie, hogy rendesen menjen? van esélyem, hogy a Mustek USB-s scannerem, ill a hp 656c USB-s nyomtatóm elsőre, minen gond nélkül menni fog? ezek a kérdések Debianra vonatkoznak. mondtam, h mélyvíz...

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#283) mkbla válasza anulu (#282) üzenetére


mkbla
senior tag

Szerintem, inkább ne ugorj bele mélyvízbe.... Kezdőként még elég mély a SUSE, MANDRAKE meg UHU is, inkább nézegesd azokat, vagy Knoppixot, az live cd, nem is kell semmit telepítgetned...
Majd ha valamennyire kiismered magad a fentiekben, akkor térj át Debianra-ra.... Szerintem....

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#284) #57764352 válasza mkbla (#281) üzenetére


#57764352
törölt tag

Sajnos még nem volt időm utána nézni, a 7végén elszánom magam...

(#285) anulu válasza mkbla (#283) üzenetére


anulu
félisten

anno vmelyik Suse (asszem 8.1 prof) volt fent a gépemen, ment is, csak az NF7 hangjával sz*ptam. első kanyarban Virtual PC-re rakom, akkor nem tudok semmit elbarmolni :D

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#286) anulu


anulu
félisten

amúgy meg pozitív értelemben csókoltatom azt, aki kitalálta a Virtual
PC-t! :D

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#287) Grunya


Grunya
aktív tag

Könyvtár tartalmát szeretném kislistázni. OLDALANKÉNT. Egyszerűen nem jöttem rá, hogy milyen kapcsoló kell az ls után. ls -allmore nem működik. Hogyan kell csinálni?

(#288) MiQ válasza Grunya (#287) üzenetére


MiQ
csendes tag

ls | more

(#289) Grunya válasza MiQ (#288) üzenetére


Grunya
aktív tag

Kösszépen! Remélem minden disztrib esetén működik.

(#290) sm válasza tierbatyo (#27) üzenetére


sm
csendes tag

IMHO nem lesz baj az ATI-val. vesa driverrel is megy és az ati driverrel is. Drake alatt pedig ott van még a radeon driver is. Bár a Sarge-Testing nem kezdőnek való. SUSE, Mandrake, Fedora, Ubuntu mehet. A legjobb választás az a disztrib. amihez a legközelebb kaphat támogatást a kezdő.

sm

(#291) zui


zui
tag

Hali, egy kerdesem lenne.

Eddig 2.4 es kernellel, cdrecord-al irtam cd-t scsi emulaciot hasznalva.
a 2.6 os kernelben van direct cd-write azaz, nem kell scsi emulacio, ez hogyan mukodik? (milyen modul kell hozza) es milyen progit ajanlotok hozza?
most be van forditva a kernelembe:
ide/atapi cdrom support *
block devices/Packet writing on cd/dvd media *
enable writing cache *

ez kell a cd irashoz?
es vhogy ra lehet birni a cdrecord -ot hogy hasznalja ezt vagy az mindenkeppen scsi-t akar?
koszi

zui

(#292) eddie303 válasza zui (#291) üzenetére


eddie303
őstag

cdrecord dev=ATAPI:0,0,0 például.CD-író frontendek tudják, hogy mirõl van szó.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#293) capafog23


capafog23
őstag

Pár kérdésem volna ezzel az Oprendszerrel kapcsolatban:
1. Mekkora az ajánlott partíció méret a telepítéshez???
2. Tudom hogy már volt erről szó de mejik az ajánlott version egy abszolút kezdőnek???

Még soha életembe nem próbáltam ezt az Oprendszert de reményeim szerint sokat várok tőle.

(#294) dr_strange válasza capafog23 (#293) üzenetére


dr_strange
senior tag

Ha tudod, hogy volt már erről szó, miért nem olvasol utána? Csak 6-7 hsz-sal lejjebb kérdezték/válaszolták ugyanezt...

UHU, Ubuntu, Mandrake, Knoppix

a partíció mérete attól függ, mit akarsz csinálni az oprendszereddel; van linux, amelyik elfér 1 floppin, az én gentoom meg 20 gigán van

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#295) robo01 válasza capafog23 (#293) üzenetére


robo01
tag

Kezdjél egy suse 9-el. Azzal könnyen fogsz boldogulni.
Olvasd el a kézíkönyvét, részletesen le van írva minden.

[Szerkesztve]

(#296) #57764352 válasza dr_strange (#294) üzenetére


#57764352
törölt tag

A Gentoo nem csak live cd?
Erre nem kaptam még kielégítő választ, ha jól emlékszem...

Ha lehet rendesen telpíteni, akkor Ő az én disztribem...

(#297) WN31RD válasza #57764352 (#296) üzenetére


WN31RD
addikt

Lehet rendesen telepíteni a Gentoo-t, sőt, elsősorban arra való, hogy rendesen telepítsd.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#298) dr_strange válasza #57764352 (#296) üzenetére


dr_strange
senior tag

http://magenta.linuxforum.hu

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#299) #57764352 válasza WN31RD (#297) üzenetére


#57764352
törölt tag

Köszi!

Nézem a magentát...

Ha nincs optikai meghajtó gépemben, se floppy, akkor nem tudok linuxot telepíteni??

(#300) #57764352


#57764352
törölt tag

Töltöm a gentoot.

olyat hogy tudnék csinálni, hogy van egy szűz vicseszterem és abból vmi bootolható cuccost készíteni (linux) esetleg egyből olyat, hogy a gentoot települ...

Itt a formázás + partícionálás a gázosabbik része gondolom...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.