Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#951) emitter válasza emitter (#950) üzenetére


emitter
őstag

ezt az ablakot dobja a boinc: [link]

(#952) ngabor2 válasza emitter (#950) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mivel az export csak arra konzolra/shellre él, amiben futtattad, ezért nem csoda. ha mindig akarod ezeket a beállításokat használni, akkor pl. a /etc/profile-ba írd be, ez mindenkinél lefut belépéskor. vagy ha bash-t használsz, akkor vagy a ~/.bashrc-be, vagy a /etc/bash.bashrc-be tedd be az exportot.

(#953) emitter válasza ngabor2 (#952) üzenetére


emitter
őstag

tehát ha egy ilyen bejegyzést szeretnék hozzáadni a mindenkori változókhoz, hova írjam ezt:
BROWSER=/home/emitter/ProgramFiles/firefox/firefox :F

most ezeim vannak :)
etc/profile: [link]
etc/bash.bashrc: [link]
etc/bash_completion: [link]

thx

(#954) ngabor2 válasza emitter (#953) üzenetére


ngabor2
nagyúr

én az /etc/profile végére beszúrnék egy
export BROWSER=/home/emitter/ProgramFiles/firefox/firefox
sort. a végére tegyél egy újsort (entert), lehet, hogy felesleges, de volt már olyan konfigfile, ami sírt, ha nem volt ott.
monnyuk elég érdekes helyre pakoltad, bár nekem is egy incoming nevű kt-ban van minden :D

[Szerkesztve]

(#955) emitter válasza ngabor2 (#954) üzenetére


emitter
őstag

igen, ezt tettem, de ugyanúgy sír a boinc
aztán újraindítottam X-et (kijelentkezi-bejelentkezik :U ), de még most se jó
a set nem írja ki a BROWSER-t, pedig benne van a profiles utlosó sorában :(
egyáltalán a set-tel kell megnézni a változók listáját?

(#956) dr_strange válasza emitter (#955) üzenetére


dr_strange
senior tag

szerintem aposztrófok közé kellene tenni a változó értékét

utána egy

source /etc/profile

beolvassa a file-t

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#957) emitter válasza dr_strange (#956) üzenetére


emitter
őstag

köszi, de még mindig nem jó, mert csak az adott konzolon marad érvényes a hatása :(
(pedig source-oltam is...)
szóval nyitok egy új konzolt, beírom h set, és ott már nincs a változók között a BROWSER :F
hogy lehetne globálosítani :U ha van ilyen?

(#958) zLegolas válasza emitter (#939) üzenetére


zLegolas
őstag

A Rename-Them-All nekem gond nélkül megy SuSE 9.0-n. Esetleg KRename KDE alatt.

(Ha sok átnevezgetni való van...)

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#959) dr_strange válasza emitter (#957) üzenetére


dr_strange
senior tag

az /etc/profile globális hatású kellene legyen

írd be a $HOME/.bash-profile-ba is, meglátjuk, mi lesz

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#960) emitter válasza dr_strange (#959) üzenetére


emitter
őstag

ide is beírtam (az utolsó sorba, utána 1 üres sor), sourcoltam ezt is, de ha új konzolt nyitok, a set már nem mutatja :( szal csak az adott konzolon érvényes még mindig :U
ezt nem értem :O

a progi, aminek kéne tudnia az alapértelmezett böngészőmet, az írja, h a Browser változót irányítsam a böngészőre, vagy ellenőrizzem, h mailcap, vagy mime csomag telepítve van :F rákerestem ezekre, mailcapra egy mime-support nevű cuccot talál, de az már telepítve van
mime nevű csomag meg nincs :(((
ja és még azt is írja, h a ''text/html'' mime-típus be legyen állítva a böngészőmben :F ezt hol tudom megtenni FF 1.5ben?

(#961) dr_strange válasza emitter (#960) üzenetére


dr_strange
senior tag

''ezt hol tudom megtenni FF 1.5ben?''
url-sorba
about:config

és ott a network.http.accept.default értékét szerkeszd

a változós problémához: kérdezz akkor Ubuntu-szakértőket, lehet, hogy valami ''helyi specialitás'', nálam gentoon ami be van írva ezekre a helyekre, az érvényesül; lehet, hogy ubuntun van egy spéci file ahova ezeket írni kell

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#962) Rickenstein


Rickenstein
senior tag

Nya mivel ez a Fedora a legalapabb funkciókat tekintve is gyakorlatilag teljességgel használhatatlannak bizonyult, ezért PartitionMagic-kel szépen letöröltem az egészet, majd gondosam befedtem a helyét NTFS-sel. Mintha sohasem létezett volna. Egyúttal hangos sóhajtással kísérvén könyveltem el magamban, hogy immáron biztos nem találok kiutat ama dilemmámból, hogy valaha is egy normális operációs rendszert találjak a számítógépemre. :( Majd csak összegyűlik már a pénzem a Mac-re.

PS C:\>_

(#963) emitter válasza Rickenstein (#962) üzenetére


emitter
őstag

sajnállak... egyébként mire szeretnéd használni a Linuxodat?
Ubuntut nem akarod kipróbálni? :U

(#964) zLegolas


zLegolas
őstag

Nem meglepő, gyakran előfordul az ilyesmi. Nehéz elvonatkoztatni a megszokott sémáktól, nincs meg a ''c''-meghajtó, meg nem megy rajta a Need4Speed-20, ergo használhatatlan.

Az, hogy a világon sok-sok ezer felhasználó nyűvi megelégedéssel: mellékes.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#965) Sianis válasza Rickenstein (#962) üzenetére


Sianis
addikt

Sorold mi nem ment....

(#966) Rickenstein válasza zLegolas (#964) üzenetére


Rickenstein
senior tag

Jaj azért ennyire nem vagyok láma. Szerencsétlen mplayert próbáltam továbbra is felrakni - a végén már egy lefordított - változatát, de egy alap rpm --install mplayer* parancsra is mindenféle hülyeséget írt ki. Utána meg azt mondta, hogy fel van installálva, holott sehol nem találtam ebben a keszekusza-logikátlan linux könyvtárszerkezetben. Ugyanilyen rpm csomag telepítést próbáltam meg NTFS partíció kezelésének ürügyén, de megintcsak hibaüzenet, már látja az NTFS partíciókat, csak mountolni nem hajlandó mondván az NTFS neki ismeretlen formátum. Én nem akarok ennyit foglalkozni vele. Ha valamit feltelepítek legalább annyira szíveskedjen egyszerű lenni, hogy működik.
Jaigen az rpm --install parancs kiadása után, mind a 2x ugyanazt a figyelmeztető üzenetet kaptam, miszerint valami kóddal van nekije baja. Nem emlékszem a hiba pontos szövegére


[Szerkesztve]

PS C:\>_

(#967) Sianis válasza Rickenstein (#966) üzenetére


Sianis
addikt

Ugye olvastad a Linux Nem Windows nevezetű irományt. Ha nem akkor pótold, le van írva tisztán érthetően, hogy mi a helyzet. A Linux nem akar a Windows-ra hasonlítani, nem az a célja, hogy minnél többen, minnél több mindenre használják, hanem arra, hogy a lehető legjobban tudja azt, amit éppen tud. Ha van időd akkor olvasd le, 12 oldalas PDF, szerintem érdemes.

(#968) Rickenstein válasza Sianis (#967) üzenetére


Rickenstein
senior tag

Nekem nem Windows kell, hanem egy használható, gyors és megbízható OS. Ne kelljen órákig azon bíbelődnőm, hogy lejátszak egy mp3-mat, amikor már széplassan a hűtőgép is letudja stb.

[Szerkesztve]

PS C:\>_

(#969) ngabor2 válasza Sianis (#967) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a lusták kedvéért egy linket dobnál?

(#970) Rickenstein válasza ngabor2 (#969) üzenetére


Rickenstein
senior tag

[link]

PS C:\>_

(#971) Sianis válasza ngabor2 (#969) üzenetére


Sianis
addikt

PDF :

[link]

HTML:

[link]

[Szerkesztve]

(#972) Sianis válasza Rickenstein (#968) üzenetére


Sianis
addikt

Ha olvastad, akkot tudhatod, hogy nem egészen így működik, ahogy te szeretnéd. Néha bizony igenes rá kell szánni az időt. Ezt ne vedd sértésnek, de ez is benne van, hogy 1 ember miatt nem fognak változtatni a filozófiájukban, sokaknak nincs szükségük a multimédiás dolgokra, persze ez is elérhető Linux alatt, de pl ngabor egy jó példa, neki szüksége van karakteres felületre, nekem is, azért mert sokkal gyorsabb a munka vele, és így van ezzel még sokezer rendszergazda is, akiknek nincs grafikus felület, mert egy tűzfalat, webszervezhez nem kell ilyen, pláne, ha nincs is telepítve. No de nem írok le mindent ott az iromány 100%-ban igaza van...

(#973) Rickenstein válasza Sianis (#972) üzenetére


Rickenstein
senior tag

Abban valóban igazad van, hogy ha szervert akarok üzemeltetni akkor felesleges befektetni egy nagyobb teljesítményű masinába, csak azért, hogy legyen vmi GUI. Nagyrészben úgyis ki van kapcsolva a monitor. Ha meg optimalizált is a kód, akkor mégtöbbet lehet spórolni a költségeken. Csak én azt hittem, hogy talán már alkalmas mindennapi felhasználásra is. Tévedtem. Max. irodába, ahol csak egy Office kell némi nyomtatással kombinálva. Mindegy. Egy próbát megért


[Szerkesztve]

PS C:\>_

(#974) zLegolas válasza Rickenstein (#966) üzenetére


zLegolas
őstag

Hát, a hiba nem a számítógépben van, ez biztos.
Nem is az op.rendszerben, ez is biztos.
A könyvtárrendszer sem kesze-kusza, ez is biztos.

Mellesleg az NTFS korrekt írása nem megoldott a Linux-ban, bár vannak próbálkozások.
Öööö... mielőtt erre reagálnál egy kérdés: az istenkirály Windows Akármi képes alapból reiserfs, ext2, ext3 stb... fájrendszer írására? Neeem? Pedíg szabad forráskódú, nem úgy ugyi az NTFS. :U


Semmi gond, nem neked való és kész.


[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#975) Sianis válasza Rickenstein (#973) üzenetére


Sianis
addikt

Lehet, hogy rossz disztróval kezdtél. Talán egy UHU, vagy egy Ubuntu barátságosabb lett volna...UHU-ban előre telepített mplayer van, Ubuntu alatt pedig két parancs, és van mplayer is és xmms ( zene lejátszó ) is.

(#976) Rickenstein válasza Sianis (#975) üzenetére


Rickenstein
senior tag

Lehet. Csak anno szerettem a RedHat-ot.

PS C:\>_

(#977) T. Almeida válasza Sianis (#975) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Üdv.,

Ez azt jelenti, hogy van Ubus csomagja az mplayernek?

Apt-get install-ra:
almeida@mittomen:~$ sudo apt-get install mplayer
Password:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése... Kész
A(z) mplayer csomagnak nincs elérhető verziója, de egy másik csomag
hivatkozik rá. Ez azt jelentheti, hogy a csomag hiányzik, elavult,
vagy csak más forrásból érhető el

(#978) Rickenstein válasza Sianis (#975) üzenetére


Rickenstein
senior tag

Kérdés: Az UHU-nak mit takar ez a LiveCD-je?

PS C:\>_

(#979) cucka válasza Rickenstein (#968) üzenetére


cucka
addikt

érdekes, nekem nem kellett órákig szenvednem az mp3 támogatással, ubuntu alatt. gyanítom, hogy fedorában is viszonylag fájdalommentesen megoldható, némi olvasás után.
sőt, kapaszkodj meg, minden olyan dolgot tud, amit windowsban is használtam. (leszámítva a dc klienseket, abból eddig nem találtam normálisan működőt, ha valakinek van ötlete, szóljon:) )

az igazán hajmeresztő rész viszont most következik: képzeld, nálam a windows is használható, megbízható és a gyorsaságával sincs gond. érdekes módon nem fagy, nem lassul be és általában véve nagyon jól működik. bennem van a hiba?

(#980) Sianis válasza Rickenstein (#978) üzenetére


Sianis
addikt

A LiveCD, egy olyan CD, ami telepített Linux van. Erről bootolva ( lassú ), egy működő OS-t kapsz, azért, hogy pl netezhess, stb stb, de a lemezeidre nem tudsz írni, tehát nem tudod elrontani a winyón lévő OS-eket. Szóval ilyen próba verzió, de azéert használható is.

(#981) Sianis válasza T. Almeida (#977) üzenetére


Sianis
addikt

Én úgy tudom, hogy UHU-n, telepítéskor már felmegy az Mplayer. Legalábbis ezt olvastam róla egy teszben is. Elég régóta nem jártam ennek utánna.

(#982) Rickenstein válasza cucka (#979) üzenetére


Rickenstein
senior tag

Látszólag a Fedora is tudná kezelni az mp3-mat, csak defaultban az mp3 lejátszója visít, hogy nincs kodek. Mint a kolléga is mondta, az ubuntuban egyből műxik az mp3 és egyéb média formátumok lejátszása. Windows nállam se fagy, csak néha még az 1GB RAM mellett is belassul, hiába tartom maximálisan karban. Lehet nem kellett volna meglátnom a MacOS multitaskját. Vagy nem kellene néha programokat telepítenem-törölnöm. Kitudja.

PS C:\>_

(#983) Rickenstein válasza Sianis (#981) üzenetére


Rickenstein
senior tag

Na túllévén első idegrohamomon megpróbálkozom vele. Mármint nem a Live CD-vel, hanem valami telepíthető verzióval.

PS C:\>_

(#984) T. Almeida válasza Sianis (#981) üzenetére


T. Almeida
senior tag

UBus csomagra gondoltam :)

(#985) cucka válasza Rickenstein (#982) üzenetére


cucka
addikt

ubuntuban nem műxik egyből az mp3 támogatás, mint ahogy egy csomó más kodek sincs benne alapból, de egyszerűen le lehet tölteni ezeket. másik megoldás a problémára: ubuntu alá létezik egy automatix nevű szkript, ami elvileg automatikusan letölt és feltelepít mindenféle kodeket, lejátszót, egyebet. teljes listáért keress rá ubuntuforums.org-on.

(#986) Sianis válasza T. Almeida (#984) üzenetére


Sianis
addikt

[link]

Itt pl van! :P

(#987) zLegolas válasza cucka (#979) üzenetére


zLegolas
őstag

Valknut

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#988) T. Almeida válasza Sianis (#986) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Hmm...te most direkt szórakozol velem? :DDD
Akkor mondom még1x: UBUNTUs csomagra gondoltam.

[Szerkesztve]

(#989) Sianis válasza T. Almeida (#988) üzenetére


Sianis
addikt

Fogod, és HUP WIKI-n az Ubuntu Kalauz segítségével belövöd a repo-kat, valahol a lista elején van. Ezután:

sudo -s
apt-get update
apt-get install <csomagok>


Nem tudom miért, én UHU-t láttam ... sorry

(#990) cucka válasza zLegolas (#987) üzenetére


cucka
addikt

valknut - próbáltam, nem kompatibilis a ptokax hubszerverekkel. (ez dokumentált hiba, megoldás nincs rá)
linux dc++ - chat nagyon bugos, kihagynak sorok. ptokaX hubszerveren user-lista megjelenítése bugos. letöltés/feltöltés működik benne.
dcgui - ezt képtelen voltam normális működésre bírni

további ötletek? :)

(#991) Rickenstein


Rickenstein
senior tag

Nya a SuseLinux 10 Eval DVD verzió eddig szimpi. Reklámozzák nagyon a multimédia képességeit. Flash, Shockwave, Acrobat hmm. A végén még használható lesz. Bízom a Novellben. Na mindenesetre minnyá' letőttyük. :))


[Szerkesztve]

PS C:\>_

(#992) szuszinho


szuszinho
őstag

sziasztok!

tök kezdő vagyok linux terén, ezért lenne 1-2 ''okos'' kérdésem. szóval, hozzáadtam a PATH-hoz egy könyvtár útvonalat(/usr/local/mysql/bin), de ha bezárom a terminál ablakot és újra bekapcsolom, akkor már nem működik és maga az sql szerver sem indul automatikusan, pedig kellene neki. mi lehet a gond? előre is köszönöm a segítséget!

(#993) tierbatyo válasza szuszinho (#992) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Szerintem az /etc/profile-ban írd be a PATH változót, akkor elvileg müködnie kellene. Másik javaslatom, hogy csinálj egy symlinket a mysql-ről az /usr/bin-be és akkor nem kell a PATH-del szarakodni.

Take a look to the sky just before you die

(#994) zsommi


zsommi
senior tag

Hali!
Kéne nekem egy Linux, csak nem tom, hogy milyen lenne nekem jo..:(
Egyelőre csak netezésre, zenét hallgatni, meg tanulni szeretnék vmilyet, lényeg, hogy magyar legyen, és 64 bites...
Az Ubuntu-ra gondoltam elsőként, az bejött nekem eddig is, de lehet hogy van valami jobb..:)


Other: Kéne egy másik linux, amibe szinte semmi sem kellene, csak egy ftp szerver lenne a gép, és ez alá kéne vmilyen linux, csak ide se tom hogy milyen...:(

(#995) ngabor2 válasza zsommi (#994) üzenetére


ngabor2
nagyúr

desktop linuxnak jó lesz az ubuntu, jobbat nem igazán találsz, legfeljebb másmilyet.

ftp-szervernek... végülis ott is le lehet csupaszítani egy ubuntut (első lépésben az x-ez leszeded, az hoz magával mindent), de ha egy kicsit ''expert'' vagy, akkor inkább egy Debian cd-vel próbálkoznék, abban asszem ki lehet választani, hogy szervernek lesz, akkor mást nem is telepít.

valamint vannak direkt ilyen célra kihegyezett, akár 1-floppys linuxok. lásd még distrowatch.com [link]

(#996) zsommi válasza ngabor2 (#995) üzenetére


zsommi
senior tag

Hmmm...ok..
Akkor debian lesz, vagy az az egyfloppys..:D
Arra ugyis kiv. vok..:D
Csak nincs floppymeghajto a szervergépben... :B
De majd szerzek egyet..;)

(#997) ngabor2 válasza zsommi (#996) üzenetére


ngabor2
nagyúr

vannak cd-s live dolgok is, kb. ugyan addig kell neki a cd-meghajtó, mint a floppysnak a floppy. sőt, cd-re is kiírhatod a cuccot, utána már úgyis memóriából fut.

asszem én a LEAF Bearing-et néztem egy időben, bár sok időm nem volt rá... a google segít megtalálni.

(#998) zLegolas válasza cucka (#990) üzenetére


zLegolas
őstag

Nincs sajna.
Én még egyiket sem próbáltam. :B :P

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#999) szuszinho válasza tierbatyo (#993) üzenetére


szuszinho
őstag

És ezeket hogyan kell? :F

(#1000) T. Almeida válasza zsommi (#996) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Szerintem ne ''hardcore'' linuxszal kezdj, mert hamar beleunsz abba, hogy semmi nem jön össze, ha kezdő vagy. Próbáld meg az Ubuntut, vagy az UHU-t konfigolgatni GUI-ból, ha jól megy (így se lesz egyszerű), akkor próbáld meg a Debiant, vagy az egyfloppyst...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.