Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#301) Grunya válasza #57764352 (#300) üzenetére


Grunya
aktív tag

Most akkor tényleg nincs optikai meghajtó a gépedben? Úgy azért kissé nehezebb lesz installálnod...

A szűz winyó a másik windowsos mellett van? Arra akarod telepíteni a Linuxot? Ez nem probléma.

(#302) #57764352 válasza Grunya (#301) üzenetére


#57764352
törölt tag

Jah, nincs se floppy, se optikai most.
Jah, van egy 160 GB (win) + 20GB ezt akarom linuxra!

(#303) lyzzard


lyzzard
aktív tag

hali mindenki!
pár napja elegem lett abból, hogy a sokak által jónak emlegetett Linuxot megismerjem...ennek örömére, és mások tanácsára leszedtem az UHU-t. minden nagyon jó, tetszik, meg minden, csak egy bajom van, nem tudok netre csatlakozni. :( szal van az UHU tárcsázója, meg ott beállitom a kapcsolatot, és kiirja, hogy tárcsázza, és ott leragad...amugy beállitottam, hogy ADSL, meg a netev, jelszót, és amikor kérem, hogy naplóval mutassa, akkor egymás után párosával jönnek néha olyan sorok, hogy asszem ''send'', meg ''receive''...szal ha valaki tud segiteni, azt köszönöm:D
jah, és a hálokarit felismeri..

[Szerkesztve]

(#304) meoindil válasza lyzzard (#303) üzenetére


meoindil
aktív tag

Nyiss egy konzolt. Írd be: adsl-config megjelenik egy ablak töltsd ki amit kell. Azután Vezérlőpult -> szolgáltatások -> adsl szolgáltatás és itt be tudod állítani, hogy bootoláskor automatikusan induljon-e az internet kapcsolat.

(#305) gege71.hu


gege71.hu
addikt

Na felraktam életemben másodszor egy Linuxot.
neveztesen Redhat Enterprise Linux 4.
Szép magyrra váltható installer meg minden.
Szépen fel is települt kb 20 perc alatt az egész.
Anno SuSE-t telepítettem...derég is volt :D
Na már most totál agyhalálban vagyok. nem tom hogy tudnám a másik két Ntfs vinyómat böngészni, onnan esetleg másolni a Linux vinyójára.
Egy teljesen szűz Sata vinót dedikáltam a linuxnak.
Tiszta égés biztos ez a kérdés, de sehol nem találom hol tudnám többi vinyó tartalmát böngészni...
A hardverböngészőben látom a őket de kb itt meg is állt a tudományom :)
Ja és a rendszerteljesen zsír magyar felülettel fut egy két szoftvert kivéve.
Segítséget előre is thnx.
ja persze hsz-t most már a linuxról tolom.
netet nem kellett állítanom(kábeles dhcp-s net) csak proxy-t. mail és böngészés adta magát , de ez az hdd eszkö láttatás(mountolás) hmm ebbe most jól beégtem :DD

[Szerkesztve]

(#306) gege71.hu válasza gege71.hu (#305) üzenetére


gege71.hu
addikt

A rendszerezközö/lemezkezelés menü alatt ezzel olt le a rendszer:
''Önnek nincs jogosultsága egyetlen fájlrendszer csatlakoztatására/leválasztására sem.
Kérjen segítséget a rendszergazdától.''

Ez érdekes mert csak A felhsználóként vagyok benn a rendszerben...kinek ha nekem ne lenne ilyen jogosultságom... segítséget meg magamtól kérnrék én ..de....
Mára ezt feladom :(

(#307) BaLinux válasza gege71.hu (#306) üzenetére


BaLinux
tag

Indíts egy konzolt, 'su'-val root leszel, máris mountolhatsz, persze parancssorból. Ezeket a csicsás gui-kat nem vágom sajna, lásd aláírás :)
VAGY
az /etc/fstab-ban megadott filerendszereknél az opciókban meg lehet adni, hogy user is mountolhatja-e. (user opció) Ha ez be van állítva, sima user is fogja tudni (un)mountolni.

(#308) gege71.hu válasza BaLinux (#307) üzenetére


gege71.hu
addikt

Ehh, asszem ezek miatt a parancssoros baszakodások miatt nem jött be régen sem a linuxosdi..de most nem hátrálok :).
Mit mivel írjak hova hogay ez menjen??? topikcm adott...ugye...tehát kicsit szájbarágósabban plíz az ilyen konzolos cuccokat :)
, etc/fstab megvan
ez van benne:
# This file is edited by fstab-sync - see 'man fstab-sync' for details
/dev/VolGroup00/LogVol00 / ext3 defaults 1 1
LABEL=/boot /boot ext3 defaults 1 2
none /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0
none /dev/shm tmpfs defaults 0 0
none /proc proc defaults 0 0
none /sys sysfs defaults 0 0
/dev/VolGroup00/LogVol01 swap swap defaults 0 0
/dev/hda /media/cdrecorder auto pamconsole,fscontext=system_u:object_r:removable_t,exec,noauto,managed 0 0
/dev/fd0 /media/floppy auto pamconsole,fscontext=system_u:object_r:removable_t,exec,noauto,managed 0 0



[Szerkesztve]

(#309) BaLinux válasza gege71.hu (#308) üzenetére


BaLinux
tag

Nos, a linuxnak van ez a tulajdonsága, hogy konzolból sok mindent meg lehet csinálni, amihez még nem írtak GUI-t. Szerintem előny, csak hát szokandó. :)
Az fstab-odból arra következtethetek, hogy ne editáld közvetlenül, mert van rá progi, állítja ez a sor: # This file is edited by fstab-sync - see 'man fstab-sync' for details
Tehát az fstab-sync parancsot kellene megvizsgálni. Sajna ebben nem tudok segíteni, mert soha életemben nem láttam ezt a disztibúciót... nem akarom manuális turkálással szétszedni a konfigját, sok olyan opció van itt amivel nem találkoztam, ki tudja mire jó. Reméljül az fstab-sync segít.

[Szerkesztve]

(#310) gege71.hu válasza BaLinux (#309) üzenetére


gege71.hu
addikt

thnx

(#311) Finwe


Finwe
őstag

Hail! Földobtam egy suse 8.1-et (külön vinyóra) nagynehezen parancssorból mivel a videókártyát és a monitort nem ismerte fel. Még most sem, de a netet sem tudom elindítani róla, nem találok semmilyen beállítást, már amit az akadozó grafikus felületről sikerült lenézni. (gondolom, ha van net tudom frissíteni ezt, azt és f*sza lenne)

Valaki tud segíteni, ezt hogyan lehetne parancssorból megoldani, vagy szerezzek egy 9.2-t? amúgy sikerült letöltenem egy 9.2-t ami 3GB, de csak mérete van sehogy nem hasznosítható

Nekem elvileg majd dolgoznom kell a linuxal, most csak a suliban tudok vi-t és egyebeket gyakorolni de lassan jön a zh, addig még a maple-val is meg kéne barátkoznom (már töbször próbáltam win alatt de nem szereti)

[Szerkesztve]

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#312) Finwe válasza Finwe (#311) üzenetére


Finwe
őstag

UP! :Y

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#313) periannath


periannath
csendes tag

Sziasztok

Most kezdtem el Linux-al foglalkozni, és első lépésként UHU-t raktam a gépre.
Az első ismerkedés után jött az első probléma, amire szeretnék választ kapni, remélem tudtok, szóval 2 felhasználó van megadva + root, a 2 felhasználóként eleinte megtudtam nyitni az UHU vezérlőpultját, természetesen csak úgy, hogy megadtam a root jelszavát, na mindegy, a lényeg, hogy az ADSL-t akartam beállitani amit egy másik pc-ből kapnék megosztottként. Valahogy nem sikerült beállitanom, ezért átléptem root felhasználóba, itt szépen beirtam a másik gép(átjáró) ip-jét + dns + subnet mask, ment is rögtön a net mindegyik böngészővel, viszont mikor visszaléptem a sima felhasználói felületre ott nem, Miért?
Azt hittem, hogy itt is be kell állitani az UHU vezérlőpultban a cimeket, meg is próbáltam, viszont amikor megjelent a kis panel, hogy adjam meg root jelszavam, megadtam, és vártam, de nem jelenik meg a vezérlőpult. Mi történhetett, mit csesztem el? Remélem tudtok segiteni.
Ja, és bejelentkezéskor, mikor Gnome-ot használok, kiirja, hogy a webcimem-et nem ismeri, és a etc/host hozzáadásával a probléma megoldódik, ez mi a csuda?:F

Előre is kössz!!:DD

(#314) Coover


Coover
csendes tag

Hali!
Teljesen kezdő vagyok linux témában,de izgatja a fantáziámat.Kezdés képpen csak netezésre szeretném használni.Hogy lehetne megoldalni ,hogy egy 400MB vinyóra a netről letőlteni valami grafikus felületű linuxot és cd boot nélkűl instalálni.(olyat amin el is igazodom.Van még egy 1.2GB-os vincsi,arra is letőlthetem,de telepíteni a 400-asra akarom.
Lehet,hogy mahaság az egész,de ha tudtok valami megoldást ,akkor belökhetnétek a szekerem.Köszi.:U

Felülírtam! Nagy baj? [ I/N ]

(#315) meoindil válasza Coover (#314) üzenetére


meoindil
aktív tag

Üdv!
Valami régebbi disztrót kellene nézned ami elfér a 400 megán. Esetleg ismerkedhetsz a live verziókkal ezekből elég sokféle van (magyar is blackPanther: Bővebben: link vagy UHU-Live: Bővebben: link).
Egy nagyon kicsi disztró amit lehet telepíteni is, de újraírható cdről futtatni is Puppy Linux: Bővebben: link

(#316) Coover válasza meoindil (#315) üzenetére


Coover
csendes tag

Köszi a linkeket.Igen ebből livecd lesz.(volt egy uhu, akkor gépem nem volt, költözködésnél meg a cd tünt el:O)Úgy néz ki, hogy vinyoról nem tudok telepíteni, mert vagy cd-re kéne írni, vagy csinálni egy boot flopyt.Nincs cd íróm, az alaplamnak meg valami gyíkja van és nem kezeli a kislemez meghajtót.Nem is találtam kis verziójút a neten(csak magyar érdekel).Ha sikerűlt szereznem livecd-t még biztos lesz még kérdésem.;)

[Szerkesztve]

Felülírtam! Nagy baj? [ I/N ]

(#317) efge válasza meoindil (#315) üzenetére


efge
aktív tag

igeretes ez a puppy. nekem minel kisebb meret kell :)
tud ez vajon vmi web/ftp szerver szeruseget? vagy lehet hozza installalni?

A tűzfal a gyengék menedéke! A bátrak IEt használnak!

(#318) Coover


Coover
csendes tag

Ez is jónak tünik, de angól.Nem sokat értettem belőle, csak annyitt, hogy kis helyet foglal.
Bővebben: link

[Szerkesztve]

Felülírtam! Nagy baj? [ I/N ]

(#319) Coover


Coover
csendes tag

A vektorlinux oldalán, az install linknél van egy olyan, hogy hard disk install.Ha valaki megnézi, esetleg leírhatná miről van szó.:)

Felülírtam! Nagy baj? [ I/N ]

(#320) Dominator


Dominator
aktív tag

Na szerintem Debian Woody, az frankó lesz egy kezdőnek, ha azon megtanul akkor minden tud - nekem ezt mondták, azóta is még sajna windózt használok mert kellene még egy vinyó... :(

(#321) periannath válasza periannath (#313) üzenetére


periannath
csendes tag

Valaki segítsen már egy Linux kezdőnek!!
313-as hozzászólás.

Köszi

(#322) mkbla válasza periannath (#321) üzenetére


mkbla
senior tag

próbálj meg arra a gépre egy proxy-t csinálni amibe megy a net, és úgy oszd le a másik gépre (pl:squid), ott pedig csak annyit kell tenned h felhasználóként beállítod a proxyt a böngészőkbe, és kész.

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#323) nagyt2003


nagyt2003
csendes tag

Hali All!

én totál kezdő linuxos vagyok. felraktam az uhu linuxot tök sirály. a Counter-Strike-t akartam rajta futtatni meg is találtam a leírást de sh kiterjesztésű fájlokat nem tom telepíteni. pedig azok kellenénak a futtatáshoz.Bár a legjobb az lenne ha valaki tudná a teljes leírást szájbarágós módszerrel annak örülnék a legjobban.
Hirtelen ennyi!

ui: ja itt találtam a leírást:

http://www.linux-gamers.net/modules/wfsection/article.php?articleid=17

[Szerkesztve]

(#324) snowflake válasza nagyt2003 (#323) üzenetére


snowflake
tag

Két dolgot tehetsz:
a; egyszerűen egy ''sh''-t beírsz a file neve elé pl: sh a_fileneve.sh
b; adsz a filenak futtatási jogot:
chmod +x a_fileneve.sh
majd ezután: ./a_fileneve.sh -val indíthatod

(#325) jeszi


jeszi
tag

Sziasztok!

Az imént felraktam egy Debian woody alap rendszert. Szeretném frissíteni az interneten keresztül, de nem sikerül. Egy szerveren keresztül jön a net. Pl.: a www.index.hu-t tudom pingelni, de a http://www.index.hu-t már nem. Így a csomaglistát sem tudom frissíteni. Tudtok segíteni?

Nem félek a haláltól, majdcsak túlélem valahogy!

(#326) Finwe


Finwe
őstag

Na mégecce! Sikerült feldobnom egy 64bites suse 9.2 novell-t. nagyon tuti csak internet kapcsolatot nem talált és én sem hogyan mondjam meg neki szal azt nemtom, és 3d nincs rajta mert nincs opengl neki.

Azt kérdezném, hogy az inernetet hogyan állítsam be!
(a 3d annyira nem fontos de hátha majd játszom is rajta csak a poén kedéért)

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#327) Thief


Thief
aktív tag

Na szóval:felraktam winfos alá egy suse 9.2 pro-t.Minden megy,jó minden,de én megrögzött dc-s vagyok,és a valknut valahogy nem az én esetem.Van más is linuxra?A másik dolog pedig,hogy rpm fájlt simán felrakok Yast2-vel,de a makefájlos,forráskódos mittoménmiket nem tom hogy kell,szal HELP me PLÍÍZ

(#328) Batman válasza Thief (#327) üzenetére


Batman
őstag

Ha forrásbol telepitesz, mindig van egy readme fájl, azt olvad el , és levan írva mit kell csinalni.
általában :
./configure
make install
make

de nem mindig, szal olvasd el a readmet.

Hat a valknuton kivul nem igazan tudok mast, barátkozz vele :)

[Szerkesztve]

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#329) Thief


Thief
aktív tag

Thx,de a valknuton tölteni sem tok,hallottam már olyanról,hogy dc-t használnak linuxon,de hogy?Na erre keresgetnem kell.Ja és linuxon megy a wine/xwine/winex vagy valami más win emu?Mer nekem a wine nem ment v.miért

(#330) Thief


Thief
aktív tag

Ja tényleg és egy Mandrake egy kezdőnek nem túl nagy falat?

(#331) meoindil válasza Thief (#330) üzenetére


meoindil
aktív tag

Ja tényleg és egy Mandrake egy kezdőnek nem túl nagy falat?
Szerintem nyugodtan kipróbálhatja egy kezdő, jól kezelhető és sok csomag van hozzá.

(#332) escie válasza meoindil (#331) üzenetére


escie
őstag

pont jó kezdőnek a _mandriva_.
egy ideje így hívják.

I'm back, baby!

(#333) Sianis válasza escie (#332) üzenetére


Sianis
addikt

Én is azzal kezdtem, elég egyszerű, hogy megtanuld az alapokat!

(#334) escie válasza Sianis (#333) üzenetére


escie
őstag

mai napig megvan az első disztróm.
aranyszínű, nyomott cd, Mandrake 7.0-2. :)
2000 áprilisi Chip-ben volt.
te jó ég, 5 éve jöttem össze a linux-szal. hüpp... :)

I'm back, baby!

(#335) Sianis válasza escie (#334) üzenetére


Sianis
addikt

oh god, it's very nice!

Franc beléd, hogy ilyen gyűjteményed van! :D

(#336) mkbla


mkbla
senior tag

Szerintem a Mandrake tökéletes egy kezdő linuxosnak, én másfél éve kezdtem a 9.2-vel. Nekem tetszik, és meg vagyok vele elégedve....

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#337) frankie666


frankie666
csendes tag

Sziasztok!
Lenne egy kérdésem...
Suse 9.2
Soros portra csatlakoztatott Actisys 200L infraport, és egy SE t610 telefon.
A sysconf/irda fileban be van állítva hogy irda =yes, device=/dev/ttyS0
Utána irattach /dev/ircomm0 -d actisys
Aztán rcirda start
Látszólag minden rendben, de mégsem látja a telefont a port.
Lekérdezem az rcirda status paranccsal az állapotot, de status running....
Mi lehet a probléma?

frankie

(#338) mkbla válasza frankie666 (#337) üzenetére


mkbla
senior tag

olvasd el ezt:
Bővebben: link

vagy a hup.hu- keress rá (infraport linux alatt), ott is volt már hasonló gondom... nekem látta a gép a telefont....

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#339) frankie666 válasza mkbla (#338) üzenetére


frankie666
csendes tag

Köszi, olvasom és nézem!

Csak nekem sajna nem látja a telt...-(

frankie

(#340) frankie666 válasza frankie666 (#339) üzenetére


frankie666
csendes tag

Na mostmár látja a telefont, tud is vele kommunikálni.
De az Easy Connect még mindig nem tud kapcsolódni, és szinte rögtön kiírja a hibaüzenetet....:(

frankie

(#341) mkbla válasza frankie666 (#340) üzenetére


mkbla
senior tag

nem tudom mi lehet a gond... nekem is tudott kommunikálni a gép-telefon, de utána nem is foglalkoztam vele... nem volt se időm.. se kedvem... de azért szólj ha sikerül :C

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#342) frankie666


frankie666
csendes tag

UP!

frankie

(#343) escie válasza frankie666 (#342) üzenetére


escie
őstag

esetleg nézd meg a soros port jogait...
nekem mindig át kellett állítani, hogy ne csak a rút olvashassa/írhassa, hanem mindenki...

I'm back, baby!

(#344) mbit


mbit
tag

linux alatt ugye nincs ilyen baromság hogy ha egy file írás alatt van, akkor más progival nem férhetek hozzá, mert megosztás-megsértés , vagy a file már használatban van hibaüzetet kapok??

RGB voltam

(#345) Sipi válasza mbit (#344) üzenetére


Sipi
addikt

Többnyire nincs.
Linux alatt több módszer is használatos a véletlen felülírások elkerülésére, de még egyszer sem tapasztaltam ilyet. Az lehet, hogy írásra nem tudod megnyitni a már írás alatt lévő file-t, de azán olvasható. Sőt, ha frissítgeted, akkor mindig változik a tartalma is.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#346) mbit válasza Sipi (#345) üzenetére


mbit
tag

van egy file ami folyamatos írás és olvasás alatt van. olvasásra meg tudom nyitni?

RGB voltam

(#347) Sipi válasza mbit (#346) üzenetére


Sipi
addikt

Valószínűleg igen. Pl. az összes rendszerlog ilyen, állandó írás alatt áll, de olvasni mindig tudom pl. Midnight Commanderben, sőt, ha frissítem, akkor mindig kiírja az újonnan beleírt logokat is.

Speciális esetekben előfordulhat, hogy egy program azt a zárolást használja, amivel nem lehet hozzáférni, de én ezt csak mint elméleti programozási lehetőséget ismerem, mert élőben még nem találtam ilyen helyzetet.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#348) mbit válasza Sipi (#347) üzenetére


mbit
tag

egy ring buffer file lenne ez, amibe tölti folyamatosan a skystar kártyám az mpeg2 streamet és olvassa is közben a codec számára. Ha betellik a fileméret, akkor újrakezdi.

Ha megtudnám nyítni pl winamppal és folyamatos ismétléssel le tudnám játszani, akkor, akr winamp segítségével is nézhetném a műholdas adást!

Vagy mpeg2 decoder kártyával, mpeg2 hardveresíthetném a skystaromat.

RGB voltam

(#349) Sipi válasza mbit (#348) üzenetére


Sipi
addikt

Szerintem megoldható. Ha máshogy, GUI-s lejátszóval nem is, de egy parancssoros lejátszónak valószínűleg át tudod adni átirányítással a tartalmát.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#350) lamadou


lamadou
senior tag

Sajnálom ha már volt ilyen: Suse 9.0(vagy 9.2?)-m van. Az alaplapi hálókártyát használom(mivel más nincs is:D), egy ASUS A7V8X-X lapon. Valahogy nem sikerült beállítani a netet. Elég kezdő vagyok Linuxban, szal segítségeteket kérném. Chellom van.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.