Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1801) ~DD~ válasza boszizsu (#1798) üzenetére


~DD~
tag

A Thunderbird elvileg más e-mail kliensekből be tudja importálni az adatokat, így még elvileg akkor sem vesznek el, ha a kiszolgálón már nincsenek rajta. (Evolution-t nem tudom, h kezeli-e..)

All of this has happened before, and will happen again.

(#1802) tototos


tototos
őstag

nternetet akarok megosztani debiannal. A gépben van két hálókártya, az eth1-en jön be a net, az eth0-n menne tovább.Ez eth1-t a telepítésnél beállítottam. Ez eth0-t hol tudom beállítani? Mert kaptam egy leírást hogy kell megosztani a netet, de a legvégén amikor beírom hogy ifdown eth1 akkor az jó, de amikor beírom hogy ifdown eth0 akkor kiírja ezt a hibaüzenetet:
ifdown: interface eth0 not configured.
Ha beírom hogy ifconfig eth0 akkor megjeleníti az adatait. Ez van beírva az /etc/network/interfaces-be

# This file describes the network interfaces available on your system
# and show to active them. For more information, see interfaces(5).

# /etc/network/interfaces -- configuration file for ifup(8), ifdown(8)

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
auto eth1
iface eth1 inet static
address 192.168.1.2
netmask 255.255.255.0
network 192.168.1.0
broadcast 192.168.1.255
gateway 192.168.1.1
# dns-* options are implemented by the resolvconf package, if installed
dns-nameservers 193.110.59.25 82.77.103.100
auto eth0
iface eth0 inet static
adress 192.168.2.2
netmask 255.255.255.0
network 192.168.2.0
boradcast 192.168.2.255
gateway 192.168.1.2

(#1803) Majstor


Majstor
senior tag

Hi All!

Sorry, de Linux nagyon kezdő vagyok...ép ezért akarom jobban megismerni, mindenki az Ubuntu-t ajánlotta így lenne pár kérdésem...leszedttem a 6.06-os Ubuntu Linuxot és szeretném Xp mellé feltelepíteni:
-2 particióra van osztva a rendszer ( C>Win D>Üres, NTFS)
-Milyen formátumú particióra megy rá az Ubuntu?
-A letöltött ''ubuntu-6.06.1-desktop-i386'' WnRar fájlal mit kezdjek?
-Neroval készítsek e BootCD-ét, vagy írjam ki, mint sima AdatCD-ét?
-És, jah...telepítéséhez milyen parancsokat kel tudni?
:U
Válszokat előre is Thank's!

http://www.youtube.com/watch?v=GVA20Wh0TY4&feature=channel

(#1804) dr_strange válasza Majstor (#1803) üzenetére


dr_strange
senior tag

szia!

- ext3, reiserfs vagy xfs filerendszer ehy linux típusú partíción magának az Ubuntunak, és kell egy úgynevezett swap partíció (linux swap típus) a ''virtuális memóriának'' (á la pagefile.sys a winben)
- ha valóban winrar file, akkor tömörítsd ki, de inkább nézd meg jobban, annak egy .iso kiterjesztésű CD képfájlnak kell lennie (esetleg kitömörítve az lesz belőle); ezt ''képfájl kiírása'' vagy valami hasonló opcióval kell kiíratni a cd író programmal
- nem kell spéci parancsokat tudni, figyelmesen olvasni és _értelmezni_ kell a grafikus telepítő üzeneteit

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1805) cucka válasza dr_strange (#1804) üzenetére


cucka
addikt

a winrar next-next-finish típusú telepítésnél hozzárendeli magát az iso kiterjesztéshez, sőt, kezeli is.

(#1806) dr_strange válasza cucka (#1805) üzenetére


dr_strange
senior tag

aha... kösz:) látszik, hogy ritkán folyamodok windowsos programokhoz, csak amit muszáj:)

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1807) Majstor


Majstor
senior tag

Kösz sépen!
Akkor mindjárt neki esek CD-ét égetni...
:R

http://www.youtube.com/watch?v=GVA20Wh0TY4&feature=channel

(#1808) Majstor


Majstor
senior tag

Hi!

Nagy önbizalommal nekiáltam Instalálni az Ubuntu Linuxot...
1.Restart
2.Boot From CD
3.Elindult grafikus módban
4.Kiválasztottam a telepítést, de akkor ezeket írta ki:
-Uncompressing Linux...ok Booting
-hdc: timeout waiting for DMA
-hdc Drive not redy for command
-buffer 1/0 error on device
STB.

Akkor most mi a problemm???
:O

http://www.youtube.com/watch?v=GVA20Wh0TY4&feature=channel

(#1809) Majstor


Majstor
senior tag

Jah...NTFS fájlrendszerben maradt a 2. partició
:DDD

http://www.youtube.com/watch?v=GVA20Wh0TY4&feature=channel

(#1810) Majstor


Majstor
senior tag

Először a partició formátumra gondoltam, hogy az nem megfelelő...de sajnos nem csak az...PartitionMagic-el átformatáltam a D Particiót és továbra fennmaradt a probléma...Miért???

http://www.youtube.com/watch?v=GVA20Wh0TY4&feature=channel

(#1811) CrasH83


CrasH83
csendes tag

Nekem még nem sikerült maradandót alkotnom PartitionMagic - kel... Szerintem kezdésnek inkább a SUSE - linuxal próbálkozz nekem bejött, és mások is boldogultak vele elsőre, szerintem. :R

''Harcolj a legjobbal, halj meg mint a többiek.'' - Ginsberg - http://crash83.extra.hu

(#1812) (Kolombusz) válasza CrasH83 (#1811) üzenetére


(Kolombusz)
veterán

Az Ubuntu is ideális, mert nagyon könnyű telepiteni és egyszerű használni. :)

(#1813) derossi válasza (Kolombusz) (#1812) üzenetére


derossi
aktív tag

na még a végén megszereted ;]

(#1814) Majstor válasza Majstor (#1810) üzenetére


Majstor
senior tag

Háttthhhh...ezt nem hiszem el!!!
Egész végig a kib@szott CD volt a hunyó...ha nem írtam volna ki még1x akkor még most is a másik gépnél ülnék és tépném a hajam.
:DDD

http://www.youtube.com/watch?v=GVA20Wh0TY4&feature=channel

(#1815) vamzi


vamzi
őstag

Sziasztok.Most szeretném feltelepíteni életem első linuxát.
Segítség kellene, mert nem igazán konyítok hozzá.
Naszóval.A gép vinyója 3 fele van.100,40,10Gb
A 100ason nagyon fontos dolgok vannak, úh azoknak maradniuk kellene.Az 50esen a winfosom van, de ennek is kellene maradnia.A 10est a linuxnak csináltam, mert valahol olvastam neki, h enni kell a futtatásához.
Namármost.Hagyom h a linux szépen csinálja amit akar.A partíciókat is hagyom úgy ahogy akarja.ott járok, h telepítés jóváhagyása.De azt írja, h a kijelölt partíciókon minden adat elfog veszni, ha a telepítésre kattintik.Szóval segítsetek már beállítani a partíciókat, h jó legyen nekem.valaki fel is vehetne msnre, h ott megbeszéljük: vagyok@bogyoka.hu a címem.
Előre is köszönöm.

(#1816) ragazzo válasza vamzi (#1815) üzenetére


ragazzo
őstag

Szerintem ezt mindenképpen kiírja,de ha arra telepíted amit meghagytál neki, akkor nem lehet probléma.Én így gondolom.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1817) vamzi válasza ragazzo (#1816) üzenetére


vamzi
őstag

Az oké.De hogy kell a 10 gigás részre telepíteni, meg beállítani, h onnan swappoljon??félek, h minden adatom elfog veszni.

(#1818) ngabor2 válasza vamzi (#1817) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a swap előny, ha külön partíción van. a linuxnak nem kell 10gb, nekem is 7 gb-on van, kényelmesen elfér.
de ha nincs külön, az se gond. különösen, ha sok memed van (512... az még épp nem sok, emellé ajánlott 1gb swap).
lehet file-ból is swappelni, csak egy picit macerásabb a beállítás (3 parancs).

adatod csak a linuxnak előkészített partícióról fog elveszni, a másik kettőről nem.

(#1819) vamzi válasza ngabor2 (#1818) üzenetére


vamzi
őstag

Na felnyomtam a linuxot.20perc alatt meg is volt
Csak most meg kér valami felhasználó nevet meg jelszót.De én nem is adtam meg sehol se
Most mit csináljak??

(#1820) ngabor2 válasza vamzi (#1819) üzenetére


ngabor2
nagyúr

adj meg neki egyet... valszeg új felhasználót akar létrehozni.

és root-ként csak addig legyél benn linux alatt, míg feltétlen muszáj. a rootnak mindenhez joga van, egy rossz mozdulat, és tönkre is tette a rendszert. a sima felhasználónak erre sokkal kisebb az esélye, legfeljebb saját magát lehetetleníti el, de a rendszer ép marad.

(#1821) vamzi válasza ngabor2 (#1820) üzenetére


vamzi
őstag

Akármit adok meg, azt írja, h helytelen jelszó vagy felhasználónév.Mondjuk az elején balf***oskodtam.lehet akkor tettem tönkre a jelszót??mit lehet ilyenkor tenni??

(#1822) ngabor2 válasza vamzi (#1821) üzenetére


ngabor2
nagyúr

root-ként belépsz (remélem azt a jelszót tudod, különben elég érdekes helyrepakolni... de nem lehetetlen), és
passwd <felh.név>

ekkor egyből a felhasználó új jelszavát kérdezi 2x.

(#1823) vamzi válasza ngabor2 (#1822) üzenetére


vamzi
őstag

Bocsi, de nagyon sík vok még ehez.hova kell beírnom azt?A rootjelszót azt tudom.Lécci, valami szájbarágós módszered nincs??

(#1824) vamzi válasza ngabor2 (#1822) üzenetére


vamzi
őstag

Na megvan, újraraktam a linuxot.Tök fasza meg minden.
Vannak ezek a kiterjesztések:
*.rpm
*.tar.gz
Ebből engem per pillanat a *.tar.gz érdekel, mert pl a divx codec ilyen formátumban van.
Na, de fogalmam sincs mit csináljak vele.Kitömöríte és kész.ennyi.Inettől kezdve mit csináljak?Nyissak valami konzolt(de hogy kell olyat csinálni?)?
Köszönöm az eddigi segítségeket is,És még elfogadok segítségeket:D

(#1825) ngabor2 válasza vamzi (#1824) üzenetére


ngabor2
nagyúr

először is melyik disztribúciót tetted fel? magyarul ''melyik linuxot''? mert attól függ, hogy tud-e valamit kezdeni az rpm-mel.
milyen divx kodek van tar.gz-ben? melyik progihoz? csak mert amíg csomagból lehet telepíteni cuccokat, addig nem érdemes (különösen kezdőknek) egyéb forrásból telepakolni a rendszert. azért lett a csomagkezelés kitalálva, hogy egyszerűbbé, átláthatóbbá tegye a rendszert (amúgy szerintem a winnek is ez hiányzik).

egy kicsit próbálj meg összefogottabban, részletesebben kérdezni.
- disztribúció
- mi a probléma
- mit próbáltál
- hol olvastál utána, hogy még mindig nem megy

(#1826) ballington


ballington
addikt

sziasztok.
mostanában (e pillanatban is) nézegetem a linuxos cikkeket, csak ajánlani tudom az ITport.hu-n levő cikksorozatot.

szal a kérdés. ha szeretnék egy linuxot a winyómra (sata): c: (xp rendszer,10 GB), d: (adat, 75 GB), e: (még üres 75 GB), f: (swap partíció, ezen van a pagefile, amúgy a winyó eleje).

ebben az esetben használhatom az e: meghajtót? gondolom akkor ezt is külön darabokra kell majd osztani.

vagy van egy másik pata winyóm, azon próbálkozzak.

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1827) Batman válasza ballington (#1826) üzenetére


Batman
őstag

Igen nyugodtan hazsnálhatod az ''e'' meghajtódat, és igen ajállatos több partícióra szedni de ez ízlés dolga, ki hogy szereti.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#1828) ballington válasza Batman (#1827) üzenetére


ballington
addikt

egy cikkben olvasok ilyet, h jobb, ha fat32-ben van ilyenkor a windóz.
namost nekem, amiket használnék az a d-n van (mp3-ak, filmek.). ezeket a fájlokat tudom használni (inkább csak olvasni) linux alatt?
ja és akkor az e-ből lenne mondjuk további 3 partíció: boot, linux rendszer, linux adatok.
ezeket rendre ext3 fájlrendszerrel kell csinálni?

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1829) Batman válasza ballington (#1828) üzenetére


Batman
őstag

fat32 - linux és windows is egyaránt tudja írni és olvasni.
ntfs - csak win tudja írni és olvasni , linux gond nélkül olvassa (vannak rá modszerek , hogy írja is de azok nem a legtökéletesebbek)

Te döntöd el , hogy a win-es rendszered mire rakod, de azt ugysem fogod irogatni szal mehet ntfs-re.

Vannak megoldások , hogy win alól lássuk és írjuk a linuxos partíciókat amik többé kevésbé egész jók.
Amugy a rendszered vagy ext3-ra vagy reiserfs-re rakd fel, amugy lehet érdemes kipróbálni reiser4-et is én még nem használtam nincs tapasztalatom róla de állítólag gyorsabb mint a többi.

A kívánt partíciók száma attól is függ milyen disztrót akarsz használni, mindegyiknél más kiosztás célszerű.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#1830) ngabor2 válasza ballington (#1828) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a fat32 azért jobb, mert azt a win és a linux is tudja írni alapból. fálrendszernek én inkább reisserfs-t ajánlanék, bár az ext3-mal sincs bajom (az időnkénti boot során elkövetett ellenőrzések kivételével). az e-ből én 2 partíciót csinálnék:
- 1 GB swap (linux swap típusú)
a többi pedig a rendszer. otthoni használat esetén nem sok értelmét látom különszedni a /boot-ot, a /home-ot, a /-t és hasonlókat.

a ''d-n'' levő file-okat tudod használni minden további nélkül.

(#1831) Batman válasza ngabor2 (#1830) üzenetére


Batman
őstag

....a többi pedig a rendszer. otthoni használat esetén nem sok értelmét látom különszedni a /boot-ot, a /home-ot, a /-t és hasonlókat....

Én ezzel a kijeletéssel azért kötekednék egy kicsit!
Nekem minden külön van még az /etc/portage is stb...és othoni felhasználó vagyok :U

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#1832) vamzi válasza ngabor2 (#1825) üzenetére


vamzi
őstag

A suse linux 10.0-át tettem fel.
divx611-20060127-gcc4.0.1.tar.gz
Hivatalos divxes oldalról szedtem le, mert nem mennek a filmek.
Az amsn-t szeretném feltelepíteni, de ez is tar.gz kiterjesztésű.
Naszóval:
Neten rákeresek,megvan,letöltöm,futtatom.De mikor futtatom(duplán kattanok rá)
az archívum kezelő nyitja meg(gondolom mert egy tömörített álomány.
Csomagból hogyan lehet telepíteni?
Nagyon még nem tudtam utánna olvasni, mert tennap este löktem fel, de már fáradt voltam.
Majd ma alaposabban utánna olvasok, de ez nem azt jelenti, h nem fogadom el a válaszod.
Asszem mindent beleírtam

(#1833) ballington válasza Batman (#1829) üzenetére


ballington
addikt

ami nekem most van, amit írtam is. az e: meghajtóig, szal azzal kell akkor majd kezdeni valamit.
tehát most már van egy xp-m az e-n, ez rendszer part., vannak az adatok (filmek, mp3-ak, telepítő alkalmazások, dokumentumok) a d:-n.

ha a linuxnak felhasználnám az e: meghajtót, akkor a többit hagynám így, mert nem baj, ha marad az xp. a d: meghajtóról csak olvasnám a file-kat, főleg filmet néznék, mp3-at hallgatnék. tehát akkor az gond nélkül menne, mivel ntfs-t simán olvas a linux.

az e: meghajtó viszont most is ntfs. ezt leformázza még a linux telepítő? vagy elötte formázzam le win alatt fat32-re?

egy másik kéréds is eszembe jutott, de még úgyis lesz. 64bites a rendszerem, szal letölthetek 64bites verziót a kiválasztott disztróból?

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1834) Batman válasza ballington (#1833) üzenetére


Batman
őstag

Ha új partícióra teszek linuxot akkor én azt formázatlan területként hagyom , had formázza saját magának meg a linuxom, így a tuti.

Még nem minden disztroból van 64bites de amiből van az menni fog.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#1835) ballington válasza Batman (#1834) üzenetére


ballington
addikt

de nekem az már ntfs. megoldja ezt magának a linux?

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1836) Batman válasza ballington (#1835) üzenetére


Batman
őstag

Elvielg igen le tudja formázni.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#1837) ballington válasza ngabor2 (#1830) üzenetére


ballington
addikt

most nézem, h te is írtál. :B

szal azt javaslod, h 1 GB a swap-nak. az se baj, ha ennyi a memóm van? ne emeljem ennek 1,5-2 szeresére?

otthoni használtra lenne, egy felhasználóval, így valszeg az ubuntu kilőve, mert olvastam, h az inkább több felhasználós.

amúgy csak neteznék, filmet néznék, mp3-okat hallgatnék, és et-znék (wolfenstein - enemy territory), aminek van linux-os változata is. :DD
ja meg cd/dvd-ket írnék néha, esetleg avi->dvd konvertálás is szerepel a jövőben

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1838) ballington


ballington
addikt

egyszer azt írja, hogy a /dev alatt találhatók meghajtók, máskor meg a /media alatt.
most akkor hogy is van ez :F

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1839) dr_strange válasza ballington (#1837) üzenetére


dr_strange
senior tag

Minden linux többfelhasználós, ez a lényege, és biztonságosságának egyik alapja. Az Ubuntu sem ''többfelhasználósabb'' a többinél.

1 GB RAM mellett 1 GB swap elég kell, hogy legyen, hacsak nem készülsz nagyméretű videók vágására, vagy profi grafikai/CAD munkára stb.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1840) dr_strange válasza ballington (#1838) üzenetére


dr_strange
senior tag

/dev alatt vannak a fizikai eszközökre mutató ún. eszközfájlok
/media alá csatolja fel a legtöbb disztrib a különböző meghatókat, így itt találod meg a ''tartalmukat''

pl. ha bedugsz egy cd-t és a rendszer felcsatolja neked, a tartalmát a /media/cdrom v. hasonló nevű könyvtárban fogod megtalálni

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1841) ballington


ballington
addikt

A reiser4 sajátos algoritmusának köszönhetően a fejlesztők szerint 2,5x gyorsabb, mint elődje a reiserFS. forrás: ITport.hu

dr_strange: értem, tehát az egyikben (most ilyen windózos kijelentés) az eszköz drivere, a másikban a tartalma van.
egyébként ilyen munkákra nem használnám a linux-t, csak hobbi szinten. mint írtam, max film konvertálás. arra is elég az 1gb swap-nak?

[Szerkesztve]

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1842) dr_strange válasza ballington (#1841) üzenetére


dr_strange
senior tag

viszont a reiser4 még nem támogatott hivatalosan a kernelben, patchelt kernel kell hozzá stb., kezdőknek nem ajánlott, és hidd el, a reiser önmagában is elég gyors

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1843) ngabor2 válasza ballington (#1841) üzenetére


ngabor2
nagyúr

1 gb swap elég.

a /dev kt-ban nem igazán driver, hanem eszköz-hivatkozások vannak. a driver linux alatt általában kernelmodult jelent.

vamzi: a tar.gz általában forráskód szokott lenni, néhány kivételtől eltekintve. nem tudom, hogy az mplayernek van-e suse-s változata, én az ubuntut ismerem. ha még nem mélyedtél nagyon bele, akkor inkább azt ajánlanám, egyrészt itt többen ismerik/használják, másrészt arra a telepítés egyszerűbb, mert sokkal szélesebb a fejlesztői köre, mint a suse-nak.

(#1844) ballington válasza dr_strange (#1842) üzenetére


ballington
addikt

akkor valszeg reiserFS 3 lesz. mindegyik partíciót ezzel érdemes?

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1845) ngabor2 válasza ballington (#1844) üzenetére


ngabor2
nagyúr

valszeg inkább 3.6, és a swap-et leszámítva igen. a swap-et a rendszer intézi, azzal nem kell különösebben foglalkozni.

(#1846) ballington válasza ngabor2 (#1845) üzenetére


ballington
addikt

akkor 3.6, láma vok még ebben a témában :B

még gondolkodom, hogy hány partíció legyen. 2 minimum, mivel a swapnak kell + linux rendszer. akkor lehet esetleg még 1-t a bootnak (javasolt talán), meg 1 az adatoknak.
javaslatok? te mondtad, hogy a linux rendszert és az adatokat egy partícióra.

ha felmegy a linux, akkor a gép post képernyő után felajánlja, h linux-t vagy xp-t akarok-e elindítani?

mod: mivel a windóz nem kezeli a linux-s fs-eket, akkor nem is látja azokat a partíciókat? vag látja, de max nem tudja kezelni.

[Szerkesztve]

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1847) ngabor2 válasza ballington (#1846) üzenetére


ngabor2
nagyúr

(nem láma, egyelőre kezdő ;))

lehet akárhány partíciód, nem az a lényeg. akkor ajánlott leginkább, ha nagyon éles rendszerben megy a dolog, ha valamelyik kiesik, akkor egyből lehet cserélni. otthoni rendszer esetén is meg lehet csinálni, de leginkább ízlés dolga.

persze, lehet külön az adatoknak is, nekem is van egy ideje külön a filmeknek, de dolgozni általában ugyan azon a partíción maradok.

általában (az eddig látott disztribek mindegyikénél) a boot során felkínálja a gépen levő többi oprendszert is, így a wint is, tehát ezzel se lehet elvileg probléma.

a win alapból nem látja a linuxos partíciókat, de pl. a tc-hez van egy jó kis plugin, amivel lehet mászkálni és olvasni a reiserfs/ext2/ext3 partíciókon. az írást direkt nem csinálták meg. ha akarták volna, akkor meg tudták volna, hisz a fs leírása nyílt.

(#1848) ballington válasza ngabor2 (#1847) üzenetére


ballington
addikt

akkor valszeg nem bonyolítom a partícionálást:
- 1GB swap (erről késöbb visszatérek)
- 6 gb rendszer reiserFS
- maradék adatnak. reiserFS

szal az 1GB. ez mennyire pontos? a linux telepítője miben kéri? %-ban? vagy MB-ban? ha MB-ban, akkor adjak neki 1024-et? és ha %-ban mennyire pontosan számoljam ki? utóbbi nehezebb lenne, mert már a feláldozandó e: partíció sem pontos.

már csak az marad vissza, h milyen disztrót válasszak. Annyit olvastam, hogy már nem igazán tudom melyiket is válasszam.
talán leírom ami teccene: UHU, Mandrake (most már Mandriva), Ubuntu, Gentoo, Fedora Core, esetleg Debian.
amiket olvastam, már nemtom mekyiknél, h voltak gondok az ati kártyákkal. ez alapján is kellen választanom.
lehet kde v gnome, a csomagkezeléssel nem vagyok még igazán tisztában. mi lehet még fontos tényező egy distro választásnál?

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1849) Batman válasza ballington (#1848) üzenetére


Batman
őstag

6Gb helyett én min 10-et adnék, a hat kevéske a linuxnak.

Attol függ miylen disztrot raksz fel de értelmesen le lesz írvi hogy mi mekkor és akkor ahoz tudsz viszonyítani , amugy MB-ben szokták kérni.

Én uhu-t és mandrivat nem ajállom , gentoo-t kezdőnek nem ajállok, mert ez csak elveszi a kedvét a linuxtol, ubuntu egyszerü gyorsan felmegy, debian ismét csak kissé több tudást igényel, fedorat meg nem használtam.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#1850) ballington válasza Batman (#1849) üzenetére


ballington
addikt

az uhu-t miért nem?

most egyébként pont az ubunu oldalán vagyok.

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.