Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:02:15

LOGOUT.hu

Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21301) kotati válasza King Unique (#21300) üzenetére


kotati
újonc

Üdv neked is
Win10-en megcsináltam az általad ajánlott parancssoros saját tulajdonba vételt, most már a lemez tulajdonságainál a biztonság fülön láthatóak a system és a rendszergazdák engedélyei, viszont a parancssori hozzáférési jogok alaphelyzetbe állításánál azt az üzenetet kapom, hogy " a fájlnév, a könyvtárnév vagy a kötetcimke szintaxisa nem megfelelő".
Ha próbálom megnyitni a lemezt "A hely nem érhető el. Hozzáférés megtagadva" üzenetet kapom még mindig.
A kötet NTFS , nem RAW.

[ Szerkesztve ]

(#21302) King Unique válasza kotati (#21301) üzenetére


King Unique
titán

Tehát a hozzáférési jogokkal van gond és nálad is az a helyzet, mint egy másik illetőnél, amiről az OS topikjában is írt. Akkor neki is javasolták az előző válaszban említett módszert, amivel végül sikerült megoldania. Egyébként ITT a második parancsot, ha idézőjelek (") nélkül futtatod le, akkor nem kellene az említett hibaüzenetet adnia. De amúgy nem muszáj parancssorban csinálni ezt, mert lehet akár grafikus felületen is, amire szintén vannak leírások (példa).

Egyébként ez a jogosultsági probléma még mondhatni a jobbik eset, mert ha RAW lenne a kötet, akkor az nyilván nagyobb gond. Ha fontos adatokról van szó, akkor meg pláne. A tv-n pedig azért működik a hozzáférés, mert a Windowsnál beállított felhasználói jogosultságok egy desktop Linuxnál, illetve egy Linux-alapú rendszernél már nem lesznek érvényesek.

[ Szerkesztve ]

(#21303) kotati válasza King Unique (#21302) üzenetére


kotati
újonc

Közben úgy oldódott meg a dolog, hogy a lemez tulajdonságainál, a biztonság fülön hozzáadtam a "Felhasználók"-at.
Persze idézőjelekkel írtam be a parancssorba a másodikat :) Érdemes még lefuttatnom a második parancsot?
Mindenképp nagy köszönettel tartozom, soha nem jöttem volna erre rá. Előtte is azt mutatta, hogy vannak jogosultságaim rendszergazdaként, meg a systemnek, a speciálisnál a használatba vételnél is volt pipa.
Most már csak azt kellene kiderítenem, miért állítódtak ezek el, néha szeretném azért a tévével is használni.

(#21304) erer1000


erer1000
őstag

próbálok kíváncsiságból keresni, de az égvilágon, se ebay, se árukeresőn vagy hasonló helyeken, 1 db esata eszközt se találok

kábel, port bővítők, és alaplapi portok vannak tonna számra. nas-okban is van esata

de esata eszköz... azt sehol sem találok

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#21305) King Unique válasza kotati (#21303) üzenetére


King Unique
titán

Az a parancssoros megoldás nyilván ki volt próbálva és normál esetben működnie kellene. De, ha azóta grafikus felületen sikerült megoldani és most rendben működik a hozzáférés, akkor elvileg az is OK. A parancssoros megoldás egyébként a "Mindenki" csoportnak ad teljes hozzáférést és ha ezt a módszert választod, akkor érdemes rendesen végigcsinálni a leírás szerint.

Általában amúgy akkor szoktak ilyen hozzáférési gondok lenni NTFS fájlrendszerű külső merevlemezeknél, ha pl. több gépen, valamint több Windows rendszeren is használva vannak. De ilyenkor a saját tulajdonba vétel, illetve a hozzáférési jogok átállítása rendszerint meg szokta oldani a problémát.

[ Szerkesztve ]

(#21306) kotati válasza King Unique (#21305) üzenetére


kotati
újonc

A parancssorost én nem csináltam jól, idézőjeleket is írtam, nem étek hozzá.
Még egy kérdés: a C meghajtóm tulajdonosa a trustedinstaller, érdemes átállítani?

(#21307) King Unique válasza erer1000 (#21304) üzenetére


King Unique
titán

Az eSATA-s külső háttértárak már egy ideje úgymond kimentek a divatból és az USB 3.0/3.1 lett a sláger. Gyárilag összeszerelt külső merevlemezt eSATA csatlakozóval már nem is nagyon lehet kapni és a külső házaknál is egyre szűkebb a kínálat. 2,5"-os méretben pl. a Delock gyárt még ilyeneket, de ott van a RaidSonic kínálatában az IB-290StUS-B is. Viszont ez utóbbi elvileg már kifutott modell, de az árgép alapján egyelőre még beszerezhető. 3,5"-os méretben meg pl. az IB-351StU3S-B lehet opció, de az is már egyre kevesebb helyen kapható.

[ Szerkesztve ]

(#21308) King Unique válasza kotati (#21306) üzenetére


King Unique
titán

Grafikus felületen a speciális biztonsági beállítások ablakot megnyitva a C meghajtó tulajdonosánál normál esetben eleve a "TrustedInstaller" szerepel. De amúgy van külön Windows 10 topik is, ahol volt erről szó bővebben.

[ Szerkesztve ]

(#21309) kotati válasza King Unique (#21308) üzenetére


kotati
újonc

Értem.
még egyszer köszönöm a segítséget.

(#21310) MaxxDamage válasza King Unique (#20866) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Dokkolómmal kapcsolatban kis + infó, tapasztalat. (hasznos)
Jelenleg használt (aláírásban szereplő) TV-m (és korábbi 2010-es LG 42LE4500 -s modell) gond nélkül kezeli a dokkolóban elhelyezett 2 db 8TB -os HDD-t is. (TV gyártó szerint 2TB a támogatott - hosszas konzultálás és infó csere során tudtam meg sok mindent) na most a dokkolóval ez (elvileg) beolvasható bármekkora HDD fajta (mivel a dokkoló "unlimited capacity") tehát az minden HDD-t lekezel..

Ez számomra is jó hír és nagy meglepetéssel és örömmel töltött el.
(sima USB 2.0 vagy 3.0 külső házzal a 2TB volt a max /tesztelve 2.5" és 3.5" -al is/ amit a TV-m kezelt - aláírásban szereplő TV Modell)
Szóval ez a dokkoló jobb mint korábban gondoltam és TV-hez csatlakoztatva nagy előrelépést jelent a HDD kezelést illetően. (USB 3.1 Gen.2 -n használva 190+-200MB/s sebességet folyamatosan megy , de 122MB/s alá nem csökken le , USB 3.0 -n meg tartja a 100MB/s feletti sebességet folyamatosan átmentés közben)

Volt már jó pár fajta 2.5" és 3.5" külső házam (külső adapteres és USB -s áram felvételes is) és a dokkolót kifejezetten ajánlom (bármilyen felhasználásra)

MD
L

[ Szerkesztve ]

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#21312) King Unique válasza MaxxDamage (#21310) üzenetére


King Unique
titán

Ez a 2 TB+ USB-s háttértárak kezelése érdekes a tv-n, mert ez annak a képességeitől is függ, támogatja-e pl. a GPT partícióstílust stb. Illetve, ha időközben frissítve lett rajta a firmware, akkor az megint javíthat ezen a képességen. Ha a tv felől megvan a támogatás és a külső ház is kezeli a 2 TB-nál nagyobb HDD-ket, akkor viszont a tv-hez csatlakoztatva is működnie kellene ennek. Ha ez esetben ez a tv-n nem működik, ellenben pl. PC-n igen, akkor egyértelműen a tv lehet a probléma forrása, valószínűleg az nem kezeli megfelelően az USB-eszközt. Az meg nyilván nem meglepő, hogy az USB 2.0-s külső házaknál sok esetben 2 TB a limit. Viszont az USB 3.0-s típusoknál már OK szokott lenni a 2 TB-nál nagyobb HDD-k kezelése is. A pontos limit pedig az USB-chiptől, illetve leginkább a firmware-től függ.

Az adatátviteli sebesség megint érdekes, mert ez az USB 3.0 (= USB 3.1 Gen 1) szabványnál is leginkább csak SSD-vel használható ki teljes mértékben. Ha csak 1 db háttértárról, illetve nem RAID megoldásról van szó, akkor meg pláne. A 200 MB/s körüli adatátvitelt akár még BOT módban is tudja az USB 3.0, UASP-vel pedig kb. 450 MB/s a maximuma. Persze ez függhet a hardver- és szoftverkörnyezettől is, de normál esetben nem 100 MB/s körüli értékkel kellene szüttyögnie. Az USB 3.1 Gen 2 szabvány sebességét pedig megint kb. csak SSD-vel, illetve SSD RAID 0 megoldásokkal lehet kihasználni. Ez az összefoglalóban is le van írva részletesen, illetve ebben a hozzászólásban szintén.

A nemrég a másik topikban említett dolog viszont nem lett letisztázva. De, ha azóta nem lett egyik HDD-n sem az NTFS-ből RAW kötet és ilyen téren most stabilan működik a dokkoló, akkor az jó hír.

Köszönjük a tapasztalatok megosztását!

[ Szerkesztve ]

(#21313) MaxxDamage válasza King Unique (#21312) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Igen, Gondolom (a gyártó) részről azért mondták az USB 2.0 -t , mert hivatalosan 2.0-s szabvány van a TV-n és az az amit kezel (hivatalosan) az UASP -ról nincs tapasztalatom és nem is tudom mi is az (nem néztem utána) :N

RAW -ot ezekkel nem tapasztaltam (és nem is szeretnék) 8TB (vagy 16TB , 2 db 8TB esetén) kimentése (Film) ilyen esetben nem lenne szerencsés.

Hivatalosan (sima USB 2.0-s vagy 3.0-s) külső rackben a 2-3TB -nál nagyobb meghajtók nem támogatottak.
Amúgy a gyártó válaszára azt mondtam, hogy egy 2017 -ben gyártott UHD (55") 4K TV esetén ez miért nincs pl. "unlimited" -re fejlesztve...és erre azt tudták mondani, hogy ezt a fejlesztők csinálják és csak annyit tehetnek, hogy írnak annak a részlegnek és talán új FW -ben talán kapok megoldást a problémámra (azóta 2 új FW -t Updatelt a TV-m , azt ki tudja mit is tartalmaz az új FW) mind1 , lényeg az, hogy simán viszi a RAIDSONIC Dokkoló a 2x8TB HDD-t a TV-n is. :K /szóval megérte Dokkolóra váltanom.../

Merry X-Mass !

MD
L

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#21314) spileraaa


spileraaa
senior tag

egy forumon irtak
ha ez igaz akkor lejebb a kerdes

"a legnagyobb gond a dvd-vel az, hogy ha csak egy fikarcnyi karc is lesz rajta és nem lehet beolvasni akkor sapka van mindennek ami rajta van/volt
megbízhatatlan a lemez én már akkor is utáltam a lemezt amikor bejött"

"a DVD nem jó az átlag kb. 6 évig bírja egy lemez. Írás után a lemezek rétege vékonyabb lesz, elöregedik, és 6 év után kettétörhet a dvd olvasóban."

akkor valami alternativa ami eleg megbizhato es jo hoszutavra is?

kulso hdd? ha igen melyikek a legjobbak?
es jobb tobb kisebb pl 500 gb -os mert ugy gyorsabb vgy teljesen mind1?

mert akkor minell hamarabb be kell szerezek 2-3 is es a dvdket dobom a kukakba (de elobb felmasolom a hd-ra) kivetel van 50 db ujra irhato az talan megtartom de arol is mindent felmasolok

talan januarba hatha lesz akcio ra olyankor kevesen vasarolnak

Erdély (Románia) Huawei Mate 20 Pro /Huawei Mate 10 Pro/ Xiaomi Redmi 3s Prime / Lenovo A660

(#21315) King Unique válasza spileraaa (#21314) üzenetére


King Unique
titán

Az, hogy hány évig őrzi meg az adatokat egy optikai lemez, az annak minőségétől, a lemez és az író által produkált írásminőségtől, valamint a lemez tárolásától is függ. A normál típusok lehet nem olyan tartósak, de az idézett szövegben említett élettartam sem feltétlen törvényszerű, illetve +/- eltérés előfordulhat. Egyébként vannak DVD és Blu-ray lemezekből is kifejezetten archiválásra való típusok, amelyek (jóval) tartósabbak az átlagnál és a felületük is ellenállóbb. Illetve pl. az M-Disc meg pláne, igaz ahhoz speciális író is kell. Viszont ezeknek a témáknak vannak saját topikjai és értelemszerűen a továbbiakat már azokban kellene megtárgyalni.

Tehát akár még manapság is opció lehet az optikai lemez adattárolásra, bár egyre több hardveres konfigurációból száműzik az optikai meghajtókat, ami nyilván hátráltató tényező. Valamint nagyobb mennyiségű adat archiválása és visszaolvasása megint kissé macerás és kényelmetlen ezzel a módszerrel. Ilyen célra praktikusabb inkább pl. belső / külső HDD-ket használni. Viszont örök élettartam azoknál sincsen, illetve a külsőknél is több dolog függvénye a megbízható és tartós működés, ami pl. ebben a hozzászólásban is le van írva. Ahogyan ott az is, hogy fontos adatok tárolásánál eleve a biztonsági másolatok készítése a legfontosabb! Amit értelemszerűen időről időre célszerű újra elvégezni, szükség esetén akár újabb online / offline tárolók beiktatásával. Ezzel egyrészt biztosítható a mentés naprakész állapotban tartása, másrészt elkerülhető a korábbi offline tárolók esetleges meghibásodása miatti adatvesztés.

500 GB-os külső merevlemezt manapság már 2,5"-os fizikai méretben sem nagyon érdemes venni, 3,5"-osban meg pláne nem. Sőt, egyre több gyártónál már nincsenek is ekkorák a kínálatban, illetve az utóbbi méretkategóriánál már 1 TB-osak sem. Ilyen kis tárolókapacitást egyre inkább csak külső házas megoldással lehet összehozni. Aztán, hogy kinek pontosan milyen külső merevlemez lenne a leginkább megfelelő, ahhoz jó lenne először ezeket a dolgokat letisztázni. Illetve van a topiknak összefoglalója, valamint a külső házas megoldásokkal foglalkozó társtopikoknak szintén.

[ Szerkesztve ]

(#21316) KisApám


KisApám
addikt

Sziasztok!
Az egyik USB-m átment "ÍRÁSVÉDETT" módba, törölni, formázni sem tudom. (Verbatim, 32 GB)
MIT lehetne vele csinálni, hogy újra használni tudjam?

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#21317) Jarod1 válasza KisApám (#21316) üzenetére


Jarod1
addikt

hmmm ha nincs rajta lock kapcsoló akkor valószínűleg kuka, pendrivera írás közben lett kihúzva?
linux alatt is meg kéne próbálni formázni..

(#21318) KisApám válasza Jarod1 (#21317) üzenetére


KisApám
addikt

Nem tudom, otthon ki hogy húzta ki. Sok mindennel próbáltam formázni, írásvédettséget leszedni, de semmi.
LINUX-ot még nem, hátha. Ha az sem, akkor kuka... vagy rápakolok pár erős mágnest a végén, érezze a törődést, adok a biteknek, az enyém az utolsó szó :DDD

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#21319) King Unique válasza KisApám (#21316) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Ilyenkor Windowsnál meg lehet próbálni parancssorban az írásvédett attribútum törlését, amiről egy másik topikban volt szó. Ha nem használ, akkor esetleg pl. egy Live Linux alatt megpróbálni ugyanezt, vagy újraparticionálni. Ha így sem megy és echte írásvédett lett a külső meghajtó, akkor az szívás... A pendrive-oknál ez lehet a meghibásodás jele is, majd később már az OS sem ismeri fel stb.

Amúgy ez a topik külső merevlemezekkel foglalkozik és a pendrive-os problémák itt nyilván OFF! Tehát hasonló ügyben legközelebb a Pendrive probléma topikban kellene érdeklődni.

[ Szerkesztve ]

(#21320) KisApám válasza King Unique (#21319) üzenetére


KisApám
addikt

Elsőt már kipróbáltam, semmi változás.
LINUX holnap otthon.
Harmadik: OK. :)

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#21321) Jarod1 válasza KisApám (#21318) üzenetére


Jarod1
addikt

mágnes csak a HDD nek árt, pendriveokban nincs mágneses rész...amugy biosban látja a gép?

(#21322) KisApám válasza Jarod1 (#21321) üzenetére


KisApám
addikt

A Windows látja, viszont a TV nem. Holnap tudom megnézni, hogy BIOS-ból látható-e.

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#21323) Zoli83


Zoli83
tag

Sziasztok!
Most kezdem beleásni magam a HDD témába. Van egy Sony KDL 55 W809C tv-m és ehhez szeretnék egy 1TB-os külső HDD-t, sorozatok és filmek nézéséhez, a tv csatlakozása 5 V 800 mA. Eddig egy 32 gb-os pendrive-al oldottam meg a mozizást, de a kevés hely és a hosszú másolási idő miatt elgondoltam egy külső HDD-n. Meg lehet oldani úgy, hogy veszek egy külső vincsit és azt összekötöm usb-kábellel a tv-vel, ha valamit másolni szeretnék rá akkor meg rádugom a pc-re, vagy kell hozzá egy külső dokkoló? Van konkrét típus, amelyik passzolna ehhez a tv-hez? Árban 20-25 e-re gondoltam.

(#21324) King Unique válasza Zoli83 (#21323) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

A (2,5"-os) külső merevlemezek tv-n történő használatára vonatkozó dolgok korábban ebben a hozzászólásban, illetve legutóbb egy másik kérdésre adott válaszban is összegezve voltak.

Tehát, ha 2,5"-os külső HDD kell és 800 mA-es USB-port van a készüléken, akkor az úgy rendben lehet. Az előző linkekben említve voltak pl. ezek a modellek, de hogy az adott tv-vel melyik kompatibilis, melyik működik vele rendesen, az ügyben elsődlegesen a készülék gyártójának a topikjában célszerű érdeklődni. Ami ez alapján úgy látszik már meg is történt. Illetve lehet használni az ottani topik keresőjét is, rákeresve konkrét típusokra (példa). ;)

Egyébként a Sony is gyárt 2,5"-os külső merevlemezeket, amelyekről legutóbb ebben a hozzászólásban volt leírva néhány infó. Tehát elvileg ezek is passzolhatnak a szintén saját gyártású tv-khez, bár a készülék gyártójának itteni topikjában nem nagyon találni róluk infókat.

[ Szerkesztve ]

(#21325) Zoli83 válasza King Unique (#21324) üzenetére


Zoli83
tag

Köszönöm a részletes választ! :R

(#21326) degec


degec
senior tag

Nagy Tiszteltem,

Szeretném kérdezni hogy egy ilyen kütyübe [link] rakhatok e 2 terrabájtosnál nagyobb HDD-t, vagy nem. Jelenleg 2 TB-vel használom hibátlanul, de kicsi lett, így egy 8TB-re váltanék..

Köszönöm szépen ! :R

(#21327) King Unique válasza degec (#21326) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Ilyenkor a gyártó oldalát célszerű lecsekkolni, mert ott rendszerint megadják az erre vonatkozó infókat. Ami ez esetben a műszaki adatoknál és az adatlapon is fel van tüntetve. Tehát a no limit alapján ennél a dokkolónál nincsen a HDD-k tárolókapacitásának kezelésére vonatkozó limit. Legalábbis valószínűleg a jelenleg kapható X TB-os merevlemezek esetében.

Egyébként a 3,5"-os külső házakkal és a dokkolókkal inkább a másik topik, azaz a Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja foglalkozik. Illetve ott volt szó arról, ami pl. ebben és ebben a hozzászólásban volt részletezve. Aztán, hogy a jelenlegi dokkolónál mi a helyzet ilyen téren, arról nincsenek infók. De, ha eleve USB-n lesz inicializálva és particionálva a merevlemez, valamint tartósan a dokkolóba téve lesz használva, akkor nyilván nem lesz emiatt probléma.

[ Szerkesztve ]

(#21328) default.


default.
őstag

Szervusztok!

Elolvastam az összefoglalót, de maradt pár kérdésem:
Testvéremnek keresek (leginkább külső, 3,5") HDD-t adattárolásra. Egy 500 GB méret szerintem elég lenne, a fő szempont inkább az, hogy hosszabb távon megmaradjon rajta az adat, nem tudom, hogy egyébként ez használattól függ, vagy az időtől. (Ha csak havi egyszer használja, akkor nagyon sokáig működik, vagy egy idő után úgyis elromlik?)

- Szabad/érdemes használtan HDD-t venni?
- Mit ajánlanátok kizárólag adattárolásra, nagyon ritka használattal, sebesség nem számít, inkább a megbízhatóság és az ár.

Köszönöm szépen előre is,
üdv!

(#21330) King Unique válasza default. (#21328) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Ha az a cél, hogy sokáig megmaradjanak a tárolt adatok, akkor erről pont nemrég volt szó egy másik kérdésre adott válaszban. Ha csak ritkán, az adatok lementése céljából lesz használva a külső HDD, akkor elvileg nyilván kevésbé fog "kopni". Viszont ugyanakkor az sem jó, ha túl sokáig áll használat nélkül, amivel kapcsolatban pl. ennek a hozzászólásnak a végén konkrét példákkal is szemléltetve van a lényeg.

Az előzőleg linkelt hozzászólásban egyébként arról is volt szó, hogy a vásárlás előtt célszerű letisztázni pl. ezeket a dolgokat. Valamint, hogy manapság 500 GB-os külső merevlemezt már nem nagyon érdemes venni. Sőt, a gyárilag összeszerelt típusoknál egyre gyakoribb, hogy nem is lehet. Egyébként egy belső / külső merevlemezt normál esetben rendszerint eleve újan szokás megvenni. Ha fontos adatok tárolásáról van szó, akkor pedig elvileg megint kedvezőbb lehet egy új háttértár a használtnál. Van amikor ugyan akár egy használt termék is opció lehet, de ez nyilván nagyban függ annak állapotától, üzemidejétől, hátralévő garanciaidejétől és nem utolsósorban az árától is.

[ Szerkesztve ]

(#21331) degec válasza King Unique (#21327) üzenetére


degec
senior tag

:R :R uhh benéztem mester boccs... :)

(#21332) mályva


mályva
aktív tag

Sziasztok.
Lenne egy elméleti kérdésem. Egy külső HDD tönkre tud menni attól, ha miután már nem kell, nem leválasztjuk, vagy kukába húzzuk, hanem csak simán fogjuk és kihúzzuk ? Vagy nincsen semmi jelentősége?

:Y köszi

Megbízhatóságom: 208 pozitív ૮ ˘ﻌ˘ ა

(#21333) Jarod1 válasza mályva (#21332) üzenetére


Jarod1
addikt

tönkre mehet ha közben másol rá a gép..és eközbe húzod ki

(#21334) mályva


mályva
aktív tag

Most vettem észre egy olyan hibát- wd elements hdd , hogy magától lekapcsolodik miközben használom. Ez mitől lehet ?

Megbízhatóságom: 208 pozitív ૮ ˘ﻌ˘ ა

(#21336) King Unique válasza mályva (#21332) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Ha használat után nincsen az OS-ben szoftveresen leválasztva a külső HDD, akkor emiatt olyan problémák fordulhatnak elő, amelyekről egy korábbi hozzászólásban volt szó. Fizikálisan ilyenkor normál esetben nem fog tönkremenni, de azért nyilván nem aktív lemezművelet, illetve az állapotjelző LED villogása (példa) közben kell kirántani az USB-kábelt. Aztán a 2,5"-os típusoknál az sem éppen a legjobb, ha működés közben az USB-kábel kihúzásával hirtelen megszakad a tápellátás. Elvileg ugyan ezt ki kell bírnia manapság egy ilyen merevlemeznek, de azért hosszabb távon és sokszor ismételve valószínűleg nem feltétlen lesz rá kedvező hatással. A megfelelő szoftveres leválasztásnak többek között az az előnye is megvan, hogy ha támogatott OS és firmware szinten, akkor a leválasztáskor a HDD is megfelelően leáll, kialszik a LED stb. Az áramellátás megszakításával kapcsolatban az viszont elvileg veszélyesebb lehet, ha érintkezési problémák miatt rendre megszakad, majd visszatér. Emiatt akár az olvasófej is letapadhat, ami már komoly probléma (példa).

Ha inaktív állapotban X perc után magától leáll a külső merevlemez, akkor az nem hiba, hanem csak az alvó mód lépett működésbe. Ennek beállításához az egyes My Passport sorozatoknál még külön szoftvert is biztosít a gyártó. Windowsnál amúgy lehet tiltani a leállítást egyéb módszerekkel is, de bizonyára akár pl. macOS-nél is megoldható. Ellenben, ha működés közben sűrűn megszakad az adatkapcsolat, akkor az már probléma, aminek a lehetséges okai az összefoglaló gyakran ismételt kérdések fejezetében le vannak írva.

[ Szerkesztve ]

(#21337) mályva


mályva
aktív tag

Köszönöm igazából úgy néz ki a dolog, hogy osx rendszert használok. Ha lejátszok rajta dolgokat film, zene stb sosem szakad meg közben. Azzal van baj hogy miközben töltök le rá akkor elmegy és kiírja hogy le kellene választanom, tehát elszáll így óránként. Ha kihuzom és bedugom a gépbe akkor pedig nehezen ismeri már fel ilyen 8x-i próbálkozásra kezd el villogni a LED gyorsan. Addig csak ég a LED. Wd elements 1,5 TB. Ez mitől lehet
? Csak 5-6 hónapos a készülékem.

[ Szerkesztve ]

Megbízhatóságom: 208 pozitív ૮ ˘ﻌ˘ ა

(#21339) King Unique válasza mályva (#21337) üzenetére


King Unique
titán

A "Wd elements" nem pontos megnevezés, mivel jelenleg van abból 2,5"-os (+EZ) és 3,5"-os sorozat is, illetve ezeknek a korábbi típusai. Ha jelen esetben egy 2,5"-os modellról van szó, akkor azoknál rendszerint integrált USB-s megoldás szokott lenni. Aminél, ha az USB-aljzat forrasztása elenged a PCB-n, akkor az nyilván okozhat érintkezési, illetve USB-n csatlakozási problémákat. De ugyanúgy a gazda felőli oldalon is lehet hasonló gond, ha az USB-kábel csatlakozója nem megfelelően illeszkedik és érintkezik a gépen lévő USB-aljzatban. Viszont ez esetben nem rendre óránként, hanem random időközönként kellene előjönnie a hibának.

Ha aktív lemezművelet (írás, olvasás) fut a külső meghajtón, akkor normál esetben nem szabadna alvó módba váltania, mivel ahhoz eleve X perc inaktív állapot szükséges. Ha letöltéskor (íráskor) megszakad az adatkapcsolat, akkor az eleve rendellenes. Ha óránként, akkor pedig lehet az OS-nek, illetve valami energiagazdálkodási beállításnak is köze van hozzá.

Viszont az már az előző válaszban is említve volt, hogy adatkapcsolati, illetve csatlakozási hibáknál az összefoglalóban javasolt dolgokat érdemes kipróbálni. Vagyis pl. másik USB-portban, másik USB-kábellel, másik gépen és OS alatt is tesztelni stb. Egyébként korábban egy másik fórumtagnak szintén hasonló gondja volt Macen, illetve macOS-nél, amiről akkor ebben és ebben a hozzászólásban írt.

Egy hozzászólásra történő válaszoláskor amúgy a válasz opciót szokás használni és nem szimplán új hozzászólásként megírni.

[ Szerkesztve ]

(#21340) zozo1982


zozo1982
csendes újonc

Sziasztok!

Külső merevlemez vásárlásán gondolkozom, de abszolút nem vagyok jártasa témában.

Csak és kizárólag fényképek tárolására használnám, mert a fotókat jelenleg dvd lemezeken tárolom. A keret max 30k HUF. Windows alatt használnám, amikor képeket másolnék rá, vagy néznénk őket. Heti egy-két alkalommal használnám.

Ahogy nézegettem a kínálatot elsőre ezt választanám:

MAXTOR M3 Portable 2TB 5400 rpm 32 MB USB 3.0 Fekete STSHX-M201TCBM

Mennyire lenne megfelelő választás?

Előre is köszönöm a segítséget!

(#21341) King Unique válasza zozo1982 (#21340) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Képek tárolására megfelel nyilván akármelyik külső merevlemez. Viszont, ha fontos és pótolhatatlan tartalomról van szó, akkor nem elég 1 db jó külső HDD, mert azokat ilyenkor eleve több online / offline tárolóra kell menteni! Ez legutóbb pl. ebben a hozzászólásban volt részletezve, illetve az optikai lemezes tároláshoz kapcsolódó dolgok is.

A Maxtor M3 Portable sorozatból már többen vásároltak ebben a topikban is és vannak az egyes modellekkel tapasztalatok. Általánosan amúgy jónak mondhatók és a 3 év gyártói garancia is előnyös. Az ár-érték arányuk pedig szintén elég jó, amit pl. az alábbi blogbejegyzés is szemléltet más gyártók hasonló termékeivel összevetne. A 2 TB-os modellé (is) ráadásul olyannyira, hogy még a belsejében lévő ST2000LM007 merevlemeznél is olcsóbb. Egyébként annál 128 MB cache van, nem 32 MB. Ez a Mobile HDD sorozat adatlapján is fel van tüntetve. De amúgy ettől nem lesz sokkal gyorsabb, pláne nagyobb méretű fájlok mozgatásánál nem. Erről korábban szintén volt szó itt a topikban.

[ Szerkesztve ]

(#21342) mályva válasza King Unique (#21339) üzenetére


mályva
aktív tag

Köszönöm!

Megbízhatóságom: 208 pozitív ૮ ˘ﻌ˘ ა

(#21343) spileraaa


spileraaa
senior tag

1 Tb közül melyik a legjobb ?

[link]

Erdély (Románia) Huawei Mate 20 Pro /Huawei Mate 10 Pro/ Xiaomi Redmi 3s Prime / Lenovo A660

(#21344) King Unique válasza spileraaa (#21343) üzenetére


King Unique
titán

A sok közül kiemelni egyet legjobbként nem egyszerű és nem is feltétlen lehet. Az meg a másik, hogy ez attól is függ, hogy kinek éppen milyen kell.

(#21345) kukulec


kukulec
őstag

hali, WD 2.5" My Passport 2TB megfelelő lehet képek mentésére?

Luxman L-507ux II, Primare i22, Yamaha A-S801 // Pro-Ject Dac Box S2, SMSL SU-9 PRO // Elac Vela 408, Elac FS 147, Q Acoustics 3030i

(#21346) King Unique válasza kukulec (#21345) üzenetére


King Unique
titán

Nyilván igen, meg pl. az is, amiről nemrég egy hasonló kérdésre adott válaszban volt szó.

(#21347) SoundBox


SoundBox
tag

Sziasztok külső merevlemezt szeretnék vásárolni sztem ez a típus lesz [link] , olyan kérdésem lenne nekem a számítógépház hátulján van az USB 3-mas csatlakozás az elején nincs, mivel tudnám kivitelezni h ne kelljen állandóan a gép mögé bujkálni, én USB hosszabbítóra gondoltam de azt mondták azzal tönkretehetem a winyót, csak a gyári kábel méret a jó hozzá? Köszönöm az információkat :)

(#21348) King Unique válasza SoundBox (#21347) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

A 2,5"-os külső merevlemezekhez rendszerint rövid USB-kábeleket szoktak mellékelni gyárilag. Ennek oka az is, hogy USB-n stabil legyen a tápellátás, mivel a túl hosszú kábel nagyobb elektromos ellenállása miatt csökkenhetnek az áramértékek. Az pedig nyilván felpörgési és egyéb problémákat is okozhat. Az előbbi hozzászólásban amúgy le van írva, hogy PC-knél a stabil USB-s tápellátás szempontból elsődlegesen a hátlapi (alaplapi) portok, illetve lehetőség szerint nyilván az USB 3.0 portok használata javasolt.

Általában a gyártó által mellékelt USB-kábelt javasolt használni, de szükség esetén akár egy másik kábel is opció lehet. Ha megfelelő minőségű, a 2,5"-os típusokhoz áramellátás szempontjából nem túl hosszú stb., akkor elvileg nem lesz gond. A kábel javasolt max. hossza az USB 3.0 szabványnál 3 méter lehet, de ez esetben ennél nyilván rövidebbet célszerű használni. Az, hogy mennyivel, arról viszont már megoszlanak a vélemények. Korábban egy régi PC hátlapi USB 2.0 portjához csatlakoztatva évekig használtam 1,8 méteres hosszabbító kábelt 2,5"-os külső merevlemezekhez és nem okozott problémát. De az már eléggé a határértéken volt és annál hosszabbat nem javasolt használni egy csak USB-ről működő külső merevlemezhez. Sőt, lehetőleg inkább rövidebbet, az a biztosabb!

[ Szerkesztve ]

(#21349) TJ22


TJ22
tag

Sziasztok ütés-és vízálló külső HDD-t keresek:
-filmek;torrent;tárolására
-keret: 30k
-1-2TB is kérnék tippet :)
Köszi :R

There is always hope

(#21350) King Unique válasza TJ22 (#21349) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Ha az ütésállóság mellett a vízálló kivitel is kritérium, akkor gyárilag összeszerelt formában pl. az ADATA és a Silicon Power kínálata jöhet szóba. Erről bővebben egy korábbi hozzászólásban is volt szó. Igaz megjelent azóta mindkét gyártónál pár új sorozat, de pl. az ADATA esetében az egyes HD kezdetűek eleve hasonlóak. Utóbbiaknál egyébként a Micro-B aljzatra volt egyeseknél némi panasz, hogy állítólag kilazult, vagy akár letörött. De az nem minden esetben derült ki, hogy gyárilag volt hibás, vagy csak az erős feszegetés hatására. Viszont a különféle SP Armor sorozatoknál már Type-A aljzat van, ami elvileg strapabíróbb. Ilyen pl. az A85 is, aminek az 1 TB-os modelljéről itt a topikban is van beszámoló.

A gyárilag összeszerelt típusoknál a hazai árak alapján a 30 ezres keretbe az 1 TB-os modellek amúgy simán beleférnének. Viszont a 2 TB-osak már nem, de van amelyik csak pár ezer híján. A külső házas megoldásnál is hasonló a helyzet, illetve ott a 2 TB a megadott árlimiten belül max. esetleg olcsóbb összetevőkkel lenne megoldható.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.