Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49351) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#49349) üzenetére


Lompos48
nagyúr

"...Az eltelt idő eddig a pontig jól kiadta az aksira írt 5Ah-t, ami a "C20" pont."

Pont erre gondoltam. Lehet nem sikerült jól fogalmazni.

(#49352) darvinya válasza CPT.Pirk (#49349) üzenetére


darvinya
titán

Erre kíváncsi vagyok én is.

Azért energia megmaradás törvénye nem ilyen egyszerű.
Legtöbb veszteség mindig a hő, ez alól a szupravezető kivétel?

Mértem akku kisülést nagyobb árammal, azt tapasztaltam, hogy lineárisan csökkent a kapocs feszültség 11.4V-ig, majd ott hirtelen megzuhant.

Túl töltéskor az anyag forrás és tervezet üzem között, a nem elvezetett energia lineáris v. felrobban.
Utána folyamat leállás exponenciális nő..

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49353) mezis válasza CPT.Pirk (#49347) üzenetére


mezis
nagyúr

"....a lemerülés később következik be, mint ha csak maguk az aksik táplálják a terhelést."

Gondolom azzal kezdi mindenki, hogy először csak az akkumulátorokkal mérnek, aztán jön ez a "hókuszpókusz áramkör" és jönnek a mérések.

Bizonyára igaz az, hogy vannak "frissítő" töltő áramkörök, amivel egy használt akkumulátor kapacitása valamelyest javítható. Ezt a "mellékhatást" mérte már valaki ? Vagyis egy halom mérés után (mert egy mérés nem mérés) ismét csak akkumulátorokkal mérni a kisülést ? Mindezt sok akkumulátorral megismételve ?

(Mert néhány évtizede akadt nem egy nagyon tudományos intézet, amelyiknek alkalmas katalizátorokkal sikerült egy lavór vízben magfúziót megvalósítani. Aztán kiderült, hogy csupán mérési hiba volt....)

mezis

(#49354) ecchphoto válasza Kernel (#49341) üzenetére


ecchphoto
csendes tag

Valószínüleg elég lesz, mivel a telefon eredeti töltője nincs 1A sem, 600-as. hagyományos butakészülék. köszi!

-=ecchphoto=-

(#49355) ecchphoto válasza Kernel (#49341) üzenetére


ecchphoto
csendes tag

Végül is egy olyan párost tettem össze, hogy 18V 2.5W cella, és egy előre gyártott 6-20V->fix5Vusbaljzat dobozkában. az egész megállt 3rugó alatt valamivel.

-=ecchphoto=-

(#49356) ecchphoto válasza ecchphoto (#49355) üzenetére


ecchphoto
csendes tag

Most lehet hogy ráfaragtam.. A 18/2.5w napelem ha mondjuk 9-et tud adni, mert borússág van, akkor kinyerhető a 140mA vagy az is feleződik?

-=ecchphoto=-

(#49357) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#49351) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor egyre gondolunk.

Ha jól értem, ez az oka a tranyók erős melegedésének, sosem kapcsolnak ki teljesen. Ezt a képet 150ohm-os ellenállás kapcsain mértem.

(6V magas a kisebb négyszög, 8.5V magas a nagyobb, elég rosszul látszik a képen)

Nem tudtam tovább vizsgálni mert húzós volt a nap, de feltételezem a trafó okozza a dupla primer miatt. Sajnos pont nem jutott eszembe lekötni az egyik primert, majd holnap...
Tina szimulációban ellenállást téve a trafók primerje helyére ott közel 0 és 4.5V feszültség szinteknek kellene lennie a 150 ohm-on.

darvinya: igen, a szupravezető állapotban lévő anyagban megindított áram az a ~0 ellenállás miatt fennmarad. De ennek mondjuk nincs semmi "ingyen energia" vonatkozása mert az áram megindításához be kell fektetni teljesítményt, annál csak kevesebbet lehet visszanyerni.

mezis: persze, megy a folyamatos méricskélés, csak nem rövid folyamatokról van szó. Amúgy volt olyan regeneráló áramköröm amit mondasz, csak megbolondította a riasztót az autóban, így kikerült. De az egy másik tészta, mert annak a hatása a következő feltöltéskor kerül elő, a TS esetében meg nincs ilyen feltöltés.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49358) Kernel válasza ecchphoto (#49356) üzenetére


Kernel
nagyúr

A leadott teljesítmény természetesen függ a megvilágítástól, ez az energiamegmaradásból is egyenesen következik.

Az alábbi görbék szerint, kevesebb napsütésnél csökken ugyan a feszültség is, de aránylag nem olyan sokat.

Viszont jobban csökken a terhelhetőség, vagyis már kisebb áramterhelésnél bekövetkezik a feszültség letörése:

Itt a különböző színek jelölik a napsütési fokozatokat:

Az optimális munkapont a felső görbéken is be van jelölve (a hajlat környékén), itt külön ki van fejezve:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49359) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#49357) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha jól értem, ez az oka a tranyók erős melegedésének, sosem kapcsolnak ki teljesen. Ezt a képet 150ohm-os ellenállás kapcsain mértem.

Nem tiszta számomra, hogy hol van a nulla szint. Tény, hogy amit az ellenálláson mérsz, az a (Darlingtonból) ez első emitter- és a második bázisárama. Érdekes lenne időben jócskán nyújtva megnézni a kollektoráram és feszültség frontjait. Szerintem rendesen el vannak tolódva fázisban a primér induktivitása (és szerintem nem a dupla mivolta) miatt.
Gondolom a rajz szerinti külső tranzisztorok meleged(het)nek, mert rájuk esik a "meló" oroszlánrésze, azaz [ (h21e-1/h21e} ] hányada.

(#49360) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#49359) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Most nézem, hogy rossz ábrát néztünk. Nekem nem a diódás verzió van, hanem az optocsatolós, itt pnp-npn tranyók vannak kicsit másik kötésben.

Az NPN-ek fűtenek, a PNP párjuk teljesen hideg.

Holnap igyekszem majd normálisabb méréseket csinálni. Igazság szerint nulla pontot ebben az áramkörben szerintem az adott oldal alsó aksijának negatív pontját kell tekinteni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49361) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#49360) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nekem nem a diódás verzió van, hanem az optocsatolós, itt pnp-npn tranyók vannak kicsit másik kötésben.

Nem változtat sokat a dolgokon. Ugyanúgy egy Darlington kapcsolás, ami NPN-ként működik. Nagy előnye, hogy nyitásához nem szükséges 2xUBE feszültség. A disszipáció is ugyanúgy oszlik el, mint korábban írtam. Tehát a PNPnek lezser, a másiknak rázós.

A nulla pontot nem a kapcsolásban, hanem az oszcillogrammon szeretném tudni hol van.

(#49362) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#49361) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Persze, holnap meg is nézem hol volt. Azt a nulla dolgot csak mellékesen írtam.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49363) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#49361) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A 150ohm-os ellenálláson azt mértem (A PNP felőli végét tekintve nullának), hogy 3V-os négyszög impulzus szaladgál, az elején egy kis túllövéssel. (tegnapi kép inverze, ott fordítva mértem) A nulla szint 6V volt, addig kellett lefelé eltolni.

Ebből nekem az jön le, hogy az áram a 150Ohm-on 20mA. Az én tranyóim áramerősítése kb. a fele az 1A feletti Ic tartományban az ajánlott, komolyabb tranzisztorokénak, ezeket linkeltem lentebb.

Mértem még Uce feszültséget a tranyó párokon (felső aksi -, alsó aksi + pólusa között), mindkét oldalon szép 16.2V-s négyszög impulzusok futottak. A trafó tekercsein pedig 15.8V-s négyszögeket mértem.

Amikor a CH1 jel és föld bemenete a trafó egyik tekercsén volt, akkor a CH2 jel bemenetével néztem az áramkör többi részét de nem találtam szétcsúszást, vagy szinkronban, vagy ellen fázisban volt minden. Nem tudom erre gondoltál-e az elcsúszásnál.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49364) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#49363) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha az ellenálláson mindig van feszültség, nem megy nullába, akkor az NPN kollektorárama sem. Kérdés ilyenkor mekkora a C-E feszültség. Innen keletkezhet disszipáció. Vezetésben ismerni kell a VCE értéket. Ha nem elég a bázisáram, a tranzisztor "nem ül le" eléggé, ugyancsak melegedést okoz(hat). Másrészt - mint az este is írtam - a kapcsolási fel- és lefutó frontok sebessége (dőlése) is számottevő hőtermelést generálhat, ha a kapcsolás nem történik nagyon gyorsan. Ezért írtam, hogy érdekes lenne nagyon széthúzott hullámformákat nézni a szkópon.

Valami pluszban, amit csak sejtek, nem gondoltam alaposan végig: ha 12V-os akkukat kapcsolgatok párhuzamosan, sorba, ide-oda - mondjuk ideális kapcsolóelemekkel - hogy keletkezhetnek 15.8 és/vagy 16.2V-os négyszögimpulusok?

(#49365) darvinya válasza Lompos48 (#49364) üzenetére


darvinya
titán

Valami pluszban, amit csak sejtek, nem gondoltam alaposan végig: ha 12V-os akkukat kapcsolgatok párhuzamosan, sorba, ide-oda - mondjuk ideális kapcsolóelemekkel - hogy keletkezhetnek 15.8 és/vagy 16.2V-os négyszögimpulusok?

Szerintem szép rövidzár van, vagy valamelyik tranyó nem jó.
Nem akarok bele vauzni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49366) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#49364) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt a nagy négyszög impulzus dolgot én sem értem, a Tina szerint se lehet ott annyi. Nincs kizárva, hogy elkötöttem valamit, bár nem találtam nyomát. Mindegy, holnap szétszedem az egész kapcsolást és újra összerakom. A Tina szerint az ellenállásokon se kellene feszültségnek lennie nem kapcsolt állapotban.

Most egyébként megnéztem a fel és a lefutási időket, 300..350uS. Holnap úgy is bent leszek hosszan, akkor ki tudom vizsgálni ezeket a dolgokat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49367) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#49366) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kíváncsian várom. :K

Van egy plusz kérdésem: mekkora áramok folynak a tranzisztorok kollektorköreiben, amiknek a fel/lefutása 300..350us?

(#49368) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#49366) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az sem mindegy mekkora frekvenciával történik a "kapcsolgatás". Tényleg, mennyi?

[ Szerkesztve ]

(#49369) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#49368) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

60..82Hz tartományban mértem a legnagyobb kimenő feszültséget a trafón. 16..17Vdc terheletlenül, 10.6V volt 12 ohmal terhelve, töltött aksiknál. A srác elmondása szerint az áramkör megfelelően 100..400Hz között működik. Per pill 82Hz-en hagytam, mert ott a legkisebb a hangja a trafónak.

Hogy mennyi a kollektor áram, azt szerintem a trafón mért feszültségből lehet kiszámolni. A 25mH induktivitás ezen a frekin 13.05ohm reaktanciát jelent, az ohmos ellenállás 0.4ohm. Szóval ez az ott mért 15V-s impulzusokkal kicsit több mint 1A-t jelent. Azt hiszem ez a számítás igaz négyszögjel esetére is, nem csak szinuszra. :F

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49370) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Van egy lapos NiCd 1.2V/600mAh (Panasonic) aksi, és most 0.74V (ez 13 év után tokjából kivéve) mértem.

Ez szerintem még nem kuka.?

A töltője 1.2V/175mA -es.

4h kell feltöltésre.?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49371) Kernel válasza darvinya (#49370) üzenetére


Kernel
nagyúr

Elvileg 60 mA árammal másfélszeres, vagyis 900 mAh töltést kellene bevinni.

Növelt áramon viszont valamivel kevesebbet, így elképzelhető, hogy 4 óra megfelelne. Más kérdés, hogy sokáig pihentetett akkut először kímélő árammal kellene tölteni.

Ráadásul elhanyagolt Ni-Cd celláknál 50 % alatti kapacitás is előfordulhat, ami az első töltés után kinyerhető. Többszöri töltés-kisütés során lehet feljebb tornázni, lehet 4-6 ciklus, míg eléri a maximumot, ami még így sem mindig közelíti meg névleges kapacitást.

Nagy a valószínűsége, hogy az sem tud elsőre 600 mAh-t, illetve tapasztalataim alapján kizárható.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49373) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#49369) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ilyen alacsony frekvenciánál a frontok "dőltsége" okozta disszipáció elenyésző (nem részletezem a számítást, mert nem fontos). Hogy a számításod színusz/négyszög esetén helyénvaló vagy sem, azt kapásból nem tudom megmondani, de lehet lényeges. A melegedés ezek szerint csak a tranzisztorok nem teljes (telítettségig való) nyitásából ered. Mondom én. Ez kétsugaras szkóppal leellenőrizhető. Az áram monitorizálásához akár egy 0.1 ohmos ellenállást kis beiktathatsz az emitterkörbe. Tegnap 20mA-es bázisáramról volt szó. Ha a kollektoráramod legalább 1A, akkor az áramerősítési tényezőknek igencsk meg kellene haladnia az 50-es értéket. Innen passz!

(#49374) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#49373) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Éppen nem volt kéznél ilyen kis értékű teljesítmény ellenállás, de holnapra már azt hiszem meglesz. Akkor majd többet tudunk.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49375) darvinya válasza darvinya (#49372) üzenetére


darvinya
titán

Köszi

Sajnos, mivel ilyen az alakja, azaz ilyenről van szó(Pana RP BP62):
Kép beillesztése nem sikerült, készítettem róla képet inkább:

Csak adapterével tölthető, aminek elektronikáját nem ismerem.(lehet szétszedem megnézni)
Emiatt lassú töltés, hát…

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49376) macmelon


macmelon
csendes tag

Sziasztok!

Ha védelem nélküli Li-ion cellát használok (ledes lámpában), jó töltővel töltöm, akkor a védelem hiánya miatt (pl. mert bekapcsolva marad és mélykisütésbe kerül) érhet engem baleset, vagy csak az akkut kéne védeni?

Köszi a válaszokat!

(#49377) And válasza macmelon (#49376) üzenetére


And
veterán

A mélykisülés nem rád veszélyes, hanem az akkumulátorra. Védelmet nem csak a cellába esetleg beépített áramkör adhat, a fogyasztó / lámpa belső áramköre is lekapcsolhat alacsony akkufeszültség esetén. A ledes lámpa meg amúgy sem tudja 'kinullázni' a cellát, szemben például egy izzóval, de azért felépítéstől, a led meghajtásától függően simán mélyen kisütött állapotba viheti az akkut, ha nem figyel a kapocsfeszültségére.

(#49378) Kernel válasza macmelon (#49376) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ahogy merül az akku, úgy fogy belőle az energia, ezért ha a vége felé keletkezne egy belső cellazárlat, az már kevés ahhoz, hogy kigyulladjon, robbanjon.

Ha mégis lemerül teljesen, mihamarabb fel kell tölteni. Ha 1,5 V alá kerül egy hétig, akkor már nem ajánlják az újratöltését, mert belső átvezetés keletkezhet, ami veszélyes is lehet.

A belső átvezetés felismerhető arról, hogy lemeríti magát, terhelés nélkül is melegedhet, vagy ennek különböző fokozatai. Elvileg ki is gyulladhat, egy önmagát erősítő folyamat során.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49379) kmisi99


kmisi99
addikt

Heló! Olyan kérdésem lenne, hogy van egy félig hibás telefon alaplapom ami egy leesés után folyton fagyogat. Ha nem a megfelelő pózban van akkor el sem indul. Szóval az alaplap alá ha rakok egy apró műanyag darabot, hogy kicsit feszítse akkor félig meddig jó, de így is lefagy ha megnyomódik.

Ezt lehetséges vajon javítani?

(#49380) darvinya válasza kmisi99 (#49379) üzenetére


darvinya
titán

Nem, ha többrétegű nyák belső rétegben keletkezik a hiba.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49381) kmisi99 válasza darvinya (#49380) üzenetére


kmisi99
addikt

És egy szimpla eséstől tud sérülni így a nyák? Ha megfelelően van alulról és felülről is feszítve akkor éppen hogy napi használatra alkalmas a telefon.

(#49382) macmelon válasza Kernel (#49378) üzenetére


macmelon
csendes tag

Köszönöm mindenkettőtöknek!

Ezek szerint a mélykisütés ugyan veszélyes, de a LEDlámpában olyan kis áram lesz már ekkor, hogy fog annyira melegedni? (Ha jól gondolom a LED karakterisztikája miatt.) Jól értelmezem? Mert, ha igen, akkor belevágok védelem nélkül a lámpába (és figyelek az akkuk érdekében, de nem aggódok magam miatt).

(#49383) darvinya válasza kmisi99 (#49381) üzenetére


darvinya
titán

Új telok nyákja 5/7 rétegűek, mind ezt 1.2mm-en.
A vezetők um -esek.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49384) kmisi99 válasza darvinya (#49383) üzenetére


kmisi99
addikt

Akkor marad továbbra is a feszítős néha lefagyós módszer. :R

(#49385) kjani18 válasza kmisi99 (#49384) üzenetére


kjani18
őstag

Ha a panel a rétegeken belül sérült, akkor kívül is. Leeséstől inkább panelrepedés, vagy valamelyik alkatrész hibás érintkezése (forrasztása) valószínübb. Ha észrevehető a sérülés, esetleg lehet javítani.

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#49386) kmisi99 válasza kjani18 (#49385) üzenetére


kmisi99
addikt

Egy műszerész gondolom meg tudná nézni, de tételezzük fel az alaplapon van 200-500db miliméternél is kisebb forrasztás, ember legyen a talpán aki megtalálja a hibát. Legalábbis számomra laikusként eléggé durva dolognak tűnik.

[ Szerkesztve ]

(#49387) repvez


repvez
addikt

eagle progiban, mi a neve vagy hogy találok nyákba forrasztható 90 fokos USB A vagy B foglalatot? TEhát amibe pendrivot lehet dugni? A keresőbe hiába irok usb-t szinte csak miniUSB foglalat van vagy SMD forrasztós, sima 2,54es normál nincs.

Illetve, hogy furat helyét, hogyan lehet megadni tizedes pontossággal?Mert nem enged pontot tenni se vesszőt a számok után, hogy mondjuk 30,5mm-t irjak.

Márcsak ezeket kéne megoldanom, hogy elkezdhesem a kötözgetést.

(#49389) repvez válasza mezis (#49388) üzenetére


repvez
addikt

igen, és azt is jelöli valami az eagleben, hogy meylik a szabványos lábkiosztása?
Tehát, hogy hova kell a földet meg a 5v ágat kötni?
Mert amit nézegedtem annál csak számokkal jelölték a lábakat,de nem mindegy, hogy az egyes az 5v vagy a 4es láb.

(#49390) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#49373) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még néztem egy ellenállásos áram mérést mielőtt szétszedtem a cuccot, ott is az látszik, hogy nem kapcsoltak ki teljesen a tranyók. 0.5V..1V feszültséget mértem a 0.22ohmos ellenállásokon, ez 4.5A körüli áram. Szerintem az történt az eredeti verzióban, hogy valahol történt egy kereszt kötés.

Most viszont úgy jártam az új verzióval, hogy a bekapcsolás után pár másodperccel már meg is állt a cucc és csak a tarnyók melegedtek. Nézem mi van, erre az 555-öt követő D-Flipflop IC csak melegszik, mindkét kimenete 1-ben van, így mindkét tranyó nyitva van. Mivel a kimenetek tranzisztort hajtanak, azok meg optocsatolót, így csak a táp lehetett a baj forrása, az meg a jobb felső aksira van kötve. A srác rajzában egy mikrovezérlő kit van aminek van saját tápja, az nyilván kevésbé érzékeny a problémákra.
Most hogy a tápon (aksin) mi állt elő azt nem tudom, majd holnap igyekszem mérni valamit kézi kapcsolással, meg szerintem én is átállok mikrovezérlős kapcsolásra, úgy sincs több flipflopom kéznél. A flipflop és az 555 is a datasheetje szerint 18V-t visel el maximum.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49391) Márton


Márton
nagyúr

Üdv,
vettem egy 12V-ról műdödő mini (10W körüli) erősítőt.
Beépítettem a hordozható PC-be, hogy kompakt legyen,
és gondoltam, milyen jó, hogy odabennt úgyis van 12V, táp megoldva.
Igenám, de a hang sajnos búg. Pedig nem noname a ház, a táp.
Külső tápról természetesen semmi gond.

Kérdésem, hogy pontosan mi a jelenség oka, és ki tudnám-e védeni
valaminek a közbeiktatásával?

köszi

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#49392) Kernel válasza Márton (#49391) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez sajnos törvényszerű, földhurok alakul ki. Az alaplapon folyó különböző áramok miatt feszültségkülönbségek lépnek fel a táp-GND és az alaplap audio jack GND között, amit az erősítőn közösítve kiegyenlítőáram keletkezik, az árnyékolt kábel harisnyáján is, panelon is folyó áramok képében.

Ha megszakítod a bemenetnél, és a PC-ből csak tápot kap, általában akkor is megszűnik a zavar. Kivéve, ha tápzajok miatt mégsem.

Legjobb a külön tápegység, vagy a bemenetnél be lehet iktatni egy autós földhurokleválasztót. De ezek két kis leválasztótrafóval szakítják meg a hurkot, ami minőségrontó is. Léteznek speciális IC-k is a célra, ami trafó nélkül trükközve igyekszik elnyomni a közös módusú zavarjelet.

Nemrég láttam, itt beépítettek egy ferritgyűrűs közös módusú fojtót:

Lekövetve kiderül, hogy ezen keresztül kapja a táp mindkét ágát, de ilyennel már én is kísérleteztem (másfajta erősítőnél), még mielőtt ezt láttam volna. Nekem nem nagyon jött be, vagy csak részlegesen csökkentett.

http://www.ebay.com/itm/201458653443

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49393) Márton válasza Kernel (#49392) üzenetére


Márton
nagyúr

köszi!
Igazából csak tartaléknak szeretném használni ezt a megoldást, ha a külső 12V-os táp valamiért nem menne, akkor se maradjunk hang nélkül. De akkor azt hiszem veszek még egy 4A-es külső tápot, vagy pedig lemérem mennyit fogyaszt a cucc és lehet hogy akkuról is meg tudom oldani 1 óráig a dolgot, ha nagyon muszáj.

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#49394) Kernel válasza Márton (#49393) üzenetére


Kernel
nagyúr

Csak arra kell vigyázni, hogy a külső táp se legyen földelt, mert azoknál a védőföld közösítve van a kimenet GND vagyis negatív pontjával. Onnan kezdve a PC hálózati védőföldjén keresztül szintén találkoznak az elosztóban.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49395) Márton válasza Kernel (#49394) üzenetére


Márton
nagyúr

Hoppá. Pedig jelenleg ilyet használok..
Egy régi 17-es TFT külső tápját. De mégsem búg.
Akkor?

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#49396) darvinya válasza Kernel (#49392) üzenetére


darvinya
titán

Az nem segítene, hogy tápnak csak + ágát használni, és bemeneten van csak GND?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49397) Kernel válasza Márton (#49395) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ellenőrizni kell, amit írtam, hogy önmagában a PC-tápról (bemeneti kör megszakításával) zúg-e. Ezt nem búgásnak mondanám, hanem impulzuszajok, tápzajok.

Ha földhurok nélkül is zúg, azt nyilván nem földhurok okozza.

Mérésekkel ellenőrizni, hogy mi merre vezet. Az is lehet, valamiért nem alakul ki a földhurok, de az pontosan kimutatható.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49398) Márton válasza Kernel (#49397) üzenetére


Márton
nagyúr

Igazad van, nem is búgásnak nevezném, hanem tápzajnak, sercegésnek, zavaró hanghatásnak nagy hangerőn.

Tehát akkor a lépések? mivel kezdjem?

A másik kérdés ami felmerült, hogy érdemes-e kockáztatni? Úgy értem egy ilyen olcsó erősítőben ha bármikor zárlat keletkezne, nehogy tönkrevágja az egész gépet, vinyót, stb. Vagy a pc tápok mind védve vannak rövidzár ellen?

[ Szerkesztve ]

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#49399) Kernel válasza darvinya (#49396) üzenetére


Kernel
nagyúr

A végfok áramát nem lehet a bemenetre, illetve az árnyékolóharisnyára terhelni, egyrészt azon keresztül is csatolás lépne fel, önmaga tápárama miatt vissza is gerjedhet a saját bemenetére.

Továbbá ez egy bontható csatlakozás, ha kihúzzák, gond van.

Mindamellett próbáltam a kimenethez is földelni, az alaplapi Jack fémburkolathoz forrasztva. Próbáltam onnan egy vastag vezetékkel átkötni a betáphoz a GND-t, hogy az alaplapot áthidaljam. Sehogy nem szűnt meg a tápzaj.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49400) Kernel válasza Márton (#49398) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egy olvadóbiztosíték megfelelő védelem, a PC-tápnak semmiből nem tart kinyomni, amellett zárlatvédelme is van. Bár attól még képes néha vezetéket izzítani, ezért kell a biztosíték is.

Ahogy már írtam, bemenet leválasztása stb.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.