Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49251) PitLee válasza Kolondrum (#49250) üzenetére


PitLee
őstag

Az nyomógomb, ha jól látom ? valami hasonló mint ez

(#49252) Kolondrum válasza PitLee (#49251) üzenetére

Hát ő ilyesmi de nem hiszem, hogy pont ez, szétszakadtak ami látszik abból kell gazdálkodni.
Jó drága játék... 20ft-nál többre nem számítottam.

(#49253) PitLee válasza Kolondrum (#49252) üzenetére


PitLee
őstag

Én csak érdeklődő műkedvelő vagyok :DDD,
A 4 kicsi láb csak rögzít és van két átmenő láb 90°-ban,
Vagy a két 90°-os láb az csak pozicionáló ?
LINK

(#49254) Kolondrum válasza PitLee (#49253) üzenetére

Pozicionál kettő. Köszi a linket, mivel egy telem van a dologra jó lesz kína is.

(#49255) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Üdv ismét!
Ellenállás méretezéshez kéne tipp.
A cob ledjeim éppen 10,6V-on adnak ki akkora fényerőt, amihez ellenállás kéne. Ekkor 40 mA áramot vesznek fel.
Jelenleg egy fesz stabilizátor táplálja a csökkentett fényerő üzemmódot. Járó motornál 13,3-13,7V jut el idáig.
Ezen a feszültségen max 0,8A áramot vettek fel - teljes fényerő közvetlen bekötéssel a jármű rendszerébe.
Az előtét ellenállást a fesz különbséggel és a 40 mA-el kell számolnom?
Köszi!

A multiméter biztosítékát sikerült kiverni, ha a 10A-es működik, de a 200mA üzemmódban megszakad az áramkör? Mondjuk nem értem hogy, mikor 600mA bizti van benne és járó motornál csak feszt mértem. :F

[ Szerkesztve ]

(#49256) Kernel válasza Teasüti (#49255) üzenetére


Kernel
nagyúr

Gyárilag inkább 200 mA szokott benne lenni, ha az volt, akkor nagyobbat nem is szabad betenni, mert leéghetnek alkatrészek.

A 10A-es áramkör egy vastag huzalból álló sönt, nincs külön biztosítva, nem is kell, a mérést is meghamisíthatná a biztosíték ellenállása, úgyhogy ez nem szokás.

Az előtét ellenállást a fesz különbséggel és a 40 mA-el kell számolnom?

Igen, utána ki kell számolni az ellenálláson elfűtött teljesítményt is, attól nagyobb terhelhetőségűt kell beszerezni:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49257) And válasza Teasüti (#49255) üzenetére


And
veterán

"Az előtét ellenállást a fesz különbséggel és a 40 mA-el kell számolnom?"
Igen. Ami annyit jelent, hogy a legrosszabb esetre (legnagyobb feszültségre) lesz igaz a ledáram, egyébként - áramgenerátoros táp hiányában nem lesz stabil.
"A multiméter biztosítékát sikerült kiverni, ha a 10A-es működik, de a 200mA üzemmódban megszakad az áramkör?"
Ezt egy párszor elolvastam, de csak sejthető, hogy mire gondoltál. A 200mA-es "üzemmód" (= méréshatár?) biztosítéka a hozzá tartozó 200mA-es, általában külön aljzatot biztosítja, és az azon folyó áram független a méréshatárváltó kapcsoló állásától. Ha a 200mA-es aljzatban hagyod a mérőzsinórt és feszültséget szeretnél mérni, akkor bizony ki tudod égetni azt a biztosítékot.

(#49258) Kernel válasza Kernel (#49256) üzenetére


Kernel
nagyúr

A legegyszerűbb U*I képletet természetesen csak azért nem említettem, mert az közismertebb, vagy illik tudni.

Többit én is csak akkor szoktam használni, amikor így egyszerűbb (nem kell külön számolni a hiányzó paramétert).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49259) Ereshkigal


Ereshkigal
őstag

LT1083-mal építenék 19V/5A tápot egy mini PC-hez (integrált cpu/video+ssd+usb kártya, nagyon nyúzva nem lesz a gép). A kapcsolás valószínűleg ez lesz (némi tuninggal, pl. gyorsabb diódákkal). Kérdés: az itthon kapható IC-k eredetiek? Esetleg ebay-ről van ajánlott eladó, aki tuti eredetit árul olcsóbban? Mert 1-2 dollárért már vesztegetik őket, aztán lehet el is pukkannak 2 ampernál.

[ Szerkesztve ]

(#49260) Ribi válasza Ereshkigal (#49259) üzenetére


Ribi
nagyúr

HQ-s lt1083CP-n kívül nem angyon van más (7.5A-es), sajna ez 4k, de ilyen 1-2 dodós jószágok szerintem kamu cuccok.
Én ma akarom összerakni, ha lesz időm.

[ Szerkesztve ]

(#49261) Ereshkigal válasza Ribi (#49260) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Igen, HQ-nál néztem, szoktam onnan rendelni. (Csak olvastam, hogy náluk is előfordul hamis cucc, pl. 2SA1930/2SC5171, még ha erről esetleg nem is tudnak, khm.)
Próbáltam volna a linear.com-ról mintát kérni, de nem lehet, sőt, venni sem, ehe. Én rendeltem egy marékkal kínából, műterheléssel majd meglátom, mit produkálnak, aztán lehet én is a HQ-nál kötök ki. :R

[ Szerkesztve ]

(#49262) qwertz0 válasza Lompos48 (#49245) üzenetére


qwertz0
csendes tag

Köszönöm, kipróbálom két elemmel.

Valahogyan ki lehet számolni, hogy hány mA a ledeknél a terhelhetősége?

Folyamatosan keresek csak INGYEN: használható és hibás mobilokat pl. E65, 3310 Budapesten.

(#49263) darvinya válasza Ereshkigal (#49261) üzenetére


darvinya
titán

Üdv

LT1083CP-12 (LIT) LDO V-reg, 7,5A TO3P van HR elektronika-ban, 2500Ft-ért.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49264) Ribi válasza darvinya (#49263) üzenetére


Ribi
nagyúr

Jó ár, kérdés van-e náluk ténylegesen, mert ahogy tudom már nem igazán gyártják.
Plusz neki a 12-es nem is lenne jó, mert ADJ kell.
Nekem viszont jó lenne.

[ Szerkesztve ]

(#49265) Ereshkigal válasza darvinya (#49263) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Köszönöm. Őket nem ismertem, de rákerestem pár cuccra, és hát vannak jó áraik.

(#49266) Lompos48 válasza qwertz0 (#49262) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Valahogyan ki lehet számolni, hogy hány mA a ledeknél a terhelhetősége?

Ha a ledeknál ledeknek akart lenni, akkor a válaszom sajnos: nem igazán. Spekulálni lehet az áram növelésével és a feszültség növekedését méregetve, ismerve, hogy melyik "színű" esetén ez kb. mekkora.

(#49267) jolti05


jolti05
őstag

Sziasztok!

Egy nem egészen 'hobbielektronikás' kérdésem támadt tegnap: mi van akkor, ha a (sötét)konyhába hozzánk az egyik fázison a 230V helyett csak 86V érkezik be a lakásba? Emiatt két főzőlap egyáltalán nem üzemel. Mit lehet ilyenkor tenni?

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#49268) Lompos48 válasza jolti05 (#49267) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...hozzánk az egyik fázison a 230V helyett csak 86V érkezik be a lakásba...

Ha "egyik", az azt jelentené, hogy van több is. Ha háromfázisú a táplálás, akkor baj van, a másik kettő alaposan eltolódhatott a nagyonn értékek irányába, ami veszélyezteti az azokra kötött fogyasztóig. Ha csak egy botlás volt és csak egyetlen van, akkor meg kell nézni hol van gond az elosztótábla és konyha között.

(#49269) jolti05 válasza Lompos48 (#49268) üzenetére


jolti05
őstag

Ezt valóban kihagytam, mint "információmorzsa" :) Három fázis jön be. Kettőn a 230V gyönyörűen megjelenik, de a harmadik csak 86V-tal dolgozik.

Szerk.: Jól tudom, hogy ebben az esetben (tehát ha ennyi jön be) már nem nekem kell kijavítanom a hibát, hanem a (panel)háznak kell intéznie szakembert, aki megoldja az anomáliát?

[ Szerkesztve ]

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#49270) Lompos48 válasza jolti05 (#49269) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor meg kell nézni pontról pontra, hogy hol és mennyi van. Szakadás lehet, a 86V pedig valami "retúr".
Ha a bekötések, mérő valahol kint vannak folyosón, lépcsőházban, a mérőtől a lakásba már a te dolgod. A szolgáltató a műszerig ludas a dolgokban. Nem tudom mik a szabályok nálatok, esetleg érdeklődj az adminisztrátornál (vagy ahogy hívjátok).

[ Szerkesztve ]

(#49271) Kernel válasza jolti05 (#49269) üzenetére


Kernel
nagyúr

Hol mérted ezt a 86 V-ot, a villanyóránál, vagy utána, terheletlenül vagy bekapcsolt főzőlappal?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49272) Kernel válasza qwertz0 (#49262) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem tudom, pontosan mire gondoltál, az 5050-es LED terhelhetősége 3x20 mA.

De én pont két elemmel nem merném megküldeni, mert az eszköz növeli a feszültséget, és ezek LED-ek 5 V feletti fordított irányú feszültségtől károsodhatnak, amint azt már múltkor fejtegettem.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49273) jolti05 válasza Lompos48 (#49270) üzenetére


jolti05
őstag

A villanyóra a szomszéd folyosón van, megnézem majd, hogy ott lehet-e valamit méricskélni (sosem láttam még), illetve valószínűleg úgy lesz, ahogy írtad, megkérdezem a közös képviselőt, hogy mi a teendőm.

Kernel: A lakásban, a főkapcsoló után, terheletlenül.

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#49274) darvinya válasza Ribi (#49264) üzenetére


darvinya
titán

Ami fent van a honlapon, az van, vagy 1-2 napon belül megszerzik.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49275) Kernel válasza jolti05 (#49273) üzenetére


Kernel
nagyúr

A villanyóraszekrényben le vannak plombálva a csatlakozások, ott valószínűleg nem tudsz hozzáférni, de ha a lakásban lévő automata bemeneti pontján terheletlenül (lekapcsolt automatával) is csak ennyi mérhető, az arra utal, hogy külső probléma

Elvben lehetne érintkezési hiba, beégés a mérő és az automata közötti szakaszon is, csak az nem túl életszerű. Nem lenne ilyen "stabil" a feszültség, illetve a műszer nem terhel, ezért teljes feszültséget mutatna, az átmeneti ellenálláson keresztül is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49276) #68216320


#68216320
törölt tag

Urak, beszerezhető olyan mikrokapcsoló valahol Bp.-en, ami nem zárja az áramkört, hanem bontja? Volna egy laptopom, amiben a BIOS táplálás egy CR2032 3V gombelemről működik és bizonyos esetekben szükség volna arra, hogy megszakítsam a tápellátást, ezzel BIOS resetet elérve. Speckó BIOS, bugok lépnek fel időnként, ilyenkor nem indul el a gép. A laptop összeszerelés után nem bontható és egy kb. 3mm*6mm kensington nyílás van a házon, amit szintén nem faraghatok meg. Belülre ragasztóval tudnám rögzíteni a nyomógombot. Felmerült bennem valami lamellás megoldás is, ahol nyomás hatására valahogy eltávolítanám az egyik érintkezőt.

Volna valami ötlet részetekről?

[ Szerkesztve ]

(#49277) tornas válasza Ereshkigal (#49259) üzenetére


tornas
őstag

A HR Elektronikánál lehet kapni 3800 Ft.-ért használt, de működőképes Dell laptoptápot. 19,5 V-os és 7,7 A-os (150W) Ha jól láttam, akkor 2-3 db biztosan van még. Szerintem ennyiért megéri. Ez nem lehet jó neked?

Ja, és van 6,5 A körüli is, ez is Dell laptoptáp.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#49278) Lompos48 válasza #68216320 (#49276) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egy váltóérintkezős Reed relé megtenné. Nyomkodni sem kell, csak egy mágnest közelíteni. Hosszában elfekszik valamelyik szélen. [link]

[ Szerkesztve ]

(#49279) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Elnézést ha nem jó helyen érdeklődöm.
Szeretnék vásárolni multimétert itthoni használatra.Tudnátok valamit ajánlani?
Nem szeretnék méregdrágát olyan 4-10E. közt.persze el lehet térni kicsit az ártól :)

Mérni szeretnék
- V~ 0-750 ; V- 0-1000
- A~ 0-100 (Lakat)
- szakadásvizsgálat
- OHM
- esetleg kondenzátorok mérése aszinkron motorokhoz (start/üzemi)
Az adatok tájékoztató jellegűek!
No meg persze valami stabilitás is jó volna ha lenne.Ne legyen olyan érzésem,hogy mindjárt széthullik a kezemben.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#49280) Ereshkigal válasza tornas (#49277) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Köszi, laptop táp nem kell, az van nekem is. ;)

(#49281) kjani18 válasza Lompos48 (#49278) üzenetére


kjani18
őstag

Szia

Ez mi lehet? Hangra kapcsolna? Ilyet még nem láttam...

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#49282) PHM válasza kjani18 (#49281) üzenetére


PHM
addikt

Ránézésre nekem reed relének tűnik.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#49283) Lompos48 válasza kjani18 (#49281) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Hangra biztos nem, csak mágneses térre. Mint @PHM is írja: Reed relé.

[ Szerkesztve ]

(#49284) #68216320 válasza Lompos48 (#49278) üzenetére


#68216320
törölt tag

Az macerás és drága is lenne szerintem. Viszont találtam egy ilyet: LINK
Ez nyomás hatására egyik ágon bontja az áramkört?

(#49285) Kernel válasza #68216320 (#49284) üzenetére


Kernel
nagyúr

Váltóérinkezője van kettő, így jön ki a hat láb. Létezik belőle arretáló kapcsoló, vagy csak nyomógomb (visszaugró).

Utóbbi van a PC-házak On és Reset gombjai alatt általában.

Szintén utóbbi "momentary" néven is fut, eBay-en stb.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49286) Lompos48 válasza #68216320 (#49284) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az macerás és drága is lenne szerintem.

De nem kellene fúrni-faragni a laptopot. :) A fennmaradó 4 darabot pedig mindenféle házi automatizálásra használhatnád. Lehet neked idegen, én harmincannyi éve vagyok a reedrelék híhe.

[ Szerkesztve ]

(#49287) #68216320 válasza Lompos48 (#49286) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem kell faragni, a kensigton nyíláshoz teszem és amikor szükséges egy vékony valamivel (pl. fogpiszkáló) megnyomom. Az lazán befér a nyíláshoz. Másrészt nem szívesen mágneseznék egy laptop környékén már a hdd-k miatt sem. Harmadrészint mágnes nincs mindig kéznél, de egy vékony valami inkább.

(#49288) repvez


repvez
addikt

Üdv!
Tudnátok nekem arról infót mondani, hogy edge 7.4es free licences progiban, honnan tudok letölteni vagy milyen néven találom meg ezeket az alkatrészeket?Lehetőleg amiket könnyen be lehet szerezni bármelyik elektronikai boltokban is.
Nyákba ültethető szalagkábel sorkapocs kan
1db 2x8
1db 2x5
1db 2x10 számú lábakkal
1db USB A foglalat 90 fokos
2db DB-15 ös gameport csatlakozó 90 fokos 2 soros egy kan egy nöstény verzió
1 db 3 tűs potmétereknél használt sorkapocs
1db 4 tüs potihoz használatos sorkapos

ÉS ha jól értem ezt a tutorial videot akkor a 22:40 utáni résznél ahol a CONN nevű megnevezért teszi , akkor nem kell összekötögetnem a vezetékeket csak elég azonos névvel hivatkoznom igy rájuk és a progi majd összeköti a PCB tervezőben öket?
[link]

(#49289) Lompos48 válasza #68216320 (#49287) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Természetesen te jobban tudod mi felelne meg. Mágnesből agy kockacukornyi is elég. Nem CERN gyorsítómágnes kell oda, ami bántaná a HDDdet. Egyébként azok úgy vannak védve, hogy akármeddig hagyhatod a beste nagy hangszóróid tetején is amíg jólesik, gond nélkül.

(#49290) Kernel válasza repvez (#49288) üzenetére


Kernel
nagyúr

Más programot használok, de ez értelemszerűen így működik, az azonos jelek, signal egy pontot képez galvanikusan, a program annak megfelelően fogja kezelni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49291) PitLee válasza Lompos48 (#49289) üzenetére


PitLee
őstag

Pedig egy ilyen falatka mágnessel még a bios kapcsoló beépítését is meg spórolhatná :DDD

(#49292) jolti05 válasza Kernel (#49275) üzenetére


jolti05
őstag

A lakásban csak a főkapcsoló után tudok méricskélni, babrálni és mivel az a jelentség történik, amit leírtam, így azt hiszem innentől az marad, hogy 'eszkalálom' a problémát.
Köszönöm a segítséget!

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#49293) repvez válasza Kernel (#49290) üzenetére


repvez
addikt

ha ezt elöbb tudom, mennyivel egyszerübb igy megoldani hogy mit mivel kössek össze, hogy csak odairom a nevét, hogy hova csatlakozzon

Márcsak azt kéne tudnom, hogy a felsorolt alkatrészeket hogy hivják szakszerüen a program library könyvtárában, hogy neki tudjak állni a melónak.

(#49294) qwertz0 válasza Lompos48 (#49245) üzenetére


qwertz0
csendes tag

Megepitettem az aramkort, egyenlore ket ceruzaelemmel mukodik, de csak az egyik led vilagit, az legalabb teljes fenyerovel.

A kerdesem, hogy ha a kondenzatort mondjuk 100 mikroF-ra cserelnem, de a tobbin nem valtoztatnek, akkor lehetseges, hogy a masik led is vilagitana?

Az aramkor lenyege az lenne, hogy egy ceruzaelemmel mukodjon.
Nem erdemes 400 Ft-ert aramkort epiteni, ha nem lesz nagyobb a hatekonysaga, mint egy ellenallassal.

Folyamatosan keresek csak INGYEN: használható és hibás mobilokat pl. E65, 3310 Budapesten.

(#49295) Lompos48 válasza qwertz0 (#49294) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A kondenzátor szerintem nem oszt és nem szoroz. Nem látom értelmét.

Melyik LED és mikor világít?

(#49296) repvez válasza repvez (#49288) üzenetére


repvez
addikt

arra valaki tud valamit, hogy mi lehet a hiba ha a sematikus kapcsolási vázlatnál ugyan ugy van elnevezve 3 érintkerő és ka kijelölöm akkor meg is mutatja hogy melyek azok, viszont a nyáktervező részen meg nem köti öket össze , mintha nem is lenne semmivel sem öszekötve.

Ugyan ugy csináltam mindegyiknél mindent és 30x müködik de 3 esetben meg nem.
Már próbáltam más neveket is beirni de akkor sem .

(#49297) qwertz0 válasza Lompos48 (#49295) üzenetére


qwertz0
csendes tag

Skory leirasaban valami olyasmi szerepel, hogy a kondenzator miatt lesz felvaltva nyitva a ket tranzisztor.

A bal oldali led vilagit folyamatosan ,
de csak ket ceruzaelemmel mukodtetve az aramkort.

(az aramkorben felso reszen van feher led, ezt egy smd 5050-nel helyettesitettem.)

Folyamatosan keresek csak INGYEN: használható és hibás mobilokat pl. E65, 3310 Budapesten.

(#49298) Lompos48 válasza qwertz0 (#49297) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Lehet Skory szerint tud ilyet egy, a táplálással párhuzamosan kapcsolt kondenzátor. Szerintem nem. Csak feltöltődik a telep feszültségére.

(#49299) qwertz0 válasza Lompos48 (#49298) üzenetére


qwertz0
csendes tag

Bocsanat, hulyeseget irtam.

Szoval fogalmam sincs, hogy mit modositsak.
Lehet az az egyik problema, hogy én olyan tekercset vettem, ami kulsore olyan, mint egy kondenzator?

Folyamatosan keresek csak INGYEN: használható és hibás mobilokat pl. E65, 3310 Budapesten.

(#49300) Lompos48 válasza qwertz0 (#49299) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kipróbáltad különböző helyzetekben a mérőpontokon? Dióda így, fordítva, rövidzár stb?

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.