Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49951) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenkinek!

Szükségem lenne egy kis segítségre. Egy LCD monitorban durván füstbe ment egy dióda.

Olyannyira, hogy a panel másik oldala is fel van púposodva. Azt nem tudom, hogy ez az évek alatti sok hőterhelés miatt lett ilyen, vagy most az elpukkanáskor, de szerintetek jó-e bele olyan dióda, ami a PC tápok Graetz hídjában van? Sajnos máshonnan most nem tudom beszerezni, bontott tápjaim vannak csak itthon. Az értéket nem tudom leolvasni a diódáról, a panelen szerepelnek adatok, azok alapján szerintetek jó lehet bele?

Mi okozhatta ezt a hirtelen halált? 2db kondi is fel van púposodva, bár az a kisebb gondom jelenleg. :F

Köszi előre is! :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#49952) mezis válasza csabyka666 (#49951) üzenetére


mezis
nagyúr

Forraszd ki, hátha több összejön a jelzéséből.

mezis

(#49953) PitLee válasza csabyka666 (#49951) üzenetére


PitLee
őstag

Külső tápos vagy beépített ? A külsősöknél előfordul, hogy vesznek hozzá valami utángyártott olcsót, ha olyan csekkold le nem e rossz.

(#49954) csabyka666


csabyka666
addikt

@ mezis: Rendben, holnap kikapom belőle.

@ PitLee: Tudom, mire gondolsz, írtam is egy bejegyzést korábban a kínai vackokról, amik közel sem adják le az ígért áramot. Viszont ez belső tápos. :(

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#49955) Kernel válasza csabyka666 (#49951) üzenetére


Kernel
nagyúr

Szokványos diódát hiába teszel be, hatástalan lesz szerintem.

Először azt akartam írni, hogy az áramkört kell megnézni, vagy legalább a környezetet (ami pont nem látszik a fotón), abból kiderül, hogy lassú vagy gyors diódát igényel.

De utána nem tudtam nem észrevenni a dióda feletti jelzést:

TVS = Transient Voltage Suppression

Ha hálózati oldalon van, akkor a hálózati túlfeszültség, villámlás ellen véd, nélküle is működnie kell a szerkezetnek. Barnulást okozhatja egy kis alulméretezés, határértékre méretezés is. De váltakozófeszültségre kétirányú TVS-dióda kellene, vagy két külön darab.

Ha valamilyen tápkimenetet véd, akkor előfordulhat, hogy csak a dolgát végezte, felszaladt a tápfeszültség. Ebben az esetben tilos kihagyni, de eredetivel pótolni is felesleges, amíg a táphiba oka nincs elhárítva, különben komoly bajok lehetnek, tápegység is elszállhat, táplált áramkörök is károsodhatnak.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49956) Lompos48


Lompos48
nagyúr

[ Szerkesztve ]

(#49957) darvinya


darvinya
titán

Boldog karácsonyt kívánok!

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49958) Batman2


Batman2
őstag

Boldog Karácsonyt Kívánok mindenkinek!

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#49959) szabifotos válasza PHM (#49949) üzenetére


szabifotos
senior tag

Boldog Karácsonyt Mindenkinek!!

Értem, Köszi! Nincs puffer a ledeknél.
Ha már nekiülök jó lenne szabályozni. Diódákkal még nem kerültünk közelebbi kapcsolatba. Valahogy a "Hobby elektronikai" pályám során még nem kellettek. :) Szóval milyet válasszak? Szerintem eBay-ról fog jönni az is. Tehát akkor PWM szabályzó, soros dióda....

Esetleg az jutott eszembe, hogy ha a mostani egyenirányítás mellé betennék még egyet (párhuzamosan a trafóra....) és akkor arra külön kötném a motort meg a szabályzót, a ledek meg maradnának amin most vannak. Ez így hülyeség?

[ Szerkesztve ]

(#49960) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Adott egy 12V 11 Ah savas motor akku.
Jól számoltam a következő töltési időkkel?
1A - 13,2 h
150mA - 88 h

MÁS:

Van egy ilyeasmi red relém
[link]
honnan tudom mennyi menet kell neki a működéshez?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#49961) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Sima 12V os dugasz tápokban szokott lenni biztosíték ? :U
Tölthetek azzal akksit..

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#49962) Lompos48 válasza DonThomasino (#49960) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szokásos a 0.1C árammal 15 óra, azaz 1.1A x 15 h. Ebből következik az 1A x 16h, vagy 150mA x 112h.

Sima 12V os dugasz tápokban szokott lenni biztosíték ? :U
Tölthetek azzal akksit..

Nem mindegyikben. Elévigyázatból be lehet ikttni egyet a töltőáramkörbe.

[ Szerkesztve ]

(#49963) DonThomasino válasza Lompos48 (#49962) üzenetére


DonThomasino
veterán

A 150mA t már nevezhetjük csepptöltésnek ?
Szóval ha fel van töltve akkor is rá rakhatom1-2-3 napra gond néklül?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#49964) And válasza DonThomasino (#49963) üzenetére


And
veterán

"A 150mA t már nevezhetjük csepptöltésnek ?"
Egy 11Ah-s akku esetén már nyugodtan hívhatjuk csepptöltésnek (C/75 nagyságrend).
"Szóval ha fel van töltve akkor is rá rakhatom1-2-3 napra gond néklül?"
Ha áramgenerátoros módban állandóan le akarná adni azt az áramot (magyarul: marad valamekkora különbség a táp és az akkumulátor feszültsége között), akkor nem. Épp ezért nem ajánlatos hagyományos dugasztáppal akkut tölteni: ha az akku feszültsége alacsony, merült, akkor valószínűleg bőven a tápegység terhelhetősége feletti áramot akar kirántani a tápból. Ha pedig már feltöltődött, akkor viszonylag pontos feszültséget kellene tartania az akkun, ciklikus üzemben 14...14,4V körül. Ami pedig ezeket tudja, azt az eszközt már nem dugasztápnak hívják, hanem akkutöltőnek. Létezik dugasztáp formájú is, de az az alacsony árama okán leginkább szinten tartásra / csepptöltésre alkalmas, nem normál (elfogadható időtartamú) töltésre.

(#49965) batagy válasza Kernel (#49845) üzenetére


batagy
őstag

Köszönöm a mikró segítségeket, tippeket!
A sok segítség ellenére végül aztán mégiscsak bevittem az LG szervizbe a mikrosütőt, mert úgy gondoltam, hogy a lámpa rendelés közel annyiba kerülhet, mint maga a javítás. Dec 21-én vittem be, másnap már hívtak hogy kész. Valóban igaza lett mindenkinek, csupán a lámpa és a biztosítékot cserélték, ennyi volt a baja. 4600 Ft-ból megúsztam a szervizt. A lámpa rendelés önmagában 4000 Ft-ba került volna a szállítással együtt, és a biztosítéknak még külön utána kellett volna járnom.

Pluszban annyi, hogy a mikro hurcolásához meg kellett kérnem egy-egy kollégámat és az idejüket raboltam, hogy autóval segítsenek.

Kellemes ünnepeket!

(#49966) DonThomasino válasza And (#49964) üzenetére


DonThomasino
veterán

Nekem leginkább szinten tartásra kéne ez egy új akku
csak most ugye áll egy ideje.
Ezért gondoltam hogy 150mA es pőcsikélés jót tenne neki pár napra.
Eredetileg ez egy ororsz akku töltő :) de formára egy sima 12V os dugasz táp.
Amennyiben áram folyik egy LED jelez .

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#49967) PitLee válasza DonThomasino (#49966) üzenetére


PitLee
őstag

Típust nem tudsz írni, a szakik (nem én) lehet megmondják mire jó :DDD
Nekem van ilyen is meg ilyenem is DHC SC5E mind a kettő rajtahagyható elvileg

(#49968) mezis válasza DonThomasino (#49960) üzenetére


mezis
nagyúr

"Van egy ilyeasmi red relém
honnan tudom mennyi menet kell neki a működéshez?"

Erősen függ az áramtól. Kis méretű, nem morzés reléket használok utánfutó világítás visszajelzésére.
A 10 - 40 W-os izzók 1 - 4 A-es áramához 8 - 10 menetet tekertem a reed relé + védőcső köré. Kísérletezéssel be tudtam állítani azt, ha csak az egyik izzó világít, akkor csak egy felvillanást produkál a visszajelző LED.

(Műszaki vizsgán oda kell figyelni, kell is terhelésnek lenni a csatlakozón. Nem tudom mi értelme van annak az egyébként elfogadott megoldásnak, ami csak annyit jelez vissza, hogy van feszültség a vonóhorog mellé szerelt csatlakozón. :F )

[ Szerkesztve ]

mezis

(#49969) #68216320


#68216320
törölt tag

A régi számítógépeim alaplapján 3.6V-os NiCd akku van. A legtöbb teljesen tönkrement, kifolyt. Szerencsére nem károsította az alaplapot, de nem kockáztatnék a továbbiakban. Szeretném elemre cserélni őket. Ez megoldható valahogy?
Arra gondoltam, hogy esetleg valami diódát bekötve a töltőáramot kiiktatnám. Működőképes lehet esetleg ez? Illetve, ha igen, akkor milyen diódát volna érdemes használnom és hogyan kellene bekötnöm?

(#49970) daninet


daninet
veterán

Sziasztok. Van egy weller pákahegyem de hiányzik a hátuljából a fém pöcök amit elkap a mágnes. Van egy kopott hegyem. Szerintetek ki tudom húzni a másik hátuljából? Gondoltam megkérdem mielőtt befogom satuba megnyúzni, mert még nem teljesen kuka :)
[link]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#49971) mezis válasza daninet (#49970) üzenetére


mezis
nagyúr

Biometrikus adataidat kinek szántad ? ;]

mezis

(#49972) daninet válasza mezis (#49971) üzenetére


daninet
veterán

Ha ez a kép alapján átrajzolod a tenyérmintám van egy tuti állásod az NSA-nél ;] ez a teszt :)

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#49973) kjani18 válasza daninet (#49970) üzenetére


kjani18
őstag

A "fém pöcök" maga a mágnes, itt mindent megtalálsz : [link]

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#49974) daninet válasza kjani18 (#49973) üzenetére


daninet
veterán

Értem. Tudtam, hogy a hőfokot szabályozza, csak nem ilyen elven. :) Műtöttél már ilyet? Nem akarom tönkretenni ha lehet, 2000ft darabja :)

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#49975) darvinya válasza kjani18 (#49973) üzenetére


darvinya
titán

Nagyon jó írás.

Van hasonló páka 230V-os, de nem Weller (erre nincs pénzem, mert max..5000Ft engednek) ?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49976) DonThomasino válasza darvinya (#49975) üzenetére


DonThomasino
veterán

Van de azokba nincs szabályzás tudomásom szerint .
Azt javaslom nézz használtan egy weller TCP t.
A tápot meg összehozod egy 24V/50W tarfóból mert váltó kell neki.
5-10e között simán találhatsz használtan.
EZ a legjobb low-cost megoldás anno körbe jártam a témát...

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#49977) darvinya válasza DonThomasino (#49976) üzenetére


darvinya
titán

Kösz.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49978) DonThomasino válasza darvinya (#49977) üzenetére


DonThomasino
veterán

Lehetőleg hivatásos emberkétől ne vegyél
mert azok napi 8-10 órát is mennek szünet nélkül. :))

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#49979) szabifotos


szabifotos
senior tag

Ismét egy kérdésem lenne...

PC tápból építenék labortáp szerű univerzális tápot. Különböző convertereket, meg potikat kötnék a kimenetekre. (Step up, down, LM2596, XL6009....)
USB eszközök töltésére is használnám. Kérdésem, hogy a táp 5V-os kimeneteit használhatom közvetlen az USB csatlakozókra kötve (párhuzamosan többet), és úgy töltve a telókat, vagy érdemes ilyesmi elektronikát a 12V-os ágban használni, és ily módon tölteni az eszközöket?

(#49980) Kernel válasza szabifotos (#49979) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az alaplap USB-csatlakozói is az 5V-ról mennek, csak be van iktatva mindegyiknél egy PTC biztosíték, ami 500 mA felett korlátoz.

De barkácsolt szerkezetnél megfelel az olvadóbiztosíték is, ami megvéd az esetleges zárlatok ellen.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49981) szabifotos válasza Kernel (#49980) üzenetére


szabifotos
senior tag

Köszi, akkor menni fog ez így. :R

Visszatérve a diszkófényes, motorvezérlős kérdésemre.... Próbaképp bekötöttem egy IR led vezérlőt. Tudtommal az is PWM, és működött. Bár csak 12V-os volt itthon ami nem ment a benne levő tápról párhuzamosan csak külön dugasztápról, de lehet kapni 5-24V-os vezérlőt is. Gondolom azzal működni fog...

[ Szerkesztve ]

(#49982) Kernel válasza szabifotos (#49981) üzenetére


Kernel
nagyúr

A LED-szalagok szabályzója PWM, de sima egyenfeszültséget igényel a bemenetén.

A diszkólámpában nincs simítás (pufferkondi), így nem fog menni elvileg.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49983) szabifotos válasza Kernel (#49982) üzenetére


szabifotos
senior tag

Én meg azt hittem (csak) azért nem megy mert nem volt meg a 12V, csak 10,5 körül. :B Egy próbát megér(t). :U :R

(#49984) #68216320 válasza #68216320 (#49969) üzenetére


#68216320
törölt tag

Senki?

(#49985) pjen válasza #68216320 (#49984) üzenetére


pjen
félisten

Szia.Biztos hogy aku az?Elem szokott lenni.

(#49986) And válasza #68216320 (#49984) üzenetére


And
veterán

Szerintem kár összegányolni (ha régi, akkor sem tenném), inkább az eredeti típusú, új akkura cserélném. Lehet, hogy a ma az alaplapokon megszokott 3V-os lítiumelem vagy kisebb feszültségű elemekből összeállított telep a maiakhoz képest nagyobb áramfelvétel miatt nem is bírná olyan sokáig.
#49985: A névleges feszültsége Ni-xx akkut sejtet, és a régi alaplapokon valóban előfordultak pici NiCd akkutelepek, a '90-es években még volt olyan lapom.

(#49987) Kernel válasza #68216320 (#49984) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha sokat van áramtalanított állapotban (ami feltételezhető), 3 V-os lítiumelemet hamar leszívhatja, bár létezik belőle nagyobb fajta is.

Meg kellene mérni az áramfelvételt, kikapcsolt állapotban. Leválasztásnak betenni 1N4148 diódát, amin esik pár tized volt, egyúttal ezt is megfigyelni, hogy elég neki, vagyis elveszti-e a beállításokat.

Elem negatív a GND-re, pozitívra a dióda anódja, katód az alaplapra. Így visszafelé nem tud áram folyni, töltés kizárva.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49988) Batman2 válasza #68216320 (#49969) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz
Nekem a hajdani 286-os gépembe egy szervízben a kis 3,6V-os akku helyett betettek egy négy rekeszes AA elemtartót, a táp falára ragasztották és a CMOS áramkör melletti 4 tűs csatlakozóra kötötték, asszem a két szélső tű volt bekötve. Rendben ment vele a CMOS óra és tartotta a setup beállításokat is. Valszeg töltés így nem volt, nem emlékszem, mennyi idő mulva kellett cserélni az elemet, akkor, amikor már jól lemerültek.
Próbáld ki ezt, csak ügyelj a polaritásra, mérd ki, melyik sarok a föld pont!
Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#49989) Werkly


Werkly
őstag

Megoldható az illetve van már rá eszköz, hogy egy sima fejhallgató kimenetről wifis vagy bluetoothosan kapcsolódjak egy erősítőre? Vagy szét kéne kapni hozzá egy wifis fejhallgatót és azzal megbuherálni? Kösz!

(#49990) szoke12


szoke12
őstag

Helló!
Ismét a segítségetekre lenne szükségem :)
Van nálam egy kti ks-124 tipusú switch. A gond az, hogy egy nemrégi villámcsapás óta be sem hajlandó kapcsolni. Nem villan fel a power ledje sem. Szétszedtemy és abban már biztos vagyok, hogy a táp lesz hibás. Ugyanis a táp 5,12 voltos (?) kimenetein egyáltalán nem mérhető semmi.

Mi szállhatott el?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#49991) lmaresz


lmaresz
aktív tag

Sziasztok!
Van egy saját készítésű 128-as RGB LED (PL9823-mas LED-ekkel) mátrixom, amelynek a tápjával lehet a probléma. Attól függően, hogy milyen színűek a LED-ek, változik a táp feszültség, 0,2-0,4 V-ot, ami a vezérlés miatt nem előnyös.
A táp elviekben 12A-t (5V) bír, a LED fal felvétele biztosan nem ennyi. Próbáltam 33A-es számítógéptáppal is, azzal is ingadozik a feszültség, illetve 4700 uF-os kondival is kísérletezgettem, de egyik sem oldotta meg a fesz. ingadozást.
Van ötletetek, hogy lehetne csökkenteni az ingadozást?

Előre is köszi a segítséget!

(#49992) Flashback válasza lmaresz (#49991) üzenetére


Flashback
addikt

Nagyon jók a fotóid!!!

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#49993) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Sziasztok led sort szeretnék mélynyomóra kötni, hogy lehetséges ez, tudna valaki segíteni?

(#49994) And válasza ZTE_luky (#49993) üzenetére


And
veterán

Ezt 'csak úgy', minden további nélkül természetesen nem lehet megtenni. Ha a kivezérlés indikálása a cél, akkor annak megfelelő céláramkör (VU-meter) használata javasolt, ha a teljes audió spektrumból csak az alja szükséges, akkor egy aluláteresztő szűrővel indítva. Ilyen kivezérlésmérő például az LM3914 vagy -3915, itt egy rakás rajzot találhatsz hasonlókról: [link].

(#49995) mezis válasza szoke12 (#49990) üzenetére


mezis
nagyúr

Kérdezd a villámot ! :DDD

Bármi. :K (Mérni kell...)

mezis

(#49996) Hujikolp


Hujikolp
őstag

Egy picit off, de szerintem hasznos lehet itt is. :)
Készítettem egy táblázatot, mely 2%-os (1-20%) feszültségesés mellett adja meg a maximális vezeték hosszát [ m ] a villanyórától a fogyasztóig a terhelés függvényében. Több keresztmetszetre, réz és alu vezetővel. A sárgában lévő adatok módosíthatóak, utána a táblázat újraszámolja az értékeket. Mivel sokszor hallottam, hogy "jóaz, belefér" és hasonlóakat, így leginkább magamnak készítettem, de szívesen megosztom másokkal. A használt képletek mellette fellelhetőek.
Használt képletek: Rkábel=U/I, U=230*0.02 (4.6V kábelen eső feszültség, ami 2%) R=(ro)*L/A, ro=réz 1/56 OHM*mm2/m, és L/2 mivel a fázis és nulla vezetéken is átfolyik és így lesz a villanyórától való távolság.

Hogy tetszik? :) [link]

[ Szerkesztve ]

(#49997) szoke12 válasza mezis (#49995) üzenetére


szoke12
őstag

:DDD

Átméregettem, a nyák feléig kb van mit mérni (a képen bal oldal), utána már nem mérhető sehol feszkó, viszont a multi jelez polaritást 0 értékkel. Úgy saccolom, középen repülhetett el vmi, de külső sérülést nem látok.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#49998) Batman2 válasza lmaresz (#49991) üzenetére


Batman2
őstag

Vannak megfelelő előtét ellenállások az egyes színek előtt?
Mert ha pl. egyforma értékű ellenállásokat tettél be az összes szín elé, akkor ne csodálkozz a feszültségesés külöbségen, mert amekkora érték pl. elég egy kék kristálynak az több mint sok a piros kristálynak, ami nagyon nagy áramot fog felvenni éa akkor is sokkal nagyobb feszültségesést fog okozni a tápban, ha nem haladja meg a táp korlátait,mert a táp stabilitása egészen biztosan nem 1-2százalék eltérést, hanem vagy legalább 10-et enged meg!
Tehát az egyik megoldási lehetőség, hogy minden egyes színnek biztosítod az azonos áramfelvételt, azonos feszültség mellett, a másik lehetőséged pedig, hogy a vezérlő egységet külön stabilizált tápról hajtod, vagy pedig külön szüréssel, puffereléssel próbálod meg stabilizálni a vezérlő egység részére a feszültséget, esetleg valami kis feszültségesésű stabilizátor ic használatával pl. 78Lxx sorozatból, vagy más sorozatból.
Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#49999) Batman2 válasza Batman2 (#49998) üzenetére


Batman2
őstag

A vezérlő tápszálába iktass be egy schottky diódát és utána tegyél be puffer kondit, akkor az csak a táp részt puffereli.
Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#50000) Batman2


Batman2
őstag

...és itt az 50ezredik hozzászólás a topic életében!!!

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.