Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34651) Charlento válasza Kernel (#34650) üzenetére


Charlento
tag

Ha jól emlékszem a freki kijelzéshez K 5000-IE 137 tipusú IC-t is használtak.
A valós frekvenciát mutatta.

[ Szerkesztve ]

Charlento

(#34652) Kernel válasza Charlento (#34651) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az volt a 10-es osztó, megnéztem közben a rajzot.

A T504, BF199 az oszcillátor, azt mérte a frekvenciamérő (vagyis a tizedét), korrigálva végül a kijelzést a középfrekvenciával.

Az Interneten talált rajz középen ketté van vágva, a második darabot a másik félből "ollóztam":

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34653) Charlento válasza Kernel (#34652) üzenetére


Charlento
tag

Na ezt az IC-t próbálom megszerezni.

Charlento

(#34654) Lompos48 válasza Charlento (#34653) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Rosszul sejtettem. Sikert!

(#34655) Charlento válasza Lompos48 (#34654) üzenetére


Charlento
tag

ST1025 Orion mini hiFi toronyban volt...

Charlento

(#34656) Batman2 válasza mezis (#34605) üzenetére


Batman2
őstag

Nekem ennél sokkal tartósabb volt, a saját készítésű LEDes helyzetfény ízzóm !

Kb. egy évig volt benne a lámpában, és még akkor is változatlan fényerővel, hibátlanul világított, csak a műszaki miatt kellett kivennem, meg azért sajnos gyengébb is volt, mint a rendes 4W-os ízzó, meg idétlen lilás fehér fénye volt, azért is áldoztam fel azokat oda, nem kár értük, ha tönkremennek, de nem akartak.

Meleg fehér fényűt akarok beszerelni, ami valóban úgy nézki, mint egy ízzó, csak kicsit fehérebb, de ízzónak megfelelő fényűt akarok összehozni, abba nem köthenek bele műszakin sem, mert észre sem fogják venni, hogy nem ízzók vannak benne.
Előszőr SMD LEDre gondoltam, de lehet, hogy inkább ezt is huzallábassal csinálom, mint a korábbit, így tartósnak bizonyult !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#34657) darvinya


darvinya
titán

Üdv

Aki felismeri a képek alapján, hogy mi ennek az Orion-nak a típus száma kérem írja meg.
Ennyi van ráírva, hátul csak Model No 440 és Made In Japan van feliratozva (van fesz. érték feltüntetve 110/120V, 220/230V, stb.).


Köszönöm

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34658) Batman2 válasza erikke17 (#34624) üzenetére


Batman2
őstag

Én több ilyen gyárit már nem is veszek, inkább megcsinálom magam, még ha drágábbnak is lűtszik elsőre, de még sem az, mert egyszer kell megcsinálni, az biztosan fog tartani !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#34659) Batman2 válasza Batman2 (#34656) üzenetére


Batman2
őstag

Múszerfalamt is magam LEDesítettem, több mint 10 éve, mikor még nem lehetett kapni, az ízzók helyére megfelelő spéci foglalatos LEDeket és azóta is működnek, pedig kaptak hőt és fagyot is eleget !!

Ezek még az első szériás, sárga közepű, talán arany tűkrös, természetes fehér LEDek, mikor még sehol sem volt meleg fehér, örültem, hogy egyáltalán már lehget kapni fehéret is, és ráadásul olyan erőset, hogy világításra is alkalmas, nem csak jelzésre !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#34660) EGABI


EGABI
csendes tag

Sziasztok van egy musical fidelity b1 erösítő ami kicsapja a biztosítékot mihelyt bekapcsolom kondenzátor szivárgásra gyanakodok lehet ?

(#34661) Kernel válasza EGABI (#34660) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha kifolyik, kiszárad egy ilyen pufferkondi, attól nem zárlatos lesz, hanem kapacitásszegény (és inkább ez a jellemző, ritkább a zárlat), a szivárgásnak meg nyilván látható nyoma is van.

Erősítők jellemző hibája pedig például a végtranzisztorok zárlata, de ezeket a dolgokat egyszerűen kiméri az ember. Graetz-hidat is ki lehet mérni, puffert is. Ha zárlat mérhető rajta, utána kiforrasztva is ellenőrizni.

Végtranzisztoroknál elkerülhető esetleg a szerelés, ha ónszippantóval függetleníteni tudod a lábait a paneltól, a méréshez. Erre akkor van szükség, ha zárlat mérhető rajta, de el kell dönteni, hogy maga a tranzisztor zárlatos, vagy nem.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34662) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Sziasztok!
Telefon töltős kérdésem lenne:
van ezeknek üresjárati fogyasztása?
Nyugodtan benne hagyhatom az aljzatban, vagy érdemes kihúzni használat után?
Ugye melegedni nem szoktak töltés nélkül.
A kérdésem érvényes a vezeték nélküli indukciós töltőkre is.
Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#34663) #22145024 válasza Teasüti (#34662) üzenetére


#22145024
törölt tag

később kezd el sipolni és egyéb nemkívánatos jelenségeket produkálni, ha nem hagyod bent az elosztóban folyamatosan, amikor nem kell. Egyébként minimálisat fogyaszt csak, ált jóval kevesebbet, mint napi 1Ft...

Ennek ellenére én is soxor bentfelejtem. Épp most húztam ki :)

[ Szerkesztve ]

(#34664) zka67 válasza Teasüti (#34662) üzenetére


zka67
őstag

Szia, a telefontöltők már mind kapcsolóüzemű tápegységek. Ha nincs rákötve semmi, akkor csak néhány másodpercenként tölti fel egy-egy impulzussal a kimeneti kondit, gyakorlatilag nem mérhető a fogyasztása, ha nincs a töltőn led, ha van, akkor ~50mW-al számolhatsz. Én sosem szoktam kihúzni a telefontöltőt a konnektorból, töltés nélkül nincs ami "kopjon" benne.

A vezeték nélküli töltőknél más a helyzet, itt nincs visszacsatolás a kimenetről. Ha van érzékelő, hogy a töltőben van az eszköz, akkor u.a. mint a telefontöltőknél, ha nincs, akkor kénytelen a töltő folyamatosan működni. A vezeték nélküli töltők hatásfoka nagyságrendekkel rosszabb, mint a "drótos" töltőké. Ezeknél az eszközöknél én azt javaslom neked, hogy ne hagyd bedugva, ha nincs rá szükséged.

(#34665) vodkaboy22 válasza zka67 (#34664) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Azért van ami kop benne :)
Pl Kondik , de a hálozatból érkező kisebb nagyobb zavarokat is folyamatosan le kell nyelnie és az se tesz jót ott semminek, ha nem muszáj nem kell trenirozni a cuccost és így azt a kb 1000-2500 óra tervezett üzemidejét elpocsékolni. :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#34666) szoke12


szoke12
őstag

sziasztok!
egy 12 voltos makita akksisfúróban elszállt egy dióda. az, ami a fordulatszabályzó aljában van. szabadon hozzáférhető. megvolt a mintadarab, de elhagytam. van valakinek tippje, milyen lehetett?
előre is köszi!

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#34667) darvinya válasza szoke12 (#34666) üzenetére


darvinya
titán

Hány A-es az aksi, annál nagyobb kell és nem megy tönkre.?

(#34665) vodkaboy22

+1

Üresjáratban minden gyorsabban adja meg magát, mint terhelés alatt.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34668) PHM válasza zka67 (#34664) üzenetére


PHM
addikt

Nem kopik ugyan, de az éjszakai feszültség tranziensek tönkre tehetik.
Ezt én sajnos egy USB-s külső rack tápjának elhalálozása árán voltam
kénytelen megtanulni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#34669) PHM válasza darvinya (#34667) üzenetére


PHM
addikt

Az akksi nem amperes, hanem amperórás, ráadásul a kivehető maximális
terhelő áram nincs szoros összefüggésben az akku kapacitásával.
Terhelten simán felvehet 6-8 A-t, vagy akár többet is a motor.
Ahhoz, hogy ezt a kérdést megválaszoljuk, nem ártana tudni,
mi lehetett az ominózus dióda funkciója.
"Üresjáratban minden gyorsabban adja meg magát, mint terhelés alatt."
Ez azért nem egészen így van. Szerintem.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#34670) darvinya válasza PHM (#34669) üzenetére


darvinya
titán

Első részében igazad van, de csak ennyi az infó.
Második részben, pedig terhelt üzemről írtam, és nem túl terhelt üzemről.
pl: vannak trafók és áramkörei ami kifejezetten tönkre teszi magát, ha nincs terhelve.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34671) vodkaboy22 válasza PHM (#34668) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Kopni nem kop mer az a fogaskerekre igaz, de az elkók biza amortizálódnak gyorsabban ha felvannak töltve mintha nem.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#34672) moha21 válasza darvinya (#34670) üzenetére


moha21
addikt

Például milyen transzformátor megy hamarabb tönkre üresjárásban, mint terhelve? :F

(#34671) vodkaboy22 : Akkor mivel magyarázod azt, hogy egy teljesen használaton kívüli kapcsoló üzemű tápegységben a kondenzátorok hamarabb elveszítik a kapacitásukat, mintha használva lennének?

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#34673) moha21 válasza szoke12 (#34666) üzenetére


moha21
addikt

EGy dióda az nem egy triac?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#34674) Reggie0 válasza PHM (#34669) üzenetére


Reggie0
félisten

"Az akksi nem amperes, hanem amperórás, ráadásul a kivehető maximális
terhelő áram nincs szoros összefüggésben az akku kapacitásával."

O, dehogynem. Eroteljes kapcsolat van kozotte.

(#34662) Teasüti: nem art, ha kihuzod, bar nagyon sokat fogyasztani sem fog. Engem mondjuk zavar a ciripelese. De ha van idod, akkor a legjobb, ha szamitogeprol toltod a telefonodat es nem a 230-as toltojerol, mert igy kisebb a toltoaram, ami noveli az akku kapacitasat, valamint a toltes hatasfokat.

[ Szerkesztve ]

(#34675) Kernel válasza Teasüti (#34662) üzenetére


Kernel
nagyúr

van ezeknek üresjárati fogyasztása?

Borzasztó egyszerű, a bevitt energia hővé alakul, tapogatás útján is kontrollálhatod. A képen látható Siemens töltő majdnem 10 évig volt bedugva egy könyvespolc mögött, máig hibátlan. (Van egy olyan hülye szokásom, hogy a telefont csak telefonálásra használom és nem cserélgetem félévente, ámbár ez a töltő véletlenül két telefont is kiszolgált.)

Viszont azt még az elején megfigyeltem, hogy az adapter érzékelhető hőt nem fejleszt (terhelés nélkül), így megszavaztam neki a bizalmat. Arról ne is beszéljünk, hogy az álló villanyórát megmozdítja-e, mert képtelen rá. Azt még ennél valamivel nagyobb készenléti fogyasztók sem tudták.

Ami viszont jelentősebben melegszik, azt már én sem szeretetem figyelmen kívül hagyni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34676) vodkaboy22 válasza moha21 (#34672) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A legtöbb trafó hamarabb megy tönkre terhelve mint üresjáratban :) A zománc ha lassan is de 50-70 fokon sokkal jobban bomlik mint szobahőn. (Egy trafóban meg belül simán lehet 80 fok is.)

Nem tudom mivel magyarázni nekem még úgy tanították, hogy feszültség alatt lévő kondi gyorsabban romlik mint ami tárolva van erre még amikor tanították mi az a weibull eloszlás meg exponenciális eloszlás szerinti alkatrész élettartam akkor jobban tudtam volna válaszolni.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#34677) Reggie0 válasza vodkaboy22 (#34676) üzenetére


Reggie0
félisten

Ez meg most is igy van. A kondit terhelo uzemi feszultseg es nevleges feszultseg aranyanak ugy a 3...5. hatvanya hatarozza meg a nevleges elettartamot.

Ha feszultseg nelkul tonkremegy egy elko, az azt jelenti, hogy silany gyartmany, mivel az oxid reteg novesztest elcsesztek.

[ Szerkesztve ]

(#34678) darvinya válasza Kernel (#34675) üzenetére


darvinya
titán

Ezek a töltőkben van anyag.

A 2008/09-es SE X1 töltő feje már rendesen ciripel üresen is, míg k310i/660i töltője a mai napig meg sem nyikkan.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34679) Teasüti válasza Reggie0 (#34674) üzenetére


Teasüti
nagyúr

És akkor inkább a PC készenléti 5V ágát terheljem, amikor még hűtése sincs kikapcsolt állapotban?
Amennyibe a PC Seasonic tápja került, annyiból nem csak új akkumulátorokat, de új telefont is tudnék venni. :P

(#34675) Kernel
Nem vagyok analfabéta sem azért: nincs szignifikáns melegedés.
Ciripelős problémám sincs, fejem mellett van bedugva éjjelente.

[ Szerkesztve ]

(#34680) Kernel válasza darvinya (#34678) üzenetére


Kernel
nagyúr

Igazság szerint ez véletlenül egy igen filigrán, pehelysúlyú versenyző, utólag láttam, hogy a fotó megtévesztő is lehet, így talán jobban látszik:

A fentivel azonos, csak kicsit eltérő formában van összerakva, ez sem melegszik lényegében (üresjárásban):

Az ellenállás egyébként nincs megégve, csak festékfolt rajta. Persze, ezek már kifutott dolgok, de barkácscélra néha jó.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34681) darvinya válasza Kernel (#34680) üzenetére


darvinya
titán

Tudom a méretét, mert ennél kisebb a k-s teloé ennél még kisebb.
in: 100-240VAC~100mA, 50-60Hz
out: 4.9VDC ≡450mA

A mostani ciripelős
in: 100-240VAC~100mA /150mA /250mA, 50-60Hz
out: 5.0VDC ≡700mA /850mA /1500mA

Szerintem ez a túlzott leadás a ludas a ciripre.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34682) zka67 válasza darvinya (#34681) üzenetére


zka67
őstag

A trafók attól ciripelnek, hogy laza a tekercselésük. Ez nem a kopástól van, hanem attól, hogy manapság minden kínai.

(#34665) vodkaboy22 Ez (is) a dolga a kondiknak, ettől nem megy tönkre hamarabb.

(#34668) PHM Éjszakai tranziensek... Az elektronikában elég kevés eszköznek van köze ahhoz, hogy most éppen nappal van vagy éjszaka. A túlfeszültség valóban tönkre tehet egy kapcsolóüzemű tápegységet, de ez független a napszaktól.

(#34671) vodkaboy22 az elkók biza amortizálódnak... Az elkók (általában) attól mennek tönkre, hogy kiszáradnak. Melegen gyorsabban "párolog" belőlük az elektrolit, mint szobahőmérsékleten. És mitől melegszik egy elkó? Nem attól, hogy feszültség alatt van, hanem a rajta átfolyó áramtól. Egy kapcsolóüzemű tápegység működési elvéből következően ezekben jobban melegszenek a kondik, ha a tápegység terhelve van, mint ha nincs. Hogy is működik egy kapcsolóüzemű tápegység? Feltölti a kimeneti kondit Uki+Ux feszültségre Imax A-rel. Amíg ez a feszültség Uki-Ux érték alá nem esik, addig nem csinál semmit. Terhelve viszont több tíz kHz-el "folyik bele" az áram Imax A-rel, és utána pedig "folyik ki" belőle Iki A-rel. Ez az áram melegíti fel a kondikat, nem a feszültség.

Az idézőjeles szavakat a hétköznapi emberek számára írtam így.

(#34683) Reggie0 válasza Teasüti (#34679) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat, ha a tapod keszenleti aga nem birja el az 5V 0.5A-t a passziv hutesevel, akkor nyilvan ne. Akkor is lehet tolteni, ha be van kapcsolva a gep, vagy lehet notebookrol is tolteni.

(#34682) zka67: az ejszakai tranzienseknek a kapcsolt (lakossagi) fogyasztokhoz van koze. Ez pedig eleg napszak fuggo. Tomoren: ejjel csokken a halozaton levo fogyasztok teljesitmenye(kevesebb munkahelyen dolgoznak, az emberek alszanak tobbnyire, stb.), igy a kapcsolt fogyasztokat bekapcsolja, majd amikor reggel felkelnek az emberek(es mennek dolgozni, stb), akkor megno a fogyasztas, tehat ekkor az ejszakai aramos fogyasztokat lekapcsoljak. Termeszetesen nem csak ket kapcsolas fordulhat elo.

Tovabba: a halozati tulfeszultsegektol a kondik hamarabb mennek tonkre, ha a tulfeszultseg periodikus,akkor meg szamolni is konnyu a hatasat.

[ Szerkesztve ]

(#34684) #22145024


#22145024
törölt tag

Kisérletezett már vki közületek olyan boost konverterel, ami plusz/minusz kimenetet ad a földhöz képest és sima induktivitásokkal megy, nem leválasztott trafóval?
1 cella Li-Ion a bemenet és 2x12V a kimenet kb, 150mA terheléssel áganként. Néztem egy pár IC-t ami tudja a "dual" kimenetet, de valami baja mindegyiknek volt. Vagy érdemesebb az ilyet megoldani egy egyágas boost-tal és betenni egy rail splittert? Bár abból sem jellemző az olyan, ami a 3V-ot felnyomná mondjuk 24-re...

(#34685) PH-User


PH-User
addikt

Sziasztok!

Tudtok valami egyszerű módszert ajánlani amivel le tudok tesztelni ATX tápegységeket?
Csak azért kérdezem, mert ma hoztak egy gépet, amiben szarakodott a tápegység és csak néha indult el a gép vele... Beletettem egy másik (jónak vélt, mert másik gépben rendesen ment, igaz szinte csak üresjáratban) tápegységet, azzal bekapcsolt de hülye hangot hallatott 2mp-et majd kis szisszenés a kiokádta a füstöt, a kép még akkor nem ment el a monitorról. Fogtam és kirántottam a tápkábelt. Az egyik primer szűrő kondi pukkant el a tápegységben.
Van kb. 40db tápegységem, amit tesztelni kellene.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#34686) darvinya válasza zka67 (#34682) üzenetére


darvinya
titán

És nem nyert.

Nem a kis „trafó" cicereg, hanem a kerámia 2W-os ellenállás fő magában, mert nincs terhelve.
Enélkül a töltő fej terhelés nélkül csak 1x kapcsolható be, utána kuka.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34687) vodkaboy22 válasza zka67 (#34682) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Figyelj ha még nagyon is akarod akkor bemásolom innen egyenesen a most előszedett elektronikai tankönyvemből (friss mivel most januárban végeztem el a villanykart), hogy miként változik az exponenciális élettartam eloszlása elektrolit kondenzátornak feszültség alatt a normál tárolási hőmérsékleten tartáshoz képest a raktárban... Egy normál elkó 5-6szor tovább tárolható mint feszültségen tartható. (Terhelés nincs csak feszültségen tartás!) :R
Még a könyv szerint a fólia kondik is gyorsabban vesztenek az élettartamukból feszültségen tartás mellett.
(Gondolom mind2nél szivárgási áram miatt van. Ez nincs leírva. De ha érdekel a téma akkor BME-ETT Elektronikai gyártástechnológia és minőségbiztosítás című tárgy honlapján többet megtudhatsz ha az emlékeim nem csalnak.)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#34688) Lompos48


Lompos48
nagyúr

Kötözködni-/javítgatniivaló kedvem van megint: :D

@Reggie0

...ejjel csokken a halozaton levo fogyasztok teljesitmenye.. Jó lenne! Talán az (össz)fogyasztása.

@darvinya

...a kerámia 2W-os ellenállás fő magában, mert nincs terhelve.

Vagy ez nem igaz, vagy újra kellene fogalmazi a mondatot.

(#34689) moha21 válasza vodkaboy22 (#34687) üzenetére


moha21
addikt

Igazából én is azért nem értem, mert kikapcsolt állapotban nincs terhelés az elektrolit kondenzátor a hálózati feszültséget kapja ( egyenirányítás után 100 Hz ), de nem tud kisülni, tehát nem vesz fel áramot és nem is ad le ( persze nyilván valóságban ez nem igaz teljesen ).
Ezeknél a kondenzátoroknál egyébként sem a kapacitás csökkenése okoz előbb gondot, hanem az ESR értékük növekedése, de a 100Hz annak "meg se kottyan", illetve attól, hogy feszültség alatt van a kondenzátor még nem fog olyan hő keletkezni amitől szintén növekedne az ESR értéke.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#34690) Reggie0 válasza Lompos48 (#34688) üzenetére


Reggie0
félisten

Ez irtam en is. Vagy szerinted mi a kulonbseg?

(#34691) moha21 válasza Reggie0 (#34690) üzenetére


moha21
addikt

A fogyasztók teljesítménye nem csökken, ( tehát arra gondol, hogy az 1kW-os fúrógép utána is 1kW-os marad ) csupán mivel nincsenek bekapcsolva a fogyasztásuk csökken.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#34692) Kernel válasza PH-User (#34685) üzenetére


Kernel
nagyúr

Legegyszerűbb, ha akad a lomtárban egy hibás HDD, lehet szektorhibás például, csak áramot vegyen fel mindkét ágon. Ez már elég műterhelésnek, csak rádugom és működni kell a tápegységnek, természetesen a szokásos indítási módon (zöld vezeték / 14 testre).

A lemez felpörgése ilyenkor önmagában is egy akusztikai visszajelzés, valamint lehet / kell mérni is. Ennyi terheléstől már be kell állni rendesen az 5 és 12 V-nak, esetleg utóbbinál lehet pár tized eltérés.

Ha nincs alkalmas HDD, akkor persze más után kell nézni, ellenállás például.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34693) Reggie0 válasza moha21 (#34691) üzenetére


Reggie0
félisten

Itt a fogyaszton nem a furot, vagy az izzot kell erteni, hanem a fogyasztasi halozatra csatlakozo/fogyasztasi hellyel rendelkezo ugyfelet.

[ Szerkesztve ]

(#34694) PHM válasza Reggie0 (#34674) üzenetére


PHM
addikt

Ez így, ebben a formában nem teljesen igaz.
Egy adott akkuból kivehető maximális áram függ az akku kémiájától,
gyártástechnológiájától, valamint nyilván annak kapacitásától is.
Viszont ha csak a Li-pol akkukat vesszük, azok között bizony akad olyan,
ami legfeljebb 3C-vel, míg olyan is, ami 30C-vel terhelhető üzemszerűen.
De ott van akár a Ni-Cd akkuk esete is. Ezeket azért használják még most is
a barkácsgépekben, mert igen nagy terhelő áramokat képesek elviselni,
ellentétben a Ni-MH akkukkal. Pedig elvileg elavultak ugye...
Ezért voltam bátor azt írni, hogy:
a kivehető maximális terhelő áram nincs szoros összefüggésben az akku kapacitásával

(#34693): Lompos úr megfogalmazása a szabatos szerintem.
nyilván mindenki értette, hogy mire gondolsz, de azért mégiscsak
egy szakmai fórumban vagyunk, illik pontosan fogalmazni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#34695) Lompos48 válasza Reggie0 (#34693) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Megelőlegeztem, hogy kötekedni fogok. :)

Ha azt írod, hogy a bekapcsolt teljesítmény csökken, akkor nem kötök (esetleg) bele, de úgy is nyakatekert fogalmazás lett volna.

(#34696) Reggie0 válasza PHM (#34694) üzenetére


Reggie0
félisten

Gyakorlatilag pont linearisan fugg a kapacitastol. Persze lehet azt mondani, hogy a teljes pallettat tekintve nem szoros az osszefugges. Ahogy a villamos gepeknel is a teljesitmeny szorosan fugg a terfogattol, pedig lehet az mondani, hogy egy x teljesitmenyu egyenaramu gep ketszer akkora mint ugyan akkora teljesitmenyu szinkron gep es igy mar nem is szoros az osszefugges, csak kerdes, hogy mennyi ertelme van az almat hasonlitani a kortevel. Mondjuk a gepeknel errol lehet hogy hallottal skalazasi torvenyek cimszo alatt.

Mellesleg az NiCd es NiMH dolgot pont forditva irtad. Az NiCd mar szamuzve lett es nem elsosorban az elavultsaga miatt, hanem a kadmium veszelyessege miatt. Az meg nem meglepo, hogy egy kitiltott technologiat nem fejlesztenek igy idovel elavultabb lesz, mint a helyettesito technologia.

Lomposnak teljesen igaza van, ha a fogyaszto alatt elektromos berendezest ert, csak mivel epp a halozatrol magyaraztam igy a halozatos fogyaszto fogalmat kell ott erteni. A halozatban pedig a fogyaszto teljesitmenye valtozhat, ami allando az a beepitett teljesitmeny, ugyanis egyes elektromos berendezeseket levalaszt a halozatrol.

(#34695) Lompos48: Engem egyaltalan nem zavar ha kotekedsz, cserebe en is:)

[ Szerkesztve ]

(#34697) Kernel válasza PHM (#34694) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nagy indulóáramok, és fontos az alacsony belsőellenállás, illetve ezek részben egymásból is fakadnak. (Nem alakulhat ki nagy áram, ha azt korlátozza egy túl nagy belső ellenállás.)

Aki próbált már Ni-Cd helyett Ni-MH akkut motorikus eszközbe, valószínűleg szembesülni fog vele (hozzám hasonlóan), hogy utóbbi esetleg meg sem bírja mozdítani ugyanazt a motort, vagy csak vánszorog vele.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34698) PHM válasza Reggie0 (#34696) üzenetére


PHM
addikt

Fenntartom abbéli véleményemet, hogy egy adott akkuból a kivehető
maximális terhelő áram elsősorban nem annak a kapacitásától,
-bizonyos határok közt persze- hanem a belső ellenállásától függ.
Függetlenül az egyéb paraméterektől.
Gondolok itt például a memória effektusra, ami a Ni-Cd akkukra jellemző.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#34699) Reggie0 válasza PHM (#34698) üzenetére


Reggie0
félisten

Reszben igazad van. A kapacitas azert szamit mert
- ugyan olyan technologiai eseten a cella meretenek novelesevel jar, ami az eredo ellenallast csokkenti.
- a tartos maximalis aram kivetelehez nem csak kelloen kiss ellenallas kell, hanem az iontranszport gatlasat eredmenyezo hatasok csokkentese is, ami peldaul Li-ion, illetve olom-sav akkumulatoroknal csak az elektrodfelulet novelesevel lehetseges.

(#34700) Lompos48 válasza Reggie0 (#34696) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A halozatban pedig a fogyaszto teljesitmenye valtozhat, ami allando az a beepitett teljesitmeny, ugyanis egyes elektromos berendezeseket levalaszt a halozatrol.

Egy hálózatba kötött fogyasztót beépített (telepített) és bekapcsolt, meghatározott összteljesítményt igénylő berendezéseivel (hogy ne ismételjem a fogyasztó szót) lehet jellemezni.

Kimondottan a fogalmazás volt az, amibe belekötöttem, nem egyéb. :)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.