Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34601) Lompos48 válasza Batman2 (#34599) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor vagy számokat írunk, vagy odabiggyesszük a kb.-t is. :)

(#34602) Batman2 válasza erikke17 (#34595) üzenetére


Batman2
őstag

Sajnos a gyári LEDes cuccok így szoktak tönkre menni, hogy a LEDek elkezdenek villogni ! :(
És maga a LED megy tönkre, nem az ellenállás, nincs mit csinálni vele.

Nekem LEDes szoffiták voltak rendszámtábla világítónak betéve, nah, gondoltam ezekkel nem lesz egyhamar gond ! :U
Alig fél év múlva azt vettem észre, mikor egyszer a csomagtartóból pakoltam és be volt kapcsolva a helyzetfény, hogy az egyik szoffita, se kép-se hang, a másik pedig ütemesen, szabályosan villog !! :(

Kivettem mindkettőt, majd szétszedtem.
Ki próbáltam magukat a LEDek külün ellenállással tápról, ugyanaz.
Megnéztem, hogy mekkora ellenállás van előttük, és kiderült, hogy sokkal több áramot kapnak, mint amennyi egészséges lenne ! :(
Hát ettől mennek idő előtt tönkre, mert túl vannak hajtva ! :(

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#34603) Kernel válasza erikke17 (#34600) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ellenállásról nehéz ilyet elképzelni, viszont vibráló fehér LED-et én is láttam már, valószínűleg ez egy ilyen "betegség" náluk.

Csak néztem, hogy DC-zseblámpa létére, egyik LED úgy vibrált, mintha 50 Hz félhullámon járna. Itt nyilván egyszerű, passzív (elektronikát nélkülöző) lámpára gondolok.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34604) Batman2 válasza Kernel (#34603) üzenetére


Batman2
őstag

Ez lehet akár egy trükk is a gyártók részéről, hogy a gyári cuccokban szánt LEDeket direkt úgy gyártják, hogy valami gyenge pontot, gyártási hibát tesznek benne, amitől egy idő után tönkremennek, de nem a hagymoányos módon, hogy egyszercsak azt monda, hogy elegem van és nem világít többet, mint a régi jól nevelt LEDek, mikor túláramot kaptak, hanem csak károsodik a szerkezetük és ez lesz az eredmény ! :(

Az elektro boltban vett és beépített LEDjeimre nem ez jellemző, még akkor sem, ha melegednek, vagy enyhén túlterhelve üzemelnek.
Mondjuk az is igaz, hogy úgy sohasem szoktam üzemeltetni őket, hogy éppen a tönkremeneti határ előtt vannak, lehet azért nem tapasztalok ilyet.
Tény, hogy a maszek LEDes cuccaim nem mennek tönkre.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#34605) mezis válasza Batman2 (#34602) üzenetére


mezis
nagyúr

Meg a hűtés is van amikor fűtésre sikeredik: a tompítotttal egy búrában lévő helyzetjelzőt cseréltem LED-esre, talán fél óráig is működött. De tovább egy perccel sem ! Kaphatott rendesen a tompítottól... :F

mezis

(#34606) Reggie0 válasza Lompos48 (#34596) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem is. Az USB 3.0 szabvanyosan 900mA. Nincsenek itt nagy csodak:) Nemelyik lap engedi, hogy USB 2.0-n kimenjen a 900mA, hogy ne 3.0 portot foglaljon le a toltes miatt. Mas lapok elmennek valamivel 900mA fole is, de jellemzoen 1A korul szokas megallni, hiszen az androidos telok is ennyivel toltenek altalaban.

[ Szerkesztve ]

(#34607) Lompos48 válasza Reggie0 (#34606) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Én határozottan a 2A-rel kötődtem. :D

(#34608) MasterMark válasza darvinya (#34592) üzenetére


MasterMark
titán

Akkor a megoldás az 5 V-os ág terhelése lenne? Ez megoldható valamivel?

Switch Tax

(#34609) Reggie0 válasza Lompos48 (#34607) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem csoda, 2A-est en meg nem lattam. Najo laptopban, mert csesztek belerakni a vedelmet:)

(#34610) darvinya válasza MasterMark (#34608) üzenetére


darvinya
titán

Szerintem az többi öreg róka jobban tudja(rátasabb) mivel lehetne terhelni.
Ha a szűrés a +12V-os ágon nem válik be.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34611) Reggie0 válasza darvinya (#34610) üzenetére


Reggie0
félisten

Ellenallassal mindig lehet terhelni:) Bar egy tranzisztoros terheles idealisabb lehet, amennyiben jatszani kell a terheles mertekevel.

(#34612) Kernel válasza Lompos48 (#34607) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyébként, ha arra gondolsz, hogy mit bír a csatlakozó, eBay-en láttam 2 és 3 A-es USB-adaptereket is.

Hálózatra: [link] [link] 3A: [link]

Autóba: [link]

Barkácsmodul, 3A: [link] [link]

Illetve most látom még ezt is:

http://gigabyte.com/microsite/239/3x-usb-power.html

"In general, a USB 2.0 hub port has a current limitation of 500mA, but GIGABYTE motherboards equipped with 3x USB Power supply are able to provide 1.5A for each USB 2.0 port. Additionally, USB 3.0 hub ports Moreover the USB3.0 hub port can even provide up to 2.7A of power for USB 3.0 devices."

Itt egy képen mutatják az SMD áramkorlátozó PTC-t is (regenerálódó biztosíték), ami az alaplapokon a védelmet szokta ellátni:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34613) MasterMark válasza darvinya (#34610) üzenetére


MasterMark
titán

Hogy hogy nem válik be? :D
Most akkor hogy tudom szűrni külön?

Switch Tax

(#34614) darvinya válasza MasterMark (#34613) üzenetére


darvinya
titán

Hát hiába raksz kondit ami „szűr", de az is befolyásolja az egész rendszert.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34615) moha21 válasza MasterMark (#34608) üzenetére


moha21
addikt

Nem tudok jó tanácsot adni, mivel legjobb az lenen, ha az ember mérni tudná a zajt és akkor el lehetne indulni valamerre ( PI tag stb.. ). Így marad az, hogy löksz valamit a a többi ágra is, bár az is lehet, hogy a kondenzátorok fáradnak az enermax tápodban és csak ennyi a baj. Látatlanban nehéz.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#34616) Lompos48 válasza Kernel (#34612) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nincs mit hadakozzunk, jóember. Amire felkaptam a fejem (a vizet :)) az a kijelentésed volt, hogy vannak alaplapok, amelyek 1-2A-t képesek leadni egy USB porton. Példát kértem rá, mutass egy 2A-t tudó alaplapot. Azóta számtalan dolgot magyaráztál, mutogattál, linkeltél. Olyat még nem. Az 1.5A-esnél feladtam a harcot, nyugtáztam.
Hagyjuk abba! Már csak azért is mert az utolsónak linkelt 2.7A-es adat ismét nem egy alaplapra, hanem egy USB hub-ra vonatkozik. Maradjunk annyiban, hogy nagyon szép eredmény az 1.5A is. Igaz, én nem bíznék a csatlakozóban huzamosabb ideig.

(#34617) darvinya


darvinya
titán

Kezd a topik személyes szurkálodássá válni.

Inkább azon gondolkodjunk, hogyan lehet-e ezt az motort kivitelezni.

Forgórész: Y elhelyezésű tekercsek és Y elhelyezésű 90°-al elforgatva mágnes déli oldalal kifelé.
Állórész: 90°-al elforgatott tekercsek és erre merőlegesen 90°-al elforgatott mágnes déli oldalal befelé. A tekercsek tekercselése 45°-osan merőleges a forgórésszel.

Energia cella két irányból vezérli külön a forgórészt és az állórészt.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34618) gyenesmartin válasza Lompos48 (#34616) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Egyszer kipróbáltam mennyi áramot ad le a régi alaplapom usb-n. 5A-ert szépen le is adott, de cserébe utána már nem lehetett használni.

(#34619) MasterMark válasza moha21 (#34615) üzenetére


MasterMark
titán

Na ugye van ez a berregés, megpróbáltam egy vinyót rádugni, hogy legyen terhelve az 5V is, de ugyanúgy berreg, viszon magasabb frekvenciával, és ahogy töltöget a vinyó, úgy változik a berregés.
Szóval akkor most ezzel mit tudok csinálni? A kondikat kiméregetni nem tudom, mert nincs hozzá mérőm.

Switch Tax

(#34620) Kernel válasza Lompos48 (#34616) üzenetére


Kernel
nagyúr

Félreérted, eleve nem is enyém volt a kijelentés, hanem darvinya írta.

Én csak megtámogattam, néhány linkkel. Azok sem a hadakozás célját szolgálják, pontosan úgy, mint pár napja a másik fórumozó esetében, hanem csupán a száraz tényeket.

Ezért is jó egy ilyen topik, mert itt szerencsére a puszta fizikai tények beszélnek, ellentétben más fórumokkal és más témákkal, ahol lehet találkozni mindenféle fura figurákkal (15 év fórumozás alatt összeakadtam már néhány idiótával), akik néha akkora baromságokat képesek firkálni, aztán meggyőzni lehetetlen őket, mert nem ennyire kézzelfogható a téma.

Tehát itt egyszerűen csak tapasztalatok és információk átadásáról van szó, ami az én esetemben csupán hobbi, időtöltés. (Még azt sem mondanám, hogy mással akarok jótékonykodni.)

Egyébként rosszul értelmezted a leírást, valójában arról van szó, hogy az alaplapon lévő 2 db USB3 port összesen 5,4 A-t ad le. Ne tévesszen meg, hogy "hub portnak" nevezi.

"The 12 USB 2.0 ports on a GIGABYTE motherboard can provide a total of 18A of power and the 2 USB3.0 ports are able to provide a total of 5.4A of power. This means that a GIGABYTE 3x Power designed motherboard are able to deliver a total of 23.4A of power."

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34621) Lompos48 válasza Kernel (#34620) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Félreérted, eleve nem is enyém volt a kijelentés, hanem darvinya írta.

Igazad van és elnézést kérek. Sajnos mindketten benne voltatok a vitában és a fizimiskátok is azonos. :R

(#34622) Reggie0 válasza Lompos48 (#34616) üzenetére


Reggie0
félisten

Udv a klubban. :W

[ Szerkesztve ]

(#34623) Reggie0 válasza MasterMark (#34619) üzenetére


Reggie0
félisten

Ha nott a frekvencia, akkor lehet, hogy jo uton haladsz es esetleg nagyobb terhelessel ki tudod tolni nem hallhato tartomanyba, vagy akar megszunik (Egy 3.5"-os HDD 5V-on nem fogyaszt sokat). Esetleg megprobalhatsz egy 5.6 Ohm 5W-os ellenallast. Nagyjabol 50 forint lehet.

Szerk:
Lomexben "5R60 5W 5% KNP5WS (LSE) AX D=6x17mm 500V 300ppm/°C [03-02-69]"
20 Ft nagyker aron.

[ Szerkesztve ]

(#34624) erikke17 válasza Batman2 (#34602) üzenetére


erikke17
őstag

Sajnos jártam már én is igy, szofitákkal. Igaz nekem nem LED döglöttek be hanem ellenállások szó szerint lesültek róla. Tűvel megböktem őket és le is estek.. Itt van fiókomba ha lenne pákám meg lehetne forrasztani, de pisztollyal nem álok neki taknyolni :D

Kernel akkor marad ilyen amig megy addig megy.. :) Azért köszönöm az infót.

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#34625) Charlento


Charlento
tag

Üdvözlet,
van egy régi NIXIE csöves frekimérőm amely 15 MHz-ig mér.
Szeretném kiterjeszteni a méréshatárát legalább 150 MHz-ra.
Ha tud valaki egy tizes osztó kapcsolási rajzot amely nem nagyon bonyolult és
kapható alkatrészekből összeállítható, megköszönném.
Próbáltam az apróhirdetések között hátha találok olyat amit megvehetnék,
de jelenleg nincs a hirdetésekben prescaler.

Charlento

(#34626) PHM válasza Charlento (#34625) üzenetére


PHM
addikt

Ezt találtam hirtelenjében.
Kicsit lejjebb találsz rajzokat.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#34627) Charlento válasza PHM (#34626) üzenetére


Charlento
tag

Köszi, ezt már én is néztem de az IC-ket nem tudtam beszerezni.
Végül is csak egy TIZES osztó kellene.
Nézegettem a HT (régi) 150 MHz-s előosztójának a kapcsolási rajzát de ehhez rengeteg alkatrész
kell.
Valahol biztosan előfordul még...

Charlento

(#34628) darvinya válasza Charlento (#34627) üzenetére


darvinya
titán

Itt van MB506[link]
Itt van 74HC390[link]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34629) Lompos48 válasza Charlento (#34627) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nekem van egy kb. 20 éves saját gyártású előosztóm. Anno jól tette a dolgát egészen 1GHz-ig kábeltévézéses mérésekben 1000:1-es osztással.

Ha az U664B nevű IC valahol még fellelhető, az lenne a "lelke". Utána már csak TTL tízes osztók vannak.

Ha találsz, szívesen küldöm a kapcsolási rajzot meg a NYÁKtervet is, mert még megvannak.

Maga a kapcsolás lelke pedig ez:

(#34630) darvinya válasza Lompos48 (#34629) üzenetére


darvinya
titán

Ez lenne az IC[link]?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34631) kisi válasza darvinya (#34630) üzenetére


kisi
aktív tag

(#34632) #24889344


#24889344
törölt tag

Heló!

Nem találtam jobbb topikot. Porszívónkkal van egy kis gond, a kommutátoron ív keletkezik. Ami, ha nagyobb teljesítményre kapcsolom a porszívót átér a másik szénkeféig is - kép.
A forgórészt elvittem esztergályoshoz, letisztítani, a szénkefék elég hosszúak, de még mindig fennáll a probléma.
Valakinek valami ötlete?
Közben vettem új porszívót, de autóporszívózásra megfelelne a másik is, és ha lehet megmenteném, mert nagyon jó porszívó.

[ Szerkesztve ]

(#34633) darvinya válasza #24889344 (#34632) üzenetére


darvinya
titán

A szénkefe nagyon porlad, de kis szikra van ilyeneknél.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34634) #24889344 válasza darvinya (#34633) üzenetére


#24889344
törölt tag

Az rendben, a képen kb. fele teljesítményen pörög a motor, maximumon már egészen átér a szikra és ív keletkezik miközben ég a szénkefe. (beleírhattam volna a másik hsz-be)

[ Szerkesztve ]

(#34635) darvinya válasza #24889344 (#34634) üzenetére


darvinya
titán

Ha a szénkefe anyaga rossz akkor a csiszolódás közepette leválik.
Mivel vezető ezért záródik rajta kör ezért áthúz, de mivel pici szemek ezért elég.

Jól látszik a képen, hogy a szénkefe málik.

Talán a szög csökkentéssel lehetne ezt csökkenteni, de ahhoz sok mindent át kellene számolni/alakítani.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34636) #24889344 válasza darvinya (#34635) üzenetére


#24889344
törölt tag

Köszönöm.
Komoly átalakításba nem fogok bele, mert nem éri meg, ha látok valahol szénkefét jó áron, akkor még azt kicserélem. Lehet segít, ha nem, akkor marad így.

(#34637) Reggie0 válasza #24889344 (#34636) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem itt erdeklodj.

(#34638) Kernel válasza #24889344 (#34632) üzenetére


Kernel
nagyúr

Erre mondják, hogy körtüzes, a forgórész hibája okozza általában, menetzárlatos valahol. Én úgy tudom, ilyenkor kidobandó, de azért érdeklődhetsz még, hogy biztos legyen.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34639) Lompos48 válasza darvinya (#34630) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen.

(#34640) darvinya válasza Kernel (#34638) üzenetére


darvinya
titán

Ezt hogy érted a menet zárlatot?

Szénkefés asszinkron motor állórész gerjesztésű és forgórész zárásos szénkefe által.

(#34637) Reggie0

:R

Ha előbb ismerem meg, nem veszem meg drágán a mosógép szénkefét.
Ami a felénél kidobható, mert elkezd málni.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34641) Reggie0 válasza darvinya (#34640) üzenetére


Reggie0
félisten

Jo hely. Takarek kapcsolasu szabalyozhato transzformatorhoz is van szen gorgojuk. Egy ideig eltartott mig rajuk talaltam:)

(#34642) Kernel válasza darvinya (#34640) üzenetére


Kernel
nagyúr

Én néha kizárom, hogy te érted önmagad, de próbáljuk meg lefordítani magyarra.

Porszívóban és még rengeteg szénkefés háztartási vagy barkácsgépben soros gerjesztésű univerzális motor van, ami azt jelenti, hogy egyébként AC/DC működne, csak épp AC-alkalmazásban szerepel.

Aszinkron motor teljesen más téma, és szimpla "sz". Egy precíz műszaki ember adjon a szakkifejezések helyes írására, itt egyszerű a logikája is: szinkron --> aszinkron.

Aszinkron motor lehet rövidrezárt forgórészű, ami külső szemlélő számára szinte csak egy vasdarab, fura alu öntvényekkel keresztezve. Ez egy nagyon robosztus motorfajta, teljesen kontaktusok nélkül működik, így akár még víz alatt is forog, ha jól szigeteljük az állórész tekercseit.

Lehet viszont csúszógyűrűs is (nem kommutátoros), ahol a forgórészt tekercselni kell és külső ellenállással vagy félvezetős áramkörrel zárjuk rövidre, lehetővé téve ezáltal a lágy indítást. Ilyen motorokat komolyabb teljesítmények esetén használnak az iparban, nem a háztartásban. Esetleg a vontatásban is, régebbi dízelmozdonyoknál, ha jól tudom. (Újabban az IGBT FET-es vezérlésnek köszönhetően a csúszógyűrűs változatra már nincs szükség, így olcsóbb és megbízhatóbb motort lehet alkalmazni, kisebb karbantartási igénnyel, a hagyományosan alkalmazott soros gerjesztésű motoroknak pedig mára leáldozik a szerepük.)

Itt a porszívó esetében nyilván kommutátoros motorról beszéltünk.

A menetzárlatot pedig úgy értem, zárlat van a menetek között. Logikus.

Gyakori hiba egyébként a kommutátoros forgórészeknél. Emiatt lassabb a fordulat is, ugyanakkor túl sok áramot vesz fel, a kommutátoron körtűz alakul ki, fokozottan melegszik az egész motor.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34643) Charlento válasza darvinya (#34628) üzenetére


Charlento
tag

Háát, az MB506-os ára kissé "húzós", ezért már egy régi tip. 150 MHz-s prescalert
lehet(ne) venni...

Charlento

(#34644) Charlento válasza Lompos48 (#34629) üzenetére


Charlento
tag

Nem igazán láttam a kínálatban ezt a fajta IC-t.
Viszont van a régebbi ORION Hifiben egy IC ami a freq. kijelzésnél munkálkodik csak
nem tudom (elfelejtettem) a tipusát...

Charlento

(#34645) Lompos48 válasza Charlento (#34644) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha sejtésem helyes, az frekvenciaszintézissel működhet és nem frekvenciaméréssel működik a kijelzés. Bár ez csak spekuláció. :)

(#34646) Charlento válasza Lompos48 (#34645) üzenetére


Charlento
tag

Így van, viszont az IC alkalmas előosztónak.

Charlento

(#34647) Lompos48 válasza Charlento (#34646) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Én ezt nem tudom. :N

(#34648) darvinya válasza Charlento (#34643) üzenetére


darvinya
titán

$8 (1850Ft) MB506-nak. :U :F
Ebben már szállítás is van.
74HC390 130Ft.

U664-nek bizony drága 3500Ft-ért.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34649) Charlento válasza darvinya (#34648) üzenetére


Charlento
tag

Az U664-re gondoltam amikor drágálottam az IC-t.

Más:ajánlottak egy PIC-el épített frekimérőt amelynek a kijelzőjén a
frekik állandóan változnak (nincs bedobozolva).
Az időalaptól függően (0.1-10 sec) és nem akar megállapodni a mért
frekvencián.
Mit lehet ilyenkor tenni?

Charlento

(#34650) Kernel válasza Lompos48 (#34645) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az Orion mini Hifi tunerről van szó:

http://www.radiomuseum.org/r/orion_st1025st_102.html

Illetve ugyanezt gyártották komplett végfokkal és magnóval egybeépítve is. Ebben nincs frekvenciaszintézeres hangolás, csak egyszerű tekerőgomb az állomáskeresője, így programokat tárolni sem tud. Arra már nem emlékszem, hogy varicap (potméterrel) vagy forgókondenzátoros hangolású volt az oszcillátora.

Ehhez az egyszerű tunerhez építettek egy frekvenciamérőt, ami egy orosz IC-vel kezdődött (10-es osztó), az oszcillátor frekvenciáját mérte, a középfrekvencia (10,7 MHz) levonásával, vagy hozzáadásával. Ehhez arra kellene emlékezni, hogy alsó vagy felső keveréssel működik a tuner, amit régen betéve tudtam, sőt magam is építettem FM-tunert.

Ezeket a cuccokat meg mázsaszámra javítottam akkoriban, audio-szervizben.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.