Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Házimozi belépő szinten (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-09 14:43:01

LOGOUT.hu

Házimozi belépő szinten

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54901) ctrlaltdel13 válasza BBéci (#54900) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Örülök hogy ilyen tájékozott vagy.
Lehet mást is érdekel.
Bocs, hogy a te hsz-re nyomtam válaszként.

(#54902) BBéci válasza ctrlaltdel13 (#54901) üzenetére


BBéci
titán

Tájékozódnom kellett, amikor elkezdtem érdeklődni a hifizés és később a házimozizás iránt. Tudnom kell az állványok és hangdobozok alapanyagainak tulajdonságairól.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#54903) ctrlaltdel13 válasza BBéci (#54902) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Ez alap😉

(#54904) be1a válasza be1a (#54801) üzenetére


be1a
csendes újonc

Közben olvasgattam, nézegettem, és megláttam a Triangle Borea BR09 5.0 szettet pofátlanul olcsón. Egy nagyságrenddel jobban tűnik a front pár mint a klipsch R620/820, ez így van? (Drágább is sokkal, 3 utas, jókat olvastam viszonylag.) Még nem vettem meg, meghallgatom a Klipschet meg ezt egymás után majd.

Milyen sub-ot ajánlanátok hozzá? Mondjuk 100.000-nél ne legyen nagyon sokkal több. Vagy mi az ajánlott?

Egy denon x2700 ki tud hozni a front párból értékelhető ("jó") stereo hangot? (A házimozi résszel gondolom nem lesz probléma)

Még egy kérdés: a BR09 vs BR08 valamint a klipsch R620 vs R820 között mennyiben van különbség? Kevésbé hozzáértőként a specifikációk, olvasottak alapján főleg csak a mély tartományok erősségében (hangnyomás) meg talán az elérhető legalacsonyabb frekvenciákban van különbség. Ez így van? Kijönnek ezek normál hangerőnél ha nem akarom nagyon nagyon hangosan hallgatni a muzsikát/filmet?

Valamint megéri a nagyobbik hangfalakat venni szettben ha jobb center és/vagy polcsugárzókat adnak hozzá szettben? (Triangle-nél BR02 vs 03 polc, Klipschnél főleg 41 vs 51 polc és 52 vs 34 center)

Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#54905) mettek válasza be1a (#54904) üzenetére


mettek
addikt

Attól az avr-től csodát ne várj. Sztereón a Marantz 7013 tud viszonylag jó hangot de ez más árkategória. Egy 100ezres sztereó vegfok is jobban szól mint egy 3-400 ezres avr. Ezt tudnod kell.
minden igény és eddigi tapasztalat kérdése. Ha eddig a tv hangja vagy Bluetooth hangfal volt a szint akkor tetszeni fog.

Ha lesz egy normális mélyládád akkor a frontok alsó tartományát el is felejtheted mert vágni fogod 80hz-en őket. A mélyek a szub dolga lesz.
Innentől pedig akár egy jobb polcsugárzóban is gondolkodhatsz frontoknak.

[ Szerkesztve ]

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#54906) #98221312 válasza mettek (#54905) üzenetére


#98221312
törölt tag

" A mélyek a szub dolga lesz.
Innentől pedig akár egy jobb polcsugárzóban is gondolkodhatsz frontoknak."


Szerintem helyesebb megnevezés az állványos hangfal. A polcsugárzó félrevezető lehet! ;)

A másik, hogy ugyanazon szett álló hangfalpárja, nagyon nem ugyanúgy szól mint az állványos! :N
Szerintem téves megközelítés, hogy ha 80-on vágva van, akkor akár mehet az álló frontok helyére is állványos.

(#54907) dobobazsy válasza mettek (#54905) üzenetére


dobobazsy
őstag

nem sok ez a 80hz amúgy? úgy tényleg fölösleg álló frontokat használni szerintem. épp most próbálgattam 80hz-en.. hát.. az én hangfalaimban a 3 mélyhangszóróból 2 akkor kb fölöslegesnek tűnik. bár nincs még subom, csak egy pár hangfalam egy avr-ről hajtva.. de szeretnék majd nagyon legalább egy 3.1-et összehozni főleg zenére, és kis filmezésre. nekem az a 40-50Hz tűnne reálisnak :D

(#54908) mettek válasza dobobazsy (#54907) üzenetére


mettek
addikt

Nagyon leterheli az avr-t és egy jó szub mellett sokkal rosszabbul teljesít a front alsó frekin. 1 millió körül kezdődő frontokat jó akusztika mellett már le lehet engedni 40hz-ig.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#54909) Dorian válasza mettek (#54908) üzenetére


Dorian
félisten

Ez azèrt jòkora tùlzás. A 650-es listaárù frontjaimnak semmi baja a 40 Hz-cel, a front-vègfoknak se. Azèrt vágom 80-on, mert 70 Hz-en van egy kis beszakadás a faltòl valò elhelyezès (asszem 115cm) miatt.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54910) mettek válasza Dorian (#54909) üzenetére


mettek
addikt

Most komolyan. Egy tényleg jó szub mellé minek a frontokat is terhelni? Pláne hogy az álló dobozok reflexesek és ha mellette zárt szubot használunk akkor aztán végképp értelmetlen.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#54911) hcs57 válasza mettek (#54908) üzenetére


hcs57
őstag

Ezt tapasztaltad, vagy olvastad?
Nekem egy gagyi Denon AVR X1300W van Dali SPEKTOR 6 hangfalakkal, szub nélkül, s az AVR köszöni, jól érzi magát.. zenénél nem is hiányolja a szubot. Az akció filmekből a nagy bumm lemarad (halkabban, vagy nem- szól), de a film cselekménye számomra élvezhető.
Nem csak a milliós frontokat lehet zenére használni, a szoba akusztika legyen rendben.

[ Szerkesztve ]

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#54912) Daffni2 válasza Dorian (#54909) üzenetére


Daffni2
addikt

Azért az hozzáteszem, hogy bármilyen front hangdobozok vannak a rendszerben, az LFE hangsávot nem fogják megszólaltatni.

"Aki ad,az nyer"

(#54913) Dorian válasza mettek (#54910) üzenetére


Dorian
félisten

Refisből is lehet ugyanolyan pontos mèlyet kapni, mint zártbòl. Főleg, ha. 40+ Hz-ről beszèlünk.
Frontok "terhelèse" meg èrtelmezhetetlen. Ha kèpesek leadni jò hangnyomással ès alacsony torzìtás mellet az adott frekvenciát, akkor miről beszèlsz?

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54914) Dorian válasza Daffni2 (#54912) üzenetére


Dorian
félisten

Nem is volt szò a különállò LFE hangsávròl. Hogy jön ide?

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54915) #98221312 válasza hcs57 (#54911) üzenetére


#98221312
törölt tag

Zenére én sem használtam soha szubot, még belépő szinten sem.
Az X1300 nem gagyi, csak belépő nem ugyanaz! :N

Szub viszont nem azért kell, hogy a "nagy bumm" meglegyen az akciófilmeknél, még belépő szinten sem, de ezt már unalomig kitárgyaltuk!

(#54916) kelo0022


kelo0022
csendes tag

Sziasztok!
Abszolút kezdőként szeretnék segítséget kérni. Nappaliba szeretnék hangfalakat, hangrendszert esti filmezésekhez, youtubeozáshoz, zenehallgatáshoz. Elsősorban 2.1 vagy 2.0-ba gondolkozok, nem szeretném tele pakolni a nappalit hangfalakkal, tényleg nincsenek nagy igények csak a meglévő 30-40ezres samsung soundbarom helyett egy kicsit komolyabb teljesítményt amit néha meg lehet kicsit hajtani. (Ha tudna bluetooth csatlakozást az maga lenne a tökély)
Árban 100-120 ezer forint környéke az elképzelés.
Milyen márkát, típust ajánlanátok? Van e valakinek bevált rendszere? Milyen szettben érdemes gondolkodni? Kész gyári szett vegyek, vagy pakoljak össze egy rendszert erősítővel hangfalakkal? :R

(#54917) dobobazsy válasza mettek (#54908) üzenetére


dobobazsy
őstag

de akkor mi értelme házimozi rendszerbe álló frontokat használni a belépő kategóriába ha pont azt a tartományt vágjuk le róla amivel többet tud egy állványosnál? tényleg ennyire megterhelné az a 40-60Hz körüli tartomány amit a 2 frontra kell leadnia? mi a helyzet a kettős erősítéssel? ha így vannak bekötve nem tud kicsit több kraftot szánni rájuk?
bár a tápegysége attól nem lesz nagyobb az avr-nek tudom...

Morris: ezt elfogadom egy magyarázatnak. de ennyi? :DDD :DDD

[ Szerkesztve ]

(#54918) Morris válasza kelo0022 (#54916) üzenetére


Morris
veterán

Ha stereo-t szeretnél akkor én két db álló frontot vennék egy stereo erősítővel.
Sub nem feltétlenül kellene hozzá.

De ez használtan kb 200+

Ha később mégis 5.1 lenne a cél, HM erősítőt vegyél és rakhatsz mellé plusz hangfalakat.

[ Szerkesztve ]

(#54919) Morris válasza dobobazsy (#54917) üzenetére


Morris
veterán

Például ha pure direct-be zenét hallgatsz, akkor nincs sub.
Ebben az esetben érvényesülnek az álló frontok.

(#54920) hcs57 válasza #98221312 (#54915) üzenetére


hcs57
őstag

Mi más szól a szubból?

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#54921) mettek válasza dobobazsy (#54917) üzenetére


mettek
addikt

Őszintén? Semmi értelme, kivéve ha sztereoban kihasználod és így hallgatsz zenét. Mivel én főleg hip hop-ot hallgatok ezért én mindig is szubbal együtt zenéltem avr-ről. Szerencsére kellően jó szubom van hozzá. Nyilván egy 100ezres belépő refis szubbal nem biztos hogy érdemes sztereózni de ez függ a zenei anyagtól is.

Nem véletlen találták ki az LCR hangfalakat, elvégre ez a legjobb és legegységesebb megoldás hisz ilyenkor a teljes front center szekció azonos hangfalakból áll. Ha valaki mozira akar berendezkedni akkor ez a jobb út.

illetve a kettős kábelezés vagy kettős erősítés sem segít a dolgon hisz ahogy mondtad nem lesz nagyobb trafó az avr-ben. Ez a teljesítmény hiány főleg 5.0-tól felfelé (7.0, 11.0) jön elő ahol annyi hangfalat kell megszólaltatni hogy ha mélyet is kap a front akkor az nagyon leterheli az avr-t és dinamikátlan, torz lesz.

[ Szerkesztve ]

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#54922) -KP- válasza dobobazsy (#54917) üzenetére


-KP-
addikt

Azért egy álló front mondjuk 2*13 vagy 16 centi méllyel és a monitorhoz képest 3-4x doboztérfogattal 80-200hz között is jóval testesebben fog meszólalni, mint monitor "társa" egy darab hangszóróval lényegesen kevesebb űrtartalommal a hangszóró mögött. Mellesleg azért szerintem te is belátod, hogy egy 40-50hz-es hang (vagy akár efelett) is másképp szólal meg, ha 25-30 centis,vagy ne adj isten nagyobb felület szólaltatja meg. Ha szub tartományról beszélünk, akkor végképp. Szóval egyrészt tehermentesítjük a kis membránfelületeket a mélyhangok súlyos terhe alól, ugyanúgy az AVR-t is tehermentesítjük. Így szó szerint fellélegzik a rendszer, és több erőtartalék marad a 80-20khz tartomány megszólatatására az erősítő és a hangfalak esetén is.

Egyébként kár azt hinni, hogy a nagy front, kisebb center, még kisebb surround az ideális megoldás. Nagy francokat. Csak ezt könnyű eladni. A másik, hogy bármerre jársz, ilyen képeket látsz. Így egy laikus is kapásból ilyen irányba fog mozdulni. A boltban kapható szettek nagy része is ilyen. Aztán ott van még az a helyzet is, hogy sokan 1 pár állódobozzal kezdik a rendszerük építését, és folyamatosan lépésről lépésre építik ki. Szóval sok oka van ennek.

[ Szerkesztve ]

(#54923) BBéci válasza -KP- (#54922) üzenetére


BBéci
titán

Nagyjából ugyanezeket akartam leírni. :R

(#54920) hcs57
Ebből a kérdésedből egyértelműen kiderül, hogy fogalmad nincs arról, milyen a jó házimozi. :(

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#54924) BBéci válasza dobobazsy (#54907) üzenetére


BBéci
titán

Kérlek, ha még nem tetted, olvasd el ezt: [link]!

(#54908) mettek
"1 millió körül kezdődő frontokat jó akusztika mellett már le lehet engedni 40hz-ig"
Házimozi rendszerben NEM! Még a 10 milliósokat sem!

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#54925) Tamoo válasza #98221312 (#54915) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Nekem a frontoknak jó mélye van, viszont az alja akusztika miatt tele van hatalmas kiemeléssel beszakadással, így jobb ha a szubra bízom.

Az elsőre panaszkodtam régebben, hogy nem szeretek így zenét hallgatni a nappaliban, csak akkor még nem tudtam megmérni hogy mi a gond.A második grafikonon megkapta a szub a mélyet 100Hz alatt + EQ-t.
Azért nagyon nem mindegy.... :)


Ugyanaz a simítás van mindkettőn (1/12 azt hiszem), nincs semmi trükk, ugyanaz a skála. :)

[ Szerkesztve ]

(#54926) schawo válasza Tamoo (#54925) üzenetére


schawo
titán

És ha sub nélkül kapta volna meg az eqt?

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#54927) Tamoo válasza schawo (#54926) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Nem tudott mit kezdeni a frontok alsó tartományával 80Hz alatt. Valamennyit javított, de még úgy is elég gyászos volt. Mértem, le van mentve valahol, de nincs most kéznél.

Nem mindenhol jó a plusz szub, de esetemben így alakult, ezzel lett jobb eredmény. Mikrofon és DSP nélkül viszont nem ajánlom a kínlódást, de az meg már talán nem a belépő szint témája. Egy belépő korlátolt lassú szubnak sincs értelme, hogy búgjon alul, mert attól még az is jobb ha le van vágva az alja.

[ Szerkesztve ]

(#54928) Dorian válasza schawo (#54926) üzenetére


Dorian
félisten

Szub egyik fő előnye, h frontok hoz kèpest szabadon elhelyezhető.
Kioltást pl. nem lehet ki-eq-zni.

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54929) mettek válasza Dorian (#54928) üzenetére


mettek
addikt

Az ellen a fázisfordítás a megoldás amit pl az svs tud aplikációból.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#54930) Tamoo válasza mettek (#54929) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Ez még a belépőben is fájt. :DDD

(#54931) ctrlaltdel13 válasza mettek (#54929) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Ezt fejtsd már ki.

(#54932) mettek válasza ctrlaltdel13 (#54931) üzenetére


mettek
addikt

Nálam volt 2db svs sb2000 pro amik a rew mérés alapján és fülre is kioltották egymást. Ekkor az egyiken megfordítottam a polaritást (elnézést, nem fázist hanem polaritást) és ezzel megszűnt kioltás.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#54933) BBéci válasza mettek (#54932) üzenetére


BBéci
titán

Szerintem Dorian a szobaakusztikából eredő frekvencia kioltást, beszakadást emlegette, nem a két hangsugárzó egymásra gyakorolt hatását.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#54934) Dorian válasza BBéci (#54933) üzenetére


Dorian
félisten

Szerintem is. Ráadásul frontok, nem szubok kapcsán.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54935) dobobazsy válasza hcs57 (#54920) üzenetére


dobobazsy
őstag

egy jó szub testet ad minden olyan hangnak, hangeffektnek ami kiterjed a szubtartományig. a bumm is ide tartozik, de nem merül ki ennyiben a hatásköre. :)

mettek: igen, 5-7 hangfalnál már biztos bele tud rogyni a mélyekbe még egy komolyabb házimozi vas is. no nekem nem ilyen van, de nem is tervezek egy darabig még annyi hangfallal. :N azért is érdeklődöm, hogy ha esetleg csak két frontot kéne hajtania bi-amp-ben, plusz esetleg egy centert, akkor is fennáll ez? az én öreg vasam elvileg 90w-okat tud leadni 8 ohmon. áramfelvételnek pedig 440w van írva. ha nem súrolom keretet akkor is dinamikátlan lesz? és vajon a kettős erősítéssel is csak 90watt jut egy dobozra? mert ha igen, lehet jobban megérné inkább hagynom a fenébe és visszakössem normálba? mert akkor úgy 4 ohmos lenne a hangfalam ha jól gondolom.

ha meg egyszer eljutnék addig, hogy surroundokban gondolkodjak, addigra úgyis lenne egy valamire való mélyem :K meg az avr-em is egy ideiglenes megoldás.

tudom sok a buta kérdés, csak tapogatózok merre induljak majd el a fejlesztésben, amikor a keret engedi.. :B

-KP-: teljesen egyetértek ezekkel.
én is apránként raknám össze. következőnek vagy centert vagy subot szeretnék a frontok mellé. addig meg megteszi nekem ez az erősítő, bár azt nem tudom mennyire tudja kihajtani őket

BBéci: beleolvastam már egyszer, de ezek szerint átkéne megint rágjam magam rajta :DDD

elnézést a buta kérdésekért, és köszönöm a készséges és kimerítő válaszokat nektek! :R

[ Szerkesztve ]

(#54936) Quetz válasza dobobazsy (#54935) üzenetére


Quetz
őstag

A ráírt áramfelvétellel csak óvatosan. Van ahol maximumot írnak rá, van ahol 1/8 terhelést, van ahol "átlagosat". És akkor még mindig hiányzik, hogy mekkora kimenő torzítás mellett.

(#54937) #09634560 válasza dobobazsy (#54935) üzenetére


#09634560
törölt tag

Igen, kettős erősitéssel se jut sokkal több.
És eleve le kell vonni a 440-ből "működési költségekre" 40-80 wattot, pláne ha hdmi-s. maradék se mindegy hogy 2-3-5 hangszóróra, és az se hogy 4, 6 vagy 8 Ohmon megy kifelé és mekkora érzékenységű hangdobozokra megy ki. 440 amugy is kevésnek mondható HM szinten,kb. 600 W már jónak mondható kisebb szobába, nagyobb érzékenységű dobozokra alsóhangon. És nem a hangerőt hajszolom ezzel az értékekkel, hanem a térérzet, és a dinamika javul. 80Hz alá HM erősitőknél nem érdemes menni mert mind a beszéd minőség, mind a térérzet romlik... tehát kb ezredszerre irom le: nem a fizikai méret számit, hanem a közösen alkotott hang minősége és erősitő+hangdoboz mellé mélynyomót is bele kell érteni. jelentősen nő vele small állásban 80 Hz-re állitott keresztezési frekvencia esetén az erőtartalék is.

(#54938) mettek válasza #09634560 (#54937) üzenetére


mettek
addikt

Én is ezt mondtam csak egyszerűbben :DDD

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#54939) hcs57 válasza BBéci (#54923) üzenetére


hcs57
őstag

A házimoziról most annyit írtam, hogy nekem az a hangtartomány, amit a szub ad, nincs szükségem!
A zenei hangtartomány nem a szubról szól, ajánlom mindenkinek ezt az írást: [link]

Ebből egy részlet:

A hangszerek hangja

Az 1. táblázat adatait csak korlátozottan lehet használni a gyakorlatban, mert a hangzás változásáról nem mond semmit.
A szükséges frekvenciákról többet mond az, ha egy keskenysávú szűrővel végigmegyünk a frekveciatartományon és összehasonlítjuk a be- és kikapcsolt szűrővel a hangzást. Megtaláljuk, hogy melyik tartományban okoz a szűrő érezhető változást a hangzásban.
Az alábbiakban az egyes hangszercsoportok hangzásának néhány jellemzőjét írjuk le.
A dob szerelésLábdob (Kick)
A legfontosabb összetevője a lábdob hangjának 80 - 100 Hz között van és itt üt például az olyan számokban, mint az AC/DC's 'Back In Black' és Britney Spears' 'Baby One More Time'. az ez alatti tartományt inkább érezni lehet, mint hallani. A melegebb lábdob hang főleg 200-300 Hz-es tartományban van, mint például James Brown's 'I Got You (I Feel Good)' és Stevie Wonder's 'Sir Duke' számaiban. Hogy kisebb hangszórókon is jól hallható legyen a lábdob, ezért megfontolandó, hogy a 2,5-6KHz tartományban is legyen összetevője, hogy érezni lehessen az ütést.Túl sok 80 HZ alatti hang ne legyen, mert az túlvezérli a csatornát, de nem ad élményt. Miután megvan a hangzás tegyél rá compressziót.
Hibák: 600-HZ-1KHz között dobozhang van. 2kHz-4kHz között kattan a hang.
Pergő dob (SNARE DRUM)
A "kövér" pergődob hangját a 120-400Hz tartomány adja és a fenti példák is ebben a tartományban vannak. A doboz hang, mint például a Guns & Roses 'Sweet Child Of Mine' című számában a legnagyobb energiát a 800Hz - 1.2kHz tartományban tartalmazza, és a dob gyűrű rezonancája 2 - 4 kHz között van, hasonlóan a pergők hangjához Bob Marley's 'Get Up Stand Up' című reagge számában. A ropogós dob hangot a 4-8kHz tartomány adja meg, A pergő 3-4kHz-es hangja gyakran ütközik a vokál ilyen frekvenciájú hangjaival, ezért keveréskor érdemes a vokált és a pergőt együtt figyelni. A pergőre is érdemes kompresszort tenni.
Tamok (TOM-TOMS)
Az álló tam hangja 100Hz körül a leggazdagabb, a felsőtamok pedig 300 Hz -ig. A kongás és a bőr zaja akár 1-3kHz-is is elmehet.
Cinek (CYMBALS)
Bár a cineket azonosítják a magas hangokkal, a legnagyobb erősítés 100-300 Hz között van! A megütött cin felhangjai (beütő és kísérő) 1-6kHz tartományban vannak. A "sistergős" cinek hangjában 8-12kHz is érezhető.
Setting EQ Gain
a legfontosabb az, hogy jó hangú hangszerek legyenek és az EQ-val csak minimális mértékben kelljen módosítani a hangokat.

Ha lehet több féle hangszínszabályozó egységet érdemes kipróbálni. A névlegesen ugyanazt tudó analóg rendszerek fázisváltozásokat okozhatnak, ami befolyásolja az eredményt. A digitáis rendszerek azonban képesek lehetnek fázisváltozás nélkül elérni a célokat.

Második szabály, hogy inkább vágjunk a hangból, mint emeljünk. Ez különösen akkor fontos, ha keskeny tartományú szűrőket hazsnálunk, mert hajlamosak rezonanciát gerjeszteni. Ha lehet szélesebb spektrumú szűrőket hazsnáljunk és vágjunk!
Az EQ-val való emeléskor csak kevés dB emelés életszerű, de a vágásnál sokkal mélyebb dB értékeket hazsnálhatunk.

A szűrés nem csak a középfrekvenciára, hanem szélesebb spektrumra is hat, ezért érdemes esetleg a szélesebb kisebb szintű csökkentés mellé egy nagyobb, keskenyebb vágást is tenni.

A munka során hasonlítsd össze a hangszínezett hangot az eredeti hanggal olyan módon, hogy kikapcsolod a szűrőt és bekapcsolod azt. A keverésben így össze lehet hasonlítani a hatást.
Húros és fúvósok hangszerekHúros hangszerek (STRING SECTIONS)
A 200-300Hz tartomány a hangzást gazdagabbá teszi. A közép tartomány a beállításoktól függően hat, nincsen általános szabály. A magas tartomány 7,5-10kHz a húrzajt erősíti, nagyobb, erőteljesebb húr hangot ad.
Rézfúvósok (BRASS SECTIONS)
A 200 - 400Hz tartomány erősítése melegebb hangzást ad, 1-3,5 kHz esetén egy visszafogottabb hangzást ad. A 6-8kHz kicsit rezesebb hangot ad, 8-12kHz élesebb hangot ad.
SOLO TRUMPET & SAX
A szóló trombita és szaxofon hangjában 200-400Hz tartományban van a legtöbb energia és melegség. .Kontrasztként az 1-3 kHz kicsit orrhangot, nazálist eredményez. A 6-8 kHz csillogást hoz a hangnak, viszonyt a 8-11 kHz fájdalmas eredményt hozhat.
Equalisation Or Enhancement?
A kezdők által elkövetett gyakori hiba, hogy megpróbálják a hangot ragyogóvá tenni magasemeléssel, amivel a háttérzajt és a sötétséget növelik. Ez a dolgok értésének hiánya. Rgy ekvaélizer akkor növelheti egy tartomány hangereét, ha az egyáltalán létezik a zenében. Egy szintetikus hangzás vagy egy mikrofonnal erősített fendr zongora hangzásában nincs magas hang, tehát ha magasat emelünk, akkor csak zajt erősítünk.

Ilyenkor a pszichoakusztikus erősítés használata lehet meogldás (korlátozott torzítás, kompresszor, szűrő), mert az így létrejött hang az eredeti hangok felharmonikusait erősíti és a fül jobban elfogadja azokat.
Guitars & BassesACOUSTIC GUITARS
A 80-120Hz erősítés kihozza a mélyeket, mint például The Beatles' 'Yesterday' című dalában. A 200-300Hz közötti tartományban a hangzás kicsit nagyobb lesz, mint például a Nirvana's' 'Polly' című számában. Ez utóbbi dal jó példája a 2-5kHz közötti tartomány erősítésének, ami a ritmusgitár tisztaságát jelenti. Az 1-1.5kHz tartomány a The Jam's 'That's Entertainment' című számban egy kicsit nazális hangot eredményez. A 5-10kHz tartomány kiemeli az acélhúros gitár hangzását, mint Natalie Imbruglia's 'Torn' dalában.
ELECTRIC GUITARS
Az elektromos gitárok hangja stílusról stílusra változik, de van néhány alapelv. Az első az, hogy az elektromos gitár alsó hangja alatt csak zaj és zümmögés jön elő, ezért azt vágni kell 80Hz alatt. A gitár melegebb hangzású lesz, ha 125-250 Hz között emelünk, mint a gitárok a Metallica's 'Enter Sandman' című számában.

a másik fontos dolog, hogy a gitár hangfalak 4 kHz felett erősen vágnak, így a gitár élességének hangsúlyozásához a 3-5 kHz közötti tartomány a legjobb, mint például Nirvana's 'Smells Like Teen Spirit' and Chuck Berry's 'Johnny B Goode', for example. ezek feletti frekvenciák csak a zajt növelik, tehát akár vágni is lehet. Ha nagyobb szólkó hangzást szeretnénk, akkor érdemes fontolóra venni a pszichoakusztikus erősítőket (felharmonikus, torzító, kompresszor), mint a Guns & Roses 'Sweet Child Of Mine',
BASSES
A basszusok hangjának legnagyobb része a 80-100 Hz-es régióban szól. a melegebb hangzás érdekében a100-300 Hz-es tartományt emelni lehet. A 300-400 Hz-es tartomány pregnánsabbá, jobban hallhatóvá teszi a basszus hangját, a dallamok megszólalnak rajta.
Az 500-1500 Hz egy kicsit dobozhangot ad a hangszernek. Ha egy kicsit zajossá és zavarossá akarjuk tenni, akkor 2-5kHz között kell emelni. ebben a tartományban megjelennek az érintőkhöz való csapódás hangjai is. A magas emelése kb. 2kHz felett sokkal tisztább hangást adnak és több húr-hangot..
Vocals
Az énekhangok általában erősek az alapfrekvenciák közelében. A lélegzet és akéz zaj csökkenthető, ha a100 Hz alatti tartományt vágjuk. bár ez az énekhang változásához vezethet és ki kell egyenlíteni másképpen. Az orr hang az 1-3 kHz-es tartományban jelentkezik, míg a jelenlét (presence) a 4-5 kHz-es tartományban. Ha az 1-3 kHz alatt és a 4 kHz--felett vágunk, akkor telefonos hatást kapunk.

Itt egy szó sem esik a szubhangokról.. azok az effektek, avagy a nagy bummok.

Szerintem.

[ Szerkesztve ]

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#54940) Dorian válasza hcs57 (#54939) üzenetére


Dorian
félisten

Egyrèazt a te egyedi ìzlèsedből korlátoltság általánosìtani, a filmek szerves rèszèt kèpezik a szubhangok.
Másrèszt a zene nem csak a hangszeres zenèt jelenti, de hangszerek is bőven szòlnak 120 Hz alatt.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54941) hcs57 válasza Dorian (#54940) üzenetére


hcs57
őstag

A szubhangok mint fogalom milyen frekvenciasávot képviselnek?

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#54942) Dorian válasza hcs57 (#54941) üzenetére


Dorian
félisten

Nincs mereven meghatározva, de általában 60 Hz-ig beszèlünk szubbasszusròl

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54943) #98221312 válasza hcs57 (#54941) üzenetére


#98221312
törölt tag

Szerintem nem ez a legnagyobb gond.

Többször próbáltam, hogy mélynyomó nélkül állítottam be a rendszert.
Felsőkategóriás erősítő letérdelt amikor megkapta az 5 csatorna LFE tartományát.
Dinamikátlan, élettelen, részlettelen, üres lett a hangzás.
Szeretném hangsúlyozni, hogy egy felsőkategóriás vasról volt szó, gondold el ha ugyanez történik mondjuk az általad használt X1600-al.

Ezt a próbát azért végeztem el, mert a mélynyomóm rossz elhelyezése miatt, elgondolkoztam, hogy használjak-e egyáltalán.
A hallottak magukért beszéltek!

(#54944) ctrlaltdel13 válasza hcs57 (#54939) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Csak egy kérdés.
Én zenén 80-on vágom/tam után a szub dolgozik.
Pedig a 4x20 cm membrán is tudja a 80 alatti frekit megfelelő hangnyomással.
A végfok se gyenge láncszem.
Mégis jobban tetszik mikor a szub állítja elő.
Na ez mitől van?

(#54945) BBéci válasza ctrlaltdel13 (#54944) üzenetére


BBéci
titán

Attól, hogy nem DALI SPEKTOR hangdobozokat hallgatsz. ;]

(#54942) Dorian
Inkább 80 Hz, nem 60.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#54946) Dorian válasza ctrlaltdel13 (#54944) üzenetére


Dorian
félisten

Legalább kèt okbòl lehet.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54947) ctrlaltdel13 válasza Dorian (#54946) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Hallgatlak.

(#54948) Dorian válasza ctrlaltdel13 (#54947) üzenetére


Dorian
félisten

1. A frekvencia ès hangnyomás mellett mindig elfeledkeztek arròl, h ezt milyen torzìtással kèpes szerencsètlen hangszòrò leadni.
2. Mèlyládát könnyebb elhelyezni szobaakusztikailag megfelelőbb helyre.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54949) Dorian válasza BBéci (#54945) üzenetére


Dorian
félisten

Van aki 40-ig mondja. Legtöbb releváns forrás 60 Hz-et ìr.

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54950) hcs57 válasza Dorian (#54942) üzenetére


hcs57
őstag

Ismereteim szerint a 20-40 Hz közötti hangokat szokás szubbasszusnak mondani.

(#54943) Jigsaw04
Azért ez fura, szinte hihetetlen.. milyen erősítő, milyen hangfalak? Mekkora hangerőn történt ez?

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Házimozi belépő szinten (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.