Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Házimozi belépő szinten (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-09 14:43:01

LOGOUT.hu

Házimozi belépő szinten

A topik kezdő házimozisoknak nyújt segítséget az összetevők kiválasztásában, vásárlásában, összeszerelésben, beállításban, hibakeresésében. Haladó kérdésekre és erősen szakmai témákra a haladó topikot javasoljuk, ott az összefoglaló is alaposabb ismereteket ad át.

Kérdés előtt

Amennyiben eszközt keresel, kérlek, egészítsd ki ezekkel az információkkal is a kérdésed:

- Mennyi pénzt szánsz rá? - A termékpaletta rendkívül szerteágazó, százezrektől a csillagos égig is terjedhet egy rendszer ára. Éppen ezért szükséges tudnunk egy körülbelüli keretet, hogy tudjunk segíteni.

- Használt termék szóba jöhet? - Használt termékek vásárlásával spórolni lehet és adott esetben jobb hangzású eredményt lehet elérni ugyanannyiért, cserébe lemondasz a garanciáról.

- Mekkora szobában helyeznéd el, milyen hangerőn hallgatnád? - A minimálisan szükséges erősítő és hangszórószett ezektől függ. A hangerő természetesen érthető úgy is, ha nem számszerű, hanem a “halkan, hogy a gyerekek fel ne keljenek” és a “stúdiós hangerőt akarok hallani” közt bármilyen leírásnak megfelel.

- Nézd át az összefoglaló többi részét, ami segít a többi paraméter meghatározásában!

Ezekre lesz szükséged egy házimozihoz

A házimozi egy összetett rendszer. Bár technikailag egy tv és egy soundbar is megkaphatja a házimozi jelzőt, mi a komponensenként összeállított rendszerekkel foglalkozunk, a soundbarok topikját erre találod. A komponensek:

- AV-vevő (köznyelvben erősítő)
A házimozi feje, ide futnak be a források jelei, és itt lehet kiválasztani, melyik jelenjen meg a megjelenítőn és szóljon a hangrendszeren. Belépő szinten a hangot is teljes egészében ez az eszköz kezeli, de haladó szinten részeire bontható. A lejátszható hangsávokat (lásd: Hangformátumok) és a hangszórók maximális számát (lásd: Hangszórókiosztások) is meghatározza. Fontos, hogy legyen elég bemenete és adott esetben kimenete az eszközökhöz, ezeken túl az is, hogy milyen egyéb kényelmi funkciókat támogat, például milyen vezetékmentes csatlakozási lehetőségek érhetőek el vagy milyen (ön)kalibrációra képes.

- Megjelenítő
Televízió vagy projektor, projektor esetén vászon is erősen ajánlott.
--- Televízió vagy monitor
Kiválasztásában megannyi szempont szerepet játszik: méret, felbontás, támogatott technológiák (lásd: Technológiák), vagy magas képfrissítés, ha esetleg konzolt is csatlakoztatnál… Előnyei az azonos árú projektorral szemben a sokkal nagyobb elérhető fényerő és kontraszt, valóban magas dinamikatartomány, hátránya a kis méret és a relatíve nagy fényszennyezés.
--- Projektor
Projektor keresésekor a legfontosabb szűrő, hogy milyen távolról, és mekkora képet szeretnél vetíteni. Két fő típusra oszlanak, ez az LCD és a DLP. A DLP a fejlettebb technológia, viszont olcsóbb gépeknél komoly probléma, hogy a szemed mozgatásakor szétesik a kép piros, zöld, és kék elemeire, ezért ha erre érzékeny vagy, mindenképpen LCD-t keress. Felsőkategóriás (3DLP) gépekre ez nem érvényes. Az LCD előnye az imént leírt szivárványhatás megszűnése, viszont hátránya, hogy a pixelrács közelről szabad szemmel látható. Projektor mellé erősen ajánlott vásznat használni, ami szintén nem olcsó tétel. A projektorokról (és vásznakról) szintén indult topik, ott tudnak segíteni mélyebben, illetve egy alapos témaösszefoglalót is találsz.

- Lejátszó
A műsor forrása. Elsősorban házimozinál filmek megtekintése a cél, de említsd meg, ha tévézni vagy játszani is szeretnél.
--- Televízió
Bár rendelkezik beépített lejászóval, ez ritkán ér fel a dedikált eszközök minőségével és beállítási lehetőségeivel. Ha nem tudsz pénzt szánni lejátszóra, kezdetben megfelelő ez is.
--- Médialejátszó
Kompakt, USB-ről vagy hálózatról képes lejátszani.
--- Blu-ray/DVD-lejátszó
Lemezes források lejátszásához, de médialejátszóként is működnek. Erre a játékkonzolok egy része is alkalmas.
--- Házimozi PC (HTPC)
Haladó felhasználóknak, vagy ha meg szeretnél spórolni egy dedikált lejátszót. Itt külön kell foglalkoznod a lejátszó kiválasztásával, kalibrációval, távvezérlés beállításával. Előnye, hogy a lehető legjobb kép- és hangminőséget is elérheti. Hátránya, hogy kényelmetlen, konfigurációigényes, és bizonyos formátumokat nem támogat. HTPC esetén különös árcsökkentés is lehetséges az erősítő kihagyásával, de ez csak haladóknak vagy nagyon kis költségvetés mellett ajánlott a hátrányai miatt.

- Hangszórók
A kiválasztott hangszórókiosztás szerint választanod kell a szükséges számú és típusú hangszóróból. Szettként is árulják őket, de egyedileg is össze lehet válogatni a különböző szereplőket. Egyedileg összeválogatott hangszóróknál érdemes (a mélynyomó kivételével) ugyanattól a gyártótól és szériából összerakni a rendszert.

- Kábelek

A különböző eszközöket össze is kell kötni. Ezt manapság nagyon egyszerűvé teszik, modern eszközökkel egyetlen HDMI-kábel kell az erősítő és a tv összekötéséhez, minden forrást pedig a megfelelő (általában szintén HDMI) kábellel az erősítőhöz kell csatlakoztatni. A hangszórókat nem árulják kábelekkel, hiszen ezt a távolság függvényében neked kell kiválasztani. Itt találsz egy kalkulátort, ami ezt a feladatot megoldja helyetted, és elmondja, milyen távolra vezetett hangszóróhoz milyen vastag kábeleket kell venned:

* rézkábel, 2.5% áramesést megengedve, fél méterre kerekítve
** 15 méter felett már ajánlott inkább az erősítőt úgy elhelyezni, hogy a kábelek rövidebbek lehessenek

Audio árkategóriák

Hogy a házimozira szánt pénzzel mi a mozgástered, arra közelítő támogatást ez a szakasz nyújt. Mivel szinte kizárólag hanggal kapcsolatos kérdéseket kapunk, azzal a feltételezéssel élnek ezek az árkategóriák, hogy már van tv-d vagy projektorod.

Sajnos az infláció és gyártási nehézségek miatt az árak folyamatos, drasztikus emelkedésben vannak. Az utolsó frissítés időpontja: 2022. október 3.

- 200.000 forint körül
Ebben az esetben boltból csak soundbart kapsz, sajnos önmagában egy új erősítő minimum ennyibe kerül magában. Használt termékekből el lehet kezdeni felépíteni egy erősítő + sztereó rendszert, amihez a későbbiekben csatlakoztathatsz extra hangszórókat, amint tudsz rájuk szánni pénzt.

- 400.000 forint körül
Új 5.1 rendszert állíthatsz össze. A minőség bőven túlszárnyalja a tv-ket, soundbarokat, és PC-s hangszórószetteket, a fejlődési lehetőségek azonban limitáltak. Használt termékekkel, esetleg PC alapon 3D térhangzás is elérhető, vagy építheted egy nagyon jó hagyományos térhangzású erősítőre, ami nagyságrendekkel jobb hangszórókat is kiszolgál majd a jövőben.

- 700.000 forint körül
Új 3D térhangzású rendszerek körülbelül innen indulnak, 5.1-ben pedig hatalmasat ugorhatsz az előző árkategóriához képest. Használtan, kis szerencsével nagyon értékes elemeket kaparinthatsz meg.

- 1.000.000 forint körül
Lehetővé válik a teljes teret lefedő 3D hangélmény (5.1.4) vagy több sornyi szék megfelelő kiszolgálása.

- A végtelenbe és tovább
Olvasd el a haladó topik tájékoztatóját, hogy a megnyílt lehetőségekről (például processzor-végfok párosok használata, multi-sub, stb.) tájékozódj.

Technológiák

A különböző formátumok és hitelesítések közt nehéz eligazodni, ezért itt megtalálhatod, hogy melyik mit jelent, és eldöntheted, hogy fontos-e számodra.

- Dolby és DTS hangformátumok
Mivel rengeteg van, ezekről a különálló Hangformátumok szekcióban olvashatsz.

- Audio felskálázás (Dolby Pro Logic, Dolby Surround, DTS Neo, Auro-matic)
Megpróbál extra térhangzást létrehozni, például sztereó hangból 5.1-et vagy hagyományos térhangzásból 3D térhangzást.

- Magas dinamikatartományú (HDR) kép
A HDR eszközök a hozzájuk készült filmeken sokkal több színárnyalatot képesek mutatni, mint a hagyományos (SDR) anyagok esetében, és a nagyon fényes effekteket (égbolt, lámpák, lángok, stb.) sokkal kiemelkedőbben jelenítik meg.

- Dolby Vision
A Dolby saját HDR formátuma, a csak HDR-képes eszközök nem jelenítik meg helyesen.

- Audio Return Channel (ARC)
A tv felől az erősítőbe juttatható a hang. Ez akkor jön jól, ha a tv tunerét vagy lejátszóját használod. Csak veszteséges formátumokat képes továbbítani, így például a Netflix még működik vele, de egy Dolby Atmos sáv helyett már csak Dolby Digital-t továbbít.

- Enhanced ARC (eARC)
A veszteségmentes formátumokat is támogató verziója az ARC-nak. Ehhez már HDMI 2.1-et támogató eszközök kellenek.

- IMAX Enhanced
Olyan formátum, amiben minden jelenet az eredeti képarányával, zajcsökkentett képpel szerepel. Ez gyakran váltakozhat is film közben. A filmek hagyományos verzióiban ezek a jelenetek szélesebb képarányt vesznek fel, a lelógó részeket kitörlik. Az IMAX Enhanced filmek hangsávja DTS:X Pro, de mind a kép, mind a hang lejátszható nem IMAX-képes eszközökön is.

- THX
Ez egy eszközminősítési program, bizonyos feltételeknek megfelel a minősített eszköz. Nem garantálja, hogy egy adott eszköznél jobb, vagy hogy egy minősítetlen eszköz ne lehetne jobb egy minősítettnél.

- TIDAL
Egy veszteségmentes zenestreaming szolgáltatás.

Csatlakozók

Egy modern erősítőn a következő csatlakozókat találhatod. Több bemenet és kimenet is lehetséges egy típusú csatlakozóból.

- HDMI
Az ajánlott csatlakoztatási mód, digitális képet és hangot egyszerre vezet, minden formátumot támogat. A HDMI esetében az eszközök és a kábel képességei közül a legszűkebb keresztmetszet határozza meg a maximális minőséget és támogatott szolgáltatásokat:
--- HDMI 1.4: akár 4K kép, de PC-hez és játékkonzolhoz nem elegendő minőségben.
--- HDMI 2.0: HDR teljeskörű támogatása.
--- HDMI 2.1: eARC támogatása, PC-k és játékkonzolok teljeskörű támogatása.
--- Standard kábel: Full HD támogatása filmekhez.
--- High Speed kábel: 4K támogatása filmekhez, Full HD támogatása PC-hez.
--- Premium High Speed kábel: 4K támogatása PC-hez.
--- Ultra High Speed kábel: gamer terület, hatalmas felbontások és képfrissítések.

- Optical
Optikai hang bemenete. Ha az eszköz nem képes ARC-ra, ezzel csatlakoztathatod hozzá a tv-t. Csak veszteségesen tömörített digitális formátumokat vagy tömörítetlen sztereó jelet képes átvinni.

- Coaxial (RCA)
Az optikai kábel hagyományos változata, ugyanaz a szabvány érvényes rá, ugyanazt támogatja.

- Video (RCA)
Analóg eszközök, például régi set-top-boxok vagy DVD-lejátszók, korai játékkonzolok (pl. PS2, Xbox) képe. Komponens megfelelőjük is lehet (ez részletesebb képet adhat, de 3 kábel kell hozzá), tartozik hozzájuk egy audio pár is.

- Audio (RCA)
Hagyományos analóg sztereó csatlakozók lemezlejátszókhoz, régi eszközökhöz, esetleg Bluetooth adapterekhez. Bakelit-lejátszót csak a Phono bemenetre köss, mivel különleges kezelést igényel!

- Pre out (RCA)
A feldolgozott hang analóg kimenete, ha nem szeretnéd a beépített végfokokra kötni a hangszóróid, hanem külső, jobb minőségű, nagyobb teljesítményű erősítést használnál helyette. A mélyhangszórót ide csatlakoztatjuk, mivel saját erősítője van.

Hangszórókiosztások

A hangszórók számának és feladatának függvényében néhány számmal leírhatunk egy rendszert. Hagyományos térhangzás esetén, egy körben elhelyezett hangszóróknál például <fő hangszórók>.<mélynyomók> a megnevezés. Néhány főbb példa:
- 2.0: egy sztereó hangszórópár
- 2.1: sztereó egy mélynyomóval
- 5.1: sztereó + középső + oldalsó hangszórók egy mélynyomóval
- 5.2: ugyanaz, csak két mélynyomóval, ez egyenletesebb mélyhangzást biztosít a különböző ülőhelyek között
- 7.1: 5.1 + hátsók, ez több sornyi ülőhelyhez biztosít ideális térhangzást

3D térhangzást a plafonra szerelt, felső hangszórók hoznak létre. Ezek számát egy harmadikként társítjuk az eddigiekhez, a leggyakoribb esetekben például:
- 5.1.2: 5.1 + felső hangszórópár
- 5.1.4: Felső első és felső hátsó hangszórók segítségével a teljes tér kitölthető

A Barco Auro formátum elrendezéseit kivételesen 11.1-nek és 13.1-nek hívják, mivel nem csak alsó és felső hangszórói vannak, hanem középsők is. Nem kötelező ilyet építeni Auro hangsávok lejátszásához, és egyébként is egy rendkívül ritka formátum.

Hangszórók és elhelyezésük

A főbb kiosztások hivatalos elhelyezéseit ezen az oldalon láthatod képeken.

- Első hangszórópár (front)
A minden rendszerhez minimálisan szükséges sztereó pár. Ideálisan, vászon esetén a kép bal és jobb szélén van a helyük, de tv-nél érdemes őket 45°-os szöget bezáróan elhelyezni, hogy megfelelően széles teret és jó zenei élményt tudjanak nyújtani, ha arra kerül sor.

- Mélyhangszóró (subwoofer)
Erősen ajánlott ezzel folytatni a rendszer építését, ugyanis a filmekhez szükséges nagyon erős mélyhangokat csak ezek tudják megszólaltatni, illetve leveszik a terhet a többi hangszóróról a mélyhangok átvállalásával.

- Középső hangszóró (center)
A beszéd és a kép közepén látható effektek hangjának forrása. Hogy elférjen a kép alatt, fektetett kivitelű, de hangáteresztő vászonnal az ideális helyén, a kép közepén is lehet.

- Oldalsó hangszórópár (surround)
5.1-től felfelé jelenik meg, a kép közepéhez képest 90-110 fokban kell elhelyezni. Hogy a hátul átúszó hangok is megjelenjenek, kicsit magad mögé helyezd el őket, ne tökéletesen oldalra. 3D térhangzás esetén legyenek fülmagasságban, egyébként kicsit megemelve.

- Hátsó hangszórópár (rear)
A 7.1-hez tartoznak, kb. a frontokkal szemben érdemes elhelyezni őket a hátsó falon.

- Felső vagy magassági hangszórók (overhead vagy height)
Elhelyezésük a kívánt mennyiségtől függ, lásd a szakasz tetején linkelt Dolby weboldalt.

- Szélességi hangszórópár (wide)
Arra találták ki, hogy nagyon nagy szobákban segítsen átúszni a frontokból a surroundokba, ezért a kettő közt félúton érdemes elhelyezni.

Szobakorrekció

A legtöbb erősítő mikrofonnal érkezik, és ennek megfelelően található bennük automata önkalibrációs lehetőség. Ha ezt a lehetőséget elindítod, kijavítja a hangszórók közti hangerőkülönbséget, javít a térhangzáson a megfelelő időzítésekkel, és a szobaakusztika kisebb hibáit is korrigálni tudja. A legnagyobb hangminőségbeli ugrás a megfelelő kalibrációval érhető el, tehát érdemes ezzel kezdeni a beüzemelést. Kalibráció után ne bántsd a hangerő- és késleltetés-beállításokat! Komolyabb kalibrációs megoldások képesek arra, hogy egyetlen mérés helyett a szoba több pontját is figyelembe vegyék, ezáltal alaposabban javítsák a hangképet. Ezt érdemes kipróbálni, de nem biztos, hogy ez adja a jobb eredményt.

A mikrofonos mérések segíthetnek nekünk tanácsot adni abban, hogy a szobádban milyen akusztikai hibák merülhetnek fel, és melyik hangszórót kellhet áthelyezned. Fotókkal kiegészítve már nagyon könnyű dolgunk lesz. Mérések készítéséhez egy PC-re és a Room EQ Wizard (REW) szoftverre lesz szükséged, használatáról itt olvashatsz.

PC-re is elérhető automatikus mikrofonos kalibráció, ez az útmutató segít benne.

Hangformátumok

Filmek hangját általában a Dolby és a DTS különböző megoldásai tárolják. Az erősítőtől függ, hogy mennyire új formátumokat képes megszólaltatni. Ami támogatja egyik cég legújabb formátumát (tipikusan ezeket matricázzák az eszközre vagy nyomtatják a dobozra), az a korábbiakat is. Minden lemezen megtalálható a modern formátumoknak megfelelő régi formátum is, ezért hang nélkül sosem maradsz. Ezeket gyártónként a régiektől az újakig rendezve találod itt:

¹ Bár a kodek maga jó minőségű, gyakran olyan helyzetben használják (pl. streaming), hogy jogszabály kötelez a rosszabb minőségű kódolásra.
² Tud olyan minőségű lenni, hogy az nem megy át ARC-on, de ilyen csak Blu-ray-en fordul elő, a streaming mindig működni fog.

Fontos még tudnod

- A teljesítmény (vagyis “a wattok száma”) semmit nem jelent önmagában, nincs köze a minőséghez, ne válassz ez alapján. Egy olyan házimozi, amit komponensenként raksz össze, 10 watton is hangosabb lesz, mint az olcsó 1000 wattos szettek. Az erősítőkre írt értékek csak nagyon speciális esetekben igazak, a tényleges áramfelvétel fogyasztásmérővel ellenőrizhető.

- A házimozihoz árult hangfalszettek minden erősítőn stabilan megszólalnak, nem terhelik azt túl. Ne nézd, hogy hány Ohm az impedanciájuk, mert úgyis működni fog. Egyedül arra figyelj, hogy a hangszóró nagyobb teljesítményt viseljen el (RMS-ben), mint amivel az erősítő képes azt terhelni, így nem teheti tönkre.

- Beüzemeléshez segítséget ebben a cikkben találsz, a mélyhangok kezeléséről pedig itt olvashatsz. Ideális crossover pont meghatározásában ez az írás segít.

- Használt erősítők vásárlásánál vigyázni kell, ugyanis modern, azaz kb. 2010 után gyártott erősítők nem feltétlenül javíthatók bizonyos elektronikai hibákkal.

- Az erősítők nevét ez az oldal segít értelmezni, elhelyezni szintben és évjáratban.

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Házimozi belépő szinten (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.