Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#69251) gerisz23 válasza n@p@lm (#69247) üzenetére


gerisz23
őstag

A házba bemenő kábeled hogy van megoldva?Nem lehet közös a vezérelt a H tarifával,nem szabad megosztani az elmenő kàbelt.
A vezérelted 3 fázisú?Az jó,H tarifával 10 vagy 16A kell majd fázisonként.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#69252) Morris válasza csemberlen (#69244) üzenetére


Morris
veterán

Igen, de az grundfos szivattyúhoz van. Vagy minden szivattyú egyforma? Nekem benne van a kazánban. A pontos típusát és a paramétereit nem tudom.

Canniball: az enyém ha jól tudom 80 vagy 100w.
Ehhez külön akkumulátort is vennem kell? Vagy, hogy működik?
Tök láma vagyok ebben a témában.

[ Szerkesztve ]

(#69253) gerisz23 válasza canniball (#69250) üzenetére


gerisz23
őstag

Esetleg tegyél majd be mégegy kabelt nyomógombnak is hogy tavirányító nélkül is lehessen nyitni házfalról pl.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#69254) pjen válasza canniball (#69250) üzenetére


pjen
félisten

Én két csövet raknék.Egyikbe a 3xí,5mm MBCU vagy MT,a másikba 5x1mm MT a telefonnak,csengőnek.Egy tekercs 16 os lépésálló gége elég is lenne.Ha nagyon jót akarsz akkor Simalen csővet raksz(jó drága).

[ Szerkesztve ]

(#69255) canniball válasza Morris (#69252) üzenetére


canniball
nagyúr

Nem vagyok szaki, de gondolom minden szivattyú kb. egyforma, hiszen akár beépített akár nem az a feladata ugyanaz.
A szünementesek működési elv alapján többfélék lehetnek, azért ajánlottuk a valódi színuszost mert az a "legspécibb" (annak van szép színuszos kimenete) és a szivattyúk ezt igénylik mivel kényesek erre.

Ha új szünetmentest veszel akkor ahhoz jár az akku is, ha felújítottat akkor jellemzően ahhoz is de azért kérdezz rá.

Úgy rémlik az APC oldalán van kalkulátor (de guglival gondolom találsz) amivel ki lehet számolni hogy x teljesítményű szünetmentes y terhelés esetén mekkora időintervallumot képes áthidalni.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#69256) canniball válasza gerisz23 (#69253) üzenetére


canniball
nagyúr

Köszi a tippet, nézegettem a kiegészítőket is és a nyomógomb ügyében arra jutottam hogy a távirányító elemének lemerülése esetére egyszerűbb egy tartalék távirányítót venni mint a nyomógombot kiépíteni.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#69257) n@p@lm válasza gerisz23 (#69251) üzenetére


n@p@lm
őstag

Külön megy be a három fázis a házba (természetesen három vezetéken), gondolom abból egyet lecsípnek vezéreltre, a másik kettő meg H.
Mit értesz azon hogy megosztani?
Kétféle fázist ráengedni egy vezetékre? Természetesen nem.

(#69258) canniball válasza pjen (#69254) üzenetére


canniball
nagyúr

Na most megint olyanokat írtál ami újabb kérdéseket vet fel. :B
Rákerestem a Symalenre, ekkora távolságra nem a világ pénze, nagyjából KPE-árban van. De KPE-t láttam már, ilyet még nem; fizikai tulajdonságait tekintve miben tér el a kettő?
Az MBCU és az MT sem mond nekem semmit és gyors guglizással sem jutottam előrébb, ezek a kódok mit takarnak?

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#69259) martillo


martillo
tag

Ismeri vki ezt a tomitoszalagot???

Laminalthoz ezt lehet hasznalni?
Ha igen, akkor mi helyes hasznalat modja? Illetve van egyeb dolog ami "rendszerkent" mukodik ezzel vag csak magaban is lehet ezt hasznalni?

(#69260) gerisz23 válasza n@p@lm (#69257) üzenetére


gerisz23
őstag

A 3fázisnak minimum 4 ér kell,de ha újabb a szerelés(max 15-20év) akkor 5 ér van behúzva.Kell a földelés meg a nulla is.
A H tarifának teljesen külön elmenő kábel kell,külön elosztószekrény,külön Fi relé és biztosítékok.
Ergo a régi vezérelt rendszerével nem szabad vegyíteni,de ezt a regisztrált szerelőd úgyis elmondta gondolom.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#69261) gerisz23 válasza canniball (#69258) üzenetére


gerisz23
őstag

Mbcu merev 1"szálas"erekkel,mkh hajlékony sodort erekkel.
Jólesz a sima lépésálló gégecső is ha elég mélyen van és nem mászkál felette többtonnás autó.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#69262) gerisz23 válasza gerisz23 (#69261) üzenetére


gerisz23
őstag

Bocs ,mt is hajlékony sodort erekkel.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#69263) n@p@lm válasza gerisz23 (#69260) üzenetére


n@p@lm
őstag

A jelenlegi mérőhely így néz ki (3 éves kb)

A többit passzolom, a szerelő majd megmondja :)
Valami olyasmit dödörgött hogy mostani mellé fogatja fel a dobozt új órának.
Új vezetéket biztos nem fogok a házba behúzni az órától, jó 20 méterre van a becsatlakozási pont, leszigetelt ház (tavaly), ezért nem fogom szétbarmolni.

[ Szerkesztve ]

(#69264) Ferike81 válasza canniball (#69256) üzenetére


Ferike81
senior tag

Én beköttettem a nyomógombos nyitást is utólag, mert tuti mikor valaki kapun akart bejönni akkor nem volt nálam távirányító. Így a bejárati ajtónál a kaputelefon beltérije alá felpattintottam egy csengőkapcsolós miújságot, így minden szép és jó. Nekem egy 40-es KPE csőben megy ki az összes kábel. Mondjuk abba fér is bőségesen kábel. ;]

Nem mindegy, hogy egy okos hülyéskedik, vagy egy H.Ü.L.Y.E. okoskodik.

(#69265) csemberlen válasza n@p@lm (#69247) üzenetére


csemberlen
őstag

Elég kokler megoldás lenne, 1 kábelen nem mehet 2 különböző áramkör.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#69266) #33253120 válasza csemberlen (#69265) üzenetére


#33253120
törölt tag

Igen.
Saccra lehet még az is a pakliban, hogy symalen/közműcső+mkh az elmenő, és így egy kis zsugorral színt vált a vezeték. De akkor sem illik ilyesmit csinálni, ha egyes régiókban bevett szokás. Sokan blazíroznak arra ilyen esetben, hogy lakásoknál nem kell szabványosságit csinálni, és az áramszolgáltatót csak az elmenő PVT-be érkező vezeték színe érdekli, a többi már nem.

(#69267) macilaci78 válasza martillo (#69259) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ilyet még nem láttam, de a laminált lerakásakor körben a fal mellett kb 1 cm dilatációs hézagot kell hagyni.
Erre azért van szükség, hogy a parketta ha dagadna, legyen helye. Ezt a hézagot hivatott eltakarni a szegélyléc.

Praktikusan ékek, méghozzá egymással szembeforduló ékek segítenek abban, hogy ez a hézag a lerakáskor meglegyen és ne változzon, miközben te nyomod, feszegeted, ütöd-vered a lamináltat a helyére. Az egymással szembefordított ékekkel tudod állítani a hézag mértékét, mert hát magyar építőipar a síkok tekintetében nem ismeri az egyenes, merőleges, függőleges fogalmakat. Lerakás után pedig az ékeket ki kell venni, hogy amit velük beállítottál hézagot, annak legyen helye.

Namármost ez a szivacs mindenhol egységesen vastag, a falad meg görbe, hasa van. Masszív szopás lesz használni. Gondolom, nem is zár össze nullára, mint a levegő, tehát a tervezett dilatációból el is vesz. A szegőt hogy rakod fel? Ehhez ragasztod, ami szart sem ér, vagy klipszet fúrsz fel, amivel a frissen rakott laminált parkettára vakolatport szórsz, a tokmánnyal jól össze is vered, a falról nem is beszélve... Az meg, hogy nedvesség elleni védelmet ad, nettó hülyeség: jól megszívja magát és direktbe áztatja a lamináltat ott, ahol a legérzékenyebb: a vágott oldal teljes keresztmetszetén. Amúgy is minek nedvesség elleni védelem, ha a garanciális feltételek betartásával száraz aljzatra raktad a padlót?

Itt van 30 ék és grátisz szerszám fele annyiért. Az 15 pár, raksz méterenként egyet a hosszú oldal mentén, mondjuk 6 párt, a rövid oldalon meg a kezdő végre soronként egy párt, az 9 sor, bő másfél métert leraksz, mire elfogy. Eddigre lent van kb 60 kg laminált parketta, ami már nem mozdul meg, így a sarokból a sor elejéről az első párt rakod az új sorhoz és így tovább.
A párazárást meg elintézed párafékező, vagy párazáró fóliával, amit kb 10 centivel felhajtasz, majd szegőzés előtt méretre vágsz.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#69268) csemberlen válasza #33253120 (#69266) üzenetére


csemberlen
őstag

Földbe symalenbe MKH, az necces lenne. Különben családi házhoz is kötelező, ( lenne) az üzembe helyezési
( nullás nyilatkozat) az ÉV mérés mellé.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#69269) Met válasza Nerazim (#69222) üzenetére


Met
Topikgazda

Kívülre én úgy raktam hogy a szélesebb méretre vágattam, hogy a falról lefolyó víz a párkányra menjen és a vakolatból szedtem ki hogy beférjen.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#69270) dh66e válasza martillo (#69259) üzenetére


dh66e
veterán

Én ismerem egy barátommal vettetek a boltban,semmire nem jó,ne adj ki rá pénzt mert egy fillért nem ér.Visszavinni már nem tudta mert kibontották hogy megnézze hogy is működik.Kb.az ipari szemét kategória.

[ Szerkesztve ]

(#69271) #33253120 válasza csemberlen (#69268) üzenetére


#33253120
törölt tag

Ez érdekelne, hogy miért. A Symalen/MFlex/stb mechanikailag ellenállóbb mint sok más védőcső. Ásóval (normális ásásnál) sérülhet, deformálódhat, de a benne lévő vezeték jobban biztonságban van mint ha egy sima kábelt dobnak bele a gödörbe. Ha megfelelő mélységben van, és le van jelzőszalagozva, akkor szerintem a földkábelnél nagyobb mechanikai védettségem van a kábelhez képest. Toldásnál KPE toldót használva a folyadéktömítettség is megvan, és a legnagyobb előny a cserélhetőség.

(#69272) csemberlen válasza #33253120 (#69271) üzenetére


csemberlen
őstag

Belefolyhat a víz mindörökre.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#69273) #33253120 válasza csemberlen (#69272) üzenetére


#33253120
törölt tag

Max a pára csapódhat le benne, (igen, elismerem ez is lehet problémás, de megfelelően elhelyezett fűződobozzal nem lehet 1-2 foknál nagyobb különbség a csővégek hőkokában) de víz nem tud belefolyni.

(#69274) gerisz23 válasza n@p@lm (#69263) üzenetére


gerisz23
őstag

Akkor az éjszakaid mindenképp meg fog szűnni,úgy viszont nem kell még egy szekrény.Nem lehet egy kábelen a H-tarifa a vezéreltel,úgy nem fogják átvenni.A házban viszont külön kell szedetni a vezérelt áramkört a sima nappali betáptól,ahogy írtam külön kábel,külön Fi-relé külön elosztó kell a H-tarifához.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#69275) headhunter válasza szaszyka (#69214) üzenetére


headhunter
addikt

Ez is jó árban kapható... [link]

(#69276) gerisz23 válasza #33253120 (#69266) üzenetére


gerisz23
őstag

Azért H-tarifánál elég alaposan ellenőrzik a rákötést,a regisztrált szerelő felelőssége hogy jó legyen a kivitelezés,az óra felszerelésnél elméletileg leelenőrzik a nyomvolnalat,készülékeket bent a lakásban is,szigorúan veszik a jogszabályt.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#69277) szaszyka válasza headhunter (#69275) üzenetére


szaszyka
senior tag

Az biztos, hogy nagyon jó árban van, csak lakásban kicsit körülményes használni :D Eljöttem családi házból, oda jó lenne, de ide a társasházba nem szívesen hoznám. a 6fokos még pont jó lenne bentre, és kintre, ha kell valamihez.

Lenovo Thinkpad X220 :D

(#69278) #33253120 válasza gerisz23 (#69274) üzenetére


#33253120
törölt tag

Ha az elmenő 15/30 PVT-ben ott a három kapocs, és benne a mért fővezeték, akkor az eon szempontból helyes. Amit meg belekötnek maximum nem szabványos.
Azaz odakerül egy plusz mérőhely, majd egy plusz sorkapocssorban megállt mért fővezetékkel, és majd az "okos" elintézi a többit. Ez nem jó, De sok helyen amikor mérőt bontunk látok ilyesmit. Viszont attól, hogy nem jó még egyeseknek bevett gyakorlat.

(#69279) #33253120 válasza gerisz23 (#69276) üzenetére


#33253120
törölt tag

Mi külön kezeljük, ennyiből nem érint a dolog, de amúgy ránézésnél fokozottabb módon senki nem ellenőriz rákötésnél.
Majd a kommandó kidobja a megoldósoknak a sztorit... :)

(#69280) gerisz23 válasza #33253120 (#69279) üzenetére


gerisz23
őstag

Volt főnököm is regisztrált szerelő,nem kockáztat ilyen mutyizásokkal mikor meglehet csinálni rendesen is-annyival nem drágább.Jelen esetben inkább levetetném az éjszakait helyére menne a H-tarifa,azon megnyeri a villanyboylere éves költségét.

Ezzel a höszivattyús megoldással kapcsolatban mennyibe kerülhet ennek a kivitelezése?Még nem gugliztam utánna.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#69281) n@p@lm válasza gerisz23 (#69274) üzenetére


n@p@lm
őstag

Ez érdekesnek indul, mert a szerelő szerint nem szűnik meg.
Vihető egy kábelen a H és a vezérelt. Szerinte.
Én nem akarok beleszólni (bár most este direkt rákérdeztem hogy nem lesz-e gond, szerinte nem), ő a regisztrált szerelő.
Majd kihámozza.
Az E.on nem látja hogy a védőcsőben a földben hogy fut a vezeték.
A házhoz meg ugye semmi közük (miként van vezetékelve).
Az elosztószekrényben (a házban) külön lesz szedve, jelenleg is bent van a három kismegszakító a vezéreltnek.

(#69282) n@p@lm


n@p@lm
őstag

Megrendelt egy kiegészítő szekrényt a mostanihoz, 14000 jó magyar forintért.
Ha végül mégsem veszik át és a nyakamon marad mert csak ki kell szedni a vezéreltet, akkor bizony ingyen dolgozott mert én biztos nem bukom be ezt az összeget. :)

(#69283) #33253120 válasza n@p@lm (#69281) üzenetére


#33253120
törölt tag

Mielőtt itt szétforgatjuk egymás elméjét a kollégával, azt meg lehet tudni mi a valós elmenő a jelenlegi csúcsidőkizárásos mérésről?
Amúgy ha az az alsó 3 megszakító jelenleg a közbeszéd tárgya, akkor az papíron nem lehetne közös táblában a nappalival.

[ Szerkesztve ]

(#69284) n@p@lm válasza #33253120 (#69283) üzenetére


n@p@lm
őstag

Lefordítva arra vagy kíváncsi mennyi amperem van a csúcsidőkizártból?
3x20 A.
Mérés nem volt, vagy nem láttam.
Nem lehet közösen a nappalival? Mondjuk ezt már nem az említett villanyszerelő csinálta, csak az óráig az "ő" sara.
Egyébként miért nem lehet?
Külön biztiszekrény kellene neki? (vagy hogyishívják ;) )

(#69285) fero02 válasza n@p@lm (#69284) üzenetére


fero02
veterán

Neked nincs ÁVK beépítve az elosztóba?

(#69286) n@p@lm válasza fero02 (#69285) üzenetére


n@p@lm
őstag

Nincs.

(#69287) gerisz23 válasza n@p@lm (#69284) üzenetére


gerisz23
őstag

Nem lehetne,az még a kisebbik baj-nem szokták nézni,de ha felmész az EON honlapjára ott fent van-jogszabály írja elő-hogy a H-tarfiának külön vezetékezés kell,elkülönítve minden mástól.
Nemrég tettem fel én is ezt a H-tarifás kérdést a volt főnökömnek-ő is regisztrált szerelő-teljesen külön kell kiépíteni a H-tarifás rendszert.

Remélem kint az óra alatt ott figyel a Fi relé az elmenő szekrényben...

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#69288) n@p@lm válasza gerisz23 (#69287) üzenetére


n@p@lm
őstag

A biztosíték szekrény felé már behúztam a fázist a két klímának külön-külön, csak össze kell kötni a kismegszakítóval.
Szerintem a kinti szekrénynél sincs FI relé (lásd fentebb a képen), de nem értem, ekkora fétis ez?
Az tudom hogy miért van, miért jó, de akinek nincs annak eljön a világvége?
Rengeteg háztartás létezik vígan FI relé nélkül.

(#69289) fero02 válasza n@p@lm (#69288) üzenetére


fero02
veterán

Ja. Végül is csak a Te és a szeretteid élete múlhat rajta.

Gondolj már bele, szállsz be a kádba, amibe folyik a zárlatos bojlerből a meleg víz. Jó éjt.

(#69290) n@p@lm válasza fero02 (#69289) üzenetére


n@p@lm
őstag

Hmm.
Nincs bojlerem.

(#69291) gerisz23 válasza n@p@lm (#69288) üzenetére


gerisz23
őstag

Új kivitelezésnél előírás,felújításnál amennyiben lehetséged betesszük.Életet menthet...
Holnap megkérdem hol lehet megtalálni pontosan a H-tarifáról a szükséges technikai feltételeket,de azt most megmondhatom hogy szabálytalanul van így kivitelezve,ha sikerül is átadatni egyszer kapj egy kommandós ellenőrzést letolatják veled a gatyát szabálytalan vételezésért.
Csak hogy jobban értsd azért kell külön szerelni mert így simán ráteheted az egész házat a H-tarifás órára-mondjuk az elég hamar kibukna...

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#69292) fero02 válasza n@p@lm (#69290) üzenetére


fero02
veterán

Jó, akkor legyen egy hibás mikro, kávé főző, kenyérpirító, sütő, vagy akár egy egyszerűnek tűnő izzó csere. Nem ez a lényeg. Ez így képek alapján egy nem régen (5 éven belül) kivitelezett új elektromos hálózat. Nem tudom ki csinálta, de elég sok mindent elárul róla és a munkájáról. Jelzem egy 1x ezer ft-os eszközről van szó.

Nincs bojlered? Se hőtárolós kályha, semmi egyéb vezérelt áramról táplált készülék? Akkor minek a vezérelt? Vissza kell mondani a fenébe, mérőt elviszik. Annak a helyére mehet a H tarfia és ott a kábeled is, amit fel tudsz használni.

#69288: "A biztosíték szekrény felé már behúztam a fázist a két klímának külön-külön, csak össze kell kötni a kismegszakítóval."

És a nulla hol marad? :U Külön méréshez külön nulla szükséges. Meg aztán nem ártana védővezető se, mondjuk azt bárhol meg tudod fogni és leágaztatni a készülékeknek.

[ Szerkesztve ]

(#69293) kasza blanka válasza gordonfreemN (#69203) üzenetére


kasza blanka
aktív tag

Na! Fent van és be van kötve az új elosztó. Működik, bár ma még csak 3 kör lett rákötve (lakószobák régi vezetékezése és fürdő) holnap lesz szétválsaztva a világítás (MCU-k már be lettek húzva a gégecsőbe) és a konnektorfűzérek (MBCU-k már a csatornákban, csak blankolni kell, és kötni).

Amivel nem számoltam, hogy mivel az új elosztó a régitől jobbra van, így a sütő 5x6-os alu vezetékei nem érnek el az új elosztóig. Vagy toldás, vagy új vezeték(MKH 5x4-es jó?) behúzása falban lévő 32-es gégecsőbe 170centi hosszan. A konyhai kötődobozból eleve 5x4-es MKH-val van kötve a sütő (3xB16-on van amúgy, eddig 3xB10-en volt)

Vezetékbehúzást elég jól megoldottam: levágott szigetelésdarabkán ajándékzsinór átfűzve, rászigszalagozva, porszívóval átszívva, majd ezekre vezeték ráköt, rászigszalagoz és tolni/húzni :)

Amúgy mindenkinek köszi

JAH: a régi botrány állapotban volt: a bejövő nulla meg volt égve, és a szigetelése össze volt olvadva az Z/S átkötő vezetékével. A bakony művekes kismegszakítók bemenő csatlakozásain kormosodás. Egyik régi 10A-s le is esett, és darabokra tört, mintha üvegből lett volna nem műanyagból. 2-2 összetekert alu fázisvezetékek 2 kismegszakítóban (ezek most külön megszakítón lesznek)

Amit szeretnék, de már nem magamtól - órától a bejövő 3 fázis és 1 nulla vezetékeket kicserélni rézre. Ehhez elmű kell, vagy bármelyik villanyszerelő megcsinálja? Kb 5 méter a vezetékhossz az órától a lakáselosztóig. Mi a reális ár ezért a munkáért?

[ Szerkesztve ]

(#69294) fero02 válasza kasza blanka (#69293) üzenetére


fero02
veterán

Ne toldj! Azzal csak bajod lesz. Húzz ki egy külön kábelt az elosztótól a sütőig. Egybe. 3x16A-nak elég az 5x2.5-es kábel is, mert jelen esetben nem hosszú a szakasz. De ha 4-esed van és azt használsz, abból problémád nem lesz.

3 fázis esetén az esetek döntő többségében mindig a nulla szokott kimelegedni. Ennek több oka is lehet. Én többek között ezért sem szoktam javasolni családi házakba a 3 fázist. Persze ezt egyre többször nem lehet kikerülni (tűzhelyek, jakuzzi, szauna, stb).

Elmű Neked nem kell. Egy regisztrált szerelő fog kelleni és a mérőhelyi dolgok papírmunkáját és a vezeték cserét, valamint a bekötést is ő fogja csinálni. Neked csak aláírni kell majd, meg pénzt adni a reg. szerelőnek.

[ Szerkesztve ]

(#69295) n@p@lm válasza gerisz23 (#69291) üzenetére


n@p@lm
őstag

Köszi!
Valóban rátehetem, de természetesen eszem ágában sincs, bármikor jöhetnek szabadon ellenőrizni.

(#69296) gordonfreemN válasza kasza blanka (#69293) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Ahogy elhangzott, ne toldj!
Húzd ujra a tüzhelynek.
Ár az órától a lakáselosztóig cserére engem is érdekelne ha van vkinek infója akkor köszi.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#69297) kasza blanka válasza fero02 (#69294) üzenetére


kasza blanka
aktív tag

De ha 3 fázisnak közös a nullája, akkor azon záródik mindhárom áramkör és ha 3x16A-ból éppen 10-10-10A-t eszik a sütő/főzőlapok, akkor nem 30A folyik a nulla vezetőn keresztül? ha jól gondolkodom, akkor ebben az esetben nem 3x16A=48A-re kell méretezni azt a nulla vezetéket, amit a 3fázisú sütő/főzőlap kombó használ?
Mert akkor a 2.5-es kevés lesz oda, sőt hivatalosan még a 4-es is (c csoportnál is csak 45A a max terhelhetőség, a 6-osnak B és C csoportban már 47 és 57A)

szóval, milyen vezeték kellene? :)

(#69298) sketchifun válasza kasza blanka (#69297) üzenetére


sketchifun
senior tag

Itt van az, hogy hogyan is működik a 3 fázis. Érdemes lenne utánanézni.

[ Szerkesztve ]

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#69299) n@p@lm válasza fero02 (#69292) üzenetére


n@p@lm
őstag

"És a nulla hol marad? Külön méréshez külön nulla szükséges."
Ott van minden (jelenleg nappalin van), amúgy az óránál közösítve van, nem?

A vezérelthez nem ragaszkodom, de ha a villanyszerelő meg tudja oldani így az ő dolga.
Nekem tulajként miért kellene ezen agyalnom hogy a fázisokat ,a nullákat hogyan ossza szét a vezetékek között, az ő felelőssége, nem én kértem így.
Gondolom nem kockáztatná a papírjait, engedélyeit, nem akkora biznisz neki egy H tarifás mérőóra bekötése.

(#69300) ecaddsell válasza kasza blanka (#69297) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

De ha 3 fázisnak közös a nullája, akkor azon záródik mindhárom áramkör és ha 3x16A-ból éppen 10-10-10A-t eszik a sütő/főzőlapok, akkor nem 30A folyik a nulla vezetőn keresztül?

Ha az a 3 fázis tényleg 3 különböző fázis akkor ilyenkor pont nulla áram folyik a nullán (3 120 fokkal elforgatott vektor eredője). Az áram a fázisok közt folyik.

Amit te leírsz az amikor ténylegesen csak 1 fázis van amit 3 áramkörre bontanak.
Ilyen van amikor 3 fázisra húznak be vezetéket, hogy majd 3 fázis lesz majd oszt még se lesz 3 fázis. Aztán megy a fejvakarás meg az okos megoldások.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.