Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:42:15

LOGOUT.hu

WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#65451) csaszi75 válasza SzGábor (#65447) üzenetére


csaszi75
senior tag

Minden hálózatban egy eszköz osztja (kell osztania) az IP címeket, tehát egy eszköz lesz a DHCP.. a többi eszköz csakis AP lesz.. vagyis ő csakis a DHCP routertől kap IP címet és kész.
Annak nincs értelme, hogy minden eszköz más és más subnetet oszt ki..

(#65452) SzGábor válasza csaszi75 (#65451) üzenetére


SzGábor
csendes tag

Nincs, de én azt hittem, hogy egy router mögé kötött mesh eszköz minden esetben új alhálózatot (subnetet) hoz létre, és az ahhoz párosított további mesh eszköz kapcsolódik arra, bővíti azt ki. De beállítható a main mesh eszköz AP-ként is egyből, ilyenkor nem keletkeztet az új subnetet, így valóban az elé kötött router fogja osztani a címeket a hálózatban és a mesh eszközök csak a hálózat hatókörét bővítik.

(#65453) SzGábor válasza Quantum86 (#65450) üzenetére


SzGábor
csendes tag

Kedves Quantum86! Ehhez jó volna ismerni a Sagecom eszköz pontos típusát, internet csatlakozás típusát (rézvezeték vagy optikai kábel). Kérdés, hogy a Telekom hálózatra történő felcsatlakozást, illetve a hálózatod menedzselését a szolgáltatói eszközről vagy az Asus routeredről szeretnéd elvégezni? Gondolom ez utóbbiról, ezért is vetted ezt a routert. Általánosságban elmondható, hogy a Sagecom valamelyik LAN portjára kösd rá az az Asus routered WAN portját. A Sagecom eszközön azt kell beállítanod, hogy Ő csak bridge módban működjön, azaz továbbítsa a routered felé a hálózati forgalmat (ezt az eszköz különbözőképpen is jelölheti, pl.: rézvezetékes PPPoE kapcsolat esetén PPPoE Passtrough). A routereden pedig be kell állítani a PPPoE csatlakozáshoz szükséges adatokat. A router alatti hálózat eltérő legyen (pl. 192.168.2.0/24) a Sagecom eszköz által kezelt hálózattól (pl. 192.168.1.0/24). A beállítást követően a routered IP-t fog kapni a Sagecom eszközön beállított 192.168.1.10-100 DHCP tartományból (pl. 192.168.1.10), és az Asus router fog IP címeket osztani a rá csatlakozott eszközöknek szintén saját DHCP-n keresztül, de pl. 192.168.2.10-100 tartományból, illetve a hálózati kapcsolódást is ő fogja végezni/kezelni. Ha van IPTV szolgáltatás is, akkor azt javaslom hagyd a Sagecom eszközre kötve, csak a számítógép hálózatot kezeld az Asus routeredről.

Így utólag elolvasva az írásomat, lehet egyszerűbb lenne ezt ott helyben egy Telekomos szerelővel beállíttatnod, ha idegenek számodra a hálózati alapfogalmak.

(#65454) csƵ


csƵ
őstag

Üdv! Keresek beltérre és kültérre is 1-1 PoE AP-t. 1Gbites optika van behúzva. Max. 100m2 mindkét esetben a lefedni kívánt terület.

[ Szerkesztve ]

(#65455) Borisz76 válasza csƵ (#65454) üzenetére


Borisz76
veterán

Beltérre ( nekem ilyenem van ) , kültérre
Omada rendszerrel....azaz roaming-ot is tudja.
Nem veszed észre az AP-k közötti váltást ha bandukolsz bentről kintre a kezedben a telefonnal.

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#65456) Patice válasza csƵ (#65454) üzenetére


Patice
nagyúr

Ubiquity Unify modellek, TP-Link Omada AP-ok között néznék szét...

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#65457) DonMedve


DonMedve
addikt

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni! Adott a családi házunk, aminek az elejében van a modem (Sagemcom F@st 5670v2 Telekomos) elég jól elnyomja a wifit, de a ház legvégébe már nem ér el. Közben van egy nappali, ahová a modemből megy a beltéribe vezetéken a tv. Igazából egy ASUS AX1800-at akarok venni, kérdésem csak az lenne, hogy ott van a beltéri amibe vezetéken megy a tv, ha oda berakom az Asus routert, elvileg kábelen megkapja a netet, tehát a wifi mehet, ha a beltérit bekötöm az Asus routerbe, a tv szolgáltatás, ugyanúgy menni fog? Elvileg mennie kell simán, úgy gondolom. Remélem érthetően fogalmaztam. :B

"...Nekem nincs semmim ezen a világon,csak a tököm meg a puszta szavam...,és ezt a kettőt nem játszom el senkiért,megértetted?!..." <Tony Montana>

(#65458) csákány.


csákány.
aktív tag

Sziasztok!
Ismerősnél egy ZTE Speedport Entry 2i mellé beüzemeltek wps-el egy TL-WA850RE V7 extendert, viszont ennek ellenére nem lehet az extenderre csatlakozni(jelszót elfogadja, de nem kapunk IP-t). Mi lehet az oka?
Amúgy az extendernek a ZTE DHCP pooljábol kellene ip-t kapnia, vagy azon kívül kell essen?

(#65459) SzGábor válasza csákány. (#65458) üzenetére


SzGábor
csendes tag

Szia!
Az Extender mindenképpen a hálózati routertől (jelen esetben ZTE eszköz) kapja az IP címet és Ő is azon tartja a rá csatlakoztatott eszközöket is, csak a hálózati jelet terjeszti ki (a hálózati sebesség felezése mellett). Nézd meg, hogy a ZTE Speedport Entry 2i eszköz oszt-e IP címet az Extender számára. (Javasolt ezt az IP címet rezerválni is, hogy később is tudd, mi az IP címe az Extendernek a hálózatban.) Ezt a ZTE eszközre belépve tudod megnézni. Az is lehet, hogy túl messze van az Extender a ZTE eszköztől és ezért nem működik megfelelően.

(#65460) Csabi1984


Csabi1984
addikt

Sziasztok! Van egy Új Tp-link AX53 3000 routerem. Wifi beállítás "intelligens módban van"
Van a Wifi 5Ghz-es beállításainál 5Ghz csatornaszélesség 20/40/80 Mhz-en van. A Tabletem és telefonom 5Ghz ekkor 240Mbit/s mutat

Ha arra megyek amire azt írja az eszköz, hogy AJÁNLOTT 20/40/80/160 Mhz ezek után 240Mbit helyett max 50 Mbit-et mutat a speedtest.

(#65461) zsiga68 válasza Csabi1984 (#65460) üzenetére


zsiga68
senior tag

Külön SSID-je legyen a 2.4 és 5 GHz-nek. A sávszélesség nálam 80-on van. De kísérletezd ki nálad melyik a jobb és nem zavarja-e a szomszédok wifije.

(#65462) Csabi1984 válasza zsiga68 (#65461) üzenetére


Csabi1984
addikt

Köszönöm :)
A tabletemen van Wifi Analyzer pro ahol látok gyönyörű szép grafikonokat a csatornáknál de őszintén szólva nem tudom mit kell látnom, hogy értelmezzem melyik a legjobb ch beállítás :)

(#65463) zsiga68 válasza Csabi1984 (#65462) üzenetére


zsiga68
senior tag

A legjobb az amin más router nem ad,illetve csak gyengén.

(#65464) csákány. válasza SzGábor (#65459) üzenetére


csákány.
aktív tag

Nincs messze, mert az extender elején van egy jelerősség jelző, és az good-ot jelez. Érdemben még nem tudtam vele foglalkozni, mert ez nem nálam van, hanem egy ismerősnél. A ZTE ip-je 192.168.1.254, dhcp pool 192.168.1.2-253. Az extender gyári ip-je 192.168.0.254. Ezek szerint, a megfelelő működéshez át kell írnom az extender ip-jét 192.168.1-253 közé?

(#65465) zsiga68 válasza csákány. (#65464) üzenetére


zsiga68
senior tag

Szerintem reseteld,majd lépj be a menüjébe és kézzel állítsd be.

(#65466) Gubek-Einste válasza DonMedve (#65457) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Igen, tudja az IGMP proxy-t és snooping-ot.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#65467) Patice válasza Csabi1984 (#65462) üzenetére


Patice
nagyúr

2,4 GHz-en az 1. 6. és 11. csatornák tudnak interferencia nélkül működni egymás mellett.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#65468) Csabi1984 válasza Patice (#65467) üzenetére


Csabi1984
addikt

Köszönöm de ez pontosan, hogy kell értelmeznem :)?
Ezek a ch-k a legjobb opciók?

(#65469) DonMedve válasza Gubek-Einste (#65466) üzenetére


DonMedve
addikt

Köszönöm.

"...Nekem nincs semmim ezen a világon,csak a tököm meg a puszta szavam...,és ezt a kettőt nem játszom el senkiért,megértetted?!..." <Tony Montana>

(#65470) Borisz76 válasza Csabi1984 (#65468) üzenetére


Borisz76
veterán

Úgy kell értelmezni, hogy ha teljesen üres a 2.4 GHz-s sáv, akkor ezek a csatornák úgy tudnak egymás mellett dolgozni, hogy nem zavarják egymást.

Mondjuk ha csak 2 db wifi van...akkor azokat ne egymás közelébe állítsd be ( Pl. 6-s és 8-s csatorna ).
Hanem egymástól távolabb : Pl. 1-s és 10-s csatorna.

Ez egy zsúfolt éter : Az 1. csatornán a kék wifi és a 4. csatornán a fehér wifi némi átfedést mutat .....vagy a 4-s és 7-s csatorna is....
De ugye minél több a wifi a környéken, annál nehezebb....sőt lehetetlen "tiszta" területet találni.

A 2.4 GHz nagyon zsúfolt szokott lenni.
Főleg bérházi, társasházi környezetben....mert mindenkinek van ilyen eszköze. Ráadásul a 2.4 GHz-s wifi elég messzire eljut.

Az 5 GHz-s wifi ilyen szempontból jobb.
Kisebb a hatósugara ( jobban megfogja a fal , a födém , a fizikai tereptárgyak )....mondjuk a kisebb távolságot a nagyobb adatátviteli sebességgel "hálálja" meg.

Ezért is érdemes manapság 5GHz-s wifit ...azaz AC-s vagy az újabb AX-s wifit használni.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#65471) Csabi1984 válasza Borisz76 (#65470) üzenetére


Csabi1984
addikt

Köszönöm. Wifi analyzer alkalmazás rajta van a telefonomon és láttam ilyen ábrákat.
"Az 1. csatornán a kék wifi és a 4. csatornán a fehér wifi"

A képen honnét látom, hogy az 1-es csatorna?
A teteje közepét kell néznem melyik számmal van egymagasságba?
A kék esetében a kiindulás az1-es számtól balra indul és a 3 után érkezik le.
A fehér esetében ami 4-es csatornának említettél a 2-es szám előtt indul és 6os szám után érkezik le.

Ha a csúcs tetejét nézem akkor egyik az 1 és a másik tényleg a 4-es.
Ha jól értem akkor nem is a forma szélessége hanem, hogy meddig nyúlik felfelé?

[ Szerkesztve ]

(#65472) Csabi1984 válasza Csabi1984 (#65471) üzenetére


Csabi1984
addikt

Egy olyan kérdésem is lenne, hogy wifi sebességet a router vagy a Wifi lan vezérlő határozza meg?

Azért kérdezem Archer 1750 C7 v5 és AX53 3000-t összehasonlítva kb ugyanazt értem el a mért eszközön.

[ Szerkesztve ]

(#65473) Borisz76 válasza Csabi1984 (#65472) üzenetére


Borisz76
veterán

A görbék legmagasabb pontja a térerősség , alatta a vonalon olvasható szám a csatorna.

Így igaz , az ellenoldalon a kliensnek is tudnia kell az 5GHz-s , AC-s vagy AX-s wifit....ekkor lehet elérni a legjobb sebességet.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#65474) Csabi1984 válasza Borisz76 (#65473) üzenetére


Csabi1984
addikt

Köszi :)
Azt tudom, hogy a cél eszköznek is tudni kell azt a Ghz támogatást.
Inkább azt gondolnám, hogy célszerű lenne a kliens eszközöket IS fejleszteni (pl Okostelefon, laptop stb).
Majd kíváncsi leszek mit fog mutatni Amazon Firestick 4K Max ami Wifi6-os :)

(#65475) mezis válasza Csabi1984 (#65472) üzenetére


mezis
nagyúr

Is is. Továbbá a visszaverődő jelek okozta interferencia, a szomszédok, közeli BT-os eszközök, flex, szomszédok, processzor, RAM foglaltsága,...

mezis

(#65476) sunavlys


sunavlys
senior tag

Talán nem OFF a téma, mert wifi.

Van egy androidos tv box-om, ami egy hotspothoz csatlakozik.

Ha előbb a hotspot-ot indítom be, majd utána a boxot, akkor a box rácsatlakozik a hotspotra.
Ha előbb a boxot indítom be, majd utána a hotspot-ot, akkor is a box rácsatlakozik a hotspotra.

De, ha működés közben megszakad a kapcsolat, akkor már nem minden esetben kapcsolódik vissza a hotspot a boxra. Teljesen véletlenszerű a dolog. A boxon nincs auto-reconnect meg hasonló beállítás. Elég primitív a boxon lévő anndroid.

Mit lehetne kezdeni? Nincs google playen vagy valahol valami auto reconnect alkalmazás?

ZTE v967s, Redmi 4A, Huawei_p9_lite_2017, Redmi Note 11 Pro

(#65477) dani999


dani999
csendes tag

Sziasztok!
Olyan problémám van, hogy 1-1,5 óránként megszakad a wifi jel. Telekomos routert és egy xiaomi jelerősítőt használok. Sajnos abba a szobában ahol van a gép a kábelezés nem megoldható és a wifi jel is csak extenderrel jó.
Egy 2 antennás wifis hálókártyám van a gépbe szerelve. Kicsit olyannak tűnik nekem, mintha 1-1,5 óránként újraindulna a wifi extender és ezért ledob, újraindul, majd magától újrakapcsolódik.
Valami ötlet? :F
Köszi! :R

(#65478) zsiga68 válasza dani999 (#65477) üzenetére


zsiga68
senior tag

Hmm.. Nem frissítettem a lapot 😃

[ Szerkesztve ]

(#65479) csaszi75 válasza dani999 (#65477) üzenetére


csaszi75
senior tag

A Wifi extendert dobd ki.. azok általában nem bírják a terhelést.. ha túl sok socketet nyit a géped..
Ameddig a kábel elér, a legmesszebbi pontig tegyél rá egy routert AP-ként...
Az se baj, ha a fő routered és ez az AP egyben mesh eszközök is lennének.

(#65480) csaszi75 válasza sunavlys (#65476) üzenetére


csaszi75
senior tag

A hotspoton kell kivenni az auto beállításokat.. vagyis lebutítani a BOX-nak megfelelő paraméterekre..
Frekvencia sávszél: 20/40 MHz auto helyett csak 20-ra.. stb..

(#65481) sunavlys válasza csaszi75 (#65480) üzenetére


sunavlys
senior tag

Az a baj, hogy a saját hotspoton (miui) és a feltelepitett hotspoton sincs ilyen állítási lehetőség

ZTE v967s, Redmi 4A, Huawei_p9_lite_2017, Redmi Note 11 Pro

(#65482) Callme


Callme
tag

Sziasztok!

Hálózatfejlesztés végett szükségem lenne egy eszközre, mely az én szobámban is erősebb, stabilabb wifit tenne lehetővé, továbba kellene hogy rendelkezzen gigabites lan porttal is.
Először wifi repeatereket néztem, de itt a fórumban rákeresve nem sok jót találtam.
Nekem igazából az új ps portalhoz kellene erősebb 5 ghz-es wifi, meg egy gigabites lan port, amire rá tudnám kötni a Ps5-öt.( egy hosszú kábelt át tudok vezetni a szobámba)
A lakás panel. A szoba, ahol a fő router ( telekomos sagemcom újabb fajta) van, egy betonfallal van elválasztva, így az 5ghzes wifi az én szobámban már nem olyan erős és stabil.
Továbbá jó lenne használni a mellettem lévő konyhában is használni a wifit.( tégla válaszfallal van elválasztva tőlem, és az én szobám a konyha és a router-szoba között helyezkedik el)
Ehhez megfelelő lenne például ez az eszköz?:
[link]
Gondoltam beállítanám acces point módba, és akkor lenne wifi és gigabites lan is.
Ez így megoldhazó? Vagy van más router/bármilyen eszköz, amely alkalmadabb lenne számomra?
Előre is köszi a segítséget!

[ Szerkesztve ]

PSN ID: CallmeEighty8

(#65483) Callme válasza Callme (#65482) üzenetére


Callme
tag

Még annyit hozzátennék, hogy ezt az eszközt csak playstation remote playhez használnám, tehát az internet sebessége nem határoz, csak a wifi jel erőssége, és a lan port gyorsasága

PSN ID: CallmeEighty8

(#65484) Gubek-Einste válasza Callme (#65482) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Gondoltam beállítanám acces point módba, és akkor lenne wifi és gigabites lan is.
Ez így megoldhazó?

Igen

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#65485) Callme válasza Gubek-Einste (#65484) üzenetére


Callme
tag

Köszi szépen a választ! :R Még annyi kérdésem lenne, higy így acces point módban is lehet rá kötni vezetékesen eszközt az új routerre?

PSN ID: CallmeEighty8

(#65486) Borisz76 válasza Callme (#65485) üzenetére


Borisz76
veterán

Igen, lehet.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#65487) csaszi75 válasza sunavlys (#65481) üzenetére


csaszi75
senior tag

Akkor meg is válaszoltad magadnak a kérdésed. Nem megfelelő eszközzel nem sokat tudsz tenni.

(#65488) sunavlys válasza csaszi75 (#65487) üzenetére


sunavlys
senior tag

felraktam az elmólt egy hónapban 8-10 hotspotot, egyiken sem volt ilyen lehetőség

ZTE v967s, Redmi 4A, Huawei_p9_lite_2017, Redmi Note 11 Pro

(#65489) Callme válasza Borisz76 (#65486) üzenetére


Callme
tag

Köszi szépen! :R

PSN ID: CallmeEighty8

(#65490) woodworm válasza sunavlys (#65488) üzenetére


woodworm
veterán

A hotspoton mit értesz, extendert vagy ap-t?
Mind ugyanolyan xiaomi volt vagy próbáltál más gyártótól is?

(#65491) sunavlys válasza woodworm (#65490) üzenetére


sunavlys
senior tag

nem

Van egy tv-box (X96Q Pro) amire egy Xiaomi mobilról, mint hotspotról "képeket" küldök a tv-box-ra egy alkalmazáson keresztül. Ezen, ha megszakad a wifi-kapcsolat, akkor nem áll vissza vagy csak rendkívül hosszú idő (20-30 perc) után. Így "kényelmesebb" újraindítani a boxot.

Van egy másik boxom is (X96 Max Plus), ezen a wifi-kapcsolat megszakadása után 30-40 másodperc múlva helyreáll a kapcsolat.

ZTE v967s, Redmi 4A, Huawei_p9_lite_2017, Redmi Note 11 Pro

(#65492) csƵ


csƵ
őstag

Üdv!

Nézegetem egy ideje az AP-kat. Most épp az EAP245 és EAP615 között vacillálok.
WAN: 1Gbit
A nappaliba tenném kb. középre egy ajtó fölé a falra.
A szobák innen egy vastag fal túloldalán vannak. Elég lehet ezekből egy? Elvileg a 615 nem is tud mesht, úgyhogy bővíteni sem tudnám. Melyiket válasszam?
Most a telekomos ONT van egy 2 m2-es spájzban vastag falak között, az kínlódik a jelszórással, a nappaliban még van is rendesen jel, de a szobákban már alig-alig lehet érzékelni a 2.4Ghz-et is.

(#65493) Borisz76 válasza csƵ (#65492) üzenetére


Borisz76
veterán

Nekem egy EAP 660 HD-m van a Kádár kocka ház közepén a mennyezeten. Ebből az előszobából nyílnak a szobák és a konyha is.....

A ház kb 100 nm és az udvaron is lehet fogni a 2.4 GHz-s és az 5 GHz-s sávokat.
Mondjuk kertes ház , minimális zavaró wifi van a környéken.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#65494) csƵ válasza Borisz76 (#65493) üzenetére


csƵ
őstag

Nekem is br. 100m2, kocka. Csak ez vályog, ami nyeli a jelet bőségesen.
Itt is kb. 0 a wifi-szennyezettség.
Ennek a 660-nak 1-gyel több antennája van. Nem tudom, mennyit jelent.

(#65495) Borisz76 válasza csƵ (#65494) üzenetére


Borisz76
veterán

Nálam B30-s tégla falak vannak.
A vályog wifi szempontból tényleg rosszabb, jobban nyeli a jelet.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#65496) csƵ válasza Borisz76 (#65495) üzenetére


csƵ
őstag

Egyébként döntöttem. EAP610 lesz. Jobb hardver van benne, mint a 200-as szeriában.

(#65497) Borisz76 válasza csƵ (#65496) üzenetére


Borisz76
veterán

Majd írj pár sort , hogy mit tapasztaltál.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#65498) Multibit válasza csƵ (#65496) üzenetére


Multibit
veterán

Ha EAP610 mellett döntöttél, ne falra rakd! Mennyezeten fog jól működni.

(#65499) csƵ válasza Multibit (#65498) üzenetére


csƵ
őstag

Ott nem tudom megoldani

(#65500) Multibit válasza csƵ (#65499) üzenetére


Multibit
veterán

Akkor miért plafonra való modellt választottál?
Saját tapasztalatból beszélek. Kezdetben nekem is oldalfalon volt az ufó. Nem volt az igazi - finoman szólva. Mindig meg lehet oldani ;) Én is erőt vettem magamon.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.