Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:42:15

LOGOUT.hu

WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62001) mezis válasza elttiL (#61993) üzenetére


mezis
nagyúr

"...a router a tv mögött van..."
Ahogy Alex91 is írta, ennél rosszabb helye csak a fém hűtőszekrényben lenne. Vagy a mikrohullámúban...

mezis

(#62002) DDPZ


DDPZ
friss újonc

Sziasztok. Próbáltam laptopról kapcsolódni az otthoni wifire. A következő üzenetet kaptam: eltérő hálózati biztonsági kulcsok. Mit jelent ez a probléma? A laptop Dell Inspiron 1525, Windows 7 Os. Valaki tud tanácsot adni, remélem. Üdv

(#62003) bviktor93


bviktor93
tag

Sziasztok

Most szereztem be a vadiúj TP-Link Archer C7-es csodát. Egy régi TP-LINK WR841N-t váltott le, Gbit Ethernet miatt, ami rendben működik is, viszont a WLAN elég csalódástkeltő:
Méregettem kicsit iperf-el, a régi router-en ki tudta maxolni a 100 megát:
[  3]  0.0- 1.0 sec  11.0 MBytes  92.3 Mbits/sec
Annyi történt, hogy a régi helyére beraktam az újat:
[  3]  0.0- 2.0 sec  8.38 MBytes  35.1 Mbits/sec
30-40 Mbit közötti értékeket mérek, közvetlenül a cucc mellett.
Próbáltam már mindenféle Smart Connect módot ki-be kapcsolgatni, csak 2.4G, csak 5G-n, nem változik semmi. Etherneten minden OK:
[  3]  0.0- 2.0 sec   226 MBytes   949 Mbits/sec
Mi okozhatja ezt a gyenge WLAN sebességet? Én vagyok hülye hozzá és nem állítok be valamit rendesen? Mivel érdemes kísérletezni?

Előre is köszi

(#62004) Doky586 válasza DDPZ (#62002) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

WEP helyett használj WPA2-t.. :W

(#62005) DDPZ válasza Doky586 (#62004) üzenetére


DDPZ
friss újonc

A laptopon vagy a routeren kell változtattni ? :U

(#62006) mezis válasza bviktor93 (#62003) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Az Archer ugyanazon a csatornán (frekvencián) nyomja, mint a WR841 ?

mezis

(#62007) bviktor93 válasza mezis (#62006) üzenetére


bviktor93
tag

Auto-n volt mindegyiknél a csatornaválasztás, lehet még ezzel is kísérletezgetek majd, köszi a linket.
De sokkal valószínűbb, hogy az iperf klienssel volt valami gubanc (egy HP laptop, elvileg 'n'-es wlan-t tud), mivel most más eszközről mérve meg lényegesen nagyobb sebességeket mérek. Viszont erről a gépről meg kevesebbet... Nem igázán értem én ezt.
Majd hétvégén még tesztelgetem, meg lehet egy OpenWRT is kerül rá, majd még meglátom.

(#62008) Doky586 válasza DDPZ (#62005) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A routeren

(#62009) DDPZ válasza Doky586 (#62008) üzenetére


DDPZ
friss újonc

Köszönöm.

(#62010) FireKeeper


FireKeeper
nagyúr

Sziasztok

egy TP-Link AX50 routert használok, és a kérdésem az lenne, ha azt szeretném, hogy a 2.4GHz-es és az 5GHz-es frekin is közös SSID-n csinálja a wifit, az csak a Smart Connect funkcióval lehetséges? a problémám hogy ha a Smart Connect van használva, akkor nem tudom állítani se a csatornát, se a sávszélt, és talán ez (is) lehet az oka, hogy a sebesség nem az, amit elvárnék. 500-as vodás net van, de wifin csak 250-350 között tud, amit a vodafone-os connectbox is bírt, szóval a TP-linktől többet várnék.

A gépben a vevő egy intel AX200, összehasonlítási alapnak a korábban használt kínai firmware-es xiaomi AX5-el simán ment az 500mbit amit a net tud.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#62011) Gubek-Einste válasza FireKeeper (#62010) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Miért ragaszkodsz az azonos SSID-hoz? Pont, hogy nem ajánlott mindkét sávra az azonos SSID használata.
Ha különbözőek a sávonkéti SSID-k akkor nagyobb sebesség érhető el?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#62012) gabber01


gabber01
addikt

Nos, agybajt kapok. Az egy dolog hogy vodas net megint szar, újabban rendszeresen..., de épp ezért vettem a T4U Plust. Mobilról osztom a netet, rá is csatlakozik a gép, de néhány oldalon kívül gyakorlatilag semmi nem jön be, mindenre csak azt írja a browser (chrome, Firefox, edge, mindegy, inkognito módban is) hogy ERR_Network_changed vagy timeout, de pl YouTube, Facebook, Gmail tökéletesen megy. Tök fura.

Man proposes, god disposes. Dum spiro, spero.

(#62013) snake1977


snake1977
őstag

Sziasztok, tudnátok ajánlani egy megbízható, wifi range extendert? Nyílt terepen kellene áthidalnia 30-40méter távot (ablaknál van a konnektor), egy ip kamerához kellene, a router jele gyenge.

[ Szerkesztve ]

...BRSZK...9...2024.06.28-29... / www.brszk.hu / www.www.tiktok.com/@brszk_official / https://www.youtube.com/@BRSZK-Official

(#62014) mezis válasza snake1977 (#62013) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.! Ablakon belülre vagy kívülre szerelnéd?

[ Szerkesztve ]

mezis

(#62015) snake1977 válasza mezis (#62014) üzenetére


snake1977
őstag

Szia, ablakon belül lesz, egész pontosan a belső ablakpárkányra tennénk hogy szabad "rálátás" legyen.

...BRSZK...9...2024.06.28-29... / www.brszk.hu / www.www.tiktok.com/@brszk_official / https://www.youtube.com/@BRSZK-Official

(#62016) mezis válasza snake1977 (#62015) üzenetére


mezis
nagyúr

Ezek közül a 2,4GHz-eseket (CPE210) próbálnám. Ha mégis gyenge lenne akkor még egyet a kamera közelébe AP módba, a szobai meg Client módba.
Szektor antennásak, sugárzási szögre figyelj.

Ha van kísérletezésre WiFi router, az ablakon belülről próbálkozhatsz azzal is, de nagyobb nyereségű antennával (antennákkal).

mezis

(#62017) Gubek-Einste válasza mezis (#62016) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ha mégis gyenge lenne akkor még egyet a kamera közelébe AP módba, a szobai meg Client módba.
Szektor antennásak, sugárzási szögre figyelj.

Pont fordítva, a kamerához kell kliens, a házba az AP módú eszköz.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#62018) mezis válasza Gubek-Einste (#62017) üzenetére


mezis
nagyúr

Igen, eltévesztettem. :o

mezis

(#62019) snake1977 válasza Gubek-Einste (#62017) üzenetére


snake1977
őstag

Srácok, itt összesen 1db router már van a szolgáltatótól, és kell egy vezeték nélküli repeater vagy jelerősítő range extender, tehát maximum egy eszközt akar venni a kihelyezett wifis kameránál jelenleg is van jel, csak gyenge, akadozik a vétel. A konnektor a routertől 10m-re van amibe ezt az eszközt szánja.
Ez a CP210 megfelel erre a célra?

...BRSZK...9...2024.06.28-29... / www.brszk.hu / www.www.tiktok.com/@brszk_official / https://www.youtube.com/@BRSZK-Official

(#62020) mezis válasza snake1977 (#62019) üzenetére


mezis
nagyúr

Ha nem akar 230V-ot vezetni, megoldható a táplálás az UTP kábelen keresztül-
"PoE Adapter lehetőséget nyújt, hogy 60 m-ig Power over Ethernet tápellátásra"

Először csak egyetlen darabot gondoltam, aztán ha mégsem, akkor még egy.

mezis

(#62021) snake1977 válasza mezis (#62020) üzenetére


snake1977
őstag

Nem PoE kamera, csak sima wireless, a kamera áramellátása megoldott saját adapterről, lanon keresztül nem képes áramfelvételre.

...BRSZK...9...2024.06.28-29... / www.brszk.hu / www.www.tiktok.com/@brszk_official / https://www.youtube.com/@BRSZK-Official

(#62022) mezis válasza snake1977 (#62021) üzenetére


mezis
nagyúr

Az ablakban "kukkoló" CPE210-re gondoltam.

mezis

(#62023) snake1977 válasza mezis (#62022) üzenetére


snake1977
őstag

Áhá, így már értem. Köszönöm a segítséget, akkor vetetek vele egy ilyen eszközt. :R

...BRSZK...9...2024.06.28-29... / www.brszk.hu / www.www.tiktok.com/@brszk_official / https://www.youtube.com/@BRSZK-Official

(#62024) MaCS_70 válasza mezis (#62022) üzenetére


MaCS_70
félisten

A CPE akár az ablakon kívül is kukkolhat.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#62025) mezis válasza MaCS_70 (#62024) üzenetére


mezis
nagyúr

Azért ajánlottam azt.

mezis

(#62026) Kátai


Kátai
senior tag

Jelenleg fixen a 6-os csatornára
van állítva a router. Hol lenne ideálisabb? Állítsam automatára esetleg? Társasház, tele mindenféle wi-fi-vel.

(#62027) mezis válasza Kátai (#62026) üzenetére


mezis
nagyúr

Legfeljebb az 1-essel kísérletezz. Forgalomtól is függ a zavarás.
A 11-es csatorna lenne még ajánlott, de ott nagy a "fegyelmezetlenség".
Van egy "sűrűbb" ajánlat is: 1, 5, 9, 13, de csak akkor ha a lakótársak elfogadják.

mezis

(#62028) Kátai válasza mezis (#62027) üzenetére


Kátai
senior tag

Köszi.
A csatornaszélességet hová állítsam? Automatikusra, 20 MHz vagy 40MHz-re?

(#62029) mezis válasza Kátai (#62028) üzenetére


mezis
nagyúr

Automatikusra.

mezis

(#62030) frovery


frovery
senior tag

Sziasztok!

Nagyobb mesh hálózatot kellene egy szállodában kiépíteni. 72! Szoba van, több színt.....
Egy kollégám volt kinn bekötni az optikai netet. Annyit mondott, ránézésre is kb 25-30 mesh eszköz is kellhet, persze majd komolyabban átnézzük, megtervezzük.
Kérdés. Milyen eszközökkel érdemes ezt kivitelezni?
Strong, Kaon mesht ismerem, ezekből sokat telepítettem, viszont 12db a max, ami 1 hálózatba köthető. Lehetőség szerint ha több eszköz kellene, akkor már 1 hálózatba hogy kellene összehozni?

Köszönöm

(#62031) Gubek-Einste válasza frovery (#62030) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ide már ipari kategóriás eszközök kellenek, Cisco/Ubiquiti/stb aminek van rendes felügyeleti szoftvere is.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#62032) frovery válasza Gubek-Einste (#62031) üzenetére


frovery
senior tag

Köszönöm

Igen, én is így gondolom. Csak ipari méretekben annyira nem vagyok jártas. Pontos típusok érdekelnek,hogy utána olvassak kicsit.
A szálloda informatikusa pedig egyáltalán nem szeretne ezzel foglalkozni, kiépítését külsős vállalkozókra bíznák.

(#62033) Gubek-Einste válasza frovery (#62032) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

A helyszín pontos ismerete nélkül nem lehet semmit sem mondani.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#62034) FireKeeper válasza Gubek-Einste (#62011) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

az 5GHz-es sávban a csatorna volt a szűk keresztmetszet, környék router-ei által nem használt csatornára áttéve már hozza az elvárt sebességet. a külön névvel én együtt tudok élni, igazából csak lakótársaim miatt akartam megtartani, de jó lesz így is.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#62035) Charx


Charx
senior tag

Sziasztok!
Ha ac wifire csatlakozok számítógéppel(usb adapter) és a kapcsolat névleges sebessége 433,3 Mbps, valós letöltési sebesség 220mbit, akkor az 1 sávos vagy 2 sávos kapcsolat?

[ Szerkesztve ]

(#62036) Dr.NX válasza Charx (#62035) üzenetére


Dr.NX
addikt

1

Elfogadom a sütiket.

(#62037) FireKeeper válasza FireKeeper (#62034) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

közben belefutottam egy olyanba hogy a router magától visszaáll a korábban használt 36-os sávban, és nem megy vissza a szoftverben beállított 52-es sávra. most egy reset segített, de ha ezt még1x eljátssza, visszaviszem az üzletbe és megpróbálom visszakérni a pénzem. azt olvastam TP link fórumán, ennél a típusnál ez típushiba, és mivel a chipset gyártója nem ad több supportot, nem is várható hogy ez kijavításra kerül :(

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#62038) Alex91 válasza FireKeeper (#62037) üzenetére


Alex91
félisten

Az 52-es sav Radar érzékeny, lehet, hogy nem arra kellene allitani manuálisan...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#62039) mezis válasza FireKeeper (#62037) üzenetére


mezis
nagyúr

Nekem úgy tűnik, mintha kötelező lenne a met. radar sávból váltani a WiFi-s eszközöknek, amikor radarjelet észlelnek:

"Magyarországon csak dinamikus frekvenciaszabályzásra képes vezeték nélküli eszközök kerülhetnek forgalomba, amelyek a radarokat észlelve automatikusan áthangolják magukat egy másik frekvenciára (dynamic frequency selection - DFS). A régebbi vagy bizonytalan eredetű eszközök viszont nem feltétlenül rendelkeznek ilyen funkcióval, vagy az nem működik megfelelően – esetleg nincs gyárilag bekapcsolva, vagy azt a felhasználó, akár véletlenül is, de kikapcsolta."

[link]

mezis

(#62040) FireKeeper válasza mezis (#62039) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

ez világos, de tudtommal egy bizonyos idő után vissza kéne állnia az előre beállított DFS sávra.

az a baj belváros, tömött lakóépület, az összes nem-DFS sáv tele van szeméttel, ha azokat használom, nem jön át wifin a teljes sávszél amiért fizetek (500mbps)

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#62041) MaCS_70 válasza FireKeeper (#62040) üzenetére


MaCS_70
félisten

Folyamatosan figyelik a frekvenciát.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#62042) joczo1337


joczo1337
tag

Sziasztok!Nyitottam egy uj temat a kerdesemnek mivel nem talaltam hasonlo helyet,de azt tanacsoltak itt is tegyem fel a kerdest.
A [link] topikba irtam a kovetkezot:
Egy 5km-es távot szeretnék pont-pont-ban összekötni,fákat leszámítva elvileg optikai rálátás is van a kettő között.Csatolt képen látszik a két pozíció. [kép]
Azonban hagyományos Wifi(2.4 és 5GHz) a fák és egyebek miatt nem hiszem hogy játszana,így google-t nézegetve a 802.11ah-nál vagyis Halow-nál lyukadtam ki,ami 900MHz-en szabadon használható.
Van bárkinek bármi tapasztala vele?Milyen eszközöket lehet egyáltalán ide szerezni?Ezen a sávon ha más nem két egymás fele fordított yagi már muszáj,hogy átvigye,ezért gondoltam erre.
Sebességben nem kell semmi eget rengető,5-10Mbit-nek már örülnék.
Figyelem mind a ket topikot is,koszonom szepen ha valaki tud segiteni :) udv!

(#62043) Ereshkigal válasza mezis (#61998) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Egy hét alatt ideért...
Elkezdtem használni, mondom ez nem cicereg, de aztán indítottam egy speedtestet és odamentem hozzá fülelni... és tényleg. Letöltésnél alacsonyabb frekin, feltöltésnél magasabbon.
Sebaj, a távolság, a gép zúgása, meg a kattogó billentyűzet miatt nem hallom. :)

(#62044) MaCS_70 válasza joczo1337 (#62042) üzenetére


MaCS_70
félisten

Anno két TP-Link kültéri AP-tal (CPE210 és az elődje, 60 fokos szektorral) megoldottunk egy 10 km-es Balaton-áthidalást. Sebességadatokra nem emlékszem, de stabil kapcsolat volt.

A fák viszont nagyon nem tesznek jót a wifis kapcsolatnak. (A Balatonban nem volt velük gondom, ha jól rémlik...)

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#62045) mezis válasza Ereshkigal (#62043) üzenetére


mezis
nagyúr

Köszönöm a visszajelzést. :R

Hajdanában a pdp-8 klón miniszámítógépnek direkt volt "kihangosítása". Olyankor kapcsoltuk be, amikor gyanús lett egy végtelen ciklus a fejlesztés alatt lévő programban. Olyankor már nagyon "egyhangúvá" vált a "cicergése". :D

mezis

(#62046) Roland-87 válasza joczo1337 (#62042) üzenetére


Roland-87
aktív tag

Az Ah csak szabvány szinten létezik, kifejezetten IOT eszközök számára találták ki, a 900Mhz-es sáv egy nem használt tartományán működne, de nem engedélyezte egyetlen ország sem ennek használatát és kereskedelemben kapható eszköz se volt rá soha. De a te problémádra ez nem jelentene amúgy sem megoldást mert az Ah szabvány csupán 2Mhz-es sávszélességen működik tehát ideális körülmények között bruttó 15mbit sebességre képes de ebből a hasznos inkább a fele, ekkora távon pedig jó esetben is 2-3Mbit lenne kicsavarható. Én megpróbálkoznék irányított antennával 5Ghz-en, de a fák bizony problémát jelentenek, és lehet most sikerülne létrehozni a kapcsolatot de tavasszal és nyáron a lombkorona megjelenése okozna meglepetést, így érdemes ilyen projekteket nyárra tervezni, ha működik nyáron tuti hogy fog télen is, de fordítva erre semmi garancia nincs.

(#62047) mezis válasza Roland-87 (#62046) üzenetére


mezis
nagyúr

Van gyártó és van bőven. 50db elég lesz? :U :D [link]

mezis

(#62048) joczo1337


joczo1337
tag

Koszonom a valaszt mindenkinek!
Egyebkent radioamator vagyok,es eros a gyanum hogy 5GHz-en de meg 2.4-en is szivnek,ezert nezegettem ezt.
Nekem egyebkent ez a kicsit gyanus cucc jott szembe,lehet egy probat megerne: [link]

(#62049) Roland-87 válasza mezis (#62047) üzenetére


Roland-87
aktív tag

Ilyen építőkészlet szintjén én is találtam Ah eszközöket (régen érdekelt a téma és sokat olvasgattam róla) de utánanézve nekem az jött le hogy illegális ilyeneket használni hiába lehet megvenni, halkan jegyzem meg hogy FM rádió adóberendezéseket (nem az autós transmitter kategóriára gondolok) is lehet vásárolni elég sok külföldi webshopban, láttam már 20W-ost is, de azokat is tilos használni engedély nélkül. Nekem nem sikerült találnom sehol egy értelmezhető listát hogy az Ah mely országokban milyen feltételek mellett (freki, sávszél, adóteljesítmény, kitöltöttség) lett engedélyezve, de még régebben találtam olyan cikket amely szerint a távközlési cégek ellenezték a bevezetését mert túl közel van a GSM rendszerekhez és zavart okozhat a működésükben, és ennek van is szakmai alapja így nem csodálkoznék azon ha valóban sehol nem lett engedélyezve.

Közben kicsit utánakutattam, itthon és az euban ez a sáv használatban van mégpedig telekommunikációs célra, egészen pontosan 925-960Mhz között van kiadva.
Nálunk a 862-868Mhz közötti tartomány használható szabadon bizonyos feltételekkel, és ha jól értelmeztem adatátviteli célra pont nem lehetséges.
Bővebben az NMHH honlapján:
[link]

[ Szerkesztve ]

(#62050) peppe79


peppe79
senior tag

Sziasztok! USB-s sim stickből tudtok valami olcsót (10e alatt) ajánlani? Egy időre albérletbe kényszerültem, és ott nincs kiépítve vezetékes net.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.