Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:42:15

LOGOUT.hu

WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64001) mezis válasza gabor128 (#64000) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv!

Változott valami az elmúlt hetekben?

mezis

(#64002) zsiga68 válasza gabor128 (#64000) üzenetére


zsiga68
senior tag

Kapcsold ki a wifi energiatakarékos módját. A router 2.4 és 5 Ghz csatornái külön ssid-n legyenek. Jó lenne tudni hogy a szomszédok wifi adói milyen csatornán vannak. Nézd meg pl az androidos Wifi Analyzer programmal. Felteheted a képet is.UI: Esetleg nem frissült a wifi drivere?

[ Szerkesztve ]

(#64003) gabor128 válasza zsiga68 (#64002) üzenetére


gabor128
aktív tag

Nézegettem a gépen, de nem találtam energiatakarélkos módot. Winfos 11 van rajta.
Az ügyintézőben ez van: most kb 5 perce megint megállt néhány percre.

Szomszédoktól van még 4 jel.
sokáig jól működött, Augusztus óta.
Nem átoka frissítések között wifiset.

@mezis:
Háát. Karácsony volt. Ketten lakunk egy albérletben és a kolégának itt volt a család. Azóta elutaztak és nem tudom mikor jönnek vissza, de rákérdezek majd.

[ Szerkesztve ]

(#64004) mezis válasza gabor128 (#64003) üzenetére


mezis
nagyúr

Ahogy már írták, szkenneld az éteredet. [link]
Közeli szomszédnál is megjelenhetett zavaró sugárzás. Pl. most került át a 36-catornára.
2,4GHz-en a BT-s eszközök is zavarhatnak.

mezis

(#64005) gabor128 válasza mezis (#64004) üzenetére


gabor128
aktív tag

Oké.
Megszkenneltem.
Hát. Úgy néz ki hogy az 5GHz-es tartományban csak az én hálozatom van. Az összes többi a 2,4 GHz-es tartományban.
A 36-os csatornán nincs más.
A jelerő -70dB körül inog. Van hogy a szomszéd jele erősebb.

Közben megnéztem nincs BT bekapcsolva.

(#64006) xXxian válasza hobizoli (#63999) üzenetére


xXxian
senior tag

Igen, UTP volt a terv csak nem egyszerű, ahogy írtam is. Lehet, rendelek egy rendszert online, ha nem jön be, 14 napom van visszaküldeni. Majd mesélek, hogy sikerült

Eladó ASUS RT-N53 Router (9k)

(#64007) mezis válasza gabor128 (#64005) üzenetére


mezis
nagyúr

Azonos frekvencián (csatornán) versenyzel a szomszéddal?
A -70dBm zavar nélkül is elég kevés.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#64008) zsiga68 válasza gabor128 (#64003) üzenetére


zsiga68
senior tag

Valami nagyon nem jó nálad hogy a kapcsolat sebességénél 90Mb/s - ot ír ki, 5 Ghz esetén. Nálam ez 433Mb/s. Lehet hogy messze vagy a routertől?

(#64009) gabor128 válasza mezis (#64007) üzenetére


gabor128
aktív tag

Ma megint ránéztem. Megjelent egy másik adó 5Ghz-en, de másik csatorna (48).

@Zsiga!
Igen. A router az emeleten van kb 4-5m-re tőlem.

Azt be lehet állítani valahol, hogy mely programok kapják Prioban a sávszélességet?

[ Szerkesztve ]

(#64010) zsiga68 válasza gabor128 (#64009) üzenetére


zsiga68
senior tag

Menj át 2.4 Ghz-re és ott is nézd meg a sebességet. Lehet hogy az jobb lesz. 5GHz-et inkább akkor használj ha egy helységben vagy a routerrel. Gondolom tud 2.4 és 5 GHz-en egyszerre sugározni a routered.

[ Szerkesztve ]

(#64011) mezis válasza gabor128 (#64009) üzenetére


mezis
nagyúr

2,4GHz-es sávban melyik AP a tied?
A13-as csatorna talán jobb lenne.

mezis

(#64012) atirag


atirag
őstag

Van egy hálózatom ami jelenleg egy digi modemből egy asus routerbe egy ami utána wifin szórja a jelet és kábelen van hozzá kötve egy másik asus router. Mind a kettő ac65p.
Viszont nem tud AP módot. És gondoltam veszek egy rendes access point-ot és akkor nem változik a hálózat neve és akkor egyszerübb a dolgom talán. Mert egy okosotthon-t akarok építeni ami nem biztos,hogy látja majd a központi routert. Bár nem tudom ez baj e vagy nem.

(#64013) woodworm válasza atirag (#64012) üzenetére


woodworm
veterán

Pontosan mit szeretnél? Az ac65p tud ap-módot, a kliens módot nem tudja (amin lehet segíteni).

(#64014) raziel01


raziel01
veterán

Sziasztok,

Számítógéphez kellene wifi vevő. Milyet érdemes most venni 2,4GHz-re 5-10 ezer Ft között?
Jelenleg az egyik géphez ilyen van: ASUS USB-N14
Most lett egy másik gép a másik szobában. Oda is kellene egy hasonló. Kábelezni nem akarunk úgyis főleg csak átlag netezésre lenne használva.

(#64015) Borisz76 válasza raziel01 (#64014) üzenetére


Borisz76
veterán

Pedig kábellel jobban járnál.
Olcsóbb,stabilabb,gyorsabb.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#64016) mezis válasza raziel01 (#64014) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Az antennáknál a méret a lényeg. Ha nem zavaró, elfér, akkor ne valami nanocskát.
Legyen 5Ghz is és driver a Win10, Win11-hez. Tessék választani: [link]

mezis

(#64017) IamGabor


IamGabor
tag

Sziasztok!

Az alábbi szituhoz milyen eszközöket javasolnátok? Nem kell vállalati szintű / árú cucc, saját célre lenne.
Van két épületünk az udvarban (60m) és az egyikből a másikba kéne wifin átvinni a netet. Mindét épületben kéne saját wifi és lan is.

(sajnos lan kábelt nem tudunk áthúzni)

Gondolom akkor 4 eszköz kell vagy:
TP link CPE eszközöket néztem. Azokhoz már nem is kell külön router?

Köszi előre is!

"Józanul vadászni pont olyan szar, mint horgászni....... józanul."

(#64018) mezis válasza IamGabor (#64017) üzenetére


mezis
nagyúr

Csak akkor működik a vezeték nélküli kapcsolat, ha lesz KÖZVETLEN rálátás a két kültéri CPE között.

Az "adó" oldalon is router-hez (switch-hez) kell csatlakoztatni a CPE-t és a másik CPE-nek is egy WiFi-s AP-hez (router-hez, switch-hez) kell csatlakoznia.

mezis

(#64019) raziel01 válasza mezis (#64016) üzenetére


raziel01
veterán

[link] ASUS USB-AC58
[link] TP-Link Archer T4U Plus
TP link vajon megérheti a felárat?

(#64020) mezis válasza raziel01 (#64019) üzenetére


mezis
nagyúr

Egyiket sem ismerem.
Az ASUS-nak hamar megtaláltam a driverét (Win10), de a TP-Link-nél nem találtam csak azt hogy több hw. verzió is létezik, meg kompatibilitási listákat: [link] , [link] .
Bár régebbi konstrukciónak tűnik (driver: Win7, Win10), Win10-hez az ASUS-t választanám

mezis

(#64021) IamGabor válasza mezis (#64018) üzenetére


IamGabor
tag

Köszönöm a választ!

Szerencsére telibe egymásra néz a két épület, azzal nem lesz gond. Nincs közte fa, meg semmi.

Akkor jól sejtettem, hogy kellenek plusz routerek.

Köszönöm!

"Józanul vadászni pont olyan szar, mint horgászni....... józanul."

(#64022) MaCS_70 válasza IamGabor (#64021) üzenetére


MaCS_70
félisten

Kell egy-egy eszköz a wifikapcsolat végpontjaira.

A szolgáló oldalra nyilván kell egy router, hiszen az csinálja meg a hálózatot.

A fogadó oldalra akkor kell router, ha külön LAN-t akarsz oda, magyarán routert akarsz.

Ha csak a szolgáló oldal hálózatát akarod használni a fogadó oldalon, akkor oda router nem kell, bár lehet, hogy egy router nevű eszközt fogsz használni AP-nak és switchnek.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#64023) fraba


fraba
aktív tag

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem.
Adottak a képen látható paraméterek (földszinti a ház, 1 szintes):

A villanyoszlopról - ahol véget ér az RJ45 kanóca - be kellene juttatni valahogy az internetet a lakásba. A villanyoszlopra bármilyen magasságban fel lehet szerelni egy wifis eszközt (akár az ablak magasságában is). A villanyoszlopot és a házat ugyan összeköti egy 230V-os hálózat, UTP nincsen a föld alatt, sem felett, és nem lehet kihúzni kábelt. A 230V-os elektromos hálózaton átvitt internettel próbálkoztunk már, de az valahogy nem szolgáltat stabil összeköttetést, inkább nincs internet, mint van, nem megbízható.
Maximum egy routerbe dugott SIM kártya által nyert mobilinternet sebességét kell tudja a hálózatnak.

(best) case 1: 1 eszköz felkerül az oszlopra és az az egész házat beszórja. ilyet nem valószínű, hogy találunk.
case 2: 1 eszköz felkerül az oszlopra és a házban felkerül egy repeater, ami beszórja a házat az oszlopon lévő eszköz jelét ismételve
case 3: esetleg mégiscsak a villany hálózaton keresztül átvinni a jelet, de akkor olyan eszköz kell (összesen 4 db), ami tuti nem akad össze egymással (ha külön fázison vannak, ha egy fázison vannak).

A kérdésem az lenne, hogy tudtok-e mondani olyan eszközt vagy eszközöket, amikkel ezt a problémát át lehet hidalni? Közel sem határtalan a pénzügyi keret, de kezdünk kifogyni a lehetőségekből.

Nagyon köszönöm a segítségeteket!

(#64024) zsiga68 válasza fraba (#64023) üzenetére


zsiga68
senior tag

Honnan jön az internet? Mi a forrása?

(#64025) Alex91 válasza fraba (#64023) üzenetére


Alex91
félisten

[link] , ezek kozul kellene ketto. Egyik a karora, masik a hazra. A hazra szereltre meg a hazon belul ra kell kotni egy masik routert/AP-t.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#64026) Doky586 válasza fraba (#64023) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Minek van ott vége?
xDSL, koax, optika..?
Mindenképp valami kábelt húzz, a wifi felejtős.

(#64027) mezis válasza fraba (#64023) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Optikai kábel? Az mehet a 230V mellett is...

mezis

(#64028) atirag válasza woodworm (#64013) üzenetére


atirag
őstag

Azt szewretném,hogy ugyan az a hálózat legyen a ház minden részében és a kertben is amíg ellát. Az ac65 nekem nem tud. Mikor ki lehet választani az elején, hogy milyen eszközre akarom állítani akkor az AP mód nincs ott.

(#64029) IamGabor válasza MaCS_70 (#64022) üzenetére


IamGabor
tag

Értem, köszönöm!

Például akkor elég lehet egy pl. TP-link CPE510 a fogadó oldalon (adó oldalon is ez lenne a routerrel)? Ha nem kell külön hálózat persze. Elég ha ott sugároz akkor ez a CPE, és arra tudnánk csatlakozni.

"Józanul vadászni pont olyan szar, mint horgászni....... józanul."

(#64030) Soma01 válasza IamGabor (#64029) üzenetére


Soma01
veterán

... és fraba!
Sebességben mi az elvárás?
Ha jót akartok, 2 (1-1) eszköz kell, csak a két pont közötti kapcsolathoz. Házon belül külön (WiFi) eszközök.

(#64031) MaCS_70 válasza IamGabor (#64029) üzenetére


MaCS_70
félisten

Valójában tényleg kell a négy eszköz, de ebből egy eleve adott, hiszen egy router kell, hogy üzemeljen a bázisépületben.

A fogadó épületben technikailag valóban egy router az esélyes eszköz, hiszen amit routernek hívunk, az ténylegesen egy switch és egy AP is egyben -- és Neked éppen ezekre van szükséged. A router tehát AP-módban kell, magát a netet ő közvetlenül nem fogja látni. Ott hetát a wifis igényeid határozzák meg a routerválasztást.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#64032) IamGabor válasza Soma01 (#64030) üzenetére


IamGabor
tag

Nincs nagy elvárás. Wifis klíma vezérlés, rendelések leadása ilyesmi.

Tp link CPE510-eket néztem. Vagy Mikrotik irány. Az Ubi drága sajnos.

"Józanul vadászni pont olyan szar, mint horgászni....... józanul."

(#64033) viktorhu válasza atirag (#64028) üzenetére


viktorhu
veterán

"Az elején"? Ez úgy hangzik, mintha a varázslót használnád. Menüben nézd meg inkább, sokkal régebbi asusokon is ott volt már az opció, szerintem ott kell lennie a tieden is.

(#64034) Soma01 válasza IamGabor (#64032) üzenetére


Soma01
veterán

Akkor elég lesz. Közel 100 Mbps át fog tudni menni a kábel irányába.

(#64035) lujdzsi89


lujdzsi89
tag

Sziasztok! Isten lássa lelkem visszakeresgettem meg az összefoglalót is átnyálaztam, de nem lettem okosabb szóval hátha valaki segít, teljesen vakon vagyok a témában:

Lehetséges egy mesh jelét wifi repeaterrel még növelni? Adott egy épület melynek az előterében van egy Zyxel mesh(már ha jól gondolom, hogy az, nem router). Körülötte mindenhol tök jó erősség és stabilitás van, az összes szobában is,viszont az én 5 méterre lévő szobámban rettenetesen gyenge és folyton elveszti a jelet. Vettem egy Devolo Wifi 5 repeatert gondoltam ezzel meg is van oldva a probléma nagy nehézségek árán be is állítottam, viszont 5 percenként elveszti a jelet főleg ha rá akarok csatlakozni...
Az érdekes még az, hogy egy xbox teljesen elfogadható jelet kapott stabilan még repeater nélkül is,míg az iphone-on semmi még azzal sem.

Néztem ezeket a programokat amivel körbe lehetne nézni, hogy mi hol árnyékol stb. de ezek csak androidra vagy pc-re vannak ahogy láttam. Köszi, ha valaki közelebb tud vinni a megoldáshoz!

(#64036) Gubek-Einste válasza lujdzsi89 (#64035) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Pontosan milyen típusú a Zyxel?
Hol van elhelyezve a Devolo?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64037) lujdzsi89 válasza Gubek-Einste (#64036) üzenetére


lujdzsi89
tag

Közben informálódok ez egy access point lesz, méghozzá ZyXel NWA1123. A devolo pedig belül a szobában az ajtó mellett kb fejmagasságban. Így konkrétan egy csukott ajtó árnyékolja, de a falak annyira nem, meg ugye a 4-5 m távolság.

(#64038) Gubek-Einste válasza lujdzsi89 (#64037) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

A repeater-t olyan helyre kell tenni ahol még jól vehető az eredeti eszköz jele, kb félútra.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#64039) lujdzsi89 válasza Gubek-Einste (#64038) üzenetére


lujdzsi89
tag

Próbáltam úgy is, kb 2 méterre is ledobja a repeatert pár perc múlva, teljesen véletlenszerűen...

(#64040) Soma01 válasza lujdzsi89 (#64039) üzenetére


Soma01
veterán

Szerintem be van állítva a Zyxelen, hogy dobálja le ezeket. Van ilyen opció a komolyabb AP-kben. Mivel ez biztonsági kockázatot jelent a meglevő hálózat számára. Mert a te eszközöket a rendszergazda nem tudja kontrollálni. Ha elég komoly az a hálózat, nem fog menni így a hálózat kiterjesztés.
Ha lehet, próbáld megbeszélni az üzemeltetővel, hogy rakjanak oda mégegy AP-t. Esetleg fizess bele. Vagy úgy helyezz el, és úgy állíts be egy másik AP módban lévő routert, huigy a Zyxel AP ne lássa. Egy külön AP meg csak a csatlakozást csinálja meg a Zyxelre, de külön hálózatot nem csinál.

[ Szerkesztve ]

(#64041) Soma01 válasza lujdzsi89 (#64039) üzenetére


Soma01
veterán

Addig próbáld ki, hogy a devolo WiFi 5 Repeater, AP módban, csak kliensként fent marad e a (Zyxel) hálózatán.
A Zyxel milyen frekvencián sugároz?

[ Szerkesztve ]

(#64042) lujdzsi89 válasza Soma01 (#64040) üzenetére


lujdzsi89
tag

Valami ilyesmi lesz a ludas... az az érdekes, hogy akkor dobja el a devolot amikor más is rá akar csatlakozni. Amíg én a telefonról amin csináltam csatlakozok csak addig tökéletes... most is épp így írok. Jelszavat viszont mem enged beállítani csak másik wifi nevet mert nem jelszavad az AP. A devolo app meg nem is látja hogy én rá vagyok csatlakozva, azt mutatja, hogy nincs senki ezen a wifin.

(#64043) lujdzsi89 válasza Soma01 (#64041) üzenetére


lujdzsi89
tag

Ap módban amúgy fennmarad, de úgy nem csinál semmit rácsatlakozásnál. A 2.4 egyébként 6-os frekvenciát mutat az 5 ghz pedig 36. Már ha ez az egyáltalán, nagyon nem értek hozzá :D

(#64044) Soma01 válasza lujdzsi89 (#64043) üzenetére


Soma01
veterán

Tehát akkor a Zyxel sugároz mindkét frekin.
Ezek szerint vagy kérsz egy plusz AP-t a "cégtől" aminek a jele elér hozzád. Vagy venned kell még egy routert is. Meg persze marad a devolo AP módban. Ugye csak netet használsz onnan, a belső "céges" hálózatot nem?
Szóval devolo AP módban, onnan kábel az új router wan portjába, de úgy kell majd elhelyezni, hogy ennek a jelét ne lássa a Zyxel. Le kell majd venni a teljesítményét az új routernek. Olyat válassz, amin ezt meg lehet tenni. De a legjobb egy teszt lenne, hogy így megy e majd egyáltalán.
Most olvasom, hogy egy eszközt majd valószínűleg be kell majd állítani a routeren DMZ-be, pl. az Xboxot.

[ Szerkesztve ]

(#64045) lujdzsi89 válasza Soma01 (#64044) üzenetére


lujdzsi89
tag

Igen csak netet. Köszi megpróbálom tesztelni egy routerrel!

(#64046) Soma01 válasza lujdzsi89 (#64045) üzenetére


Soma01
veterán

Lehet, hogy az se lesz baj, ha látja a Zyxel a routeredet.Ez a biztonsági beállításokon múlik majd. De mivel az fog csatlakoni a Zyxelre, nem biztos, hogy baja lesz vele. De a te routered SSIDje ne is hasonlítson a Zyxelére.

(#64047) Soma01 válasza lujdzsi89 (#64045) üzenetére


Soma01
veterán

Lehet, hogy majd a bridge se fog neki tetszeni. A routeren a tűzfal legyen kikapcsolva próba képpen.

(#64048) fraba válasza zsiga68 (#64024) üzenetére


fraba
aktív tag

... és Soma01 és Doky586!
Egy 4G routerbe dugott SIM kártya az internet forrása. Az oszlopon van a routerből kijövő RJ45-nek a vége.
mezis Kábelt sajnos nem tudok húzni (nem fér már be a behúzó szál se a csőbe illetve nem tudni, hogy a föld alatt menő csőnek hol van a vége, el van gipszkartonozva várhatóan), best case így vezeték nélkül kell megoldani valahogy. Worst case valami olyan powerline ethernet adapterrel, amiből akár 3-4 db is megfér egymás mellett. Mert hogy valamiért instabil nagyon a kapcsolat, ledobál, és inkább nincs net a házban, mint van. Próbáltam azonos és külön fázison is őket, nincs hatással a stabilitásra.
Alex91 melyiket ajánlod a linkeden látható eszközök közül?

(#64049) Doky586 válasza fraba (#64048) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Úgy érted a mobilnet nem tudna még 20m-t önerőből megtenni? Tedd a 4G routert az épületre. :K

[ Szerkesztve ]

(#64050) MaCS_70 válasza Doky586 (#64049) üzenetére


MaCS_70
félisten

Cellahatár van a kerítésen... :)

Egyébként (csak érdekességképpen) épp a minap írtam itt valamelyik topicban, hogy a szomszédban a 4G routert a teraszajtónál a padlón tartják, mert az asztalra feltéve már érezhetően romlik a vétel.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.