- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Lalikiraly: SÜNI energiaital.
- Tomasz72: Ventilátor upgrade
- btz: Internet fejlesztés országosan!
- MasterDeeJay: SATA to SAS adapter
- hdanesz: Hyundai Ioniq 28 kWh 2018 2. felvonás
-
LOGOUT
Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
julius666
addikt
Viszont felmerül, hogy mit csináljak az OTP-mmel ezek után. Szerintetek átgyűrűzik ez hozzájuk is?
Nagyon határozottan állították, hogy nekik másfajta szerződéseik vannak, ezért őket aztán nem érinti ez az itélet, dehát mi mást mondhatnának tőzsdei cégként?!?Zsidaynak volt régebben pár jó írása a magyar bankrendszer (pontosabban a NER) csontvázairól, az egyik legjobb talán ez volt: [link]
Az utolsó bekezdés ebből különösen érdekes, kiemelve, hogy ez egy 2018-as(!) írás:
A magyar gazdaság egyelőre erős, fűti az EU-pénz, illetve a bérrobbanás miatt növekvő lakossági fogyasztás, és ez egyelőre várhatóan fenn is marad, azonban a következő recesszió idején fog csak kiderülni, hogy mennyire válságállóak magyar konglomerátumok, melyik hitelt ki garantálja, stb. Ha kellően nagyra nőnek és jó sok hitelt vesznek fel (tehát marad a jelenlegi irány), akkor valószínű, hogy kiemelt szerepet fognak játszani a következő magyar gazdasági válságban. Ez nem most lesz, de érdemes nyomon követni a fejleményeket.Lehet strigulázni, az anno még stabilitást adó tényezők közül hány esett ki 2022 óta.
Na most erre jön még egy koporsószögként ez az ügy, hogy a lassan 2 évtizedes devizahiteles ügy végső kártalanítását majd a jogutódnak számító, magyar kézbe került bankoknak (NER-konglomerátumoknak) kell állnia.Nekem elég szar a jósgömböm, én az OTP-s rali nagy részéből is kimaradtam, a 2022-es mélypont környéki beszállóimat jó rég felszámoltam. Szóval lehet alaptalan a félelmem, lehet ez az érintett devizahiteles állomány ma már aprópénznek számít, ráadásul az se garantált, hogy az érintett prolik tömegei majd bíróságra fognak rohangálni az ügy miatt. (Bár vaskos jutalékért esélyesen lesznek rá élelmes vállalkozók akik ezeket összehalásszák és rendezik helyettük az ügyet)
De ha mégsem, és tényleg végül beszakad a NER alatt a talaj a következő évben, alaposan megrántva a magyar bankrendszert, azt az OTP se fogja valszeg megúszni. Akkor se, ha ők momentán mindenben mindig tök prudensek voltak.
-
-
forumpista
aktív tag
“Ha a költégvetést nem sikerül márciusig elfogadni, akkor a köztársasági elnök feloszlathatja a parlamentet és új választást írhat ki”
Azert ez szamukra is oriasi kockazattal jarna. Batorkodnam idehozni a jaszberenyi onkormanyzati valasztas esetet, Budai Lorant (fuggetlen) csak egy kicsivel verte meg a fideszes jeloltet, ezert a fideszesek addig ugykodtek, mig vegul meg kellet ismetelni a valasztas (azt hittek nekik all a zaszlo).
Nos a masodik szavazason Budai mar 67%-ot kapott.Szoval jah, lehet uj valasztast kiirni a fenti helyzetben, csak ha egyszer latta a nep hogy a fidesz verheto, akkor kozel sem biztos hogy egy megismetelt valasztason nem lesznek megjobban elpicsazva.
-
Nem látom ennek realitását. Fidesz magát tenné tönkre, ha ilyen nyilvánvalóan akadályozná a kormányzást. Valószínűbb, hogy csak finoman tenne alájuk, itt-ott bedugva a küllőt a kerekek közé. Gyors intézkedést igénylő dolgokban időt húzás, stb.
Inkább csak katalizálnák a Tisza kormány instabilitásait, megpróbálnák úgy bomlasztani, hogy belülről hulljon szét és ne lehessen csak úgy ujjal mutogatni rá, mint ahogy az általad felvázolt szcenárióban lenne. Az rohadtul amatőr lenne, nem a fideszre vallana.Ha a Tisza elég stabil, akkor nem tudnák megborítani ilyenekkel addig, amíg ki nem futnak ezek a fideszhű pozíciók. Ha meg nem, akkor úgyis mindegy.
-
ja, erre mondta Nagy Marton az economx-es interjuban, hogy "hat novekedni konnyu, csak be kell engedni a toket, de jobb az, ha kisebb a novekedes (==szegenyebbek az emberek), de baj eseten (???) megsegiti oket a nemzeti tokesosztaly"
konkretan elmondta es hisz benne, hogy a huberi rendszer + szegeny allampolgarok jobb, mintha mindenki jobban el
-
kardkovacsi
senior tag
"2019-ben egy Java senior developer (akkor még expertnek hívták) 1m-t keresett bruttó, a 2025-ös riport szerint pedig 2.1m-t (110%)." - erre annyit tudok mondani, 2017-ben az 1M-et nagyon könnyen meg lehetett kapni seniorként (egy Morganben pl a medior volt 1,1 2017-ben), most a 2,1-et meg nehezen. Szóval valszeg itt torzít az a statisztika és könnyen lehet pont annyit amennyivel beilleszkedne a többibe amit írtál.
-
julius666
addikt
A Hays azt mutatja, hogy egyes most rajtuk keresztül recruitoló cégek mennyit hajalndóak fizetni.
Igen, ez a piaci alapon BP-n elérhető fizu. Itt arról volt szó, a hűdesokat kereső IT-sok mégse keresnek olyan hűdesokat, nyilván nem sok értelme van kilúgozni a statisztikát olyan pozikkal, amik sose kerestek jól...
Egyébként én arra gondoltam, hogy a Hays által követett egyéb pozik bérváltozásait összehasonlítani az IT-s pozikkal.
Remélem gázt is szerelsz...az se rocket science...
De, az villanyszereléshez képest abszolút rocket science. Nem kicsit több felkészültség, eszköz, idő kell pl. cső hegesztéséhez mint összedugni két szaros kábelt wagoval. De egy méregdrága gázcirkóhoz se mernék nyilván hozzányúlni. -
A ksh-alapú adatokkal alapvetően ott az egyik gond, hogy az árstopos, kötelező max árréses áruk is benne vannak jelentős súllyal. Ezentúl a "housing" komponens kicsi. A minőségromlás, a közszolgáltatások (pl EGÉSZSÉGÜGY) leromlása miatt extra, drágán fizetős magánútra kényszerülés szintén emeli a megélhetési ktg-eket - ez sincs sehol a hivatalos mutatókban. Nyilván a pontos számok egyéniek, de egy biztos: a sok-sok "kifelejtett" komponens miatt a hivatalos adat jóval ALACSONYABB a valós tehernél.
-
kovsol
titán
Csak ha azt nézed, hogy ennyi idő alatt mindenki eggyel feljebb is ment ugye a ranglétrán valószínűleg, igy aki 6 éve junior volt, most nem junior már, és az eggyel feljebb lépéssel is ugrott a fizetése, és azon a szinten belül is nőtt ugye a bérezés.
Max az nem aki eleve a tetején volt, igy azoknál áll csak az, hogy összenézed 6 év alatt egy szinten belül mennyi volt a változás. -
Az 1 kontra 2.1M Ft 2019 vs 2025 viszonylatban korrekt kb, 6év alatt simán volt ennyi a reális drágulás, főleg, ha egy ingatlanvásárlási projekt is pont ezalatt figyelt be.
#19009: így van, a vállalkozó azonnal emel 1-200%-okat, ha lát rá lehetőséget és le nem sz.rja a plebs-nél szokásos bérszinteket. Ha elmégy takarítónak, itt UK-ben definíció szerint minimálbér, vagy még rosszabb, mert elvárják, h saját kocsival rohangálj ügyféltől ügyfélig. Ha egyszemélyes takarítócéget viszel, akkor simán elkérheted az 5x-ösét, pislogás nélkül ki fogja fizetni az ügyfél.
-
Dare2Live
félisten
Nem az egy adat a gond hanem ahogy a beruházási ráta már ~2023 óta negyedévről, negyedévre alakul.
2024 ~egy éve gondolom, hogy ez már nagyon rossz és innen már stabilizálódik és csak felfele van. De csak megy lefele, már nem is megy szakad.
Beindul a BMW, BYD... és utána semmi. Kissebb csoda lesz ha nem lesz -os a GDP növekedés nem negyedévenként hanem éveken keresztül.
És félreértés ne essék az EUs pénzek hiánya még csak most kezd igazán látszani.Meg sok gond van. Kicsit bővebben. [link]
@kardkovacsi Mondjuk pont IT... esetén ez nagyon nincs így. Az, hogy a bölcsész, hr, bűfészakos... a kormányhivatalban/MCDonaldsban mennyit keres más kérdés.
-
kardkovacsi
senior tag
-
-
Rögtön a metodikával komoly bajok vannak: mind a mértani átlag, mind a medián a TELJES MUNKAIDŐBEN (=heti 40 óra), tudtommal a minimum x db TELJES munkaidőben alkalmazott dolgozóval rendelkező cégek adataiból jön be. Ez esélyesen sokszázezres alacsony keresetű dolgozót zár ki a statisztikából. Ezenkívül dolgozzanak bármennyit, a közmunkásokat sem látja (kb 65e ember).
#18990: papíron igen. A gyakorlatban meg az van, hogy leviszik az óraszámot (onnan már a statisztika sem lát) és ugyanannyit kell produkálnod kevesebb óra alatt. Meg egyre több ilyen gyöngyszemmel kedveskednek a vidéki munkakeresőknek (valamilyen adókedvezmény/támogatás kihasználása a munkaadó részéről, majd ha ez lejár, rúgja is ki a dolgozót):
-
Ringman
félisten
igen, korábban volt is szó róla, hogy a túlárazások miatt volt csak növekedés az építőiparban az utóbbi pár éve, pont ahogy írod, sok pénzből kevés dolog épült (vagy éppen negatív értékű beruházások - duna parton stadionok).
---
ez biztos segít a beruházási kedven:
[link]
Megvenni, sőt bérelni is csak külön kormányzati engedéllyel lehetne közepestől nagyobb kereskedelmi ingatlanokat. A „plázastop” eredetileg az élelmiszermultik ellen született, de az új szabály az igazi plázákat, sőt az egész kereskedelmiingatlan-piacot nyírná ki. A minisztérium senkivel sem egyeztetett, az érintettek nem értik, mi végre az értelmetlen szigorítás.
A tervezet jelen állása szerint egy bevásárlóközpont tulajdonosa nem adhatná csak úgy bérbe az ingatlanban található (400 négyzetméternél nagyobb) üzleteket:
minden egyes bérlőnek új, úgynevezett rendeltetésmódosítási engedélyre volna szüksége. És ha változik a bérlő – ami a bevásárlóközpontokban meglehetősen gyakori – akkor a következő bérlőnek is új engedélyt kellene szereznie. -
Bocsánat, nem voltam 1értelmű a második ("politikai") résszel: ez nem a cégek, hanem a nagypolitika sara. Még a papíron nagyonzöld, nagyonemberbarát Ny-Európai országok se írtak elő pl kötelező home office kvótákat ahol csak lehet. Hiába lett volna abszolút főnyeremény a klímacélok és a dugócsökkentés, SŐT CSALÁDPOLITIKA/DEMOGRÁFIA szempontjából.
Ha meg távolodunk a politika alusipkásabb része felé, durvul a helyzet, pl nálunk a Reform nevű zseniegylet irtja tűzzel vassal az otthoni munkavégzést a megszerzett önkormányzatoknál. De ez ugye Mo.-ról is ismert már... Aztán egy oldallal később meg megy a sírás, hogy nem szül a brit/magyar...
-
kardkovacsi
senior tag
Arra gondolok, ha magasabb az infláció mint amit vártak akkor kamatot se fognak tudni csökkenteni sőt emelkedik az esélye a növelésnek.
Na most a KSH hétvégén kimókolta, hogy kb. mit fog megjeleníteni. Ezt páran megtudják, szépen veszik a forintot, aztán amikor kijön a hír, ráugranak többen, mozdul még egyet az árfolyam és akkor ők zárják a pozit. -
Ixion77
Topikgazda
Kellően tőkeerős befektetők egy ilyen kis ország devizáját simán el tudják téríteni egy időre. Még jóval nagyobb téttel is működik, lásd Sorosék vs angol font. A kérdés az, hogy megéri-e. Jelen esetben nekem nem tűnik úgy mintha M.o. annyira érdekes hal lenne hogy érdemes lenne a bálnáknak rámozdulnia.
-
forumpista
aktív tag
Igazából lényegtelen hogy mi a rossz hír és mi nem.
Jelenlegi világunkat nem az ész és a matematikai (meg a logika) hajtja.
Gondolj csak bele, a Tesla példuál úgy ér (vagy ért) többet mint kvázi az összes többi autógyár együttvéve, hogy gyakorlatilag nem is gyárt autót (hozzájuk képest, de pár éve még abszolut értékben is).
És az egész mögött csak az az igéret van, hogy állítólag majd egyszer (jelen állás szerint többszáz év múlva), talán valamikor a jövőben, majd nyereségesebb lesz mint a mai autógyárak...Szóval a valóság hogy a világunk egy globális nagy piramisjáték (ami kb. akkor fog bedölni amikor kipukkad az amerikai államadóság lufi)
-
Milyen hír indokolna mondjuk egy 10%-os gyengülést? Amikor igazán beesett a forint (eltért a normál gyengülési ütemtől), az egy egészen drámai eseménynek volt köszönhető 2022-ben, ami Magyarországot az átlagnál sokkal súlyosabban érintette.
Eleve ugye EURHUFrol van szó, tehát minden rossz hírt relatív kell értelmezni az eurózónához képest, és csak az a része érdekes a hírnek, ami a kereskedelmi egyenlegekre vonatkozik.
-
A BBB (vagy OBBB) tervezet elég részletesen taglalja az adóterheket = bevételeket és pár komolyabb kiadást is kőbe vés: ez így definiál egy gazdaságilag meglehetősen haszontalan adósságnövekedési pályát, ezt modellezték le amennyire csak lehet. Republikánus körökben se egyértelmű a támogatottsága, szóval meredek lenne politikai propagandának nevezni - és a jelek szerint a számokhoz azért némileg értő Musk is emiatt került fasírtba Trumpóval.
Nyilván pontos előrejelzés még jövő hétre sincs, de a trendek már eddig se voltak túl jók, a narancs zseni meg inkább ront rajtuk, mint javít. Részvényekben továbbra is bull vagyok, de tartok tőle, hogy ez a bull a dollárgyengülés miatt lesz "bull"...
-
Csomoan jonnek a hardverkulccsal es hasonlo dolgokkal. Nem hiszem, hogy ez a jo megoldas, ugyanis az emberi faktort _muszaj_ beleszamolni, amikor biztonsagrol van szo.
Mondok egy peldat: nyilvan mindenki tudja, hogy jelszavakat nem irunk le papirra, hanem jelszokezelot hasznalunk, stb. stb. Viszont ha valaki latott mar idosebb embert jelszavakat kezelni, akkor tudja, hogy ez a 'best practice' total nem stimmel. Ugyanis jopar idos ember jo esellyel egesz eleteben nagyon vigyazott az irataira, megszokta es megtanulta, hogy nem szabad elveszteni okert. Jelszokezelot viszont mar nem feltetlenul fogja megtanulni rendesen hasznalni. Tehat siman lehet, hogy a legbiztonsagosabb megoldas az o esetukben egy papir, amit beraknak egy szefbe otthon, mint botladozni a jelszokezelovel.
Hasonloan a mobilok: mindenki jol ismeri oket, rengetegen dolgoznak a biztonsagossa tetelukon, nagyon jol ismerjuk a gyenge pontokat, mindenki vigyaz rajuk, stb. Szoval az atlagember szamara a mobil-alapu MFA lesz a jo megoldas, vagy vegso soron a passkey-ek.
-
kardkovacsi
senior tag
Mellesleg tegyük hozzá az IT nagyon nagy részének ehhez gyakorlatilag semmi köze. Nem ez a dolguk. Ez egy külön szakma, mármint a computer security meg, de itt inkább az, hogy a folyamatokat úgy alakítsák ki, hogy jó legyen. De azt én se vitatom, hogy elbaszott valamit az MBH, azért állami bank sok csókossal. Pont ezért én nem tartanék náluk egy fillért se és akinek van ott számlája annak is azt javasolnám, hogy tiplizzen.
-
kardkovacsi
senior tag
-
kardkovacsi
senior tag
Ok, de nincs eurónk és mégis szopunk mint a torkos borz? Mitől lenne ez még rosszabb egy euróval?
Pont ez mutatja, hogy ha rossz a gazdaság szerkezete akkor teljesen mindegy, hogy euród van vagy nincs abból nem lesz növekedés. Annyi, hogy az egyik helyen van nagy infla a másikon meg nincs.
Viszont euró jelentősen csökkenti a kereskedelem árát mert nem kell váltani, ez főleg a kis feltörekvő cégeknél durva tétel, mert ők nem tudnak nulla spreadel váltani. -
-
kardkovacsi
senior tag
De az euró zónában is van átcsoportosítás, nyilván nem akkora, de van transzfer. Rengeteg jó pozitív példa van az egész Baltikum, Lengyelország, Csehország, Szlovénia. De a spanyolok se egy negatív példa, sőt valójában az olaszoknál is a déli területek amik gyengék.
Tegyük hozzá ebből is látszik mind az olaszoknál mind a görögöknél alapvetően a gazdasági szerkezet rossz azt pedig a saját deviza se tudná megoldani csak legfeljebb elfedni részben. A másik oldalról meg pont emiatt rá vannak kényszerítve a változtatásra. -
A példa szempontjából releváns, hogy 150+ milliónyi hitel mögött mekkora fedezet van/lesz. Ezért írtam, ennyi.
Amúgy ezen nem tudom, hogy mi a flexelés. 3 budapesti ingatlan hitelre. Ennél itt is sok embernek sokkal nagyobb vagyona van.
Azért hoztam ezt, mert ez szó szerint elhangzott így a családommal, és egy konkrét példa a kockázatkerülés/vállalás témájára.
-
axioma
veterán
"A fogyasztásfüggő átlagár a KSH árszámításában szerintem nem ördögtől való, hiszen mutatja hogy ténylegesen milyen áron vásárolt a lakossá. A pékség gázára viszont nem számít, mert a gázárnövekedés majd beépül a kenyér, a tej, mega a fodrász szolgáltatás árába."
Ezzel csak akkor tudnek egyeterteni, ha bele van (lenne?) szamolva a tuzifa is mennyiseg alapjan, a villamosaram mindenfele fajtaja is mennyiseg alapjan, a butorlaptuzeles mennyiseg alapjan a kornyezetkarositas araval, valamint a napenergiabol (hmke) hasznalt aramnak a beruhazasi ara is szinten a mennyiseg alapjan. Az utolso tuti biztos nincs benne, meg az se hogy hogyan vagtak at a tulajokat a szaldo megszuntetesevel. Mert ezek egyuttesen okoztak egy eghajlat-fuggetlen csokkenest, viszont baromira nem ingyen. -
Ritkán járok Mo.-on, de amikor árstopos termékkel találkoztam otthon:
#1: a harmadik üveg étolajat már nem engedte kicsekkolni a rendszer (Auchan)
#2: a leggagyibb verziók voltak fix-árazva, a teljes (3.6%) tej, teljesőrlésű liszt, pick szalámi, paradicsom(!) hogy-hogynem a 2-3évvel korábbi ár több mint duplájáért volt kapható
#3: nem egy boltban pedig az árstopos termék polca üresen kongott
#4: ugyebár az ország egyik műremeke a REZSICSÖKKENTÉS: ja, Mancikanéni gázszámlája tényleg nem emelkedett. Hogy áll viszont a fia péksége a sarkon? Sebaj, kiügyeskedi majd a 2 dolgozója részmunkaidős "bejelentésével"...El kell dönteni, kinek szól az infla, mint mutató. Ha a gazdaság egészét jellemző makroadatként szeretnénk kezelni, akkor ahhoz elég szűklátókörű a farhát-fehérkenyér-vonatjegy trió.
-
j0k3r!
őstag
-
A fogorvosok nálunk is sokat keresnek, de a gazdagság marhára nem itt kezdődik. USA-ban sem. Nyilvánvaló, hogy a top egyetemekre nem csak a szupergazdagok gyerekei járnak. Esetleg a business schoolba MBA-re. A legtöbben valamilyen ösztöndíjban részesülnek, ami vagy teljes, vagy részleges tandíj mentesség. Tőlünk is mentek ki USA egyetemre tök átlag mókusok.
-
Hat nem egyszeru egyebkent, roviden megprobalom osszefoglalni, kesobb tobb idom lesz.
> Viszont ettől csak akkor megy el otthonról a termelés, ha a világ globalizát, tehát el tud menni máshová.
Tartalekvaluta csak globalizalt vilagban van, mivel a tartalekvaluta arra valo, hogy a globalis kereskedelemben legyen egy kb. mindenki altal elfogadott fizetoeszkoz.
> Hogy lesz jobb az amcsi átlagembernek, ha már nem az USD lesz a tartalékvaluta, hanem mondjuk az EUR?
Az elmelet roviden az, hogy a tartalekvaluta miatt a tobbi orszag elkezdi tolni a penzt a tartalekvalutat kibocsato orszagba.
A valosagban az igazi torespont az azsiai devizavalsag volt. Onnantol az azsiai orszagok elkezdtek dollart felhalmozni (valosagban nem egeszen dollart, hanem kotvenyt, de mindegy is). Ez egyreszt ahhoz vezetett, hogy a sajat polgaraik eletszinvonala altalanossagban csokkent (illetve nem nott annyira, mint amennyire a termelekenyseg), mivel az allam a rendelkezesre allo toke egy jo reszet UST-be tolta, ahelyett, hogy sajat infrastrukturat epitett volna ki. Tehat azok az orszagok, akik dollar felhalmozasaval probaljak garantalni a sajat penzrendszeruk stabilitasat (es ebbe kb. a vilag nagyresze beletartozik), azok versenykepesseget es eletszinvonalat aldoznak fel ezert a stabilitasert.
A masik oldalon viszont az USA-ra vegtelen mennyisegu penz omlik. Ez a 20. szazadban jonak tunt, a 21-ben viszont nagyon kellemetlen kezd lenni. Azert omlik vegtelen mennyisegu penz, mert a kuldo orszagok (jellemzoen azok, akiknek a folyo fizetesi merleguk pozitiv az USA-val szemben) lenyegeben leszarjak, hogy mennyi kamatot kapnak a penzukre. Ergo az USA-ban elkepeszto olcso a penz. Az olcso penz elsore jol hangzik, de egy ponton tul elfogynak az ertelmes befektetesi lehetosegek, es a kovetkezok alakulnak ki:
- a 2008-as ingatlanvalsag, ami lenyegeben annak volt koszonheto, hogy a vegtelen mennyisegu USA-ra ontott penz utat keresett maganak, es a privat piacokon elobb-utobb talalt is MBS-ek formajaban
- ha az USA-nak folyo fizetesi merleg hianya van, akkor a tobbi orszagnak folyo fizetesi merleg tobblete: viszonylag konnyen lathato, hogy az USA belso termeleset el fogja nyomni az import, es a legkonnyebben importalhato dolgot az ipar (konnyuipar, elsosorban) csinalja.FED kivalo tanulmanya a temaban:
Szamomra az most a nagy felfedezes, hogy nem az USA 'koltekezik felelotlenul', vagy nem pl. a nemetek vagy kinaiak 'viselkednek felelosen', hanem hogy az USA az utobbi idoben megszopta a tartalekvaluta-kibocsato helyzetet, mert globalis piacgazdasagban van olyan, hogy 'muszaj' eladosodni. (Tehat ha valaki odajon a nephez, hogy INGYEN penzt fizet, ha nem dolgozol, akkor a nep el fogja fogadni az ingyen penzt, es vegulis 2006 korul ez tortent: 1% onerovel (!!!) adtak mar az embereknek jelzaloghitelt, es nem elvarhato, hogy ezt az emberek kihagyjak.)
Az egyetlen megoldasnak az tunik, ha a vilagban (nem csak az USA-ban) elkezdjuk felkarolni az also 5 decilisbe tartozo embereket.
Nyilvan nem sokat szamit az USA-nak, de a pelda kedveert: a magyar 27%-os AFA es a 15%-os SZJA abszolut elnyomja a magyar belso fogyasztast. Minel tobbet keres valaki, annal kevesebb reszet fogyasztja el a fizetesenek; tehat az also 2 decilis mindenkepp elkolti az osszes penzet, csak ha 20% AFA lenne, akkor tobb termeket tudna venni. Tehat minel inkabb a felso decilisek fele van eltolva a jovedelem (azaz minel inkabb a szegenyeket szivatjuk), annal kevesebb a belso fogyasztas. Minel kevesebb a belso fogyasztas, aranyaiban annal nagyobb az export.
Az export mashol importkent jelenik meg, tehat ha egy orszag rosszul banik a szegenyeivel, az mas orszagokban szinten a szegenyebb retegeket erinti rosszul, mert oda megy az elobbi orszag szegenyei altal megtermelt tobblet.
> Persze Trumpot elnézve nem valószínű, hogy ilyen 5D sakkot játszana, de ki tudja...
Hat sajnos Trumprol nem gondolnam en se.
Bessent vszeg okos csavo egyebkent, a Soros-Bessent kozos hadmuvelet a BoE ellen lenyegeben sok-sok ev extra szenvedest megsporolt az angoloknak (mert bar azt hazudjak a tudatlan mediamunkasok, hogy az angol font bezuhanasa valami negativ dolog volt, de ott konkretan matematikailag fenntarthatatlan volt, amit a BoE csinalt, csak az volt a kerdes, hogy korabban buknak-e egy kicsit, vagy kesobb egy katasztrofalisat, szoval Sorosek miatt az elso kovetkezett be -- es utana szinte egybol beindult az angol gazdasag helyreallasa).
-
DarkByte
addikt
Habár minden gyártó keresni fog jogi kiskapukat, naiv lenne azt gondolni a vám okozta plusz költségeket nem fogják ugyanúgy beépíteni a termékek alap árába, had fizessenek csak a vásárlók.
Egyébként rosszabb esetben az is előfordul egy adott gyártó több körben kényszerül oda-vissza import-exportálni dolgokat mire egy termék elkészül. Pl. Samsung a memória chip-ekkel [link]
-
-
BlackV
őstag
Meg nem is alternatívája a két dolog egymásnak.
Hát ne nekem mondd, hanem nekik. Az állampapírosok tetemes része nem a 6havi vésztartaléknak megfelelő mennyiséget tart belőle, de még nem is csak a közelgő autóvásárlás összegét gyűjti oda.
Az állampapírok 40 százalékát olyanok tartják, akiknek legalább 50 millió forintjuk van csak ebben a befektetésben
Szóval továbbra is áll a hsz-em tartalmilag, hogy sokaknak nem kéne ott lenniük ennyi pénzekkel, de mégsem mennek el. (Lehet, hogy aki lakást akart venni, annak érdemes volt 18%-on megpörgetni a forintját, de innentől nem éri meg szerintem lakáscélra oda gyűjteni, ha a kinézett ingatlan mostanra nem vált elérhetővé.) -
j0k3r!
őstag
Még az sem kell, hogy a világgazdaság zsugorodjon. Elég, ha csökken az értékeltség. Mondjuk a Shiller P/E a mostani 35-ről lejönne 20-25 közé, akkor az az USA fejnehéz VWCE-t is megütné.
-
Oppenheimer
nagyúr
Túlgondoljátok ezt. Ugyan ez a bizonytalanság, tanácstalanság ment az előző Trump kormány alatt is, sőt, mindig. Szoktak lenni ezek a táblázatok hogy melyik évben mitől rettegtek a befektetők. Mindig van 1 téma ami lázban tartja a piacot, aztán hosszú távon a tőzsde csak emelkedik tovább.
Továbbra is tartom: trust the AI revolution. Profit marginok szárnyalni fognak. Először a techben élen járó cégeknél, aztán a többinél is ahogy begyűrűzik egyre több területre az automatizáció újabb foka.
-
kardkovacsi
senior tag
Ugye itt van egy másik hatás is. Ha látod, hogy a megtakarításod szépen növekszik, akkor szívesen költesz. Vagyon hatásnak hívják.
Na ha nem nő a megtakarításod hanem csökken, akkor nem költesz, ha nem költesz jön a recessziós és még jobban nem költesz mert akkor már lehet munkád sincs.
Ezért nyúlt alá a FED a részvény piacoknak a 2010-es években folyamatosan, ha bármilyen kis megingás volt. Csak közben rájöttek, hogy így meg generálják az inflát így erről mostanra leszoktak, de lehet egy idő után előkapják ezt a kártyát újra. -
kardkovacsi
senior tag
Mindig van alternatíva. Szerinted mennyi idő alatt épülne fel az európai IT szektor?
Rengeteg nagyon jó mérnök van Európában is, egyszerűen a laza kvázi monopóliumot támogató amcsi szabályozás miatt vagyunk itt ahol.Szerinted a facebook, google miből keresi a "nagy lóvét"? Reklám. Annak meg mindig van alternatívája, ha nem más ott az offline média.
Őszintén szerinted Amerikában van alternatívája egy BMW-nek vagy Mercedesnek? Van egy francokat, képtelenek olyan minőséget gyártani. Ülj be egy Teslába egy BMW után, mint nyamvadt rossz szekér. Mégis ott a vám, mert azt akarja menjen oda a gyártás (vicces, mert az USA legnagyobb autóexportőre pont a BMW mert az összes X modell ott készül), hát hozza ide a meta, msft, amzn is a fejlesztést. Nyissanak nagy fejlesztő központokat, a lényeg az Európában megkeresett lóvét európai bérekre fordítsák.
-
kardkovacsi
senior tag
Decentralizált, mert rengeteg bank van. Az offlinenak tényleg nem az, kérdés mi szükség van erre. Olyan ez mintha az elektromos világítást hibáztatnád mert hát kell hozzá mindig áram mennyivel jobb a petróleum lámpa. Valahogy mégse ezzel világít az emberek nagy része. Ott az alternatíva az a neve, számlapénz.
-
kardkovacsi
senior tag
"Miért mondod hogy rossz és elavult a kp.?" - azért mert az
rettentő drága, nem biztonságos a tárolása, hamisítható. Nem véletlen, hogy a világ fejlettebb régióiban a készpénz használat gyakorlatilag a nullára szorul vissza.
A számlapénz mindenben megegyezik a készpénzzel, egy dologra nem jó ugye, az adócsalásra mert a tranzakciók visszakereshetőek.Én személy szerint betiltanám a mindenféle kp. használatot. Teljesen. Azonnal megszűnne az adócsalások nagy része, végre mindenki adózna, a fodrász meg a körmös is és valószínűleg a korrupció egy jelentős részét is iszonyatosan megdrágítaná az egész.
-
Tesztelo.hu
senior tag
De hát éppen ők tették kötelezővé pár éve, hogy minden boltban kell legyen elektronikus fizetési mód (utalás vagy bankkártya). Akkor most miért lett ilyen fontos hirtelen a kp? Talán azért kellett anno terjeszteni az elektronikus fizetést, mert így mentek bele a bankok a bankadóba, mert a kvázi kötelezővé tett kártyás elfogadásokon így legalább (részben) visszaszedhették.
-
Ringman
félisten
felesleges kötelezni, ha van rá igény, akkor fenn fogja tartani.
---
[link]
Ugyanakkor a bankszövetség álláspontja az, hogy
a magyarországi lakhelyű számlatulajdonosok számára bankkártyát biztosító külföldi székhelyű pénzügyi szolgáltatóknak megkülönböztetés nélkül részt kell vállalniuk ezen társadalmi feladat ellátásában.
Ez azt jelenti, hogy a bankszövetség szerint
a határon átnyúló szolgáltatóknak, fintech hátterű bankoknak, mint a Revolut vagy a Wise, is részt kellene venniük az új ATM-ek telepítésében.
revolut vagy wise üzemeltetésű atm zsákfalvakban, csodálatos vízió! -
buherton
őstag
Szerintem a feketegazdaság semmilyen körülmények között nem lehet jó, de még csak "szükséges" rossz sem. A feketegazdaság cinkossá teszi a lakosságot, amivel a hatalom legitimálhatja a lopást. Ha én, Jóska Pista megoldhatom okosba akkor, hogy mernék felszólalni, hogy a hatalom ne tegye ugyanezt?!
Milyen kontroll lenne itthon, ha ösztönöznék a lakosságot az elektronikus fizetésre? Főleg azért is kérdezem, mert én ezt az irányt tartom helyesnek.
-
buherton
őstag
Szerintem elég nagy baj ez. És azért gondolom ezt, mert:
- A feketegazdaság ezzel nagyobb teret kap
- A készpénzkezelés költséges dolog
- Szembe megy az egyébként természetes dolognak, hogy a készpénzt felváltja az elektronikus fizetés és ezzel a teljesen maradi gondolkodással lemaradunk a fél világtól. Kínában pl. gyakorlatilag betiltották a készpénzt, de nem csak ott.
- Az ATM telepítését és fenntartását mi fogjuk kifizetniSzerintem megvan a helye a készpénznek a mai világban, de annak csak backup dolognak kellene lennie, ahogy az a Nordic countrykban van.
-
kardkovacsi
senior tag
"Márpedig az USA ezt most megteszi, Kína a szárnyait próbálgatja, ha nagyhatalmi pozit akarunk, ez nekünk is kötelező lesz." - oroszoknak sem volt egy hordozójuk sem (jó egy rozsdás valami volt) és mégis működött a nagyhatalmi státusz. Tény, hogy a erőkivetésben nagyon erősen korlátoz a dolog, de én személy szerint azt gondolom ez nem is fontos. Tudd megvédeni magad, van egy 500-600 milliós blokk egyben már gazdaságilag is nagyon erős hatalom lenne az EU. Nyilván kéne hozzá a britek visszalépése, illetve idővel a balkán beolvasztása.
De még egyszer katonailag szerintem hamar nagyon erős tudna lenni az EU. Azért ne feledjük a katonaság gyakorlatilag gép, gépgyártásban meg a németeknek akkora erejük van, hogy azzal talán csak Japán képes vetekedni. Szóval ha a német eldönti lesz 1-2 ezer modern tankja akkor lesz neki 5 éven belül. -
Dare2Live
félisten
"Én azt hiszem értem."
Krím nem csak krím volt hanem Donbasz detto. Lehet Krím magyarázható de Donbasz nál azért a vörös villogónak be kellett volna indulnia. Ehez képest Merkel nemhogy elindított volna bármi érdemit hadiparban de tolta a Nord stream 2t... A német külügy meg kiröhögte Trumpot. [link] Aztán idén meg kamera elött sírdogálnak. Ők szúrták el. De részükről no regret. Most nem találom a videot aki akarja linkelje.
Viszont van non plusz ultra is. A német... politikusok nagyjának 2022ben sem esett le semmi. Láttál te pár kivételtől eltekintve nagy hadiipari megrendeléseket 2022ben és ezáltal a hadiipar felfutását? Én nem. Az első érdemi 155mmes lőszerrendelést 2024ben kapta a RH. Ment a korábbi NATO=USA majd megvéd minket mire erre költeni.
Aztán jött Trump és borította az asztalt. ÉS bazki még mindig mindha nem térne magához a fél kontinens nem esne le, hogy a 300+ éve imperialista Oroszország mindig addig ment amíg tudott.@kardkovacsi
"Védekezni mindig jóval olcsóbb mint támadni 1:3 " Az a hadsereg amely így gondolkodi fixen bukni fog.
Nem mellesleg 450millió fővel, EUs GDPvel nem nagy ügy összehozni a paritást egy Orosz 140millió fő, Orosz GDP ellen. Az akarat az pár kivételtől eltekintve nincs meg.
A ht gyártókapacitások bőven megvannak vagy pár év alatt kiépíthetőek. FR+GER+IT+SP+UK+NL a világ HT exportjának a ~30%ért felel. Talán maguknak is tudnának gyártani... -
kardkovacsi
senior tag
"Operetthadsereget, meg békefenntartókat tényleg ki lehet építeni 10-15 év alatt, bár azért azt is megnézném hogy 15 év alatt mekkora repülőgéphordozó anyahajó flottát építünk ki. Tippem szerint marad majd az egyetlen meglévő francia. Azzal nem lehetünk "globális hatalom"."
Egy védekező hadsereghez nem kellenek repülőgép hordozók. Egyáltalán. Ukránoknak sincs mégis milyen jól lockolják az oroszokat. Sőt még a flottájukat is térdre kényszerítették. Védekezni mindig jóval olcsóbb mint támadni 1:3 1:5 arányt szoktak emlegetni. Tehát innen nézd a költségeket is. Az ami Európának a saját védelméhez kell, gyakorlatilag minimális költséggel előállítható, az európai gazdasághoz mérten biztos. Viszonylag gyorsan is, mert a technológia nagy része megvan Európában csak épp a gyártó kapacitás ami hiányzik, viszont egy felskálázni már csak politikai akarat.
"A másik érvedre, hogy a "nemzettudat" csak párszáz éves konstrukció azt tudom mondani, hogy ez igaz, de párszáz éve olyan világ volt" - összemosod a nemzettudatot a demokráciával. A kettő teljesen független. Demokráciához nem kell nemzettudat. Ettől függetlenül a folyamat,mint Európa tudat szerintem zajlik csak lassan. Erről szól pl. valahol egy Erasmus is. Ha elmegy a diák és mondjuk Lengyelországban vagy Finnországban tanul akkor nyugodtan azt fogja mondani, hogy igen, védjük meg a finneket.
"Az Amcsi agyelszívás viszont folyatódni fog" - ebben ne légy biztos. Már most olyan videók terjengenek ahol azon lamentálnak a hülye republikánusok, hogy miért van náluk annyi külföldi tudós. Szerintem nem Trump a probléma, hanem a Trumpot megválasztó tömeg. Trump csak jókor volt jó helyen. Tehát én nem az embert hibáztatnám hanem az 50% amerikait. Ugyanolyan ez is mint itthon Orbán, azért mindig volt 45-50% akik rá szavaztak.
-
kardkovacsi
senior tag
Pontosan, ebben egyetértünk. A Krím 85%-a orosz, még az ukrán mérések szerint is. Ezért mindenki megnyugodott, így Ukrajna megmarad puffer zónának, oroszok is megkapták amit akartak stb.
Mellesleg Ukrajna legnagyobb baja mindig is a széthúzás volt. Emlékszem sokan kérdezgették, hogy mi van Ukrajnával még a 2000-es években (Kárpátalján születtem) és mindig azzal poénkodtam Ukrajnát szét kéne vágni egyik fele menjen az oroszokhoz a másik meg maradjon Ukrajna ami nyugatos. A vicc az kb. ott lesznek a határok ahol én a képzeletbeli vonalat gondoltam. Persze ettől még nagyon nem értek egyet a háborúval. -
kardkovacsi
senior tag
Demográfiára ott a bevándorlás, ásványkincs mire? A legtöbb országnak nincs a fenti, ettől még jól elvan. Hadsereg az meg megoldható néhány év alatt és épp nagyon komoly lépések vannak ebbe az irányba. Nemzettudat. Badarság. Nemzettudat egy 200 éves dolog előtte se volt, lassan ki is fog veszni újra. Lesz majd az, hogy EU állampolgár és ennyi. Pont elég.
Ami kell viszont innováció és rengeteg tudományba történő befektetés. Ha ezt a lábat kilövi maga alól az usa akkor itt lesz az alkalom a helyébe lépni. -
Wn2tl
aktív tag
"Szerintem egy olyan mechanizmusra számítasz, ami nincs."
Nyilván, ha esik a részvény azt bukod, de aki world index-be vesz az nem stock/sector pickingelni akar. Egy MSCI/FTSE index sem azt csinálja, hogy akkor durr bele megveszünk minden részvényt oszt' jóvan az úgy. Elég szigorú inclusion methodology-t használnak, amiről bő lére eresztett leírásuk van arra az esetre, ha valaki akarná érteni, hogy mit vesz.
-
avl
senior tag
egyetértek avval, hogy az inflacio szerepe fontos, de attol még exponenciális !
csak más a kitevö, de attol meg a növekedes mértéke arányos a mennyiséggel, "kamatos kamat", ezért "gyorsuló"
lazyportfoliorol:
(durvan: itt is "látszik": logaritmikus skalan mindegyik egyenesszerü, csak kevesbe meredek; azaz exponencialis, csak mas a kitevö) -
atee_13
őstag
Kanada azért odateszi magát
Telex: Lekapcsolhatja az USA-ba szállított áramot egy kanadai tartomány Trump vámjai miatt
-
avl
senior tag
még ha csak ("nem demokrata"), de szerintem morálisan, erkölcsileg, satöbbileg elfogadhatatlan (na persze evvel nincs egyedül a politikai csöcselékben) ...ezért fájó bármiben is egy mondatot mondani vele ...de szerintem fontos, hogy ne azert gondoljunk/mondjunk bármit, mert az elvtársak ezen vagy azon az oldalon mit mondanak, fontos, hogy a tárgynál maradva gondoljunk, mondjunk, aztán hogy ki mond hasonlót, az másik kérdés
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Redmi Pad Pro, 6GB/128GB, még garanciális
- Honor 200 Pro 512GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Lenovo Thinkpad L14 Gen 4 -14"FHD IPS - i5-1335U - 8GB - 256GB - Win11 - 2 év garancia - MAGYAR
- Apple iPhone 14 PRO - 128GB - Deep Purple - 85% akkumulátor
- GOPRO Hero 11 BLACK akciókamera - különlegesség!!! Labs fw 01.20.70
- Telefon felvásárlás!! Xiaomi Redmi Note 13, Xiaomi Redmi Note 13 Pro, Xiaomi Redmi Note 13 Pro+
- AZONNALI SZÁLLÍTÁS Eredeti Microsoft Office 2019 Professional Plus
- AKCIÓ! Gigabyte H610M i5 12400F 16GB DDR4 512GB SSD RX 6700XT 12GB Zalman S2 TG Seasonic 650W
- AKCIÓ! Gigabyte B450M R7 2700X 16GB DDR4 512GB SSD RX VEGA64 8GB CM 690 III FSP 600W
- Apple iPhone 14 Pro, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest