- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Lalikiraly: SÜNI energiaital.
- Tomasz72: Ventilátor upgrade
- btz: Internet fejlesztés országosan!
- MasterDeeJay: SATA to SAS adapter
- hdanesz: Hyundai Ioniq 28 kWh 2018 2. felvonás
-
LOGOUT
Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!
Új hozzászólás Aktív témák
-
ja, erre mondta Nagy Marton az economx-es interjuban, hogy "hat novekedni konnyu, csak be kell engedni a toket, de jobb az, ha kisebb a novekedes (==szegenyebbek az emberek), de baj eseten (???) megsegiti oket a nemzeti tokesosztaly"
konkretan elmondta es hisz benne, hogy a huberi rendszer + szegeny allampolgarok jobb, mintha mindenki jobban el
-
válasz
kardkovacsi #19047 üzenetére
> Nézd szerintem az alap tényezőket nézve két dolog mozgatja a fizetéseket. Az egyik a csere hatás, azaz ki tudja a másik melóját elvégezni. Egy villanymérnök 1 hónap tanulással elvégzi egy villanyszerelő melóját, egy villanyszerelő meg lehet 5 év tanulással se tudná mert az első matek/ vagy ép terek vizsgán kisz.pna
A másik meg a kereslet kínálat.
Kihagytad azt, hogy a villanyszereles sokkal kellemetlenebb munka, mint amit egy villamosmernok csinal. Szoval ha ugyanannyit fizet a ketto, es mindkettot meg tudod csinalni, akkor nyilvan az utobbit csinalod.
> Pl. pont egy villanyszerelőnél, gázosnál simán egy darab számla nélküli munka után venném el örökre a jogosultságát az adott munkához.
Sot, a kezet is le kene vagni!
Mondjuk informatikusnal meg az elso nullpointer vagy rejtett foglalkoztatas utan vennem el orokre a programozoi engedelyet!
-
válasz
kopeter1982 #18889 üzenetére
> Nekem volt olyan főnököm, aki megmondta, hogy aki HO-ban a lábát lógatja, az bent is azt fogja, aki meg becsülettel csinálja a dolgát bent, az otthon is úgy fogja.
Szerintem ez általánosságban nem igaz, feladattól és embertől függ. Biztos, hogy egy videocall nem hatékonyabb, mint egy meeting az asztal körül, és biztos, hogy csomóan vannak, akik pl otthon jobban tudnak koncentrálni.
-
válasz
kopeter1982 #18885 üzenetére
Ezek mind irrelevansak egy ceg szamara, nem fog azert HO-t megszuntetni egy ceg, hogy tobb jovedeki adot fizessen a munkavallalo.
Nagyon egyszeru a HO megszuntetesenek az oka: az adott ceg vezetesenek az a percepcioja, hogy ez osszessegeben rosszat tesz az uzletnek. Az, hogy egy igy van-e vagy sem, mas kerdes.
Termeszetesen lehet feltetelezni, hogy a szazmilliokat kereso CEO-k idiotak, es a sima junior alkalmazottak pedig 100%-ig jol latjak az uzleti oldalt es jobban ertik az ipart, mint a felsovezetes. Lehet, hogy igy van.
-
Milyen hír indokolna mondjuk egy 10%-os gyengülést? Amikor igazán beesett a forint (eltért a normál gyengülési ütemtől), az egy egészen drámai eseménynek volt köszönhető 2022-ben, ami Magyarországot az átlagnál sokkal súlyosabban érintette.
Eleve ugye EURHUFrol van szó, tehát minden rossz hírt relatív kell értelmezni az eurózónához képest, és csak az a része érdekes a hírnek, ami a kereskedelmi egyenlegekre vonatkozik.
-
válasz
pictigjis #18846 üzenetére
En azt latom, hogy minimalisan fluktual az EURHUF arfolyam ezekben a napokban. 1 evvel ezelott 390 volt, most 400, ami 2.5% koruli gyengules egy ev alatt. Az utobbi 20 evben az evi atlag gyengules kb. 2% korul volt, szoval pont ugyanaz tortenik, mint ami evtizedek ota zajlik. Nincs _semmi_ kulonos jelenleg. Osszeomlo gazdasag sincs -- a helyzet szar, de nem osszeomlasrol van szo, hanem kb. zero novekedesrol, ami kurva gaz, de az osszeomlas (nekem) mast jelent.
Most arrol a par pixelnyi hullamzasrol megy a vita a jobb oldalon.
-
válasz
FireKeeper #18844 üzenetére
nem az allamkincstarbol lopta el, hanem az MNB-bol
-
válasz
lemusz #18838 üzenetére
Az inflacio nem tesz keresztbe a carry trade-nek, forditva ulsz a lovon szerintem. A carry trade-nek a devizagyengules tehet keresztbe, de nem az inflacio okozza a devizagyengulest, hanem a devizagyengules novelheti az inflaciot. Ha 200%-os inflacio van, de nem gyengul a deviza, akkor az nem gond a carry trade-nek (nyilvan ez ritkan fordul elo).
-
válasz
pictigjis #18839 üzenetére
Mar multkor is azt mondtam szerintem, hogy a deviza arfolyaman nem korrelal egy-az-egyben a gazdasagi teljesitmennyel. A devizaarfolyam elsodlegesen a kereskedelmi deficittel kapcsolatos varakozasoktol fugg.
Nezd meg Kinat, peldaul, a szuper gyenge devizaval a legnagyobb gazdasagi boom alatt.
-
válasz
kardkovacsi #18735 üzenetére
Na most a nagy kérdés, hogy a "don't bet against Elon Musk" szabály továbbra is érvényes marad-e.
-
válasz
Ixion77 #18714 üzenetére
Egyaltalan nem igy van. A devizak arfolyamat elsosorban a praktikus felhasznalasuk mozgatja, illetve a a praktikus felhasznalassal kapcsolatos hiedelmek. Tehat a piac peldaul spekulalhat arra, hogy Magyarorszagnak majd mennyi plusz dollart kell vasarolnia az olajarak valtozasa miatt. Az aranynal a vasarlok kizarolag azzal kapcsolatban spekulalnak, hogy masok hogy spekulalnak.
Tehat az aranyra alapvetoen ugy gondol a tarsadalom, mint 'store of value', aminek egyebkent mas inheres erteke csak nagyon keves van -- pont ugy, mint a bitcoin. A devizak mogott elsosorban a gazdasagok termelekenysege all.
Nyilvan nem fekete-feher a dolog, de nem ugyanaz a ketto.
-
válasz
FireKeeper #18710 üzenetére
Teljesen ertelmetlen ilyeneken gondolkozni szerintem, mert az arany erteket alapvetoen a hit mozgatja, semmi lenyeges fundamentalis alapjan nincs az ertekeltsegnek.
-
Csomoan jonnek a hardverkulccsal es hasonlo dolgokkal. Nem hiszem, hogy ez a jo megoldas, ugyanis az emberi faktort _muszaj_ beleszamolni, amikor biztonsagrol van szo.
Mondok egy peldat: nyilvan mindenki tudja, hogy jelszavakat nem irunk le papirra, hanem jelszokezelot hasznalunk, stb. stb. Viszont ha valaki latott mar idosebb embert jelszavakat kezelni, akkor tudja, hogy ez a 'best practice' total nem stimmel. Ugyanis jopar idos ember jo esellyel egesz eleteben nagyon vigyazott az irataira, megszokta es megtanulta, hogy nem szabad elveszteni okert. Jelszokezelot viszont mar nem feltetlenul fogja megtanulni rendesen hasznalni. Tehat siman lehet, hogy a legbiztonsagosabb megoldas az o esetukben egy papir, amit beraknak egy szefbe otthon, mint botladozni a jelszokezelovel.
Hasonloan a mobilok: mindenki jol ismeri oket, rengetegen dolgoznak a biztonsagossa tetelukon, nagyon jol ismerjuk a gyenge pontokat, mindenki vigyaz rajuk, stb. Szoval az atlagember szamara a mobil-alapu MFA lesz a jo megoldas, vagy vegso soron a passkey-ek.
-
válasz
kardkovacsi #18580 üzenetére
Ha egy konkret telefonhoz van hozzarendelve, akkor az 2FA
-
válasz
Dare2Live #18568 üzenetére
Az a gond, h sose lesz 0 a hiba. Vagy a fals negativok, vagy a fals pozitivok lesznek tobbsegben. Tehat ha a bankok bekemenyitenek, annak az lesz a vege, hogy csomo online fizetesed nem fog sikerulni, stb.
Mindenkepp az ugyfelek fizetik meg az arat ennek, az a kerdes, h hogy oszlik meg a koltseg.
-
válasz
kardkovacsi #18438 üzenetére
> mi a különbség ha leértékelődik a deviza 20%-ot vagy csinálnak egy 20%-os haircut-ot a kötvényeken?
?
Ooo, az egyik esetben 20%-al olcsobb a magyar munkaero?
-
válasz
kardkovacsi #18434 üzenetére
Hat, normal esetben valoban csokkenti a finanszirozas koltseget a gazdasagon belul, az orszag finanszirozasa viszont egy erdekesebb kerdes, mert a nem szuveren deviza noveli a default kockazatat.
A fo problema szerintem az, hogy alacsonyabb versenykepesseg eseten elvesz egy nagyon fontos versenykepessegnovelo tenyezo (a deviza leertekelodese).
De tokre nem akarok ugy tenni, mintha teljesen latnam pro-kontra, en jobban orulnek, ha lenne euronk, mintha nem
-
válasz
kardkovacsi #18429 üzenetére
> Mitől lenne ez még rosszabb egy euróval?
A mi esetunkben semmivel, mert elvenne egy visszaelesi lehetoseget a kormanytol. Egy felelos kormany mellett vszeg meg jobb lenne (vagy lett volna) a forint.
-
válasz
t72killer #18430 üzenetére
Velemenyem szerint ezek a sztorik lenyegtelenek, es csak a gazdag eszaknyugati lakossag hergelesere szolgalnak (illetve arra, hogy hatbaveregessek egymast, hogy vegulis megerdemlik a lusta, pazarlo diszno deliek).
> Svájcnak sincs
En jartam ott, es szerintem jo oka van, hogy nem vesznek tengeralattjarokat
-
-
válasz
t72killer #18426 üzenetére
Hat, azert nem egeszen ez a helyzet. A gorogoknel (is) peldaul kifejezetten sokat dolgozik a lakossag (kormanyzati kamuk mindenhol vannak, tobbe-kevesbe) a sztereotipiakkal ellentetben, viszont egy kevesbe fejlett gazdasagot csont nelkul le tud tarolni egy masik, ha nincs onallo monetaris politika. Szoval az euro bevezetese jo dolog, de sokkal tobb EUs penzt kellett volna a nemet/francia/angol regiobol odacsatornazni.
-
válasz
FireKeeper #18306 üzenetére
Igen, egyebkent ha lesz is rendszervaltas, nem nagyon lehet remenykedni gyors helyreallitasban, mert mindenki ragaszkodni fog ahhoz, amit eddig kapott.
Szoval mindenki azt szeretne, ha 9%-os SZJA lenne, 13. havi nyugdij, felujitott korhazak, adomentesseg az anyaknak..
-
válasz
Drizzt #18296 üzenetére
> Az meg egy tok erdekes hatas, hogy hiaba csokkenti az inflaciot, a fogyasztast ugy nez ki megsem noveli igazan.
Arsapkakkal es hasonlokkal nem lehet fogyasztast novelni, mert a negativ gazdasagi hatasok tobbet utnek az elkoltheto jovedelmeken, mint amennyit tompitanak az arakon. A fogyasztas eleg nagymertekben fugg a jovore vonatkozo varakozasokon, es valojaban a tajekozatlan emberek is osztonosen erzik, ha bizonytalansag van a gazdasagban.
-
válasz
t72killer #18278 üzenetére
> Megnézném ezt UK-ben fekete/muszlim/stb vásárlóval..
Borszin alapjan torteno megkulonboztetes Magyarorszagon is tilos. UK-ban sem kotelezheto egy ceg arra, hogy egy masik ceget kiszolgaljon, ha nem akarja.
> Mondjuk tény, ez a külön ÁFÁs számla baromság is magyar speckó.
Hogyhogy? UK-ban is ugyanigy van 'VAT invoice' meg 'receipt'.
-
válasz
Elemental #18289 üzenetére
> Én ezt úgy tudom, hogy a számla adás egy kötelezettség, amit nem lehet megtagadni.
Ez igy van, felteve, ha tortenik ertekesites. Az ertekesitest viszont meg lehet tagadni, persze vannak kivetelek (pl. nem lehet hatranyosan megkulonboztetni embercsoportokat, lasd 2003/CXXV torveny.
-
válasz
Vision #18288 üzenetére
De nincs 15% marzs, mert az árrésstop a beszerzési ár és az eladási ár különbségére vonatkozik. A teljes működési, szállítási, stb költséget ebből kéne még fizetni.
Ha ezeket beleszámolnák, az más lenne.
Oh wait, hiszen már van erre egy módszer, úgy hívják, hogy társasági adó.
> De ez nem lesz jobb azáltal, hogy kevesebbet vásárolnak nála.
Ha a tejfol beszerzesi ara 1000 forint, eladasi maximumara 1150 forint, de kirakni a polcra, huteni, stb. meg 200 forint, akkor a legjobb az lenne, ha keveset vennenek belole, vagy semmit. Azert tartjak meg ezeket a boltok a polcokon, ami miatt az akcios zsomlet is -- bejon miatta a vasarlo, es vesz mast is.
Tenyleg agybaj az egesz.
-
válasz
t72killer #18275 üzenetére
Nincs. Általánosságban nem kötelessége egy üzleti szereplőnek egy másik szereplővel üzleti kapcsolatba lépni. Ami tök logikus és normális egyébként. Persze alapvető élelmiszerekkel, stb kapcsolatban ez para lenne, de erről nincs szó, az áfás számla nem lakossági fogyasztásról szól.
Ez nem kiskapu, ez így normális.
-
válasz
FireKeeper #18070 üzenetére
> az általános szentimentet tükrözi valamennyire.
semennyire sem -- ha tukrozne, akkor 99%-al nyernenek a liberalisok mindenhol
-
válasz
kardkovacsi #18057 üzenetére
Mindenkinek megeri, nem igazan az orszagok meretetol fugg, hanem a termelekenyseguktol. A magas termelekenysegu orszagok letaroljak a fejlett termekeikkel az alacsonyabb termelekenysegu orszagok piacait, a szegenyebb orszagokban meg elindul felfele a jovedelemszint.
-
Europa mi vagyunk, meg Ausztria, Nemetorszag, Franciaorszag, esatobbi. Baromi sok problema van mindenhol, a roman valasztas eddigi eselyese durvabb, mint Orban. Az AFD szerintem siman durvabb, mint a Fidesz.
Magyarorszag problemait elsosorban a magyaroknak kell megoldani, az EU-nak nincs erre felhatalmazasa. Persze, meg lehet vonni a penzeket, de igazabol egy ponton tul erre sincs felhatalmazasa az Unionak.
A vetot meg nem lehet ugy elvenni, hogy ne essen szet az egesz a jelenlegi formajaban, mert ha nincs veto, akkor a kis orszagoknak nem eri meg bent lenni az EU-ban (ismetlem: a jelenlegi formajaban). Ha egy szorosan csatolt Europai Egyesult Allamok lenne, akkor mas lenne a helyzet, persze.
-
válasz
kardkovacsi #17971 üzenetére
> Azaz ha mondjuk a saját ingatlanodat jól behitelezed majd bevágod a lóvét 10 évesbe akkor simán tudsz vele hozamot csinálni mindenféle meló nélkül.
Ez igy van, de ekkora res a valosagban nincs a hozamok es a lakashitelek kozott, csak nagyon ritkan, es nagyon extrem esetben. Peldaul a 2022-es ev ilyen volt, es lenyegeben csak a PMAP-ra vonatkozott, az altalad irt 10 eves kotvenyre nem. A 10 eves kotveny hozama emlekeim szerint 11% korul volt csucson, a lakashitelek pedig 9% korul. Ebbol lev kell vonni az 1% elotorlesztesi koltseget, az allamkotveny hozamara fizetendo jovedelemadot, plusz a duracio kulonbsegebol fakado kockazatokat, amit te viselsz.
Szoval a lakossag egy resze a PMAP-ot le tudta arbitralni, de a kotvenyezesre ez szerintem nem igaz.
-
válasz
kardkovacsi #17955 üzenetére
A 'lyuk' ott van (azaz ott nincs), hogy a lakashitelnel nem egy szabadfelhasznalasu hitelt veszel fel, hanem egy konkret celja van a hitelezesnek. Azaz a toket egy olyan eszkozbe fektetheted, aminek a hozama nem fut egyutt pl. a 10 eves allamkotvennyel.
Extrem pelda: tegyuk fel, hogy a lakashitel 1%, es barkinek adnak, a 10 eves hozamok pedig tartosan 10%-on mozognak. Tegyuk fel, hogy a lakberek fixek (tehat nem mozognak egyutt a lakasarakkal, mert nincs ra vegtelen kereslet/penz) -- nyilvan ez egy toy model. Egy ilyen konstrukcioban latszolag mindenkinek erdemes 1%-os hitelt felvennie a vegtelensegig, de valojaban ez nem igy van, mert a lakaskiadas hozama egyre csokken, ahogy a lakasok ara novekedik. Tehat hiaba fogsz 1%-os hitelt felvenni a lakasra (9%-al az allamkotveny alatt), egyszeruen nem fogja megerni -- csak azert erne meg, ha a lakasarak novekedesere szamitasz, de elobb-utobb nem lehet arra sem szamitani, merthat a hozam 0-hoz fog kozeliteni.
-
válasz
kardkovacsi #17950 üzenetére
Ne izelj mar, nem tudja berakni, nem a depozitokat hitelezik ki a bankok.
-
válasz
kardkovacsi #17948 üzenetére
> Az állam pusholja a bankokat, hogy 6%-os kamatra toljanak ki lakáshiteleket.
Nem hiszem, hogy pusholni kell oket, megeri az nekik.
-
válasz
FireKeeper #17939 üzenetére
Azelott is volt emelkedes, es akkor nem volt PMAP kifizetes.
> amit szvsz nagyrészt a pmáp kifizetés fűtött.
A kerdesem az, hogy miert gondoljatok, hogy a PMAP kifizetes osszefugg a lakasar-emelkedessel. Millio egyeb oka lehet.
-
Nemetorszagrol szerintem eleg fals kepetek van.
- Nemetorszagban a vagyoni egyenlotlenseg magasabb, mint az UK-ban vagy Franciaorszagban
- Nemetorszagban az egy fore juto vagyon medianja EUR 66e, atlaga 264e. UK: 163e/350e (dupla!), Franciaorszag: 140e/329eTehat Nemetorszag _joval_ szegenyebb, mint az UK vagy Franciaorszag, pluszban nagyobb is a vagyoni egyenlotlenseg, tehat teljesen egyertelmu, hogy hol lesz aranyaiban a tobb milliomos.
Nemetorszag jovedelmeket tekintve mar felzarkozott, de vagyont tekintve meg _nagyon_ messze van az UK-tol es Franciaorszagtol.
Viszonyitaskeppen: Magyarorszagon az egy fore juto vagyon medianja 26e, atlaga 60e.
Olvasgassatok UBS meg CS Global Wealth Reportot, ott vannak szamok.
-
válasz
kardkovacsi #17833 üzenetére
Valaki mutasson egy varost, ahol a magas lakoepuletektol olcsobb lett a lakhatas. En csak az ellenkezojere latok peldat.
-
válasz
kardkovacsi #17786 üzenetére
A tarsadalom sajnos egyszerre akar egymasnak ellentmondo dolgokat. Egyszerre akarunk megfizetheto lakhatast ES azt, hogy az ingatlan jo befektetes is legyen. Egyszerre akarunk szocialis mobilitast ES azt, hogy a gyerekunknek atadhassuk a vagyont.
-
válasz
kardkovacsi #17779 üzenetére
Ja, ez azert is eselytelen, mert egy milliomosnak is szinte eselytelen milliardossa valni. Egyekbent az 'egy nagysagrend hatrany' az kb. stimmel, mert kb. egy median jovedelmu amcsi haztartasbol 5-10% eselyed van osszeszedni egy dollarmilliot.
Szoval milliardossa valni 10x konnyebb, ha mar milliomosok a szuleid, de meg mindig kb. lehetetlen.
Gyanitom, hogy azok, akik nullarol elertek a milliot, jobb eselyekkel indulnak, mint akik orokoltek a milliokat.
-
-
válasz
t72killer #17769 üzenetére
A vilagon sok-sok tizmillio dollarmilliomos el. Gondolom a topicban is van jopar, akinek a teljes vagyona millio dollar felett van. Ez nem szamit kiemelkedo sikeressegnek (bar nyilvan mindenki nagyon buszke lehet ra, aki ezt elerte, nem errol van szo).
Buffet, Musk, Bezos, Gates sok-sok evtizeden keresztul folyamatosan es dramaian noveltek a vagyonukat.
Szoval tok jol hangzik, hogy 'az elso millio a nehez', de az adatok pont az ellenkezojet mutatjak.
-
válasz
kardkovacsi #17755 üzenetére
Milliárdosokra szokták ezt nézni általában.
-
válasz
Vision #17750 üzenetére
Az USA annyiban specialis kultura egyebkent, hogy nagyon jol turi az egyenlotlenseget. Ennek az egyik fo oka az 'amerikai alom' -- azaz a tarsadalomban erosen jelen van az az elkepzeles, hogy barki bekerulhet az elitbe, rajta mulik, kemenyen es jo kell dolgozni. Nyilvanvaloan ez igy nem igaz, de ez a hiedelem sokkal jellemzobb az USA-ra, mint peldaul Europara. Egyebkent ha jol tudom, az USA-ban valoban tobb a self-made gazdagok aranya, mint Europaban, ahol a gazdagok nagyobb resze szuletett bele az orokolt vagyonba.
-
válasz
Joe123 #17735 üzenetére
> amiért ingyen kapnak termékeket és szolgáltatásokat a világ többi részétől.
olvasd el pl. a tanulmanyt, amit linkeltem -- az egyetlen nyertese ennek az amcsi 0.1%, vagy esetleg az 1%, de a nepesseg 49%-a nem jar jol, 50%-a pedig rosszul jar.
Az amerikai munkasok baromira nem allnak jol mar kb. 4 evtizede.
-
Hat nem egyszeru egyebkent, roviden megprobalom osszefoglalni, kesobb tobb idom lesz.
> Viszont ettől csak akkor megy el otthonról a termelés, ha a világ globalizát, tehát el tud menni máshová.
Tartalekvaluta csak globalizalt vilagban van, mivel a tartalekvaluta arra valo, hogy a globalis kereskedelemben legyen egy kb. mindenki altal elfogadott fizetoeszkoz.
> Hogy lesz jobb az amcsi átlagembernek, ha már nem az USD lesz a tartalékvaluta, hanem mondjuk az EUR?
Az elmelet roviden az, hogy a tartalekvaluta miatt a tobbi orszag elkezdi tolni a penzt a tartalekvalutat kibocsato orszagba.
A valosagban az igazi torespont az azsiai devizavalsag volt. Onnantol az azsiai orszagok elkezdtek dollart felhalmozni (valosagban nem egeszen dollart, hanem kotvenyt, de mindegy is). Ez egyreszt ahhoz vezetett, hogy a sajat polgaraik eletszinvonala altalanossagban csokkent (illetve nem nott annyira, mint amennyire a termelekenyseg), mivel az allam a rendelkezesre allo toke egy jo reszet UST-be tolta, ahelyett, hogy sajat infrastrukturat epitett volna ki. Tehat azok az orszagok, akik dollar felhalmozasaval probaljak garantalni a sajat penzrendszeruk stabilitasat (es ebbe kb. a vilag nagyresze beletartozik), azok versenykepesseget es eletszinvonalat aldoznak fel ezert a stabilitasert.
A masik oldalon viszont az USA-ra vegtelen mennyisegu penz omlik. Ez a 20. szazadban jonak tunt, a 21-ben viszont nagyon kellemetlen kezd lenni. Azert omlik vegtelen mennyisegu penz, mert a kuldo orszagok (jellemzoen azok, akiknek a folyo fizetesi merleguk pozitiv az USA-val szemben) lenyegeben leszarjak, hogy mennyi kamatot kapnak a penzukre. Ergo az USA-ban elkepeszto olcso a penz. Az olcso penz elsore jol hangzik, de egy ponton tul elfogynak az ertelmes befektetesi lehetosegek, es a kovetkezok alakulnak ki:
- a 2008-as ingatlanvalsag, ami lenyegeben annak volt koszonheto, hogy a vegtelen mennyisegu USA-ra ontott penz utat keresett maganak, es a privat piacokon elobb-utobb talalt is MBS-ek formajaban
- ha az USA-nak folyo fizetesi merleg hianya van, akkor a tobbi orszagnak folyo fizetesi merleg tobblete: viszonylag konnyen lathato, hogy az USA belso termeleset el fogja nyomni az import, es a legkonnyebben importalhato dolgot az ipar (konnyuipar, elsosorban) csinalja.FED kivalo tanulmanya a temaban:
Szamomra az most a nagy felfedezes, hogy nem az USA 'koltekezik felelotlenul', vagy nem pl. a nemetek vagy kinaiak 'viselkednek felelosen', hanem hogy az USA az utobbi idoben megszopta a tartalekvaluta-kibocsato helyzetet, mert globalis piacgazdasagban van olyan, hogy 'muszaj' eladosodni. (Tehat ha valaki odajon a nephez, hogy INGYEN penzt fizet, ha nem dolgozol, akkor a nep el fogja fogadni az ingyen penzt, es vegulis 2006 korul ez tortent: 1% onerovel (!!!) adtak mar az embereknek jelzaloghitelt, es nem elvarhato, hogy ezt az emberek kihagyjak.)
Az egyetlen megoldasnak az tunik, ha a vilagban (nem csak az USA-ban) elkezdjuk felkarolni az also 5 decilisbe tartozo embereket.
Nyilvan nem sokat szamit az USA-nak, de a pelda kedveert: a magyar 27%-os AFA es a 15%-os SZJA abszolut elnyomja a magyar belso fogyasztast. Minel tobbet keres valaki, annal kevesebb reszet fogyasztja el a fizetesenek; tehat az also 2 decilis mindenkepp elkolti az osszes penzet, csak ha 20% AFA lenne, akkor tobb termeket tudna venni. Tehat minel inkabb a felso decilisek fele van eltolva a jovedelem (azaz minel inkabb a szegenyeket szivatjuk), annal kevesebb a belso fogyasztas. Minel kevesebb a belso fogyasztas, aranyaiban annal nagyobb az export.
Az export mashol importkent jelenik meg, tehat ha egy orszag rosszul banik a szegenyeivel, az mas orszagokban szinten a szegenyebb retegeket erinti rosszul, mert oda megy az elobbi orszag szegenyei altal megtermelt tobblet.
> Persze Trumpot elnézve nem valószínű, hogy ilyen 5D sakkot játszana, de ki tudja...
Hat sajnos Trumprol nem gondolnam en se.
Bessent vszeg okos csavo egyebkent, a Soros-Bessent kozos hadmuvelet a BoE ellen lenyegeben sok-sok ev extra szenvedest megsporolt az angoloknak (mert bar azt hazudjak a tudatlan mediamunkasok, hogy az angol font bezuhanasa valami negativ dolog volt, de ott konkretan matematikailag fenntarthatatlan volt, amit a BoE csinalt, csak az volt a kerdes, hogy korabban buknak-e egy kicsit, vagy kesobb egy katasztrofalisat, szoval Sorosek miatt az elso kovetkezett be -- es utana szinte egybol beindult az angol gazdasag helyreallasa).
-
válasz
BlackV #17723 üzenetére
A dollár tartalékvaluta szerepe nem biztos, hogy tartható Amerika számára, mármint ez évtizedek alatt megölte az ottani munkásosztályt. Szóval én is elképzelhetőnek tartom, hogy gyengül majd a dollár, kevésbé lesz tartalékvaluta szerepe, és ez az USAban és Európában is segítheti a nagyobb egyenlőséget. Ez rövidtávon (10 évig) biztos, hogy nagy fájdalommal járna. Utána meg vagy sikerül, vagy nem.
Vagy marad minden, úgy ahogy van, stabilitás, de folytatódik az alsó 5 decilis évtizedek óta tartó szarban hagyása.
-
válasz
kardkovacsi #17690 üzenetére
Meta detto
-
válasz
kardkovacsi #17683 üzenetére
Ha átrendezed, akkor még logikusabb:
Fogyasztás+befektetés=GDP-allami kiadások- export+import.
Tehát azt tudjuk elfogyasztani, amit megtermelunk, mínusz amit az állam elkölt, plusz ami nettó bejön a határon.
Vagy máshogy: az összes költés az a termelés+ami nettó bejön a határon.
-
válasz
kardkovacsi #17680 üzenetére
De.
GDP=fogyasztás+befektetés+allami kiadások+ (export-import).
-
-
válasz
kardkovacsi #17593 üzenetére
Értem, de úgy sem stimmel. A magyar GDP kb. 70e milliárd forint, az M2 az meg talán 40e milliárd? Modern gazdaságokban az M2 meg az infláció korrelációja egyébként is nagyon alacsony. (Az árfolyammal meg végképp kb zéró)
-
Más: nagyon ajánlom a Trade Wars Are Class Wars című könyvet. Nekem tök érdekes volt, ahogy levezeti, hogy a külkereskedelmi többlettel rendelkező országok jellemzően a saját állampolgáraik vásárlóerejének kárára növelik a saját országuk elitjeinek vagyonát. Nagyon nem intuitív, de szépen kijön a matek. Lényegében azt állítja, hogy az olyan országok, mint Kína, Németország, stb. a saját munkásaik életszínvonalának a kárára viszik át a vagyont a tőketulajdonosokhoz (nem Marxista a könyv, nyugi). Ráadásul ez csomó hatékonytalansághoz is vezet, példának okáért a 2000es években a német gazdaság által megtermelt profit óriási része nem lakossági fogyasztást (azaz életszínvonalat) növelte, hanem a német cégek külföldi befektetéseit, azonban ezek a befektetések rendre alacsonyabb megtérülést hoztak, mint a világindexek (azaz rosszul fektették be a cégek külföldön a tőkét). Ezeket a folyamatokat elsősorban az országok vezetése motiválja (politika).
A kereskedelmi egyenlőtlenségek pedig mindenhol társadalmi problémákat okoznak, a szufficites országokban egyenlőtlenséget, a deficites országokban sokszor eladósodást. (A németeknél például jóval magasabb a vagyoni egyenlőtlenség, mint Magyarországon, és a görög válságot nem a "lusta görögök" okozták, hanem a német szufficit párosítva a közös devizával.)
Tényleg olvassátok el.
kicsit kapaszkodni kell azért itt-ott, tehát Twitteren meg Tiktokon edződött agyaknak kicsit challenging
-
válasz
kardkovacsi #17579 üzenetére
Én is 2014-ben vettem meg életem első ingatlanát, hát, mákom volt.
-
válasz
kardkovacsi #17554 üzenetére
Hülyék ezek a milliárdosok
-
válasz
Drizzt #17540 üzenetére
> Determinisztikus eredmeny vs. sztochasztikus.
Tok jol hangzik, de a determinisztikus eredmeny az akkor igazan erdekes, ha verifikalni tudod a viselkedest formalisan. Tehat elvileg egy Oracle adatbaziskezelo determinisztikusan mukodik, de az allapotter merete miatt praktikusan olyasmikbe is belefutsz a valo eletben, ami .. hat hogyismondjam, nem az elvart viselkedes. Szoval emiatt visszaterunk a felelosseg kerdesehez - es hat az Oracle sem fog neked teljes felelosseget vallalni, ha a query planner mashogy mukodik, mint amire szamitottal.
> Nekem az a velemenyem, hogy ami algoritmussal elvegezheto, ott vetek AI-t hasznalni.
Egyreszt egyetertek, masreszt erdemes beleszamolni a megvalositashoz szukseges munkat is. Pont, ahogy irod: "Kiveve azt az esetet, ha az algoritmikus legyartasa tul draga es a pontatlansag ara ezt boven kompenzalja. "
A Dijsktra-link nem off, tok relevans.
-
válasz
Ringman #17536 üzenetére
Dehat ezen mar reg tulvagyunk egy csomo teruleten. Statikai szamolasokat, vegeselem-szimulaciot vegeznek szoftverek. Rontgengepek, orvosi robotok. ABS, ESP az autokban. Vallalatiranyitasi szoftverek, konyveloszoftverek. Ezen teruletek mindegyiken van valamifele felelossegvallalas, ami meg van osztva (valamilyen modon) a kulonbozo eszkozok es szoftverek gyartoi es hasznaloi kozott. Miben mas a mostani helyzet?
-
válasz
Tesztelo.hu #17518 üzenetére
Mert egyelore draga.
-
válasz
t72killer #17492 üzenetére
Szerintem szinte sose jo otlet nem megcsinalni valamit / nem tanulni / stb., hacsak helyette nem csinalsz valami mast. Fejlesztokre is szukseg lesz, csak mas lesz a munka, plusz LLM-et promptolni azt tud jol, akit nehez atvagni. Oppi lenti sztorijaban is lenyeges volt, hogy
"Kicsit itt is vitatkozni kellett vele mert semaphoret meg count down latchet használt volna ami túl low level, de meggyőztem hogy alkalmazza az input / output blocking queuekat inkább a task submissionre, és tökéletes lett."
-
válasz
kardkovacsi #17464 üzenetére
> A másik meg a utókövetés. 6 éves telefonra is jön update ami nem jellemző az Androidnál.
Teslanal viszont jellemzo
Tehat en pl. tegnap kaptam meg azt, h be tudjam allitani, hogy egy adott helyen a csomagtarto csak 80%-ig nyiljon fel, mert alacsony a garazs plafonja. Par hete jott az, hogy parkolas kozben is tudja tolteni az USB-s eszkozoket. Es ezek jonnek a 7 eves autora is. Na jo, leszallok a temarol
-
válasz
kardkovacsi #17465 üzenetére
Hat ha nem lehet 30% marzsot csinalni, akkor rosszul van arazva a Tesla. A piac azt varja/remeli, hogy a Tesla majd fog tudni ilyet. Te nem ertesz egyet a piaccal, teljesen oke.
-
válasz
kardkovacsi #17460 üzenetére
Akkor joval tobbet erne, nem? Marmint most 700 mrd korul van a piaci kapitalizacio, az Apple 3000 mrd, es az autopiac joval nagyobb, mint a mobilpiac.
-
válasz
kardkovacsi #17455 üzenetére
Ja, nyitaskor 255-on. Tenyleg csak nehany reszveny, valamelyik accounton van par ezer euro, amivel szorakozom nyaralas kozben, este majd elsorozzuk
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Kezdő fotósok digitális fényképei
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Mielőbb díjat rakatnának a görögök az olcsó csomagokra az EU-ban
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Kevesebb dolgozó kell az Amazonnak, AI veszi át a rutinfeladatokat
- Szünetmentes tápegységek (UPS)
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- Milyen házat vegyek?
- További aktív témák...
- Újszerű Asus ExpertBook B1 B1500 - 15.6" FullHD IPS - i5-1235U - 16GB - 512GB SSD - Win11 - Garancia
- Redmi Pad Pro, 6GB/128GB, még garanciális
- Honor 200 Pro 512GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Lenovo Thinkpad L14 Gen 4 -14"FHD IPS - i5-1335U - 8GB - 256GB - Win11 - 2 év garancia - MAGYAR
- Apple iPhone 14 PRO - 128GB - Deep Purple - 85% akkumulátor
- AKCIÓ! AMD Ryzen 9 3900X 12 mag 24 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- AKCIÓ! Dell Optiplex 5050 SFF asztali számítógép - i5 7500 8GB DDR4 256GB SSD HD630 Win10
- Lenovo Thunderbolt 3 kábel (4X90U90617)
- LG 48C3 - 48" OLED evo - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - A9 Gen6 CPU
- Telefon felvásárlás!! iPhone 13 Mini/iPhone 13/iPhone 13 Pro/iPhone 13 Pro Max/
Állásajánlatok
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged