Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9101) Vesa válasza Dare2Live (#9100) üzenetére


Vesa
veterán

Szerintem ez nem ilyen egyszerű és a kaszinó effekt mindig jelen van, talán csak a beválási esélyek mások. Számos technológia vérzett el annak ellenlére, hogy az volt a jobb. Anno a szalagos rögzítési technológia virágzásánál, a rendkívül gyenge VHS terjedt el és azok kaszáltak akik abba fektettek. Ellenben a BetaMax-al, ami több nagyságrenddel volt jobb, mégsem terjedt el a stúdió környezeten kívül. Az FB szerintem pont arra bizonyíték, hogy nem kell vízió a sikerhez. Amikor az FB-t megcsinálták, már számos hasonló platform üzemelt, a Myspace-től kezdve, a Yahoo saját megoldásain keresztül lehetne sorolni őket. Csupán 1-2 fícsörön és valójában nem tudom min -talán a hype-on- múlt, hogy az FB végül mindet lenyomta. Jobs-nak volt víziója, mégis a víziók nélküli Balmer/Gates páros Microsoftja uralta a számítástechnikát évtizedeken keresztül, annak ellenére, hogy az Apple termékei már akkor jobb minőséget képviseltek. Sem a hardver, sem az OS szoftver piacokon nem tudtak érdemben jelentős sikereket elérni, az IBM/Microsoft-al szemben. Később az IPod, Iphone és a többi, mára már jól ismert termékkel világelsők lettek, de nem volt ez mindig így Jobs vezetése alatt sem. Lényeg az, hogy a kérdés sokkal összetettebb -és sokkal kiszámíthatatlanabb- annál, mint hogy egyetlen embernek mekkora víziói vannak. Akinek bejön, arra utólag hajlamosak vagyunk úgy tekinteni, mint aki látta a jövőt. Holott csak arról van szó, hogy a hatvanezer bebukott próbálkozóról nem is hallunk.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#9102) Ixion77 válasza Vesa (#9101) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

"Akinek bejön, arra utólag hajlamosak vagyunk úgy tekinteni, mint aki látta a jövőt. Holott csak arról van szó, hogy a hatvanezer bebukott próbálkozóról nem is hallunk."

Ez egy nagyon tipikus mintavételi tévedés.
Például amikor azt hallom irodai dolgozóktól, hogy "a vállalkozók mind gazdagok" meg "a spekulánsok azok mind gazdagok". Nem. Akiknek bejött ami csinált, és meggazdagodott, azok látványosak. Akik belevágtak, és elégett az összes tőkéjük, tönkrement az életük, azok nem látszanak. Még csak nem is tehetségen vagy igyekezeten múlt hogy melyik lesz sikeres.
Kedvenc példám erre az "ugyan már, hol lenne itt szegénység, nézd meg milyen autók vannak az utakon!". Persze, mert azoké nem látszik akiknek nincs autójuk. Az sem látszik, hogy akiknek van, azok mit áldoztak fel érte.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#9103) attiati


attiati
veterán

a 4,7%-os 10y us hozamról nem igazán írnak a sajtóban, blogokon.
Nincs pánik. Lassan kúszik felfelé.

Persze amíg nincs hatása a gazdaságra, tőzsdékre, addig nincs gond.
De mondjuk egy új lokális csúcs 5% felett már kényelmetlen lesz a fed-nek is.

(#9104) Vesa válasza Ixion77 (#9102) üzenetére


Vesa
veterán

Pontosan így látom én is. :K

A tudomány a valóság költészete!

(#9105) Ixion77 válasza attiati (#9103) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Az én világnézetem szerint a hosszú kötvény hozamokat a növekedési és inflációs várakozások határozzák meg.
Nagyon érdekesnek találtam a mai vártnál gyengébb inflációs adatra adott reakciót. Bár első pillanatban estek kicsit a kamatok, aztán rögtön emelkedésnek indultak. Ezt én úgy fordítom, hogy a piac nem azt mondja hogy "alacsonyabb lesz a növekedés, ezért alacsonyabb kamattal is beérjük", hanem azt, hogy "rengeteg pénzt lesztek kénytelenek nyomtatni, ezért még magasabb lesz az infláció".

Az is érdekes, hogy már napok óta gyengül vissza a dollár az emelkedő kamatok ellenére. Ez is pénznyomtatási várakozásra utal nekem.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#9106) attiati válasza Ixion77 (#9105) üzenetére


attiati
veterán

Magasabb egyensúlyi kamatszint. Bár önmagában ez semmit nem jelent, mert az egyensúlyin van a hangsúly.

Hogy mi okozza a magasabb kamatszintet, az passz. Csak a szokásos a kérdés :) (magasabb geopolitikai költségek, energiaátállás költsége, vagy csak simán ez a normális)

[ Szerkesztve ]

(#9107) j0k3r! válasza j0k3r! (#9067) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Microsoft: [link]
Alphabet: [link]

Na ezek viszont szépek lettek :K

some men just wanna watch the world burn...

(#9108) Sub-S válasza nort_on (#9093) üzenetére


Sub-S
senior tag

Google is megcsinálta, csak a másik irányba. :D

(#9109) Ixion77 válasza Sub-S (#9108) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Lemásolta a META februári trükkjét: pénzosztást jelentett be (70B buyback, $0.2 dividend). Ugyanaz lett a piaci hatás is.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#9110) axioma


axioma
veterán

Na es mi van most a dividend adozassal? Eddig ugy tunt, nem erint, de igy fog... 30%-ot lenyul az USA allam, itthon meg szja-kent az alaposszeg ujabb 5%-at kell befizetni? De azt csak ev vegen (kov. majusig)? Ez az szja is osszevonhato mint mas ETU-vel kapcsolatos ado a tobbivel, +/- ?
(Az most nem erint, de tbsz-en ebbol mi lesz?)

[ Szerkesztve ]

(#9111) Dare2Live válasza Vesa (#9101) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Sehol nem mondtam egyszerű vagy hogy nincs kaszinó effekt. Ezt írtam:

"Szerintem az egyik legfontosabb ami a jó cégvezetést megkülönbözteti a rossztól, hogy jórészt kaszinóznak vagy jórészt van viziójuk és ami legalább ennyire fontos tudják e azt implementálni."

A pldaidban is mindig megvan a mért lett sikeres. És az túlnyomó részt nem kaszinó.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#9112) Drizzt válasza axioma (#9110) üzenetére


Drizzt
nagyúr

A cegetek nem mond valamit rola nektek? Nekunk egyelore arrol se voltak hajlandoak semmit mondani, hogy a vesting/arfolyamnyereseg adozasa valtozott-e. Divdend ugyan nalunk eddig is volt, de en eladom a reszvenyeimet es aznap allampapirt veszek belole mindig. Az adozasa eddig is tul bonyolult volt.

[ Szerkesztve ]

I am having fun staying poor.

(#9113) Catman válasza Vesa (#9101) üzenetére


Catman
aktív tag

"Akinek bejön, arra utólag hajlamosak vagyunk úgy tekinteni, mint aki látta a jövőt. Holott csak arról van szó, hogy a hatvanezer bebukott próbálkozóról nem is hallunk."

Ezt hívják túlélési torzításnak.

(#9114) PredatorZoli válasza Catman (#9113) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Ez két különféle torzítás.
-Amikor utólag azt mondjuk valamiről ami bejött hogy előre tudtuk, az a confirmation bias, vagyis megerősítési torzítás.
-Amikor meg csak azokat látjuk hosszú távon amik jól mentek mert a többi eltűnt, az a túlélési torzítás.

[ Szerkesztve ]

(#9115) axioma válasza Drizzt (#9112) üzenetére


axioma
veterán

Anno azt mondtak, a dividend minket ugysem erint ;-) Vegulis van 1 ev a kov bevallasig, es az osszeg miatt mind1, csak az adminisztracio szar.
Illetve vszinu mindenkinek kene jeleznie az amcsi brokernel [eddig mind1 volt], h kettos adoztatas kizaro nincs (asszem w8ben), most mar szamitani fog ha szarul nyilatkozol [vagy hat anno jol nyilatkoztunk, de most nem ervenyes mar].
Jav. utanaolvastam, ha jol ertelmezem az csak hogy foreign allampolgar vagy, a broker dont a w8ben-ben megadott orszag ismereteben hogy tax treaty is van vagy nem, es ugy vonja az adot.

[ Szerkesztve ]

(#9116) Drizzt válasza axioma (#9115) üzenetére


Drizzt
nagyúr

De a w8ben-ben pont azt jelzed, ha van kettos adoztatast kizaro egyezmeny, vagy egyeb, ami miatt nem szeretnel adozni ott. Lehet pont most kene visszavonni a korabbi nyilatkozatot. Nalunk szerintem a broker regisztralasnal kotelezo volt kitolteni. Vagy ha nem treaty miatt van adozas elkerulesi lehetoseg, akkor azt beirni a w8ben-be.
Megprobalok mar a HR-bol kiverni valami infot errol. A dividend adozasat nem kell szinten a negyedevet koveto 12 napon belul megcsinalni, mint a vestinget?

I am having fun staying poor.

(#9117) PredatorZoli válasza axioma (#9110) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Az 5% is osztalékadó, nem SZJA, nem vonható össze mással, azt ki kell perkálni.
Az árfolyamnyereség az eddigiek szerint adózandó, az osztaléknál 30%-ot vonnak 5%-ot meg te vallasz be és fizetsz be.
TBSZ esetén az árfolyamnyereség adómentes, és az osztalék után a plusz 5%-ot nem kell befizetni, de ugyanúgy a 30-at levonják.

[ Szerkesztve ]

(#9118) Oppenheimer válasza axioma (#9115) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Szepen felment a reszvenyarfolyam, mostmar erheti panasz a kompenzacios csomagot, igaz? :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#9119) axioma válasza PredatorZoli (#9117) üzenetére


axioma
veterán

Koszi ezt a reszletes osszefoglalot!

(#9120) Oppenheimer válasza Oppenheimer (#9118) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Lemaradt egy "nem" szo: "nem erheti panasz"

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#9121) Dare2Live válasza j0k3r! (#9086) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

A tervgazdasági időket idéző stratégiában valójában a versenyképesség kapcsán szó sem esik magáról a versenyről, még a szó is hiányzik a szövegből, és a felvázolt koncepció középpontjába az újraiparosítás került, miközben az ipar GDP-termelésen belüli részaránya az utóbbi években – a kormányzati törekvések ellenére – szinte folyamatosan csökkent.

Érdermes átolvasni mert ez lesz és alapvetően ez fogja predesztrinálni MO jövőjét. Tegnap erre "15-20 éve még azt gondolták Magyarországon is, hogy a jövőt inkább a diplomás, szellemi foglalkozású emberek határozzák meg, de az elmúlt 15 évben felépítettük a munkaalapú gazdaságot, és mindenki tudja: munka és szakmunka, szakmunka és szakmunkás nélkül nincs jövő."

"Reszkethetnek az irodisták, a jogászok, a fogalmazók és a programozók."
még erősnek gondoltam Mercutio_ Kádár Jánosozását... de picit belemélyedve már nem gondolom annak. És az az egy biztos hogy a szoci/Kádári gazdaságpolitika 2024ben a globális piacon totálisan versenyképtelen.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#9122) Ringman válasza Dare2Live (#9121) üzenetére


Ringman
nagyúr

valahol a 70-es években maradt a gondolkodásmód, a "sikercégek" meg sok esetben a járadékvadászat miatt életképesek csak.

(#9123) bandus válasza Dare2Live (#9121) üzenetére


bandus
veterán

muhahah, tényleg nem fér a fejembe, hogy minek gyártanak ilyen dokumentumokat. a nap végén ők is elhiszik talán?
"bevezető miniszteri köszöntő az EU „folyamatosan csökkenő” versenyképességével szemben a magyar gazdaság már „többször bizonyított” versenyképességét emelte ki."

ennek ellenére valahogy csak-csak nem sikerül felzárküznunk :)

"például a 2011-ben kidolgozott Növekedési Terv öt év alatt az EU tíz legversenyképesebb,egy 2019-ben kidolgozott koncepció pedig tíz éven belül az EU öt legversenyképesebb országa közé kerülést célozta meg.
MINDEZEK ELLENÉRE EGYELŐRE LEFELÉ MEGYÜNK, AZ EU HATODIK-HETEDIK LEGKEVÉSBÉ VERSENYKÉPES ORSZÁGA VAGYUNK."

geeeez

[ Szerkesztve ]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#9124) User_2


User_2
tag

a legvalószínűbb:
a stratégia egyetlen ember számára készült, aki jó eséllyel nem fog belelapozni sem.
mert ennél soookkal nagyobb ívű problémák átlátáson dolgozik.
a célja: hogy el lehessen mondani, hogy van, íme.
mivel csak előadni kell a stratégiát szóban, teljesen mindegy mi van benne leírva betűkkel és írásjelfélékkel.
soha nem fogja számonkérni, mert úgyse érti (ezt kb 2005-ben sikerült lefejtenem az igazságról egy tv interjú hatására) és ha lenne is bármiféle terv az úgyis megváltozna ebédutánra.

gyenge tapasztalataim alapján egyébként az a magas beosztású munkatárs, aki ilyen minőséget kiad a nevével, azt először mindig jó hangosan kitüntetik, hogy mindenki lássa mekkora reménység, majd legkésőbb egy éven belül észrevétlenül eltűnik a szervezetből, de még az is aki keresztnevén ismerte a fickót.

az egy nagyon hasonló, bár más elvek szerint szervezett szervezet.

szóval, biztos beképzelt vagyok amikor azt gondolom, hogy mindenki más is pont azt gondolja, amit itt összekarcoltam fentebb.

(#9125) attiati válasza User_2 (#9124) üzenetére


attiati
veterán

A végeredmény akár még ez is lehet.
De nem ilyen 1 az 1-ben történik szerintem.
Hanem jelzik az üzleti életből nagy multik, hogy ez így nem lesz jó.
Vagy akár hazai cégek (mint ahogy a Videoton vezér szokta megtenni).

Plusz EU-s jogrendszerben élünk (szerencsére).

Nem hiszem, hogy a politikusok jó belátásán múlik, hogy nem csapják falhoz az országot ilyen őrült tervekkel.

Ha valóban csak előadásra készült, akkor nem látnál akugyár alapköveket elhelyezve.

Ez egy valós vízió, amit megfúrnak és a fele valósul meg.

Amúgy általában nem hsz-re válaszolsz, így nehéz tudni, hogy mire reagálsz pontosan.

[ Szerkesztve ]

(#9126) User_2 válasza attiati (#9125) üzenetére


User_2
tag

csak a hatalom megszerzése és megtartása számít.
ha ezt stratégiának akarjuk nevezni, akkor ez a stratégia.

az akkugyárak nem valami gazdasági előny vagy gdp növelés vagy bármi szakmázós szavakkal elmondható valaminek a részei.

az akkugyárak révén az ország és a rezsim érinthetetlenné válik. ennyi a stratégia.
egy óriási aduász tárgyalások során. még ha ez nehezen is felfogható.

nemigazán értem, amikor egyébként tanult emberek a stratégiát akarják szétszálazni és indokolni, megérteni, elmagyarázni egyes részeinek hatákonyságát vagy tévedéseit.
amikor basszus, nincs is stratégia. ez nem az. stratégia nem így néz ki. nemcsak alaki formai tulajdonságai alapján nem így néz ki. szervezet nincs mögötte, ami bármilyen tervet megpróbálhatna végig vinni. csak a ma létezik és a pillanat uralása.

nem hsz-re reagálva írok, nem akarok senkit kipécézni azzal, hogy reagra kényszerítem, elég ha a hsz-em a thread-en belül van.

(#9127) bandus válasza bandus (#9123) üzenetére


bandus
veterán

egy érdees ára. nem is tűnik annyira rossznak a dolog ezen :) csak a bázis volt rohadt alacsony.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#9128) attiati válasza User_2 (#9126) üzenetére


attiati
veterán

Szerintem stratégia alatt már régóta mindenki ugyanazt érti: pártérdek (kényszer) elsődlegesen.
Ami nyomokban rímel a beszállítói lehetőségeinkkel.

Attól, hogy az akkugyár kényszerpálya (a vezetésnek), attól még az iparosítást növeli és oda köti le a forrásainkat (pénzügyi támogatás, munkaerő, természeti erőforrások).

Pontosan ezt a kényszerpályát akarják eladni gazdasági köntösbe csomagolva, hogy milyen jó lesz. Ezért született nagymarci víziója. Nehéz erre azt mondani, hogy nincs mögötte megvalósítás és szándék (kényszerpálya) és csak egyetlen ember meggyőzésére szolgál, de majd a fiókban végzi. Az üzleti élet és az EU józanságában lehet bízni. De egy jelentős része így is meg fog valósulni.

Ha történik egy EU, kelet (kényszer)átsúlyozás, akkor nem a szolgáltató szektort fogják idehozni keletről.

Egyébként 2020-as statok alapján nem (volt) vészes az ipar súlya.
[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#9129) PredatorZoli


PredatorZoli
senior tag

Úgy látom a tőzsdei korrekciónak vége is van, újra megyünk tovább felfele.

(#9130) student válasza bandus (#9127) üzenetére


student
őstag

itt a régióban az elmúlt 20évnek románok a nyertesei, ha marad a lendület még azt is el tudom képzelni hogy 30ig előznek minket gdp/capita

(#9131) Wn2tl válasza PredatorZoli (#9129) üzenetére


Wn2tl
tag

Szerintem nincs még egyértelmű irány. A múlt hetet a gyorsjelentési káosz uralta.

(#9132) Ringman


Ringman
nagyúr

a Standard and Poor's péntek este megjelentette értékelését Magyarország adósbesorolásáról és véleményt mondott a magyar gazdaság folyamatairól, kilátásairól. Ezek szerint változatlanul BBB mínusz kategóriában hagyta a besorolást, és a kilátáshoz sem nyúlt, az továbbra is stabil. Az S&P döntése megegyezik az előzetes elemzői várakozásokkal. A hitelminősítő szakembereinek előrejelzésében ugyanakkor kiderül: kétségbe vonják a kormány költségvetési hiányt lefaragó terveit, illetve annak hatásosságát, és számításaik szerint idén 75,6%-ra ugrik a GDP-arányos adósságráta, ami jövőre is ugyanitt fog stagnálni, sőt 2026-ban 75,7%-ra emelkedik, majd onnan kezdhet csökkenni.

[link]

(#9133) PredatorZoli válasza Wn2tl (#9131) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Én úgy látom hogy többnyire jók a jelentések, továbbá újra előjöttek azok a hangok miszerint júniusban mégiscsak kezdődik a kamatvágás (vártnál gyengébb GDP növekedés). Ez okozta a tegnapi felpattanást is, ami szerintem jövő héten folytatódik és egy új emelkedési ciklus kezdődik. De ez utóbbi csak az én tippem.

(#9134) Wn2tl válasza PredatorZoli (#9133) üzenetére


Wn2tl
tag

Meglátjuk. Nekem mindkét irány jó. Ha felfelé megy nő a profit, ha lefelé megy egyre nagyobb tér adódik arra, hogy kiugorhassak a pmápból az etfekbe.

(#9135) aAron_ válasza Wn2tl (#9134) üzenetére


aAron_
őstag

Mi értelme PMÁP-ból ETF-be allokálni, feltételezve, hogy normális arányokat alakítottál ki :F

What is your ikigai?

(#9136) Oppenheimer válasza aAron_ (#9135) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Lemennek a tőzsdei árfolyamok --> rebalance

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#9137) Wn2tl válasza aAron_ (#9135) üzenetére


Wn2tl
tag

Az idei TBSZ-re szeretném átpakolni, jövő év elején pedig mindenképp eladom, mert esik a kamat és valamilyen más eszközbe teszem be.

Engem nem érdekel a részvény/kötvény arány, kizárólag a jó kamatok miatt vettem pmáp-ot.

[ Szerkesztve ]

(#9138) aAron_ válasza Oppenheimer (#9136) üzenetére


aAron_
őstag

Nem látom, ezt miért kéne ilyen szigorúan venni most, magas hozamú PMÁP-ot már nem lehet venni, csak egyik irányba lehetséges rebalancolni. Ráadásul csak áron alul lehet eladni.

November óta nem sok értelme volt PMÁP-ot venni, feltételezem, ezért ilyen nem is történt. Ezért ha csak a korábban beállított súlyokat nézzük, PMÁP alul súlyozott egészen addig, amíg VWCE nem esik ~11%-ot legalább.

#9137Wn2tl:

"jövő év elején pedig mindenképp eladom, mert esik a kamat és valamilyen más eszközbe teszem be"

Így már érthető, azt hittem, már most tervezel ilyet. :R

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#9139) Mercutio_ válasza Wn2tl (#9137) üzenetére


Mercutio_
félisten

A jó kamatoknál az árfolyammal is kalkulálsz? :U

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#9140) Mercutio_ válasza aAron_ (#9138) üzenetére


Mercutio_
félisten

Elvileg lehet venni, (és így eladni is névérték felett) az állampapír kalkulátoron és FB-n is van fóruma a tulajok közti adás-vételnek

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#9141) Wn2tl válasza Mercutio_ (#9139) üzenetére


Wn2tl
tag

Nem, de kéne, mert 380-ról 393 az majd 4%. Ennyire nem rakom élére a forintot. Csak az figyelem, ha még jönne innen egy kb. 10% esés idén, akkor elkezdeném a havi megtakarításon felül a pmápot valamilyen formában etfesíteni a jövő évi kamatesés előtt.

(#9142) PredatorZoli válasza Wn2tl (#9141) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Én azt gondolom hogy tavaly a PMÁP a tőzsde gyengébb teljesítménye és a forint erősödése miatt a vártnál jobban teljesített, ugyanakor azt is gondolom és mondtam is, hogy szerintem idén már viszont hiába a PMÁP magas kamata, nem valószínű hogy a tőzsde még1 évet gyengélkedne és a forint még1 évig erős maradna, így már korábban is azt mondtam, hogy hozam szempontjából a 2. év a PMÁP-ban gyengébb lesz mint a tőzsdei hozam. Ez végül be is igazolódott, már most látszik hogy így lett. Szerintem aki kivárja a jövő év elején hogy majd akkor jól át fog ülni a tőzsdére, az magas tőzsdei árakkal fog szembesülni és összességében nem fogja megérni.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.