- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Lalikiraly: SÜNI energiaital.
- Tomasz72: Ventilátor upgrade
- btz: Internet fejlesztés országosan!
- MasterDeeJay: SATA to SAS adapter
- hdanesz: Hyundai Ioniq 28 kWh 2018 2. felvonás
-
LOGOUT
Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #19209 üzenetére
Pontosan. És ez annak a jele, hogy Bulgária nem volt készen az Euro-ra (még a saját szabályaink szerint sem), és így most lesz még egy mérésünk, hogy mi is történik egy fejletlen országgal ha csatlakozik az Euro övezethez.
Kiváncsian várom!
-
Simia
junior tag
Úgy tűnik, Bulgária is csalt az inflációs adatokkal, hogy bevezethessék az Eurot.
Kíváncsian várom hová futnak ki a dolgok. -
Simia
junior tag
válasz
Ringman #19205 üzenetére
Nem vagyok előfizető, így csak az ingyenes részt olvastam, de ez nem pont azt jelenti amire korábban (#19097Simia) utaltam, hogy a politika beavatkozik, mert a bankrendszer túl fontos. Nem lesz itt forradalom, rövid úton a kúriára kerül az egész ügy, ahol már jó elvtársak vannak.
Mintha pontosan ez történne, csak gyorsabban mint gondoltam.
Én azt várom, hogy a kúria olyan megoldást talál, hogy a.) minden per elakad b.) minden valamiért mégis így marad.
-
Simia
junior tag
Ehhez képest jobban járna, mint ahogy az járt, aki forintos hitelt vett fel. Ez azért nem túl igazságos.
De nagyobb kockázatot is vállalt mint a forinthiteles, és nagyobb kockázathoz nagyobb nyereség dukál. Úgy az igazságos.
(Na jó, ez kicsit troll komment volt, bevallom, de ne sajnáljuk már attól a nyomorulttól akivel mostmár a bíróság szerint is igazságtalanul kibabrált a bankja. Eléggé megdolgozott és megszenvedett ezért a pár millióért amit most megnyert az elmúlt 10? 15? évben. Kicsit az irígységet és a "jóindulatot" érzem néhány idevágó kommentben, így a tiédben is, pedig szerintem nincs mire irígykedni. Elég pokoljárás lehetett ez azoknak akiket érintett...)
-
Simia
junior tag
Hát igen. Nekem is ez a kettő van magyar (ANY + OTP), és kb. 15%-ot adnak ki. Sajnos a 400-as TKOM-omat eladtam 3 éve, szóval legalább azzal nincsen gondom
Valószínűleg a devizahiteles mizériától teljesen függetlenül érdemes lenne mindkettőből eladni 20-30%-ot már csak a súlyuk miatt is, ami azért nehéz mert semmi ötletem nincs hogy mihez kezdjek a felszabadult pénzzel.
#19133julius666 Köszi a cikket, az OTP azért szerintem sokkal reziliensebb mint ezek a NER-es bankok, és tuti hogy őket bármilyen kormány megmenti (ha tudja). Az viszont tény, hogy ha valami baj lesz itthon, akkor olcsón lehet majd OTP-t venni...
#19146Tesztelo.hu Ez jó pont, ezt nem tudtam! Köszi! -
Simia
junior tag
válasz
concret_hp #19100 üzenetére
Amíg nem tanítanak alapvető gazdasági ismereteket a népnek, addig ezt a felelősséget nem lehet rátolni az emberekre. Sőt, lehet hogy utána sem.
-
Simia
junior tag
válasz
FireKeeper #19096 üzenetére
Hát, kb. de. Az OTP kivételével nem is értékesítettek HUF hiteleket. Az összes ügyintéző a devizahiteleket nyomta, mert bónuszt is arra kaptak hogy az legyen értékesítve.
Sokkal magasabbak voltak a HUF kamatok (nyilván nem véletlenül), és a bankok ezt pontosant tudták hogy miért van, ezért nyomtak át minden rizikót az ügyfélre. Sáros volt itt mindenki, a felügyelet, a bankok, talán legkevésbé az aki felvette.
Kicsit olyan ez, mint ha Marinénit megrázza a karácsonyfaizzósor amit olcsón vett a helyi kínaiban, akkor az persze az ő hibája is, mert miért nem a keravillba ment, de azért a szabályozók, meg a kínai hibája is, mert hogy a francba kerülhetett ilyen hibás termék forgalomba.
-
Simia
junior tag
Ez így azért nem normális.
Azért ne felejtsük el, hogy közben eléggé megszivatták. Volt akinek egy élet munkája ment el ezeken a hiteleken, valahol jogos hogy a bankok orrára akarnak koppintani.
(sajnos az itélet nem jogerős, és kétségeim vannak, hogy egy ilyen jelentőségű perben pártatlan lesz-e majd a döntés a bíróságon, vagy figyelembe veszik hogy a magyar bankrendszernek ez mennyib ekerülne, meg hogy kik a tulajdonosok, és majd az kúria bölcs döntnökei kimagyarázzák a dolgot)Viszont felmerül, hogy mit csináljak az OTP-mmel ezek után. Szerintetek átgyűrűzik ez hozzájuk is?
Nagyon határozottan állították, hogy nekik másfajta szerződéseik vannak, ezért őket aztán nem érinti ez az itélet, dehát mi mást mondhatnának tőzsdei cégként?!? -
Simia
junior tag
válasz
FireKeeper #19072 üzenetére
Lakner mondott néhány beépített aknát, ami lehetetlenné teszi az ország nem 2/3-os ellenzéki kormányzását.
Pl. A költségvetést el kell fogadnia a költségvetési tanácsnak (ez alaptörvénybeli kitétel).
Ha a költségvetési tanács nem fogadja el a költségvetés tervezetet, akkor nem bocsátható vitára sem a parlamentben. Tehát a költségvetési tanács meg tudja akadályozni, hogy legyen elfogadott költségvetés. A költségvetési tanács tagjai az MNB elnöke (Varga, nem leváltható), a Számvevőszék elnöke (Windisch, nem leváltható) és a köztársasági elnök delegáltja (a köztársasági elnök Sulyok, szintén nem leváltható). Mindhárman kiváló jó káderek.
Ha a költégvetést nem sikerül márciusig elfogadni, akkor a köztársasági elnök feloszlathatja a parlamentet és új választást írhat ki. Innen már csak időzítés kérdése, hogy egyből '27-ben buktatnak, vagy csak '28-ban, gondolom akkor amikor maguknak többséget mérnek, addig csak lehetetlenné kell tenni hogy a Tisza bármi értelmeset csináljon. Az eszközök adottak.És ott van az AB vétó (leválthatatlan és immár teljesen lojális AB-vel Polttal az élen), és még ki tudja milyen más aknák, amiknek a révén a hatalom továbbra is fenntartható.
Lakner azzal érvelt, hogy ha nincs ellenzéki 2/3, akkor valójában majd a jelenlegi kormánypárt kormányoz tovább, és én hiszek neki. -
Simia
junior tag
Azt hiszem ez is ilyen szuverenitás kérdés. Egy multinak nem lehet csak úgy diktálni, mert fogja magát és odébbáll. Egy magyar (vagy nagy magyar beágyazottságú) cég viselkedését ezerféle módon tudja a kormány befolyásolni.
Mondjuk egyébként ehhez nem kellene magyarnak lennie a cégnek, elég, ha itthon keresi a pénzt, és nem tud könnyen odébbállni. Lehet, hogy pártunk és kormányunk olyan magyar cégekre vágyik, akik főképp külföldön keresik a pénzt, de mégis magyar szabályozás vonatkozik rájuk.
Szerintem ilyet épp eszü cég nem csinál, lásd mi történt a Richterrel...
-
Simia
junior tag
Mondjuk informatikusnal meg az elso nullpointer vagy rejtett foglalkoztatas utan vennem el orokre a programozoi engedelyet!
Hát, ha nem kimondottan a NullPointerException-re gondoltál, hanem bármilyen invalid pointer derefereálására bármely programozási nyelvben, akkor szerintem 0 programozó maradna a világban.
-
Simia
junior tag
válasz
Ringman #19055 üzenetére
sajnos Mo-n ez nem népszerű, a járadékvadászatra és a csalásra van a nép nevelve.
Meg ugye ennek megvan az ideológiája is: a keleti típusú támogató állam.
Amióta Pogi lejött a modern monetáris elméletről, azóta főleg ezt hirdeti (persze van átfedés a kettő között, tehát nem 180-ot fordult, csak inkább más elemekre koncentrál).
Ebben a modellben az állam erős szerepet vállal, aktívan támogatja és irányítja a gazdaság szereplőit, versenyelőnyt biztosítva nekik a helyi és külföldi piacokon. Sajnos ahol nagy pénz mozog, ott mindig lesznek hiénák, akik a mozgó pénzre utaznak. A korrupció minden rendszerben jelen van, a kérdés csak az, hogy mekkora a korrupciós veszteség, és az a pénz ami a "jó" helyre kerül az milyen ügyesen hasznosul.Egyébként szerintem még működhetne is egy ilyen fajta gazdasági fejlesztési program, csak akkor azt kellene látnunk, hogy a felfejlesztett vállalkozások az országon kívül is sikeresek. Ez nálunk egyenlőre nincs meg, és talán ez az oka annak is, hogy pártunk és kormányunk miért kavar annyit a balkánon, és miért bindzsizik bele más országok politikájába (pl. Lengyel o., Spanyol o.). A gondolat szerintem az, hogy a magyar baráti vállalkozásokat külföldöni is a politika erejével akarják megtolni, ami pl. a 4iG balkáni terjeszkedésével részben sikerült is (mondjuk ellek a politikai árát meg az egész ország fizeti, és a balance legalábbis kétséges).
Sajnos az eredmények eddig nem őket igazolták.
(nyilván nem őket sajnálom, hanem magamat mint magyar állampolgárt) -
Simia
junior tag
válasz
julius666 #19015 üzenetére
Egyébként én arra gondoltam, hogy a Hays által követett egyéb pozik bérváltozásait összehasonlítani az IT-s pozikkal.
Ezt is értelmes lehetne, de erre nem vállalkozom :-).
Meg nem is olyan egyszerű, mert hogy milyen pozikat követnek, illetve hogy hogyan osztják fel őket, az azért sokat változott az évek alatt. Én nem vagyok elég eltökélt meg képzett hogy ennek utánanézzek.Mindenesetre a konklúzióm szerintem továbbra is áll: Az újonnan elhelyezkedő IT-s továbbra is jól keres, de a senior dev kivételével kevésbé keres jól mint mások. Tehát az IT-sok relatív pozíciója a magyar társadalomban romlott, a picsogás így jogos (mindenki a deltára reagál, nem az abszolut értékre).
-
Simia
junior tag
válasz
kovsol #19011 üzenetére
Nem ment mindenki feljebb, mert a tetején nem lehet.
De ettől eltekintve sem szabad szerintem a karrierprogression-t belevenni, mert az összehasonlítás alapját adó nemzetgazdasági átlagban sincs sehol figyelembe véve a "szenioritás növekedés"
#19010t72killer
Itt a drágulás sehol nem volt belevéve semmibe, csak össze akartam hasonlítani az IT szakmát a magyar társadalom összességével.
A HCPI az eurostat szerint (tudom, nekik a KSH hazudik, de akkor is ez a legjobb adat amit találtam) 59%. Tehát ezek alapján a junior dev kivételével mindenki megugrotta legalább az inflációt, persze ez az én nézetem szerint még nem elegendő, mert ahhoz hogy ne érezd magad szarul a relatív pozíciódat kell megőrizned. -
Simia
junior tag
válasz
julius666 #19005 üzenetére
Előtúrtam az archivumot :-).
A Hays azt mutatja, hogy egyes most rajtuk keresztül recruitoló cégek mennyit hajalndóak fizetni.
Ilyen értelemben nem az IT bérekről, hanem a multinál sikeresen elhelyezkedő általában Bp.-i IT-sekről szól, tehát szerintem csak áttételesen indikatív a piacra nézve, de talán trendeket lehet azért vele nézni.2019-ben egy Java senior developer (akkor még expertnek hívták) 1m-t keresett bruttó, a 2025-ös riport szerint pedig 2.1m-t (110%). Egy szinttel feljebb és lejjebb már nem volt ennyire rózsás a helyzet egy Arch./Lead developer (mondjuk szintén Java) 2019-ben 1.4m-t, 2025-ben 2.45m-t keresett (75%).
Medior szint sem emelkedett annyira mint a szenior, 850kHUF-ról 1.4m-ra, azaz mindössze 64%-kal emelkedett. Junior csak 46%-kot emelkedett 650kHUF-ról 950kHUF-raEzt nemzetgazdaságilag a 2018-as és a 2024-es évvel hasonlítanám össze, mert a Hays az év elején jön ki, tehát inkább az előző év adataiból építkezik. Ez idő alatt a br. kereset 329.943-ről 646.635-re nőtt (96%)
Ez alapján még a friss elkelyezkedések között is, a Senior dev-eket kivéve minden kategóriában nemzetgazdasági átlag ALATT nőtt a fejlesztők bére, tehát relatíve lecsúsztak.
Ezt persze egyénileg kombenzálhatta egy-egy karreir advcancement, de persze senior-ból lead-be menni kategória szinten már nem akkora előrelépés mint 2019-ben volt... -
Simia
junior tag
válasz
t72killer #18991 üzenetére
Igen, a methodikába biztos bele lehet kötni, de ugyan ezt a (talán rossz) methodikát használták korábban is a medián és az átlag megállapítására. Tehát ha azt mondom hogy idén zárult az olló, míg két éve meg ugyan ezen metrika szerint nyílt, akkor legalábbis a változás irányát eltaláltuk, legfeljebb a mérték kérdéses, nem?
-
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #18980 üzenetére
A bérek nem egyenletesen nőttek. Főleg nem IT-ban. Minél magasabban voltál, annál kevésbé nőtt a béred.
És ez nem csak IT trend: az átlagbérnél tavaly gyorsabban nőtt a mediánbér, tehát az olló zárult. Ez egyben azt is jelenti hogy a társadalom zöméhez képest "lecsúszóban" vannak a magasabb bért kapók. (persze ez csak statisztika, az egyéni helyzetek lehetnek nagyon eltérőek, és a "lecsúszóban" is csak idézőjeles, mert csak annyit jelent hogy relative romlott az egyébként továbbra is jó pozíciójuk).
-
Simia
junior tag
válasz
Ringman #18969 üzenetére
Hát igen, a jogi környezet instabilitása az biztosan nem segít...
És ráadásul asszimetrikus is, mert nem bekötött vállalkozónak rizikó, a barátinak lehetőség, tehát pont nem az "okos" beruházást segíti, hanem a járadékvadászatot.#18970Ringman
*smart nigga meme*: ha nincs atomerőmű, akkor nincs miről megegyezni.
Mégiscsak nagy spieler ez a Trump, meg sem kellett egyeznie, mégis teljesültek a céljai! -
Simia
junior tag
válasz
Dare2Live #18952 üzenetére
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a magyar beruházási ráta a egészségtelenül magas volt, mert túlárazottak voltak az állami beruházások, illetve állalmi forrásokat költöttek el nem túl okosan kevésbé értelmes beruházásra.
Ilyen értelmben még akár jó hír is lehet, hogy csökkennek a beruházások, persze csak akkor, ha a csökkenés mögött racionalizálás van, nem pedig sima csökkenés ugyan abban a rossz struktúrában.
-
Simia
junior tag
válasz
t72killer #18878 üzenetére
Nem tudom elképzelni, hogy egy cégnek ilyen elvont fogalom mint a városiasodás előmozdítása/fenntartása számítson az egyéni gazdasági döntéseiben.
Egy cég sokkal "önzőbb" ettől. Ha ugyan olyan jó a távmunka, és a munkavállaló szereti, akkor simán meg fogják engedni a távmunkát. Inkább azt, mint fizut emelni, nem?
Rejtett motivációnak el tudom képzelni a lopakodó leépítést, miszerint borsot törünk a munkavállalók orra alá, és reméljük hogy a legkevésbé motiváltak majd lelépnek jól. Ezzel persze a szuperul teljesítőknek is tudunk majd valamit ajánlani pénz helyett (pl. hogy néhányan azért dolgozhatnak otthonról). A rizikó viszont itt is nagy: mi van, ha nem a rosszul teljesítő kollégák lépnek le?Összességében én arra tudok gondolni, hogy mostmár tényleg van 5 év tapasztalata sok cégnek az otthoni munkavégzés hatékonyságáról, és az jött ki, hogy nem annyira jó...
-
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #18875 üzenetére
Köszönöm!
Tehát a vélelmezett ok: kamatnövelési várakozás. -
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #18871 üzenetére
Ez az összefüggés hogyan működik?
Kik tudták előre, és kik tudják "letekerni" a forintot és milyen eszközökkel?Ha jól értem, az EUR árfolyam akkor csökken, ha valaki HUF-ot akar venni EUR-ért, vagy sok EUR-t akar eladni HUF-ért (ami igazából ugyan az).
Miért vett volna bárki HUF-ot arra a bennfentes hírre, hogy az infláció enyhén nőtt? -
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #18854 üzenetére
Igen, az ECB csökkentést én is írtam #18849-ben, csak Aaron_ kérdésére #18853-ben csak a negatívakra koncentráltam.
Alapvetően egy dolog mozgatja a devizát, a kamatok különbözete
Ez azért erős állítás nem? A kamat kétségkívűl fontos, de azért nem minden.
(Legalábbis én nem azt várnám)Nyilván minél magasabb a kamat, annál több babszemet kapok vissza a befektetésem után (mondjuk egy marok helyett kettőt). De attól még babszemet fogok visszakapni, és az, hogy ez értelmes csere volt-e, az attól függ, hogy mit lehet majd 2 marok babszemért vásárolni a jövőben amikor visszakapom a befektetésemet.
Ez utóbbit meg nem a kamat, hanem a többi hír befolyásolná... Legalábbis én eddig így gondoltam...
#18855forumpista
Igen, valószínűleg túlpörgöm a dolgot. Lehet arról van szó, hogy teljes modelleket kellene vizsgálni, és azokból látszana hogy mi a lényeges "rosszhír", és mi az ami csak politikai "riogatás". -
Simia
junior tag
válasz
aAron_ #18850 üzenetére
Hát, nekem az alábbi rossz hírek tűntek fel:
- Leminősítés kilátás
- Elszálló költségvetési hiány
- 0-s növekedés
- További beruházáscsökkenés
- Politikai instabilitás növekedése (pl. az átláthatósági törvény esete)
- A nagy beruházások beindításának további késlekedése
- Idén egész évben jobban nőtt az import mint az export
Feltűnt továbbá a jóhírek hiánya, amikről januárban még szó volt:
- Nagy barátunk Trump semmit sem segített (kivéve hogy Rogánt levették a listáról), pedig szuper "ajánlatokat" vártunk tőle
- Az ukrán béke is pont annyira bizonytalan mint tavaly, pedig janujarban már simán békét áraztak
Ezeknek gondolom kellene valahogy hatnia az országkockázat megitélésére. Mo. bizonytalanabb helynek tűnik ezektől mint pár hónapja, a forint meg gyakorlatilag végig 400, mintha mi sem történt volna.
Nem akarok elégedetlenkedni, mivel forintban van a bevételem nekem valahol jó az erős forint, de én nem ezt vártam volna.
#18851emvy
Hát, lehet hogy ezek csak ilyen gyenge hatások voltak, nehéz ezt laikusként megítélni hogy a fenti változások mennyit jelentenek a dolgok nagy folyásában. Én csak a híreket hallgatom, és kb. annyit tudok hogy most negatív, vagy pozitív hírek jöttek inkább...
Pl. nem tudom megitélni, hogy az hogy deviza hitelt veszünk vel pár milliárd EUR értékben, az mennyire tudja megmozgatni a forint piacot. Mekkora egyáltalán ez a forint piac, szignifikáns a tétel amit a kormány most extrában vesz fel? -
Simia
junior tag
Nem a pár pixelnyi hullámzás az érdekes, hanem hogy CSAK pár pixelnyi a hullámzás.
Sorra jönnek ki a "rossz" hírek, a piac meg oda sem bagózik.
Most akkor vagy nem is olyan rosszak azok a hírek, vagy igazából kb. minden úgy van ahogy a piac számított rá.
Esetleg forint erősítő lehet még az ECB kamatcsökkentés, tekintve hogy mi nem csökkentetünk, és nem jelentettük be hogy fogunk. -
Simia
junior tag
válasz
pictigjis #18846 üzenetére
Hát, ha pesszimista akarok lenni, akkor fogyasztáscsökkenésre, és ezen keresztül külkermérleg javulásra várhatnak.
Ha csak félig pesszimista, akkor a devizahitelek felvétele is erősítheti a forintot. Felhasználás előtt el kell adni a devizát és forintot kell venni, ami forint keresletet teremt, ami meg forint erősítő rövid távon. (persze ha meg majd visszafizetjük, akkor pont a másik irányba fog hatni azt hiszem)
-
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #18621 üzenetére
Az MBH nyilvánvalóan elbaszott valamit, ezt kár vitatni. Szerintem nekik mindenképpen lesz valami actionitemjük ebből az incidenssorozatból.
Neked konkrét megoldásod van (a hardverkulcs), de úgy tűnik a többi bank egyenlőre meg tudja oldani ügyfelei viszonylagos biztosnágát olcsóbb eszközzel (a mobilalkalmazással) is.
Csodálkoznék, ha az MBH nem változtatna a processzein ezek után, és nem igazodna mondjuk a többi bank gyakorlatához. A Vision által emlegetett sok ezer ITs meg egyéb okos ember azért ott van, ha nem is egy bankban, de a bankszektorban mindenképp, bízzunk bennük egy kicsit Persze ezek az emberek a Bank érdekeit fogják elsődlegesen nézni (esetleg az ügyfelek kárára), de ez meg már szabályozói feladat hogy ilyen ne legyen... -
Simia
junior tag
Valószínűleg segítene, ha lenne értékhatár, és csak a felett lenne a bank felelős.
(darab limit, napi limit)
Tehát a bankok nyugodtan átengedhetnék a kis utalásokat/fizetéseket (mert nem az övék a felelősség), a nagyokat, meg az ilyen nagy impaktú dolgokat mint a mobilkliens telepítés viszont jobban megnéznék.
Én ebben a tekintetben bízok a szabályozókban, eddig Mató ide, Mató oda, az MNB egy csomó tök jó dolgot csinált... -
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #18443 üzenetére
Nem akarok parttalan vitába belemenni, de még egy utolsó gondolat talán a témához: az USA szövetségi költégvetése évente kb. 1200 milliárd USD értékben ad transfereket oktatásra, egészségügyre, szociális segélyezésre a tagállamoknak. Az elosztás alapja a szegénységi ráta.
A pénz átcsoportosításának nem feltétlen ez a legjobb módja, de ők ezt csinálják. -
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #18433 üzenetére
Ok de itt almát körtével hasonlítotok. Az 1% az nettó transzfer az 50%-os adóékben meg benne van minden, oktatás, hadügy minden ami lokális.
Egyrészt igen, másrészt pont ez a probléma.
Az EU költségvetés nem fizet tanárt, orvost, iskolát, tűzoltót, rendőrt, polgármestert, nyugdíjjat, munkanélküli segélyt, felnőttképzést, pedig pont ezekkel lehetne ellensúlyozni a szegényebb területekről elszívott profit és embererő negatív hatásait. A borsodi iskola/rendőrörs/polgármesteri hivatal stb. sem helyben termelt GDP-ből üzemel.
-
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #18420 üzenetére
De az euró zónában is van átcsoportosítás, nyilván nem akkora, de van transzfer.
Igen, pont ez a lényeg, nem elég nagy az EU-s költségvetés.
Az EU GDP-je kb. 20000 milliárd EUR, a teljes éves költségvetés mérete 200 milliárd, tehát valahol a GDP 1%-a körül tud maximum transzfereket létesíteni. A magyar költségvetés esetében ez inkább 50%, és ezzel nem lógunk ki az europai országok sorából.A második felében nincs vita: vannak országok akik képesek voltak sikeresen Euro=t bevezetni, és vannak olyan országok, akik meg nem. én a Baltikumot hoztam mint pozitív példa, de van negatív is, pl. Szlovákia.
Sajnos szerintem nekünk Szlovákia példája relevánsabb. Mind gazdaságszerkezetileg, mind kulturálisan közelebb állak hozzánk mint a Baltikum, és gyanítom, hogy Mo. is pont úgy szopná be az Euro-t mint szlovák testvéreink. "Szerencsére" a kérdés hogy bevezessük-e az Euro-t hipotetikus, mert teljesen nyilvánvalóan nem állunk rá készen semmilyen objektív mérce szerint...
Az EU-nak szerintem az erősebb integráció felé kellene elmozdulni, és akkor elő is kapom a vesszőparipám: európaiság tudat -> kulturális egység -> politikai egység <-> valódi gazdasági egység kb. ebben a sorrendben. És itt ilyen kis hülyeségekben gondolkodnék, hogy EU himnuszt játtszák le a sulikban minden reggel, legyenek cserediákprogramok, testvérsulik, sok utazás, sok buli, európai populáris filmipar stb., aztán egy generáció múlva már máshogy állnak majd egy erősebb integráció esélyei.
A poltikai integráció már a fanyalgók szerint is lehetővé tenné hogy közös valutát használjon az egész térség.
-
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #18418 üzenetére
Magyarország és a Forint nem jó példa. Magyarországnak van egy jelentős közös költségvetése, amivel át tud csoportosítani pénzeket Borsodba kompenzálva az egyenlőtlen gazdasági fejlettség okozta negatív hatásokat. Az EU-nak ilyen arányaiban jelentős általános célú költségvetése nincs.
Szerintem jobb pozitív példa a Baltikum. Elég fejlettlenek voltak az EU csatlakozáskor, hamar lett Euro-juk, de mégis fejlődnek.
-
Simia
junior tag
válasz
concret_hp #18311 üzenetére
És a bukás még nem is kell hogy abszolut bukó legyen: lehet hogy marad 2% profit az árrésstoppos terméken, de a polcon akár 30%-os profittal is állhatna termék. Tehát az opportunity cost máris 28% minuszban...
-
Simia
junior tag
válasz
forumpista #18297 üzenetére
Hacsak nem dolgozol a DM gazdasági osztályán magas szinten, akkor valószínüleg fogalmad sincs mekkora árrésük van egy-egy terméken.
Biztosan semmit nem lehet tudni, de a retail árrés ökölszabály szerint olyan 30%. Ez az a szám, ami egyes termékek esetén 10%-ban van maximálva Magyarországon.
(És ez ugye még nem a profit margin, hanem csak a beszerzési és eladási ár különbsége.) -
Simia
junior tag
válasz
bandus #18185 üzenetére
Ez mondjuk igaz... máramennyiben kijön az oktatás teljes költsége a diákhitelből.
Az átlagos diákhitel és az átlagos oktatás költsége közti különbség alapján egyébként nem ez a helyzet, de az tény hogy a szülőknek sokkal kevesebbet kell kiköhögni, ha a gyerek vesz fel hitelt...Mindenesetre az eredeti kérdéshez tartom, hogy a törlesztés újraindítása szerintem csökkenti majd a növekedést.
-
Simia
junior tag
válasz
bandus #18180 üzenetére
Ha csak diplomásnak lehet diplomás a gyereke, akkor az maga a probléma.
Szerk: persze ha elfogadjuk, hogy úgyis csak a gazdagok mennek egyetemre, és a gazdagok gyerekei meg simán kifizetik a diákhitelt, akkor a diákhitel-törlesztés újraindítása már nem jelent új issuet... -
Simia
junior tag
válasz
bandus #18177 üzenetére
Csak hogy ne a levegőbe beszéljünk:
Az átlagos oktatási költség 99.417 USD volt 2018-ban, gondolom ez azóta jelentősen nőtt (inflation calculatorral számítva 127.007, de simán lehet hogy az oktatási szolgáltatások inflája nem ugyan az mint az átlag).
Persze ez nem éves adat, hanem teljes többéves költség.
A median household income 2023-ban 80.610 USD.
Tekitve hogy ez nem a disposable incomeról volt szó, és arrafelé mindenért IS neked kell fizetni, két gyerekre ezt nagyon soknak gondolom... -
Simia
junior tag
válasz
bandus #18153 üzenetére
Az most tök mindegy hogy miért, de kevesebb elkölthető pénze lesz az amerikai fogyasztóknak, ami szerintem gazdaságlassító lesz.
Gyors számolás szerint a törlesztő (ami eddig az emberek zsebében maradt) a GDP fél százaléka lehet, ami azért elég sok.
(azzal számoltam hogy a GDP az kb. 30 trillió, a hitel kb. 1.7 trillió, a törlesztő meg legalább a hitelállomány 10%-a, mert a kamat is 9% volt már) -
Simia
junior tag
válasz
stingy2 #18144 üzenetére
Nem feltétlenül azért érdekes ez, hogy akkor mostvissza kell-e fizetni a hiteleket, hanem azért mert 1.7 billió USD az azért jelentős teher a lakosságon. Államtól függően átlagosan 12.000-54.000 USD/ hitelvelvevő, vagy másképp nézve a diákhitel állomány a jelzáloghitelállomány 1/7-e. Ezt eddig nem kellett visszafizetni, de majd most kell.
Az is elég ronda, hogy hogy felfutott a hitelállomány.
2006-ban még csak 500 milliárd USD volt a teljes állomány, '23-ra már 1750 milliárd.
És a kamat is emelkedőben van: idén már 9% felett jár, ami szerintem USD alapú kölcsönön elégdurva azért.Kérdés hogy tudja-e majd ezt fizetni a lakosság, és ha igen, akkor nem a fogyasztás kárára történik-e majd mindez, illetve ha lesznek nemfizetők, akkor mi történik majd a finanszírozóval (nem tudom az USA-ban vállal-e a költségvetés garanciát a bank felé).
Ez is csak mégegy szeg a növekedés koporsójába.
-
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #18057 üzenetére
Vétó nélkül a kis országokat mindig leszavaznánk a nagyok. Kb. ez olyan hatásában, mint a "nukleáris opciónak" aposztrofált 7. cikkely, vagy mégolyanabb. Nincs az a közös piac, ami ezzel együtt is megéri.
-
Simia
junior tag
válasz
lemusz #17999 üzenetére
Pedig az ETF-kritikusok azt szokták mondani, hogy az ETF mesterségesen tartja fenn az árfolyamot. Érdekes...
Mondjuk lehet, hogy a kivezetésre van valami spéci processz ami lehetővé teszi a lassú kivezetést, vagy esetleg előre találnak vevőt (mondjuk eladási opciók értékesítésével), mert az ETF-nek se túl jó, ha hirtelen a piacra kell dobnia egy csomó részvényét... -
Simia
junior tag
válasz
axioma #17907 üzenetére
Na tessék, elég volt csak leírnom, hogy árrésstoppos termékkel kapcsolatban nincsen mennyiségi korlátozás, és erre lett.
A módszertan nehéz kérdés. Gondolom könnyebb piaci körülmények között kosarat képezni, mert ott a hasonló termékek között a piac is az árkiegyenlítés irányába mozog, míg ha sok az egyedi szabály (mint nálunk), akkor nehezebb reprezentáns terméket választani. -
Simia
junior tag
válasz
t72killer #17886 üzenetére
Igen, azt hiszem abban igazad van, hogy ha egy termék nem megvásárolható, akkor annak igazából nincs ára, tehát számolni sem kellene vele. Ilyen értelemben igazad lehet a mennyiség-korlátozott termékek kapcsán (bár ebben az esetben is valójában a tényleges fogyasztói kosár változik a végén, tehát hosszabb távon ezt is lehetne kezelni).
Jelen esetben viszont "árrés" stop van, ami csak "hatósági ár lite".
Ezzel kapcsolatban én még nem találkoztam mennyiségi korlátozásokkal, vagy áruhiánnyal. Nem véletlen szerintem hogy az árbefagyasztás helyett új eszközöket keresett pártunk és kormányunk. Szerintem árrés stoppos árut simán be lehet tenni a fogyasztói kosárba, persze csak akkora súllyal, mint amekkora a tényleges fogyasztás a termékből.
A rezsicsökkentés már volt itt téma. A fogyasztásfüggő átlagár a KSH árszámításában szerintem nem ördögtől való, hiszen mutatja hogy ténylegesen milyen áron vásárolt a lakossá. A pékség gázára viszont nem számít, mert a gázárnövekedés majd beépül a kenyér, a tej, mega a fodrász szolgáltatás árába.El kell dönteni, kinek szól az infla, mint mutató.
Szerintem itt lehet a kutya elásva. Ahogy a jövedelmi vagyoni (és ezért fogyasztási-szokásbéli) különbségek egyre nagyobbak, és ahogy szaporodnak a piackorlátozó intézkedések (és így ugyan azok az intézkedések máshogy hatnak emberek csoportjaira), egyre korlátozottabb lesz az érvényessége egy ilyen általános inflációs mutatónak. Nem véletlen szerintem, hogy már régebben is külön számoltak nyugdíjjas inflációt, mert a nyugdíjjasok fogyasztói kosara jelentősen más volt mint az országos átlag.
Ha nincs a társadalom gerincét adó fogyasztási szokások mentén homogén középosztály, akkor valójában nincs kire "belőni" a fogyasztási kosarat, és a kapott mutató a társadalom egyre nagyobb részének lesz irreális...
-
Simia
junior tag
válasz
t72killer #17883 üzenetére
Árréses termékeket eleve nem is lenne szabad az inflás kosárban tartani
Miért? Ha tényleg veszik az emberek az adott terméket, akkor nem mindegy, hogy miért kell kevesebbet fizetni érte?
Persze ez azt feltételezi, hogy azok a termékek is benne vannak a KSH fogyasztói kosarában, amiken esetleg behozzák a kiesést a kereskedők, és ezért potenciálisan jobban emelkednek... Tehát a kérdés, hogy vannak-e ilyen termékek, mik ezek a termékek, és veszik-e ezeket az embrek. -
Simia
junior tag
válasz
Vision #17762 üzenetére
Hát, ez csak fogalmak kérdése hogy ki "gazdag".
Egy szimpla fogorvos a felső 10%-ba tartozik teljes jövedelem alapján, egy két fogorvosos család pedig a felső 3%-ba...
-
Simia
junior tag
válasz
Vision #17756 üzenetére
A fogorvosok nagyon gazdagok az USA-ban.
Átlag base salary $231,653 (persze van azért alacsonyabb adat is, ami szerint inkább csak a gazdag városokra jellemző a 200+k)Ehhez képest jeleneg 1 év MIT $57k. Ehhez jön hozzá hogy élned is kell, meg laknod valahol 5 évig.
Ezt egyre inkább nem engedheti meg magának az amerikai középosztály, de lassan a fogorvosok sem...
szerk: perspektívának itt a median household income: $80.610 -
Simia
junior tag
Előszöri is, köszönöm a hosszú alapos választ!
Azt hiszem azt értem, hogy ha tartalékvaluta a valutád, akkor az nagyobb hiányt okoz, és megöli az országon belüli gyártást minden olyan dologra mit külföldön is le lehet gyártani, ez pedig rosszat tesz az alsó középnek. Most már azt is elfogadom, hogy a tartalékvaluta előfeltétele a globalizácó (bár az USD már mintha a II VH után tartalékvaluta lett volna, persze akkor még arany alapon, pedig nem beszélhettünk még globalizált világról akkoriban)A másik irányra viszont, azt hiszem továbba sem adtál magyarázatot: milyen mechanizmus mentén lesz jobb az alsó közép helyzete, ha megszünik az USD tartalékvaluta szerep. Valahol azt is írod, hogy ha valamelyik ország kizsákmányolja a saját alsóbb rétegeit, akkor az begyürűzik más országokba is, ami meg mintha azt implikálná, hogy amíg globalizált a világ, mindenképpen szar lesz a szegényebb rétegeknek. Tehát én a Te magyarázatodból is azt olvastam ki, hogy a fő "ellenség" a globalizáció lehet.
(ami egyébként meg baromi hasznos volt az árak alacsonyan tartásában, meg abban hogy a nagy kereskedelmi blokkok nem szivesen háborúztak egymással, szóval az esetleges de-globalizáció baromi fájdalmas és veszélyes szerintem...)
Az angol fontos meglátásod elég érdekes, tényleg nem így szokták tálalni a dolgot. Ez kb olyan érzelmi reakció lehet, mint amikor a természetfilmben az oroszlán megeszi az öreg-beteg gazellát, aki amúgy is éhen-szomjan halna, de mégis mindenki a gazellának szurkol, az oroszlán ellenében, aki végülis valamiféle szolgálatot tett a "szavannának".
BlackV #17738
Azért valahol csodálatos, hogy ilyen idős korig aktív tudott maradni.
Tiszteletreméltó, hogy valaki tudja mikor kell elengedni a dolgokat. -
Simia
junior tag
válasz
Oppenheimer #17734 üzenetére
Szegény borzasztóan megöregedett.
Most először azt érzem rajta, hogy már nem olyan "éles" mint amilyen mindig volt...
Szomorú ezt nekem látni... -
Simia
junior tag
Ezt az összefüggést nem igazán értem.
Ha valami tartalékvaluta, akkor felértékelődik. Eddig világos.
Viszont ettől csak akkor megy el otthonról a termelés, ha a világ globalizát, tehát el tud menni máshová. Itt már volt egy extra feltétel, dehát a világ globalizált volt, és elvándorolt a kékgaléros munka (tehát ez már megtörtént), míg a gazdagok a tökejövedelmeikből szépen prosperáltak, szóval eddig akkor világos.Az igazi bajom a fordított iránnyal van, mert azt végképp nem értem.
Hogy lesz jobb az amcsi átlagembernek, ha már nem az USD lesz a tartalékvaluta, hanem mondjuk az EUR?
Ha most megszűnik a dollár tartalékvaluta lenni, akkor elveszti értéke egy részét, de ettől csak még kevesebbet fog érni a usákok fizetése. Az ipar ettől még nem települ vissza, mert egyszerűen annyit nem tud leértékelődni a dollár, hogy versenyképesek legyenek a vietnámi cipőgyári munkásokkal. Ha meg annyit romlik a dollár, akkor hiába települ vissza az ipar, baromi rossz lesz annak az USA munkásnak, akinek vietnámi bérért kell dolgoznia.Drágább lesz viszont az államadósság finanszírozás, tehát majd adót kell növelni, kiadást csökkenteni, klasszikus megszorításokkal kell majd élni. És gondolom, bármely politikus a megszorításokat nem a hipergazdagokon fogja kezdeni, márcsak lobbierejük meg donációs tevékenységük okán sem.
Az én megértésem szerint az igazi probléma az az, hogy a tőke a jövedelmek nőnek (és ezek szerintem egy gyengébb USA dollár esetében is nőni fognak), míg a bérjövedelmek meg kimondottan csökkenni fognak a mostani értékükhöz képest ha a dollár elértéktelendik...A megoldás (társadalmi kérdésben) az lenne, ha a tőkejövedelmek csökkennének a munkajövedelmek javára, ehhez viszont se ipar, se vámháború nem kellene, csak valahogy megadóztatni a hipergazdagokat, és a keletkezett pénzből oktatást, lakhatást, élhető városokat kialakítani a népességnek...
Ha most engedek alusisakos gondolataimnak, akkor lehetséges, hogy Trump mégis valamiféle mestertervet hajt végre. Ime: az igazi "gonosz" a globalizáció. Elmegy a termelés, és ha adóztatjuk a gazdagokat, akkor elviszik a vagyonukat külföldre. Viszont ha a világot sikerül megint egy nagyon veszélyes helyjé tenni, akkor a gazdagok nem menekítenék ki sem a pénzüket az USA-ból, sem a termelést. Ehhez az kellene, hogy mindehol veszélyben érezze magát az USA tőke, és akkor hazamenne, és lehetne adóztatni.
Persze Trumpot elnézve nem valószínű, hogy ilyen 5D sakkot játszana, de ki tudja...
-
-
Simia
junior tag
válasz
student #17716 üzenetére
Ezt én továbbra sem értem.
Ha a PS/Xbox Kínában készül, és az USA behozatali vámot vet ki a termékre, amit az USA-ba behozott készülékek értéke alapján akarnak beszedni, akkor miért drágul nálunk a termék, aholis NEM vetettek ki vámot Kínára?
Most tényleg az itteni bevételből akarják fedezni az USA veszteségeket/kiesett profitot?
Miért nem divergálnak az áraik a világon? Pl. lehetne USA 500 USD, EU 350 EUR.
Az USA piacon továbbra is relatíve ugyan abban a helyzetben maradnának egymással szemben, meg itt is. Miért kell a fogyasztói áraknak "paritáson" lenni, ha egyszer más az adóterhelés? (Pl. a magyar ÁFA benne is szokott lenni az árakban...)
Ha az EU-ban is emelnek az eleve felveti a kartell gyanút (mármint hogy két elvileg kompetitor egyszerre emel), ahelyett hogy versenyeznének. Ezt szerintem nem lenne szabad hagyni nekik hogy kibabráljanak az EUs felhasználókkal. Remélem a versenyhivatal kiszab valami jó kis büntit rájuk, mert nem lenne jó, ha ebből rendszer lenne...
Most akkor innentől minden világcég ezt fogja csinálni, hogy az USA market share-hez ragaszkodnak (mert hátha Trumpli egyszer elbukik), a profitot meg -némi illegális piacmanipuláció után- kipótolják ahol lehet, pl. itt? -
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #17680 üzenetére
A basic definíció (nem vagyok közgazdász): GDP = C + G + I + E - M
Consumption, Gov. spending, Investment, Export, iMport.
Ha sokat importálunk, az csökkenti a GDP-t.
Ha az importot fogyasztássá konvertáljuk, akkor pont 0 a hatása, szerintem julius666 erre utalt. -
Simia
junior tag
válasz
Elemental #17599 üzenetére
mondjuk az is igaz, hogy ez nem nyomja fel az inflációt, mert minden számla nélkül megy.
Én azt várnám, hogy a KSH a számla nélkül igénybevett szolgáltatásokat is beszámítja valahogy az inflációba. Vagy a számlával igénybe vett szolgáltatási árakon (mint proxy-n) keresztül, vagy valami becslésel...
-
Simia
junior tag
Hogy Ray Dalio-t parafreziáljam (rosszul): egyik ember "herdálása" a másik ember bevétele.
Mi elherdáltuk, valakik viszont megnyerték.Fontos lenne megtudni, hogy kik vannak a rossz üzletek túloldalán, mert ha ott is a Matolcsy klán van, akkor esetleg lenne esély visszaszerezni belőle valamennyit.
-
Simia
junior tag
-
Simia
junior tag
Nem bírtam ellenállni.
Eladtam a VWCE-ket amiket 110-en vettem 118-ért.
Mentségemre legyen mondva, hogy 1-2% körüli mennyiségről beszéljünk, tehát ez a "szerencsejáték-élményért" ment csak, és ezzel megint 10% cash-ben ülök, mind november óta végig...
Kicsit elszakadva a napi történésektől, szerintem nagy szerencse kell a világnak ahhoz, hogy hogy tényleg a tegnapi legyen a mélypont ebben a ciklusban... -
Simia
junior tag
válasz
PredatorZoli #16937 üzenetére
Nade akkor holnap eladni kell, vagy venni?
Trump egy cseppet sem lett sem okosabb, sem meggondoltabb, sem etikusabb az éjszaka folyamán, tehát a hullámvasút valószínűleg folytatódik. És ha folytatódik, akkor lefele azért több a tér mint felfelé. Vagy?
-
Simia
junior tag
válasz
Joe123 #16824 üzenetére
Nincsenek illúzióim. A múltbéli üzleti "sikereiből" sem tanult. Illetve kicsit talán mégis: azt hogy nem az a lényeg hogy mi van, hanem az hogy mit hisznek. És azt hogy mit hisznek sokkal könnyebb befolyásolni, mint azt hogy mi van. Ezzel jó sokáig el lehet lavírozni.
Trump olyan mint a viccbéli agresszív kismalac, és pont úgy is fog leszállni a bicikliről. Vagy csak simán azt állítja majd, hogy még mindig rajta ül, és Sleepy Joe Biden próbálta lelökni, de nem sikerült, mert senki nem tud olyan jól biciklin maradni mint ő. -
Simia
junior tag
válasz
Oppenheimer #16702 üzenetére
Van ez az elmélete, hogy változik a világrend.
Szerintem egész koherens, és már évek óta ezzel házal.
Mindig elmondta, hogy az USA visszaesése törvényszerű, ha a kihívó hatalmak eljutnak ey bizonyos szintre, akkor durva konfliktusok lesznek a világban. Persze azt nem lehet tudni hogy pontosan mikor következik ez be. Lehet hogy 10 év, lehet hogy 50, de az is lehet hogy 100, de előbb utóbb bekövetkezik.Szerintem ezt a mostani Trump dolgot ebbe a keretbe illeszti, és az ő nézőpontjából ez a "rücskös" politika valóban erős indikátora annak, hogy most lesz a nagy generáció váltó konfliktus a kihívó és a regnáló hatalom között, és a kihívó hatalom a jelen világban leginkább Kína...
-
Simia
junior tag
válasz
julius666 #16578 üzenetére
Btw számomra még mindig mókás, hogy amikor a nyilvánvaló bohóc a vámos ígéreteivel választást nyer, rallizik a tőzsde, majd amikor elkezdi megvalósítani az ígéreteit (na meg hát bohóc módon), akkor beszakad a tőzsde...
Azt hiszem ez azért van, mert a lakosság már el sem tudja képzelni hogy egy politikus nem hazudik. Lehet, hogy ez maga is válságjelenség már... -
Simia
junior tag
válasz
t72killer #16442 üzenetére
Romlik az apple profitabilitása és amelyik piacon csak tud, árat emel.
Hm... Dehát eddig is ezt csinálták nem? Minden piacon megnézték, hogy az adott piacon mit tud a fogyasztó kifizetni, aztán annyit kértek. Pl. megnézték mit tud az Európai fogyasztó kifizetni (azért az egész európait egyben, mert az EU egy egységes piac és nem lehet az árakkal nagyot játszani), és az + a helyi áfa volt az EUs országonkénti ár.
Ha megtehették volna, minden országban más árat szabnának, de a szabadkereskedelem miatt ez nem lehet.
Ha elfogadjuk, hogy eddig is profitmaxiumon voltak minden egységes piacukon, akkor ez azt jelenti, hogy nem fognak árat emelni itt...
Szerk: esetleges magyarázatként egy jövőbeli áremelkedésre az jutott eszembe, hogy mivel kevesebb telefon eladásra számítanak az applinál, a rosszabb méretgazdaságosság miatt esetleg mindenhol nőnek majd a költségek, és ez kihathat az itteni árakra is...
naiv lenne azt gondolni a vám okozta plusz költségeket nem fogják ugyanúgy beépíteni a termékek alap árába
Szerintem is beépítik a vámokat az árba, de az USA vám nem az alapárba épül majd be, hanem az USA árba. Gondolom a magas magyar ÁFA sem volt beépítve az USA árba, és most a magas USA vám sem lesz benne az EUs árban...
Persze ha a vámok tényleg a gyártást fogják megdrágítani, akkor azt szerintem is beépítik majd az alapárba, de ifón esetében nem hiszem hogy túl sok komponens utazik az USA felől Kínába...
-
Simia
junior tag
válasz
AMD Power #16428 üzenetére
Ezt egyébként nem értem.
Miért lesz drágább nálunk az iPhone, ha az USA vámot vet ki Kínára? Az az USA árat fogja felnyomni, nem a magyart...
Ez szerintem csak egy ilyen hibás gondolatmenetre épül, hogy a magyar ár az USA ár * USD * 1.1 * 1.27 volt eddig, és ha az USA ár 35%-kal nő, akkor biztos a magyar is fog, pedig szerintem nem...
-
Simia
junior tag
válasz
Mercutio_ #16014 üzenetére
Ki kellene számolni...
Állampapír oldalon a visszaváltási 1% (más költség nincs), az ETF oldalon meg ott van hogy kisebb a kamat, 15% az SZJA, a vásárlás/eladás költségei, a devizakockázat, plusz hogy a bevallással is szórakozni kell...
Érzésre 1-2-3 éves időtávon nem éri meg, de ha hétvégén még lelkes leszek, lehet hogy számolgatok egy kicsit...
-
Simia
junior tag
válasz
BlackV #16010 üzenetére
Valóban macerás az államkincstárhoz képest egy ib nyitás
Meg nem is alternatívája a két dolog egymásnak.
IB -> tőzsde, deviza -> TBSZ -> illikvid -> hosszútáv
MÁK -> ÁP -> likvid befektetésHa olyan célokra tennél félre, mint nyaralás, felújítás, esküvő, költözés, autó, nyaraló, akkor arra csak a MÁK jó, az IB nem...
-
Simia
junior tag
válasz
j0k3r! #15970 üzenetére
Hát, igen. A "buy and hold + széles ETF" arra a feltevésre alapul, hogy a világgazdaság, azért szépen gyarapszik. Egyes szereplők mennek erre-arra, de nekünk elég az átlag.
Ha most a teljes világgazdaság fog zsugorodni, mert mondjuk vége lesz a globalizációnak, akkor bizony lehet hogy vége a VWCE and chill-nek...
Ilyenkor azt hiszem a kisbefektető beszopja. -
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #15955 üzenetére
Valaki úgy látszik a fizika óra mellé járt és mellesleg ez 3 éve volt, 2022-ben, miközben mindegyik PHEV tudja ezt a fícsört kb. azóta, hogy először megjelentek 2014-2015 körül.
A Prius III PHEV pl. nem tudja.
-
Simia
junior tag
válasz
forceberg #15931 üzenetére
Az jó lesz. Nálunk csak a T szolgáltat, valami szutyok régi T-Kábeles infrastruktúrán. Lassú és drága, cserébe megbízhatatlan. Egyetlen előnye, hogy "van".
Faja lenne, ha elüldöznék őket is, és akkor maradna egyetlen lehetőségnek az [RFC 2549]
.
-
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #15828 üzenetére
Ezt nem értem. A vámot azt mi fogjuk megfizetni. Drágább lesz tőle a szolgáltatás, pont úgy, ahogy az ÁFA drágíítja. Vámolni azt érdemes, ahol van alternatíva (ideális esetben EU-n belüli alternatíva), és ezzel a fogyasztókat/felhasználókat az alternatíva felé kell terelni.
Pl. ha az emberek/cégek nem használnak Google-t, vagy drágábban jutnak mondjuk a Gemini-hez akkor az az EUs cégek versenyképességének tesz rosszat, tehát összességében rosszabb nekünk.
Most tényleg rá akarod terelni az EU-t a kínai IT infrastruktúrára? Az USA-nak még lehet más elnöke, de Xi és a Mennyei Birodalom örök... Ez szerintem kb. annyir átgondolt részedről mint Trump részéről a sajátja, de az is lehet hogy mégkevésbé.
Szerintem ha vissza akarunk vágni az USA-nak, akkor olyan szektort kell keresni, ahol az alternatíva létezik, nem sokkal drágább, és a piac árrugalmas. Akkor az lesz a hatás hogy kevesebb USA terméket veszünk, nekünk nem fáj, de az usa exportőrnek igen (a csökkenő forgalmon keresztül). Nem hiába vámoltuk eddig a Levis farmert, a Tenessee Whiskey-t, a Harley-t és más egyéb "felesleges" dolgokat, amik nem szükségesek az EU gazdaságának működéséhez.
-
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #15788 üzenetére
Még mindig nem mondtál alternatívát, csak a kp. hibáit sorolod.
[a számlapénz nem decentralizált, nem offline]
Szerintem lassan ez a kérdés is nyugvópontra jut, ahol nem jönnek be új érvek sem pro, sem kontra. -
Simia
junior tag
válasz
Major Lion #15782 üzenetére
Ez méltatlan.
#15783kardkovacsi
Miért mondod hogy rossz és elavult a kp.?
Mint fentebb említettem, nem ismerek más általánosan elterjedt elosztott fizetési rendszert a kp.-n kívül.#15784Ringman
Igen, ez igazságtalan. Meg főleg kis helyeken lehetne hogy nem ATM van, hanem a kisbolt ad ki pénzt is. Mintha lett is volna ilyen kezdeményezés pár éve, nem? -
Simia
junior tag
válasz
Major Lion #15761 üzenetére
Nem tudom mivel foglalkozol,
Faxgépeket szerelekde gyakorlatilag barkinek tudok penzt kuldeni anelkul hogy kiemennek egy ATM-hez kp-ert
Még igen, és szeretném hogy ez így is maradjon.#15762buherton
Te abból indulsz ki, hogy az állam jó, és hogy mindig is jó lesz.
Ez már most sem igaz.
Eszembe jut az anyuka, akinek a gyereke sclerosis multiplex-es volt, és THC mentes CBD olajat sem tudott venni legálisan, pedig a gyereken segített (vagy nem, se ez más kérdés most).A dózse nagy vihar kavarva azt tweetelte pár napja
Stalin, Mao an Hitler didn't murder millions of people. Their public sector workers did
Ez nyilván ordas nagy csúsztatás abban a kontextusban ahogy ő használta, de mint minden jó csusztatásban ebben is jelentős igazság van: a világ legdurvább igazságtalanságai törvényes keretek között lettek elkövetve.A törvényes nem feltétlenül jó, vagy etikus.
#15763Ringman
Igen, de én azt gondolom hogy ha nincs rá igény, akkor is érdemes életben tartani a kp.-t. Fontos, hogy legyenek opcióink egy olyan fontos rendszerre mint a fizetés.
A bankok meg nyilván kapálóznak, én is ezt tenném a helyükben, ha az állam a nyakamba varrna egy valószínűleg veszteséges üzletet -
Simia
junior tag
válasz
Tesztelo.hu #15773 üzenetére
Érteni én sem értem mit miért csinálnak, néha gyanús ők sem :-).
Nem feltétlenül vádolnám őket azzal hogy hosszútávú koherens terveket hajtanak végre úgy általában... -
Simia
junior tag
válasz
szabi__memo #15751 üzenetére
Igen, nekem a jelen szint megfelel.
Amit nem szeretnék, hogy ettől jobban háttérbe szoruljon, mert magától egyébként ez történik... Pl. nagyobb összegű kp.-t szerettem volna bejuttati egy bankszámlára pár napja. A befizetének már egész komoly díjja van, meg kell jelenni személyesen, felveszik az összes adatom, stb. A legjobb a bankautomatás befizetés volt a saját bankomhoz, de ilyen automata meg elég ritka, megyeszékhelyeken sem mindenhol van.
#15752buherton
A feketegazdaság a gazdaság azon része, ami "törvénytelen", a törvényt pedig a hatalom határozza meg. Ilyen értelemben nekem a feketegazdaság felesleges és káros ha szuper jó a kormányzat, de ha nem az, akkor meg szükséges rossz. Szerintem erre jó példát hoztál Kínával: ott speciel betiltották a készpénzt, hogy jobban tudják kontrollálni a lakosságot.
#15754Major Lion
Ezt úgy értettem, hogy ha kp.-vel fizetek X-nek, akkor az a tranzakció csak kettőnkön áll.
Mindegy hogy van-e bankszámlája, hitelképes-e, mit veszek, magyar állampolgár-e, veszek, vagy eladok, ketten megegyezünk, rendezzük a tranzakciót, és vége az ügyletnek.Ritkán élek ezzel a lehetőséggel, de meggyőződésem, hogy egy alternatív fizetési rendszer gátja lehet egy ilyen kínai szinten túlburjánzó államnak, ami mindenről tudni akar, és mindent kontrollálni is szeretne.
-
Simia
junior tag
válasz
Ringman #15747 üzenetére
Népszerűtlen vélemény: nem olyan nagy baj ez.
A kp az egyetlen széles körben elérhető, elosztott fizetési "rendszer". Amíg a kormányunk olyan amilyen (meg azért utána is), én örülök a lehetőségnek hogy lehet a zsebemben X Ft, aminek az elköltését senkinek nem kell engedélyeznie, és senki nem trackeli. -
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #15713 üzenetére
Azt gyanítom, hogy hamarosan kivágnak minket innen a francba, ezért próbálom röviden lezárni a mondandómat:
A témát Te ezzel a felvetéssel határoztad meg:
#15698kardkovacsiValószínűleg az EU nagy lehetősége lesz ez arra, hogy akár a USA fölé kerekedjen egyszer.
Ennek a célnak az eléréséhez nem elég egy olyan hadsereg aminek a fő profilja a honvédelem. Ha Afrikában kell pozikat szerezni, vagy a Dél-Kínai tengeren járőrözni, vagy védelmet kínálni Japánnak, akkor a hegyivadászok nem elegendőek, hanem igenis kell 5-10 nukléáris meghajtású hordozó. Márpedig az USA ezt most megteszi, Kína a szárnyait próbálgatja, ha nagyhatalmi pozit akarunk, ez nekünk is kötelező lesz.
A nemzettudatot csak a szükséges mértékig mosom össze a demokráciával.
Lehet hogy nem volt világos mire gondolok, kifejtem 2-3 mondatban.
Egy authoriter államban nem kell közösségtudat, mert az összetartó erő a hatalom ereje. Ha egy ilyen államban azt mondja a hatalom hogy háborúzunk, akkor háborúzunk. Ezt látjuk most Oroszországban. Ha egy ilyen hatalom meggyengül, akkor az az állam szétesik. Kb. ezt láttuk Irak, Szíria, Afganisztán esetében (szerk: a lényeg kimaradt: ahol ezek után vissza is süllyedtünk a törzsi nemzetiségi keretek közé) .Egy demokráciában nincs külső erőszakos összetartó hatalom. Ha lenne, nem nem beszélhetnénk demokráciáról. Az emberek meggyőződésük mentén cselekszenek, és olyan kormányokat választanak, amik a meggyőződésüket képviselik. Ezért demokrácia akkor viselhet hadat, ha azt a lakosság széles rétegei támogatják. Demokráciában ezért fontos az a plusz összetartó erő, ami autokráciákban (az általad emlegetett 200 évvel ezelőtt) nem volt szükséges, mert amikor a saját gyerekdet hozzák haza zinkkoporsóban, akkor azért felteszed a kértdést hogy mivégre ez a hadakozás.
A tudományos részt csak röviden kommentálom. 50% mindenhol hülye, de ettől még a nagy kutatócentrumok, a kockázati tőke, meg a szabadalmak amikből pénzt lehet csinálni azok USA-ban vannak jelenleg. Ez szerintem nem változik 10 éves távon.
-
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #15704 üzenetére
A bevándorlás már most politikiai instabilitást szül.
Ásványkincsre arra gondoltam, hogy enrgiahordozók, ritkaföldfémek. Ezek jó részét authoriter rezsimektől kell megszerezni, nem piacgazdasági keretek között.A bevethető hadsereghez meg (nem "badarság!") kell valamiféle közösségtudat (akkor ne hívd nemzettudatnak), ami alapján egy társadalom azt modja, hogy ja, végülis közös célokért akár hajlandóak vagyunk saját fiainkat is feláldozni. Az emeri élet az ultimatív áldozat. Operetthadsereget, meg békefenntartókat tényleg ki lehet építeni 10-15 év alatt, bár azért azt is megnézném hogy 15 év alatt mekkora repülőgéphordozó anyahajó flottát építünk ki. Tippem szerint marad majd az egyetlen meglévő francia. Azzal nem lehetünk "globális hatalom".
A másik érvedre, hogy a "nemzettudat" csak párszáz éves konstrukció azt tudom mondani, hogy ez igaz, de párszáz éve olyan világ volt, ahol kényszerrekrutálták az embereket, a vezetőket pedig nem választották, hanem öröklődött a hatalom. Oda azért nem akarok visszamenni még egy közös hadsereg kedvéért sem.
A tudományos résszel egyetértek, igen fontos lenne az Európai tudományos kutatás, illetve az alkalmazott kutatás erősítése.
Az Amcsi agyelszívás viszont folyatódni fog, amíg a nagy pénzek meg a jó koponyák odamennek, amíg a legjobb egyetemek ott vannak. Trump kis keserű pirula, de nem hiszem hogy teljes trendfordulót jelentene az agyelszívás tekintetében. -
Simia
junior tag
válasz
Tyler Durden #15701 üzenetére
Én nem is értem, hogy legkésőbb 2014-ben Krím után, hogy a francba nem esett le a politikusoknak, hogy nahh akkor most fegyverbe.
Én azt hiszem értem.A Krím az félig meddig "rendben" volt.
A krímben sosem volt ukrán többség, historikusan nem tartozott Ukrajnához. 1954 óta volt csak ukrajna része, és igen jelentős orosz érdek fűződött a Krím kontrolljához, mint pl. a Szevasztopoli tengeri bázis, illetve az Azovi tenger kijáratának kontrollja.
Sokan gondolták azt, hogy a Krím elfoglalásával Oroszo. stratégia céljait megvalósította, és még Ukrajna NATO csatlakozását is megakadályozta azzal, hogy területi vitát kreált a két ország között, így ezzel (meg a Donyecki és Luhanszki szakadár Népköztársaságok megtámogatásával) vége is lesz a nyomulásnak.Szerintem nem is lett volna semmi '22-ben, ha Putin népszerűsége nem esett volna a COVID kapcsán, de sajnos esett, és ilyen helyzetekben egy kis könnyű háborúval szokott erőt mutatni mindenki legnagyobb örömére...
-
Simia
junior tag
válasz
kardkovacsi #15698 üzenetére
Valószínűleg az EU nagy lehetősége lesz ez arra, hogy akár a USA fölé kerekedjen egyszer.
Nem, nem lesz.
Az EU-nak sem demográfiája, sem ásványkincsei, sem hadserege, sem nemzettudata, sem egységes hatalmi struktújása nincs ahhoz hogy az USA szerepét átvegye.Az EU-nak nem arra kellene koncentrálni hogy az "USA fölé kerekedjen" (mert ez majd a 101-dik lépés lesz majd talán), hanem arra hogy összeszedje magát, és a legalapabb minimumot teljesítse mint föderalista állam. Még ettől is fényévekre vagyunk.
-
Simia
junior tag
Értem. El tudnád mondani, hogy VWCE esetén hol hibás az a gondolat, hogy az ETF tartással egész addig pozícióban maradsz az index által tartalmazott részvényekben, amíg azok ki nem esnek az indexből?
Szerintem egy olyan mechanizmusra számítasz, ami nincs. Ha egy részvény esik, VWCE esetén sem fogják re-balance-szal csökkenteni a kitettséget. A kitettség attól fog csökkenni, hogy elszenvedtük az árfolyamesést, és a maradék részvények arányában esett a kitettség.
Ez azt jelenti, hogy egy VWCE esetében egy leáldozó részvény (vagy részvények, vagy akár az egész USA piac) teljes esését realizálni fogod a vásárlás, éa a közözött, hogy az egyes részvények annyira elértéktelenednek, hogy kiesnek az indexből.Ha valahol hibádzik ez a gondolat, akkor kérlek mondd meg, mert nem szeretnék tévedésben élni :-).
-
Simia
junior tag
Ez volt az eredeti állítás:
#15566kovsol
Amennyiben az USA gazdasági szerepe csökken majd a világban, úgy súlyozódnak át ennek megfelelően a indexkövető ETF-ek.
Tehát index követő ETF-ekről volt szó.
Az állítás egyébként igaz, az indexkövető ETF-ek lekövetik majd a változást, de csak lassan, és te végig poziban leszel az ETF-en keresztül.
-
Simia
junior tag
Az etf-ek rebalanszolnak időszakosan.
Az attól függ. Egy S&P500 az nem rebalanszol, mert nem kell neki.
Ha egy cég kiesik az indexből, akkor eladja a részvényeket, ha bekerül egy cég, azt megveszik. Na jó, ilyenkor lehet hogy kicsit hozzá kell nyúlni másik holdingokhoz is.De általában azt a szakaszt amíg mondjuk az Apple kibucskázik a top 500 cég közül szépen végignézed.
-
Simia
junior tag
Igen, teljesen igazad van, lehet erre exponenciális görbét illeszteni, és hosszú távon még egész jó is lesz az illeszkedés.
Amire gondoltam a "szépen" illeszkedéssel az az, hogy infla adjusztálva pl. 1973-1982 között nem nőtt az S&P500, és ezzel megtörte hosszabb időre a trendet.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- HP notebook topic
- Stellar Blade
- Nintendo Switch 2
- Melyik tápegységet vegyem?
- Netfone
- Kezdő fotósok digitális fényképei
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Mielőbb díjat rakatnának a görögök az olcsó csomagokra az EU-ban
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- További aktív témák...
- Újszerű Asus ExpertBook B1 B1500 - 15.6" FullHD IPS - i5-1235U - 16GB - 512GB SSD - Win11 - Garancia
- Redmi Pad Pro, 6GB/128GB, még garanciális
- Honor 200 Pro 512GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Lenovo Thinkpad L14 Gen 4 -14"FHD IPS - i5-1335U - 8GB - 256GB - Win11 - 2 év garancia - MAGYAR
- Apple iPhone 14 PRO - 128GB - Deep Purple - 85% akkumulátor
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 5500 16/32/64GB RAM RTX 4060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte A620M R5 7600 32GB DDR5 512GB SSD RTX 4070 12GB ZALMAN S2 TG EVGA 650W
- Realme 7i 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Samsung Galaxy S22 Ultra , 8/128 GB , Kártyafüggetlen
- Samsung Galaxy A12 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest