Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#89) Yoshida válasza Mana86 (#84) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Nekem is ment kedvencek közé a topik :)

Ha minden jól megy, idén kezdünk építkezni, és szeretném már előre kiépíteni a lehetőségét a későbbi okos vezérlésnek. Villanyt faterrel fogjuk csinálni, így ha eléggé előre gondolkodunk, akkor minimálisra lehetne csökkenteni a rádiófrekis kommunikációt. Lehet, hogy stabil, de nekem a pc wifi-vel is inkább rossz tapasztalatom van, kábelen valahogy minden stabilabb :) (de ha azt mondjátok, hogy ezen a szinten, kis adatok mozgása esetén teljesen megbízható a rádiófreki, akkor átgondolom újra a dolgot)

Mivel még nem szereltem ilyet (mindjárt nézek is az imént említett pack-ot, pi3-arduino-pár szenzor, van most valami best-buy ajánlat?), adódik a kérdés: a vezeték nélküli kommunikáció hogyan működik? Gondolok arra, hogy ha kiesik a szenzor, tudomást szerzek-e róla?
Pl. egy sufni ajtó nyitás érzékelője. Itt tipikusan olcsóbb lenne, ha nem kell kivinni a föld alatt egy új vezetéket, de tudni kéne róla, ha mégse aktív az érzékelő :)
(bár ez is újonnan épül majd, és kelleni fog kábelt vinni világításnak, a 230V vezetékek mellett lehet vinni szenzor kábelt is, vagy bezavar? 2 csőben esetleg?)

Egy pi3-arduino-domoticz(vagy openhab) kombóval meg lehet csinálni a következőket?

-Zsaluzia vezérlés: itt annyi a plusz, hogy bentről a falról egy nyomógombbal majd lehet kézzel felülbírálni, de alapból mindig úgy állnának a lamellák, hogy a nap épp ne süssön be, csak a szórt fény. Kivétel talán a tél, ott mindig jöhet a fény :D Szóval be lehet szerezni az adatokat, hogy az év melyik napján hány órakor milyen magasan van a nap, és ahhoz kell egy lamella szöget állítani. Ilyen egyedi dolgot be lehet állítani egy domoticz, vagy openhab-ban?

-lámpák vezérlése gondolom nem gond.

-fűtés: elég komplikált vezérlés kellene, a nappali-ebédlő-konyha-folyosó-előszoba egy légtér, ezt egy fűtésre optimalizált légondi fogja fűteni, azt hiszem ebbe nem is kell majd nagy beleszólás, viszont a távoli félszobákban, illetve fürdőben lenne egy 450-750W-os elektromos panel. Olyan okos vezérlést szeretnék, ha pl. nyitva az ajtaja a szobának (hálószoba pl. napközben lehet nyitva) akkor az elektromos panel minél kevesebbet dolgozzon, inkább a légkondi melege jusson a szobába. (szellőztető rendszer is lesz, ez is segíti majd a levegő áramlását)

-következő amit utálok a kulcsok :D mindenképp valami kulcsmentes házat akarok(-unk :D ), kapu, és ajtó nyitását is valami egyedi módon lehetne megoldani. Láttam 1-wirenél valami token alapú gyűrűt, talán kártyát is, ilyesmi érdekelne, vagy egy nfc leolvasó, odaérintem a telefont, és már nyílik is a zár. De ezt is központilag kéne vezérelni. Plusz lehetne bele valami egyedi dolog, a ház wifijén a telefonnak meg kell jelennie (akár lehetne játszani certificate-ekkel is) ahhoz, hogy az nfc-s azonosítás után ténylegesen kinyissa az ajtót, ilyesmi.

Ezt is meg fogom tudni oldani a pi3-arduino-domoticz kombóval? Persze értem hogy kellenek illesztők még, de pont ez a kérdés, hogy mivel tudom a legkevesebb tákolással elérni ezeket a funkcionalitásokat. Azt látom hogy az elterjedt usb-1wire illesztőt támogatja a domoticz. Akkor innentől hw ügyileg nincs gond pl. a tokennel, de kéne valami szoftver, ami lekezeli, ilyen meg nincs ha jól látom, nem hiszem hogy egyből menne a dolog.

arduino esetén milyen vezetékhosszal lehet operálni? 30-40m simán kelleni fog nekem. (ha nem rádiós lesz)

Bocs ha hosszú volt, és tömény.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.