Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14601) tothbe válasza Zolee897 (#14600) üzenetére


tothbe
addikt

48 amperig nem kell fizetni csak ha afelett vagy akkor. Akkor meg az a fix díj van amit kardkovacsi is írt.

By(e) Tothbe

(#14602) kistank82


kistank82
csendes tag

Sziasztok!
Letöltöttem az új FusionSolar appot, de mikor belépnék azt írja ki, hogy nem jó a felhasználó nevem vagy jelszavam, pedig biztos, hogy jó. Új accountot kellene létrehozni? Nektek működik rendesen?

(#14603) senki68 válasza tothbe (#14601) üzenetére


senki68
senior tag

Most az inverter teljesítménye számít, vagy az a megszakító értéke ami az órán van?

(#14604) tbc2 válasza Chal (#14591) üzenetére


tbc2
tag

Köszönöm. Mindennél távolabb áll tőlem a fél szavakon való lovaglás, de mivel túl nagy az impactje (1M Ft), ezért szeretnék biztosra menni.

A MÁK irányába történő támogatás beadás várhatóan július 1 után fog megtörténni. Tudom, tisztában vagyok vele, hogy a MÁK irányába történő beadás időpillanata ezügyben nem oszt, nem szoroz, a telepítés időpontja számít csak, de akkor július 1. utáni beadás és márciusi telepítés esetén is csak ezt a három doksit kell beadnom, ugye?

(#14605) senki68


senki68
senior tag

Ma megérkezett az áru egy része. Inverter jelenleg nincs, majd a szerelőcsapat hozza, állítólag, optimalizálót sem hoztak.
Viszont hoztak AC kábelt 60 métert, amit már rég betettem a helyére, hoztak DC kábelt 100 métert, persze van már itt 60 méter, hoztak szarufatartót 50 db-ot, de minek, mikor nem cseréptető, hanem trapézlemez.

Longhi Solar 370-es panelra szerződtem, erre hoztak, sose hallottam róla, Phono Solar PS375M4H-20/UH panelt.
Hát nem lesz fekete panel fekete kerettel.

(#14606) lzolka válasza kistank82 (#14602) üzenetére


lzolka
csendes tag

Délelőtt az új mobil app-ban csak a telepítői bejelentkezés működött, a felhaszálói nem. Most azt írja ki hogy "Operation failed due to a service error". Az asztali gépen eddig a https://eu5.fusionsolar.... oldalon léptem be, most már ez nem létezik, a https://intl.fusionsolar..... pedig nem fogadja el az eddig működő felhasználónevet/jelszót.
Még várni kell egy kicit...

(#14607) 7Heads Drago válasza MrZed001 (#14531) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Kire írjak rá? A napelemes cég intéz mindent. Vagy van valaki intézhet valamit a szolgáltatónál?

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#14608) korcsi válasza senki68 (#14605) üzenetére


korcsi
veterán

Adatlapja alapján nem rossz panelek.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#14609) Geresics válasza senki68 (#14605) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Van egy erőművünk Phono Solar panelekkel. Tökéletesen hozza az átlagot! Ugyan olyan jó, mint bármi más! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#14610) senki68 válasza korcsi (#14608) üzenetére


senki68
senior tag

Ezt mondja a fiam is.

Engem csak az bosszant, hogy nem erre szerződtem. Nem egyeztettek velem, hogy az nincs ez van jó lesz e?
Gyakorlatilag a pénzemért kész tények elé vagyok állítva.

Nekem ez átverés. Nem azért mintha rossz lenne a panel, de mikor a sok sok ajánlat közül válogattam, ott szempont volt az is, milyen panel. Ez kb olyan, hogy veszek egy új autót és nem azzal a motorral kapom amivel megrendeltem.

(#14611) senki68 válasza Geresics (#14609) üzenetére


senki68
senior tag

Kösz.

Amit a fiam kibogarászott mi a különbség a Longhi és a Phono közt.

"ugyanaz a teljesítmény gyakorlatilag ha rendesen süt rá a nap, de a phono solar nagyobb feszültséggel, kisebb árammal éri el

elvileg olyan hogy MPPT, maximum teljesítménypontot követő egység, ami próbál optimalizálni, hogy a legtöbbet kihozza belőle

ha van olyan bekötve, akkor jobb a nagy feszültség, kis áram

ha nincs, akkor kis feszültség, nagy áram a jobb"

Kérdés, hogy az SE inverter tudje e ezt a teljesítménypont követést.

(#14612) tothbe válasza senki68 (#14611) üzenetére


tothbe
addikt

SE inverter mellé teljesen mindegy, mert az úgyis csak az optimizerekkel kommunikál meg csinál bármit is. Azok meg megoldják a többit a saját rájuk kötött panelekkel, kb mindegy milyenek.

By(e) Tothbe

(#14613) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

A H tarifás óra és a napelem üti egymást? Ezt eddig nem is olvastam....
MrZed001: Beszéltem a szolgáltatóval. Nem tudnak semmit az Mgt-mről sőt ilyenről ő még sose halott pedig 10 éve ott dolgozik. :C Aztán miután mondtam neki hogy minek a rövidítése már képbe került. A panaszomra 15 napjuk van hogy válaszoljanak. :C
A napelemes cégnek rengeteg igénye van beadva. De nagyon lassan dolgoznak. Remélem kitolják a dátumokat ennek fényében.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#14614) lasse001


lasse001
senior tag

Sziasztok. A Pentele Solar-ról tudtok valamit?

(#14615) n@p@lm válasza lasse001 (#14614) üzenetére


n@p@lm
őstag

Próbáltam telefonon elérni őket (több számon is), nem sikerült.
E-mailt nem írtam....

(#14616) Balázzs válasza lasse001 (#14614) üzenetére


Balázzs
senior tag

Pentele és társai (pl. sunelectric) sajnos "vizsgálat" alatt vannak, működésük erősen korlátozott, nekem azt ígérték dolgoznak, hogy megoldják az ügyfelek problémáit és pár nap türelmet kértek, de nem sok jóra számítok sajnos.

(#14617) rígel válasza lasse001 (#14614) üzenetére


rígel
őstag

A Pentelének vége, nagyon úgy fest

(#14618) rígel válasza n@p@lm (#14615) üzenetére


rígel
őstag

Nem is fogod, sem e-mailben, se messengeren. jó sokan szarban maradtunk a az ÁFA mutyizásuk miatt

[ Szerkesztve ]

(#14619) MrZed001 válasza 7Heads Drago (#14613) üzenetére


MrZed001
tag

Első dolgom lenne írni nekik email (már csak hogy írásos és iktatott nyoma legyen).
Ha ELMÜ-s vagy eloszto@elmu.hu -ra (minden adatoddal, név, cím, óraszám, ... , ami MGT igénylőn szerepel mind legyen benne ). EON-nak is van ilyen címe.
Leírva a szitut és hogy náluk van a beadott MGT cég által, és mióta.
Ha Pentelés vagy (akár ha nem akkor is) mögé, hogy cég problémái miatt átvetted saját ügyeid intézését, és innentől erre az email címre kéred a választ.

MGT-hez nem kell napelemes cég.
Ha tudod milyen invertert akarsz tenni és mekkorát (ELMÜ-nél MGT része, EON-nál csak az hogy hány kW-osat) akkor kitöltöd MGT, elküldöd, kapod a választ.
Ezt utána bármely telepítőnek át tudod adni.
Meg a reg.szerelő is kéri, ha valamit pl bővíteni kell (és nem a napelemes cég hozza).

(#14620) ancika14 válasza bekesizl (#14577) üzenetére


ancika14
lelkes újonc

Nem mélyedtem el ennyire a témában, de ez a sor változott az eredetihez képest 2021.04.01.-i dátummal.
Eőbb-utóbb kiderül, mit is jelent.

(#14621) Chal válasza tbc2 (#14604) üzenetére


Chal
addikt

Igen, ehhez a részéhez nem nyúltak, viszont ha jól rémlik akkor ez nem is volt rendeletbe foglalva, csak a MÁK faq-jába került be egy idő után (júli 1 után beadott de előtte elkészült rendszer esetén nem kell a szolgáltatói nyilatkozat+szerződés). Szóval én a helyedben beadnám júli 1 előtt, az a biztos. Látszik hogy történik valami, mert már olyan hülyeségekkel dobják vissza az igényléseket, hogy nem kitöltött részt miért nem törölt ki valaki egy nyilatkozaton. Ilyenek az elején nem voltak.

(#14622) tbc2 válasza Chal (#14621) üzenetére


tbc2
tag

Igen, én is arra jutottam pont a mai napon, hogy július 1 előtt akarom beadni. Beszéltem az egyik ismerősömmel, és ő is arra panaszkodott, hogy bonyolult a beadása... Az itteni fórum otthonfelújítós topicjában gyűlnek szépen a tapasztalatok arra vonatkozóan, hogy mik a visszadobás/belekötés okai? Még nem kezdtem el nézegetni, ezért kérdezem.

Más: ha a feleségem nevén létesítettük a napelemet, tehát a feleségem áll kapcsolatban az ELMŰ Hálózattal, és én vagyok az MVM Next-tel kapcsolatban villamosenergia-vásárlással, akkor az úgy nem para, ugye? Az MVM Next-től nem jött semmi új szerződést március óta. Kell kötni egy új villamosenergia-vásárlási szerződést is? Holnap felhívom őket ezzel kapcsolatban.

(#14623) Chal válasza tbc2 (#14622) üzenetére


Chal
addikt

Mindegy kinek a nevén van a napelemes szerződés+számla, mert úgyis együttesen tudjátok csak igényelni a támogatást, egyedül nem lehet (egy igénylő lesz, de a házastársnak meg kell hatalmaznia, hogy eljárhat az ő nevében is az igénylés kapcsán).

Villamosenergia-vásárlási szerződésből én nem kaptam újat, a régi van érvényben, amit az ingatlanvásárlásakor kötöttem (~3 éve).

[ Szerkesztve ]

(#14624) kardkovacsi válasza Zolee897 (#14600) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

ELMŰ már 3x16A-nél is beszed 38e forintot, gyakorlatilag kifizetteti veled az óracsere árát. Törvény szerint nem tehetné de addig nem kapsz szerződést és óracsere sincs.
Szóval lehet választani vagy benyeled ezt a kis bukót vagy nekiállsz velük vitázni.

(#14625) kardkovacsi válasza rígel (#14618) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Miért mi volt? Valaki tud valamit róluk? Mondjuk nekem addig nem gond amíg nincs valami baj a rendszerrel. Egyelőre szerencsére nincs.
Végül mégis csak Geresicsnek lesz igaza, hogy x pénz alatt csak mutyival jön ki a matek. A Pentelések voltak eddig a legnagyobb ellenpélda rá, erre kiderül, hogy lehet ők is a sötét oldalon játszottak.

(#14626) rígel válasza kardkovacsi (#14625) üzenetére


rígel
őstag

Elég ha elolvasod a tájékoztatót a honlapjukon, bár a fele kamu.
Cég képviselői sitten, semmilyen csatornán nem elérhetőek. Dolgozók valszeg már leléptek.
Keményen ÁFÁ-t csaltak, meg ki tudja mit.
Jó példa az inverterem, amit már 2 évvel ezelőtt egyszer eladtak egy másik országban, így persze ennyivel rövidebb a gari. Annak ellenére hogy 12+ 8 év kiterjesztettel vettem tőlük, most van rá 10 évem. Fasza. És az elejétől volt egy sejtésem hogy nem tiszta forrás, de hagytam magam megnyugtatni.
Sokan viszont sokkal rosszabbul jártak, se pénz, se kivitelezés.

[ Szerkesztve ]

(#14627) Zolee897 válasza rígel (#14626) üzenetére


Zolee897
tag

"Jó példa az inverterem, amit már 2 évvel ezelőtt egysze eladtak egy másik országban, így persze ennyivel rövidebb a gari. Annak ellenére hogy 12+ 8 év kiterjesztettel vettem tőlük, most van rá 10 évem."

WHAT? :-O

(#14628) rígel válasza Zolee897 (#14627) üzenetére


rígel
őstag

Gyanítom nem én vagyok az egyetlen aki ilyen módon át lett b@szva...
Újként kaptam egy olyan invertert, ami már 2 éve üzembe van helyezve. Előttem bontották föl, teljesen bontatlan volt, profin csinálták, valszeg csak papíron volt eladva első alkalommal. Csak a gyártási idő miatt gyanakodtam, és vertem az asztalt hogy cseréljék. Sajnos mire elismerték hogy igazam van (arra hivatkoztak hogy őket is átverte a nagyker hahahaha) és kicserélhették volna, kiborult a bili.

[ Szerkesztve ]

(#14629) Zolee897 válasza rígel (#14626) üzenetére


Zolee897
tag

bár én nem pentelés vagyok és az inverterem huawei, de azonnal csekkeltem az inverter garit a https://app.huawei.com/escpportal/pub/wechat.html?Language=EN&buType=2 oldalon. Nekem megvan a 10 év (sőt, még el sem indult, érdekes, hogy az oldal azt mutatja, hogy 2021. októberében indul)

más kérdés de mondjuk, ha csődbe megy a telepítő cégem, akkor azért kíváncsi leszek, hogy mit kezdhetek ezzel a huawei garanciával, ki fogja nekem a javítást vagy a cserét elvégezni...

nem gondoltam volna, hogy ilyenek is vannak, amit leírsz....

[ Szerkesztve ]

(#14630) rígel válasza Zolee897 (#14629) üzenetére


rígel
őstag

Én is egyből csekkoltam, azért vertem az asztalt, mert nem volt hivatalos infóm a gariról, ők meg azzal nyugtattak hogy intézik.
Gyári gari esetén védett vagy, mert bármelyik másik szerződött partnerhez mehetsz. Az SE support is azt mondta, hogy választhatok bármelyik más SE forgalmazót, ők kötelesek intézni a garanciális dolgokat ha szükséges.

Kivitelezői garancia meg ennyit ér! Sajnos sokan beérik annyival.

"nem gondoltam volna, hogy ilyenek is vannak, amit leírsz...."

Elhiheted, én sem. Nem hittem hogy ilyen lehet, ezért bármennyire gyanús volt, nem szólt a fejemben a vészcsengő.

[ Szerkesztve ]

(#14631) kardkovacsi válasza rígel (#14626) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

"Sokan viszont sokkal rosszabbul jártak, se pénz, se kivitelezés." - annyi, hogy tudtommal nem vettek el előleget (tőlem sem anno) így pénz nem ugrott egyedül azok szívhatják meg akiknek kivitelezték a rendszert, utána kaptak egy 3 napos számlát, kifizették de közben lezárták a céget és nem lesz készre jelentve a rendszer.

(#14632) cdl válasza Zolee897 (#14629) üzenetére


cdl
senior tag

Furcsa, Nekem is Május 23.-án fog indulni a gari. Sebaj.

(#14633) kardkovacsi válasza rígel (#14626) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ja, látom. Ezt nemrég rakták ki. Igen, ez a képviselő akadályozva van, ez előzetest jelenthet.

Mondjuk ez a lehetséges bővítésem szempontjából se valami jó, mert ha jól tudom ők voltak a Sharp panelek itthoni nagykerje is. Ha lehúzzák a rolót ki tudja, hogy a Sharp átköltözik-e más eladóhoz vagy egyszerűen szépen takarék lángra rakja a magyar piacot.

Én amúgy meg voltam elégedve a munkájukkal. Egy valami nem stimmelt, hogy nem voltak hajlandóak kifűzni a 3 fázisú padra menő kábelt (mert elvileg ac dc nem mehetnek egymás mellett még különböző kábelcsatornákban sem) így falat kellett fúrni. De a háznak pont olyan részén ahol nincs semmi és csak azért van, hogy meglegyen a 3 méter oldalkert.

[ Szerkesztve ]

(#14634) rígel válasza kardkovacsi (#14631) üzenetére


rígel
őstag

Sajnos tévedsz. MFB hitel esetén tőlem is kivitelezés előtt lehívták a teljes összeg első felét.
A munkájukkal nekem sem volt semmi bajom. A supporttal már annál inkább.

[ Szerkesztve ]

(#14635) kardkovacsi válasza rígel (#14634) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Aha, de MFB hitel szerencsére most nincs. Na, mindegy remélem nem sok ember futott lyukra.

(#14636) Balázzs válasza kardkovacsi (#14635) üzenetére


Balázzs
senior tag

Van MFB újra február 22-óta, én is ezzel küzdök. Remélem tudok kivitelezőt váltani.

(#14637) rígel válasza kardkovacsi (#14635) üzenetére


rígel
őstag

De van, jelenleg is Pest megyében , és még a tavalyi szerződésekből is lehet sok amik amik a hosszú ügyintézés miatt mostanában kerülnének kivitelezés fázisba

(#14638) lasse001 válasza kardkovacsi (#14633) üzenetére


lasse001
senior tag

Nekem sem volt velük gondom. Hozzám augusztusban jöttek volna rendszert bővíteni. De még csak elméleti síkon beszéltem le velük.

(#14639) n@p@lm válasza rígel (#14626) üzenetére


n@p@lm
őstag

Érdekes, én is Pentelés, SolarEdge.
Március végén volt a telepítés, gari lekérdezése után 2033.05.18-at mutat.
Tehát valamivel több mint 12 év.
[kép]

(#14640) rígel válasza n@p@lm (#14639) üzenetére


rígel
őstag

Ez nem érdekes, ez lenne a normális. Az “érdekes” az enyém.

(#14641) Geresics válasza kardkovacsi (#14625) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nem mindig öröm, ha valakinek igaza van sajnos :(

Mostantól 2 napig nem leszek gépnél, mert akkor kell motorozni, amikor jól esik, szóval szépen viselkedni ám! :R

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#14642) senki68 válasza Geresics (#14641) üzenetére


senki68
senior tag

Széles utat, gumifákat.

(#14643) dcness


dcness
csendes tag

Sziasztok

A Pentele buli nekem is bekavart, bár nem velük vagyok szerződve, de onnan vették a napelemet, így bukta a szállítmány és más fajta lesz. Kérdés hogy amit kapok az mennyire más mint amit eredetileg kaptam volna. Tudom nincsenek olyan nagy különbségek de mégis számomra nem olyan ismert a gyártó.

Ez lett volna

LongiSolar LR4-72HPH-445W

És helyette ezt kapom

TrinaSolar TSM-455DE17M - 455W

Árban nem változik semmi minden marad az eredeti ajánlat szerint.

Előre is köszönöm az infokat.

Xbox Series X, PS5 Digital Edition, PS4 Pro + VR, IPhone 13 Pro 256 Gb Graphite + Apple Watch 42 mm Series 3 Silver Alumínium Case, MacBook Air 13” (2017)

(#14644) balkoger válasza kardkovacsi (#14624) üzenetére


balkoger
tag

Szia, Én hétfőn írtam alá a szerződést az Elmű-vel, 3x16A volt és semmit nem kellett befizetnem, óracserét várom.

(#14645) Elemental válasza n@p@lm (#14639) üzenetére


Elemental
addikt

Hol lehet SE garit ellenőrizni?

(#14646) balkoger válasza lzolka (#14606) üzenetére


balkoger
tag

Szia, nekem működik a https://eu5.fusionsolar.... oldalon, igaz volt pár error, meg nem létező válasz, de kitartóan ragaszkodtam hozzá. A régi fusion solar (narancssárga) szoftware-t már nem engedi, csak a kéket, ami korábban nekem sose volt jó.
Kedden kicsit még szarakodott, de ma minden megy, webes oldal az valóban megváltozott címről indul.

(#14647) n@p@lm válasza Elemental (#14645) üzenetére


n@p@lm
őstag

[https://www.solaredge.com/us/warranty-check]
Ha az alap oldalon (english) nincs találat akkor állítsd át az oldal nyelvét másra (jobb felül) és próbálgasd addig amíg nincs match.
Nekem az olasznál lett :)

(#14648) lzolka válasza balkoger (#14646) üzenetére


lzolka
csendes tag

Nekem az eddig használt jelszóval nem fogadta el a belépést, azt mondta nincs ilyen regisztrált felhasználó/jelszó. Megpróbáltam az eredeti jelszóval amit még a telepítéskor állítottam be, azt elfogadta.

(#14649) kiliti válasza balkoger (#14644) üzenetére


kiliti
csendes tag

Nálam sem kért HMKE kapcsán pénzt az Elmű. 3x16A volt, annyi is maradt. Csak óracsere volt részükről.

(#14650) Elemental válasza n@p@lm (#14647) üzenetére


Elemental
addikt

Köszi!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.