Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13001) Samott válasza 7Heads Drago (#12992) üzenetére


Samott
addikt

Az elso es a harmadik ajanlatban az ugyanolyan inverter kulonbozo aron szerepel. Mindharom ajanlaltban az azonos tipusu napelemet kulonbozo egysegaron kinaljak. En azert megkerdeznem hogy ezt megis hogy. :)

Kerj ajanlatot a MNNSZ lapjan, de keszulj hogy rad fog omlani minden, de sokat lehet tanulni belole. :)

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#13002) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

Köszönöm mindenkinek!
Samott: pont ezen akadtam fel elsőnek.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#13003) cdl válasza Geresics (#13000) üzenetére


cdl
senior tag

Mi a baj a fektetettel?
Ezt még soha nem olvastam. Nálam kevert, de a pici hely miatt csak így lehetett.

(#13004) Geresics válasza cdl (#13003) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Pedig már többször is írtam, utoljára pl. itt:
Fektetett elrendezés potenciális veszélyei

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#13005) #81475328 válasza Samott (#13001) üzenetére


#81475328
törölt tag

Nem mindegy mi milyen áron szerepel?
Hisz komplett rendszert veszel >> azaz a végösszeg számít csak.

Nálunk pl. pont ezért nincs is tételes árazás már jó ideje az ajánlatban.
Így nem tudnak a vevők/kritikusok fölöslegesen agyalni az egyes tételek árain...

Van három fő adat, a napelemes rendszer esetén.
- teljes fizetendő ára minden fizetendőt összeadva >> eFt
- az árba foglalt napelem mennyiség darab X Watt /1000 = ... kWp
- fajlagos napáram termelés (kWh/kWp)

Ezekből lehet fajlagos árat számolni: ár/kWp=... eFt/kWp
Az Így kapott fajlagos ár mutatja meg, hogy
az adott rendszer milyen árszinten van árazva.

Illetve ezekből lehet számolni
az adott telepítés fajlagos napáram termelése (kWh/kWp) alapján.
megtérülési időt (év) >> fajlagosár/fajlagostermelés/áramár
A nappali áram lakossági ára most 37,4 Ft/kWh
pl. 430000/1180/37,4=9,74 év
és
napáram önköltéségi árat (Ft/kWh) a 25 éves elvárt élettartamra
pl. 430000/1180/254=9,74 Ft/kWh

---

A fajlagos árat már lehet- és érdemes hasonlítgatni a többi ajánlattal és a piaci árszinttel.
Az egyébként kb. azonos beltartalmak esetén >> almát az almával ugyebár.

Esetedben 12x345/1000=4,14 kWp napelemről van szó.

Mivel ez egy a viszonylag kis rendszer ezért sajnos fajlagosan drágább.
Mivel a fix költségek ugyanazok.

Jelenleg... a piaci középárszint nagyjából a 4 kWp környékén.

"Occó kínai"-ból ~400 eFt/kWp a jellemző körül.
(ilyen cucc a kapott EU-SOLAR-os ajánlatod beltartalma is)

Középkategóriás, minőségi cuccból (LONGi SHARP FRONIUS HUAWEI) 430 eFtkkWp körül

Optimalizálva (SolarEdge, Huawei, TIGO, a MAXIM felejtős) 500 eFt/kWp körül.

-----------

Érdemes megfontolni a ~5 kWp napelem mennyiséget egy 4 vagy 5 kW-os inverterrel.

Mert kevés többlet költséggel, több napáram lesz
és tipkusan nőni szokott az áram igény idővel.
A fajlagos árszint és ezzel a megtérülés viszont javul :-)

Pl. a középkategóriás, már jó mőségű elegáns cucc sávban.
Mondjuk,
14x375/1000=4,875 kWp LONGI mono perc félcella, fekete keretes napelem
HUAWEI SUN2000-4KTL-M1 inverterrel
Normál cseréptetőre álló naplemeket rakva...

Már 1900 eFt körül elérhető lehet jelenleg.
Vagyis ~1900/4,875=~390 eFt/kWp fajlagos árszinten.

[ Szerkesztve ]

(#13006) MrZed001 válasza Geresics (#13004) üzenetére


MrZed001
tag

Nem az állva rögzítés a rosszabb?

Állva panel 1x2m-es (szélesség-magasság):
- 2x 1m alátámasztás rövidebb oldal mentén pl 1/4 és 3/4-nél, azaz 0,5 és 1,5m aljától
- max forgatónyomaték a tábla közepén és széleken, erőkar 50cm
- nyomatékkal érintett felület: 0,5m x 1m = 0,5 m2

Fektetve panel 2x1m-es (szélesség-magasság):
- 2x 2m alátámasztás hosszabb oldal mentén pl 1/4 és 3/4-nél, azaz 0,25 és 0,75m aljától
- max forgatónyomaték a tábla közepén és széleken, erőkar 25cm
- nyomatékkal érintett felület: 0,25m x 2m = 0,5 m2

[ Szerkesztve ]

(#13007) #81475328 válasza MrZed001 (#13006) üzenetére


#81475328
törölt tag

A két leszorító között... a lengési szabad hossz.

Állítva 1,0-1,1-1,2 méter
Fektetve 1,7-1,8-2 méter

(#13008) MrZed001 válasza #81475328 (#13007) üzenetére


MrZed001
tag

Ja a vízszintes irány. Tényleg, csak a széleken van rögzítés és nem végig. Jogos.

(#13009) kalif


kalif
csendes tag

Sziasztok !
A szaldós elszámolási szerződés pontosan mennyi időre köttetik meg ? Mindenkinél ugyanannyi ? 10 év, 20 év ? Hogy megy ez pontosan ? Csinálhatják-e azt, hogy megkötöm a szaldós szerződést, de mondjuk pár év múlva átkerül mindenki bruttóba ? Módosíthatnak-e szerződést ? Még egy : Valakinek utasítottak el már mostanában 1 fázisú 4-5 KW-os rendszert ? Én Émász területen vagyok, várok éppen arra,hogy elfogadják az 5KW-t 1 fázison 32A-el.

[ Szerkesztve ]

(#13010) Samott válasza #81475328 (#13005) üzenetére


Samott
addikt

Jo hogy mondod egyebkent mert en is ezert indultam feljebb, nem a mostani fogyasztast nezve hanem hogy mi fer fel a tetore. Egesz egyszeruen egy kisebb rendszer fajlagosan dragabb az egyeb tetelek miatt. Igyekszem osszerakni, mielott visszakuldom a komolyan veheto cegeknek megkerdezlek titeket is.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#13011) korcsi válasza MrZed001 (#13008) üzenetére


korcsi
veterán

Nekem még mindig nem tiszta :)

Állítva stabilabb? Alul felül rögzítve? Vagy valamit benézek?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#13012) Rolly válasza kiliti (#12993) üzenetére


Rolly
veterán

lehet felesleges de két forgalmazót is megkérdeztem és megírták, hogy ajánlott A típus közvetlenül elé :) így raktam

[ Szerkesztve ]

(#13013) MrZed001 válasza korcsi (#13011) üzenetére


MrZed001
tag

Nem végig van rögzítve, hanem csak a kerethez van rögzítve a sín (én ezt felejtettem el).
Azaz 4 ponton fogja csupán a keretet.
Fektetve, vízszintesen 2m távra vannak egymástól a rögzítési pontok. Állítva 1m-re.

(#13014) dobolan


dobolan
senior tag

Az aluminium amúgy elég merev fém. Már egy L profilt se nagyon hajtogatsz. Nem tudom mekkora szélnyomásnak kell ahhoz lennie, hogy meghajoljon. Szerintem hamarabb szakad fel a rögzítési pontokon az egész.

(#13015) Zolee897 válasza #81475328 (#13005) üzenetére


Zolee897
tag

"Érdemes megfontolni a ~5 kWp napelem mennyiséget egy 4 vagy 5 kW-os inverterrel."
föl lehet rakni egy 4kW-os inverterre 5kW-nyi napelemet?

Nekem 3 fázisú 4kW-os Huawei SUN2000-4KTL-M0 inverterem lesz. Erre rá lehetne kötni 4 kW-nál több napelemet is? (feltéte persze, hogy ha az adatlapon szereplő feszültségeket nem lépjük túl) És akkor 4 kW-nál többet is tudna termelni vagy ettől még 4kW-nál levágná a 4kW fölé eső részt (és akkor tulajdonképpen csak akkor termelne többet, ha valamennyire felhős az ég vagy épp lefele megy a nap)

(#13017) Geresics


Geresics
Topikgazda

Ha még egyszer politikai töltetű kommentet látok, a szerző ki lesz tiltva innen!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#13018) Chal válasza kalif (#13009) üzenetére


Chal
addikt

Határozatlan idejű a szerződés. Így bármit megcsinálhatnának bármikor a szolgáltatók, de nyilván a kormány balanszíroz a fogyasztói érdekvédelem, a saját, az eu-s, és a szolgáltatói igényrendszer között a rendeletekkel, szóval nem lehet csak úgy a szolgáltatók kénye-kedve szerint megszünteti egy szaldós szerződést, hiába határozatlan.
Rohadt sok szempontból áll ez össze, szerintem még ők sem látják át (mármint akik az ezzel kapcsolatos rendeleteket írják), nem hogy mi. Jelenleg amit törvénybe foglaltak, az az, hogy 2024 január 1-ig köthető szaldó, és akinek már van, annak utána maradhat. Arról viszont nem nyilatkoztak még, hogy meddig. Nyilván nem arról van szó, hogy akkor ez végtelen időt jelent, hanem csak arról, hogy a fenti bonyolult feltételrendszer miatt még nem született döntés erről, ezért lebegtetve van.

[ Szerkesztve ]

(#13019) bonat válasza Zolee897 (#13015) üzenetére


bonat
senior tag

Az inverter specifikációjában benne van a maximális DC teljesítmény.
Szerintem ez a Huaweinél is le van írva, keress rá.
SolarEdge 1F esetében ez így alakul:
SE3000H - 4650W max DC
SE3500H - 5425W max DC
SE3680H - 5700W max DC
SE4000H - 6200W max DC
SE5000H - 7750W max DC

(#13020) -NOKIA- válasza 7Heads Drago (#12992) üzenetére


-NOKIA-
Ármester

Nekem ennyiért 16táblát és 5kW invertert rak fel a tiszta energiák. :U

(#13021) #81475328 válasza Zolee897 (#13015) üzenetére


#81475328
törölt tag

Tájkép ....
https://prohardver.hu/tema/napelem_de_csak_finoman/hsz_6954-6954.html

A 4 kW-os huawei elvben akár 6 kWp napelemet is elvisz (150%)

Életszerű a 25-30%-os túlnapelemezés a legtöbb helyszínen.
Azaz 5,0-5,2 kWp napelem a 4 kW-osra...

Általában, (mivel nem optimális a tájolás tipikusan)
Ennyi napelemmel még csak ritkán éri el az inverter 4 kW-ját a napáram.
(jelelmzően évente csak néhány napon és napi néhány órára)

[ Szerkesztve ]

(#13022) Coc@s válasza MrZed001 (#13013) üzenetére


Coc@s
őstag

Én több olyan videót (és képeket is) láttam, ahol a fektetett táblákat nem vízszintesen, hanem függőlegesen szerelt sínre fogatták, így a felfogatási távolságok/pontok ugyanolyanok, mint az állított táblák esetében. A megoldás egyébként azt hiszem sín a sínen volt, vagyis vízszintes sínre voltak a függőlegesek szerelve. Gondolom a szarufa távolság nem jól adta volna ki egyébként, de nem néztem akkor ilyen szemmel a dolgot.
Ez nem jó megoldás?

[ Szerkesztve ]

18 éve itt

(#13023) Zolee897 válasza bonat (#13019) üzenetére


Zolee897
tag

A https://solarbroker.hu/wp-content/uploads/2020/12/Huawei_SUN2000-4KTL-M0_2MPP_3x68_A_AC.pdf szerint egy SUN2000-4KTL-M0 esetén:

Recommended max. PV power: 8,200 Wp
Rated output power: 4,000 W
Max. apparent power: 4,400 VA

ebből most melyik mondja meg, hogy rakhatok-e rá több, mint 4kWp napelemet és fog-e többet is termelni?

(#13024) Zolee897 válasza #81475328 (#13021) üzenetére


Zolee897
tag

kösz, értem. Ez alapján levágná a 4kW fölötti részt. Nekem pontosan déli, árnyékmentes 45 fokos tetőm van. Ez alapján ha ismerem a görbét, akkor el tudom dönteni. De az is lehet, hogy akkor pár év múlva, amikor már gynegülnek a napelemeim és lesz tapasztalat is, akkor rakatok fel plusz 2-3 cellát. Csak persze kérdés, hogy akkor kapható lesz-e még az a napelem, amivel most felrakják... Gondolom, nem...

(#13025) Geresics válasza Coc@s (#13022) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Amit láttál, az az ún. létravázas elrendezés (ábra 3. kép).

1. változat: normál eset, álló napelemek, és a rögzízés (leszorítókkal) is a hosszú oldalon történik, úgy, ahogy annak lennie kell.

2. változat: a legrosszabb megoldás, kivéve, ha a napelem kerete erre fel van készítve. A leszorítók a napelemek rövidebb oldalán van, így a napelem "belengésére" itt van a legnagyobb esély, ráadásul 2x annyi sín kell.

3. változat: a "létravázas", itt a napelemek rögítése szintén tökéletes, azonban 2x annyi sín kell.

4. változat: amikor a sínezés csak függőlegesen van (3. ábra vízszintes sínek nélkül), akkor a kampók oldalirányba nincsenek merevítve, így az oldalirányú terhelés ellen nem védettek. Extrém esetben ebből még baj is lehet!

Látni példát mindre, de hosszú távon az 1. és a 3. csak a jó, utóbbihoz viszont 2x annyi tartószerkezettel kell számolni!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#13026) MrZed001 válasza Geresics (#13025) üzenetére


MrZed001
tag

Na ez is mehet az összefoglalóba ;)

(#13027) Coc@s válasza Geresics (#13025) üzenetére


Coc@s
őstag

Eddig nem mélyedtem bele, de teljesen érthető, amit leírtál.
Nálam elsőre álló elemek és vízszintes sínek vannak kb. a korábban írt 1/4 - 3/4 helyeken.
Viszont ha bővítek még - erre van esély, akkor már csak fekvőben fér el. Ebben az esetben majd igencsak figyelek, hogy "létravázasan" csinálják.
Ma is tanultam valamit. :K

18 éve itt

(#13028) Geresics


Geresics
Topikgazda

Túlméretezés:
(később majd ezt is beteszem az összefoglalóba)

Készítettem egy szemléletes grafikont arról, hogy mi van akkor, ha túlméretezünk egy ideális tájolású rendszert kb. 20%-kal!

Az ábárn két Fronius ECO 27-es inverter termelését láthatjuk, mindkettő azonos 30°-os dőlésszögű, tökéletesen déli tájolású rendszer, egymástól kb. 500m távolságban, így az összehasonlítást nevezhetjük pontosnak, egyéb befolyásoló tényezőtől mentesnek. A grafikon 2020.04.17-én, egy hűvös tavaszi napon készült, ahol verőfényes napsütés volt, így magas pillanatnyi teljesítményt lehet megfigyelni.

Az egyik inverterek sztringelése:
4 x 25 x 270 Wp = 27 kWp
5 x 20 x 320 Wp = 32 kWp
Mindkét esetben a munkaponti feszültségtartomány relatív közel van az optimálishoz, így az éves termelésük is ideálisnak nevezhető!
27 kWp 2020-as éves termelése 37,98 MWh, azaz 1407 kWh/kWp!
32 kWp 2020-as éves termelése 45,19 MWh, azaz 1412 kWh/kWp!

Jól látszik, hogy a nagyobb teljesítményű rendszernél a vágás akkor következik be, mikor a kisebb termelési görbéje már laposodik, épp ezért a vágás nagy veszteséget nem eredményez, azonban a napi termelésben jelentős többletet regisztrálhatunk, hiszen míg a 27kWp rendszer 185,02 kWh-t termelt, addig a 32kWp rendszer 219,16 kWh-t, ami kb. arányban van a többletteljesítménnyel!

A napi, és különösen az éves termelés alapján kijelenthetjük tehát, hogy még ideális tájolás esetén is a 20%-os túlméretezés a lehető legoptimálisabb beruházás!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#13029) Samott


Samott
addikt

Kezdek a celegyenesbe fordulni, az elmult honapban a napelem szovetseg ajanlatkerojebol ezektol a cegektol kaptam ertelmezheto ajanlatot:

ASTRASUN Solar
EnerCharger
Energoptimo (Vac)
Extremesolar
Geo4Future
Liget Solar
NVSolar
Opi Solar
PJP Napelem
Privátenergia (Baja)
Solared Panel
Sunelectric
SunPro Napenergia
VPP Solar (Fuzia)
Zöld Ász Építő

Erdeklodnek hogy van-e tapasztalat barmelyikkel, illetve van-e koztuk kifejezetten kerulendo ceg?

Volt nehany, szamomra egzotikus panel ajanlat:

TRINA SOLAR VERTEX 395WP
JA Solar 410
Maysun Solar 400W
Bluesun Bsm 370M-72

Ismeritek, erdemes gondolkodni rajtuk vagy kerulendok?

Hamarosan jovok az altalam elkepzelt rendszerrel is, arrol is kikernem a velemenyeteket majd. :)

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#13030) Coc@s válasza 7Heads Drago (#12992) üzenetére


Coc@s
őstag

A legdrágább ajánlatodtól (+ tervezési díjad)nekem csak egy minimálisan drágább volt a 4.7 kWp-s rendszerem Hyundai 470-es napelemekkel (10 db), SE5000H inverterrel, P505-ös optimalizálókkal és a korábban már feltett képeken látható egyéb elektromos cuccokkal.
És nem biztos, hogy az enyémet sem lehetett volna kicsivel olcsóbban is megcsináltatni.
Szóval keresgélj még szerintem is.

18 éve itt

(#13031) cdl válasza Geresics (#13004) üzenetére


cdl
senior tag

Igazad van, elnézést.

(#13032) redingitell


redingitell
senior tag

Sziasztok!
Egy ilyennek lenne értelme? Huawei DTSU666-H 100A
Vagy esetleg az EON által felszerelt okosmérő is tudja azt amit ez a mérő?

(#13033) balkoger válasza redingitell (#13032) üzenetére


balkoger
tag

Szia, nálam nem is volt kérdés, hogy szükség van rá
Fázisonkénti monitor
Inverter is felhasználja az adatokat
Fusion szoftverben is látható, így gyűjti az adatokat visszamenőleg
Persze az akksis részt nem használom, de ott elengedhetetlen a használata

(#13034) madgie válasza Coc@s (#13030) üzenetére


madgie
titán

Wagner Solar? Én is velük szerettem volna csináltatni, pont ilyen panelekkel, SE-vel, de ajánlatkérés után kétszer is megkerestem őket egy-egy kérdéssel, azóta is várom azokra a választ (a telefont sem vették fel).

(#13035) Samott


Samott
addikt

Atneztem az osszes ajanlatot, meghallgattam minden tanacsot, kezd veglegesedni mit is szeretnek, mik a lehetosegek.

Szoval erre a Del-Nyugati fekvesu, 40 fokos meredeksegu tetore kellene napelemet telepiteni. Harom feluletre gondoltam (A: 430x380cm, B: 210x380cm, C: 230x380cm). Ezek kozul az A mindig napos, a B+C viszont az arboctol es delutanonkent a szomszed hazrol kaphat arnyekot. A hazban van 3 fazis, es teljesen sajat zsebbol finansziroznam meg.

(link a nagyobb kephez)

Ugy szamoltam hogy ennyi fer fel maximum: "A" felulet 8 napelem, "B" illetve "C" felulet 4 + 4 napelem. Ha jol tudom ket stringje van a lehetseges invertereknek, "A" lenne az egyiken B+C a masikon.

Ket opciora szukitettem le a lehetosegeket:

16 db LONGi Solar 375W panel (LR4-60HPH-375M) (1755x1038x35mm)
8 db Huawei Smart PV Optimalizalo (SUN2000-450W-P) (B+C feluletekre)
Huawei SUN2000-5KTL M1 inverter

Vagy

16 db Seraphim Maxim 325W (SRP-325-6MB-HV) (1665x1002x35mm)
Huawei SUN2000-5KTL M1 inverter

En az elso fele hajlok leginkabb. Felmerult meg lehetosegkent Fronius Symo 5.0-3-M inverter Tigo optimalizaloval is. Es a SolarEdge is, de az talan mar tulzas lenne, gondolnom kell a megterulesre is - es talan nincs is szuksegem ra igazabol. :) Az invertert az eloteto ala szeretnem telepiteni, arrafele van a villanyora is. Az mindig arnyekos, esotol vedett hely, mehet oda az inverter, vagy erdemes kabelezni a haz mellett allo kazanhaz fele? (az "A" felulet bal also sarkanal van az az epulet)

Mukodhetnek ezek a kombinaciok, felfer ez, jol mereteztem a paneleket meg az invertert hozza? Van barmi tanacsotok, javitasi, modositasi javaslatotok?

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#13036) cdl válasza madgie (#13034) üzenetére


cdl
senior tag

A Wágneres árajánlatot még mindig emlegetem :)
Igaz, kicsi rendszer, (3.5 kW) és SE, de 644.000 huf/kWp lett.

(#13037) balkoger válasza Samott (#13035) üzenetére


balkoger
tag

Szia,
Az elsővel kimaxolnád az inverter panelezését, de nincs ezzel baj, csak vedd számításba.
Ha huawei-nél nem raksz mindenhova optit, akkor árnyékkezelés pipa, viszont monitoring az nem lesz, a plusz 8 opti kb 120e.ft, ha ez szempont akkor érthető az elhagyása, ekkora rendszernél viszont rakasd fel mindegyikre (tűzvédelem, hibaelhárítás, probléma esetén DC 1V/panel,full monitoring). Tudom nem mindenhova kell, mert napos a hely, meg 1 felület.

(#13038) Samott válasza balkoger (#13037) üzenetére


Samott
addikt

"kimaxolnád az inverter panelezését" - ez az amirol itt par hozzaszolasban korabban volt itt szo, ugye? Ha ez nem okoz gondot, akkor nekem se baj. Szoval azt mondod erdemes a napos paneleket is ellatni optimalizaloval - na pont az ilyenekert kerdeztem, koszi!

Voltak mar kint nalam nehany cegtol felmerni, az egyik azt mondta a Huaweinek van olyan optimalizaloja ami 4 panelt is kezel. De en nem talaltam ilyet... o tevedett vagy en keresem rossz helyen?

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#13039) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!

A tűzvédelmi főkapcsolót hol kell elhelyezni?

A tetőtérbe belépnek a DC vezetékek majd belépnek a lakótérbe ott található Inverterhez.

Az inverter és a tető belépési pont közt van 8m.
Hova kell helyezni a tűzvédelmi főkapcsolót? pl a tetőtérbe belépési ponttól 3m-re ok?
Vagy hova? Kintre a tetőre?

Még mielőtt jönnének a kérdések válaszok nélkül. Nem! Nem nekem építette be a kivitelező így. Csak érdekel a kérdés.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#13040) kirkri válasza Geresics (#12983) üzenetére


kirkri
addikt

Igazán az a csúnya a dologban, hogy nem csak az ajánlatban szerepelt, hanem ki is fizette ennyiért a semmit... Amikor januárban belevágtam én is, hogy napelemet akarok, mondtam neki, hogy küldje már át a szerződését, hogy legyen viszonyítási alapom. Majd két hete nála jártam és mondtam neki, hogy megnézném a rendszerét, akkor figyeltem fel rá, hogy az AC dobozban csak egy három fázisú kismegszakító van és egy mechanikus kapcsoló. Mondtam neki, hogy ez a védelem 150e forintért kicsit túl lett árazva...

De ezt még lehet überelni, mondja nekem tegnap, hogy neki és a szomszédjának közel hasonló rendszere van, (mindkettőjüknek fél éve csinálták) ugyanolyan tájolásokkal, mégis sokkal kevesebb az ő termelése, mint a szomszédé. 17 darab napeleme van, az egyik stringen 11 darab, a másikon 6. Kíváncsiságból ma a napsütéses időben kihúzta az inverterből a DC kábeleket és rámért mindkét stringre. A 11 napelemes stringen 400V feletti értéket mért, a 6 napelemes stringen mindössze 36V feszültséget. :Y Próbálta a lehetőségekhez képest megnézni a napelemek összekötő kábeleit és azt találta, hogy az egyik napelem be sem volt kötve a stringbe. Bedugta azt is, erre az inverternél a DC vezetékre rámérve a korábbi 36V-ról a feszültség valami nulla közeli értékre esett vissza. Ott valami nagy turpisság lehet... Hétfőn hívja a kivitelezőt, hogy menjenek ki és hozzák rendbe.

[ Szerkesztve ]

21 éve a Prohardveren! ™

(#13041) Coc@s válasza madgie (#13034) üzenetére


Coc@s
őstag

Igen!
Nem tudom mikori történet, de most is eléggé bezárva vannak.
Többen betegek.
Azért nincs még monitoring hozzáférésem sem.
Engem vissza szokott hívni mindegyik, akivel kapcsolatban voltam/vagyok, pedig tuti nem mentették el a számomat.

18 éve itt

(#13042) Coc@s válasza cdl (#13036) üzenetére


Coc@s
őstag

Nekem 478kHUF

18 éve itt

(#13043) stickermajom válasza madgie (#13034) üzenetére


stickermajom
addikt

Nem egyedi eset, én sem kaptam meg soha az ajánlatban szereplő panel típusát tőlük. Mondjuk amúgy is messze a legdrágábbak voltak..

(#13044) aleister válasza axioma (#12989) üzenetére


aleister
veterán

Köszönöm a választ! :R
Akkor megnyugodtam. Úgy kalkuláltam, hogy 24 végére terült volna meg a HMKE-m. Eléggé elnyújtotta volna a folyamatot, ha már idén év közepétől változtak volna a feltételek.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#13045) Coc@s válasza stickermajom (#13043) üzenetére


Coc@s
őstag

Ilyen gondom nekem nem volt velük.
Igaz, én rendesen/rendszeresen b..sztattam telefonon meg emailben is az értékesítés vezetőt.
De mindig rel. gyorsan válaszolt mindenre, ha valamit változtattam, tök gyorsan átdolgozta az ajánlatot.
Már az elsőnél is háromfélét küldött konkrét típusokkal.
A "villany" része nem volt részletezve soha, de azt nem is kérdezgettem.
Most telepítés után a projektvezetőt volt nehéz elérni, de már a kivitelezéskor sem ő volt kint, hanem a "műszaki igazgató" és mondta, hogy covidos a prj-vez.
Egyébként minden az előre megadott ütemterv szerint ment, ha az ELMŰ gyorsabb volt, akkor ők is.
A kivitelezés csúszott az engedély megjötte után beköszöntő kedvezőtlen időjárás miatt, de mikor alkalom volt, jöttek és megcsinálták.
Hétfőn mérőcsere és mehet is a játék.

18 éve itt

(#13046) ALI_G


ALI_G
veterán

Ha van vezérelt óra bojler miatt, akkor ha napelemet telepítek, megmaradhat a vezérelt áram? dél alföld

(#13047) ancika14


ancika14
lelkes újonc

Ha akarod :), de minek?
Óracserekor kérdezte, hogy vigye-e azt is, de még nem volt átkötve a másikra, így maradt.
Most már átkötöttük azt is, úgyhogy hamarosan szólok, h vihetik.

(#13048) senki68 válasza ALI_G (#13046) üzenetére


senki68
senior tag

Maradhat. Viszont abba nem táplálhatsz bele, tehát amit azon használsz azt fizetni kell.

(#13049) ancika14 válasza ALI_G (#13046) üzenetére


ancika14
lelkes újonc

MVM - egyszerre van a gáz leolvasással. Most jól megkeverték, az okosóra elszámolás a bekötéshez 1 év, a gáz a szokásos, a vezérelt meg egy 3. dátum :), 1 alkalom helyett 3x várhatom a leolvasót.

(#13050) #81475328 válasza Samott (#13035) üzenetére


#81475328
törölt tag

Saccra akár 6 is bevarázsolható a B részre még a LONGI-ból is...

A 210 cm-be necces a 2 napelem még a kisebb 100 cm-esből is.

16x325=5200/375=~14

----

16...18 darab LONGi 375
5...6 kW HUAWEI
TIGO vagy HUAWEI optik szükség szerint.
A villanytartó melletire 1 és szomszéd miatt 2 vagy több.

HA optizva van mehet az egész egy sztringbe.
A nagyobb sztring feszültségj >> jobb hatásfok.

Vagy, ha 2 sztring akkor
Az A és a B felső napelemei nem árnyékosak szerintem.
Azok mehetnek 1 sztringbe, nagyobb feszültség jobb hatásfok.
A maradék pedig a kisebb sztringre.

---

Az árnyék időpont kifigyelésével eltűnödnék rajta, hogy kell biztosan optizni a szomszéd miatt.

A D-DNY-i tetőt hogyan árnyékolja délután?! a szomszéd tetője.
Annak reggel kéne árnyékolnia.... szerintem, ha előtted van.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.