Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8001) LOTR válasza Rolly (#8000) üzenetére


LOTR
addikt

a klíma fogyasztás érdekelt volna, hogy esetleg mennyire sikerült pontos becslést adni a várható fogyasztásról
a többi tételnél azért egyszerűbb tervezni

annyiból, akkora méretben meglenne egy napelemes cserepes, hőszivattyús fűtéses, könnyűszerkezetes ház és még maradna is

One Ring to rule them all

(#8002) kardkovacsi válasza Rolly (#7998) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ilyen sokat számít a klíma nyáron? Hogy évi 1000 kwh elmegy vele?

Amúgy igen, szépen lehet tornászni fel a kwh-at. A szárítógép, is olyan dolog ami simán 50 kwh per hónap (baromi jó dolog).

Tegyük hozzá, hogy a plusz egyel nagyobb inverter az ilyen 60-80e forint, elhanyagolható összeg az egész beruházáshoz képest. Pentelés mondta, hogy 80e felára a 8.2-es inverternek a 7-eshez képest. Ennyit nekem megért ez az opció amit később vagy lehísz vagy sem.

(#8003) Rolly válasza kardkovacsi (#8002) üzenetére


Rolly
veterán

nem csak hűtésre hanem részben fűtésre használjuk főként a klímákat...

ha most építenénk szerintem még nem napelemes cserép lenne hanem sima napelem... (fekete panelekkel) fekete vagy sötétszürke cseréppel

(#8004) DUB Inc.


DUB Inc.
aktív tag

Vélemény? [link]

(#8005) #44448768 válasza DUB Inc. (#8004) üzenetére


#44448768
törölt tag

Egy lassan 1 éves cikk egy anno 2,5 éve felvetett lehetőségről.

HA komolyra fordult volna a téma, akkor már tele lenne vele az internet ....

----

Mivel nem így van, nyilván megoldotta a napelem ipar időközben.

Pláne, hogy maga a cikk is pedzi a vége felé, hogy igazából nem nagy ügy.
Csak figyelni kell az anyag választásra és a gyártási technológiára.

Avagy szerintem az akkoriban árversenyre hívó mono-perc technológia elleni marketing cikk. Amit valamelyik vesztésre álló poly napelem gyártó-forgalmazó szponzorált akkoriban.

----

Azóta a verseny eldölt !

A piaci siker a jó ár/érték arány miatt a mono perc félcellás napelemé.

Poly napelemet már nem vesz az akinek délnyugat-dél-délkeketi a tájolása.
Max extrém akciós áron.
Sőt manapság már a sima mono se igazán jó ajánlat, csak diszkont áron.

Mostanság a mono perc halfcell a varázsige sorozat :-)
A jó vétel kategóriában most kb. ez a királyság.

...és immár a LONGi lett a legnagyobb királya.

[ Szerkesztve ]

(#8006) Nahát! válasza #44448768 (#8005) üzenetére


Nahát!
tag

"...és immár a LONGi lett a legnagyobb királya."

Ami nem azt jelenti, hogy a legjobb, hanem, hogy a legtöbbet adta el.
Ennek az eredménynek a minőségen kívül több oka is lehet (alacsonyabb ár, nagyobb gyártási kapacitás, jobb marketing, stb.).

(#8007) #44448768 válasza Nahát! (#8006) üzenetére


#44448768
törölt tag

Nem is azt írtam, hogy a legjobb... hanem azt, hogy: nagyon jó vétel:-)

A LONGi valóban kemény árversenyt diktál, mint
tapasztalt (20 év már) mono technológiát fejlesztő + gyártósorokat gyártó-eladó cég.

Az árverseny miatt, ahogy írtam is a jó ár/érték aránya.
Ezért a jó vétel miatt viszik is a LONGi-t, mint a cukrot.
Jó néhány más márka név is LONGi terméket rejt igazából.
(a típus nevek és múszaki adatok alapján fel is lehet ismerni melyikek)

Valóban akad jobb minőség, mint pl. az LG vagy a PANASONIC és még néhány.
De az méregdrága és így a szokvány esetekre nem "jó vétel" sajnos.

Valóban akad néhány még újabb varázs szóval operáló márka is.
De velük is az baj, hogy rosszabb vételek a magasabb árszint miatt.

Márpedig ezt a napelemes játékot alapvetően két szempontra játsszák a megrendelőim.
Mégpedig a Ft/kWh napáram árra és a legalább felső-közép kategóriás minőségre.

Ezekhez a szempontokhoz pedig
nem igazán lehet mostanság jobb párost találni a hazai piacon
a 370 Wattos LONGi mono perc félcellás napelem
és
a FRONIUS PRIMO/SYMO inverter
párosnál szerintem, ha nem az "occo kínai" cuccok kategóriáról van szó.

Hanem a jó cucc, de megfizethető áron igényről.

[ Szerkesztve ]

(#8008) seolwon


seolwon
tag

Sziasztok!
Régóta gondolkozok napelem rendszerben viszont egyszerűen nem tudom magam meggyőzni róla, hogy jó befektetés.
Akinek van, le tudná írni, hogy miért döntött mellette?
Jelenleg szinte minden jobb mint ülni a pénzen, ami eléggé gyorsan elveszti az értékét, viszont pont a napelem az aminél kétségeim vannak.
Én úgy kalkulálok, hogy valószínűleg az áram ára nem fog jelentősen emelkedni az elkövetkező években még a romló forint ellenére sem (pl az egyre több napelem miatt is).
Tehát ha folyamatosan fizetem a villanyszámlát, akkor az egyre gyengülő pénzt adom érte,
a napelemmel ezt a villanyszámlát fizetem ki előre a jelenlegi "erős" forinttal. Így bukónak tűnik az egész, nem beszélve az esetleges kockázatokról (inverter, egyéb hiba) szaldó elbukása, adóemelés stb.
Hol hibázik a gondolatmenetem?
Hozzá kell tenni, hogy nem tervezünk a jelenlegi házban 10 évnél többre.

(#8009) kardkovacsi válasza seolwon (#8008) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Az áram ára erősen dotálva van. A cégek 55-60 forint között fizetnek per kWh. Ez biztos nem fenntartható sokáig mert egyre nyílik az olló.

(#8010) agyarka válasza seolwon (#8008) üzenetére


agyarka
aktív tag

"Hozzá kell tenni, hogy nem tervezünk a jelenlegi házban 10 évnél többre."
A napelem hosszú távú beruházás, a 10 éven belüli megtérüléshez nagy rendszer és olcsó ár kell.
A jogi szabályozásában sok a bizonytalanság, ami a megtérülésre és az ingatlan jövőbeni értékére kihat.

A lakossági áram ára elkerülhetetlenül nőni fog. Paksot vmiből ki kell fizetni, és elkerülhetetlen a megújulók miatti rendszer fejlesztés is + az infláció. Mindent nem lehet a végtelenségig a vállalkozásokkal fizettetni.

(#8011) Rolly válasza LOTR (#8001) üzenetére


Rolly
veterán

klíma használati szokás nagyon szélsőséges fogyasztást hoz...
- ha mindhárom szobában ment felül akkor 1500 kWh-t fogyasztottunk... idén januárban átálltunk csak akkor megy ha ott vagyunk (így mikor bemegyünk a helyiségbe kb 10-20 percig 20-21 fok van csak utána lesz 23-24 amit szeretünk), így viszont majdnem harmada költség fogyott úgy hogy itthonról dolgoztam... Annyi programozás van benne, hogy este 17 órától reggel 8-ig a hálószoba automatán megy a dolgozószoba pedig 7-től este 5-ig ... a harmadik szobában csak akkor megy amikor ruhák száradnak 2-3 nap / hét

(#8012) axioma válasza Rolly (#8011) üzenetére


axioma
veterán

Nagyon off, de ha teljes szoba van ruhat szaritani, akkor ezerszer jobb lenne inkabb egy hoszivattyus szaritogepet venni. Nem csak a helykimeles es az ossz energia, hanem a kenyelem miatt is. A haziasszonynak. A hoszivattyusba mar barmit berakhatsz (kb. amit mosogepbe) mert mar nem 70 fokkal szarit csak 40-50 korul, csak legfeljebb nem minden jon ki belole vasalast nem igenylo allapotban (a tobbseg viszont az en igenyemhez kepest igen). Szobaban is lehet, a viztartalyat kell idonkent kionteni, en teljes heti mosas utan szoktam (es gyujtom visszaparasitashoz...)

[ Szerkesztve ]

(#8013) Rolly válasza axioma (#8012) üzenetére


Rolly
veterán

arra nincs hely sajnos, mert az építtető az előszoba helyett a fürdőbe rakta a gázkazánt. A szoba meg gyerek szoba lesz majd reméljük minél hamarabb...

(#8014) axioma válasza Rolly (#8013) üzenetére


axioma
veterán

Csak aram kell neki, elvan a sarokban. Szerintem ha me'g csak tervben a gyerek, vegyetek most oda szaritogepet, majd ha ott mar nem lesz jo helye akkor eldontod hogy eladod vagy me'gis van egy lepcso alatti ficak vagy barmi hasonlo (pl gazkazan eredeti helye ha polcra is teszed h alatta tarolhass, ahol elfer. Ha csak 1 evrol van is szo amig megy, mar segitseg. En magam feleslegesnek tartottam sokaig, de telen (nyaron tudtam erkelyen/folyoson) mar nem fert a sok szarnyas szarito ahogy nottek a gyerekek, en meg hosszabb ingazas stb. miatt lassabban jutottam el odaig hogy osszeszedjem plusz allandoan minden paras volt, a vegen keretre szerelt klimaval fujattuk meg szedtuk ki a vizet a lakasbol. Ez volt az utolso csepp.

[ Szerkesztve ]

(#8015) kardkovacsi válasza #44448768 (#7960) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

https://www.portfolio.hu/unios-forrasok/20201102/most-siess-3-nap-mulva-felfuggesztik-a-napelemes-eu-s-palyazatot-455464

Akkor ki is futott. Még 3 napig él a pályázat és vége.

(#8016) Geresics válasza kardkovacsi (#8015) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Így kattintható: 3 nap múlva felfüggesztik a napelemes EU-s pályázatot!

Itt jegyezném meg, hogy már rég szóltam, hogy októberben ki fog "merülni". Mondjuk tévedtem 5 napot, ezért bocsánat...

Volt aki hitt nekem, volt aki nem. Mondjuk több témával is ez a helyzet, nem is járatom a számat mostanában annyit...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8017) gereedigital


gereedigital
csendes tag

Sokat hezitáltam, én is, hogy belefogjak e az MFB-s hitelbe. De végül belefogtam. Múlt hétfőn felszerelték a rendszert. Holnap cserélik az órát! Még időben léptem. Ha várok egy hetet akkor bebuktam volna!

(#8018) HunChris válasza Geresics (#8016) üzenetére


HunChris
senior tag

Előre is bocsi, nem vagyok képben.
A napelemes szaldó 2024 után fog megszűnni? (és pályázatnál ez lesz az utolsó, ami 3 nap múlva megszűnik?)

(#8019) Geresics válasza HunChris (#8018) üzenetére


Geresics
Topikgazda

"A napelemes szaldó 2024 után fog megszűnni?" - igen és nem.

2024.01.01-től nem adható ki szaldó jogosultság. Aki 2023.12.31-ig létesít napelemes rendszert, arra még a régi szabályok fognak vonatkozni 2024 után is.

Jövőre jön pályázat, aminek a részletei még nem ismertek (eddig nem egyeztetett az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetséggel (MNNSZ)). Az a mondás, hogy kb. 30-40% vissza nem térítendő támogatás lesz, de aki él ezzel a lehetőséggel, az nem élhet az éves szaldós elszámolással! Nem 2024 után, hanem egyáltalán! Az helyett neki bruttó elszámolása lesz (külön kell fizetnie a vásárolt energiát, és külön kap pénzt a visszatáplálásért), de arról még nem szól a fáma, hogy mennyit fognak fizetni a betápálált energiáért...
Ez utóbbival kapcsolatban nekem nagyon sok felvetésem, és ellenvetésem is van, remélem lesz lehetőségünk ezeket felvetni, de egyelőre teljesen ki lettünk hagyva, pedig eddig ez nem volt jellemző.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8020) HunChris válasza Geresics (#8019) üzenetére


HunChris
senior tag

Tehát támogatás nélkül elvileg lehet még jövőre is szaldój jogra napelemet létesíteni.
Kérdéses, hogy melyik fogja megérni.
Saját forrásból az egészet szaldós jogra, vagy 30%-40% vissza nem térintendőért cserébe bruttó elszámolásra, aminél átvételi összeget gondolom változtathatnak évközben is.

(#8021) Geresics válasza HunChris (#8020) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Jól látod. Még egy fontos dolog van, hogy nem tudni biztosan azt sem, hogy ki élhet a vissza nem térítendő támogatással! Simán lehet, hogy lesznek kizáró kritériumok is!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8022) axioma válasza Geresics (#8019) üzenetére


axioma
veterán

Egy kerdes a szaldo nelkuliseghez: ez csak azt jelenti, hogy minden honap vegen a ketto kulonbsege elszamolando, vagy az hogy szumma be 38 Ft-tal, szumma ki ismeretlen Ft-tal lesz kiszamlazva, mindketto pozitiv nem pontosan az egyik (azaz napon/honapon beluli szaldo se lesz?)

(#8023) Geresics válasza axioma (#8022) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Egyelőre úgy fest, hogy bruttó elszámolás lesz, és nem havi szaldó. De még semmi sem biztos...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8024) HunChris válasza Geresics (#8021) üzenetére


HunChris
senior tag

Gondolom aki télen arra számol hogy elektromos árammal fűt, annak jobb a szaldó.
Aki meg gázzal, ott a bruttó elszámolásért kapott 30-40%-on meg lehet akku csomagot is venni.

(#8025) tothbe válasza axioma (#8022) üzenetére


tothbe
addikt

a legtöbb helyen a második verziót írják. Magyarul a számládból simán lejön minden hónapban annyi össze amennyi áramot termeltél. Ha pedig minuszos lesz a számla az fent marad az egyenlegeden és szépen később lefogyaszthatod.
De azért még semmi sem végleges. Mondjuk ez a módszer működhet az ő szempontjukból a felesleges túltermelés korlátozására is.

By(e) Tothbe

(#8026) KilgoreTrout válasza Geresics (#8021) üzenetére


KilgoreTrout
senior tag

Arról nem tudsz esetleg valamit, hogy részben napelemre is felhasználható lesz-e az 50%-os (max 3 milliós) lakásfelújítási támogatás?

(#8027) Blamazs válasza KilgoreTrout (#8026) üzenetére


Blamazs
senior tag

Nekem bő 1 hónapja van bent az igényem MFB-re. Én mire számíthatok ez esetben szerintetek?

(#8028) axioma válasza tothbe (#8025) üzenetére


axioma
veterán

Akkor novelni kell a termeleskor a belso fogyasztast es ejjelre nullazni - magyarul napi kiegyenlito akkupakk. Csak gyozze valaki leprogramozni hogy mikor mennyivel toltson... mert hibrid nem lehet. Nem tilos, nem lehetetlen, van ra korrek megoldas, de veletlenul se csinalhatjuk mert az tul konnyu lenne.
Azt mondjuk nem tudom, hogy mennyire jo a kereskedesi gorbeknek, hogy ejjel me'g annyit se fogok fogyasztani igy mint eddig (amig lehet a sajat akkubol megyek), nappal nem termelek annyit (mert az akkumra termelek).
Ja persze ezt most a leendo nem-szaldosok neveben mondom, nekem me'g szaldos.

[ Szerkesztve ]

(#8029) tothbe válasza KilgoreTrout (#8026) üzenetére


tothbe
addikt

a tervek szerint igen.

By(e) Tothbe

(#8030) tothbe válasza Blamazs (#8027) üzenetére


tothbe
addikt

Ha már bent van akkor várhatóan megkapod és kész. Még vszleg mindenki megkapja aki a határidőig beadja. Ez az összes pályázati zárásnál így szokott lenni. Annyi overhead van a budget-ben hogy ez még beleférjen.

By(e) Tothbe

(#8031) tothbe válasza axioma (#8028) üzenetére


tothbe
addikt

sztm 2024-ig erre is lesz szabályzás, hogy lehessen akkus rendszer, hiszen az a szolgáltatónak is megérheti, de akár a törvényhozónak meg főleg, ha tényleg lehet továbbra is értelmes keretek között telepíteni. Nyugaton is ez a modell dívik főleg.

By(e) Tothbe

(#8032) MrZed001


MrZed001
tag

Valami olyasmi gondjuk van, hogy nehogy akkus rendszert úgy használd hogy este is töltesz fel grid-re (eszébe nem jutna kb senkinek, de a lehetőség benne van).
Mert akkor még az állandó termelőket is le kell akár szabályozniuk (Paks, Mátra), vagy állítaniuk.
Amit elfelejtenek, hogy EV-ket meg főleg este fogják tölteni emberek.
Reggel bemegy munkába, ott aligha van töltés, délután-este meg hazamegy és tölt.
Na meg az aksik grid stabilizáló ereje .... és sok kicsi bizony igen sokra megy.

(#8033) kardkovacsi válasza MrZed001 (#8032) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Gondolom éjszakát akartál mondani mert este van a csúcs, akkor örülnének ha feltöltenél.

(#8034) Rolly válasza MrZed001 (#8032) üzenetére


Rolly
veterán

melóhelyeken idővel szerintem kisebb destination töltők lesznek .. 3x8A mondjuk vagy még kisebb ..

amúgy volt már olyan, hogy paks1-et is lentebb kellett csavarni tavasszal a nagy napenergia csúcsoknál

(#8035) solinvictus


solinvictus
újonc

Németországban mindig is bruttó elszámolás volt. Ha valakit érdekel, náluk ez hogy működik, itt olvashat róla egy összefoglalót:

Így támogatják a napelemeket Németországban

(#8036) kardkovacsi válasza Rolly (#8034) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Hát azt nehéz letekerni. Elvileg két hét :)

(#8037) DUB Inc.


DUB Inc.
aktív tag

Nos, tanácsotokra maradtam a Froniusnál (SYMO 7.0-3-M) és ehhez Luxor Eco line 330-as panelek lesznek. Kíváncsi leszek milyen lesz. :)

(#8038) Rolly válasza kardkovacsi (#8036) üzenetére


Rolly
veterán

szerintem annyira nem nehéz.... a mai napon az electricitymap alapján Magyarországon 1600-1900 MWh között mozgot az áram termelés atom energiából.

Ha igazad lenne probléma esetén is két hét kellene de azért ez szerencsére nincs így leállítani egyből le lehet sőt szabályozható bizonyos tartomány között a működése... Bizonyos termelési szint alá veszélyes lehet vinni (csernobil típusú erőműnél), s a termelés visszaemelése kell fokozatosan történnie

(#8039) kardkovacsi válasza Rolly (#8038) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Igaz, lehet pár %-ot tudnak mozgatni. 2 hét a teljes leállás.

(#8040) Vasy09 válasza Blamazs (#8027) üzenetére


Vasy09
őstag

Öcséméknek azt mondta a Pentelés ügyintéző csajszi, hogy a bankok már csak azokét fogadják be, akiknek minden papírja megvan! Ha pedig valami hiánypótlás van, akkor már nem! :U Így ők sajnos bukták, mivel csak most szedik össze a papírokat, ami 3 napig már nem fog sikerülni! :O :O

Annyit mondott még a csajszi neki, hogy a bankok sem tudják mi a helyzet, mivel még 11milliárdnyi keretet látnak! :U :U

[ Szerkesztve ]

Gamertag: Vasy09

(#8041) axioma válasza tothbe (#8031) üzenetére


axioma
veterán

Pont az utanam irtak miatt nem igaz, hogy jo neki ha en akku-zok (en se erre utaltam). De hat nekunk napelem-rendszerunk is azert lett, mert nem birtak egy uj normalis "vezerelt" tarifat letrehozni az autotoltesre - ne'mi jogszabalyvaltozas es kb. 2 het netto melo parameterezesi oldalon), akkor adva aramot amikor epp fixen olcso, akar idotartam-igeny fuggvenyeben szetoszthatoan. Hat most kenhetik a hajukra hogy kora este tolt minden auto (majdnem minden: en direkt ejfel utan 5 perccel inditom, mar csak statisztikazasi okokbol is - a meros konnektor naponkent osszesit...)
Igazabol nem feltetlen kene akku legyen a megoldas, siman lehetne egy flexibilisebb tarifarendszer, me'g hazi okosmeres-kozpont nelkul is mukodne, de az emlegetett nemeteknel mar halado Steuerbox rendszerrel meg plane.

[ Szerkesztve ]

(#8043) vtechun válasza gereedigital (#8017) üzenetére


vtechun
veterán

1 hét alatt az igényléstől számítva minden megvolt?!

(#8044) SSJPiotr


SSJPiotr
csendes tag

"A Magyar Fejlesztési Bank Online Hitelkérelmi Rendszerében benyújtott kölcsönkérelmét formailag rendben találta és befogadta. " - aug 19.

Azóta semmi hír nekem

(#8045) Vasy09 válasza SSJPiotr (#8044) üzenetére


Vasy09
őstag

Akkor beszélj a banki ügyintézővel, hogy mikor mehetsz szerződést aláírni! :K
Én a magunk példáján tudom, hogy hívogatni kell őket, mert maguktól semmit nem csinálnak! Tisztelet a kivételnek! Mi 3 hetet azért vártunk a kiutalásra, mivel senki nem szólt, hogy a tulajdoni lap kikéréséről szóló nyugta nem a párom (végső kedvezményezett) nevére szolt, hanem az enyémre! Ha én akkor nem hívom fel őket, hogy a 10 napos határidő lejárt, miért nem utaltak, akkor szerintem még a mai napig ülnénk és várnánk! :U :U :U

Gamertag: Vasy09

(#8046) KEndre


KEndre
HÁZIGAZDA

Elfogyott.

Légy óvatos, sokan pályáznak a nehezen megszerzett pénzedre! Tudd, hogy csak te vagy képes megvédeni magad!

(#8047) tothbe válasza KEndre (#8046) üzenetére


tothbe
addikt

szép reggelt a későn ébredőknek is. :C

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#8048) OPiiPO válasza KEndre (#8046) üzenetére


OPiiPO
addikt

voltmár - olvasod is a topicod? ;]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#8049) dawoka


dawoka
csendes tag

Sziasztok!
A fentiek nyomán (sávos elszámolás) gondolkodom az akkupakkban.
2 éves rendszerem van 6000-es growatt inverterrel, 24db panellel, szerencsére nagyon jól be lett lőve, remekül hozza amit kell :) szóval nem nyűlnék bele, csak mellé raknék egy akkupakkot, ami egy napnyi energiát tud tárolni a napi haszánlatomhoz. Mondjuk télvíz idején az nem kevés, mert a szobákat 800wattos infrapanelekkel fűtöm (5 db), ami egy fatüzelésű tömegkályhával van kiegészítve. Van esetleg ilyen kaliberű akksipakkal kapcsolatban valakinekl tapasztalata? :R

(#8050) MrZed001 válasza dawoka (#8049) üzenetére


MrZed001
tag

Szaldó marad még egy ideig, illetve ki tudja. Akinek van, annak talán marad.

Én már megrendeltem az aksipakkot :D, de én ház szünetmentesnek használom majd.

Induktív terhelésnél a tervezéskor +100% W-al kell számolni ... 800x5x2 = 8000W csak a fűtés.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.