Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39001) Rent


Rent
senior tag

Srácok hívjátok fel a +36 1 459 7740 számot, 6-os menüpont.
Másodjára is megerősítette a nő, hogy 2024.01.01 után kiállított éves elszámolót követően 10 évig lesz HAVI szaldó (telepítéstől számítva) utána bruttó. Nálunk ez augusztus, így 2024 szeptembertől 2032 december 31 ig havi szaldó, utána bruttó.
Remélem az mekh ügyfélszolgálatát tájékoztatták félre és hamarosan ellentétes hivatalos nyilatkoztot adnak ki.

[ Szerkesztve ]

(#39002) Bandit21 válasza Tapsi (#38993) üzenetére


Bandit21
addikt

A 11.18 ai rendelet sok egyéb közt bevezet egy elosztói okosmeros teljesítménydijat is. Ami havi elszámolású. Ezt a nem profilos okosmeros fizeti.

Mint írtam korábban ez valószínűleg nem a hmke.

A portfólió cikk a napelem erőművek vonatkozásában igaz a havidíjat tekintve.

[ Szerkesztve ]

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#39003) Bandit21 válasza Rent (#39001) üzenetére


Bandit21
addikt

Nem sok értelmét látom de lehet próbálkozni. Egy ügyfélszolgálat azt mondja amit megkap hogy lehet mondani.
Ha azt mondják neki akkor azt is közli hogy 1000 év szaldo van még. A kihirdetett rendelet számít. (Ettől még lehet akár havi szaldo is de a 273/2007. (X.19) kormány rendeletben már régebben is ez volt és ez is marad 24 től is:

5. § (5) Ha a háztartási méretű kiserőmű a csatlakozási ponton a közcélú hálózatba villamos energiát betáplál, akkor a háztartási méretű kiserőmű üzemeltetőjével, mint felhasználóval jogviszonyban álló villamosenergia-kereskedő, illetve egyetemes szolgáltató elszámolási időszakonként a hálózatba összesen betáplált és vételezett villamos energia vonatkozásában a felek megállapodása szerint havi, féléves vagy éves szaldó elszámolást alkalmaz.

[ Szerkesztve ]

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#39004) Bandit21


Bandit21
addikt

Ünnepélyesen elengedem ezt a topicot. Üdv midnekinek. Alakuljon úgy minden, ahogy szeretné a többség.

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#39005) Rent válasza Bandit21 (#39003) üzenetére


Rent
senior tag

En fogok a legjobban orulni neki, ha igy marad, de azt tudom leirni, amit az elobb mondott az ugyfelszolgalat. penteken lesz 2 hete, hogy uzemel a friss 14.75kwp rendszerunk, amelybe nem keves penzt toltunk bele a klimakkal egyutt, hogy elhagyjuk a gazt. Elegge kivagyok tegnap ota :/

[ Szerkesztve ]

(#39006) Strezi válasza Bandit21 (#39004) üzenetére


Strezi
őstag

Kár, vártam volna egy konklúziót tőled! Nekem ugye, "A mi lesz 10 év után?" hamarosan esedékes....

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#39007) Tapsi válasza Andras6800 (#39000) üzenetére


Tapsi
addikt

Oké, még egyszer: amit én olvastam (és ment rajta a sírás), abban nem volt változás a HMKE-vel kapcsolatban a korábbi bejelentésekhez képest.

(#39008) Polllen válasza Rent (#39005) üzenetére


Polllen
nagyúr

Számoltál már havi szaldóval egy megtérülést? Rendszerhasználati díjjal nem számoltam a betöltésre, de nekem a megtérüléshez "csak" ~4 évet adott így. Éves szinten 5k-t kellene fizetnem az EON-nak, ha havonta számolunk el és adnak 15 forintot a megtermelt feleslegemért. (Nyilván télen be kell fizetnem, de Nov-feb időszakot leszámítva havi szinten önellátóak leszünk)

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#39009) Rent válasza Polllen (#39008) üzenetére


Rent
senior tag

Nem tudok számolni, mert nem tudom mennyi a fogyasztás. Most lettek felkapcsolva a klímák 11.18-án az óracserével, de közel 2000kw a havi fogyasztás kocsival (ha felszorzom a 11 napot 3-al), ennek töredéke a visszatáplálás ebben az időszakban. Konkrét árak nélkül (mennyit fognak adni) nem tudok számolni és a fűtést is csak az elmúlt 11 napból tudom következtetni. Éves szinten bőven túltermelünk.

[ Szerkesztve ]

(#39010) sakal83


sakal83
addikt

Sziasztok

Érdeklődnek, hogy azok akik szerződésben vannak de meg nincs kivitelezes, nekik mennyi a kötbér az elallasnal?

Köszi

(#39011) Polllen válasza Rent (#39009) üzenetére


Polllen
nagyúr

Értem, nekem annyi előnyöm van, hogy tavasz óta klímával megy a fűtés és sokkolóan kevesebb az elektromos radiátorhoz képest.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#39012) Rolly válasza Bandit21 (#38999) üzenetére


Rolly
veterán

és ezt fejtse ki 3x32A és az alatt is, hogy mi hogy lesz :). Ezzel sokat segítene nekem is :)

(#39013) HunChris válasza Polllen (#39008) üzenetére


HunChris
senior tag

Nem 15Ft, hanem 5Ft-ért veszi át jelenleg a felesleget.
Tavaly volt 12Ft. (felső sor)
Pl:

2530kWh felesleg felett változik az összeg (elvileg)

[ Szerkesztve ]

(#39014) Rolly válasza Rent (#39009) üzenetére


Rolly
veterán

az durva 10e km-t mész havonta, hogy 2000 kw-ot eszik a kocsi? Gondolom nappal így nem is tudsz tölteni :(

(#39015) Rent válasza Rolly (#39014) üzenetére


Rent
senior tag

Kocsival a háztartás. 5x5kw klímával 180nm fűtése 23 fok körül + egy autó átlagos futása.

(#39016) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Mindjárt kezdődik a Kormányinfó. Lehet izgulni szócső Geri mond-e valamit a napelemről. :D

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#39017) #31733248 válasza Bandit21 (#39004) üzenetére


#31733248
törölt tag

"Ünnepélyesen elengedem ezt a topicot."

Látod, én is így vagyok ezzel. Átadom a terepet a jogtudósoknak, ez sokkal szórakoztatóbb. :))

(#39018) leslieke válasza #31733248 (#39017) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Kösz, hogy távozol, nem fogjuk érezni hiányodat. ;]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#39019) HunChris válasza #31733248 (#39017) üzenetére


HunChris
senior tag

(#39020) GalaHU válasza sakal83 (#39010) üzenetére


GalaHU
őstag

Én pont tegnap mondtam le, nagyon korrektek voltak, azt írták hogy megértik. Mondjuk csak előleget adtam, az meg polgárjogilag teljesen visszajár. Annyival egèszítették ki, hogy az MVM engedélyezési eljárási díj felét (30k) meg a banki átutalás díját akarják jóváíratni, ami logikus kérés.
Remélem hamarosan valóban jön az utalás is.

Az empátia kifogyott, szimpátia nem is volt!

(#39021) asdf_ válasza sakal83 (#39010) üzenetére


asdf_
veterán

Annyi, amennyit a szerződésed tartalmaz. Egyedi.

(#39022) sakal83 válasza asdf_ (#39021) üzenetére


sakal83
addikt

Azt latom... De masnak mik a tapasztalatai.

(#39023) sakal83 válasza GalaHU (#39020) üzenetére


sakal83
addikt

Köszönöm. A helyszini felmérésnek nalad volt "ara"? En is folyamatba tettem a lemondast.

(#39024) Polllen válasza HunChris (#39013) üzenetére


Polllen
nagyúr

Aham, én havi elszámolásnál vajh hol válthat? Az benne volt ebben a remek rendeletben?

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#39025) kardkovacsi válasza Rent (#39005) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Te most tényleg azt várod, hogy egy ügyfélszolgálatos fog neked bárminemű felvilágosítást adni? Szerinted ő jogász? Van bármi büntetés azért mert félretájékoztat?

[ Szerkesztve ]

(#39026) GalaHU válasza sakal83 (#39023) üzenetére


GalaHU
őstag

Én már a második rendszert építtettem volna ezzel céggel, most nem jöttek ki, én csináltam meg hozzá a vázlatrajzot meg a fényképeket is, így ezzel nekik nem volt költségük.

Nagyon korrekt társaság, sajnálom hogy így alakult, de méginkább azt, hogy valószínűleg sokan fognak még így dönteni... :(((

Az empátia kifogyott, szimpátia nem is volt!

(#39027) tuta1975


tuta1975
tag

Na újabb Solar cég hívot épp most.
Ők is azt mondtál hogy 10 évig marad a szaldó minden változtatás nélkül.
Nekik is ez az utolsó infó.
Hát nem tudom. Érdekes lesz ez, mikor jön valami igazi hivatalos magyarázat, amit mindenki megért.

(#39028) Andras6800 válasza tuta1975 (#39027) üzenetére


Andras6800
senior tag

Most tényleg azt várod, hogy egy napelemet áruló cég azt mondja, hogy ne telepíts?

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#39029) tuta1975 válasza Andras6800 (#39028) üzenetére


tuta1975
tag

Dehogy várom. Nekem már van rendszerem! csak infóként írtam be, semmi másért. Persze mindenki a saját érdekét nézi.
de lehet mi látjuk túl borúsan a helyzetet.
Az se jó hogy mindenki csak találgat, egymást hergelve, és legrosszabbra számítva.
Mi van ha nem ez a verzió lesz??
Senki nem tudja, nem véletlenül várja mindenki a magyarázatot.
Itt is már mindenki számol, hogy megtérülés így, megtérülés úgy.
De mi alapján számol??
Amikor minden változik, változhat?
Még azt se tudjuk hogy a villany ára mennyi lesz januártól, mert ugye a ezek az árak dec 31 vannak.
Álmatlan éjszakák, telepítés lemondása, több tag is írta.
Olyan információk alapján amit egyenlőre úgy néz ki senki nem ért, nem tud...
Ez se egy jó opció.
Kellene egy kis megnyugvás, és megvárni valami pontosabb infót!
persze ez csak egy vélemény

(#39030) Polllen válasza tuta1975 (#39029) üzenetére


Polllen
nagyúr

Én kiidegeskedtem magam, amikor a rezsidémon lecsapott nyáron. Teljesen felrúgták a terveim a bejelentéssel, megdrágult a napelem telepítésem és teljesen át is kellett ütemezni.

Megtérüléstől függetlenül erősen gondolkozom azon, hogy mindenképpen lesz (még várok az EON engedélyre), mert arra számítok, hogy a következő 10 évben az elektromos áram ára nőni fog. Így legalább azokban a hónapokban nem érdekel, amikor eleget süt a Nap. :DDD

Nálam nincs gáz, kell az elektromos áram így is, úgy is.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#39031) Reggie0 válasza Polllen (#39030) üzenetére


Reggie0
félisten

De ha erre szamitasz, akkor arra miert nem, hogy az allamban nem bizhatsz, ezert rogton szigetuzemes legyen. Igy engedely se kell.

(#39032) Polllen válasza Reggie0 (#39031) üzenetére


Polllen
nagyúr

Mert amíg van szaldó, bolond lennék kimaradni belőle. Még a havi is jobb - nekem - mint a szigetüzem.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#39033) tuta1975 válasza Reggie0 (#39031) üzenetére


tuta1975
tag

Csak egy kérdés!
Hogyan látná el a házat egy sziget üzemi rendszer, mert ha jól tudom ott nincs hálózat, amikor hetek óta egy nap sincs hogy süssön a nap?
Mint itt többen is írják , negatív rekordok vannak.
Egy 10kwp rendszer 1-2 kw ot szed össze egy nap.
Vagy beindítasz egy agregátort ami feltölti az aksikat, és viszi a házat?
Nem csak nyár van!

(#39034) VaZso válasza tuta1975 (#39033) üzenetére


VaZso
senior tag

Van olyan inverter, ami képes afféle napelemes UPS-ként működni, korábban itt is volt ilyenről szó.

Tehát képes a szolgáltató hálózatából fogyasztani, de úgy, hogy nem termel vissza.

(#39035) Tapsi válasza VaZso (#39034) üzenetére


Tapsi
addikt

Igen, számos lehetőség van erre. Normál termelő inverter is képes rá visszwatt védelemmel, illetve a hibridesített, valós hibrid inverterek. De perpill ne kezdjen el mindenki pánikolni, és ezekben gondolkodni, mert sokkal drágábbak, mint termelő társaik!

[ Szerkesztve ]

(#39036) edeleny


edeleny
őstag

Hátha, más is járt így!

Szeptember 6. óraleolvasás.
Szeptember közepén jött az elszámoló számla, 2100 kW többlet.
Szeptember végén visszaküldtem.
Vártam vártam!
Ma bementem az ügyfélszolgálatra, hogy helló?
Kérdi a hölgy, hogy hova küldtem? - A megadott címre: Budapest, 2. Jánostér
Hát ez a baj! Paksra kellett volna!
- De hát ez a cím volt a levélben!
- Igen tudja, de akkor is Paksra kellett volna! (egyem a zuzátokat)
Úgy, hogy nyomtatott újjat, küldjem PAksra! :) :(

MVMNextApp!
Küldjek Mailt, az ugyfelszolgalat@mvm.hu ra, majd jól beállítják nekem, és fogom látni az ad-vesz okosmérő napi állását.

De csókolom!
Ez, az, az ímélcím ahonnét még soha nem jött válasz. De akkor is!

MVM mi így szeretünk!

( az MVM gázos része ugyan iylen gázos)

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#39037) cOxeR válasza edeleny (#39036) üzenetére


cOxeR
Ármester

Én se látom az órát… sajnos.

(#39038) senki68 válasza Reggie0 (#39031) üzenetére


senki68
senior tag

Na meg 3X annyiba kerül , sose térül meg . A szigetüzemesek fanatikusok.
Eszembe nem jutna szigetüzemet csinálni, mikor van hálózat.

(#39039) cOxeR válasza senki68 (#39038) üzenetére


cOxeR
Ármester

Ami megy a Fb-on mindenki szakember, csinálják az akkukat maguk cellákból, lesz itt pár tűz vélhetően ezek miatt az idő előrehaladtával.

(#39040) dolon75 válasza edeleny (#39036) üzenetére


dolon75
aktív tag

Én beküldtem, ami a számlával jött.
Tegnap kaptam vissza, hogy nem jót küldtem, küldjem az újfajtát.
De legalább küldtek egy üreset...

Pa-kah! Pakah-pakah Pa-kah! Bokata-Bokata Pa-kah! Pakah-pakah

(#39041) senki68 válasza cOxeR (#39039) üzenetére


senki68
senior tag

Nem azt írtam, hogy nem értenek hozzá, csak azt fanatikusok. Mazochisták.

Ez a hobbijuk.

(#39042) Tapsi válasza senki68 (#39041) üzenetére


Tapsi
addikt

Igen, nagyon leromlott a szigetes csopi nyár óta. Korábban normális emberek voltak többségben, akik vagy kis hobbi rendszert csináltak, vagy hozzám hasonlóan mondjuk egy hétvégi telek ellátását akarták megoldani. Most inkább őrült prepperek dominálnak, az értelmesebbek átmenekültek Andi új hibrid csoportjába.

(#39043) GalaHU válasza dolon75 (#39040) üzenetére


GalaHU
őstag

Ezt velem is eljátszották, holott a TAJ szám kivételével minden infó megvan náluk…

Direkt szivatnak! :((

Az empátia kifogyott, szimpátia nem is volt!

(#39044) Andras6800 válasza tuta1975 (#39029) üzenetére


Andras6800
senior tag

Teljesen igazad van. Kicsit forrnak bennem is az aggodalmak, de korábban írtam is, hogy itt most bizonytalan kivárás van. Szerintem ez az egész, hogy mi lesz 2024.01.01-től nyáron kezd el kikristályosodni. Végleges meg majd 1 év múlva lesz. Számokkal meg mindennel.

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#39045) tuta1975 válasza VaZso (#39034) üzenetére


tuta1975
tag

Csak éppen ez nem sziget üzemű rendszer. A sziget üzeműnél nincs hálózat. Amit te írsz az egy hibrid rendszer.

(#39046) VaZso válasza tuta1975 (#39045) üzenetére


VaZso
senior tag

Amolyan "fél sziget"... a lényeg, hogy hálózat szempontjából max fogyasztó, egyéb szempontból a lehetőségekhez mérten önellátó.

Szerintem senki sem gondolkozik szigorúan vett sziget üzemben olyan helyen, ahol rendelkezésre áll a hálózat.

(#39047) tuta1975 válasza VaZso (#39046) üzenetére


tuta1975
tag

Sajnos a jelenlegi aksi árak mellett ez soha nem térül meg :(( :F

(#39048) Rolly válasza tuta1975 (#39047) üzenetére


Rolly
veterán

nem olyan rossz szerintem már az akkuk ára ha 20 év élettartamra nézzük :) és ha lesz nappali / éjszakai szaldós fogyasztás akkor máris jó lesz ha télen nappal el tudunk rakni áramot éjszakára ;) :D

(#39049) Kukipapa_rr válasza GalaHU (#39043) üzenetére


Kukipapa_rr
tag

Nekem augusztusban van az éves elszámolás.

A korábban olvasottaknak megfelelően elküldtem email-ben az eredeti, elektronikus elszámoló számlát (rajta a betáplálási többlet teljesítési igazolással) és egy elektronikusan kitöltött, AVDH-val aláírt Nyilakozat és kifizetési kérelem dokumentumot (ilyesmit, mint ami itt elérhető, csak valami korábbi verziót) a konto-eszamlafogadas@mvm.hu címre, és minden további interakció nélkül 1 hónap múlva átutalták a többletet a megadott bankszámlára.

Nem kellett semmit nyomtatnom, scannelnem vagy postára mennem.

[ Szerkesztve ]

(#39050) senki68 válasza Rolly (#39048) üzenetére


senki68
senior tag

Sajnos senki nem vállal 20 év garanciát.
10 év gari van rá, utána meg széttárják a kezüket, ki tudja?
A 10 év gari is úgy van, hogy 10 év múlva tudja a névleges teljesítmény 70%-át.
Az ára meg kb 10kWh 2.5 milla.
Tehát én ebből nem azt látom, hogy valaha is megtérülne.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.