Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23001) süti5 válasza HunChris (#22999) üzenetére


süti5
őstag

Mondjuk pont invertert nem akarok cserélni... :)

(#23002) bobace válasza senki68 (#22997) üzenetére


bobace
őstag

[link]

kardkovacsi: jah, igen? nem tudtam. de gondolom nem az itteni ténykedése okán.

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#23003) kardkovacsi válasza asdf_ (#23000) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Biztos, hogy így van. Sőt még árban is látszik az ugrás. Ugyanazon darabok esetén kicsi a differencia, másoknál meg nagyobb. Random weboldalról, nettó árak.

5-6 ugyanaz a termék, alig van árban különbség, 7-8.2 megint de a 6 és a 7 között jóval nagyobb a "rés" mint mondjuk a 7 és a 8.2 között. Ezért kértem anno 7-es helyett 8.2-est :) mert így bővíthető lett a rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#23004) senki68 válasza süti5 (#22998) üzenetére


senki68
senior tag

30%
2 tájolás egymásra derékszög.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#23005) Tiédetis válasza asdf_ (#23000) üzenetére


Tiédetis
senior tag

4,5-es symo van fenn, az biztos, hogy nem enged ennél többet, mert levág. Azt nem tudom, hogy lehet-e tuningolni, de kipróbálni biztos nem akarnám, jótállás alatt meg pláne.

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#23006) senki68 válasza HunChris (#22999) üzenetére


senki68
senior tag

Semmit nem nyersz a túlpanelezéssel.

Anno volt itt róla szó, de ez SE rendszerre nemigazán húzható rá.

[link]

(#23007) senki68 válasza kardkovacsi (#23003) üzenetére


senki68
senior tag

Ha ezt árból meg lehet állapítani, akkor miért van az, hogy SE8K drágább mint SE17K ?

(#23008) asdf_ válasza Tiédetis (#23005) üzenetére


asdf_
veterán

Nem arról volt szó, hogy levág-e vagy sem, mert nyilván igen, hanem hogy nem teljesítményhatáron döcög, amikor levág (tehát nem az van, hogy majd megsül és megdöglik az inverter), hanem csak egy mesterséges, sw-es határon van.

(#23009) senki68 válasza asdf_ (#23008) üzenetére


senki68
senior tag

Monitoringozod az inverter belső hőmérsékletét?

(#23010) Tiédetis válasza asdf_ (#23008) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Persze, értem.
Ilyen pl. a electrolux csoport mosógépei. Egyen dobokkal csinálják őket, ugyanaz egy 6kg-os mint egy 8-as. De ott talán a belső és vezérlés is ugyanaz, bár nyilván ezt a gyártó nem fogja sem elismerni, sem támogatni az elképzelést sem róla.

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#23011) axioma válasza Tiédetis (#23010) üzenetére


axioma
veterán

mosogep is trukkos, a 8-9kg-os az lesz amire ra merik ereszteni az 1400-1600 centrit... a tobbi 1200 vagy 1000, bar nem tudom utovalogatas vagy mas a felfuggesztes konstrukcio tenylegesen...
en is azert vettem inkabb a nagyobbnak mondottat, bar az enyem lg - egyelore bejott (bo 5 eve) - de mar be is fejeztem az off-ot

(#23012) mauimagic válasza asdf_ (#23000) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Meg is néztem párféle Huawei adatlapját, a súly azonos, úgyhogy gyanús a dolog :))

(#23013) asdf_ válasza mauimagic (#23012) üzenetére


asdf_
veterán

A tanúsítványban feketén fehéren le van írva:

(#23014) asdf_


asdf_
veterán

Vilanybojlert nem hajt valaki családi házban úgy, hogy nézi/méri nézte/mérte is a fogyasztását? Kb. mekkora a különbség van/lehet a téli (amikoris jéghideg víz jön a csapból) és a nyári (amikor pedig valami langyos f*s) fogyasztás között?

[ Szerkesztve ]

(#23015) tothbe válasza senki68 (#22997) üzenetére


tothbe
addikt

Legörgetsz az utolsó Hsz-éhez és látod, hogy szürke a neve. Ha rákattintasz látod, hogy véglegesen felfüggesztve.

By(e) Tothbe

(#23016) HunChris válasza senki68 (#23006) üzenetére


HunChris
senior tag

Miért nem "húzható rá" SE inverterre?
A linkből én azt szűröm le, hogy déli 30 foknál +20%-ig simán jó a túlpanelezés.
Miért kellene lecserélni az invertert, ha kellene még +20% termelés évente?

(#23017) senki68 válasza HunChris (#23016) üzenetére


senki68
senior tag

Egy új telepítésnél, miért jó túlpanelezni? Mi lesz ebből az előny?
Nem fog hamarabb indulni a rendszer . Nem fog többet termelni. Elenyésző a többletköltség /már ha van/ egy nagyobb inverterrel.
Te most 20%-ot írsz, de itt épp az volt a kérdés, hogy a hivatalosan engedélyezett 30%-os túlpanelezés miért nem lehet nagyobb?
Amúgy mi a gond egy invertercserével? Miért féltek tőle úgy mint a tűztől?

(#23018) süti5 válasza senki68 (#23017) üzenetére


süti5
őstag

Én tuti nem cserélek invertert, elegem van a papírozásból egy jó időre...
Nekem a hivatalosan engedett túlpanelezés is elég lenne, csak érdeklődtem, hogy mik a lehetőségek. Lehet, hogy hagyom így ahogy van.
A jelenlegi teljes fogyasztásunkra is bőven elég a mostani, csak ha pl. lesz valamikor elektromos autó, már kevés lesz, ami van.

(#23019) Blamazs válasza tothbe (#23015) üzenetére


Blamazs
senior tag

De miért lett felfüggesztve? Én mostanában nem láttam, hogy olyat írt volna amiért ki kellett volna zárni. Vagy rosszul gondolom?

(#23020) Geresics válasza senki68 (#23017) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Egy napelemes rendszer bekerülési összegében egy inverter ára azért jelentős összeg. Ha nézünk egy pl. 5kW-os invertert, ahhoz tökéletes, ha rakunk 6kWp napelemet. Ezt korábban számtalanszor láthattuk már, én magam is mutattam róla grafikont talán. Ezzel a 20%-os túlméretetéssel elérjük azt, hogy az inverter teljesen ki legyen használva, és vágás is csak ritkán legyen. Megjegyzem, most déli tájolás, és 30° körüli dőlésszögről beszélünk.
Ha 5kW inverterre 5kWp napelemet teszük, akkor sosem lesz vágás, sosem fog 5kW-on menni, ergo feleslegesen vettünk ekkora invertert.
Ha 5kW inverterre 7kWp napelemet teszünk, akkor sokszor lesz vágás, sokszor megy a kukába a termelésünk, ergo feleslegesen vettünk ennyi napelemet.
Ugyanakkor azt is tudni érdemes, hogy az inverterek ára is kb. úgy alakul, ahogy a gyártásuk. pl. a Fronius Symo 5.0-6.0 között minimális az árkülönbség, mert a belsejük ugyan az, csak az ötös szoftveresen jobban van korlátozva. A Symo 8.2 viszánt már más belsővel van, az ugrás árban jelentős! Ha tehát valaki 7kWp napelemet szeretne, akkor tök jó, és gazdaságos választás a Symo 6.0, és gazdaságtalan a 8.2! Ilyen egyszerű! ;)

Ha viszont valakinek keleti és nyugati tetőfelülete van, mondjuk 45°-os dőléssel, akkor a Symo 5.0-ra simán rá lehet tenni 10kWp napelemet úgy, hogy ötöt-ötöt a két tetőre, mert sosem fognak egyszerre termelni!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#23021) Borisz76 válasza Geresics (#23020) üzenetére


Borisz76
veterán

Pusztán eléméletileg :

30-35 fokos dőlés , közel tökéletes déli tájolású tető.
Szinte egész nap árnyékmentes.
Kémény, kutyaól nincs.
Távolban diófa ( kora reggeli árnyék ).
Lakóépület teteje ( késő délutáni árnyék )

- Huawei SUN2000 5KTL M1 , 2 munkapontos inverter
- Longi 375 w panel , 13 db ( 4875 w )
- 2 db 5 kwh-s akku

Jól gondolom , hogy simán rá lehet rakni 16 db panelt ( 6000 w ) ?

A +3 db panelt zsebből fizetném ki....
Az inverter így többet termel....kb 20%-s túlpanelezés.
Ugyanakkor az éves fogyaztásom 8000 kwh.
Vajon mennyire lesz képes az akkumulátor "kisimítani" a termelés - fogyasztás közti különbözetet ?

Ettől konkrétabb infóm nincs a készülékekről.
Örültem, hogy van olyan napelemes cég aki foglalkozik a 100%-s pályázattal...

Aztán ott van még az esélye annak is, hogy nem nyer :(
Ha nyer, akkor viszont "ingyen" lesz ...majdnem....fényáramom.... :D

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#23022) Geresics válasza Borisz76 (#23021) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Igen, simán mehet az 5KTL-re a 16x375Wp! :K
Hogy az akku hogy fog muzsikálni, az sokmindentől függ (talán leginkább a felhasználási módtól?) de ezen a hídon majd akkor menjünk át, ha odaértünk! ;)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#23023) cdl válasza Borisz76 (#23021) üzenetére


cdl
senior tag

Az akku tavasztól őszig sokat fog simitani a fogyasztásodon.
Télen nem. Néha hetekig nincs termelés szinte.
Ha fűteni is fogsz elektromos energiával(klíma, hőszivattyú) akkor lesz villanyszámlád télen(bruttós leszel, amint bevezetik)
De amennyibe Neked kerül...

(#23024) kardkovacsi válasza senki68 (#23007) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

SE kicsit más, szerintem ott nem az inverteren keresnek hanem az optimalizálókon. Egy Se opti drágább mint egy Tigo pedig közel hasonló elven működnek, sőt a Tigo-ba wireless monitoring van bekötve (más kérdés senki sem használja mert drága a külön eszköz).
Szóval szerintem azért adja az SE olcsóbban a 17-est mert akkor elad egy fél raklap optimalizálót hozzá azon meg megtermeli a maga kis nyereségét.

[ Szerkesztve ]

(#23025) kardkovacsi válasza Geresics (#23020) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

"Ha tehát valaki 7kWp napelemet szeretne, akkor tök jó, és gazdaságos választás a Symo 6.0, és gazdaságtalan a 8.2! Ilyen egyszerű! " - megszólítva érzem magam :)
Kivéve ha később bővíteni akarsz. Erre még felmegy 3 kwp, egy kis átrendezéssel akár új napelemekkel is.

(#23026) kiliti válasza asdf_ (#23014) üzenetére


kiliti
csendes tag

reggel küldöm

(#23027) senki68 válasza Geresics (#23020) üzenetére


senki68
senior tag

Egy napelemes rendszer árában a kisebb és nagyobb inverter közti ÁRKÜLÖNBSÉG nem jelentős. Gyakorlatilag ilyen 50 ezerről van szó.
Persze értem én, hogy nincs kihasználva, de miért is jó csúcsra járatni egy invertert?

(#23028) senki68 válasza kardkovacsi (#23024) üzenetére


senki68
senior tag

Az lehet, de ha én ledobom a 10-es invertert és feldobok egy 17-est akkor nem veszek optit , minden marad, a termelésem sem lesz kevesebb, és csak félgőzön jár az inverter.
És nem idegesít minden évben az az elméletileg elveszett 15KWh :)

(#23029) blueboi69 válasza senki68 (#23027) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Az én tippem az, hogy egy bazinagy inverternek kell több áram az alapműködéshez. Ha nagyon kevés panel lóg rajta (szélsőséges példa) akkor szinte alig fog bekapcsolni az inverter, mert nem éri el a minimális bemeneti feszültséget. Szerintem.

(#23030) senki68 válasza blueboi69 (#23029) üzenetére


senki68
senior tag

Igen ez valóban így van egy hagyományos inverternél, még jó, hogy az SE nem így működik.

(#23031) Geresics válasza blueboi69 (#23029) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ez a transzformátoros inverterek idejében volt utoljára fontos szempont. A mai modern TL, azaz transzformátormentes invertereknél a feszültségnek a működési tartományban kell lennie, és a többit a különböző boosterek megoldják. Itt most ugye nem arról beszélünk, hogy egy 10kW-os inverterre 4 panelt akasztunk, hanem, hogy nem járatjuk fullon, hanem mondjuk 60%-on. Ezzel nincs is semmi baj. Csak az inverter felára pénzkidobás, márpedig az én tapasztalataim szerint, abból akarnak az emberek a legkevesebbet feleslegesen kiadni. Kivétel persze mindig van, jár is a tisztelet nekik érte. De amíg az emberek az 1500Ft-os olvadóbetéteket akarják kispórolni, addig azért nem ez a jellemző...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#23032) Geresics válasza senki68 (#23027) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Maradjunk a példámnál, és nézzük az árkülönbségeket. Végfelhasználói, vagy listaárakat nem tudok, de túl nagy különbség nem lehet arányaiban, így maradok (sajnos) annál, amit utoljára láttam nagykernél:
Symo 5.0 -> 6.0: 9.500.Ft
Symo 6.0 -> 8.2: 172.000.Ft
Symo 8.2 -> 10.0: 25.500.Ft
Mondom, az árak lépcsőzetesek. Na ezért van, hogy lakosságnál 5-ös helyett hatost ajánlok akkor is, ha csak 4kWp napelem megy rá! De 6-os helyett 10-est, ami 200eFt csak akkor javaslok, ha tudhatóan lesz jelentős teljesítménynövekedés! Mert a 200eFt árkülönbség annyi, mint egy 5kW-os rendszer éves termelése! Márpedig az a szent megtérül számításánál nem túl eőnyös ám! :R

u.i.: a hangnem nem akart ennyire szarkasztikus lenni, csak fáradt vagyok, és már nem fogalmazom át PC-re, úgyis ismertek annyira, hogy tudjátok, mindenki számára (igen, számomra is!) építő diskurzus folyik! :K :R

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#23033) Geresics válasza kardkovacsi (#23025) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Csak úgy lehet rendszert méretezni, ha definiálva vannak az igények. Nem csak a pillanatnyi, hanem a hosszútávúak is!
Érdekes módon mostanában inkább olyan reakciókkal találkozom beruházás előtti lakossági ügyfeleknél, hogy "Minek? Addigra úgyis eladom/megöröklik!", és hasonlók.

Ha pályázatot vesz valaki igénybe, az más kérdés, olyankor csökken a CAPEX jelentősen, és simán megéri előre túltervezni... :R

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#23034) kardkovacsi válasza Geresics (#23033) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nálam 80e volt a különbség a 7.0-ás meg a 8.2-es között. Ez hasonló eset volt mint az 5->6 opciód, nyilván kicsit drágább. Átlag 3 havi termelés, ennyivel nőt a megtérülésem viszont kaptam egy opciót amivel bármikor rátehet még 3 kWp-t a 7.26-ra. Kicsit mókolni kell, meg rakosgatni a panelokat egyik sztringről a másikra, meg pár Tigo de ott a lehetőség. De most, hogy írod, lehet 10-est kellett volna kérnem :) Ezt nem is figyeltem, csak annyit, hogy egyel nagyobb legyen az inverter mint ami kell. A 10-es még pont befért volna a 3x16A-be.

(#23035) kardkovacsi válasza Geresics (#23033) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Érdekes módon mostanában inkább olyan reakciókkal találkozom beruházás előtti lakossági ügyfeleknél, hogy "Minek? Addigra úgyis eladom/megöröklik!", és hasonlók.

De mi mások vagyunk :) Nekem ez ugyanannyira gadget mint beruházás/befektetés.

(#23036) Lgabor007 válasza asdf_ (#23014) üzenetére


Lgabor007
csendes tag

Nekem Drazice 160 l-es okos bojlerem van 5 főre. Nyáron 180 kWh körül alakul a havi fogyasztás, télen 250 kWh.

(#23037) nihill válasza Geresics (#23033) üzenetére


nihill
őstag

Ha eladja, akkor meg értékesebb tőle a háza, függetlenül hogy megtérült-e addig vagy nem.

(#23038) Geresics válasza nihill (#23037) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ezt én tudom! :K
Még kiscsikó koromban volt olyan, hogy valaki csak azért vett egy 3kWp rendszert, mert azzal a házának az energetikai besorolása 2 kategóriát ugrott, és a sokáig hirdetett ház hirtelen még drágábban, és pillanatok alatt elkelt! :DDD

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#23039) kiliti válasza asdf_ (#23014) üzenetére


kiliti
csendes tag

Sajnos csak április 23 óta van napi adatom, mióta van napelem, és átkötöttem a vezéreltről. Előtte csak havi számaim vannak a buta villanyóra állásokból. Ez egy 200 literes Hajdú bojler. Télen 2-3 fokot emelek is a hőmérsékletén, kompenzálva a bejövő sokkal hidegebb vizet. Vannak kiugrások, de a tendencia látszik, akár duplázódik a fogyasztás. A pince is 10-15 fokkal hidegebb, mint kánikulában, ahol a bojler van. Estére nincs sok melegvíz a bojlerban hagyva. Évente 60 köbméter melegvizet használunk (2 felnőtt + 1 két éves, full home-office).
Egyébként nagyon durva, többet fogyaszt a bojler, mint az egész ház klímás fűtése, per év!

(#23040) Andras6800 válasza kiliti (#23039) üzenetére


Andras6800
senior tag

Szia,

a függőleges tengelyen kWh van szerepeltetve?
Majd kíváncsi leszek éves fogyasztásra, én is gondolkodom rajta, hogy gázról áttérek fűtőszálra.

Persze, hogy többet fogyaszt. Egyik 1 -1 ben termel, klíma meg SCOP szerint átlagban (én esetemben mondjuk) 4-1 ben. Persze most ez almát körtével esete de ugyan annyi hőenergiát negyedannyiból old meg.

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#23041) HunChris válasza kiliti (#23039) üzenetére


HunChris
senior tag

Esetleg havi bontásban nincs meg?

(#23042) kiliti válasza Andras6800 (#23040) üzenetére


kiliti
csendes tag

Igen, a függőleges a kWh. 50 naponta csinálom a teljes melegvíz rendszer legionella mentesítését, ezek a nagy csúcsok az ábrán (teteje le is van vágva). Bojler maxra fűtve, minden meleg kifolyón 3 percig folyatva a forró víz.
Azért tértem át anno átfolyós gázos vízmelegítlésről, mert elegem lett abból, hogy ha egy pillanatra elzárom, akkor jön egy nagyon hideg, majd egy forró adag víz, és csak utána áll be újra. Zuhanyzáskor kellemetlen.
Igen, nekem a klíma SCOP az 5.2, a bojler meg 1, de akkor sem gondoltam, hogy a komplett épületre kevesebb kWh kell így, mint arra a 60 ezer liter vízre... A bojleren még egy EV üzemeltetést is meg lehetne fogni, hőszivattyúsítva ;)
A bojler éves fogyija 2,2-2,3 megaWh /60 m3 melegvíz (családi ház).

(#23043) Andras6800 válasza kiliti (#23042) üzenetére


Andras6800
senior tag

Nekem most is külső 120 L-es HMV tartály van, nem kombi kazánon. Így ez a vízhőfok ingadozás annyira nem játszik. Inkább szabadulnék a rezsitől :D Csak kérdéses megér-e ez egy HMV cserét.

Amúgy ltezik hőszivattyús bojler is, de én hibrig rendszerben gondolkodom, mivel fűtőszál lassan fűt fel. Kazán a 120 L-es HMV-et kb 3-5 perc alatt felfűti csaphideg víztől.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#23044) kardkovacsi válasza kiliti (#23042) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Egy jól szigetelt háznál teljesen normális. Nálam is a meleg víz adja a gázfogyasztás 30-40%-át. 2+1 fő vs 155 m2 +(70 pince, garázs) fűtése.

(#23045) geleati


geleati
tag

Sziasztok! Egy kérdéssel fordulnék hozzátok.
Van egy használati megállapodás az egy helyrajzi számon lévő ingatlanról, ennek a sárga fele a mienk: [kép] Az lenne a kérdés, hogy az A jelű tetőrészre (DNY-i fekvés) telepíthetek-e napelemet? Nem tud lenni semmi követelése a szomszédnak erre vonatkozóan? A használati megállapodás kimondja, hogy a felek által kizárólagos birtokában és használatában lévő lakásból és telekrészből áll, gondolom ez a tető részre is vonatkozik.
Bocsi, ha kicsit offtopik :R

Soha ne dobj vízbe alkálifémet!

(#23046) dobolan válasza geleati (#23045) üzenetére


dobolan
senior tag

Közös a tetőszerkezet? Mert ha igen, akkor szerintem a másik tulajnak is bele kell egyeznie.

(#23047) senki68 válasza Geresics (#23032) üzenetére


senki68
senior tag

Egy kicsit elbeszélünk egymás mellett, én folyamatosan SE rendszert nézek, te meg folyamatosan Fronius-t.

SE-nél ez így néz ki.

Gyártó által javasolt fogyasztói árat írok, ne legyen vita belőle.

SE 4k 439 468 Ft
SE 5k 470 962 Ft
SE 7k 531 054 Ft
SE 8k 590 060 Ft
SE 9k 613 228 Ft
SE 10k 637 120 Ft
SE 12.5k 661 374 Ft
SE 16k 677 664 Ft
SE 17k 686 714 Ft

(#23048) joghurt válasza geleati (#23045) üzenetére


joghurt
addikt

Közös szerkezetnél (pl. nincs tűzfal) a használati megállapodás valószínűleg nem vonatkozik az épület szerkezetére, az továbbra is közös tulajdonú. Ahogy dobolan írja, akkor a másik tulajnak is bele kell egyeznie.

Miért nincsenek szétszedve két albetétre? Lustaság? Helyi szabályzat alapján nem lehetne két lakóegység a telken, csak okosba?

A tej élet, erő, egészség.

(#23049) kiliti válasza HunChris (#23041) üzenetére


kiliti
csendes tag

megcsináltam neked a havit
és korrigáltam az adatokat az eredetiben

(#23050) geleati válasza joghurt (#23048) üzenetére


geleati
tag

Köszi a választ neked és dobolannak!
Mi már így vettük. Szerintem annó olcsóbb volt így az előző tulaj(ok)nak, és azóta senki nem érezte ennek a hátrányait.
Az nem tudom számít-e, de egy vízóra akna van (természetesen 2 külön vízórával), az pedig a szomszéd telkén.

Egyébként itt azt olvasom, hogy hiába alakulna társasházzá, a tető akkor is közös tulajdon maradna: [link] "A társasházzá alakítás előnye, hogy bár maradnak közös tulajdonban álló részek (például a telek, az épület tartószerkezetei, a tető), de maguk a lakások már külön tulajdonba kerülnek. "

[ Szerkesztve ]

Soha ne dobj vízbe alkálifémet!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.