Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54001) jdeutsch válasza BlackJack21 (#54000) üzenetére


jdeutsch
tag

Ismerve a magyar emberek találékonyságát feltételezem, hogy ha igazán be akarják szerezni megtalálják a módját!
(csak halkan jegyzem meg, "házilag" is előállítható, de ha nem vegyész az illető NEM AJÁNLOM !!!!!!!)
És mit gondolsz ez mit tartalmaz?:

https://mkiplexi.hu/tavtarto-led-sodrony-termekek/ragasztok/

A 10ml-es is több "leolvasó ablak" ragasztásához elegendő!
De mint írtam fentebb, mindenki maga dönti el mely megoldást választja, csupán pénz , és idő kérdése.

(#54002) H-Mano


H-Mano
tag

Üdv!
Csak a biztonság kedvéért kérdezném:
Jól tudom, hogy a HMKE-s ügyfeleknek is jár az éves szaldó elszámolásban a + 2.523kWh-ig a "támogatott" áram? (36-Ft/kWh)

[ Szerkesztve ]

(#54003) axioma válasza H-Mano (#54002) üzenetére


axioma
veterán

igen, mi azzal fizettuk ki majusban

(#54004) gduck válasza hevepapa (#53885) üzenetére


gduck
addikt

De ahogy nézem a kWh mérőbe bemegy a napelemből a kábel és onnan tovább a hálózatra. Most akkor ezzel csak a napelem termelést tudod monitorozni?? A P1 porton látszódik a hálózati aktuális fogyasztás is, itt nem értem ezt miből állapítja meg...

[ Szerkesztve ]

(#54005) 4D4M válasza gduck (#54004) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ugyanazt méri mint a szolgáltatói villanyóra, közvetlenül utána szokás elhelyezni. Hol nézted?

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54006) maross válasza Geresics (#51278) üzenetére


maross
veterán

Udv. Nem talaltam valaszt lekapcsolasva keresgelve, roviden a kerdesem annyi, hogy ha lekapcsolom telen 2 honapra a rendszert, jobban jarok-e, mintha kvazi folosbe menne. Azt a 2*200kwh*5 forintot el tudom engedni, ha ezzel hosszabbitom barminek az elettartamat, csak nem tudom mennyire teszek vele jot az inverternek es a napelemeknek.

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#54007) gduck válasza 4D4M (#54005) üzenetére


gduck
addikt

Nem vagyok szakember, köszi, ha segítesz megérteni :R [link]

(#54008) 4D4M válasza gduck (#54007) üzenetére


4D4M
aktív tag

Bárhova teheted, ahol érdekes számodra az energiaáramlás, lehetne az inverter csatlakozó vezetékeire is, ha pl nem lenne az inverterben a gyári adatrögzítő-továbbító, de teheted bármilyen egyedi fogyasztó elé is és teheted az egész házra is. 100A-re van hitelesítve. Konkrét kérdésed van?

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54009) Ajatollah


Ajatollah
csendes tag

Sziasztok!

A következő módon jártam, ügyfélszolgálattal egyeztettem, de szerintük minden rendben.

Megköszönöm, ha valakinek van ötlete (számok nagyságrendeket tükrözik).

MVM NEXT – nem lakossági egyetemes szolgáltatás, leolvasó ELMŰ
1. számla

2022.06 – 2023. 07.22. hó időszakra becsült érték alapján kiállították az éves elszámoló számlát.
(becsült fogyasztás: 10.000 kWh, becsült termelés: 0 kWh)
Ez alapján fizetendő 10.000 kWh energia.

Valamiért az éves leolvasás elmaradt, azt 2023. 08. hó végén pótolták.

2. számla
2023. 07.22. - 08.30. időszakra a leolvasott érték alapján állították ki a számlát.
(tény fogyasztás: további + 20.000 kWh, tény termelés: 30.000 kWh)
Ez alapján kiszámlázhatok feléjük 10.000 kWh energiát.

Tehát először fizessem ki a 10.000 kWh-t (részben A1 hirdetményi áron) utána meg számlázzak ki 10.000 kWh-t (A1 kedvezményes áron).

Na ez alapján felhívtam őket, hogy korrigálják a két számlát, mivel éves szaldóba vagyok, nem havi szaldóba. Az meg különösebben nem érdekel, hogy az éves leolvasást nem tudták megoldani.

Erre valamit olyan választ adtak, hogy csak akkor korrigálják a számlát, ha a tény fogyasztásom alacsonyabb, mint a korábbi becsült érték.

Egyébként meg jó az úgy, őket nem zavarja, hogy a bevételből még adózok (IPA stb.), továbbá, hogy bukom a két díjszabás közötti különbséget. :W

Valaki járt így? Mik a lehetőségeim?
Előre is köszi.

(#54010) gduck válasza 4D4M (#54008) üzenetére


gduck
addikt

Én is így gondolom, de ez akkor csak 1db mérés. Tehát nem tudom vele egyszerre a szolgáltatói fogyasztást fázisonként és a napelem termelést fázisonként monitorozni. Ahhoz 2 db kellene. Jól gondolom?

Sajnos a P1 porton nincs fázisonkénti adat :(

(#54011) 4D4M válasza gduck (#54010) üzenetére


4D4M
aktív tag

Amennyiben nem használsz pl Home Assistantot és/vagy az invertered nem árulja el neked, hogy mennyit termelt, akkor valóban kettő db kell belőle.
Mi a cél?

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54012) gduck válasza 4D4M (#54011) üzenetére


gduck
addikt

Jó lenne fázisonként látni ezt. [link]
P1 mérő tudná, csak a P1 porton nem jön fázisonkénti adat.

(#54013) Anubris


Anubris
őstag

3 fázis, nem hibrid, 7,47 kWp napelemes rendszerhez milyen invertert ajánlanátok?
A Solplanet ASW 8K-LT-G2 Pro-val kapcsolatban nem olvastam olyan jókat, annál egy fokkal jobb lehet a Huawei SUN2000-8KTL-M1?
SOLAREDGE SE8K-RW0TEBEN4 csak abban az esetben működhet ha lesz fent optimalizáció is?
FRONIUS SYMO 8.2-3-M?

(#54014) 4D4M válasza gduck (#54012) üzenetére


4D4M
aktív tag

Önmagában ezt 1 db 3F mérő is megmondja, csak nem fog kiderülni belőle a helyben elfogyasztott energia.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54015) kovacsit válasza jdeutsch (#53999) üzenetére


kovacsit
tag

Nos, ma reggel egy huszárvágással megoldottuk, Kapott az óra egy 50 centis pigtail-t, így a kismegszakítók ablakánál van most az aljzat meghosszabbított vége.. Mindezt 370 forintból.

Nagy értelmét nem látom az órán lébő gomb nyomogatásának, mert max 40 másodperc múlva megjelenik a kért adat, esetleg a világítás jó lenne, de van a telefonon elemlámpa... :-)

De a lényeg, hogy már termelek.. Ma eddig 11kW jött össze, nem túl sok, de nem is tragikus...

Jól gondolom, hogy a következő lépcső az MVM, ahol a számlázást kell majd átállíttatnom éves egyszerire, és a fordulót a beüzemeléssel szinkronba kéne tenni.

Ennek a remek kínai órának a real time adatait (kicsit késleltetve) hol is tudja az ember gyereke megnézni a weben? Valahová be kell regisztrálni, azt tudom. (Budapest, régi ELMÜ, most MVM terület)

Köszi előre is.

Plz telefonon keress... !! Telefonszám az extra adatoknál...

(#54016) gduck válasza 4D4M (#54014) üzenetére


gduck
addikt

Na ezt nem értem, hogy hogyan, ha egy bemenete van és arra a napelem van kötve ;) Csak azt fogom látni mit termel a napelem.

(#54017) 4D4M válasza gduck (#54016) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ha az egész ház fogyasztását és termelését akarod mérni, akkor a villanyóra után teszed be és ugyanazt fogja mutatni, mint a P1 portos, csak fázisonként.

#54015 kovacsit:
Itt válaszd ki a neked megfelelőt és regisztrálj, DE 2-3 hétnek kell eltelnie, míg feldolgozzák az óracserét, csak azután indítsd a regisztrációt.

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54018) Jolida válasza kovacsit (#54015) üzenetére


Jolida
tag

https://energia.eon-hungaria.hu/W1000

(#54019) gduck válasza 4D4M (#54017) üzenetére


gduck
addikt

Akkor berakom közvetlenül a villanyóra után.
Alulra megy a napelem, felülre meg a bejövő és felülről fűzöm tovább a lakás felé menő 3 fázist. (szakember, nem én :) )

Ez így korrekt?

(#54020) asdf_ válasza kovacsit (#54015) üzenetére


asdf_
veterán

Nagy értelmét nem látom az órán lébő gomb nyomogatásának, mert max 40 másodperc múlva megjelenik a kért adat, esetleg a világítás jó lenne, de van a telefonon elemlámpa... :-)

Ha lejárt tartozás miatt kizárnak a fogyasztásból, állítólag akkor is azt a gombot kell nyomkodni (gondolom, hogy ne random időpontban jöjjön vissza az áram, hanem te magad kapcsolod vissza az engedélyezés után, így te vagy a felelős ha a házban épp valaki a vezetéket nyalogatja eközben).

(#54021) VaZso válasza asdf_ (#54020) üzenetére


VaZso
senior tag

Nálunk, amikor az 1-fázisú mérőt cserélték, mondta a szerelő, hogy ezek némelyikét távolról le lehet kapcsolni - a 3-fázisúakat, az 1-fázisút nem mindegyiket.

Azt mondta, ha van benne ilyen funkció, akkor a gombot nyomva tartva én is le tudom váltani, gombnyomásra pedig bekapcsolni - megpróbálta, de az 1-fázisú mérőn ez nem működött, a 3-fázisún pedig később nem próbáltam (ekkor nem is mondta a szerelő).

(#54022) senki68 válasza Anubris (#54013) üzenetére


senki68
senior tag

7.47kWp panelhez elég egy 7kW inverter is. /persze ha a későbbiekben szeretnél bővíteni akkor jobb a nagyobb/
SolarEdge csak optimalizálóval megy. Viszont a legjobb választás.
Froniusnál én most megfontolnám a GEN24-et. Nem a GEN24pluszt, hanem a sima GEN24-et.
Most lesz elérhető, állítólag Symo árban, és ha egyszer úgy gondolod, egy szoftverfrissítéssel lehet belőle GEN24 Pluszt varázsolni.

(#54023) Jolida válasza gduck (#54019) üzenetére


Jolida
tag

Arra figyelj oda, hogy a szakember az óra és a Fi relé közötti részre kösse az invertert.

(#54024) 4D4M válasza gduck (#54019) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ha ez a felülről-alulról a HW mérőnek a kapcsait jelenti, akkor ez így nem az eddig megbeszélteket fogja mérni.
Szolgáltatói mérő -> HW mérő Source oldal -> HW mérő -> fővezeteki leágazó sorkapcsok -> és ide jönnek a ház és a napelem betápja.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54025) gduck válasza 4D4M (#54024) üzenetére


gduck
addikt

:R

(#54026) kovacsit válasza asdf_ (#54020) üzenetére


kovacsit
tag

Hmmm az elmúlt 35 évben erre nem volt példa, és most, hogy a napelem is termel, szerintem még kisebb az esély rá, főleg ha nettó betermelő leszek, mert ők nem választanának le engem -- aki szinte ingyen termelem nekik az áramot - a hálózatról...

de köszi a figyelmeztetést. :-)

Plz telefonon keress... !! Telefonszám az extra adatoknál...

(#54027) hevepapa válasza gduck (#54019) üzenetére


hevepapa
senior tag

Egy hasznos tipp: mielőtt beszereli a szerelő, szólj neki hogy nézze meg a kwh mérővel adott bekötési rajzot. :) Ugyanis a szerelő aki nálam felrakta azt mondja kicsit más a bekötése mint amivel ő addig találkozott és szerencse hogy nem rutinból rakta fel, hanem megnézte a doksit.

(#54028) leslieke válasza kovacsit (#54015) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

MVM nem teszi át a fordulót, marad a régi időpontba, így az első éved törtév lesz.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#54029) snooze válasza leslieke (#54028) üzenetére


snooze
veterán

nekem áttette..május 11-röl március 31-re,amit kértem,és akkor is olvasták le távolrol..

GO Gunners!!!

(#54030) bb71 válasza snooze (#54029) üzenetére


bb71
őstag

Pontosítsunk: te valószínűsítem nem volt ELMÜ területről lettél MVM-es.

(#54031) sztothj


sztothj
tag

Sziasztok!

Valakinek működik már a https://tavleolvasasiportal.opusenergetika.hu a https://energia.eon-hungaria.hu/W1000 helyett? Az eonos oldalon 10.01. óta nincs adat, az opusos felületen meg nem lehet jelentést létrehozni...

Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli.

(#54032) KilgoreTrout válasza sztothj (#54031) üzenetére


KilgoreTrout
senior tag

Nekem még frissül a régi, nem is értem, láttam az emailt.

[ Szerkesztve ]

(#54033) Anubris válasza senki68 (#54022) üzenetére


Anubris
őstag

A kivitelező a Froniusszal kapcsolatban annyit mondott, hogy a ventillátora hangos.
Élőben nem volt alkalmam megtapasztalni, mennyire zavaró?
A háztartási helyiség ahol lesz az inverter a konyha meg nappali melletti helyiségben lesz, 10 cm téglafal választja el a kettőt, nem szeretném ha behallatszódna a gép zaja a többi helyiségbe.

(#54034) 4D4M válasza Anubris (#54033) üzenetére


4D4M
aktív tag

Hűtés és/vagy szellőztetés nélküli kis helyiségben idővel megemeli a helyiséghőmérsékletet a néhány 100W-os hőtermelése, ami magas ventilátor fordulatot eredményez. Ebben az állapotban behallatszódik. Ha el tudod vezetni a keletkező hőt, akkor moderált marad a hangja. Ősztől tavaszig ez a probléma nem jelentkezik általában.

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54035) Anubris válasza 4D4M (#54034) üzenetére


Anubris
őstag

10 m2 helyiség ablak, ajtó van. Nappali átlósan 7-8 méterre lenne a készüléktől + a szobaelválasztó fal.
A műszaki adatok alapján úgy látom 47 db, míg most megnéztem a hűtőm is ami az előtte lévő helyiségben lesz 41 db, de azért a villanyszerelővel megnézetem esetleg a garázsba nem tudnám-e elhelyezni.

(#54036) 4D4M válasza Anubris (#54035) üzenetére


4D4M
aktív tag

Értelemszerűen azzal önmagában nem mész sokra, ha kinti 35°C-ban nyitod ki az ablakot (: Garázsban valószínűleg jobb helyen lenne mindkettőtök szempontjából.

Egy hűtővel nagyon nehéz lenne összetéveszteni a 100%-os ventilátor fordulatát.

(a dB skála nem lineáris, hanem logaritmikus)

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54037) snooze válasza bb71 (#54030) üzenetére


snooze
veterán

nem ELMÜ..démász..

GO Gunners!!!

(#54038) senki68 válasza Anubris (#54033) üzenetére


senki68
senior tag

Kinek mi a hangos?
Szerintem egy szemmel nem hangosabb, mint a számítógép ventilátora.

Azért a froniusnál SE-nél nincsenek hűtés gondok, a huaweii-ről már ez nem mondható el.
De a GEN24 halkabb mint a Symo. Állítólag.
Akinek én felraktam froniust senki nem panaszkodik a hangjára.
De volt itt olyan a fórumon, akit még az udvaron elhelyezett inverternél is zavarta a hang.
Nem vagyunk egyformák.

(#54039) 4D4M válasza senki68 (#54038) üzenetére


4D4M
aktív tag

Az udvaron is ugyanazért válik hangossá, mint a kisméretű zárt helyiségben: ha 35°C-os levegőt szív be a ventilátor, akkor kénytelen feltolni a fordulatszámát, mert az elektronikán igyekszik egy adott hőmérsékletet tartani.
Megnézheti bárki amúgy, van ventilátor teszt a menüben, annyit csinál, hogy 5 sec-ra feltolja maxra a kiválasztott (belső/külső) venti fordulatszámát.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54040) kovacsit válasza snooze (#54029) üzenetére


kovacsit
tag

Hmm... hogy érted el? ma voltam bent az MVM-nél, nekem azt mondták, hogy a technikai leolvasást nem ők, hanem a hálózati szolgáltató intézi (EON) de nem fogják áttenni ők sem...

Mondjuk nem igazán értem, hogy egy "real-time" leolvasásnál ezt miért nem lehet könnyedén megugrani, hisz itt már nem kell fizikailag leolvasni az órát...

A szaldónál meg kimondottan jó lenne, ha a beüzemeléssel egy időben óracserével menjen a periodicitás... :W

Plz telefonon keress... !! Telefonszám az extra adatoknál...

(#54041) nihill válasza Anubris (#54033) üzenetére


nihill
őstag

Mint ahogy írták, kinek mi a zavaró.
Engem biztos zavart volna az enyém, ha a teraszra raktam volna, szerencsére nem azt választottam végül. (lenn van a pincében, ott azt csinál amit akar) + van egy kis sípolós "elektronika hangja" is a ventilátoron felül. Amúgy ha a háztartási helyiségben van neked mosógép meg szárítógép, azoktól nem lesz hangosabb.

[ Szerkesztve ]

(#54042) molnartibor válasza senki68 (#54038) üzenetére


molnartibor
tag

Erről a huawei hűtés gondokról tudsz adni pontosabb infót?

[ Szerkesztve ]

(#54043) snooze válasza kovacsit (#54040) üzenetére


snooze
veterán

én irtam emailt a démásznak,azt átrakták arra az idöpontra,amit kértem..😊

GO Gunners!!!

(#54044) Frankie50 válasza kovacsit (#54040) üzenetére


Frankie50
tag

Üdv!
Ma volt nálam a leolvasás, E-ON Közép Dunántúl. A leolvasó lefényképezte az órát, az óraállásokat, gázórát és plombákat. Szóval szerintem nem biztos, hogy csak távleolvasás alapján írják a számlát.

(#54045) senki68 válasza molnartibor (#54042) üzenetére


senki68
senior tag

Nincs. Csak egy páran ventilátort raktak mellé, mert 60 fok felett volt a hőmérséklete.

(#54046) molnartibor válasza senki68 (#54045) üzenetére


molnartibor
tag

Ja az ilyen mivel full passzív a cucc nálam is 74 fokos mikor 11kW termel a 10kW inverter. 80-85°C ig le se veszi a teljesítményét. Elektronikai komponenseknél ezek sima üzemszerű hőmérsékletek.

(#54047) Sentosa72 válasza molnartibor (#54046) üzenetére


Sentosa72
lelkes újonc

Nálam 65 fok volt a max 8 kW
ha belegondolsz, hogy pl. egy set top box, vagy egy medialejátszó stb. proci is 60-70 fokon üzemelnek…

(#54048) bb71 válasza snooze (#54043) üzenetére


bb71
őstag

DE az ELMÜ nem változtat - attól, hogy neked a DÉMÁSZ változtatott...

(#54049) leslieke válasza snooze (#54043) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Démásznak írni sem kell, szüleimnek átrakták az óracsere időpontára automatikusan.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#54050) senki68 válasza molnartibor (#54046) üzenetére


senki68
senior tag

Csak az élettartamuk csökken jelentősen.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.