Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14001) DUB Inc. válasza Blamazs (#13999) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Az a piktogram megtalálható más ad-vesz órán is.

[link]

(#14002) Blamazs válasza DUB Inc. (#14001) üzenetére


Blamazs
senior tag

Igen néztem az általad linkelt oldalon. De ez mondjuk nem távleolvasható mérő. Próbáltam regisztrálni de ez jött vissza nem távleolvasható. Kiváncsi leszek cserélik-e nálad majd. Kérlek írd meg mi lett a vége a dolognak!

(#14003) DUB Inc. válasza Blamazs (#14002) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Rendben.

(#14004) kaposznyak


kaposznyak
aktív tag

Üdv.

Fronius Primo 4.0-1 Light tudna jól kezelni több tájolásban eltérő (déli és délnyugati oldalra is kerülne) paneles rendszert?

Kösz!

(#14005) liszkai 2


liszkai 2
csendes tag

Azt vettem észre, hogy a Se inverter nem folyamatosan adja az adatokat a termelésről, nem tudjátok milyen intervallumokban továbbítja az applikációra?

(#14006) tothbe válasza kaposznyak (#14004) üzenetére


tothbe
addikt

Ha a több ezt a kettőt jelenti, amit írtál, akkor igen. Amennyiben tájolásban és/vagy dőlésszögben legalább három különbözőről beszélünk, akkor kell hozzá TIGO vagy kell helyette egy Huawei optimalizálókkal kiegészítve vagy egy SolarEdge, ami meg alapból optimalizálókkal működik.

By(e) Tothbe

(#14007) tothbe válasza liszkai 2 (#14005) üzenetére


tothbe
addikt

15 percenként küldi el. De ha nem tud kapcsolódni akkor a következő lehetőségnél amikor van kapcsolat a szerverrel.

By(e) Tothbe

(#14008) kaposznyak válasza tothbe (#14006) üzenetére


kaposznyak
aktív tag

Köszönöm!

SolarEdge volt a terv, de kiderült, hogy az optimalizálókat elfelejtették hozzáadni az árajánlathoz...Így meg jóval 450.000 felé kerültek.

(#14009) Coc@s válasza tothbe (#14007) üzenetére


Coc@s
őstag

A múltkor nekem volt egy több órás kommunikációs hibám (valamiért az inverter nem kapta meg a DNS adatait).
Amikor kapcsolódott, érdekes módon nem folyamatosan lökte föl az addigi adatokat, hanem "szakaszonként", több adagban kerültek föl a bennragadt adatok, gyakorlatilag FIFO-t játszott az inverter.

18 éve itt

(#14010) rígel válasza DUB Inc. (#13994) üzenetére


rígel
őstag

Nem, ismerős ugyanígy van, hetek óta be sem iktatták a készrejelentést, kb 1 hónap múlva igérik hogy kijönnek.Nekem ugyanez február elején 3 munkanap volt.

(#14011) liszkai 2 válasza tothbe (#14007) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Köszi! Lehet,hogy annál azért kevesebb az új adatért kevesebbet szoktam várni. Majd kitapasztalom.

(#14012) sztothj


sztothj
tag

Sziasztok!

Szolnok környékén lenne olyan fórumtárs/szakember aki egy Fronius smart metert telepítene a rendszeremhez? A pontos monitorozhatóság lenne a cél. Vagy esetleg a villanyóra P1-es portjából is ki lehetne vadászni az adatokat? (és nem kell hozzá túl magas informatikai tudás).
Köszi

Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli.

(#14013) drdre


drdre
csendes újonc

Tudtam gyorsítani az ügyön hála Chal kollégának :)
Kedden telefonáltam, szerdán végül kaptam mail-ben a CSD díjbekérőt, amit aznap át is utaltam. Ma voltam az üfsz-en (időpontra), vittem az átutalási igazolást és sikerült megkötni a hálózatcsatlakozási és használati szerződéseket. Ezután jön elvileg az óracsere és indulhat élesben a rendszer :DD

Viszont a folyamatokkal még nem vagyok tisztában teljesen... Szeretnénk igénybe venni a otthonfelúj támogatást. Ugye itt 07.01 előtt kell kötnöm a szolgáltatóval villamosenergia-vásárlási szerződést ha szaldós szeretnék lenni. Ezt a szerződést mikor kötöm, óracsere után, postán küldik vagy nekem kell vhogy kezdeményezni?

(#14014) drdre


drdre
csendes újonc

Ja azt nem írtam h ELMŰ terület.

(#14015) zoger válasza bb71 (#13951) üzenetére


zoger
tag

Nekem a március 1-én beérkezett papírok 25-én jelentek meg. Ma jött az e-mail az mgt-ről.

(#14016) Capricornhun


Capricornhun
tag

Sziasztok!

Solar Edge HD-Wave invertereknél a Master/Slave funkciót mire lehet használni?
Napokban láttam egy videót : [link]
Tulajdonképpen ha kimaxolom a master inverterem dél-keleti tájolásra akkor hozzáadhatok egy másik invertert is egy dél-nyugatira tájolásra?
Előre is köszönöm a válaszokat!

(#14017) stickermajom válasza drdre (#14013) üzenetére


stickermajom
addikt

"Ugye itt 07.01 előtt kell kötnöm a szolgáltatóval villamosenergia-vásárlási szerződést ha szaldós szeretnék lenni."

Nekem a hcs és hsz szerződéseken kívül nem kellett mást kötnöm, hogy szaldós legyek. Szerintem a mai nappal letudtad ezt a kérdést.

(#14018) Jovanny2


Jovanny2
őstag

Az MVM Démász milyen oda-vissza mérőt szerel a tapasztalatok alapján (1 fázisra)? Ez a szöveg érvényes ránk, vagy ez az "okosmérő" gyakorlatilag az oda-vissza mérőt jelenti?

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#14019) tothbe válasza Capricornhun (#14016) üzenetére


tothbe
addikt

igazából a master-slave-vel a legfontosabb, amit el tudsz érni, az az, hogy az SE portalon utána egyben látszik az egész rendszer, mert a Master a teljeset jelenti oda, a slave-ek pedig csak neki jelentenek az RS kábelen. De igen, ez a megoldás valóban felfogható akár egyfajta bővítési lehetőségként is, de ettől még be kell majd ugyanúgy jelentened a másik invertert az Elektromos Szolgáltató felé jóváhagyásra, mert ez külön lesz bekötve mind AC mind DC oldalon. Ergo az M-S megoldás csak a monitoring-nál jelent különbséget, hogy nem két teljesen különálló rendszert kell monitorozni, hanem egyben lehet akár egy egész napelem-farmot (bár farm monitorozásra azért bőven van jobb megoldás, mint az SE portalon csinálni), de két-három inverterhez meg otthoni felhazsnálásra tökéletes megoldás.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#14020) Capricornhun válasza tothbe (#14019) üzenetére


Capricornhun
tag

Köszi az infót!

(#14021) senki68 válasza Jovanny2 (#14018) üzenetére


senki68
senior tag

"ha a felhasználási helynek villamos energia fogyasztása az előző éves elszámolási időszakban elérte vagy meghaladta az 5000 kWh/év mennyiséget, és a felhasználási helyen nincs indirekt mérés kialakítva, akkor a jogszabályban meghatározott idő ütemezés szerint történik az okosmérő felszerelése."

Szerintem ezt senki nem tartja be. Nekem évek óta magasabb a fogyasztásom, március elsején cseréltek órát, és nem kaptam okosórát.

(#14022) kardkovacsi válasza drdre (#14013) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ahogy más is írta már ezt a kérdés letudta. Erről a szerződésről van szó amit ma kötöttél. Mehetsz lassan a kasszához az 50%-ért :)

(#14023) bekesizl


bekesizl
csendes tag

Azt tudja esetleg valaki, milyen SolarEdge optimalizáló illik alábbi 380W-os panelekhez és SE 5K inverterhez?
A string inverterek számítási módját megértettem, de az SE optimalizáló választás egy bonyolultabb feladat.

Ezen angol oldal alapján a P401 lenne hozzá való: [link]

Panel: Trina TSM-380DE08M.08(II)
6x20=120 cella
STC-hez tartozó paraméterek:
U_mpp=34,7 V
I_mpp=10,96A
U_oc=41,9 V
VOC hőmérsékleti együttható: -0,25 V/°C
adatlap: [link]

(#14024) tothbe válasza bekesizl (#14023) üzenetére


tothbe
addikt

igen, ha legalább 8 paneled lesz, akkor jó lesz hozzá a P401. Ha 8-nál kevesebb, de legalább 6, akkor a P404 vagy a P405. De ezek közül bármelyik jó, amit lehet épp kapni. A lényeg, hogy keverni nem lehet a 401-est a másik kettővel.

By(e) Tothbe

(#14025) Romi69 válasza bekesizl (#14023) üzenetére


Romi69
újonc

Nekem a 395-ös panelhez is p401-et tették. Teljesen jól működik!

(#14026) ancika14 válasza Jovanny2 (#14018) üzenetére


ancika14
lelkes újonc

3 fázisra nekünk ezt tették tavaly:
https://mvmhalozat.hu/attachments/3285

1 fázisra
https://mvmhalozat.hu/attachments/3284

érvényes az a szöveg, a háztartási méretű kiserőmű

amit belinkeltél lap alján van:
További információk, okos méréssel rendelkező ügyfeleinknek

szintén a lap alján a holeyd285.pdf



[ Szerkesztve ]

(#14027) DUB Inc.


DUB Inc.
aktív tag

Az mennyire szabályos, hogy egy kábelcsatornán belül van vezetve a DC és az AC oldal is?

(#14028) Coc@s válasza DUB Inc. (#14027) üzenetére


Coc@s
őstag

Nekem is egy csatorna van fölszerelve, valami 60x40-es méret talán.

18 éve itt

(#14029) tothbe válasza DUB Inc. (#14027) üzenetére


tothbe
addikt

Tűz és villámvédelmi szempontból egyáltalán nem. Az ELMŰ mondjuk nem fog belekötni manapság de ha jót akarsz magadnak akkor érdemes őket eleve más irányba vinni vagy legalább kellő távolságra egymástól. Bár nálam is egy kis darabon együtt futnak de oda vettem tűzgátló csatornákat és azokban futnak külön.

By(e) Tothbe

(#14030) gabor9991


gabor9991
őstag

A rendszer nálam készre van szerelve, most küldtem be a szolgáltatónak a hálózati csatlakozási szerződést a termelői nyilatkozatot és az igénybejelentőt hálózati szerződés megkötéséhez.
Mi lesz most a következő lépés?
Lesz még valami papírmunka vagy ez után már az óracsere következik?

(#14032) gabor9991 válasza -NOKIA- (#14031) üzenetére


gabor9991
őstag

Ez remek hír akkor már tényleg a célegyenesben vagyok :)

DÉMÁSZ területen van itt esetleg valakinek tapasztalata ezzel hogy mennyi idő mire kicserélik az órát?
1-2 nap nyilván nem számít már, csak ha van itt esetleg valakinek frissen cserélt órája erről a területről arra lennék kíváncsi hogy élt-e a szolgáltató azzal a 30 napos lehetőséggel ami adott számára hogy előtte még üljön a papirokon?

[ Szerkesztve ]

(#14033) DUB Inc. válasza tothbe (#14029) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Nem tudom, de szerintem ha a villám beüt arra a részre, akkor mindegy, hogy 5, vagy 50 centire vannak egymástól a kábelek. Azért rákérdezek a kivitelezőnél.

(#14034) -NOKIA- válasza bekesizl (#13981) üzenetére


-NOKIA-
Ármester

450000ft/kWp

(#14035) kalif


kalif
csendes tag

Valaki tudja, hogy ELMŰ-ÉMÁSZ területen együtt be lehet adni a 3 fázis és a napelem kérelmet egyidejűleg,azaz nem kell megvárni a 3 fázis létesítését ? Állítólag kb. 2 hete változtattak ezen, eddig nem lehetett, most lehet.Tényleg így van ? Tud erről valaki vmit ? Köszönm.

(#14036) bekesizl válasza tothbe (#14024) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Köszi!
Az SE 5K háromfázisú inverter, így ott 14-16 modul a minimum.

Végül beregisztráltam a SolarEdge Designer-be és felvázoltam a rendszert.
A P505-ös optimalizálónál 14 panel a minimum. 14db ilyen 380W-os panel 106%-ban méretezi túl a rendszert.
A P401-esből 16 panel a minimum erre az inverterre. Az 122%-ban túlméretezett.

(#14037) tothbe válasza bekesizl (#14036) üzenetére


tothbe
addikt

Bocsi, a K végűek azok tényleg a három fázisúak.
És valóban azok a panelszámok vannak hozzá amit írsz mert a 401 az 60V-os míg a 405, 505 pedig 80 V-osak, és így adja ki a minimum String feszültséget.

By(e) Tothbe

(#14038) Blackmate válasza kalif (#14035) üzenetére


Blackmate
senior tag

Nekem 2 hétnél régebbi az infó: 2021.03.04-én adtam be teljesítménybővítésre az igényt (meglévő 3 fázisom volt/van) pontosan azért, hogy nagyobb invert tudjak majd felszereltetni. Akkor azt mondták (bő egy hónapja), hogy 2 ügy 1 felhasználóhoz kötődően nem futhat egyszerre.
Ha ezen változtattak, akkor az tök jó. Szerencsére nekem már meg is lett a teljesítmény bővítés, úgyhogy indulhat a napelem.

Mondjuk ha te 1 fázisról bővítessz 3 fázisra, akkor ott biztosan vezetékcsere is lesz, ami komplikáltabb.

(#14039) bekesizl válasza bekesizl (#13790) üzenetére


bekesizl
csendes tag

A sokadik EON doksiban, konkrétan az alábbi "Hálózatra kapcsolási folyamat összefoglaló" címűben megtaláltam a választ, hogy kell az ajtó. [link]
A kérdés már csak az, hogy ezt mikor lehet kivitelezni. Az működik-e például, hogy veszek egy komplett előlapot ajtóval és villanyóra cserekor nem azt teszik vissza, amit levettek? (bár gyanítom nem ilyen rugalmasak).

(#14040) martonz válasza bekesizl (#14039) üzenetére


martonz
csendes tag

Elmű területen pont így történt, ahogy írtad. Nekem azért kellett új előlap, mert a régire ráégett a védőfólia és már nem lehetett leolvasni a mérőt. Amikor jöttek órát cserélni, akkor odakészítettem az új előlapot és a fickó azt szerelte fel, nem volt kérdés.

(#14041) Coc@s válasza Blackmate (#14038) üzenetére


Coc@s
őstag

Nekem is így volt.
Bent volt a napelem projekt, szabványosítás után a plombálás mehetett, de a teljesítménybővítést visszalökték, hogy majd a napelem után.
Gondoltam majd a mérőcserekor meglesz az is, de nem.
Először a mérőcsere, majd utána adjam be a bővítési igényt újra.
Úgyhogy elvileg holnap délután jönnek a bővítés miatt.
Ez háromszori kiszállás nekik, nekem háromszori itthonlét.
Kurvára nem jó senkinek szerintem. :(

18 éve itt

(#14042) 7Heads Drago válasza Coc@s (#14041) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Kész dedó amit ezek a szolgáltatók művelnek. Azt se értem mire kell nekik a 30 nap az elbíráláshoz? Mintha komoly szakvizsgálatot végeznének.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#14043) Coc@s válasza 7Heads Drago (#14042) üzenetére


Coc@s
őstag

Nálam az ELMŰ egyik lépésen kotlott 1-2 hétnél többet, de az novembertől januárig volt és nem most, szezonban.

De hogy amiket írtam, csak 3 kiszállással lehet megcsinálni, ez kabaré kategória.

18 éve itt

(#14044) Elemental


Elemental
addikt

Az mérőóra csere még nincs meg. Azt tudom, hogy hülyeség bekapcsolni az invertert, de fél/egy órára be szabad kapcsolni tesztelési célzattal?

(#14045) Coc@s válasza Elemental (#14044) üzenetére


Coc@s
őstag

Kérdés, milyen mérőd van most.
Nekem visszaforgás gátlós, még forgó-morgó volt. ;)

18 éve itt

(#14046) Elemental válasza Coc@s (#14045) üzenetére


Elemental
addikt

Valami digitális van. 2016-ban telepítették.

[ Szerkesztve ]

(#14047) Coc@s válasza Elemental (#14046) üzenetére


Coc@s
őstag

Akkor "azzal vigyázni kell" valószínűleg.
Van esély, hogy ott a termelés is fogyasztás lesz.
De biztosan van itt tudóbb is. :K

18 éve itt

(#14048) Elemental válasza Coc@s (#14047) üzenetére


Elemental
addikt

Az nem is volna baj, csak tesztelni szeretném rövid ideig. Az a kérdés, hogy csinálok-e nagyobb kárt vele, mint hogy a visszatáplálás is fogyasztásnak lesz elszámolva.

(#14049) Coc@s válasza Elemental (#14048) üzenetére


Coc@s
őstag

Biztosan van itt olyan, aki tutira tudja, de mintha lett volna szó nem túl régen valamiféle büntetésről is.
A szolgáltató lehet hogy látja valamiből, hogy volt termelés ha esetleg az óra annyira okos, de ezt nem tudom.
Ami biztos, hogy hivatalosan szabálytalan vételezésnek minősül a dolog, de hogy a te órádnál ez kiderül-e.... :F

18 éve itt

(#14050) Elemental válasza Coc@s (#14049) üzenetére


Elemental
addikt

Végül is nem sürgős, csak gondoltam hátha történhet végre valami :)

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.