Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20001) rsf válasza MrZed001 (#20000) üzenetére


rsf
senior tag

Egy kisebb szünetmentes rendszerem van otthon már 12 éve Kínából rendelt 800W-os Pure Sine inverterrel. Ami még működik. :) Bár ez csak akkor megy ha áram szünet van, szóval nincs sok üzemóra benne...Igaz azóta beszereztem egy komolyabbat is.
De mivel van napelemem ezért gondolkodok tovább...

[ Szerkesztve ]

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#20002) tothbe válasza MrZed001 (#19999) üzenetére


tothbe
addikt

Az a baj, hogy ez alma a körtével összehasonlítós így.
Ezért is nem hoztam fel a Huawei mellett a Froniust az eredeti válaszomban. Ahhoz ugyanis valóban nem kell aksi ellenben csak akkor ad áramot, ha süt a nap és termel a rendszer, amikor áramszünet van épp. Ergo amiről az eredeti kérdés szólt, azt csak részben képes megvalósítani, míg a másik megoldás bár valóban egy aksival drágább, de pont annyival tud többet is.

By(e) Tothbe

(#20003) gyuszos válasza MrZed001 (#19999) üzenetére


gyuszos
tag

Ugye nem komoly, hogy egy Huawei + 5kWh akkku párost hasonlítasz a gen24-hez.....?

(#20004) MrZed001 válasza gyuszos (#20003) üzenetére


MrZed001
tag

Így van. De sokaknak ez is éppen elég.
Éppen ezért MINDEN lehetőséget felsorolok.
Pláne, mivel userek legtöbbször azt se tudják mit akarnak, vagy mit akarhatnak.
A lehetőségek közül választás ugyanis nem a te feladatod.

[ Szerkesztve ]

(#20006) MrZed001 válasza rsf (#20001) üzenetére


MrZed001
tag

Ami a megbízhatóságot illeti, ezeknek az off-grid invertereknek a többsége HF (nagy frekis).
Kis trafó, kisebb inrush állóság.
Mellesleg kb az összes Grid-tie inverter (Froni, SE, Hua...) mind HF inverter.
Nem kapni túl sok LF invertert (kis frekis), mert csak a trafó 20-30+kg benne. Tehát drága, nehéz.
Deye amely ha jól emlékszem ami LF invertert gyárt, de EU-ba az még nagyon nem jutott el.
Pedig $1000 körül van az 5kW, $2000 körül a 8kW-os egysége. És kb ugyanazt tudja, mint a Victron Multiplus II. Azaz hibrid inverter is, AC kapcsolásra képes.

(#20007) dzsordzsó


dzsordzsó
csendes tag

Üdv!
HET Napelem pályázattal összefüggésben lenne kérdésem.
"A támogatásban kizárólag olyan napelemes rendszer
részesíthető, ahol a napelempanelek összesített névleges beépített teljesítménye
nem haladhatja meg a pályázat által érintett ingatlanban a pályázat beadását
megelőző elszámolási évben mért átlagos havi fogyasztást, de legfeljebb az 5
kWp-ot"
Műszaki elvárás:"A beépített napelemek összesített névleges teljesítménye legfeljebb 20%-kal haladhatja meg a hálózatra kapcsolódó inverter(ek) összesített névleges hálózati csatlakozási teljesítményét."
Ha a pályázati tervezet ezen pontjai nem változnak és a múlt évi összesített áramfogyasztás 3460 KWh akkor mekkora összteljesítményű napelem és mekkora inverter felelne meg nekem a kiírás szerint?

(#20008) tothbe válasza dzsordzsó (#20007) üzenetére


tothbe
addikt

A pályázatot magát nem olvastam és az info sem sok, illetve a két első rész eléggé ellentmondó. De a 20%-kal számolva olyan 4k körüli invertert tudsz feltenni, ha van 3 fázisod. és kb ugyanannyi napelemet a kiírás miatt (kb 10-11 panel). Bár nem írja, hogy később ne bővíthetnéd saját költségen kb 20%-kal, azaz olyan még 2 panellel az egészet.
Egy fázissal nem igazán tudod jól kisakkozozni mert ott 2500kW a max lehetőség inverterben, amit 20%-kal túlpanelezve is max 3000kWh körüli lehet a termelésed, azaz marad majdnem 500 kWh számlád évente.

By(e) Tothbe

(#20009) dzsordzsó válasza tothbe (#20008) üzenetére


dzsordzsó
csendes tag

Köszönöm a reakciót.A két első rész idézet a kiírási tervezetből mint ahogy a műszaki elvárás is.Eléggé érdekes a megfogalmazás,de szeritem hibás és javítani fogják a véglegesben évi átlagosra.3 fázis van 16 A tehát 3x16 A. Akkor 4 KW inverter 4KWp napelem a max?3,64x1100=4004,ehhez 4 KW inverter vagy tévúton járok?

[ Szerkesztve ]

(#20010) dzsordzsó válasza dzsordzsó (#20009) üzenetére


dzsordzsó
csendes tag

Helyesbítés:3,46x1100=3806.Elnézést,kicsúsztam az időből.

(#20011) tothbe válasza dzsordzsó (#20009) üzenetére


tothbe
addikt

most újraolvasva rosszabb a helyzet. A paneleknél ugyanis nem engedi a plusz 20%-ot csak simán az átlagos havit. az pedig rossz hír, mert az még 350-es panelméret mellett sem enged 8 panelnél többet, mert a kilencedik már átlépné a havi átlagos 288Kwh-t. Viszont 3 fázisú inverternél meg elég nagyok a minimum string panelszámok, hogy reggel be tudjon indulni a rendszer. Pl. SolarEdge szinte biztosan azonnal kiesik, mert ott 14 panel kell legalább. Ráadásul csak annyit mond, hogy az inverter kapacitásánál mennyivel lehet max nagyobb a napelemek teljesítménye, azt nem, hogy az inverter mennyivel elehet nagyobb a panelek max. teljesítményénél. Ergo bármilyen nagyobb invertert fel lehetne tenni, de kisebbet csak max 20%-kal. 3k-tól határ a csillagos ég. Legalábbis az itt kiemelt szöveg alapján. Persze ez nem oldja meg az előbb emlitett minimális stringhossz problémáját, csak az, ha saját költségen veszel még annyi panelt amennyi a string-nek kell.
Szerintem várni kell még ezzel, mert ez így elég felemás keretrendszer.
így ugyanis 2800KWh a panel limit és 2,5kW a minimum inverter ehhez.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#20012) senki68 válasza tothbe (#20011) üzenetére


senki68
senior tag

Ezért is jó a rövid stringes inverter, mert oda elég 8 opti is :)

(#20013) ocsikem


ocsikem
csendes tag

Hello,
Lapos tetős házra tervezek minél kisebb dőlésszöggel napelemeket elhelyezni. Az összefoglalóban lévő táblázat szerint a 0 fokos - azaz vízszintes - elhelyezés esetén optimális esetben 86 %-os a hatásfok. Lehet, hogy kicsit bugyuta a kérdés, de ha egy 5 KW-os rendszert szerelünk fel akkor valójában csak 4,3 kW teljesítményt fogunk tudni kinyerni, illetve ha 5 kW-ra van szükségünk, akkor kb 5,8 kW-os rendszert kell felszerelni?
Választ várva, üdv. O.L

[ Szerkesztve ]

(#20014) #39851264 válasza dzsordzsó (#20009) üzenetére


#39851264
törölt tag

230x16x3/1000=11,04 kW
Azaz a 3x16 Amper elbír akár 10 kW-os invertert is.

----
Vagyis 10 kW-ig akkorát raksz amekkora kell.

DE!!! max 5 kWp napelemet rakhatsz rá az INGYEN pénzből.
Illetve,
HA NEM VOLT korábban nagy az éves kWh fogyasztásod.
Akkor annyi napelemet, amennyi az éves kWh-t megtermeli.

Esetedben: a 3460 kWh/év
Ami 3460/~1150=~3 kWp napelem max ingyen.
8x375 Watt pl.

(#20015) #39851264 válasza ocsikem (#20013) üzenetére


#39851264
törölt tag

A vízszintes napelem nem fog jól öntisztulni :-(

Célszerű némi dőlést adni neki, ha lehet.
Lehetőleg 5 fok fölöttt... inkább 10-15 fokot.

https://www.google.com/search?q=lapostet%C5%91+napelem&newwindow=1&sxsrf=AOaemvIUWLa-EHQAKxA7i5cKFKseVq_A2A:1633114214680&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwimwJLF8KnzAhUxxosKHdwbC_gQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1920&bih=937&dpr=1

------

Lényegében jól látod.
De nézd meg magad a konkrét tetőre, hogy miként alakul.

(ha több eltérő tetőd is van akkor minden tetőre külön-külön kalkulálj)


Alighnem az attika fal áltla takartan
a KELET-NYUGATI 15 fokos egy jó megoldás lehet.

*****
PVGIS
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP

Klikk a helyszínre.

A beállítások...
Estimated system losses: 10%
Mounting position: Building integrated
Vigyázat!!! az Azimut az DÉL >> 0 fok !!!

VISUALIZE és Yearly PV energy production [kWh] a baloldalon.
*****

[ Szerkesztve ]

(#20016) ocsikem válasza #39851264 (#20015) üzenetére


ocsikem
csendes tag

Köszönöm a részletes választ és a számítási segédletet. Nagyon jó. Hasznos volt, hogy küldtél linket a különböző elhelyezési megoldásokról. Sajnos attika fal nincs ami mögött az elhelyezendő elemek "elbújhatnának", mivel nem szeretném a ház vizuális megjelenését megváltoztatni. Még egyszer köszönöm, nagyon sokat a segítettél. :R :R :R :R

(#20017) apms2


apms2
csendes tag

Sziasztok!

Fusion Solar alkalmazással kapcsolatban szeretnék kérdezni.Amiket láttam videókat ott az alkalmazásban mutatja mennyi az éppen termelt kw,és mennyi megy a lakás, felé és mennyi a hálózatba.Na nekem csak a termelt kw-t jelzi a másik 2 adatot nem.Nálatok ez hogy működik?Van esetleg más alkalmazás amit érdemesebb használni?
Huawei inverterem van.

(#20018) korcsi válasza apms2 (#20017) üzenetére


korcsi
veterán

Erre gondolsz?:

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#20019) bb71 válasza apms2 (#20017) üzenetére


bb71
őstag

Ahhoz kell egy fogyasztasmero is, 60e koruli aron...

(#20020) apms2


apms2
csendes tag

Igen, erre.Nekem is ugyan ilyen, viszont amit láttam videót róla a neten ott mutatta számértékkel, mennyi megy a hálózat felé, és mennyi a lakás felé.Vagy az lehet régebbi verziója az alkalmazásnak?

(#20021) apms2 válasza apms2 (#20020) üzenetére


apms2
csendes tag

Értem,akkor felejtős lesz, annyit nem ér.Köszi az infót!

(#20022) leslieke válasza apms2 (#20021) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Párszor leolvasod reggel-este az órát, megnézed a termelést, és máris ki tudod számolni a fogyasztást. Ingyen van.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#20023) stickermajom válasza leslieke (#20022) üzenetére


stickermajom
addikt

Vagy kér hozzáférést az óra adataihoz és akkor még leolvasnia sem kell.

(#20024) senki68 válasza stickermajom (#20023) üzenetére


senki68
senior tag

Vagy csak egyszerűen használja a P1 portot. :)

(#20025) stickermajom válasza senki68 (#20024) üzenetére


stickermajom
addikt

..ha van neki. Az enyémről sajnos lemaradt.

(#20026) joghurt válasza senki68 (#20024) üzenetére


joghurt
addikt

Szerintem ne ingereld feleslegesen azokat, akiknek vagy port nélküli változatot hoztak, vagy nyílás nélküli fedlapot plombáltak rá! :U

A tej élet, erő, egészség.

(#20027) nebancsa


nebancsa
senior tag

Sziasztok!
Eon távleolvasási portálal kapcsolatban kérnék segítséget?
Most volt az éves leolvasásom, és az óra megnézése után szembesültem hogy amit az eon küld adatokat a távleolvasáson keresztül köszönő viszonyban sincs az órán látható betermeléssel. A fogyasztási adatok pontosak. Óra szerint pluszba vagyok, távleolvasó szerint minuszba. Meg is jött a befizetés értesítő így valóban minuszba vagyok. (A számla még nem látható, gondolom még nem készült el.)
Kérdésem így csak annyi lenne, betermelésnél akkor ne is az óra állást nézze az ember hanem amit a távleolvasó küld?
Betermelést úgy számolom ki, hogy a DP_1-1:2.8.1*0 és a DP_1-1:3.8.0*0 oszlopot összeadom. Az órán kb. 6%-al többet mutat a betermelésnél.

(#20028) stickermajom válasza nebancsa (#20027) üzenetére


stickermajom
addikt

1.8.0 a hálózatból fogyasztott és 2.8.0 a hálózatba betáplált, rosszat nézel szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#20029) Janusz001


Janusz001
őstag

Felraktam a legújabb Fronius firmware -t (fro32370) , egy wattal sem engedi feljebb az invertert . Eddig csúcson az 5kw -os Primo 5100W -on ketyegett, most szépen csücsül 5000W -on, tegnap és ma is kristálytiszta idő van pedig. Más is tapasztal ilyet?

(#20030) nebancsa válasza stickermajom (#20028) üzenetére


nebancsa
senior tag

Ha csak a 2.8-as oszlopot nézem az jó 30%-al kevesebb értéket közöl mint ami az órán olvasható.
Nálam ezeket a sorokat lehet csak kiválasztani:

(#20031) senki68 válasza nebancsa (#20030) üzenetére


senki68
senior tag

A jelentést a profilok hozzáadásával kell kezdeni.

Aztán olyan napi adatot listázol, amit szeretnél.

(#20032) n@p@lm válasza senki68 (#20031) üzenetére


n@p@lm
őstag

Ezt mostani?
Nekem konkrétan nem megy a távleolvasás portál....

(#20033) nebancsa


nebancsa
senior tag

A tied egyfázisú óra?
Hiába adok hozzá új profilt, nálam hiányoznak a 2.8.0 a 2.8.2 és 4.8.0 adatsorok, lehet itt a probléma...

N@p@lm: Nálam működik a portál.

[ Szerkesztve ]

(#20034) bb71 válasza n@p@lm (#20032) üzenetére


bb71
őstag

második loginra elindult

(#20035) forrest85 válasza n@p@lm (#20032) üzenetére


forrest85
senior tag

Engem napok óta ez az üzenet fogad. :(((

Kiszolgálóhiba történt az alkalmazásban: „/W1000”.Futásidejű hibaLeírás: Alkalmazáshiba történt a kiszolgálón. Az alkalmazás jelenlegi egyéni hibakezelési beállításai (biztonsági okokból) nem teszik lehetővé az alkalmazáshiba részletes adatainak távoli megjelenítését. A részletes adatok a helyi kiszolgálógépen futó böngészőben azonban megtekinthetők.

Részletek: Ha távoli gépeken is meg szeretné jeleníteni a hibaüzenet részletes adatait, hozzon létre egy <customErrors> címkét az adott webes alkalmazás gyökérkönyvtárában elhelyezett „web.config” konfigurációs fájlban. A létrehozott <customErrors> címke „mode” attribútumát állítsa „Off” értékre.

[ Szerkesztve ]

A futás csak azoknak való, akik nem elég intelligensek a TV nézéshez!

(#20036) senki68 válasza n@p@lm (#20032) üzenetére


senki68
senior tag

Ma csináltam, amúgy nemigazán használom.

Nekem ez megjelenik a gépemen.

De csináltattam grafikont az óra és az inverter adataiból.

[ Szerkesztve ]

(#20037) senki68 válasza nebancsa (#20033) üzenetére


senki68
senior tag

Nem, 3 fázisú.

(#20038) AssAssynn


AssAssynn
őstag

A folyamatos áramkimaradások mennyire tesznek rosszat egy napelem rendszernek? Még a gondolkodó fázisban vagyok, de ma is, tegnap is, meg előtte is többször volt már, hogy csak akár egy 10-15mp-re is elment. Más eszköznek sem jó, gondolom ez sem élvezi túlzottan.

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#20039) n@p@lm válasza forrest85 (#20035) üzenetére


n@p@lm
őstag

Igen, ugyan ez....

(#20040) korcsi válasza forrest85 (#20035) üzenetére


korcsi
veterán

Töröld az eon-os sütiket.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#20041) Coc@s válasza korcsi (#20040) üzenetére


Coc@s
őstag

Ma valami fatál is van a levegőben.?
A SolrEdge rendszere is haldoklik, nálam legalább is. Akár mobilon, akár PC-n próbálkozom.
Emellett - AtyaIsten mi lesz velünk!? :DDD - a Facebook sem töltődik be.
Valahol valami van. Vagy nincs. :C

18 éve itt

(#20042) axioma válasza Coc@s (#20041) üzenetére


axioma
veterán

Google/YT/etc. me'g van:) Amugy valaki DNS problemakat emlitett face ugyben.

(#20043) Samott válasza axioma (#20042) üzenetére


Samott
addikt

Kaptam zaroszamlat az Elmutol, Augusztus 6-an csereltek orat, az Aug-6 - 31 idoszakra kover nullak vanna a fel/le toltesre. Akkor ugy nez ki ezt megusztam, az augusztusi termelesem is atment az mvm-hez.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#20044) Coc@s válasza axioma (#20042) üzenetére


Coc@s
őstag

Nem csak Face, többmindent is érint, de valószínű a DNS error.

18 éve itt

(#20045) stickermajom válasza nebancsa (#20033) üzenetére


stickermajom
addikt

Igen, ott lesz a probléma. 2.8.0-nak kéne lennie, azzal tudsz számolni.

(#20046) cdl válasza senki68 (#20031) üzenetére


cdl
senior tag

Én ennyiből tudok választani, vagy valamit rosszul csinálok.

(#20047) senki68


senki68
senior tag

Úgy látom SE monitoring 14.45-kor megállt.
Pedig lett volna egy szép görbém.

(#20048) Coc@s válasza senki68 (#20047) üzenetére


Coc@s
őstag

Ezt is érinti szerintem ugyanaz a hiba, ami pl. a Facebookot.
Lassan majd felszívja az adatokat.
Nekem kb. félórányi adatot már feltöltött utólag, aztán megint megállt.
Meglesz majd az a görbe.

18 éve itt

(#20049) senki68 válasza Coc@s (#20048) üzenetére


senki68
senior tag

Megvan :)

(#20050) hoszibarat válasza cdl (#20046) üzenetére


hoszibarat
újonc

Szia! Én is csak ennyiből tudok, vagy én is rosszul próbálkozom. És a +A és -A érték nem egyezik az órán látott két értékkel. Konkrétan kb. 20 %-al többet mutat az óra az 1.8.0 és a 2.8.0 érték esetében is.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.