Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#60351) Strezi válasza Viperator (#60339) üzenetére


Strezi
őstag

Bruttós vidszatàplálálós csak hybrid, akkus rendszerrel belátható időn belül megtérül. De a jelenlegi futó pályázatok nagyon torzítják az árakat. Sima 2x szorzó van jelenleg a reális haszonnal végzett munka és a kiajánlott támogatott árak között.
Nagyobb háztartással simán számhatsz 65Ft/kWh árral megtérülésre, a rezsi keret alá beférés pedig a bónusz vele ;)

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60352) Jolida válasza elekresz (#60349) üzenetére


Jolida
tag

Töltsd le a telefonra a "Wifi Analyzer" appot, azzal legalább látod, hogy milyen elérhető Wifi hálózatok vannak.
Meglehet, hogy a dongle nem is publikál SSID-t (valamiért hide-ban van), tehát nem tudsz rákeresni, hogy csatlakozz hozzá.

(#60353) asdf_ válasza Gallmix (#60342) üzenetére


asdf_
veterán

Ha elbírálják 30 nap alatt még surranó pályán akár előzhet is. Nem lehet előre tudni.

Ha beadja elsőre hibátlanul, akkor amíg a többiek a hiánypótlással küzdenek, akkor akár lehet. Más kérdés, hogy normális esetben amíg van élő, el nem intézett hiánypótlás, addig lebonyolítóként az új igényeket parkoltatni kéne. Ha minden hiánypótlós ügye le van kezelve, akkor foglalkoznék csak az újakkal.

(#60354) asdf_ válasza Viperator (#60341) üzenetére


asdf_
veterán

A padlófűtés miatt akarunk (most építettünk be), azaz nem akarunk magas számlát.

Mivel megy a padlófűtés? Villannyal? Mert akkor ez a mondtatt egy elképesztően hatalmas önellentmondás. Ha nem akarsz magas számlát, akkor villanyos padlófűtést nem építesz be, csak ha majdnem paszívházad van. Minden más esetben pénzkidobás. Plusz örökre bezártad magad bele. Mert egy vizes padlófűtésben a vized melengethed gázzal, fával, szénnel, bármivel, ha olyanod van, fekete csőkígyót húzól a kertbe, akár azzal is. A villanyfűtés csak villannyal megy. És télen, amikor arra sem elég a napelemes termelés, hogy elvigye a házat, akkor fűtésre nem is jut belőle, tehát a napárammal fűtés bruttósként eleve halott ötlet (ismét: nem majdnem passzívház esetén).

Ezek szerint jó a visszatáplálós?

Ha be van kötve a villany, miért csinálnál szigetüzemest? Persze majd mindjárt jön valaki, aki megmondja, hogy a félnoname inverterrrel fél/fullnoname cellákból DIY-kedett szigetüzem az jóság, én személy szerint nem vágom. Meg mondjuk a pályázatban eleve kizárt a szigetüzem, tehát azt sem értem, hogyan merült fel egyáltalán. Az, hogy akksi kerül az inverter mellé, az még nem szigetüzem.

(#60355) H-Mano válasza asdf_ (#60354) üzenetére


H-Mano
tag

Erről "beszéltem"... :) [link]

(#60356) Reggie0 válasza asdf_ (#60354) üzenetére


Reggie0
félisten

Gazuzemu aggregatorral azert elmegy a villanyfutes :)

(#60357) Gallmix válasza asdf_ (#60353) üzenetére


Gallmix
aktív tag

Én úgy látom, párhuzamosan megy. Hiánypótlásoknál meg lehet több esetben időnyerés a cél. Tehát akinek volt olyan szerencséje, annak 30 nap alatt lefutott, esetleg már rég fent van minden, még extrémebb esetben már üzemel is. Míg más még parkoltatva volt vagy akár aki újra beadta más már kapott okiratot.

Ezért írtam, hogy akár előzhet is.

A kérdés felvetésed érdekes, hogy ha sikeres a hiánypótlás, de kimerül a keret, akkor mi a döntés. (feltételezem, köszönjük de...)

Ez a szaldós koncepció ez miért nem jó egyébként? Pedig mától értetődőnek tűnik, hogy amit nyáron adtam, azt máskor visszakapom. Vagy ennyire túl terhelné a hálózatot, azért nem alkalmazzák "sehol"?

[ Szerkesztve ]

(#60358) asdf_ válasza Gallmix (#60357) üzenetére


asdf_
veterán

Ez a szaldós koncepció ez miért nem jó egyébként? Pedig mától értetődőnek tűnik, hogy amit nyáron adtam, azt máskor visszakapom.

Mert eltérő időben más a termék ára. Akkor adsz, amikor olcsó, és akkor kéred vissza, amikor drága. Jövő hónapban kérek tőled egy raklap epret. Kérek majd vissza egy raklapnyit decemberben. Deal? :U

(#60359) Gallmix válasza asdf_ (#60358) üzenetére


Gallmix
aktív tag

Persze lefagyasztom visszakapod :D Epernél úgyis működik, hogy elején drága, később amikor már mindenhol van utánad dobják.

Értem, hogy olcsó meg drága. De ha ingyen adnád a szolgáltatónak, akkor ő ezen keres. Lakosságiba, meg közszolgáltatás.

Szerintem egyetlen értelmes magyarázat, a hálózat fejletlensége, túl használata lenne. Nem "termék ár".

Ezzel a gondolat menettel, este olcsó, feltöltöm az aksit, nappal elhasználom :)

Vagy forditva.

[ Szerkesztve ]

(#60360) Reggie0 válasza Gallmix (#60359) üzenetére


Reggie0
félisten

Ezzel a gondolat menettel, este olcsó, feltöltöm az aksit, nappal elhasználom :)

A vegso cel valami ilyesmi lenne, ennek a rendszeriranyito is orulne.

[ Szerkesztve ]

(#60361) Cyberbeni válasza Gallmix (#60359) üzenetére


Cyberbeni
addikt

Ezzel a gondolat menettel, este olcsó, feltöltöm az aksit, nappal elhasználom

Van ahol ezt csinálják: [link]

(#60362) gorbep válasza Cyberbeni (#60361) üzenetére


gorbep
senior tag

18 év megtérülés.... vicc, ennyit nem bír az akku...

másrészt, ha elterjednek ezek a rendszerek, kiegyenlítődnek az árak, és a megtérülés a végtelenbe nyúlik... nem véletlenül fáznak a befektetők erre a piacra lépni.... csak a tájékozatlan kisemberek fektetnek bele "bátran"... :U

Pár év, és majd mindenki tehet róla hogy őket becsapták...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#60363) Reggie0 válasza gorbep (#60362) üzenetére


Reggie0
félisten

Ha megerne mar menne ipari szinten. LTO akkura meg varni kell kicsit, azert az elkavirnyaszik 18 evet a jelenlegi infok alapjan.

(#60364) Gallmix válasza Reggie0 (#60360) üzenetére


Gallmix
aktív tag

Olvastam ilyen trendről.

De mint írtam fordítva is lehet, hogy amikor drága mert kevés van, akkor eladni. Én úgy tudom, hogy ez a megoldás ez még jobb is lehet, mint a szaldós rendszer volt, felhasználóknak, tulajoknak. Igaz nem 5 ft mellett.

Este olcsó - ez alatt éjszakai áramra gondoltam pl télen, lehet hasznos.
Sok értelme nem lenne feltölteni este és nappal jó idő esetén nyáron az aksit használni.
Ott inkább eladni, amikor nincs túl termelés. Ez sokkal bonyolultabb dolog lenne mint egy szaldó és szintén igénybe veheti a hálózatot, talán kicsit jobb menedzsment mellett.

Ha ez így van, akkor a szaldós rendszert érintő vádak nem kellően megalapozottak, igazak, csak részben. Itt a hálózati terhelést szoktam hallani, mikor olvasgattam kifogásnak. De ha aksival is ugyan ez a dolog menne csak másképp... akkor "nincs lényeges változás". - ha hálózati terheltség lenne a főgond.

Ha pénzügyi, ezzel a bruttóssal akár többet is lehetne kihozni, mint a szaldóban akik vannak.

Ezért nem látom egyértelműen jónak az epres példát, mert nem feltétlenül rossz a szaldós rendszer sem. Pénzügyi okokat nézve, nem tűnik túl megalapozottnak. Abban az esetben még kevésbé, ha megépülnek a tároló kapacitások, nem lakossági szinten.

De mivel eu-s jogszabály miatt alakul elsősorban így, valakinek biztos biznisz van ebbe is. ;]

#60361 Cyberbeni
Nyugat Európában is van egy ilyen trend úgy tudom. automatizációról is volt szó.

[ Szerkesztve ]

(#60365) kanyi51 válasza Reynaldo (#60345) üzenetére


kanyi51
senior tag

Tényleg érdekes! Amit linket adtál asztali gépen, simán bejelentkezek, de csak a gáz órát adja. Az app amit linkeltél fenn van de az is csak a gázt adja. Valoszinüleg az lehet a baj hogy én nem a Démásznál vagyok hanem simán csak a volt Elmü-Émász aszolgáltatóm ugye az MVM.

[ Szerkesztve ]

(#60366) Andras6800 válasza Gallmix (#60364) üzenetére


Andras6800
senior tag

"Ha ez így van, akkor a szaldós rendszert érintő vádak nem kellően megalapozottak, igazak, csak részben. Itt a hálózati terhelést szoktam hallani, mikor olvasgattam kifogásnak. De ha aksival is ugyan ez a dolog menne csak másképp... akkor "nincs lényeges változás". - ha hálózati terheltség lenne a főgond."

Igen is, meg nem is. A legnagyobb baj, hogy az áramot macerás tárolni. Nem olyan mint a gáz, hogy amikor van akkor bepumpálod egy tartályba, majd amikor kell, kiveszed onnan.

Éjszaka azért olcsó az áram, mert alacsony a fogyasztás és van egy rakat alap erőmű amit gazdaságtalan leállítani. Azaz jobban megéri olcsóbban eladni az áramot mint nem termelni.

A Szaldóval meg az a baj, hogy a berobbant megújulók miatt nyáron egyre inkább van extrém túltermelés, ellenben télen nem annyira. Erre jön rá, hogy a villanyfűtés pont télen az alacsonyabb termelés mellett fogyaszt sokat. Emiatt kell az alaperőmű télre, ami nyáron meg nem használható.. ami nem jó. Persze pl gázerőmű hulladék hője meget távfűtésbe, meg ilyenek. De attól még van egy egyenlőtlenség a rendszerben. Közel sem akkora, mint itt-ott hallani. És a bruttóval sem lenne baj, ha nem lenne a rezsidémonunk. De jelenleg nincs nagyon szezonális energiatárolásra megoldásunk. Persze napi - heti van. De nyárról télre senki sem tudja elrakni az áramot olyan mennyiségben, mint amennyit használ. Már háztartási méretben is ilyen 1-3 MWh eltárolásáról beszélünk. Nemzetgazdasági szinten meg... Ezért is baj, hogy mi itt M-o.-n csak napra támaszkodunk és nincs szélerőmű egység. 1 lábon állni sosem egészséges.

Hálózati terhelést meg azért hallod, mert a hálózat nem erre lett tervezve amire használjuk most. Vékonyak a vezetékek, elavultak a trafók.. stb. Ezek a problémák amúgy előjnnének később szerintem a növekvő teljesítmény igény miatt is. De az több idő. Most meg ott tartunk, hogy volt napelembumm, csak a hálózatra 20 éve alig költöttek. RCS óta meg amég annyit se.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#60367) Jolida


Jolida
tag

https://24.hu/fn/gazdasag/2024/04/24/koltsegvetes-budzse-hiany-allami-ceg-mav-mvm-hungaroring-akkugyar-mavir/

Végül, hasonló nagyságrendben megy közpénz az országos nagyfeszültség hálózat üzemeltetést ellátó állami Mavir Zrt. támogatásra, a cég összesen 101 milliárd forintot kap, ám nem hálózatfejlesztésére, hanem a távhőcégek támogatására kapta.

No comment.

(#60368) axioma válasza Andras6800 (#60366) üzenetére


axioma
veterán

En ezert ertetlenkedek sokadjara azon, hogy miert elektromos energiaban akarjak taroltatni a futesi energiat, miert nem hoben... a sok allam altal beugratott megujulos futes arambol + szaldo mennyit fog nemsokara szivni...

(#60369) Andras6800 válasza axioma (#60368) üzenetére


Andras6800
senior tag

Nézd, jó a villanyfűtés. De tudni kell jól alkalmazni.
A hőszipka is jó. Összeségében kevesebbet fizetsz áramból, mint gázból tennéd, csak magas a beruházási költség. Itt is nagy gátló a RCS.

Az ohmikus fűtés sem ördögtől való. De ahhoz kell az épphogynem passzív ház. Ellenben ráfizetés. A gond az egésszel az, hogy itt a szaldóval többeket átb***tak. Mert még régen se volt arról szó, hogy a szaldó mindörökké marad. Csak inverter cseréig. Legjobb esetben is telepítéstől 20-25 év. A fűtést meg inkább 2-3x ennyire....
Többit asfd_ tökéletesen leírta öszeszedetteben is mint én.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#60370) senki68 válasza Andras6800 (#60369) üzenetére


senki68
senior tag

Nem a villanyfűtéssel van baj, hanem a villany árával :)

Mindaddig míg gázból ugyanaz az energiamennyiség hetedannyiba kerül mint villanyból, nemigazán lehet azt mondani, "Az ohmikus fűtés sem ördögtől való.". Mert de.
És ez igaz a passzív házra is :)

(#60371) martonz válasza Jolida (#60367) üzenetére


martonz
csendes tag

A cikk sajnos csak hangulatkeltésre alkalmas a Maviros bekezdést illetően. A Mavir (hálózatfejlesztésre) és a távhőcégek is kapnak RRF pénzeket, de a kettőnek nincs köze egymáshoz, a Mavirnak nincs kapcsolata távhőcégekkel.

(#60372) axioma válasza Andras6800 (#60369) üzenetére


axioma
veterán

Meg ha olcsobb is a villanyfutes mint a gaz, attol me'g energiatarolasra alkalmatlan formaju, a napelemmel kombinalasanak eroltetese eros zsakutca. Amugy gaznal is csak akkor olcsobb, ha eves szinten eleg keves kell belole.

@senki68: Gaznak van egy csomo koltsege, ami a villanynal nem feltetlen van (vizes rendszer bekerulesi koltsegenek elmaradt kamata, eves gaz alapdij, kemenykednek a kemenyesek, gazkazan is meg a vizes kozeg ami szallitja is surubben karbantartando). Es akkor me'g fuggesz me'g egy szolgaltatastol. Ahol keves kell, az kb. kandallo, vagy ha eljutok odaig, bioetanol kalyha stb. iranyba megyek, nem gaz, az tuti.

[ Szerkesztve ]

(#60373) senki68 válasza axioma (#60372) üzenetére


senki68
senior tag

De ha kevés kell belőle, a gázból is kevés kell :)

(#60374) Tapsi válasza axioma (#60372) üzenetére


Tapsi
addikt

Az a baj, hogyha hűteni is akarsz, akkor az mindenképp elektromos megoldás lesz. Ez borítja a teljes beruházás műszaki tartalmát.

(#60375) Cyberbeni válasza Tapsi (#60374) üzenetére


Cyberbeni
addikt

Víz-víz hőszivattyús rendszernél az is sokmindenre elég, ha direktben van keringetve a külső kör vize ventilátoros radiátorokban. Nálunk az emeleten csak az hűt, a földszinten a két déli szobában van 1-1 mini split.

(#60376) Andras6800 válasza senki68 (#60370) üzenetére


Andras6800
senior tag

Ha jól emlékszem, RCS árakkal számolva gázból Kondenzációs kazánnal harmad annyiból fűtesz fel közeget mint ohmikussal. Ezért is volt az az ökölszabály, hogy min COP3 kell, hogy megérje üzemeltetni a hőszipkát. Vagy mondhatjuk, hogy SCOP-ben ha 3 a klíma jósága akkor vagy ugyan ott az aktuális RCS árakka (Limit alatti árakkal)

A hetes szorzó nem tudom honnan jött. Lehet én emlékszem rosszul. 2020 elején számoltam sokat ennek kapcsán.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#60377) Andras6800 válasza axioma (#60372) üzenetére


Andras6800
senior tag

Nem zsákutca szerintem kicsit sem, csak nem úgy értelmes, ahogy ithon nálunk sokszor hirdetve van. Illetve ahogy átb***ták a népet vele.

Megfelelően méretezett bruttós rendszerrel még akku nélkül is jó megoldás megfelelő vezérléssel. Azaz ha süt a nap, a termelést el tudod raktározni a ház határoló tömegében (fal, padló, ) mint hő, vagy HMV-ben.. és este amikor nem süt a nap, náll a dolog. A nappal felfütött házban vagy és a nappal felfűtött vizet használod. Nem a mosógép meg a mosogatógép programozott használata fogja megvalósítani a magas helyben fogyasztást napsütéses időben. Bármennyire is jól hangzik amúgy ez. Persze ez a matek tavasszal meg ősszel működik. November - Február nem annyira. Olyankor egyszerűen nem süt eleget a nap, hogy erre is érdemben jusson. De egy jól szigetelt házat évi 4 hónapot vígan ki tudsz fűteni a napok nagy részében. Nyáron meg tudsz vele hűteni. Ehhez az kell, hogy a napelemet is ennek megfelelően terveztzék. Ne csak felszórjanak a tetőre annyit, ami felfér.

Ami nem megy és full ökörség, ami nálunk megy. Pont ahogy te is írod!
Fos energia besorolásű házakra felakasztaniak egy hőszipkát jobb esetben.. rosszabb esetben egy villanybojlert/norvég panelokat. Személyes kedvencem az átverések terén az okosfólia :DDD .. Illetve hozzá még 15 kWp napelemet azt uccu neki... ingyen fűtés. Azt már nem mondják el a népnek, hogy mind a napelemet, mind a fűtést rendszerszinten kell integrálni egy házba, ha a jelen kor követelményeinek akarunk megfelelni. Ellenkező esetben ugyan összehozunk némi javulást, de a technológiák helytelen/előnytelen használata miatt magas a beruházásban az erőforrások pazarlása.

"Amugy gaznal is csak akkor olcsobb, ha eves szinten eleg keves kell belole."

Így van, ezt mondom én is. Ezért is írtam, hogy jóóól szigetelt házban van értelme. Éppenhogynem passzív háznál pl. Ott még a sima ohmikus norvég panel pl sem ördögtől való.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#60378) Tapsi válasza Cyberbeni (#60375) üzenetére


Tapsi
addikt

Na jó, de ahhoz eleve kell egy víz-víz hőszipka, ezen túl egy megfelelő nyelő és nyerő kút. Önmagában a víz-víz setup családi ház szinten sose térül meg a levegő-vízzel szemben. És itt most nagyon sok millióról beszélünk a teljes fűtés/hűtésrendszer tekintetében. Miközben egy modern kecóba fűteni elég lenne pár elektromos panel.

(#60379) axioma válasza Andras6800 (#60377) üzenetére


axioma
veterán

Az altalad vazolt megoldasnal az a suboptimalis, hogy villanyt termelsz azert, hogy a hoenergiat csinalj belole, mikozben a villany me'g a villanyigenyre se eleg. Kozben hoenergiara alkalmas a napkollektor is, kozvetlenul - akar a filleres megoldasok mint a sorkollektor (vagy mar inkabb szunyoghalos), kozvetlen levegot melegito. Raadasul a hoenergia me'g koncentraltan is tarolhatobb (a villanybojler melle se akkut teszel... a vizet tartod felfutve).
De ez mar off. Ha egyszer vegre epitkezem, igyekszem jo peldaval (es persze napelemmel IS) eloljarni, most me'g csak elvi szinten mozgok...

(#60380) senki68 válasza Andras6800 (#60376) üzenetére


senki68
senior tag

Nem kell keverni a dolgokat.
Hőszipka "H"tarifáról megy, ohmikus fűtés meg nem.

1 m3 gáz 100 Ft van benne 10kWh tehát egy 1kWh 10 Ft.
1kWh villany minden napszaki 70Ft/kWh . /ha fűtesz vele biztos nem maradsz rezsilimit alatt/.

Innen a 7-es szorzó.

(#60381) H-Mano válasza senki68 (#60380) üzenetére


H-Mano
tag

Ha gázzal fűtesz(is), akkor sem maradsz a rezsilimit alatt...
És akkor ugrott "a 7-es szorzó".....
Pontosabban bejön a (17,324/2,256) 7,68-as... :)

(#60382) 313313 válasza martonz (#60371) üzenetére


313313
addikt

De az MVM-nek vannak érdejeltségei távhő cégekben...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#60383) 313313 válasza H-Mano (#60381) üzenetére


313313
addikt

Én tavaly 1300m3 gázt használtam melegvízre és fűtésre. Előtte 1500-1600m3-ből ment ugyan ez. 125m2 termosztát 23 fokon, padlófűtés indirekt melegvíz, ami télen 0,9m3/nap nyáron 0,7m3/nap gázt kér....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#60384) 4D4M válasza H-Mano (#60381) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ezt így vonatkoztatási rendszer nélkül felesleges kijelenteni mindkettőtök részéről.
Én most 400m3-t használtam egész évben fűtés + HMV-re.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#60385) 313313 válasza 4D4M (#60384) üzenetére


313313
addikt

De igen, mert belefértem a rezsicsökkentett keretbe :D
Amúgy egy 35 éves beton épületről beszélünk...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#60386) gduck válasza asdf_ (#60358) üzenetére


gduck
addikt

Az a baj, hogy ez nem igaz!!! Akkor lenne csak igaz, ha a lakosság is változó áron kapná! Amíg ez nem teljesül, addig ez csak kifogás és a napelemesek szivatása!

(#60387) H-Mano válasza 313313 (#60385) üzenetére


H-Mano
tag

"Amúgy egy 35 éves beton épületről beszélünk..."
A Te lakásod és az én házam minimum az alma és a körte esete...

(#60388) 313313 válasza H-Mano (#60387) üzenetére


313313
addikt

Házam van, nem lakás. Csak vasbetonból építették. Pince kédz ovóhely, laktanya parancsnok építette....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#60389) asdf_ válasza gduck (#60386) üzenetére


asdf_
veterán

Attól, hogy a lakossággal politikai okokból nem fizettetik ki, hanem a rezsicsökkentett hülyeséggel tömik az emberek agyát, attól még k-ra nem annyiba kerül a költségvetésnek (tehát nekünk mindannyiunknak) az az áram, amit decemberben vételezel meg az, amit június közepén. Sőt, lassan ott tartunk, hogy a nyári napközepi áramod a kutyának sem kell. Nem azt kell nézni, hogy veled mit fizettetnek meg, hanem, hogy mibe kerül, mi a valós ára. Negyedmillió "potyautast" már nem bír el a kassza, a cél (legyen sok napelemes rendszer) teljesült, a létesítés költsége töredékére apadt, így becsukták a kaput. Amivel nem lenne semmi gond, ha a rezsicsöki hazugsága (és mellékesen az okosmérők hiánya) miatt nincs változó napközbeni tarifa, így 5 forinttal szúrják ki a bruttósok szemét, aminek figyelembevételével önerőből totálisan értelmetlen napelemet telepíteni. De hála istennek, a kormány jóvoltából </irónia>, áldassék a nevük, van rá tárolós pályázat, lassan kétféle is, a nép tolong a milliókért és majd megköszöni egy x-szel.

Amikor 480-ért tankoltál, akkor 480 volt a benzin tényleges ára, vagy bukóban adták el? Naugye... :U

[ Szerkesztve ]

(#60390) senki68 válasza H-Mano (#60381) üzenetére


senki68
senior tag

Ahhoz, hogy gázzal rezsilimit alatt maradj, nem sok mindent kell csinálni, elég a legalapabb hőszigetelés.
És máris ott a 7-es szorzó :)

(#60391) gduck válasza asdf_ (#60389) üzenetére


gduck
addikt

Már ne is haragudj, de saját magadnak mondasz ellent! ;)

Vegyünk egy nagyon egyszerű példát:
- Legyen az áram ára (mindennel együtt) 100Ft/kw.
- Legyen 'A' napelemes ház és 'B' napelem nélküli ház (szomszéd, aki szintén az egyszerű példa kedvéért az összes feleslegedet elhasználja).

A képlet baromi egyszerű:
Nyáron 'A' sokat termel, a felesleget az áramszolgáltató (NEM TÁROLJA SEHOL, mint azt a bruttóellenes média szajkózza!) ELADJA 'B'-nek 100Ft-ért!

Télen 'A' keveset termel. DE! 'A' és 'B' is 100Ft-os áron kapja az áramot! 'B' se kapja rágábban és 'A' se!

Valós ár: amíg nem azt kell fizetned, addig ne keverjük bele a képletbe, mert jelenleg - a jelenlegi árak miatt - LÉNYEGTELEN!

Tudom, a példa nagyon-nagyon leegyszerűsített. DE a lényeg, hogy lehet bármi mást az éves szaldóra fogni, csak azt nem, hogy azért életképtelen, mert nyáron olcsó, télen pedig drága áram! Mert ez csak akkor lesz igaz, ha valamennyi lakossági fogyasztóra igaz lesz, nem csak a buttós napelemesekre! ;) :R

[ Szerkesztve ]

(#60392) gorbep válasza gduck (#60391) üzenetére


gorbep
senior tag

Ott hibádzik a logikád, hogy túltermeléskor eladja a labancoknak negatív áron... hiánykor meg az átlag ár többszöröséért veszi külföldről...

ráadásul a vevő kör árszabása sem egységes, és ne csak a lakosságot nézd... van pl a HUPX....

a magyar villamosenergia rendszer nem egy zárt hálózat... és nagyon import kitett...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#60393) kardkovacsi válasza gorbep (#60392) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

vagy a horvátoknak. Múltkor néztem órákon keresztül mi termeltük meg (tőlünk vették) a horvát áramfogyasztás 60%-át. Nyilván amikor nulla közeli ár volt, ők letekerik a vízerőműveket és szépen köszönik szépen az ingyen áramot.

(#60394) Tapsi válasza kardkovacsi (#60393) üzenetére


Tapsi
addikt

...ők letekerik a vízerőműveket és szépen köszönik szépen az ingyen áramot.

Ennek mi értelme lenne? Persze feltételezve azt, hogy nincs vízhiány.

(#60395) kardkovacsi válasza Tapsi (#60394) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Azért a vízerőmű bizonyos szintig tároló is. Ha van egy erőműved mögötte jellemzően egy nagy tóval akkor tudsz játszani a termeléssel. Nyilván nem nullára tekeri le.
Szépen leszabályozza a vízerőművet, megveszi az olcsó magyar napáramot majd este meg mehet nagyobb fokozaton a termelés.

(#60396) gduck válasza gorbep (#60392) üzenetére


gduck
addikt

"Ott hibádzik a logikád, hogy túltermeléskor eladja a labancoknak negatív áron... hiánykor meg az átlag ár többszöröséért veszi külföldről..."

Értem én, de ez továbbra se befolyásolja a lakossági árakat! Majd ha a lakossági árakban ez meglátszódik, akkor lesz igaz a logikátok! Addig ez egy paradoxon és valójában senkinek sincs igaza. ;) :R

[ Szerkesztve ]

(#60397) asdf_ válasza gduck (#60391) üzenetére


asdf_
veterán

Az a baj, hogy ragaszkodsz ahhoz, hogy az áram ára annyi, mint amennyit veled kifizettetnek. Nem, nem annyi. Az atomos áram ára nyilván fix, ehhez jön, hogy a megújulók bizonyos időszakban olcsósítanak, télen a gázost is érdemes jobban pörgetni a hulladékhő miatt, stb. A lakosságnak van egy kb. ismert/becsülhető táncrendje, hogy mikor mennyit fogyaszt, mind napszakra, mind hónapokra lebontva, mind, hogy ezt mennyire bolondítja meg az időjárás (egy téli hideg pl.). Ezt az egészet beteszik egy nagy kalapba, és ENNEK az átlaga az, amit veled A tarifán kifizettetnek (mármint lenne, ha tényleg ezt az átlagot fizetnéd és nem a reizscsökkentés nevű szörnyszülöttet, amire nem hat sem árfolyam, sem infláció, kb. fél évtizede 36 Forint a 36 Forint).
Ámde...
Ha sok friss és egyre több napelemes miatt egyre több a nyári termelés (tehát van egy tonna olcsó áram, ez volt a cél persze, ez jó), és ők ezért a mocsoksok nyári olcsó szarért cserében télen heroináras áramot szeretnének visszakapni (ez viszont nem jó és nem cél), akkor a tél fejnehéz lesz, és az az egész, amit az előző példánál bedobtak a kalapba, ott emiatt teljesen más lesz a matek, és teljesen más lesz (lenne) az átlagár, amit mindenkinek fizetnie kéne. Tehát lenne mondjuk 37 helyett 45 vagy 53, vagy 59. Minél több szaldós napelemes kéri vissza az olcsó nyári áramát a drága téliből, annál több. Ez pedig fenntarthatatlan (plusz a nem napelemesek szponzorálják -immár indokolatlanul- a napelemeseket).

Ez nyilván csak tőzsdei ár, de azért ne vicceljünk már, hogy végtelen mennyiségben bevesszük az olcsó nyárit, majd ugyanezt télen visszaadjuk. Azonos áron.
Nézd már meg, mekkora hatalmas különbség van mind árban, mind igényelt mennyiségben (este 18-19 órás sávban télen dupla mennyiség kellett ezt a két random napot tekintve)...

Nyár:

Tél:

A szaldónak az volt a célja, hogy terjedjen a napelem, és a financiálisan nem jön ki a matek létesítések is megtörténjenek (pont úgy, ahogy azt is támogatták, hogy mucsaröcösge alsón is ugyan húzzanak már ki egy koaxot, vagy egy optikai kábelt, és ne ADSL-en szívjanak a polgárok, mert financiálisan akkora népsűrűség mellett nem érte meg bekábelezni a falut). Megtöréntek, lett sok napelem, lement az ára mocskosul, már nem kell dotálni a megtérülést. Így kivezették. Hogy milyen elmebetegszarmódon, ahelyett, hogy évekkel előre tudja az ember a menetrendet, hogy kinek és meddig jár a szaldó, az egy másik kérdés. No de erre tetszettek szavazni...
Nem a szaldó megszűnésével van a baj, hanem ahogy megszüntették és főleg, hogy ami lett helyette. Az 5 Ft-os áram az idiótán mérő villanyórával. És hogy emiatt -financiálisan- totálisan értelmetlen lett lakosságilag napelemet telepíteni. És tekintve, hogy úgy keresünk az országban ahogy (gy.k.: EU utolsóelőttiként), innentől csak az rak, aki van olyan pénzes/megszállott zöld, hogy ezt megengedi magának, meg akit megtámogatnak pl. pályázattal.

(#60398) axioma válasza asdf_ (#60397) üzenetére


axioma
veterán

Tudod ertem en, hogy az arampiacon nezve rossz, de 1. sokkal kisebb rossz mint a rezsidemon (forintalisan) 2. ne csinaljon az allam a szajabol s*gget, hogy tavalyelott azt mondta hogy szaldora telepits gaz helyett elektromos futest mert azt tamogatjuk meg az a jo es olcso, most meg jol kicseszunk veled mert mire megigenyled a tarifat mar nincs szaldo, es gombokat adunk a betermelesert, akkor is ha masik fazison egybol elfogyasztod.
En nem kerultem ebbe a kalapba bele, de baromira be kene huzniuk fuluket/farkukat, nem pedig a lakossagi tarifak egyik hibajat rahuzni a napelemesekre (a masikat meg az e-autosokra, az este 6 koruli csucsot, mikor azt meg a vezereltek bekapcsolasa okozza).
Egy ertelmes refaktor a szabalyokon win-win-win lenne, de az nekik nem eleg jo, mert nem lehet ujjal mutogatni a bunosokre. Es ez nem a politikarol szol, hanem arrol hogy bazi nagy ziccert hagyunk ki, ami idegesito, jelenleg null koruli szaldoskent is.

[ Szerkesztve ]

(#60399) asdf_ válasza axioma (#60398) üzenetére


asdf_
veterán

Persze, lehetne ezt jól/jobban is csinálni, de amikor toljuk ezerrel, hogy fűtési rendszer elektrifikálása, utána erre rákontrázunk a semmiből, hogy kirántjuk mindenki alól azonnal(!) a szaldót, majd miután jól megszondázták a negatív reakciót, erre rekontra, hogy na jó, mindnenkitől nem, nesztek 10 év (és köcsög brüsszel, még ha az égvilágon semmi köze nincs és nem is volt az egészhez, akkor is), akkor ezektől mit vársz??? Nulla szakmaiság, nulla előrelátás, nulla tervezhetőség, csak kapálózás a legkisebb ellenállás irányába, ami a legkisebb jelenlegi kárt okozza. Hogy mi lesz holnap, 1 hónap, 1 év, 5 év múlva, az olyan szinten van telibesz*va, hogy azt el sem lehet mondani.

[ Szerkesztve ]

(#60400) martonz válasza 313313 (#60382) üzenetére


martonz
csendes tag

Az MVM Next-nek vannak távhő érdekeltségei. A Mavir semmilyen szinten nem kapcsolódik az MVM Next-hez, mint rendszerirányító nincs is erre jogi lehetőség se.

(#60401) Tapsi válasza kardkovacsi (#60395) üzenetére


Tapsi
addikt

A tározónak sem végtelen a kapacitása, ezért írtam, hogy nem vízhiányos időszakban ez a setup, amit vázoltál elég életszerűtlen.

(#60402) H-Mano válasza axioma (#60398) üzenetére


H-Mano
tag

" Es ez nem a politikarol szol..."
Sosem tévedtél még nagyobbat....
(Lásd pl. most újra az üzemanyagár "rendezést". De hosszú a sor...)
A NER-ben minden az állam(valójában a mögötte álló szűk "gazdasági csoport" :) ) elsődlegességéről szól.

[ Szerkesztve ]

(#60403) axioma válasza H-Mano (#60402) üzenetére


axioma
veterán

OK, felreertheto voltam, en nem a politikat akartam idehozni, hanem a donteshozatal logikatlansagat, tegye meg azt barki.

(#60404) ecaddsell válasza Tapsi (#60401) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Azért arra, hogy a vízerőmű "eltegye" a nappal termelt energiát estére (azaz nappal ne termeljen csak gyűjtse a vizet) olyan sok víz nem kell és hosszú távon elég gazdaságos tud lenni (pláne úgy, hogy kvázi mi finanszírozzuk a környező vízerőműveket azzal, hogy ingyen adjuk vagy még mi fizetünk érte, hogy "eltegyék" a nappal megtermelt áramot estére).

Egyébként is szükséges lenne normális vízgazdálkodásra, azaz nálunk sem lenne ördögtől való némi vízerőmű fejlesztés, márcsak az egyéb gazdasági hatása miatt. Ld. pl. Tisza-tó és környéke.

[ Szerkesztve ]

(#60405) Tapsi válasza ecaddsell (#60404) üzenetére


Tapsi
addikt

Ez akkor értelmezett, ha vannak hiányos időszakok. Ha vannak, akkor nyilván ez megérős, ha nincsenek, akkor minek tennék el (vagy eresztenék le termelés nélkül) a vizet?

De amúgy nem ismerem a vízerőművek termelési gyakorlatát, most logikailag próbáltam levezetni a dolgot.

Egyébként is szükséges lenne normális vízgazdálkodásra, azaz nálunk sem lenne ördögtől való némi vízerőmű fejlesztés

A normális vízgazdálkodás pont nem az erőmű építést jelenti. Nem véletlenül számoltak fel több helyen is duzzasztókat.

[ Szerkesztve ]

(#60406) kardkovacsi válasza Tapsi (#60401) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ha van egy vízerőműved, annak folyamatos utánpótlása van, kevesebb vagy több. Tegyük fel X van az adott napon, ha napközben letekered 0,5X-re akkor 8 óra alatt fel fog gyűlni neked 4X kapacitásod amit később elhasználhatsz. Mi ezen az életszerűtlen? Nem kell napokra tartani csak pár órára.

De nagyon jól látszik a grafikonon is. 500MW az alja és 1100 a teteje. Amikor jön az olcsó magyar áram, szépen letekerik, amikor meg nem akkor fel.

Mellesleg ugyanezt csinálja az osztrák is. Csak ő nem csak a magyar napárammal játssza ezt el hanem a német széllel is.

[ Szerkesztve ]

(#60407) weiss válasza Tapsi (#60405) üzenetére


weiss
addikt

Kímélik a turbinákat.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#60408) ecaddsell válasza Tapsi (#60405) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Majd 1.5 éves hsz-om nagyon lassan öregszik...

(#60409) edeleny válasza ecaddsell (#60404) üzenetére


edeleny
őstag

Két ilyen vízerőművet is tervez a kormány.
A Sajóra, és valahova a Mátrába. Tehát, nappal, amikor olcsó az áram, felszivattyúzzák a vizet a hegyre, majd este amikor relatíve nem süt a nap, nem fúj a szél, nem ég a lig-night , akkor leengedik!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#60410) tomi07 válasza edeleny (#60409) üzenetére


tomi07
tag

Ez nyáron működik is. Viszont télen lesz érdekes a helyzet, ahogy a támogatásoknak köszönhetően egyre többen állnak át villanyfűtésre. Majd ugyanaz a helyzet áll elő, hogy sem a hálózat, sem a termelés nem fogja bírni.

(#60411) gorbep válasza Tapsi (#60401) üzenetére


gorbep
senior tag

Azért több napi teljes feltöltési tartalékot szoktak tartani pont ilyen esetekre.... kivétel az árvízi időszak, akkor lehet biztonsági okokból csurig is engedik a tározót... sok erőművi tó tározási kapacitása hetekben mérhető.... amíg a folyó tele nem hordja hordalékkal... :D

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.