Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) C16


C16
csendes tag

Sziasztok!
Minden érdekel kisteljesítményű(pl számológépes) napelemekről.Felépítés, szerkezet, alkalmazás, beszerzés.Nem találván ilyen témát a fórumban...ezennel nyitok egyet! Hajrá! :DD:DD:DD:DD:DD:DD:DD:DD:DD:DD

A viz-bül veszem ki a zoxigént... Teccik éteni ?!?

(#2) Esmein


Esmein
nagyúr

Hajrá. Esetleg PDA-ra szerelhető nincs ?:D

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#3) @rglaaf válasza C16 (#1) üzenetére


@rglaaf
veterán

Pontosan mekkora méret érdekel

PSN ID:BiZzare_0

(#4) duracell89 válasza @rglaaf (#3) üzenetére


duracell89
senior tag

engem is érdekel...mennyi kell egy 24 órás 600W-os cumóhoz?

(#5) @rglaaf válasza duracell89 (#4) üzenetére


@rglaaf
veterán

A nap collectorból kb 2*1,5nm a tetőn elhelyezve ellátja a melegviz ill a tv energiaszükségletét.Ez a megoldás már a megfizethető kategóriában van.

PSN ID:BiZzare_0

(#6) Esmein válasza @rglaaf (#5) üzenetére


Esmein
nagyúr

Olyasmi érdekel, amivel egy 150 mAh-s fogyasztású gépet etetni lehet. Az mekkora lehet ?

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#7) @rglaaf válasza Esmein (#6) üzenetére


@rglaaf
veterán

Mi volna ez a ''gép''?

PSN ID:BiZzare_0

(#8) Esmein válasza @rglaaf (#7) üzenetére


Esmein
nagyúr

Ez egy kéziszámítógép. Az sem rossz megoldás, ha mobil akkutöltő létezne hozzá akár.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#9) @rglaaf válasza Esmein (#8) üzenetére


@rglaaf
veterán

Háát nemtom mivel csak nagyobb méretekről tudok némi infót (bocsi)

PSN ID:BiZzare_0

(#10) duracell89 válasza @rglaaf (#5) üzenetére


duracell89
senior tag

mennyi az annyi egy ilyennél? de csak a gépnek kéne

(#11) Esmein válasza duracell89 (#10) üzenetére


Esmein
nagyúr

''A tető beborítása napelemmel

A tetőfelület 4.000 mm széles, tehát 3 sornyi panel fér el (3x1245=3735), és 10.000 mm hosszú, így az oszlopok száma: 18 (18x535=9630).

Összesen 18x3 = 54db panelre van szükségünk.
Ez 720W összteljesítménynek felel meg.
Egy 40W-os napelem ára kb. 50.000Ft, a teljes költség 54*50ezer = 2.700.000Ft .

Kiegészítők:
inverter: 250.000Ft
(Segítségével üzemeltethetők a napelemről a 220V-os eszközök is.)
kábelek: 100.000Ft
szolár akkumulátor: 500.000Ft
(Tárolja a fel nem használt energiát)

Így egy teljes 720W/220V-os rendszer ára: 3.550.000Ft.

A tetőcserép ára ugyanekkora felületre: 100-120.000 Ft.''

Ezt találtam, bár ez több mint fél éves info.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#12) @rglaaf válasza duracell89 (#10) üzenetére


@rglaaf
veterán

A háztetőre szerelhető napelemek ill collectorok többszázezres nagyságrendek,ekkora méretről nincs jelen pillanatban infóm:(

PSN ID:BiZzare_0

(#13) Esmein válasza Esmein (#11) üzenetére


Esmein
nagyúr

Jha, és ha napelemmel több energiát termelsz, mint használsz, akkor a szolgáltató azt emelt áron köteles tőled megvenni...

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#14) @rglaaf válasza Esmein (#13) üzenetére


@rglaaf
veterán

Még valami.Élettartam max 15 év. a jelenlegi átlag áram fogyasztás mellett mikor fog megtérülni ez a halom pénz:F

PSN ID:BiZzare_0

(#15) duracell89


duracell89
senior tag

nahaggymá...
senkinek nem éri ez meg... :(

(#16) Esmein válasza @rglaaf (#14) üzenetére


Esmein
nagyúr

Ekkora megtérülési rátával sosem.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#17) @rglaaf válasza Esmein (#16) üzenetére


@rglaaf
veterán

Majd csak figyeld meg ebből is újgazdag passzió lesz, szvsz jövő nyáron ugy fognak szaporodni mint anno a parabolák.

PSN ID:BiZzare_0

(#18) Esmein válasza @rglaaf (#17) üzenetére


Esmein
nagyúr

Ha semmivel sem jobban megtérülő, mint a normál hálózati áram, akkor szvsz hülyeség telepíteni ilyet. Én ugyan ki nem fizetem a nagyobb gyárak és erőművek helyett a sarcot a környezetért.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#19) TitiRii


TitiRii
senior tag

pedig ha olcsobb lenen én gondolkodnék rajta hoyg a szobám energia elátását eröl fedezném(mindig sirnak ösök hogy sokat eszi ka gép,meg nem lehet légkondim mert sokat eszik)

de ilyen áron...
ráadásul ha tényleg 15 év az életartam
még akkor se térülne meg a 15 évben napi 24h ban ki lenen hazsnálva
de mivel este nincs és a napalok 1/3 része is felhös esös havas vagy ködös..
ha 10 ed enyibe kerülne talán elgondolkodnék rajta
melelsleg
a kábelen az inverteren és az aksiban mi kerül enyibe?
inverter: sima egyen-válto áram átalakitó, megfelelö feszöltségü trafoval, kábelek? sima réz kábelek jok ide, ez nem rádio hogy atom spéci kábelek keljenek, aksi: sima 12/24 voltos aksik is jók sorba kötve
menyi ilyen tábla kéne egy pc-monitor-hifi üzemeltetéséhez?(kb 600w össz) és mekkroa ha egy 1.3 kw os kondival fejelem meg?

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#20) GaBBoR válasza Esmein (#2) üzenetére


GaBBoR
tag

Hordozható napelemes ''táp'': Bővebben: link

(#21) TitiRii válasza GaBBoR (#20) üzenetére


TitiRii
senior tag

ezt a reklám szöveget: :D
''Esetleg rendszeresen csak lakott területen belül közlekedik, ahol a városi forgalom tempója miatt a generátor nem képes pótolni minden szükséges energiát. ''
a generátor már alapjáraton anyi naftát termel ami sok is lenne feszab nélkül
mellesleg ez a kütyü nem tom miféle aksi töltö lehet ha 125mA erel tölti az aksit :D enél több kraft van abban is ha össze dörzsölöm a két kezem és megfogom az aksi 2 polusát:D
ez a solár technika elég gyerekcipöben van még
pedig nagy lehetöség lenne

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#22) Esmein válasza GaBBoR (#20) üzenetére


Esmein
nagyúr

Aham, én is kinéztem ám magamnak :)

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#23) GaBBoR válasza TitiRii (#21) üzenetére


GaBBoR
tag

Azért ha sokat klímázik az ember a városban, akkor a generátor nem pörög annyira. Az megint más, hogy egy ilyen kütyü nem tölti vissza az akksit.

(#24) @rglaaf


@rglaaf
veterán

A topic nyitó jampec fölszivódott??

PSN ID:BiZzare_0

(#25) TitiRii válasza GaBBoR (#23) üzenetére


TitiRii
senior tag

egészen pontosan mi köze van a klimának a generátor töltéséhez egy kocsiban? :F
mind 2 öt a fötengleyről egy ékszij hajtya, és az rpm nem esik még alapjáraton se mivel az elektronikák ezt korigálják, ez a motort terheli, ezért nö meg a fogyasztása, a generátornak köze nicns hozzá ,max anyi hogy bizonyos esetekben egy ékszijal van meghajtva a légkondi kompreszorával

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#26) TRD


TRD
csendes tag

Előre is elnézést, de ennyi marhaságot ritkán olvasni/hallani, mint ami itt némelyektől elhangzott. :DDD
2éve a házam áram igényét napelemek fedezik, néha áramfejlesztő, ha nagyon fos az idő.
vezetékes áramra NINCS lehetőségem, mert kicsivel tőbb, mint 4M (igen négymilló) forint lenne.
és nekeverjük már a napELEMet és a napKOLLEKTORt.
nekem ez 800eFTbe került, errőlmegy a hűtő, notebook, vízszivattyú, fűtéskeringetősziv., világítás.
napkollektorral vizet lehet melegíteni, főleg használatit, ez csak az időhiányom és/vagy lustaságom miatt nincs kész.
ha érdekel valakit a téma, szivesen segítek neki. de valahogy már kicsit utálom az ''én azt hallottam róla'' tipusú leírásokat, véleményeket. nem kifejezetten csak a ph-ra gondoltam.

peace

A munka nemesít! Én nem nemes akarok lenni, hanem K&@VÁRA gazdag!

(#27) TRD válasza C16 (#1) üzenetére


TRD
csendes tag

hogy valami érdemi infó is legyen. Ajálom a konrad katalógus lapozgatását kis teljesítményű napelemekkel kapcsolatban. nem feltétlenül ott kell megvenni, lehet h. találni olcsóbban is. :)
elég sok infót leírnak róluk.

A munka nemesít! Én nem nemes akarok lenni, hanem K&@VÁRA gazdag!

(#28) aurum válasza duracell89 (#4) üzenetére


aurum
senior tag

legalabb 2..3kW.

I fuck the corner of your mouth, my dear Alexander!!

(#29) aurum válasza Esmein (#6) üzenetére


aurum
senior tag

a napelem az az energiaforras ami soha nem terul meg. leven a ygartasi koltsege sokkal nagyobb, mint amnnyi energiat kepes termelni az elettartama alatt.

I fuck the corner of your mouth, my dear Alexander!!

(#30) pilóta válasza TRD (#26) üzenetére


pilóta
nagyúr

Ú, az nagyon király!

Hány wattot termel? Összesen volt 800k? (tehát aksikkal, vezetékekkel, szereléssel stb.)

Engem ez nagyon érdekelne, mert tervezem, hogy előbb-utóbb kertes házba költözök, és ilyen áron már szimpatikus lenne a napelem...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#31) Bari válasza TRD (#26) üzenetére


Bari
Modder

Hello TRD

Jelenleg ugyan nem vagyok olyan helyzetben, hogy lehetőségem legyen napkollektorokat beszerezni, de előbb-utobb az épitkezésre sor kerül, és érdekelnének mik a lehetőségek napelem, napkollektor ügyben, ha esetleg van erre vonatkozó webcimed az is jöhet. remélem mire oda krülök, hogy meg kéne vásárolni a cuccokat, addigra olcsobbak lesznek. Ha az irásod terjedelme túl nagylenn, akkor az email cimemre is jöhet az info ( email az adataimnál ).
Köszi

Üdv: Bari

(#32) TRD válasza pilóta (#30) üzenetére


TRD
csendes tag

Ez sajna nem volt ilyen egyszerű.
ennyi a most működő rendszerem ára, voltak zsákutcák menetközben, mert én ''terveztem'', építettem az egészet.
Ha lakott területen belül lax, akkor télleg nem éri meg. Én a hülye fejemmel egy tanyára költöztem. :)

A munka nemesít! Én nem nemes akarok lenni, hanem K&@VÁRA gazdag!

(#33) zsiga667 válasza TitiRii (#21) üzenetére


zsiga667
addikt

1. Sorba lehet kötni, szóval ha sokat veszel, akár a notebookod is mehet róla.

2. Nagyon jól jöhet túrázásnál a mobilteló vagy a GPS akksijának feltötéséhez.
Nem arra találták ki, hogy a vezetékes áramot megspórold...

3.125mAh-s töltéssel 5 óra alatt fel lehet tölteni egy Motorola V600-as mobil akksiját. Ugyanez a gyári vezetékes töltővel 4 óráig tart... (Gyári hivatalos adat.)

(#34) TRD válasza Bari (#31) üzenetére


TRD
csendes tag

Napkollektorral kapcsolatban két jó lehetőséget talaáltam.
az 1ik a Bővebben: link eddig az ő áraik a legjobbak
a másik verzió, h. te magad elkészíted :) komolyan.
/3 - /4-ből jön ki és 5-6 napod megyrá, márha tudsz forrasztani és ilyesmik.
napelemet neked sem ajánlom igazán.

A munka nemesít! Én nem nemes akarok lenni, hanem K&@VÁRA gazdag!

(#35) pilóta válasza TRD (#32) üzenetére


pilóta
nagyúr

Az nem baj!

Tehát amid most van az 800k volt úgy, hogy megvetted az alapanyagokat, aztán hajrá, megcsináltad magad. Gratula!

Hány wattot termel?

Aki él és nem boldog, az téved!

(#36) Bari válasza TRD (#34) üzenetére


Bari
Modder

Hello

Igazábol használati viz melegitésre lenne használva a majdan épülő házikómban. A forrasztás ilyesmi nemgond, a mostani tetőtérbeépitést is teljesen magam csinálom, kivéve a gáz bekötést :D. Amit lehet magam csinálok, a munkadijak iszonyatosak :( Lassan dupla anyiért rakják le a járólapot mint amenyibe az került az egyéb köcölékekel együtt ( ragasztó, élvédők, fuga stb ). gondolom igaz ez a napkollektoros szerelésekre is.

Üdv: Bari

(#37) TRD válasza Bari (#36) üzenetére


TRD
csendes tag

teljesen igaz, én is mindent magam csinálok inkább.
ha te csinálod kb. 100eFtből ki lehet hozni 4 m2 kollektort, hőtárolóbojlert, vezérlőpanelt.
naplopóknál ez kb. 4-500eFt.
van nagyon jó leírás neten a készítéséről, anyag szükségletéről.
nekem már az anyagok tőbb, mint fele megvan, csak csinálni kellene... :)

A munka nemesít! Én nem nemes akarok lenni, hanem K&@VÁRA gazdag!

(#38) TRD válasza pilóta (#35) üzenetére


TRD
csendes tag

olyasmi, volt amit csináltam/csináltattam pl. töltő, inverter...
~850watt/óra most

A munka nemesít! Én nem nemes akarok lenni, hanem K&@VÁRA gazdag!

(#39) hunluigi


hunluigi
senior tag

Bővebben: link
Tessék már a keresőket használni!!!!!!!!!!! Van megoldás... :U

A kezdetek kezdetén... XT 8Mhz; 640Kb ram; HERCULES monitor (papirfehér) és csatoló (256k ram); 20Mb MFM HDD 5,25''; 1.2Mb 5.25'' FDD; PC Speaker Hová szalad a világ...

(#40) TRD válasza hunluigi (#39) üzenetére


TRD
csendes tag

ha kifizetet az áraikat, én szivesen használom. :DD

A munka nemesít! Én nem nemes akarok lenni, hanem K&@VÁRA gazdag!

(#41) atus válasza hunluigi (#39) üzenetére


atus
senior tag

Hátrább az agarakkal! Itt nem keresőhasználatról van szó, hanem saját készítésű szerkezetekről. Tessék a szemeidet használni, és előbb végigolvasni a témát! ;)

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#42) TitiRii válasza zsiga667 (#33) üzenetére


TitiRii
senior tag

a mobil aksi töoltö az ok
amit én irtam az a másikra vontakozott
a kocsi aksi töltöre
kicsit nevetséges..
enyi erövel citromokat is köthetnék rá
az is ad enyi naftát
és olcsobb:)

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#43) C16


C16
csendes tag

Kedves VAN der BOSS !
Nem szívódtam fel, csak információt gyűltöttem, és jelentem alássan itt-vagyok-ragyogok!:)
Szóval a kisteljesítményű megoldásra pályázók -köztük magam- számára is találtam egy újabb(talán a mobiltöltősnél olcsóbb) lehetőséget, amit mezőgazdasági boltban/részlegen kéne keresni.
Növények éjszakai megvilágítására hasznáják: napelem,aksi,szenzor egyben...
Sajnos csak hírből hallottam és úgy alakultak a dolgaim, hogy most nincs időm utánnajárni...
Sok szerencsét!:U

A viz-bül veszem ki a zoxigént... Teccik éteni ?!?

(#44) asturel


asturel
őstag

nekem van 1 napelemes szamologepem man minimum 3-4 eves .. kb 1x2cm-es napelem van benne...

(#45) Ph


Ph
újonc

Hi!
Hát nekem is van pár napelemem...
Először is az egyik, egy tök régi, kb 45cm2 (8cmx6cmkb) napelemem 3.5Vot és 50mA-t termel, nem túl sok, de párhuzamba kötve 2db 2300as Gp (AA) akkut tökéletesen feltölt kb 2 nap alatt, amit nagyon szeret az akku :D(memóriaeffektus ennyitől nem alakul ki benne viszont az ilyen lassú töltést IMÁDJÁÁK!!:)
A másik 3 az 50W-os, igen nagy, nagyobb mint egy m2, monokristályos csodák...akcióban szereztem ismerőssel 40 rugóért, igencsak megérte..:)
Akkor hozzá van 3db 100Ah 12V-os Perion akksi, darabja 16 rugó,na az húzós...:)
és 3db töltésszabályzó (kb 4E ft...)
Namost, a következő a helyzet: az egyik páros 1 hűtőt nyom(UPS-el..)..nem megfelelő feszültség esetén (10,8V) visít mint a marha...:) Nem nagyon van ilyen egyébként, mert az akku is jó erőős, és mindíg marad kb 11,2V benne...
A másik 2 nap elem...háth igen, az a másik 2 100Ah-es akkut töltö egyenként, amik egy 600VA-es UPSre vannak rákötve, azok pedig egy 2100+os gépre Gef2TI videókártyával és 2 vinyóval..:) Namost a 2 akku összteljesítménye kb 2,2kW, ezzel 6-7 órán keresztül simán menne a gép, de ha épp nappal van akkor még annál is több, általában FULLRA vannak töltve, 14,2V-ig engedem őket, az UPS 15Vig tűri a dolgokat...de az akku 14,4fölött már fortyog, ami nem ajánlatos az élettartamára nézve...
CSináltam már olyat hogy a 100W-os íróasztal lámpámat hajtottam róla, dehát az akku mindíg csutkán volt, hát vegyükcsak át, 50 W ÓRÁNKÉNT, és az már reggel 6tól kb termel 10W-ot, 8kor már 25-öt, és utána 50et simán, egészen este 6ig, utána 8-9ig 20-10-5, aztán 0...(mivel nincs me a feszültség ezért nem tölti az akkut..) És a lámpa égett naponta 1 órát? míg felkeltem reggel már utánatöltötte...naszóval erről ennyit, a gép azért lehúzza az akkukat nem kell félni..:) Ha nem megy a monitor, akkor 130W-ot sem fogyaszt a gép....Ami most érdekel: én saját magam áramot termelni, megvan hozzá kerékpár alkat (az a legjobbnak tűnő számomra), és akkor a kerék hejett 1 szép kis generátort hajtanánk meg....:) Kérdés khm..marhára kíváncsi vagyok h kb ? wattot tudna így megtermelni az ember...kis erőfeszítéssel, és erősebbel, és valyon max mennyit...
Ez pl akkor lenne ql, ha a hűtős szerkezetnél erősen megfogyatkozik az akku, télen igaz kevesebb a fény, de olyan helyen van, ahol nincs szigetelés és fűtés se..így alig fogyaszt a hűtő :D:D nyáron meg...hehe:

(#46) Totyi


Totyi
őstag

Sziasztok.Ezt at egy témát találtam ebben az ügyben,remélem segít vki.Egy kollégám megkért,hogy nézzek utána ennek a napelemes ügynek.Viszont nem tudok hol keresni,ezért jöttem ide.Tudnátok-e adni egy olyan linket,vagy infót ahol le vannak írva a következők.A hapi elektromos áram termelésére használná,természetesen otthonra; tehát 220 voltra.Olyan infókra gondoltam mint;ár,teljesítmény,felépítés,élettartam stb.Ha tudtok vmi hasznosat,akkor jelezzétek!Előre is köszönöm a segítséget.

(#47) molnartiby


molnartiby
csendes tag

Sziasztok !

Látom, régen járt már errefelé vki.

Kérdésem az:
Mi befolyásolja a napelemek élettartamát, hacsak nem a külső behatások?

Miért csak 15év a jótállás?

Sok, a témával foglalkozó cég van már az országban, erre mégsem találtam választ.

Tiby

(#48) molnartiby válasza molnartiby (#47) üzenetére


molnartiby
csendes tag

Meg is válaszolommagam (részben):

www.biner.hu/napelem.htm
www.napelem.hu/
www.foek.hu/korkep/termek/30064.html


Különben a már használ6ó kapacitású rendszerek k. 400ropi körül indulnak...

(#49) aurum válasza Totyi (#46) üzenetére


aurum
senior tag

soha nem fog megterulni. a szelmotor talan...

I fuck the corner of your mouth, my dear Alexander!!

(#50) TRD válasza aurum (#49) üzenetére


TRD
csendes tag

Ne kezdjük elölről! :)

Sokmindentől függ, h. megtérül vagy nem! Nekem a tanyán a vásárlás pillanatában megtérült.
Szigetüzemben sokszor jobb választás, mint az oszlopokat és a vezetéket megvenni, kiépíttetni.
Lakott területen belül már nem éri meg. Tehát ne általánosítsunk, please! :DDD

A munka nemesít! Én nem nemes akarok lenni, hanem K&@VÁRA gazdag!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.