Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15651) wik_406


wik_406
csendes tag

Ezt hallottatok mar?
https://www.linkedin.com/posts/mekh_a-koronav%C3%ADrus-j%C3%A1rv%C3%A1ny-sem-t%C3%B6rte-meg-a-h%C3%A1ztart%C3%A1si-activity-6801448707851091968-0TrB
Wik

(#15652) kardkovacsi válasza wik_406 (#15651) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nem lehet megnyitni.

(#15653) Jovanny2 válasza wik_406 (#15651) üzenetére


Jovanny2
őstag

Te hallottál már a hiperhivatkozás nyomógombról a komment szövegdoboza alatt? :U

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#15654) bb71 válasza wik_406 (#15651) üzenetére


bb71
őstag

"A koronavírus járvány sem törte meg a háztartási méretű naperőművek terjedését. ☀⚡☀
A 2019-es év végi adatokhoz képest 2020 végére darabszámuk és beépített teljesítményük is másfélszeresére nőtt.📈
2020 végére már 8️⃣8️⃣1️⃣1️⃣2️⃣ db háztartási méretű naperőmű termelt villamos energiát, összesen 719,09 MW beépített kapacitással.
Dr. Tóth Tamás a MEKH elnökhelyettese a TREND FM-en beszélt a lendületes növekedés hátteréről, és a napelemes rendszerek jövőjéről."

(#15655) wik_406 válasza Jovanny2 (#15653) üzenetére


wik_406
csendes tag

nem :) odaig meg nem jutottam a manualban

(#15656) wik_406 válasza bb71 (#15654) üzenetére


wik_406
csendes tag

Igazabol a 15 perces elszmolas miatt tettem be, mert kicsit durvanak erzem a dolgot.
Wik

(#15657) MrZed001


MrZed001
tag

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20210524/varatlanul-erte-a-hazai-naperomuveket-a-drasztikus-koltsegemelkedes-484412
És annyiszor le lett már írva, hogy kellenek a nagy aksi telepek ....

[ Szerkesztve ]

(#15658) SolarB


SolarB
újonc

Szisztok! 17 db Ja Solar 395 w napelemhez SolarEdge SE 5K vagy SE7K háromfázisú inverter kell? Teljesitményben mi várható? Egy jobban terhelt optimálisan működő de néha leszabályzott 5kw inverter vagy 7kw ami kevésbé optimális terheltségen van de nem szabályiz le? Köszi!

(#15659) kardkovacsi válasza SolarB (#15658) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Én inkább a 7-est raknám, elmegy az ötössel is de túl sok lesz a vágás, még eltérő tájolás esetén is. Esetleg részben északi oldalra rakott panelek esetén jobb az 5-ös, pontosabban olcsóbb.

(#15660) bekesizl válasza SolarB (#15658) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Én 16db 380W-os panelhez hasonlóan az SE5K és SE7K között kellett válasszak.
Mivel még van hely a tetőn és mert nem volt olyan nagy az árkülönbség a két inverter között, inkább a 7-eset választottam.
A SolarEdge-nél másfajta panellel is lehet később bővíteni, "csak" az optimalizáló család a kötött.

(#15661) turistakolbi válasza MrZed001 (#15657) üzenetére


turistakolbi
aktív tag

Lifepo4 Akut mindenhova :)

https://www.twitch.tv/muerte188

(#15662) Zolee897 válasza turistakolbi (#15661) üzenetére


Zolee897
tag

Az hogy a világon nincs ilyen akku telep annyi, hogy ez számítson valamit is, az azért van, mert iszonyat drága lenne?

[ Szerkesztve ]

(#15663) bb71


bb71
őstag

Van már valakinek ÁSZ-i igazolása, hogy az óracsere megtörtént 06.30. előtt?
Formanyomtatvány? Óracserét végző ad valami jegyzőkönyvet, az nem lehet jó a MÁK felé?

30 percet vártam, ELMÜ nem vette fel a telefont...

(#15664) Balázzs válasza bb71 (#15663) üzenetére


Balázzs
senior tag

Én kisfogyasztói mérőhelyi munkalap elnevezésű dokumentumot kaptam. 1db A4-es indigós papír.

(#15665) MrZed001 válasza Zolee897 (#15662) üzenetére


MrZed001
tag

100 M$-ért felhúzott 130 MWh Tesla aksitelep Hornsdale-ben (Ausztrália) is pont erre van. És van hogy napi 1 M$ termel.
És már épülnek a GWh méretűek ...

[ Szerkesztve ]

(#15666) turistakolbi válasza Zolee897 (#15662) üzenetére


turistakolbi
aktív tag

Ha van rá igény, pikk pakk felhúznak rá gyárat.
És miért ne lenne? Egyes teslákba már LifePo4 et raknak. Amcsiba 6-7 éve ezeket használják az OFFgrid rendszerekhez.
Egyes helyeken vizet nyomnak fel több száz méter magasban lévő víztározókba a "felesleges árammal" hogy amikor nincs napelem, a víztározóból engedik le a vizet, ami turbinákat hajt.(körülbelül 80% hatásfokkal + karbantartási költség, emberek bére akik üzemeltetik, stb stb.)
Modern invertereknek a hatásfoka bőven 95% felett van. És teljesen automatizálhatóak ezek az akku telepek.

Csak gondolj bele, egy Raktárépület méretben mekkora akku telepet lehetne létre hozni. vegyük példának a Dizájnos powerwall 2 őt. 5Kwh akku telep (115.1 cm × 75.2 cm × 14.6 cm) .
Felhúznak MO-on 100 ilyet és kész. nem nagy cucc és akkor világ szinten is. Számold ki hány pici cella kéne.
1 elem. 3,2 volt dimensionHeight : 65.5mm | Diameter: 26.9mm WeightAbout 86g
3300mha. És akkor jön a matek. ha akarunk egy 1.000.000 Kwh akku telepet csinálni akkor hány darab ilyen pici szar kell. és akkor ebből a telepből kell a világon (exhas)2 millió darab. Ez hatalmas üzlet :) miért ne érné meg befekteni a gyárba. főleg hogy a kocsikba is aksi kell.

[ Szerkesztve ]

https://www.twitch.tv/muerte188

(#15667) bb71


bb71
őstag

Megvolt az óracsere, bekapcsoltam a rendszert. ;)

Mit is jelentenek kb.:

[ Szerkesztve ]

(#15668) kardkovacsi válasza turistakolbi (#15666) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

"Ez hatalmas üzlet :) miért ne érné meg befekteni a gyárba." - mert fogod és összeadod az élete során be és kitárazott áramot magyar árakkal és kijön, hogy az akkumulátor épp picivel lesz olcsóbb. Tehát a 37 forintos áramon 37 forint hasznot kéne hoznod :) Az itthoni nagyker áramárak meg ez alatt vannak mivel ugye pl. áfa is van azon az áramáron.

Ígéretes a technológia, de jelenleg még túl drága. Egyes helyeken kijön a matek ahol nagyon drága az áram illetve amikor a teherelosztónak kell hirtelen pár percre nagyobb mennyiség kiegyenlíteni. Erre jó. Tartós tárolásra még nem annyira.

(#15669) bekesizl válasza bb71 (#15667) üzenetére


bekesizl
csendes tag

modulonként (optimalizálónként) értendően
Total Yield [kWh] - teljes energiatermelés (gondolom volt valami időszak szűrő felette)
Output [W] - kimeneti teljesítmény
Output voltage [V] - kimeneti feszültség - gondolom az optimalizáló kimenetén ez látszik
Input voltage [V] - bemeneti feszültség
Input current [A] - bemeneti áram

Output [W] = Input voltage [V] * Input current [A] - optimalizáló vesztesége
Output [W] * eltelt idő = Total yield [kWh]

(#15670) bb71 válasza bekesizl (#15669) üzenetére


bb71
őstag

Köszi, igazából azt furcsáltam, hogy az inpués output voltage között volt kb. 3V különbség... de most 10 perc elteltével már majdnem azonos a két érték...

(#15671) MrZed001 válasza turistakolbi (#15666) üzenetére


MrZed001
tag

Csak a kínai Model 3-ba tesznek LiFePO4 cellákat (CATL gyártja). Mert Kínába látogatva rácsodálkozott Musk, hogy bakker ezek az LFP prizmatikus cellák milyen pöpecek ... nincs velük az a szívás mint a cilindrikus NMC/NAC "ceruzaelemekkel". (meg még tartósabb és kevésbé tűzveszélyes is)
Szóval érdemes inkább a prizmatikus cellákkal számolni.
Most 1,5-2 éve slágertermék a kínai 3,2V (EVE/LISHEN/CALB/CATL cégek gyártják) LiFePO4 280Ah-s cella (896Wh). Ennek mérete nagyjából 170x200x70mm. Súlya 5,2kg. Ára kb 30-35 eFt.
100 MWh-hoz ebből (a 896 Wh-sból) kell kb 112.000 db.
Ez 3,9 Mrd Ft felszorozva nagyjából. Nem egy összeg szolgáltatói oldalon.
(persze kell még hozzá hely, csarnok, inverter, busbar ... de az aksi a rendszer legdrágább része "elméletileg")
Szóval nem telepíteni ilyet egy szolgáltatónak ... felfoghatatlan, érthetetlen.

(#15672) joghurt válasza MrZed001 (#15671) üzenetére


joghurt
addikt

Kb. hogy még az autóipart sem tudják kellő mennyiségű akkuval ellátni.

A tej élet, erő, egészség.

(#15673) senki68 válasza rígel (#14941) üzenetére


senki68
senior tag

Ezt honnan tudod? Hogy jöttél rá?

Nekem pénteken telepítettek, a netes felületen ez van.: Telepítve21.05.2021.

(#15674) kardkovacsi válasza MrZed001 (#15671) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Addig fogják szorítani a napelemeseket, hogy ők fogják megoldani és ha jobban belegondolunk nekik is kell.
Ha összefog sok nagyobb farm és épít egy ilyet akkor ezután már nem kell vacakolniuk a menetrend tartással.

(#15675) PetrTitan


PetrTitan
csendes tag

[kép]
[kép]
Sziasztok egy kérdés,mi lehet a hiba ,
miért nem látom a yield kwh utolsó pár napban a solar fusion appban?
Mi lehet a gond?
Napi kwh lehet látni de más nap 0 kwh mutat rendszer

[ Szerkesztve ]

(#15676) axioma válasza kardkovacsi (#15674) üzenetére


axioma
veterán

Mi az hogy "nekik is kell"? Egyreszt ez egy komplex rendszer, aminek tobb szereplojenel lehet az egyensuly iranyaba hato intezkedest tenni (fogyasztas mas arstrukturaval peldaul), masreszt meg tok egyszeru: vagy olyan arat kap amiert majd mas megoldja, vagy megoldja o es akkor jobb aron termel. A valasztast meg kene hagyni...

(#15677) korcsi válasza MrZed001 (#15657) üzenetére


korcsi
veterán

Miért? Az olcsó?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#15678) MrZed001 válasza joghurt (#15672) üzenetére


MrZed001
tag

Az autóipar NMC cilindrikus cellákat használ. Teljesen más gyártástechnológia, teljesen más kémia. Felesleges idekeverni.
Pl LiFePO4-ben sem kobalt (afrika, rabszolga, gyerekmunkával), sem nikkel, és kevés mangánra van szükség.
A BYD (amely a világ egyik legnagyobb forgalmú EV+plugin hibrid gyártója) ontja magából az elektromos kocsikat LFP aksikkal. Mellette még a hibrid napelemes rendszerek mellé is az LFP aksirendszereket. A globálisan eladott összes EV+PHEV >30%-a kínában van.
Egy 120.000 cellás rendeléstől az 5 felsorolt gyártó szeme sem rebbenne meg (és az ár amit írtam a legdrágább, a kisker ár ... amennyiért neked kis mennyiségben méregdrágán ideszállítják)

(#15679) SolarB


SolarB
újonc

Köszi az eddigi válaszokat! Geresics topikgazda tudnál termelési számokat adni déli ideális tájolásnál lapos tetőn, mennyi a termelés 5kw vs 7 kw SolarEdge inverternél. Előre is köszönöm!

(#15680) MrZed001 válasza kardkovacsi (#15674) üzenetére


MrZed001
tag

Általában szét vannak a farmok szórva.
Végiggondolva, egy 0,5 MW farm mellé mondjuk egy 1,5 MWh aksi bőven sok (extrém sok).
2 teljes órányi maxi 100% termelését képes eltenni. Azaz reálisan kb 2,5-3 óra nyáron, télen akár egész napit. Ez mondjuk 1700 cella, az 59 MFt.

Viszont, a MAVIR tudja hogy mikor kell beavatkozni. Mikor kell sürgősen betárazni és mikor kell sürgősen rátermelni. Nekem az tűnik ésszerűnek, hogy ők a sok kis MWh-s user made telepet központból nem fogják tudni vezérelni.
Tehát szolgáltatói oldalnak kellene inkább egy nagy 100MWh-ás telepet letenni ... vagy többet (20-50MWh-s) országosan szétszórva. Lévén hipergyors reagálású erőművek, igen sok problémát tudnak kivédeni.

(#15681) rígel válasza senki68 (#15673) üzenetére


rígel
őstag

Szép lassan állt össze a kép. Először csak az volt a gyanús hogy kurva régi gyártás (2019. január, nálam pedig 2021 februárban volt telepítve) 2 év van a gyártás és a beüzemelés közt.
Aztán ahogy nézegettem a SE honlapját, rájöttem, hogy ez nem kóser, mert a garancia a gyártás napjától indul, ha 4 hónapon belül nem üzemelik be. Ergo 2 éve ketyeg azaz 10 év garim van (ráadásul +8 évet vettem, 20-nak kellene lenni) Persze rögtön hívtam a supportot, tereltek, megnyugtattak hogy intézik. Mikor nem történt semmi (pofátlan hazudozáson kívül) felvettem a kapcsolatot a SE supporttal. Akkor derült ki a turpisság, amit kezdtem sejteni, hogy ez egy használt, vagy újracsomagolt javított inverter, a lényeg hogy az SE support szerint már Németorszégban 2019-ben üzembe volt helyezve és értékesítve volt. Mire ezt megtudtam, már ki is pukkant a lufi.

(#15682) turistakolbi válasza MrZed001 (#15680) üzenetére


turistakolbi
aktív tag

A lifepo4 nek egyetlen hátránya van. nem szabad 0 celsius alatt tölteni (de maradjunk az 5 cels nél)
Kíváncsi lennék a Huawei power wall-nál gondoltak-e erre.
Vagy fogták és elem fűtés nélkül kiadták a cuccot. Mert ha Béla ezt kirakja a ház oldalába és -12cels en kisüt a nap, és elindul a töltés, akkor hamar tönkre megy ez az aksi fajta.

Főleg, hogy múlthéten írtak ki pályázatot az ilyen projektekre. 90% előleget adnak stb. a minmális igényelhető összeg 1mrd. max 3.
Szóval kéne pár villamosmérnök, egy szerződés a kínai beszállítóval, és 100 millió KP :D
A mérnöki munkabért el lehet számolni, a technikusit is, mindent is :)

https://www.twitch.tv/muerte188

(#15683) turistakolbi válasza kardkovacsi (#15668) üzenetére


turistakolbi
aktív tag

Én úgy tudom, hogy a nettó energia díj valami 12-13 forint, és erre jön rá a sok más.
Adott esetben veszek bruttó elszámolásban a lakosságtól (Én vagyok az elmű)12-13 forintért, és eladod ugyan annak a fogyasztónak este 37 forintért :D Máris megvan az extra haszon
Egy ilyen aksinak az elhasználódása körülbelül 30 év. (lifepo4)
Másik dolog. 2012 óta nem volt áram/víz/csatorna díj emelés. Szerinted meddig lesz ez így?
olyan bruttó 70 forintos áram díjak lesznek besírunk majd :)
Aztán kitudja, lehet szépen megadóztatják a lakosságot ahol van napelem a tetőn :D Idehaza minden elképzelhető

[ Szerkesztve ]

https://www.twitch.tv/muerte188

(#15684) MrZed001 válasza turistakolbi (#15682) üzenetére


MrZed001
tag

Ez így van, tilos 0 fok alatt tölteni. Meríteni viszont szabad.
Lehet kapni már pl bigbattery.com által készített LiFePO4 4 cellás 12V-os aksikat, amiket fűtő lapokkal láttak el. Megjön a töltés, első dolga felfűteni cellákat. Addig nem hagyja a BMS-e tölteni. Utána igen. Valójában nem egy extra durva, vagy nehezen megvalósítható dolog ez.
Tesla PowerWall az amúgy NMC, nem LFP. Huawei-ért még nem néztem.

Idehaza amit láttam szolgáltatói aksi (konténer), azok valami extrém drága megoldások voltak. "Gyári", azaz bizonyos cégek által aranyárban forgalmazott aksipakkokkal.

[ Szerkesztve ]

(#15685) senki68 válasza rígel (#15681) üzenetére


senki68
senior tag

Kösz.

Van egy ilyen garancia ellenőrző oldal.

[link]

Itt ezt írja ki.

szavatossága lejárt, vagy nincs szolgáltatási szerződése

Lehet, hogy még nem regisztrálták?

Hol van rajta a gyártási idő? Azt sehol nem találom.

(#15686) rígel válasza senki68 (#15685) üzenetére


rígel
őstag

a serialNo első szegmense a gyártási év és hét.
Próbálkozz a többi nyelv kiválasztásával, zongorázd végig mindet. Ha nem jársz sikerrel, kérdezz rá a kiviteleződnél, párhuzamosan az SE supporttól is lekérdezheted, 1-2 napon belül válaszolnak magyarul.

(#15687) turistakolbi válasza MrZed001 (#15684) üzenetére


turistakolbi
aktív tag

huwei az LFP - azért lenne érdekes.Még ők is drágák ( a második 5kw.) az első 5kw tök jó áron van 300.000.
DIY ben még mindíg olcsóbb :)

a teslát csak a méret miatt hoztam fel.

Megnéztem a big battery . com oldalt. egész jó áron van a12kwh ás :) De ha magam hegesztem még mindíg olcsóbb :P (reméljük lesz rá támogatás :D ) De erre még jön ÁFA + hajóztatni kell az USA ból :(

[ Szerkesztve ]

https://www.twitch.tv/muerte188

(#15688) kardkovacsi válasza MrZed001 (#15680) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

A Mavirnál lenne ideális, de a napelemes cégeknek kéne fizetniük, mert valójában miattuk van igény erre a szabályozásra.

(#15689) kardkovacsi válasza turistakolbi (#15683) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Igen, ezért írtam, hogy a 37 forint elrugaszkodott. Téves a számításod, mert igen 12 forint a nettó energia ára, a többi veszteség és szállítási költség. Attól, hogy leraksz egy akkumulátor farmot még nem lesz tőle nulla veszteséged (sőt a be és kitárazásnak is van vesztesége), nem fogod egyből a végfelhasználónál értékesíteni és az áfa se lesz a tiéd. Ezért írtam a HUPX árait, azok valós piaci árak, például a holnapi napra a legdrágább áramár 86 euró, a legolcsóbb 51 euró (per MWh) tehát a spreaded amit megkereshetsz az 35 euró, 12 forint, veszteség és üzemeltetési költségek nélkül.
Nem tudom hány ciklust bír ki egy Lifepo4 akksi, 3-4e teljes ciklust? Legyen 4e, 12 forinttal 48e forint. Mennyibe kerül egy kWh lifepo4 minden salanggal együtt? Kb. ennyi, nem?

(#15690) MrZed001 válasza turistakolbi (#15687) üzenetére


MrZed001
tag

Bigbattery is ugyanabból az EVE/LISHEN cellából építi, amit te is direktben meg tudsz venni.
Az a spéci, hogy beleteszik dobozba, van benne BMS (ami amúgy jól működik is, bár nem übermax), van spéci fűtött változat is, meg hogy 10 év garit ad hozzá.
Azaz bevállalják azt a garit, amit a gyártó nem. Ezért is adják drágábban.
Raktárkészletük amúgy ahogy néztem bőőőőven 100 MWh felett van :D
A 12kWh $4000 azért nem olcsó. Nekem a 14.4 kWh $1800 körül jött Kínából.

És egy apró érdekesség: EU-ba Kínából vonattal jön (nem hajó).

(#15691) senki68 válasza rígel (#15686) üzenetére


senki68
senior tag

Tehát az 5119 az 2019. 51. hét?

(#15692) MrZed001 válasza kardkovacsi (#15688) üzenetére


MrZed001
tag

Igen .... és nem.
Igen, a napelemes cégek és HMKE miatt van ... és nem, nem nekik kellene fizetni ugyanis értünk mindannyiunkért van.
Nem gáncsolni kell őket, mert akkor szépen leáll a telepítési kedv. Mi meg fulladozhatunk a füstben, és a CO2 szint növekedésével cophatjuk a klíma felborulása miatti természeti katasztrófákat.
Támogatni kell őket, "alájuk dolgozni".
Hogy mindenki tehesse azt, ami a feladata.
A naperőművek feladata a termelés. A szolgáltató feladata a vezérlés és disztribúció. Ez utóbbi a túltermeléskori tárolást is magába foglalja.

"Nem tudom hány ciklust bír ki egy Lifepo4 akksi, 3-4e teljes ciklust?"
100% DoD-vel (teljes merítés) a LiFePO4 3.500 ciklus után is még kapacitásának legalább 80%-át tartja. Azaz 10 éven át napi 1 teljes töltés-merítés után.
80% DoD-vel ... x3-x6
60% DoD-vel ... annyira sok, hogy még adat sincs róla.
És ez még csak a 20% kapacitás vesztésig, nem a teljes elhalálozásig.

Árban ahogy írtam, aksi cella 1kWh kb 40 eFt (kis mennyiségű kisker ár ismét).

(#15693) Jovanny2


Jovanny2
őstag

Telepítés után (a'la 14-es pont): Évekkel ezelőtt eldöntöttem, hogy nekem napelemek fognak a tetőmre kerülni. Ennek a tervemnek a megvalósítására 2018-ban elkezdtem lakáskasszában gyűjteni (akkor még lehetett állami támogatással) a rávalót. Ez jövőre telt volna le, akkor kezdtem volna az álom megvalósítását. De történtek dolgok, amik lehetőséget adtak (más dolgok pedig rákényszerítettek) az idei megvalósításra. Eleinte 4kW rendszerben gondolkodtam, ez bőven lefedte volna a jelenlegi fogyasztásunkat, de az 5kW jobb ár-érték aránya, klíma beszerzése, és a lehetőség, hogy a kazán melletti 1000 literes puffertartályom vizét is tudom fűteni fűtőszállal, ezzel rásegítve a vegyestüzelésre arra sarkalt, hogy kicsit nagyobb legyen a rendszer, így az 5kW mellett döntöttem. A lakásfelújítási támogatás a lehetőség, hogy ez a befektetés –mert az- ~5 év alatt megtérüljön, a kényszer pedig a szaldó megszűnése. A másik buktató az 1 fázisos rendszer 2,5kW-ban való maximalizálása lett volna, ezt is el akartam kerülni, ezért januárban keresni kezdtem a kivitelezőket. 4-5 értékelhető árajánlatot kaptam, nem tudtam akkor még a gyűjtő-árajánlat kérésről. Kifejezetten kértem, hogy SE rendszerre adjanak ajánlatot. Már a leges-legelejétől, 6-7 éve csak ebben gondolkodtam, gondoltam mire a megvalósításig jutunk, lesznek ennél komolyabb rendszerek, de még mindig ez a legjobb, ahogy láttam. Árnyékálló, panelenként optimalizált és monitorozott, biztonságos, csodajó. :) Többen ennek a kérésemnek nem tettek eleget, Growatt, Fronius, Huawei ajánlatokat küldtek, ki is estek. A Pentele is tett ajánlatot, az ügyintéző, aki hívott, azt mondta, kezdjem intézni a 3 fázist, és utána beszéljünk, mert biztosan nem engedi a szolgáltató az 5kW-ot (mondta ezt januárban, amikor a határidő április 30. volt). Volt cég, aki mondta, hogy SE rendszer biztosan nem fér a 450.000 Ft/kWp árba, de megoldják, majd külön kiszámláznak valami tételeket. Gondolom, az ilyenek miatt kell a cégvezető nyilatkozata, hogy belefér a kivitelezés teljes költsége ebbe a határba. Egy barátom ajánlotta a kecskeméti Kondenz Solar nevű céget. Nagyon közvetlen, fiatalos csapattal találkoztam, jöttek, drónoztak, és az elképzeléseimnek megfelelő, a lakásfelújítási támogatás-kompatibilis árajánlatot adták (5,18 kWp, 5kW-os 1 fázisú SE rendszer, 14 darab 370W Longi napelemmel, 438.000 Ft/kWp áron, jó minőségű szerelési anyagokkal). Február elején szerződtünk, kicsit necces volt az eredeti ütemterv, április 24 –ei kezdés, júni 24-ei befejezés, de kértem, hogy legyen már inkább március 24-ei kezdés, és május 24-ei átadás, és szerencsére belementek. Előleget kértek (~70%-ot), de a terveket már elkészítették, mire kifizettem. Be is adták rögtön. Utána 1 hónapig izgulhattam, mire az MVM Démász engedélyezte az 1 fázis 5KW telepítését. Aztán megint lelassultak a dolgok, kevés volt az inverter, az optimalizáló, de tartották magukat a tervekhez (bár sajnos időpontokból mindig a worst case scenario teljesült). Aztán április végén végre megtörtént a szerelés, nagyon profin, a villanyszerelős részek is teljesen korrektek lettek, a villanyóraszekrényig el lett vezetve az AC kábel, de sajnos nem tudott rákötni a szerelő, mert a szekrény alól csak a fázis jött ki, az is csak 2,5-ös kábellel. Úgyhogy egy villanyszerelő barátom segített találni valakit, aki 1-2 héten belül kijött, és megoldotta a rákötést, behúzott a lakáselosztóig 3x10-es mért fővezetéket (ezt majd óracserénél köttetem be az új órába), vert le új földelőszondát. 2 nap múlva jött az érintésvédelmi felülvizsgálat, így már készre jelenthető lett a rendszer, ami múlt pénteken meg is történt. Végre történt egy mázlis dolog is, ma hívtak a Démásztól, hogy holnapra felszabadult egy időpontjuk, szóval jönnének órát cserélni, ha nekem is jó. Hát nem kellett sokat gondolkodnom a válaszon. :N Mit csinálnék másként? Előbb kezdtem volna fizetni a lakáskasszát, de 4 éve pont nem működött a varázsgömb, úgyhogy a jövőre felszabaduló másfél millát valami másra kell elköltenem. Kertes ház, szóval lesznek ötleteim. :B Mi bosszantott? A várakozás…a sok-sok várakozás. Először a Démászé az engedéllyel, aztán az anyagokra várni…de a Démász most jóvá tette a 2 munkanapos óracserével. :Y Ja, és ami még bosszantó volt, és 2-3 hét csúszást okozott, az az, hogy bár alaposnak tűnt az előzetes felmérés, de az AC rákötés lehetetlensége már csak a telepítéskor derült ki. Pedig hónapjaim lettek volna megoldani. Meg hogy egyelőre csak sima torgyöpi user user jogosultságot kaptam a SolarEdge appban, de elvileg növelik majd. Ügyintézés: nekem sok dolgom nem volt magával a napelemes rendszerrel, a villanyszerelő keresés, és az extra költség (90.000) nem hiányzott, de jobb lett tőle a ház. Nem is láttam még 10-es vezetékeket bekötve, én kisfeszültségű hálózatokban utazom. :D Elvárások: nyáron annyit visszafelé pörgő óra, amennyivel télen lecsökken és kényelmesebbé válik a fűtés, és nyáron kellemesen hűvösen váró ház…és persze nullás villanyszámla, örök szaldó, örök élet, ingyen sör. ;)
Nagyon sok hasznos infót innen szereztem be, szóval külön köszönet a topiklakóknak, és Geresics kollégának, aki még privát üzenetben is segített, ha szükség volt rá. :R Mostantól naplopóként olvasom én is a fórumot, segítek, ha tudok, és nem csak irigykedve figyelem a sok szép termelési grafikont. :P

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#15694) Jovanny2 válasza senki68 (#15685) üzenetére


Jovanny2
őstag

Ugyanezt írta ki nekem, majd megnézem változott-e a helyzet a készre jelentéssel.

Szerk.: nem változott.

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#15695) senki68 válasza Jovanny2 (#15693) üzenetére


senki68
senior tag

Azért az a 10-es vezeték az nem enyhe túlzás.

(#15696) rígel válasza senki68 (#15691) üzenetére


rígel
őstag

Igen, 2019 legvége. A garid valszeg már rég ketyeg. Csekkold, ne érjen meglepetés.

(#15697) senki68 válasza rígel (#15696) üzenetére


senki68
senior tag

Miért ketyegne? Azt írja a garanciában, az optimalizáló felszerelése után 4 hónap múlva indul.
Elég szarul van angolul fogalmazva, most 3 helyen fordítják.

Az biztos, holnap ráfekszem a témára.

Ma beszéltem az importőrrel, Wagner solar, első körben le akartak rázni, hogy forduljak a telepítőhöz. Majd honlap fordulok majd mindenkihez.

(#15698) kardkovacsi válasza MrZed001 (#15692) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nem azért írtam, hogy gáncsolni kellene őket, hanem azért mert akkor optimális ha ők csinálják, pénzügyileg biztos de szerintem rendszerileg is. Fogjanak össze, legyenek nagyobb cégek (nem a sok kicsi egyáltalán nem méretgazdaságos ilyen szinte mini cégek) akiknek megérje fenntartani ilyen kapacitást és esetleg adják el a szolgáltatónak a fennmaradó részt.

Ez a lifepo ciklus akkor nem rossz. Már valahol a határán lehet a megtérülésnek ez a buli.

(#15699) rígel válasza senki68 (#15697) üzenetére


rígel
őstag

Ha Wagnertől van, akkor nem lesz vele gond. De azért nézz utána.

(#15700) senki68 válasza rígel (#15699) üzenetére


senki68
senior tag

Mindenképpen utánanézek, már csak azért is, mert ugye a késedelem oka az volt, hgy nincs inverter.
Az volt az indok, hogy május 11-én kedden indult a kamion inverterrel Rotterdamból.
Nem találtak már a raktárban csak 2019-es gyártású invertert?

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.