Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16001) bb71 válasza kardkovacsi (#16000) üzenetére


bb71
őstag

akkor bocsánat...

(#16002) kardkovacsi válasza bb71 (#16001) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

No problem, csak onnan tudom mert nekem a Pentele egy hetet pöcsölt vele. Amikor rákérdeztem, hogy akkor mi a következő lépés szabadkoztak, hogy a lefotózott anyagokat össze kell szedni, mellé kell csatolni pár dolgot és ez idő és kicsit le vannak maradva. Ezért gondolom, hogy ezt nem lehet előre megtenni.

(#16003) kirkri válasza kardkovacsi (#16002) üzenetére


kirkri
addikt

Én megkaptam a kivitelező által az ELMŰ-nek küldött készre jelentést. Van benne egy ÉV jegyzőkönyv és egy "KIVITELEZŐI KÉSZRE JELENTÉS háztartási méretű kiserőmű üzembe helyezéséhez" nevű, egy oldalas formanyomtatvány, semmi más. És hallottam olyan illetőről is, akinek két héttel korábban készre jelentették a rendszert, minthogy felkerültek volna a panelek. Igen, az ÉV jegyzőkönyv ebben az esetben kérdéses, hogy mi alapján készült el...

21 éve a Prohardveren! ™

(#16004) bb71 válasza kardkovacsi (#16002) üzenetére


bb71
őstag

Átnéztem minden papírt... egy kanyi érintésvédelmi mérésről nincs papírom... ezt így védték ki:

utolsó bekezdés...

Műszaki átadási jkv-höz nincs csatolva. Nem is lehet, hiszen senki nem végezte el. :U

Fénykép nem kellett!

[ Szerkesztve ]

(#16005) dobolan válasza bb71 (#16004) üzenetére


dobolan
senior tag

Nekem van év jegyzőkönyvem, de az EON nem kérte. Feltették az órát és viszont látásra. Semmilyen papírt nem kértek.

(#16006) zoger válasza kirkri (#15955) üzenetére


zoger
tag

Sikerült beszélni az ELMŰ-vel?
Én ma hívtam őket más okból (meglévő vezérelt helyett H tarifát igényelnék s mint kiderült ott is határidő van, meg kell legyen augusztusig mert ha nem szekrényt kell cserélni. Nem jó már amit 10 éve raktak fel) elmondtam a hölgynek a telefonba, hogy voltam bent személyesen készre jelenteni akkor kaptam Hálózat-csatlakozási szerződést ill. hálózathasználati szerződést. Az órát kicserélték. Villamosenergia vásárlási szerződésem csak a 10 éves van amit akkor kaptam mikor a házat vettük. Nem tűnt túl határozottnak, de azt állította, hogy ezzel lezárult a folyamat nem kapok már más papírt.

(#16007) bb71 válasza zoger (#16006) üzenetére


bb71
őstag

Én hívtam őket, februári szerződéssel nem kell új Villamos energia vásárlási szerződést kötnöm.

[ Szerkesztve ]

(#16008) oak


oak
tag

Nálatok is ilyen csodás a FusionSolar, hogy így eltűnnek napi adatok?

(#16009) kirkri válasza zoger (#16006) üzenetére


kirkri
addikt

Elfelejtettem, de most megtettem. :B

Azt mondta a hölgy, hogy nem szükséges új szerződés, a régi van érvényben (5 éve kötöttem). A másik kettőt kellett megkapnom, a hálózathasználatit, illetve a hálózat-csatlakozásit, ezeket meg is kaptam a kivitelezőtől. Azt mondta a hölgy, hogy nincs veszélyben a szaldó elszámolásom.

Szóval igaza volt Chal fórumtársnak, valóban nincs szükség másikra. :R

[ Szerkesztve ]

21 éve a Prohardveren! ™

(#16010) cd930 válasza oak (#16008) üzenetére


cd930
aktív tag

Visszatérő probléma, én is kínlódtam vele egy hétig..
Egy teljes inverter áramtalanítás és újraindítás meggyógyítja.
Az eltűnt adatok visszaállítására viszont nincs ötletem.

20+ éve a Prohardveren

(#16011) oak válasza cd930 (#16010) üzenetére


oak
tag

Nekem inkább érzésre ez szerver oldali probléma. Amúgy az a 27-ei adat, amikor annyit fogyasztottam, amennyit termeltem, na az is egy baromság.

(#16012) kardkovacsi válasza kirkri (#16003) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Akkor nem mondott igazat a Pentelés ügyfélszolgálatos, hogy kell hozzá kép. Ez a készre jelentés attól még aggályos, valami olyanról nyilatkozni hivatalos dokumentumban ami nincs is kész.

(#16013) senki68 válasza Jovanny2 (#15966) üzenetére


senki68
senior tag

Ma sikerült kiharcolni a teljes hozzáférést.
Viszont nincs admin.

"Felhasználó szerepe: Teljes hozzáférés"

(#16014) cd930 válasza oak (#16011) üzenetére


cd930
aktív tag

Nekem így néz ki, (30-án reggel screeneltem, azért kicsi benne még a 30-i adat)

[ Szerkesztve ]

20+ éve a Prohardveren

(#16015) bb71 válasza cd930 (#16014) üzenetére


bb71
őstag

Már oak képe alapján akartam kérdezni, hogy ezeket honnan lövitek, én ilyet nem látok Fusionsolar programban...?

*******
az normális, hogy az inverter leáll este - gondolom amikor nem dolgozik, és újraindul reggel? Ez feature, vagy a telepítő így állította be, vagy nektek is éjszakára leáll?

[ Szerkesztve ]

(#16016) kardkovacsi válasza bb71 (#16015) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Normális, más gyártóké is leáll. Van rá opció, hogy nem kapcsoljon ki bár én sok értelmét nem látom hacsak nem holdelem panelokat raktál fel :)

(#16017) cd930 válasza bb71 (#16015) üzenetére


cd930
aktív tag

Statistics / Month nézet

20+ éve a Prohardveren

(#16018) kirkri


kirkri
addikt

A FusionSolar app másnak is azt produkálja tegnaptól, hogy elindítva a progit, a Plants fülön nem mutat semmit? (No data üzenet). Rányomva jobb alul a térkép ikonra feldobja a térképen a címemet, ott kiválasztva már betölti az adatokat. Ha nem lövöm le a progit, hanem hagyom a háttérben futni, akkor működik tovább, de ha nem engedem a háttérben futni, akkor a következő indításnál újra meg kell ezt csinálnom.

[ Szerkesztve ]

21 éve a Prohardveren! ™

(#16019) korcsi válasza kirkri (#16018) üzenetére


korcsi
veterán

Sziasztok!

Eon szolgáltatási terület, szerdán telepítenek, villanyóra most lett szabványosítva (új szekrény, új óra). Telepítés után mit kell intézni még? Van esélyem a szaldóra?
A támogatási igényt még nem szeretném leadni, nem tudom van e ennek jelentősége.

Válaszokat előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#16020) ginagina válasza oak (#16008) üzenetére


ginagina
csendes tag

Valszeg internet kapcsolódási probléma. Nekem hasonló volt, mivel a wifi mindig ledobta az invertert igy nem volt mit küldeni. Meguntam, kikábeleztem onnantól semmi gond.

(#16021) bb71 válasza kirkri (#16003) üzenetére


bb71
őstag

A napelemes cég azt válaszolta az imént, hogy ELMÜ területen nem csinálnak ÉV jkv-et. :(((

****
kék Fusionsolar: nekem nincs ilyen a statisticsban...

[ Szerkesztve ]

(#16022) kirkri válasza bb71 (#16021) üzenetére


kirkri
addikt

Nem tudom kell-e ELMŰ területen, nekem csináltak jegyzőkönyvet.

****

Neked betölt indulásnál az Overview lap is az alkalmazásban?

21 éve a Prohardveren! ™

(#16023) Anti2


Anti2
újonc

Nem tudja készre jelenteni a kivitelező a rendszerem mert a szolgáltató nem küldte el a hozzájárulási nyilatkozatot. Járt így valaki?

(#16024) Coc@s válasza ginagina (#16020) üzenetére


Coc@s
őstag

Túlfeszvédőt tettél az Ethernet portra?

18 éve itt

(#16025) bb71 válasza kirkri (#16022) üzenetére


bb71
őstag

Igen betölt.

(#16026) ancika14 válasza Jovanny2 (#15983) üzenetére


ancika14
lelkes újonc

Kell egy kis idő, mire feltöltik - hétvégén általában nincs, de rövid időn belül meg fog jelenni

Belépéskor a főoldalon a szerződésszám mellett: az ön egyenlege 0 Ft kell legyen
Okos áram: Itt írja az aktuális számlázási időszak vége - havi bontásban - de ezzean l nem kel foglalkozni
Szerintem a többihez képest elég jó az MVM oldala, csak meg kell ismerni :)
ELMÜ-ÉMÁSZ-hoz van még szerencsém

(#16027) zoger válasza cd930 (#16017) üzenetére


zoger
tag

Ott nekem is csak a napi termelés van.

(#16028) senki68


senki68
senior tag

Nemigazán értem ezt a strintérképet.
Hülye fejemmel azt gondoltam sorban lesznek számozva a panelek.
Van 17 panel. Alsó sor állítva 11 felső sor fektetve 6.
Strintérképen is 1-17-ig vannak számozva de össze vissza.
Telepítő szerint ez így pont jó, mert az inverter véletlenszerűen számozza. Oké, hogy véletlenszerűen, de pont 1-17-ig?

Ezt skiccelték a telepítők.

A valóság meg így néz ki.

(#16029) bci válasza -NOKIA- (#15998) üzenetére


bci
tag

Szia!

Nekem is a tisztaenergiások csinálták. Foglalj időpontot már most a telepités utáni hét hétfőre valamelyik ELMÜ ügyfélszolgálatra napelemes rendszer szerződékötésre (Én 4. kerületbe kértem, flottul ment minden). Az ügyszámodat tudot a HMKE jóváhagyásból, készre jelentésedet meg vagy a telepités napján vagy az azt követő napon elküldik elektronikusan az ELMÜ-nek amit titkos másolatban meg fogsz kapni te is. Igy ha bemész már csak alá kell irni és max 2 héten belül cserélik az órát. (nekem 1 hét volt) Csóka azt mondta, mostanság csak ő heti minimum 60 órát cserél hetente napelemek miatt... Sok sikert a szaldóban maradáshoz!

Üdv:
bci

Intel inside - The POWER is on AMD side

(#16030) senki68


senki68
senior tag

Stringtérképen ha egy panelra ráviszem az egeret, ezt írja ki.

Dőlés az a tető dőlésszöge lenne?

(#16031) bonat válasza senki68 (#16030) üzenetére


bonat
senior tag

Ezt megnéztem én is...
Hát itt szerintem rosszul van valami magában a felületen fordítva.
Nálam is így van és ez szerintem nem teljesen jó.
A re.jrc.ec.europa.eu-n kélszített pdf-ben nálam ezek vannak angolul:
Slope angle: 12° (dőlés)
Azimuth angle: -29° (azimut)
A felületen nálam tok fordítva van,:
Dőlés: 29
Azimut: 155
Szóval fordítási szempontból a Dőlés lenne a panelek dőlése (tető meredeksége).
Az Azimut, meg a tájolás.
Erre azért rákérdezek a WS-nál.

(#16032) kardkovacsi válasza bonat (#16031) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Az azimuthot déltől kell számolni (oda van írva mellé :) ). 155 fok az -25 déltől (180 azaz dél a nulla, attól keletre mínusz, nyugatra plusz), szóval az biztos jó.

[ Szerkesztve ]

(#16033) kardkovacsi válasza bonat (#16031) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

De amúgy mire a pdf? Felmész az oldalra van 3-4 paraméter amit meg kell adni és ki tudod magadnak számolni.

[ Szerkesztve ]

(#16034) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Április után a május is 1% belül volt ahhoz képest mint amit a 10%-os veszteséggel számolt a PV kalkulátor, áprilisban 8 kWh-val kevesebb májusban meg pont annyival több :)

(#16035) bonat válasza kardkovacsi (#16033) üzenetére


bonat
senior tag

Igen, abból generálni tudsz egy pdf-et magadnak, hogy meglegyen...
Rákérdeztem, majd megírom mit válaszoltak a Dőlésre.

[ Szerkesztve ]

(#16036) kardkovacsi válasza bonat (#16035) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

A dőlés az dőlés. Szerintem valaki elírta. Ott nincs semmi "varázslás", az a tető dőlésszöge.

(#16037) -NOKIA- válasza bci (#16029) üzenetére


-NOKIA-
Ármester

Szia, az online időpontfoglaló nem enged dátumot választani ebben a menüpontban:
"Műszaki készrejelentés szerződés kötéssel"
Olyat viszont tudnék választani hogy:
"Szerződéses adatmódosítás" :U

(#16038) bb71 válasza -NOKIA- (#16037) üzenetére


bb71
őstag

Muszaki keszrejelentest online csak igazi elmu irodaba lehe foglalnit, fiokirodaba NEM. Es talan csak az eloszo.elmu.... oldalon.
Vagy telefonon foglalsz.

[ Szerkesztve ]

(#16039) bb71 válasza kardkovacsi (#16034) üzenetére


bb71
őstag

Elég korrekt, szinte kicsit hihetetlen nekem, hogy így leképezte a rendszered a nagy átlagot.

(#16040) cdl válasza kardkovacsi (#16034) üzenetére


cdl
senior tag

Nálam 4%-os veszteség beállítással hozta a tervezett számokat májusban.
Persze ez az első teljes hónap, szóval nem vonunk le belőle semmit.

(#16041) Adél19


Adél19
újonc

Sziasztok,
Nektek is vacakol a FusionSolar app?
/ NO DATA/ :((

(#16042) stickermajom válasza kardkovacsi (#16034) üzenetére


stickermajom
addikt

Április nekem kWh-ra stimmelt, május viszont itt is 1%. Pedig a hó közepén nagyon rosszul nézett ki.

(#16043) kardkovacsi válasza stickermajom (#16042) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Igazából ez optimizmusra adhat okot mert nagyon gáz április meg május volt napsütésileg. Talán annyi volt egyedül a plusz, hogy hideg volt ezért nagyon gyakran ment 100% fölött a rendszer, viszont akinek túl van napelezve az invertere azoknak ez nem hozott semmit.

(#16044) oak válasza Adél19 (#16041) üzenetére


oak
tag

Az nem vacakol, az vacak. :) Amúgy a tegnapi adatok is elvesztek.

(#16045) buktar válasza -NOKIA- (#16037) üzenetére


buktar
csendes tag

Én szerződésmódosításra kértem időpontot, nem volt gond belőle (Zugló).

(#16046) buktar


buktar
csendes tag

Nálam az óracsere megtörtént. Számlázással kapcsolatban mit kell kérnem az ELMŰ -nél?
Illetve a szerződésben nincsen szó a szaldó elszámolásról, azt hogyan tudom a későbbiekben igazolni?

(#16047) Adél19 válasza oak (#16044) üzenetére


Adél19
újonc

Mobil eszközön vacakol, számítógépen nem..... :W

(#16048) kirkri válasza Adél19 (#16041) üzenetére


kirkri
addikt

Tegnap pont ezt kérdeztem én is. :)
Miután eltávolítottam az appot és újra feltettem nekem megjavult.

21 éve a Prohardveren! ™

(#16049) bb71 válasza Adél19 (#16047) üzenetére


bb71
őstag

Nálam sehol nincs vele probléma, igaz, hogy amit tegnap beszúrtatok képeket, nekem olyan lapok nincsenek is...

(#16050) Imre986


Imre986
csendes tag

Tovabbra sincs senkinek ötlete, hogy miert tünnek el a Fusion Solar appban (weben is) a napi ertekek? Aznap este meg megvan, masnapra mar 0-t mutat... söt a havi es evibe is 0val szamol azokra a napokra.
hasonlo tapasztalat? ötlet? köszönöm

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.