Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24001) asdf_ válasza leslieke (#24000) üzenetére


asdf_
veterán

Január 31. a dátum az ilyenekre. Csak azt nem tudom, hogy addig megkapnod kell, vagy csak nekik feladniuk (de utóbbira tippelek).

(#24002) bullboy válasza 7Heads Drago (#23996) üzenetére


bullboy
tag

Őket csak a grid-tie inverter érdekli (bár jött felőlük érdeklődés offgrid irányába is...). Akksi a user magánügye, szerintem.
Azt nem tudom, letiltható e, hogy ne tápláljon vissza, de én azzal kezdeném beüzemelés után. Mert tud, manual 18. és 20. oldal:
Operating mode –
Inverter with bat-
tery and backup
power function
IMPORTANT!
In backup power mode, an increased nominal frequency is used in order to prevent un-
desired parallel operation with other power generators.
In the fully equipped hybrid PV system, the inverter can:
- Supply loads in the house
- Store excess energy in the battery and/or feed it into the grid
- Supply connected loads in the event of a power failure

Grid-tie-hoz alap az okos mérő.

[ Szerkesztve ]

(#24003) MrZed001 válasza 7Heads Drago (#23996) üzenetére


MrZed001
tag

AC kapcsolt rendszer, azaz visszafele termelsz (limiter által visszafogottan), tehát igen, engedélyeztetni kell.
Pláne a szigetüzemi leválasztás miatt (ha szeretnél áramot áramszünetben is).

Hálózatos szigetüzem (UPS) ami nem érdekli (elméletileg) őket (már ha értelmes emberhez kerül ... mert ez bár 15 éves technológia, nekik új)

[ Szerkesztve ]

(#24004) ket_kerek válasza bullboy (#24002) üzenetére


ket_kerek
csendes tag

Ez azért nem teljesen igaz.
A Huawei hibrid inverternél az MGTbe ez került:
"A termelő berendezést az ad-vesz mérésre alkalmas fogyasztásmérő felszerelését megelőzően tilos hálózatra kapcsolni! Az igénybejelentésben megjelölt
inverter(ek) hibrid üzeme a Műszaki gazdasági tájékoztató kibocsátásának napján nem engedélyezett!"
Tudomásom szerint jelenleg nem engedélyezett hibrid üzem. De ha a pályázatos keretből készülnek ilyenek, akkor valamit csak lépniük kell majd...

(#24005) leslieke válasza asdf_ (#24001) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Kiadni kell január 31-ig, ugyanis máról beadható az adóbevallás a NAV felé.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#24006) MrZed001 válasza ket_kerek (#24004) üzenetére


MrZed001
tag

ELMÜ körzet? Ott volt benne ez az engedélyezett inverter leírásban is.
EON körzetben nem.

Illetve most, hogy már MVM, náluk ez szerepel:
"A felsorolt inverterek szabványmegfelelősége a berendezésre vonatkozik, és nem nem kezeli azokat a biztonsági kérdéseket, amelyek a sziget- és hálózatra tápláló vegyes üzem körében felmerülnek, ezért az ilyen rendszereknek a telepítésénél a teljes csatlakozási dokumentációt kérjük, amelynek tartalmaznia kell az alábbiakat:
 Épületvillamossági kivitelezési dokumentáció vagy épületvillamossági rendszerleírás (191/2009. Korm., 155/2016. Korm.)
( Az épületvillamossági kivitelezési tervdokumentáció az MMK tartalmi és formai követelményeinek figyelembevételével készítendő, az épületvillamossági rendszerleírás méretezési adatokat, és olyan mélységű komplex információt szolgáltat, amely alapján a berendezés megvalósítható.)
 Üzemeltetési útmutató, tervezői egyenértékűségi nyilatkozat, kivitelezői szabványossági nyilatkozat (40/2017 NGM.)
 Gyári, telepítési dokumentáció pontos, szakszerű magyar fordítással (rajzokkal együtt)
"

Azaz hibrid funkcióval már nincs gond.
Szigetüzemre leválás (külső eszközzel) ami még mindig problémás. Ezért arról kérnek extra dokumentációt.

(#24007) bullboy válasza ket_kerek (#24004) üzenetére


bullboy
tag

Oké, MGT még nem volt a kezemben, ebben nem vagyok teljesen képben elismerem.
Hm, tényleg csak sima gridnek engedélyezett: E.On lista

[ Szerkesztve ]

(#24008) HunChris válasza leslieho2 (#23999) üzenetére


HunChris
senior tag

Solaredge Designerben csak éves előrejelzés van.
Sun Seeker appal tudsz AR nézegetni, de nincs tapasztalatom vele.

(#24009) chungey9


chungey9
tag

Csak túllépte a 110%-ot

(#24010) kardkovacsi válasza Geresics (#23959) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ezeket az invertereket miért hívják 6-osnak és nem 6.6-osnak? Ez marketing szempontból nem a legjobb.

(#24011) bullboy válasza chungey9 (#24009) üzenetére


bullboy
tag

Nocsak, egy Growatt!

[ Szerkesztve ]

(#24012) bullboy válasza MrZed001 (#24003) üzenetére


bullboy
tag

Úgy érted nem csak magát a hibird invertert, de engedélyeztetni a hozzá kapcsolt akksikat is?

(#24013) geleati


geleati
tag

Sziasztok!
Elnézést a sok kérdésért, lehet lesz még pár, amíg sikerül dönteni :B
Van értelme Huawei inverterhez 10 helyett 20 év garanciát kérni? Fajlagos költség 472eFt/kWp-ról 546eFt/kWp-ra növekedni.

Soha ne dobj vízbe alkálifémet!

(#24014) Geresics válasza kardkovacsi (#24010) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ez összetett. Lehet marketingre is gondolni, lehet a kínaiak mindent leegyszerűsítő számolására is tippelni (9000 Wp DC / 1,5 = 6000 W), de lehet simán az adatlapja alapján arra következtetni, hogy tartósan ő 6kVA-re van tervezve. Ez a nominális teljesítmény, itt tudja azokat az értékeket produkálni, amikkel kampányolnak. Ha ettől eltér, akkor jönnek a meddők, és a felharmónikusok. A max. teljesítménye ugyan 6600VA, de ott már romolhat a hatásfok, meg minden...
Itt viszont az érdekes az, hogy a ACmax 6600VA produkált 6800W feletti értéket! Ennek több oka is lehet, kezdődően a hálózati fesz 230V helyetti 250+V elmásázásától egészen a cosfi 1-től való eltérésig...

Szerk.:
nyilván az elképzelhetetlen, hogy egy kínai inverter hazudik nem mond igazat, vagy csak véletlenül rossz a számítási képlet ami alapján ezt mondja magáról! :B

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#24015) chungey9 válasza Geresics (#24014) üzenetére


chungey9
tag

Az adatlapon az is szerepel AC max output 3x10A ami normál feszültségen 7200W, és látható a képen hogy egy fázis érte el a 10-et, míg a feszültség nominális. De lakatfogó lenne a biztos, csak AC oldalon nem nagyon férek oda.

[ Szerkesztve ]

(#24016) MrZed001 válasza bullboy (#24012) üzenetére


MrZed001
tag

Engedélyeztetni kell:
- Ha külön aksis inverter van (pl SMA Sunny Island, vagy Victron) limiterrel korlátozva csak belső fogyasztásra, azt mindenképpen.
- Ha "hibridesített" invertert (Huawei, Froni) szimplán kiegészítesz aksival, azt nem (hiszem).
- De ha aksi mellett berakod a szigetüzemi leválasztót (áramszünetben is legyen áramod), akkor már megint igen.
A "mű"hibridnek egyetlen AC_beki portja van.
A PV pont ugye max vicc kategóriának megy el a 3kVA-el asszem.

A valódi hibridnek van külön AC_be és AC_ki portja. Ott nincs ilyen macera.
Szolgáltatónak az "szimpla" termelő inverter.
Mivel be van építve inverterbe a szigetüzemű leválasztó (nem is a hibrid listában szerepel).
És a (védett) fogyasztók az AC_ki port után vannak kötve.

[ Szerkesztve ]

(#24017) Geresics válasza chungey9 (#24015) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Az adatlapokat még (valamiért) a 220V hálózatra számolják: 3f*10A*220V=6600VA.
(A 3*10*230 is "csak" 6900, a 7200 az 240-el jönne ki.)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#24018) Geresics


Geresics
Topikgazda

Sokan nem értik mi bajom a napkövetős rendszerekkel. Nos, ezt a képet most lőttem! :DDD

Lehet tippelni, hogy honnan süt épp a nap! :DDD

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#24019) -ZeeZee- válasza Geresics (#24018) üzenetére


-ZeeZee-
senior tag

Ez nem nap-, hanem csillagkövetős rendszer, és véletlenül rossz csillagra fókuszált egy részük. Ez van... ;]

(#24020) kardkovacsi válasza Geresics (#24014) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Értem, csak nekik rossz, mert elad egy 6.8-at is tudó invertert miközben a Fronius 6-os invertere nem fog 6 fölé menni semmi esetre sem. Ezért írtam, hogy miért így hirdetik és miért nem 6.6-osnak.

(#24021) kardkovacsi válasza Geresics (#24018) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

De ez nem is éri meg, az egytengelyes az jó, nem? Arról írták is, hogy manapság már csak olyanokat szerelnek, vagyis olyanra kérnek engedélyt.

(#24022) leslieho2 válasza Geresics (#24018) üzenetére


leslieho2
csendes tag

szerintem ez teljesen rendben van ha szórt napfényt gyûjtenek... :)

(#24023) tothbe válasza Geresics (#24018) üzenetére


tothbe
addikt

jó, mert télen, árnyékban csak pihennek. Majd nézd meg nyáron. úgy állnak irányba mint a cövek. :D ;]

By(e) Tothbe

(#24024) axioma válasza Geresics (#24018) üzenetére


axioma
veterán

Netto kivancsisagbol, napraforgas nelkul is ara'nyaiban ilyen (rossz) lenne az osszfelulet kihasznaltsaga?

(#24025) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Hogy a fenébe lehet az, hogy egyik cég azt mondja, kb. 6-6,5kW rendszer fér el a tetőnkön (kb. 17 panel), másik azt mondja, lazán elfér a 10kW-os (felmérés után az adatlapra 34-et írt fel...de amúgy 26-28db kellene az ajánlatok alapján). Volt olyan is aki közteset mondott, olyan 7-8kW :F :F EZek közül egy volt, aki hosszasan szemrevételezte a tetőt, ill. nagyjából mérőszalaggal lemérte a hosszt. Ez volt aki a legkevesebbet mondta. Hétvégén valahogy megpróbálom mostmár magam is lemérni a tető méreteit, mert ez hihetetlen, hogy ekkora szórás legyen cégek ajánlatai közt felmérés alapján.

(#24026) HunChris válasza Geresics (#24018) üzenetére


HunChris
senior tag

Egy pár beállt nagy szél üzemmódba. :DDD

(#24027) HunChris válasza Gabesz87 (#24025) üzenetére


HunChris
senior tag

Jobban is teszed, én is így csináltam, már kész látványtervet adtam nekik. :)

(#24028) sanzi89


sanzi89
addikt

Csak jöttem dicsekedni, megvan a 10 MWh termelés. :)
2021.02.11.-én lett beüzemelve a rendszer, 7 KW-os Fronis inverter, 7,92 KWp-es napelemmel. Ha meglesz az egy év, akkor tervezek egy hosszabb bejegyzést írni, most csak ennyit akartam. :R

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#24029) Bobby81 válasza Gabesz87 (#24025) üzenetére


Bobby81
tag

Ha a legjobbat akarod akkor megméred magad és kiszerkeszted hogy a legjobb az elhelyezés. Ha rájuk hagyod akkor okyan lesz amilyen...

(#24030) 7Heads Drago válasza Geresics (#24018) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Egy db árnyékot nem látok a képen.
Vagyis ha elbújt a nap akkor sztem nincs ezzel semmi baj se. (szerintem)

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#24031) 7Heads Drago válasza Gabesz87 (#24025) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Más cégek, más tervek, más napelemek amik %-osan eltérőek. A régebbi típusok rosszabb hatásfokúak illetve az is lehet hogy az egyik poli- a másik meg monokristályos. Kinek mi az eladó.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#24032) Andras6800 válasza kardkovacsi (#24020) üzenetére


Andras6800
senior tag

Itt régebben volt arról szó, hogy MVM kezdi nézni a túltermelést.
Akinek x kW betáplálásra van szerződése az büntit kaphat ha x+1-et termel a hálózatba.
Most akkor ez nem gáz, hogy szerződésben 6 kW van, aztán tolja be 6,7 kW-al a delejt?

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#24033) kardkovacsi válasza Andras6800 (#24032) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ha az inverter speckójában ott van a 6.6 és azt ők engedélyezték nem szólhatnak egy szót sem. A felhasználó nem tér el tőle.
De ha én meghackolnám a 8.2-es Froniusom és 10-et tolatnék be vele az már bünti lenne :)

(#24034) chungey9 válasza Andras6800 (#24032) üzenetére


chungey9
tag

Első kérdésem lenne hogy van-e és mennyi a tolerancia? (teljesítmény, időtartam)
Mert a ház fogyasztása levonódik, az idő nagy részében.
Második hogy a szerződés 3x10A-re (is) szól, ez emelt feszültséggel 7+kW.

(#24035) bb71 válasza sanzi89 (#24028) üzenetére


bb71
őstag

Azért az elég szép eredmény...!
Nekünk picit nagyobb rendszerünk van és arra számítottam, hogy 9300 lesz az éves, de elég jól állunk részidő szerint, mivel csak május 25. lesz az évfordulónk.

(#24036) Andras6800 válasza chungey9 (#24034) üzenetére


Andras6800
senior tag

Első kérdésre mondanám, hogy tapasztalataim szerint az elosztók nem annyira foglalkoznak ilyenekkel mint tolerancia amikor nem nekik kedvez.

A ház fogyasztás levonódása tök jogos!

Második kérdés: Ez szerintem nem egészen így van. Ha megnézed a HCS szerződést pl, ott van a csatlakozás adatai táblában, hogy betáplálásra x amper.
Nekem Pl 20, szóval akkor a 7kW-os inverterem felső toleranciáját feltolhatnám az egekbe. De az is ott van, hogy: Rendelkezésre álló teljesítmény betáplálásra 7,00 kVA

De HH szeződésben is ott van a csatlakozás adataiban, hogy: csatlakozási ponton rendelkezésre álló teljesítmény vételezésre/ betáplálásra XY,ZZ kVA/ X,ZZ kVA

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#24037) vtechun válasza senki68 (#23985) üzenetére


vtechun
veterán

ezt a szoftvert honnan lehet beszerezni? én sima felhasználó vagyok, nem telepítő.

(#24038) senki68 válasza vtechun (#24037) üzenetére


senki68
senior tag

Telepítőként kell regisztrálni az SE honlapján.

(#24039) Zolee897 válasza Geresics (#24018) üzenetére


Zolee897
tag

Ez photoshop vagy tényleg van ilyen?

(#24040) vtechun válasza senki68 (#24038) üzenetére


vtechun
veterán

köszi, most meg érvénytelen sorozatszámot ír nekem... nem egy sétagalopp :)

(#24041) senki68 válasza vtechun (#24040) üzenetére


senki68
senior tag

Minek a sorozatszám?

(#24042) joghurt válasza Geresics (#24018) üzenetére


joghurt
addikt

Még ha jól is működne, bennem felmerül a kérdés, hogy amennyivel kevesebb panel fér így el a fix megoldáshoz képest erre a területre, vajon megéri-e. Ha a forgató elektronika árától el is tekintünk, kétszer ennyi fix panel biztosan hozna másfélszer ennyi energiát.

A tej élet, erő, egészség.

(#24043) vtechun válasza senki68 (#24041) üzenetére


vtechun
veterán

amikor regisztrálni akartam, ott meg lehetett adni a meglévő rendszeremet, de azt kihagyva sikerült regelni. Ezen az oldalon a 180 azimuth a dél? Csak mert hivatalosan a 0 lenne az tudtommal.

(#24044) HunChris válasza vtechun (#24043) üzenetére


HunChris
senior tag

Az azimut az a szög, amelyet egy valamely égi vagy földi objektumon áthaladó magassági kör képez a meridiánnal. A csillagászok a délponttól kiindulva nyugaton, északon és keleten át 0°-tól 360°-ig számítják, a földmérők északról kiindulva keleten, délen, nyugaton át ugyancsak 360°-ig. [link] Elvileg a hivatalos az északi 0°.

[ Szerkesztve ]

(#24045) geleati válasza geleati (#24013) üzenetére


geleati
tag

Sziasztok!
Van értelme Huawei inverterhez 10 helyett 20 év garanciát kérni?

Soha ne dobj vízbe alkálifémet!

(#24046) HunChris válasza geleati (#24045) üzenetére


HunChris
senior tag

Egyéni dolog, mint a biztosítás kötés. Ha van pénzed rá, vagy nyugodtabban alszol, öröklés/továbbadás esetén jó lehet. Van aki szerint felesleg, és inkább másra költi, másba fekteti/kamatoztatja.
Amúgy mekkora az összeg?

[ Szerkesztve ]

(#24047) geleati válasza HunChris (#24046) üzenetére


geleati
tag

~300eFt

Soha ne dobj vízbe alkálifémet!

(#24048) gabor9991 válasza geleati (#24045) üzenetére


gabor9991
őstag

Nekem is Huawei van de nem adnék ennyit a plusz 10 évért.
Nem tudom a tiéd mekkora inverter de +74e/kW a garanciakiterjesztésre szerintem nagyon drága.
Én is gondolkodtam ezen de végül arra jutottam hogy nekem nem kell
Ha 10 évvel ezelőtt vettem volna egy távirányító nélküli hagyományos csöves tévét 20 év kiterjesztett garanciával akkor most már nem biztos hogy azt szeretném ha 10 év múlva egy ugyanolyat kapjak ha elromlik :)

(#24049) fefe64


fefe64
újonc

Elkészült a napelemes rendszerem, de még nem cserélték le a villanyórámat. Elvileg ha bekapcsolom okozhatok e kárt a rendszerben vagy a mérőben?

(#24050) csemberlen válasza fefe64 (#24049) üzenetére


csemberlen
őstag

Elvileg tilos! Viszont a rendszerben kárt nem tudsz okozni, ha digitális a mérőórád akkor a termelést is fogyasztásnak méri.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.