Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31001) bigdady válasza senki68 (#30994) üzenetére


bigdady
nagyúr

Ez az lakossági átlagfogyasztás közel ötszöröse... Lakatos üzemekre lehet gyorsabb a megtérülés, de átlag lakosságnak 10 év

(#31002) Impair1980 válasza leslieke (#31000) üzenetére


Impair1980
aktív tag

Mindenkinek igaza van. De egy a lényeg, hogy nem ebből fogtok meggazdagodni és nem ebből fogtok menni világkörüli útra. Bár én is nyugodt lennék, ha olyan rendszerem lenne, ami ennyi pluszt tud termelni!

(#31003) -ZeeZee- válasza senki68 (#30997) üzenetére


-ZeeZee-
senior tag

Ezt hol találom meg? Nekem csak simán annyi volt az elszámolón, hogy 411 (?)kWh plusszom van (04.21-05.17 között). Nem volt forintosítva.

(#31004) senki68 válasza bigdady (#31001) üzenetére


senki68
senior tag

Átlag lakosság vagyok.
Ami extra nagyfogyasztó az a jakuzzi.

Nyugdíjas szüleim nem férnek bele, a kormány által kitalált átlagfogyasztásba, nemhogy egy 2 gyerekes család.

Átlag lakosságnak a megtérülési idő volt 10-12 év /egyes számítások szerint 7-8 év, csak vissza kell olvasni pár napot/ na ez most megfeleződött.
Ha neked most is 10 év jön ki, ott valami nem kerek.

(#31005) senki68 válasza -ZeeZee- (#31003) üzenetére


senki68
senior tag

4. oldal. Minden alatt van.

(#31006) leslieke válasza Impair1980 (#31002) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nem is volt cél a meggazdagodás. De jól jön a plusz áram, mert szeptemberben megy fel a 4- klíma, amíg lehet azzal fűtűnk, mert a gázkeretbe nem férünk bele.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#31007) Semin válasza senki68 (#31004) üzenetére


Semin
senior tag

Évi 4500kW-ot fogyasztok EV-vel.
4.2-es rendszer került fel 50%-os támogatással.
Mindennel együtt nekem 900k-ba volt a napelem.
(már levonva a kedvezményeket).

Régi rendszerben a megtérülésem:
(4500x37)=166500Huf/év, vagyis ~6 év.

Az új rendszerben:
229.000 Huf/év, vagyis ~4 év.

Arról nem is szólva hogy a rendszer 5000+kW fog termelni.

[ Szerkesztve ]

(#31008) -ZeeZee- válasza senki68 (#31005) üzenetére


-ZeeZee-
senior tag

Köszönöm, az kimaradt. :R

(#31009) chungey9 válasza Semin (#31007) üzenetére


chungey9
tag

Azért jelenleg a 900.000 Ft elérhető 8% kamata, jövőre várható 14% elérhető éves kamata levonandó. Így aktuálisan kb. 9 év a megtérülés. Ami szintén jó szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#31010) Samott válasza senki68 (#30999) üzenetére


Samott
addikt

Most sem savosan fizetik ki. Egy ar van, ami juliustol 6 forint korul alakul (szolgaltato fuggo).

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#31011) bigdady válasza senki68 (#31004) üzenetére


bigdady
nagyúr

A 12e kWh/év messze nem átlag lakosság...

Én így számolok:

A) számoljunk állami átlag másfélszeresével 300 kWh/hó-val (nekem pl ennyi):
Ez évi 3600kWh, amely rendszer 2M Ft. 300kWh új rezsi szerint havi 14e Ft/hó vagyis a 2M Ft 0 Ft rezsivel 12 év alatt termelődik ki...

B) De legyen duplája havi 400kWh-al számolva annak a havi számlája 21e Ft. Ehhez 4800-as rendszer kell 2,5M Ft. Így is 10 év a megtérülés...

3 év ami nagyon nem kerek akárhogy nézem!

[ Szerkesztve ]

(#31012) cdl válasza bigdady (#31011) üzenetére


cdl
senior tag

A megtérülés OFT bevonásával 2 év is lehet simán. Nálam max annyi lesz, de ez ugye egyedi dolog. Simán valós lehet a három.

(#31013) snooze válasza cdl (#31012) üzenetére


snooze
veterán

OFT plusz a februári talált pénz,igy máris 0év..🤔😊

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#31014) llacee


llacee
őstag

Szerintem idén télen ki fog jönni, ha van gyenge pontja az elektromos átviteli rendszernek

(#31015) bigdady válasza snooze (#31013) üzenetére


bigdady
nagyúr

Sőt ha a kivitelező fizet érte hogy feltehesse még jobb :DDD

(#31016) jani0625 válasza senki68 (#30995) üzenetére


jani0625
aktív tag

Ez komoly? Így tuti nem használnám el az évi 3-4e kw tultermelest….

(#31017) Impair1980 válasza bigdady (#31011) üzenetére


Impair1980
aktív tag

Nekem pl. 450kW a havi fogyasztásom! Jelenlegi árakkal számolva havi 28eFt-ra jön ki. 5,7-es rendszerem kerül 2,3MFt-ba. 50%-os kedvezményt igénybe tudom venni. Akkor már 1,15MFt lesz. Viszont még van OTP lakástakarékom, amit 7 éve kezdtem el rakni, ami szintén felhasználok. Ez jelenleg 1,7 - 1,8 MFt. Összegezve! Lesz egy 5,7es rendszerem ami nem kerül semmibe! Ráadásul kapok még vissza pluszba 5-600eFt-ot! Nekem ez került havi 20eFt-ba 7 éven keresztül!

(#31018) snooze


snooze
veterán

link

GO Gunners!!!

(#31019) #71496704 válasza Dorian (#30969) üzenetére


#71496704
törölt tag

Bakker!
BENNE van a megsemmisítési díj a napelem árában...
Előre kifizeted.

Cirka 2000 Ft egy 400 Wattos napelem esetén.

(#31020) senki68 válasza Samott (#31010) üzenetére


senki68
senior tag

Július elején kaptam a számlát, azon sávosan van.
Na mégegyszer.

(#31021) senki68 válasza bigdady (#31011) üzenetére


senki68
senior tag

Majd ha egyszer elfelejted az állami átlagot, beszélhetünk átlag lakossági fogyasztásról.

Az átlag olyan 5-6000 kWh környéke.
Főleg most, hogy egyre több a klíma fűtés és a villanyautó.

Az, hogy te mekkora rendszerárral számolsz, az miért is vonatkozik rám? Én megoldottam okosba olcsóbban. Nekem a 13kWp-s rendszer 3 millába van. És már egy része 1 éve üzemel. Tehát már valamit megtérült. A maradvány meg max 3 év alatt térül meg.

(#31022) bigdady válasza Impair1980 (#31017) üzenetére


bigdady
nagyúr

Értem én meg ha örökölsz pénzt akkor meg ingyen van.
De jól csinálod ki kell használni amit lehet, de nem mindenki jogosult 50%-ra vagy már elköltötte stb stb. Megtérülést piaci áron szokás számolni

(#31023) senki68 válasza Semin (#31007) üzenetére


senki68
senior tag

És itt jön képbe az, hogy minél többet fogyasztol, annál hamarabb megtérül.
Ráadásul egy nagyobb rendszer fajlagosan olcsóbb.

(#31024) bigdady válasza senki68 (#31021) üzenetére


bigdady
nagyúr

Okosba megcsinálni meg x éve mi volt az egy dolog...
Az elektromos autó sem az ám mert van belőle 40e itthon, amíg az autók száma összesen 4millió...
Most mennyi a megtérülés ha most ugrasz neki? 3? Ugyan

[ Szerkesztve ]

(#31025) beers válasza Impair1980 (#31017) üzenetére


beers
addikt

Szabad tudni, hogy hol kerül 2,3m-ba az 5,7kW-os rendszer? :R

M&N

(#31026) kardkovacsi válasza chungey9 (#31009) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Azért nehéz ezt a kamat dolgot beleszámolni, mert közben a rendszer értéke is emelkedett. Én pl 2,7M-ért csináltattam a 7,26-os rendszert 2 éve, most ugyanez már ilyen 3,5-4M között van. Ezt hogy számszerűsíted?

(#31027) kardkovacsi válasza llacee (#31014) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Muszáj lesz tekerniük az árakon, különben a nép megborítja a villamosenergia rendszert azzal, hogy leáll a gázfűtésről.

(#31028) chungey9 válasza kardkovacsi (#31026) üzenetére


chungey9
tag

Egyenértékre hozom a kamatos kamattal és a használatban lévő rendszer amortizációjával, az egyszerűség kedvéért.
Az a rendszer ami nincs megvéve drágul ugyan, de ami használatban van az veszít az értékéből, plusz emelkedik a meghibásodás esélye.

[ Szerkesztve ]

(#31029) Samott válasza senki68 (#31020) üzenetére


Samott
addikt

Es ezt igy hogy? Nekem marciusban jott valami azon egy osszeg volt a hasonlo mennyiseghez. Szo se volt kedvezmenyes mennyisegrol. Van errol valahol valami normalis leiras? Mikor valtozott ez?

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#31030) Semin válasza senki68 (#31023) üzenetére


Semin
senior tag

Szerintem a 6 év is vállalható volt, a 4 év pedig várakozásom felüli.

(#31031) kemcso válasza bigdady (#31024) üzenetére


kemcso
Ármester

Mindenféle támogatás nélkül is kijöhet 3-4 éves megtérülés az új szabályokkal, pl úgy ha gázból többet használ vki és ezt árammal váltja ki (klíma pl).

(#31032) asdf_ válasza #71496704 (#31019) üzenetére


asdf_
veterán

Ha véletlen elbénázod és lepottyan egy tábla a tetőről, simán csak szállítási sérült lesz, vagy van 5 jégvert panel az ügyfélnél, van egyetlen hely is az országban, ahol ezt átveszik -természetesen térítésmentesen- és szakszerűen, ténylegesen újrahasznosítják (ha még nincs rá technológia, akkor amíg lesz a sérült napelemt tárolják)? Tehát csak beszedik az összeget, vagy történik is érte valami?

(#31033) bigdady válasza kemcso (#31031) üzenetére


bigdady
nagyúr

Átlag gáz fogyasztás 144m3.Nekem is ennyi a gáz fogyasztásom pl.
Átlagnak nem spórolás, villannyal fűteni. Persze aki átlag felett használ gázt annak igen, de sanszos inkább hogy akkor áramban is átlag felett használ és kitolja a megtérülést is mert nagyobb rendszer kell.
Szóval persze lehet ha okosban csinálja valaki meg támogatás meg sok gázt használ az vesz egy napelem akkor megtérülhet gyorsabban, de átlagnak nem.
Az egy héttel ezelötti belengetett ötszörös villanyár már alapból felezte volna a megtérülést 10-ről 5 évre viszont.

[ Szerkesztve ]

(#31034) bigdady válasza bigdady (#31033) üzenetére


bigdady
nagyúr

Ui: A 2 M Ft rendszer ára befektetve most 6,6%-on egy évre jelenleg kitermel havi 247 kWh fogyasztást

[ Szerkesztve ]

(#31035) cOxeR


cOxeR
Ármester

Azon esetleg valaki agyalt, miként lehet esetleg eladni az extra termelést? Mi erre a legjobb módszer? Mivel lehet esetleg úgy elhasználni, hogy hasznot termeljen?

(#31036) senki68 válasza Samott (#31029) üzenetére


senki68
senior tag

Én ezt most kaptam, most volt évforduló.
Mivel októberben volt egy invertercsere, az újabb átvétel, és 2021 júniustól októberig akkor fizetni kellett az elosztói alapdíjat így ezen a számlán csak 8 havi van , a kedvezményes éves limitet is leosztották arányosan.

(#31037) Impair1980 válasza beers (#31025) üzenetére


Impair1980
aktív tag

Szombathelyen május végi szerződéssel! Most már náluk is drágább 300-400eFt-al!

(#31038) kemcso válasza bigdady (#31033) üzenetére


kemcso
Ármester

Van, akinek meg több :) 2 és 10 év közötti megtérülések vannak az ismerettségi körömben (mindenféle támogatás nélkül számolva), a friss árak alapján (igen, sok helyen érdemes lenne szigetelni, de annak a költsége 2-3x-os ma egy napelemhez képest, ha amúgy klímák vannak, így a megtérülés is)

(#31039) HunChris válasza bigdady (#31033) üzenetére


HunChris
senior tag

Pont ez a baj, hogy a mai állapotot veszed alapul.
Mi van, ha 3 év múlva full piaci ár lesz?
Az EU most 5 éven át valszeg felszívja a napepemeket, invertereket, aksikat, nyomatja a szélerőműveket. Ha támogatás sorozatok lesznek, újabb áremelkedés garantált. 2050ig karbonsemlegességet vállaltunk.

[ Szerkesztve ]

(#31040) snooze válasza HunChris (#31039) üzenetére


snooze
veterán

sajnos,amig itthon nem lesznek hálozatfejlesztések,a napelemek meg szaporodnak,akkor lesz itt szívás rendesen,ezt azért a szolgáltatoknak figyelni kellene,de tesznek rá,valahogy ez nem érdekük,szivjon a napelemes,ha nem tud termelni,mert letilt az inverter..

GO Gunners!!!

(#31041) HunChris válasza snooze (#31040) üzenetére


HunChris
senior tag

Azt is támogatják a Repowerben.

(#31042) beers válasza Impair1980 (#31037) üzenetére


beers
addikt

Köszi :(

M&N

(#31043) gorbep válasza bigdady (#31034) üzenetére


gorbep
senior tag

Kitermel??? Ne viccelj már, a devalválódásának az ötödét termeli meg... még az értéktartás közelében sincs, nehogy már profitot számolj rá! A kamattal együtt fog annyit érni, mint a betételkor 1,5M Ft.

a 2M-s napelem rendszered, meg lehet egy év múlva már 3M-t fog érni.... és közben megtermelte a villanyfogyasztásodat IS!

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#31044) Samott válasza senki68 (#31036) üzenetére


Samott
addikt

Koszi!

Akkor a tobbiek, akiknek esetleg mostanaban lesz az elszamolas, figyelnek ezt? Eddig csak egy ar volt az elszamolasnal, masnak is tobb lett?

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#31045) Samott válasza gorbep (#31043) üzenetére


Samott
addikt

Jaja, 6,6% hozam de ki tudja mennyi a valos inflacio kozben. Az felzabalja a toket.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#31046) kenuba01


kenuba01
tag

Sziasztok.
A kérdésem a következő.
Adott egy 3 fázisra termelő inverter ami nagyjából egyenlő arányban termel mindhárom fázisra.
Jelen esetben mondjuk 9A megy mindhárom fázisra.
"A" fázison van pár nagyfogyasztó ami mondjuk elszipkáz 16A-nyi áramot.
"B,C" fázison nincs jelentős fogyasztás.
Jelen esetben az "A" fázison van 7A-nyi hiány amit vételezni kell a szolgáltatótól, míg a másik 2 fázis "B,C" visszatermel a hálózatra. Én laikusként úgy gondolom így történik de lehet rosszul gondolom.
Vagy az inverter ezt megoldja "Házon belül" és a "B,C" fázisról kiegyenlíti a hiányt?
Egy esetleges bruttós elszámolás esetén egyáltalán nem mindegy melyik az igazság.

[ Szerkesztve ]

(#31047) kardkovacsi válasza chungey9 (#31028) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

De pont ez az, hogy ez így nem jó. Mert olyan nagy az infláció, hogy ha leszerelném az egészet cumót a tetőről többért adnám el használtan mint amennyiért vettem (és akkor hol van még az engedélyeztetés ára, a telepítés ára stb) újonnan meg +50% (két év alatt). Nem vicc, tényleg így van.

Szóval a 10%-os kamatot elfelejtheted, sokkal inkább számolj egy reál kamattal ami olyan 2-3% itthon, vagy még annyi sem.

(#31048) #71496704 válasza kenuba01 (#31046) üzenetére


#71496704
törölt tag

Jól gondolod..

MINDEGY lesz!!! ne aggódj előre ...

(#31049) kenuba01 válasza #71496704 (#31048) üzenetére


kenuba01
tag

Van egy ismerősöm aki nagyjából 1 és 2 bit közötti képességekkel bír. Nem tudtam neki megmagyarázni, hogy hiába van napelemes rendszere és 3x32 amperje ha szarul vannak elosztva a nagyfogyasztói pl. egy fázisra (jakuzzi,villanybojler, 4db klíma) akkor hiába termel pillanatnyilag 8-10 Kwh-ot, akkor is fog vételezni áramot a rossz fázisterhelés miatt. Lesz majd meglepi az éves elszámoláskor jövő tavasszal.És még felrakatott egy villanykazánt is.... :)

(#31050) Semin válasza kenuba01 (#31049) üzenetére


Semin
senior tag

De amit megtermel az nem kompenzálja a dolgot a másik 2 fázison? Csak annyi történik, hogy nem használja fel hanem visszatáplál és fogyaszt mellette.

Összességében amíg szaldó van nem jár rosszabbul.
Vagy rosszul gondolom?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.