Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32001) csab2 válasza bb71 (#31983) üzenetére


csab2
veterán

Igaz, amit írsz, azzal a fenntartással, hogy amelyik társadalmi réteget a legfájdalmasabban érinti a mostani rezsi emelkedés, arra a rétegre pont nem jellemző a külföldi utazás.

Asus Vivobook 14 X413EA, iPhone 13 mini, LG 50LF652V, PS4 slim

(#32002) asdf_ válasza csab2 (#32001) üzenetére


asdf_
veterán

Az a baj, hogy nem feltétlen kell alacsony keresetűnek lenni, épp elég egy olyan utcában lakni, ahol nincs gáz, vagy épp elég olyan rendszerű házban lakni, hogy a gáz melegvizet is csinál a fűtés mellett. Ott áll az ember az egy, esetleg két villanyórájával, kap x mennyiségnyi kedvezményt, miközben az, akinek van nappal, éjszakai vilanya + gáza és még villanybojlere is az sokkal több kedvezményben részesül hozzá képest, hogy a panellakók mennyiben mindenki máshoz képest, abba meg bele se menjünk (bár persze még belenyúlhatnak majd a távfűtési árakba de ha akartak volna, már megtették volna a többivel együtt szerintem). Na meg persze a többgenerációs házak is megérnének egy misét, ők is nagyon rossz végén vannak a cerkának...

(#32003) mjani1172 válasza csab2 (#32001) üzenetére


mjani1172
addikt

Szerintem nem.
Akik "szegényebbek," azok általában kisebb lakásban élnek, amit kisebb rezsivel is lehet fűteni.
De a középosztály sz.rban lesz.
Én magam nem élek rosszul, takarékos vagyok, de a cégem villanyszámlája eddig kb 80 ezer ft, a fűtés kb 120. Nincs nagy fogyasztó, pár célgép, de nagy az épület, és ennyi. Most a vevők eltűntek, az alkalmazottaknak pedig emelni kell a fizetést, És ahogy számoljuk ez jelen pillanatban kb havonta csak a rezsi + 1 mill.
Kifizethetetlen. A cégben 30 év munkája és pénze fekszik. (szinte minden hétvége is)

[ Szerkesztve ]

(#32004) csab2 válasza asdf_ (#32002) üzenetére


csab2
veterán

Abszolút igazad van. De amit írsz nem feltétlenül ellenkezik azzal, amit én írtam.

Asus Vivobook 14 X413EA, iPhone 13 mini, LG 50LF652V, PS4 slim

(#32005) csab2 válasza mjani1172 (#32003) üzenetére


csab2
veterán

Neked is igazad van. De azt ne felejtsd el, hogy Mo-n egy igen széles társadalmi réteg van sajnos, akit nagyon rosszul fog érinteni 5-10 ezer forinttal nagyobb rezsiszámla. Sokakat azért ez nem vág földhöz, de nagyon sokakat igen, vagy legalább is nagyon nehéz helyztebe hoz.

[ Szerkesztve ]

Asus Vivobook 14 X413EA, iPhone 13 mini, LG 50LF652V, PS4 slim

(#32006) csab2


csab2
veterán

Az a lényeg, hogy nagyon sokakat fog rosszul érinteni ez az egész rezsi mizéria. Van akit jobban, van akit kevésbé.
Nálunk pl. nincs gáz, az áram felhasználásunk sem vészes (3000 kWh/év), és lassan 1 éve működik a napelem rendszerünk is (októberben lesz az első elszámolás).
Ugyanakkor mégis érint bennünket ez az egész, mert a tűzifa ára az egekben lesz (ha lesz). A széné gondolom ugyanúgy.

Asus Vivobook 14 X413EA, iPhone 13 mini, LG 50LF652V, PS4 slim

(#32007) senki68 válasza mjani1172 (#32003) üzenetére


senki68
senior tag

Cégeknek eddig sem járt a rezsicsökkentés. Így a mostani kvóta nem is érinti őket.
A gond akkor lesz mikor lejár a szerződés és újat kell kötni, ki tudja milyen áron.

(#32008) asdf_ válasza senki68 (#32007) üzenetére


asdf_
veterán

Dehogynem, kis cégeknek is volt (eddig nagyobb)/van (most már csak kisebb) kedvezmény, sőt, cégként egyetemesben olcsóbb a nem rezsicsökkentett gáz, mint lakossági egyetemesben, ha nem rontottam el a számolást (igaz csak 14xx m3 a limit).

[ Szerkesztve ]

(#32009) bekesizl válasza ssarosi (#31900) üzenetére


bekesizl
csendes tag

[link]
Szerintem jól érted.
Rákerestem a kérdésre és a linken lévő doksit dobta.
Eszerint bár nem célszerű keverni, de nem is tilos és nincs is más megoldás, ha már elfogytak a régi fajta optik.

(#32010) Borisz76 válasza senki68 (#32007) üzenetére


Borisz76
veterán

Nálunk is sír a főnök mert kb 3.000.000 ft-s havi villany számla felkúszik kb 10.000.000 ft-ra.
Kb 1 hónapja kötött új szerződést .....de kell mert áram nélkül nem megy a kompresszor,a vízhűtő,a hidraulikus prés gépek, két daráló, a három műanyag fröccsöntő gép és még pár apróság....

Szóval van fogyasztás....3x60 A ha jól tudom.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#32011) HunChris válasza Borisz76 (#32010) üzenetére


HunChris
senior tag

És eddig miért nem rakott napelemet?

(#32012) senki68 válasza asdf_ (#32008) üzenetére


senki68
senior tag

Igen kis cégeknek, ahol van limit, de az a cég ahol havi 2100kWh és 1200m3 gáz fogy nemigazán fér bele ebbe a limitbe.

(#32013) senki68 válasza Borisz76 (#32010) üzenetére


senki68
senior tag

Ismerős a héten kérdezte, felraknának 74kWp napelemes rendszert bruttó 27 milláért, hogy az jó ár e?
Havi 1 milla a villanyszámla.
Kiszámoltam gyorsan kb 2 év alatt térül meg.
Nem is értem mit gondolkozik rajta.
Eddig azért nem rakott , mert a villanyszerelők azt mondták, hülyeség !!!!

(#32014) Borisz76 válasza HunChris (#32011) üzenetére


Borisz76
veterán

Én már mondtam neki....aztán,hogy a családi kupak Tanács hogyan dönt az már más tészta.

1995-ben indult családi vállalkozás.
Elöl családi ház,hátul műhely,raktár.
Szóval korlátozott a terület és fôleg az ideális méretű és dőlésszögű tetőfelület.

Nem is tudom,hogy havi 3M számlához mekkora park kellene ...

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#32015) Samott válasza Borisz76 (#32014) üzenetére


Samott
addikt

Most hogy kezdenek combosabb energiaarak lenni, hogy kiderul hirtelen hogy szinte mindenki energiat alakit at termekke. De meg a mezogazdasag is, hiszen a mutragya is foldgazbol keszul.

Minden, de minden a foldbol kinyert, evmilliok alatt felhalmozodott energiabol keszult az elmult evtizedekben. Le kell jonnunk errol a drogrol.

[ Szerkesztve ]

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#32016) Borisz76 válasza Samott (#32015) üzenetére


Borisz76
veterán

Megoldás az lenne ha MINDENT amit lehet újra hasznosításának és sokkal tartósabb termékeket állítana elő az ipar.
El kell felejteni ezt az eszeveszett rohamu fejlődést...

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#32017) gorbep válasza senki68 (#32013) üzenetére


gorbep
senior tag

azért csak óvatosan! 50kW felett már nem HMKE! Termelési terv kell, az attól való eltérésért bünti van, stb... a Topikgazda tudna ebben pontos információval szolgálni... ez külön szakma... de lehet cégeket felbérelni, hogy a tervezést, adatszolgáltatást végezze helyettünk, de pénzbe kerül az is, senki sem szeret ingyen dolgozni. Ha lehet 50 kW alá kell szorítani, akár több betáplálási pontot megtámadni HMKE-kel...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#32018) tbc2 válasza tothbe (#31970) üzenetére


tbc2
tag

Nah, megvan a megfejtés. User error volt. Ma voltam nála, és ránéztem a villanyórájára. A fénykép, amit mutatott nekem is, meg ami alapján kutatásba kezdett, hogy hogy a fenébe csökkenhetett az 1.8.0 értéke, egy olyan szerencsétlen módon lőtt fénykép volt, hogy az utolsó számjegy (egy 1-es, ami tulajdonképpen egy függőleges vonal a jobb szélén) egyáltalán nem látszott (vagy árnyékban volt, vagy becsillant, nem emlékszem már), de ezért ő 3 számjegy hosszúságúnak gondolta az 1.8.0-t, miközben 4 számjegy hosszúságú volt. Én se vettem észre elsőre, én is a három számjegyet láttam csak a fényképen. Hát ennyi... Nem túl gyakran nézegeti a villanyóráját, na... De adott cserébe pálinkát, hogy megfejtettem neki a nagy talányt :D

(#32019) kardkovacsi válasza asdf_ (#32002) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

"hogy a gáz melegvizet is csinál a fűtés mellett" - sokkal inkább a fő kérdés a szigetelés mértéke. Egy viszonylag nagy házat (~200 m2) is ki lehet fűteni és még a használati meleg víz is simán befér a limitbe ha rendesen szigetelve van.
Sokkal inkább a szigetelést meg a felújítást kellett volna tolni. Ugye most jön ki, hogy a normális és értelmezhető méretű nyugat európai zöld pártok milyen hasznosak is voltak, hogy tolták az ügyet. Ha itthon is lettek volna szigetelés programok, mint mondjuk az Olaszoknál ahol az ilyen felújítások felét (ha jól tudom) szépen pár év alatt leírhattad az adódból.

(#32020) Tony21 válasza kardkovacsi (#32019) üzenetére


Tony21
tag

Így van, szigetelni kellett volna ezerrel. De az nem volt fontos, óccsó vót a gáz, óccsó a vellany, sosetérülmeg. Most meg hidegzuhany van, mert felmelegíteni már drága azt a vizet ...
Napelem + klíma előtt is belefértem a mostani gáz és villany keretbe (kondikazán felületfűtéssel + HMV, minden más elektromos), 130 nm + dupla garázs, 2 felnőtt egy gyerek ... annyi, hogy rendesen le van szigetelve. Tavaly november óta 1db klíma is besegített a fűtésbe, azóta elfogyott 440 m3 gáz ... nem hiszem, hogy novemberig elérem az 1700-at :)

(#32021) kardkovacsi válasza Tony21 (#32020) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

és kutya drága lett a hőszigetelés, sőt a legtöbb helyen nincs is. Néztem az OBI-ban ki van írva, hogy 5 darabot vehetsz összesen.

(#32022) stickermajom válasza kardkovacsi (#32019) üzenetére


stickermajom
addikt

OFT azért sokaknak elérhető volt, de a magyar inkább térkövezett belőle.

(#32023) senki68 válasza stickermajom (#32022) üzenetére


senki68
senior tag

Valahova pakolni kell a raklapokat, amin a lóvé van , hogy ki tudja fizetni a rezsit. :)

(#32024) gabor9991 válasza stickermajom (#32022) üzenetére


gabor9991
őstag

Mondjuk ha szóltak volna tavaly hogy 100 forint helyett idén télen 800 lesz egy köbméter gáz akkor térkő helyett biztosan sokan inkább szigetelték volna de nem szóltak.sőt azt tolták hogy amíg minket látsz nem lesz baj, mi elkergettük a rezsidemont és ha ránk húzod az ikszet ez örökre így marad mert a nagy orosz testvér nekünk szinte ingyen adja a gázt de ez annyira titkos hogy 30 évig nem is látható a szerződés de hidd el így van.
Ezt átgondolták sokan és így lett szigetelés helyett térkövezés

[ Szerkesztve ]

(#32025) Tapsi válasza stickermajom (#32022) üzenetére


Tapsi
addikt

Imádom azokat az embereket, akik utólag mindig megmondják a tutit és osztják az észt. :) Miért nem tavaly írtad, hogy szigeteljen mindenki, mert 10x annyiba kerül majd a gáz, mint korábban?

(#32026) Samott válasza Tapsi (#32025) üzenetére


Samott
addikt

Szoltak, pont ilyen folenyekedo hoborges volt a valasz mindenhol. Hulye vagy hogy erre koltesz. Tucsok meg a hangya IRL.

[ Szerkesztve ]

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#32027) snooze válasza Tapsi (#32025) üzenetére


snooze
veterán

nem észosztás,csak van aki tud elöre gondolkodni,figyeli az eseményeket..ez várhato volt amugy,és ha van oft azt a fontosabb dolgokra kell(ene) felhasználni..

GO Gunners!!!

(#32028) gabor9991 válasza snooze (#32027) üzenetére


gabor9991
őstag

Ha ez így lenne akkor kormányzati szinten kizárólag energetikai hatékonyságot növelő felújításokra kellett volna az otthonfelújítási támogatást adni térkőre meg kocsibeállóra meg semmit.
De jól láthatóan nem így történt senki nem számolt ekkora dragulassal, 100 forintos gázár mellett meg egy 5 milliós szigetelés akkor se térül meg ha 300 évig él az ember, hozzáteszem én is leszigeteltem a házam több mint 10 éve saját pénzből támogatás nélküli áron. na de a jelenre visszatérve így most aki pont szigetelt a támogatást kihasználva az elmondhatja hogy mennyire okos döntést hozott, igen és szerencséje volt.
Én most is kíváncsian várom a tanácsokat mit kell most tennem hogy 1-2 vagy 5-10 éves távlatban gondolkodva jó irányba induljak?

(#32029) Tapsi válasza Samott (#32026) üzenetére


Tapsi
addikt

Tényleg? Linkelj már egy olyan kommentet, ahol megírta BÁRKI tavaly év elején, hogy Putyin szisztematikusan felveri a gáz árát felkészülve egy 1 évvel később indítandó háborúra! :)

Hint: senki sem tudta. Nyugaton sem. Nálunk sem.

(#32030) cdl válasza kardkovacsi (#32019) üzenetére


cdl
senior tag

Volt szigetelés program. Az EU adott sok sok milliárdot erre. Aztán Viktor avval a hazugsággal,hogy magánszemélyek nem vehetik igénybe, állami részre csatornázta át az egészet.

(#32031) stickermajom válasza Tapsi (#32025) üzenetére


stickermajom
addikt

Többször írtam ide is szerintem hogy a fogyasztás csökkentésére kéne törekedni bővítés helyett, mert a rezsicsökkentés nem fenntartható.
Magam is ezt az irányt választottam, pedig jó áron felraktak volna még 6 panelt, vagy megcsináltathattam volna a beállót. Bekerült egy hőszivattyú és a mai kor elvárásainak megfelelő ablakok lettek beépítve. Évek óta harsogja a média a rezsicsökkentés visszásságát, nincs ebben semmi utólagos okoskodás.

[ Szerkesztve ]

(#32032) snooze válasza Tapsi (#32029) üzenetére


snooze
veterán

a kassza kiürülése miatt valahonnan potolni kell a hiányt,ha nincs haboru,akkor is ez van,csak most lehet mire fogni..

GO Gunners!!!

(#32033) HunChris válasza Tapsi (#32029) üzenetére


HunChris
senior tag

Minden normális ember tudja, hogy ha nem szigetelsz, akkor azt a pénzt odaadod a szolgáltatónak. Pocsékolás, pénzégetés. Bárki láthatta, hogy 2 éve nem annyi az ára amennyit kérnek érte, és ez nem mehet a végtelenségig. Nem ösztönöz se spórolásra, se korszerűsítésre, se önállóságra. Eltart az állam, és még hitelt is vesz fel, hogy pazarolj...
Nagyon nem jó irány Kubának lenni...
Amúgy már ha felhoztad, Északi áramlat 2 megnyitással vagy a megegyezéssel simán lenyomhatná az Eu az árakat, de inkább az elzárkózás és az ellenségeskedés... pedig elköltözni nem lehet, örökké szomszéd. Aki nem tudja ellátni magát és rossz szerződést köt, az így jár.

[ Szerkesztve ]

(#32034) Tapsi válasza stickermajom (#32031) üzenetére


Tapsi
addikt

Milyen visszásságát? Hogy többet fizettél az áramért/gázért, mint a piaci ár éveken keresztül? :)

Ebből hogy következett az, hogy hirtelen 10x annyiba fog kerülni, mint előtte 30 éven keresztül?

Csak bepattintok ide egy képet erről:

#32033HunChris

Ez a chart neked is szól. Mindenki, de tényleg mindenki, az egész világ arra számított, hogy az árak korrigálni fognak. De persze itt a Napelem topic megjósolta az armageddont. Amúgy nem értem, ha ennyire biztosak voltatok a dolgotokban, hogy nem vagytok még milliárdosok? A gáztőzsdén már betegre kerestétek volna magatokat határidős pozíciókkal. :)

[ Szerkesztve ]

(#32035) snooze válasza Tapsi (#32034) üzenetére


snooze
veterán

ja,ez a táblázat csak tipp..

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#32036) Tapsi válasza snooze (#32035) üzenetére


Tapsi
addikt

Melyik részét nem érted az ábrának?

(#32037) snooze válasza Tapsi (#32036) üzenetére


snooze
veterán

csak becslés..senki nem tudja mennyiért veszik a gázt..ilyet én is tudnék csinálni,meg te is..

GO Gunners!!!

(#32038) Tapsi válasza snooze (#32037) üzenetére


Tapsi
addikt

Tes, pont erről beszélek. Hogy SENKI sem tudja, és senki sem tudta tavaly. Ahhoz viszont, hogy egy beruházási döntést meg tudj hozni kell tudni, hogy mennyibe fog kerülni az, amin spórolni akarsz.

Mi is csináltattunk energetikai vizsgálatot a házon, és kijött, hogy 50 év alatt térül meg a befektetés. Ahogy gabor9991 is írta, aki szigetelt, az most jól járt, mert szerencséje volt. Ha hirtelen beesne a gázár a tizedére, akkor meg szívná a fogát, mert a megtérülése elment a világűrbe.

(#32039) HunChris válasza Tapsi (#32034) üzenetére


HunChris
senior tag

Olvasd el mégegyszer amit írtam, nem kell ehhez jósnak lenni, elég a józan ész. Eu eddig azt hitte, hogy mivel gazdag, majd megveszi olcsón ami kell neki. Stratégiai hiba, hogy teljesen kiszolgáltatod magad egy alapvető dologban.

(#32040) Tapsi válasza HunChris (#32039) üzenetére


Tapsi
addikt

Oké, mennyibe fog kerülni jövőre a gáz? Ne lózungokat, konkrétumokat! De a jóslatodra tedd fel a vagyonodat is, különben értelmetlen az egész. :)

(#32041) HunChris válasza Tapsi (#32038) üzenetére


HunChris
senior tag

Hidd el, aki környezettudatos, az jól jár. A példa js bizonyítja. Az előforrások végesek, és ha egy ország nem rendelkezik vele, akkor ez van.

Pont nem érdekel, mennyi lesz a gáz, mert 200 m2en most 480 m3 ment el télen, ha kell ezt nullázom fa vagy elektromos árammal. Állam szinten full ugyanez van.

[ Szerkesztve ]

(#32042) Tapsi válasza HunChris (#32041) üzenetére


Tapsi
addikt

Nem, a valóságban aki környezettudatos, az nem jár jól, ugyanis szétemittálni a bolygót sokkal olcsóbb, mint az energiahatékonyság.

(#32043) snooze válasza Tapsi (#32038) üzenetére


snooze
veterán

én is csináltam szigetelést 10éve,nem gondolkodtam,hogy mikor térül meg,csak azt,hogy jo dolog,és nyáron sincs olyan meleg,télen meg sincs olyan hideg,de sokan nem foglalkoznak vele,most meg sirnak,hogy mi lesz..én év elején inditottam a napelemet,meg klimákat az oft-be,és nem bántam meg,igy vegyesen tudok kalkulálni a fütéssel..

GO Gunners!!!

(#32044) stickermajom válasza Tapsi (#32034) üzenetére


stickermajom
addikt

Igen, ez is egy visszássága volt a rezsicsökkentésnek. Burokban éltek az emberek, képtelenek voltak gondolkodni.

Amúgy a zöldítési törekvések miatt az áram ára már korábban emelkedni kezdett, a megújulók stabilizálása és a szén leváltása miatt több gáz kellett, ezzel az EU belekormányozta magát egy jelentős függőségi helyzetbe. Ezek tavaly is ismert dolgok voltak. :) Ha milliárdos nem is lettem tőle, de évek alatt eljutottam oda, hogy a rezsicsökkentés-csökkentés tulajdonképpen nem érint.

Nem teljesen értem amúgy a stílusod, csak nem te is térköveztél energiahatékonysági beruházások helyett? :)

(#32045) Tapsi válasza stickermajom (#32044) üzenetére


Tapsi
addikt

Nem térköveztem, csak eldobom az agyam, amikor a szerencsések úgy állítják be magukat, mintha orákulumok lettek volna. Nem, nem voltatok azok, szerencsétek volt, pont.

[link] :D

[ Szerkesztve ]

(#32046) snooze válasza Tapsi (#32045) üzenetére


snooze
veterán

érdekes,az emelt árak bejelentése óta mindenki már napelemet akar,az is aki azt mondta még az év elején,hogy mekkor hülyeség,soha nem térül meg..🤔🤔👍👍 egyböl jo dolog lett,meg a klima is..🤔

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#32047) HunChris válasza Tapsi (#32040) üzenetére


HunChris
senior tag

Ha a jövő érdekel, valszeg 1-2-3 év és visszább rendeződik (80-100 euro), ahol lehet le kell álni a gázzal, mert nem tudunk annyit termelni, amennyit most fogyasztunk. Németország megijedt az északi áramlat miatt, hiába semmi közünk a csővezetékhez, mi is szívunk.
Villamos energia feleződik, legalábbis ezt várják. (100-120 Ft)
Megy a pocsékolás, Kína hepajkodik Amerikával, gazdasági visszaesés garantált. Ha háborúznak, borul minden és nem lefelé mennek az árak az elején. Felértékelődik amit helyben termelünk és kincs lesz az önállóság.

[ Szerkesztve ]

(#32048) stickermajom válasza Tapsi (#32045) üzenetére


stickermajom
addikt

Élj ebben a tudatban, ha ez megnyugtat és elviszi a figyelmet a saját hibáidról. :K Mi itt mind szerencsések voltunk csak.

(#32049) Tapsi válasza snooze (#32046) üzenetére


Tapsi
addikt

Igen, pontosan. És nekik év elején igazuk is volt. Amúgy még most is necces a megtérülése jelen szabályok szerint teli áron. Ha a szaldó megy a levesbe, akkor főleg.

#32048stickermajom

Tudod mi a nehéz akkor, amikor szerencsés helyzetben vagy? Szerénynek maradni. :)

Amúgy te mennyit költöttél összesen energetikai beruházásra, és ennek mekkora volt a megtérülési ideje? Illetve a megvalósítás pillanatában mekkora megtérüléssel kalkuláltál?

[ Szerkesztve ]

(#32050) #71496704 válasza kardkovacsi (#32019) üzenetére


#71496704
törölt tag

Úgy 15-20 éve már legalább ....
De 10 éve már erőteljesen tolva is.
Benne volt a köztudatban, hogy a hőszigetelés fontos és kell !

Mindig volt hozzá érdemi támogatás is a lakástakaréktól az ingyen hitelig.A
Ami zöm számára elérhető volt.

Akinek esze volt az már megoldotta a feladatot és nem érinti a rezsiár növekedése érdemben.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.