Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10001) PetrTitan válasza kardkovacsi (#10000) üzenetére


PetrTitan
csendes tag

Köszi

(#10002) JanFan


JanFan
csendes tag

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni:

3,5kwp-s SE rendszer lett kialakítva 2016-ban, de inverterből "csak" 3500-as került beszerelésre (mostani ésszel már másképp csinálnám), pályázati lehetőségeket kihasználva elektromos fűtésre állnánk át (elektromos kazán, +klíma nyáron, később akár elektromos kocsi, fene sem tudja, hogy mi lesz pár év múlva) és ezért szeretném "bővíteni" a meglévőt.

Mostani lehetőségeim:
1.) Meglévő inverter/rendszer 2db 330Wp-s panelt bír el az déli oldalon és 2db-ot más irányban (K vagy Ny-i oldal is van még), erre kapott árajánlat bruttó 400e ft körül van szereléssel, mindennel együtt.
2.) Nagyobb inverterre váltok, akkor a meglévőhöz +6db 330Wp-os panel tehető fel a 4 panelhez képest 3X áron szereléssel, engedélyeztetéssel, mindennel együtt, amit kicsit sokallok.
3.) Meglévő rendszert kibővítem az 1.)-nek megfelelően 4db panellel és egy új rendszert rakatok fel a nyugati oldalon, olcsóbb inverterrel. 2.) ponthoz hasonló árban van már 3,33kwp-s rendszer.

Kérdésem, hogy egy ingatlanon belül lehet kettő egymástól függetlenül működő napelemes rendszer? Össze lehet "kapcsolni" a kettőt?

Köszönöm előre is a segítséget?

(#10003) JanFan válasza JanFan (#10002) üzenetére


JanFan
csendes tag

3x25A van, a meglévő SE inverter egyfázisú.

(#10004) mzoltan321 válasza JanFan (#10003) üzenetére


mzoltan321
csendes tag

Azt megkérdezhetem jelenleg hány panel van és mennyi az éves termelés? Amúgy még kijössz a fogyasztással?

zoli

(#10005) JanFan válasza mzoltan321 (#10004) üzenetére


JanFan
csendes tag

14db 255W-os panel lett 5 éve feltéve, déli tájolású tető, dőlésszög kb 27 fok.
Éves szinten 4100-4500kw között termel évente, napos óráktól függ.

(#10006) DuDieHUN


DuDieHUN
aktív tag

abban kérném a segítségeteket, hogy mi a maximális távolság ami még mehet a napelem és az inverter közé? mi alapján tudom kiszámolni a távolság okozta veszteséget?

(#10007) tothbe válasza JanFan (#10002) üzenetére


tothbe
addikt

Nos mivel a pályázat csak új építésre vagy cserére szól de bővítésre nem én az egy új inverter és hozzá plusz panelek verziók egyikét látom kivitelezhetőnek.
Ez lehet egy másik inverter hiszen 3 fázis van amin kettő még üres, de akkor a másik is SE legyen ha szoktad online nézni mert ha más akkor vszleg se összekötni nem tudod se nem lesz hasonló monitoring sem.
de sztm a legjobb megoldás egy új nagy inverter és plusz panelek vagy akár a meglévő panelek cseréje is.

By(e) Tothbe

(#10008) kiliti válasza DuDieHUN (#10006) üzenetére


kiliti
csendes tag

Számolj feszültségesést. Ennyi % veszteséged lesz.
Főként a feszültségtől, áramerősségtől és vezeték keresztmetszettől függ. Ez utóbbit tudod növelni, akár vezeték duplázással is. Ha UV védett helyen megy, nem kell szolár kábel sem.
Itt egy online kalkulátor: [link]

(#10009) kiliti válasza JanFan (#10002) üzenetére


kiliti
csendes tag

Lehet több inverter, itt is vannak tagok, akiknek van, ha jól emlékszem. Arra kell ügyelni, hogy a 3 fázisból bármely 2 közötti betáplálási különbség max. 5kW lehet. Ez az összefoglalóban is le van írva.

(#10010) Chal


Chal
addikt

Kis esti horror :D

[ Szerkesztve ]

(#10011) MrZed001 válasza kiliti (#10008) üzenetére


MrZed001
tag

És a kábel hosszától :)

Amúgy kiváló kalkulátor.
Annyit tennék hozzá, hogy
DC Drop voltage (%): 3% alatt érdemes tartani.
DC Energy losses : itt látod hány W veszik el út közben.
Mindkettőből minél kisebb, annál jobb.

(#10012) gabor9991 válasza Chal (#10010) üzenetére


gabor9991
őstag

Jól megszop@tták őket :D

(#10013) Chal válasza gabor9991 (#10012) üzenetére


Chal
addikt

A kommentek 90%-a viszont elképesztően szomorú (kivétel az a pár ember aki próbálja finoman közölni hogy itt valami kurvára nem oké :) ). Kedvencem az a fickó, aki MÁR 20 ÉVE(!!) nem telepít napelemet, mert nem akarja átvágni az embereket :))

[ Szerkesztve ]

(#10014) #81475328 válasza tothbe (#10007) üzenetére


#81475328
törölt tag

Vagy inkább.

(#10015) stickermajom válasza Chal (#10010) üzenetére


stickermajom
addikt

Biztos tudnom kéne, de: kik ezek? :D

(#10016) JanFan válasza tothbe (#10007) üzenetére


JanFan
csendes tag

Köszönöm a választ!

Támogatják a bővítést is, írtam az MÁK- nak emailt és az alabbit válaszolták:
meglévő napelemes rendszer bővítése: támogatható (Az esetlegesen felmerülő hálózatfejlesztési hozzájárulás illetve egyéb hatósági díjak nem támogathatóak)

Kwp- ként van egy 450.000ft-os határ: Napelemes rendszer telepítését vagy cseréjét igazoló számla esetén az abban feltüntetett anyagköltség és kapcsolódó vállalkozói díj összesítve nem haladhatja meg a bruttó 450 000 Ft/kWp összeget.

Ha hagyományos inverter lenne, akkor is meg lehet már oldani, hogy az összteljesítményt lehessen követni.

"Kidobni" a meglévő rendszert nem akarom (panel+inverter csere). Inverter csere + 2kwp teljesítmény = 1,2M Ft. Jelenlegi rendszer bővítése: +1,3kwp + új rendszer 3kwp= 1,7M Ft.

Vagyis 1,2M egy 5,5kwp-s SE rendszerért vagy 1,7M egy összesen 7,8kwp-s rendszerért (4,8 kwp-s SE rendszer + 3kwp hagyományos). Azt már nem is írom, hogy mennyi lenne egy új SE inverteres rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#10017) JanFan válasza kiliti (#10009) üzenetére


JanFan
csendes tag

Ok, köszönöm!

(#10018) julius75 válasza stickermajom (#10015) üzenetére


julius75
aktív tag

Magamutogató, rongyrázó milliárdos és kedves felesége.... :O
És nem, nem kéne tudnod,......,sőt, jobb is ha nem tudod...... :K

(#10019) DuDieHUN válasza MrZed001 (#10011) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

koszonom, mindkettotoknek a választ, tehát megfelelő méretezéssel megoldható a 30 meter is akár? illetve ha tulmeretezem a rendszert az feszultsegessel az megoldas lehet?

(#10020) kiliti válasza DuDieHUN (#10019) üzenetére


kiliti
csendes tag

Persze.
A feszültség túlméretezéssel vigyázz. Van a paneloknak a Voc értéke. Open Circuit Voltage. Tehát itt szinte nem folyik áram, közel nulla Amper van a rendszerben. Ugyebár ez esetben sem szabad túllépni az inverter bemenetén a max feszültséget. Márpedig ha pici az Amper, pici a feszültség esés is, pici a power loss. Kalkulálj! :)
Nekem a leendő 6kWp rendszerem 30 méteren (simple run 60m) 1,31% esésű lenne 4 mm2 vezetékkel. Tehát még ez is simán belefér.

[ Szerkesztve ]

(#10021) #81475328 válasza #81475328 (#10014) üzenetére


#81475328
törölt tag

Nem jelent meg a kép elsőre.

[ Szerkesztve ]

(#10022) MrZed001 válasza DuDieHUN (#10019) üzenetére


MrZed001
tag

A 30m kábel nem gond.
Viszont ne akarj jelentős feszültségesést.
Az ugyanis a teljesítményt csökkenti, és ez a mennyiség hőként jelentkezik (magyarán melegszik a kábel)
3% a 300V-nál meg csak 9V ... szóval szerintem semennyire se számolj feszültségeséssel napelemek méretezésénél.

(#10023) tothbe válasza JanFan (#10016) üzenetére


tothbe
addikt

Értem. Akkor az inverter csere +2kwp ki is esett mert az nem fér bele. Viszont a másikat azt nem egészen tudom, hogy fogja bevenni a MÁK (számla szerint) hiszen lesz számlád 4,3 kwp-nyi napelemről, egy 3Kw-os akármilyen inverterrel és kb 3-4 SolarEdge optimizerrel. Nekem ha csak ezt látnám számlán, akkor igen kuszának hatna, hogy mi is történt itt. Szóval a szerződésben jól le kell írni mindent. Ráadásul nem vagyok biztos, hogy ebben az esetben nem külön -külön nézik-e a 450ezer/kwp arányt azaz egyszer a bővítésre is külön és az új rendszerre is külön, hiszen a kettőnek nem sok köze van egymáshoz.

By(e) Tothbe

(#10024) gabor9991 válasza Chal (#10013) üzenetére


gabor9991
őstag

Most kiírták, hogy felülvizsgáltatnák a rendszert ismét, valami ajánlott kivitelezőt keresnének :)

(#10025) Chal válasza stickermajom (#10015) üzenetére


Chal
addikt

Ahogy julius75 mondta... :) Viszont nem is az a lényeg hogy kik ezek, hanem hogy mit mondtak, meg mik mennek a comment szekcióban. Nem gondoltam volna, hogy ekkora tájékozatlanság van ebben a témában (is).

(#10026) julius75 válasza Chal (#10025) üzenetére


julius75
aktív tag

Véleményem azokról aki őket követi és kommenteli, hogy ott is van baj bőven..... :F
Megtalálja zsák a foltját....és talán nem voltam túlzottan sértő.
Zárjuk is le őket, mert nagyon nem ide való.. :R

[ Szerkesztve ]

(#10027) JanFan válasza tothbe (#10023) üzenetére


JanFan
csendes tag

Külön-külön is benne van a 450ezer/kwp határban a 4x330Wp-s panel SE-s optimalizálóval, valamint a 3,3kwp-s rendszer is. Legegyszerűbb az lenne, ha találnék olyan céget, ahol hellyel-közel hasonló árban kijönne az új inverterre átállás is. Mostani inverter garija év végén lejár, így +12év féláron lehet nem egy rossz dolog.

(#10028) tothbe válasza JanFan (#10027) üzenetére


tothbe
addikt

Igen, az lenne a legjobb, ha találnál egy olyat mert akkor tiszta és neked is egyszerűbb utána az életed.
Viszont ha külön-külön is benne van a 450-es keretben, akkor eme B opció esetén én kérnék a helyedben egy MÁK állásfoglalást arról, hogy egyben beadhatod-e ezt vagy két-két külön soron kell őket szerepeltetni (esetleg még számláztatni/szerződni is).
Ja és még egy dolog ehhez a verzióhoz, hogy szakmánál is maradjunk, mert ez a szakmai topic. Milyen Opti-k vannak a meglevő rendszereden és milyenek kerülnének fel a plusz panelekre? Mert azért nem minden opti tud együtt menni az SE-nél, radásul mindegyikhez van egy minimum szám is, amennyit fel kell tenni.

By(e) Tothbe

(#10029) DuDieHUN


DuDieHUN
aktív tag

köszi, akkor úgy látom ezen nincs mit aggódni, ez 14 db 360 wattos panellel számolva 5040 Watt a teljes rendszer

(#10030) MrZed001 válasza DuDieHUN (#10029) üzenetére


MrZed001
tag

Használd azt a kalkulátort amit kiliti betett: [link]
Lent van a DC kalkulációs része

(#10031) JanFan válasza tothbe (#10028) üzenetére


JanFan
csendes tag

P300-as optimalizálók vannak a jelenlegiben.

(#10032) tothbe válasza JanFan (#10031) üzenetére


tothbe
addikt

Itt egy lista, hogy mik lehetnek mellé.
Viszont minden opti csoporthoz létezik egyfajta minimum szám, ami felmehet (meg persze maximum is). Általában 6 vagy 8 optimizer a minimum. A másik doksi szerinti kombináció épp ezért itt is fontos. Ha ugyanis nem kombinálhatót választasz akkor másik string-re kell tenni és ott meg nem elég a 3-4 panel hanel legalább 6 kell.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#10033) axioma válasza JanFan (#10016) üzenetére


axioma
veterán

Huuu, nekem me'g nem ezt irtak, nekem a bovites jo lenne! Es lesz ezen kivul is tamogatos szoval ha esetleg nem fizetik az se nagy gaz, de akkor kiprobaljuk. Az inverter maradna csak + napelem merult fel [azonos volt a telj. raadasul tajolas meg arnyekok miatt nem maxol sose].

(#10034) kirkri


kirkri
addikt

Sziasztok!

Előre is elnézést kérek, ha az alább írt elképzeléseimben szakmai, vagy logikai képtelenséget írnék, még most próbálok képbe kerülni a napelemes rendszerekkel.

Kihasználva a felújítási támogatást, szeretnék kiépíttetni egy 5kW-os rendszert. Az eredeti elképzelésem az lett volna, hogy jövőre vágunk bele, addigra alaposan átrágom magam a témán és a szükséges anyagi forrást is összerakjuk rá. Aztán két napja szembesültem vele, hogy július 1-ig itt biza működő rendszernek kell lenni a szaldós számlázás miatt, mert ha a bruttó elszámolásba esek, akkor a megtérülésem közel háromszorosára növekszik. Szóval az asszony torkán le kellett nyomni, hogy nem fürdőszoba felújítást fogunk csinálni, hanem napelemet mielőbb, mert tavasz végére már tömegek fognak kivitelezőre várni.

Sajnos több szempontból is hátrányos helyzetben vagyok, az egyik probléma, hogy a házunk leginkább optimális tájolású (DNY) tetőjén biztosan nem fér el a 15 darab napelem. (Ikerház és ez a tetőfelület szemből nézve csak egy derékszögű háromszög.) A hosszanti oldalon lenne hely akár 30 panelnek is, de az ÉNY-i tájolású. A másik nem igazán optimális dolog, hogy csak 1 fázis, 32A-es villamoshálózati rendszerünk van. Ha jól olvastam, akkor ez azt jelenti, hogy 5KW-os rendszerben lehet maximum gondolkodni, ennyi köthető 1 fázis esetén az áramszolgálatói hálózatra. Ami jelenleg nem lenne még kiugróan kevés, mert a havi villanyszámlánk 16e forint körül van, viszont a jövőre nézve mindenképp az. Illetve, ha jól gondolom már most is kevés, mert tavasztól őszig elvileg ugyan többletünk lenne, de annyi nem gyűlne össze egy 5KW-os rendszerrel, hogy a téli hónapok alacsonyabb hozamát egálba hozza és éves szinten egy nulla közeli szaldót sikerüljön kihozni. Tudom az optimális megoldás az lenne, hogy 3 fázisúvá fejleszteni a ház villamos hálózatát, de ez időben és anyagiakban sem fér bele most, szóval egy fázisban kell gondolkodni.

Tehát adott egy 1 fázisú 5kW-os rendszerigény. Ha jól olvastam, akkor egy pár százalékos felültervezés nem probléma, így 15db Q-Cells Q.PEAK DUO G8+ 355W napelemben gondolkodom és egy Huawei SUN2000L-5KTL inverterben. Gondoltam én naívan, hogy a tájolás szempontjából ideális tetőre megy annyi napelem ami felfér a 15-ből, a maradék meg a nem-ideális tetőre és mivel az inverter két munkapontos nem fog bekavarni az eltérő tájolás. Csakhogy jött a hidegzuhany, hogy van ám minimális napelem szám is a stringben. Jól értelmezem, hogy az általam kinézett napelem UMPP értékeit (34.55V) kellene összeadnom és azzal elérni az inverter start-up feszültség értékét (200V)? Tehát 7 napelemnek kellene a kevésbé ideális tetőfelületre kerülnie, hogy meglegyen a 200V? Azt olvastam, hogy a DNY tájolásnál a hatásfok 95%, az ÉNY tájolásnál pedig 80%, tehát a névleges teljesítményem a következő képpen alakulna 15 napelem esetén? (355x8x95%=2698W) + (355x7x80%=1988W)= 4686W?

Sajnos az anyagi lehetőség behatárol, 1.8 millió körül kell legyen a vége a projectnek, így a 16. napelem most nem fér bele a költségvetésbe. Ha jól látom, akkor ráadásul szükséges lesz egy tűzvédelmi kapcsoló is a rendszerhez, mert az inverter helye bőven 10 méterre lesz a napelemektől.

Ma regisztráltam a napelemajanlat.hu és az mnnsz.hu oldalakra, egy ajánlat már be is futott, bár nem 15db Q-Cells 355-re adták az ajánlatot, hanem 14db Longi 370W-os napelemre, ami alap esetben kb ugyanannyi teljesítményt adna, de tekintve, hogy nekem 7 darabot mindenképp a "problémás" tetőre kellene raknom, így az optimális tetőre nem 8, hanem csak 7 darab napelem jutna. :( A fenti számolási módszerrel 4532W lenne a névleges teljesítményem a Longi napelemmel, a Q-Cells 4686W-jához képest. Árban kb. az elképzelések körül van, mert 1.807M tűzvédelmi kapcsolóval (nélküle meg egy százassal kevesebb), de bízom benne, hátha jön az eredeti összeállításomra egy olyan ajánlat, ahol még belefér egy napelem a keretbe, bár attól tartok ez nem az az időszak, ahol lehetne alkudni az árból, szóval meglátjuk.

Helyesek a számításaim a kiépítendő rendszerem korlátairól?

[ Szerkesztve ]

21 éve a Prohardveren! ™

(#10035) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Sziasztok!

Van egy 3 fázisú Growatt inverterem, 14 panellel, amit bővíteni 1 panellel tudnék a helyhiány miatt. Viszont a tető másik
felén lenne még hely, ide is elférne egy inverter és újabb 14-15
panel. A hálózat elbírja, 3x25A van.
Ragaszkodjak a Growatthoz vagy nincs értelme?

A júliusi határidő nem releváns, nem amiatt lenne a bővítés.

Köszi a válaszokat.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#10036) egon111 válasza JanFan (#10016) üzenetére


egon111
csendes tag

Szia, bemásolnád a linket , hogy a MÁK nak hova kell küldeni az emailt ha kérdésem lenne. Köszönöm.

(#10037) Lazy


Lazy
csendes tag

Tudja e valaki, hogy az új lakás felújítási hitel ad-e lehetőséget, olyan napelem rendszer kiépítésére, ami nem a tetőre kerülne, hanem az általm bérelt önkormányzati területre ez lehetsége e?

(#10038) kirkri válasza Lazy (#10037) üzenetére


kirkri
addikt

Én úgy tudom, hogy a lakásfelújítási hitel csak a lakásfelújítási támogatás igénybevételéhez vehető fel. Viszont a lakásfelújítási támogatás egyik legfontosabb eleme, hogy az ingatlanban legalább 50%-os tulajdonrésszel kell rendelkezni. A bérelt területen gondolom ez a tulajdonrész nincs meg.

21 éve a Prohardveren! ™

(#10039) kirkri válasza kirkri (#10034) üzenetére


kirkri
addikt

Storno az egész, nem jó inverter típust néztem, amit linkeltem az 3 fázisú. Az 1 fázisú inverter start-stop feszültsége csak 120V.

Viszont felmerült bennem egy következő kérdés, hogy ha két munkapontra kötöm, akkor az VMPP a következő képpen fog alakulni? Kedvezőtlenebb kör: 7 x 34.55V= 241.8V, kedvezőbb kör: 8x34.55V= 276.4V Mindkét érték elég távol áll az inverter 380V-os nominális feszültségéhez. Mennyi lehet ilyenkor a hatásfok vesztés? Eleve a rossz oldalon lévő napelem a kevesebb ráeső fény miatt csak 80%-os hatásfok körül van, de ebből további százalékokat kell még azért levonnom, mert a VMPP csak 241V lesz 380V helyett? Úgy érzem olvasgatnom kell még erről a két munkapont témáról, mert lehet, hogy teljesen helytelen a logikám. :F

21 éve a Prohardveren! ™

(#10040) atosz válasza atosz (#9965) üzenetére


atosz
őstag

Még jobban utánanézve, ez annál komplexebb, hogy pakolgatjuk a paneleket, meg rakunk hozzá egy invertert... OK.

Azaz a nagy panelek 2 munkaponttal ha jól értem igen problémás, még a rugalmasnak mondható Huawei inverterrel is ha jól számolom. Adott pl egy ilyen 410Wp-es panel:
2x6x410Wp= 4960Wp
Vmpp 40.1V
Voc 49.4V
Impp 7.71A
2x6-ban ez ha jól értem 240.6V 25 fokon, és nagy melegben számoljunk mondjuk 220-al?

Huawei SUN2000-5KTL-M0
Full power MPPT voltage range: 240 V ~ 850 V
Start-up voltage: 200 V

És a 4KW-os:
Full power MPPT voltage range: 190 V ~ 850 V

Jól gondolom, hogy a 4960Wp-hez még teljesen jó lenne a 4KW-os modell? Vagy valójában egyik sem optimális és inkább az 1 fázisos?
SUN2000-2/3/3.68/4/4.6/5/6KTL-L1
Start-up voltage 100 V
MPPT operating voltage range 90 V – 560 V

A fenti hatékonyság görbéket hogyan kell értelmezni?
Pl ha van 220V éppen, akkor a 36%-on nézem mit mutat? Mert eszerint meg nincs gond a 3 fázisossal sem...

Illetve a másik opcióm, hogy kisebb 320W-os panelek és abból felfér 10+8db. Mindez egy SAJ inverterrel és úgy látom, hogy ez a SAJ méginkább szélesebb tartományokban tud jól dolgozni, illetve itt a feszültség is nyilván nagyobb lenne...

(#10041) kirkri válasza atosz (#10040) üzenetére


kirkri
addikt

Látom hasonló dilemmáink vannak. :)

Én már kezdek lemondani az 5kWp rendszerről, mert az ÉNY tetőm annyira semmit sem ér napelem szempontjából, hogy csak pénzkidobásnak tűnik oda bármit is tenni. Valószínűleg marad az, hogy a DNY tetőre megy annyi napelem, amennyi elfér. Az 1 fázisú Huawei SUN2000L-5KTL optimális feszültsége 380V, ez pontosan 11 darab QCellG8 napelemnek felel meg, ez 3.9kWp.

[ Szerkesztve ]

21 éve a Prohardveren! ™

(#10042) tsrt válasza tsrt (#9966) üzenetére


tsrt
csendes tag

Sziasztok! A K-Ny-i tető vs. D-i talaj telepítés eldőlni látszik az optimális utóbbi javára. Már csak az a kérdés hogy:
1/. Fronius 10.0-3-M és 26 db. JA Solar 380w panel,
2/. Huawei Sun2000-10KTL-M0 és 23 db. Longi LR4-72HIH 445w panel
Mit javasolnak a hozzáértők egy laikusnak (én)? Nagyon megköszönném...

(#10043) tothbe válasza tsrt (#10042) üzenetére


tothbe
addikt

Tehát nem akarsz később sem bővíteni a tető két oldalára?
Illetve nem pontosan emlékszem, de rémlik valami olya, hogy a támogtásban nem lehet talajra telepített napelem csak házra. biztos, ami biztos, ezt érdemes megkérdezni a MÁK-tól, nehogy később belekössenek.

By(e) Tothbe

(#10044) tsrt válasza tothbe (#10043) üzenetére


tsrt
csendes tag

Valószínűleg az a pár panel ami még lehetséges bővítés, odatenném a többi mellé szükség esetén. Nem emlékszem ilyen kitételre hogy a házra vagy a kertembe, de megnézem valahol...

(#10045) atosz válasza kirkri (#10041) üzenetére


atosz
őstag

Igen-igen. :)
Nekem ugye DK és DNyi van, azaz ideális. Ezeket akarom "roskadásig" megpakolni.
Kíváncsiságból megnéztem az ÉK és ÉNyi tetőket is, és meglepődtem, hogy az előbbiek kb 70%-t tudná, ami nem is rossz... Lehet ebben szerepet játszik, hogy kicsi a lejtés, 24°.

(#10046) kirkri


kirkri
addikt

Be tudná nekem valaki tenni egy napelemes tervezőprogramba, hogy mennyi 1740×1030 milliméteres napelem férne fel egy derékszögű tetőre, amelynek a két befogója 8 - 8 méter, az átfogója pedig (ezt már csak számoltam, de bízom a matematikusokban :)) 11.3 méter. :R CAD-hez nem értek, így körülményes lenne modellezni, a tető meg havas, így inkább nem mászkálnék rajta.

21 éve a Prohardveren! ™

(#10047) tothbe válasza kirkri (#10046) üzenetére


tothbe
addikt

Hol van a derékszög? Mert mint ha ikerházat említettél volna korábban és nem mindegy, hogy a napelemeket függőlegesen, vizszintesen vagy 45 fokban számolja neked valaki.

By(e) Tothbe

(#10048) julius75 válasza kirkri (#10046) üzenetére


julius75
aktív tag

Nem piszkálásból, csak hátha segít.....

[link]

(#10049) tsrt válasza tothbe (#10043) üzenetére


tsrt
csendes tag

Nem találtam kizáró okot, de azért írtam a MÁK-nak. Szóval melyik?

(#10050) julius75 válasza kirkri (#10046) üzenetére


julius75
aktív tag

Szerintem 23 db, ha sikerül emészthető formában (elektromos rajzoló, nem pont erre kitalálva) kimentenem, átküldöm. (ment).

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.