Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49001) Hohocali válasza Andras6800 (#48973) üzenetére


Hohocali
aktív tag

Én személyesen vittem be a készrejelentést múlt hét szerdán, csak átvették, és erről igazolást adtak (EON). Kedden jött az email, hogy fogadták a készrejelentést, és még aznap hívtak, hogy csütörtökön jönnek órát cserélni. Ez megtörtént. Még nincs szerződés.
Elfogadták az eredeti Solplanet -> Deye inverter cserét.

"az armos chipek minden szempontbol elavultak, csak tok hulyeknek tudjak eladni oket , lasd ipad userek" by vers :)

(#49002) gorbep válasza PilG (#48993) üzenetére


gorbep
senior tag

a feszültségből ítélve ezt inkább akkupakkhoz gyárhatják... az 500V DC azért egy napelemes stringhez elég karcsú...6-7 panel fölött én már nem bíznék benne... de nem is ez az érdekes... átveszik e vagy sem!? Valahol régebben volt problémám, egy 2P AC megszakítót nem fogadtak el AC 2 pólusú kapcsolónak... valami olyasmi volt az indoklás, hogy a megszakítónak a sima kapcsolás nem üzemszerű működés... :F

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#49003) senki68 válasza gorbep (#48992) üzenetére


senki68
senior tag

Velem biztos nem.

(#49004) PilG válasza gorbep (#49002) üzenetére


PilG
kezdő

Tehat akkor mondjuk egy ilyet be kell tenni, ha biztosra akarok menni....
[link]

(#49005) 313313 válasza asdf_ (#49000) üzenetére


313313
addikt

Nem tudom,ez 20-30 éves szabály, van aki betartja, van aki nem. Én is szoktam kreatívan fotózni...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#49006) kardkovacsi válasza Caranita (#48970) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nem, közben rájöttem, hogy másra gondoltam és persze nem jól írtam le :) Szóval van egy ilyen műanyag dobozom, Csatáriplaszt. Ebbe két villanyóra is beférne. Az egyik oldalon ott van egy Hensel szekrény és mellette a kismegszakító, meg a többi cucc. Azt hittem először, hogy ez így szabálytalan. 6 éve lett amúgy telepítve.

(#49007) 313313 válasza asdf_ (#49000) üzenetére


313313
addikt

Közbe rájöttem direkt fotóztam a szabályt.
HMKE mérőhellyel támasztott követelmény Démász területen,csak eddig szinte senki nem foglalkozott vele.

A területünkön kb 10db termelés mérés lehet,ennek akkor lesz jelentősége, ha a 4kw feletti inwerter teljesítmény adóját 0ft-ról megemelik. Ahhoz,hogy ne hasraütésre állapítsanak meg valami összeget, terlemés mérőt kell kialakítani.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#49008) snooze válasza 313313 (#49007) üzenetére


snooze
veterán

ez csak sajnos regisztrált szerelön és az elfogadon múlik,hogy a homlokzaton legyen az óra..hány van másképp,ami hmke-s..🤔🤔🤔másik,hogy miért kell falba süllyeszteni a dobozt?

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#49009) csemberlen válasza 313313 (#49007) üzenetére


csemberlen
őstag

Van észerű magyarázata, hogy miért nem lehet, mért elosztótábla a szekrényben? Kb 1 éve még pesten ismerősnél cserélték ad/veszre, faszekrény+normális mért elosztó esetében.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#49010) 313313 válasza csemberlen (#49009) üzenetére


313313
addikt

OTSZ miatt. Nem különül el a mért és méretlen szakasz. Esetleges lakástűznél makd a fogyasztó és az elosztó egymásra mutogat, biztosító meg nem fizet.

Óraszekrény egyébként lehet zárttérbe, szabályzat szabálya... csak vizes helységbe ne legyen.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#49011) edeleny válasza 313313 (#49007) üzenetére


edeleny
őstag

Mi az, hogy termelői mérés?
Az ad-vesz óra mellett még egy óra méri a kimenő teljesítményt?

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#49012) senki68 válasza edeleny (#49011) üzenetére


senki68
senior tag

Egy óra méri az inverter által megtermelt energiát, egy másik meg méri mennyit tápláltál be a hálózatba.

(#49013) robi-k válasza senki68 (#49012) üzenetére


robi-k
őstag

Hmm, az E.ON második óra felszerelése nékül is megoldotta, hogy az általa felszerelt HMKE inverterek on-time teljes termelési adatait lássa (és tárolja is), mely mért adatokat a felhasználó is látja az E-ON Home oldalon.

[ Szerkesztve ]

(#49014) edeleny válasza senki68 (#49012) üzenetére


edeleny
őstag

Értem!

De kinek mi köze van ahhoz, hogy a megtermelt energiából mennyit használok fel?
Tovabbra sem értem minek kell mérni a megtermelt energiát?

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#49015) tomi07 válasza edeleny (#49014) üzenetére


tomi07
tag

Szerintem ha mérni tudja a termelést onnan már el tud jutni a termelés korlátozásához is.

(#49016) CellWalker válasza 313313 (#49007) üzenetére


CellWalker
junior tag

Most már ne is foglalkozzon, 2024 Jan. 1-től az erre vonatkozó jogszabály megszűnik:

[link]

A komplett 16.§ megy a levesbe.

(#49017) Frankie50 válasza robi-k (#49013) üzenetére


Frankie50
tag

Üdv!
Próbáltam regisztrálni az oldalra, de azt írja, csak meghívás alapján lehetséges. Egyébként élő regisztrációm van a távleolvasási portálra és az online ügyfélszolgálatra is, de ez valami más oldal.

(#49018) kardkovacsi válasza edeleny (#49014) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Mert olyan volt régebben, hogy a teljesítménydíjnál volt valami szorzó amivel csökkent az adó a helyben felhasználás függvényében. Ha méred az inverter termelését akkor abból kijön egyértelműen ez a szám.

(#49019) robi-k válasza Frankie50 (#49017) üzenetére


robi-k
őstag

Tudtommal csak az E.ON által telepített inverterekhez adnak hozzáférést. Amúgy ez egy E.ON-os verziójú okos otthon felület, csatlakoztatható hozzá pl. E-ON által telepített klíma, e-autó töltő DrivE.ON fiókkal és bármilyen tado° eszköz.

(#49020) asdf_ válasza 313313 (#49007) üzenetére


asdf_
veterán

Ahamm. Köszi. Két bajom van ezzel, az egyik, hogy a mért áramú berendezés az ilyen van rajta sapka, nincs rajta sapka kategória (mit értünk ugye berendezés alatt, bár mondjuk tény, egy KMSZ-re még másodikra is azt mondanám, hogy az bizony egy berendezés, de nyilván belehaltak volna, ha példák vannak mögötte felsorolva zárójelben), másrészt ez egy belsős doksi, ezt azért ne kérjük már rajtam számon. Ha esetleg kaptál új hibalapot a szigorításhoz (amit gonodlom ott is hagytok az ügyfélnél), azon meg feltételezem még véletlenül sem szerepel, hogy mely szabályzat mely pontját sérti a hiba (mint ahogy a képen szereplőn sem), nehogy a júzer utána tudjon ám nézni, hanem csak ilyen trustmebro jelleggel fogadjam el, mert a magasságos szolgáltató mondja.
Így akkor most ahelyett, hogy a mára tervezett második csövemet kivésném a padlásra, elkezdek dokumentumot bújni, mert így lehet, hogy tökfölösleges az egész. Vagy emeletes óraszekrényem lesz, tök tudja...

[ Szerkesztve ]

(#49021) senki68 válasza edeleny (#49014) üzenetére


senki68
senior tag

Olvass figyelmesebben.

"ennek akkor lesz jelentősége, ha a 4kw feletti inwerter teljesítmény adóját 0ft-ról megemelik. Ahhoz,hogy ne hasraütésre állapítsanak meg valami összeget, terlemés mérőt kell kialakítani."

(#49022) Frankie50 válasza robi-k (#49019) üzenetére


Frankie50
tag

Így már értem :R nekem a nemkedvelt cég telepített :))

(#49023) kanyi51 válasza Frankie50 (#49022) üzenetére


kanyi51
senior tag

Privibe melyik az a nem kedvelt cég?

(#49024) 313313 válasza asdf_ (#49020) üzenetére


313313
addikt

Szerintem ezt OTSZ-be, vagy valami tűzvédelmi előírásban hamarabb találod meg, esetleg valamelyik szabványban tuti benne van.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#49025) Frankie50 válasza kanyi51 (#49023) üzenetére


Frankie50
tag

eusolar

(#49026) koti válasza 313313 (#48971) üzenetére


koti
tag

Tudja esetleg valaki, hogy mennyiért is veszik vissza a megtermelt áramot? EON szolgáltató.
Ezt a visszatermelt áramot a bekapcsolástól számított 1 év végén lehet igényelni? (január 15-én volt a bekapcsolás)

(#49027) cdl válasza koti (#49026) üzenetére


cdl
senior tag

5 huf .

(#49028) koti válasza cdl (#49027) üzenetére


koti
tag

Úgy mondták és valahol én is olvastam, hogy valahogy sávos a visszatérítés. Valóban 5 Ft, de bizonyos határ felett más és más.
Köszönöm.

(#49029) snooze válasza koti (#49028) üzenetére


snooze
veterán

igen,tavaly még ugy volt,sávosan..idöszakhoz kötve,az árcsökkenés figyelembevételével..

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#49030) Samott válasza snooze (#49029) üzenetére


Samott
addikt

Volt erre pelda valaha is? Nem olvastam minden hozzaszolast, de talakozott valaki ezzel? Vagy csak remenykedtunk benne?

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#49031) bitpork


bitpork
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok!
Siófuck -Sóstón szeretnénk a kis házikóra egy napelemes renCert. A házikó lapostetős könnyűszerkezetes ház, cca 50nm tetővel (ez picivel toldható ha a kocsi fölé valahogy kerül egy pergola aminek a teteje még használható - ez kb +14 nm-t jelent).

Minden IS villany és még kocsit is szeretnék tölteni. Jelenleg 3 fázis bekötés alatt. Nem szeretnék sziget üzemet, mivel nem 24/7ben lakott az ingatlan, cserébe sok az unatkozó fém újra hasznosítási szakmanager :B

Tudnátok ajánlani vállalkozót akinek van a környéken referencia projektje?
Előre is köszönöm szépen!

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#49032) snooze válasza Samott (#49030) üzenetére


snooze
veterán

igy fizették a tavalyit nekem..link
most már ez 5ft..

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#49033) asdf_ válasza snooze (#49032) üzenetére


asdf_
veterán

De ez mind limit alatti. Itt csak a RHD árával történt bűvészkedés miatt változott az energia ára.

(#49034) snooze válasza asdf_ (#49033) üzenetére


snooze
veterán

mennyi akkor a limit??
amit a kolléga emleget,az lehet,hogy nem a hmke-ra vonatkozik,hanem a parkokra..

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#49035) asdf_ válasza 313313 (#49024) üzenetére


asdf_
veterán

Ok, köszi meglesem. Fővezetéki sorkapocs azért ugye lehet az óraszekrényben?

(#49036) asdf_ válasza snooze (#49034) üzenetére


asdf_
veterán

Évi 2523 kWh betáplálás feletti lenne az, amelyet a logika szerint -de csak aszerint- piaci áron kellene átvenniük, 5 helyett 31-ért. Persze akinek 2500 kWh feleslege van,az valamit nagyon elcseszett (azon az eseten kívül persze, hogy épp jön a villanyautó, hőszivattyú, légkondi).

(#49037) edeleny válasza senki68 (#49021) üzenetére


edeleny
őstag

"Ahhoz,hogy ne hasraütésre állapítsanak meg valami összeget"

Nekem nincs ilyen órám, ránézésre senkinek!
Tehát:
1, megint kitaláltak valamit aminek isz. 23 479-ben lesz meg a műszaki feltétele!
2, nem a hasukra fognak ütni, hanem a saját válukra, hogy ismét okosok voltunk!

:)

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#49038) Samott válasza snooze (#49032) üzenetére


Samott
addikt

Nem erre gondoltam hanem az eredeti felvetesre, csak a tied volt az utolso hozzaszolas. Volt olyan talalgatas hogy a hatar felett majd tobbet adnak az aramaert.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#49039) snooze válasza asdf_ (#49036) üzenetére


snooze
veterán

eleve nem lehet 31ft az rhd meg az áfa miatt,ezért ennyi..nem fogja többért venni,mint az ö "termelöi ára"..

GO Gunners!!!

(#49040) snooze válasza edeleny (#49037) üzenetére


snooze
veterán

majd kiolvassák az inverterböl,mert az rögziti..szerinted miért akarnának hozzáférni távolrol mindenhez is..🤔🤮🤮🤮

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#49041) 313313 válasza asdf_ (#49035) üzenetére


313313
addikt

Megtaláltam: Elosztói üzletszabályzat melléklet 5. Pontja:

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#49042) senki68 válasza asdf_ (#49036) üzenetére


senki68
senior tag

Akkor én nagyon elcsesztem valamit.
Majdnem kétszer :)

(#49043) senki68 válasza edeleny (#49037) üzenetére


senki68
senior tag

Nem kell itt ennyire felháborodni, nem újkeletű a dolog.

Anno Geresics fórumgazda leírta a számítási képletet, abban van százalékosan meghatározva.
De ha van két hiteles mérőd, akkor aszerint számolnak. / majd egyszer ha nem nulla lesz/.
Az inverter által mért termelés, nem hiteles, nincs joga beletekinteni, így nem fogadja el.

(#49044) senki68 válasza edeleny (#49037) üzenetére


senki68
senior tag

Csak megkerestem.

[link]

(#49045) El Kebir válasza 313313 (#49041) üzenetére


El Kebir
őstag

ebben mérőkábel/mérővezetékre 2,5 mm2-es tömör réz vezetéket kér, pár napja meg 10 mm2-t írtál, kicsit nem nagy a kettő között a különbség?

"Igazából valós véleményekre lennék kíváncsi"

(#49046) 4D4M válasza El Kebir (#49045) üzenetére


4D4M
aktív tag

Az egyik mért csatlakozóvezeték a másik mérővezeték, vagy fejtsd ki bővebben mivel van problémád.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#49047) El Kebir válasza 4D4M (#49046) üzenetére


El Kebir
őstag

nem a mérőóra és a ház között lévő vezetékről van szó és az kell 10mm2 vagy 2,5mm2 legyen?

"Igazából valós véleményekre lennék kíváncsi"

(#49048) 4D4M válasza El Kebir (#49047) üzenetére


4D4M
aktív tag

Az a csatlakozóvezeték.
Amiről a kivágásban szó van, az vélelmezem, hogy az áramváltókkal/feszültségváltókkal történő mérők bekötésre szolgáló vezeték.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#49049) 313313 válasza El Kebir (#49045) üzenetére


313313
addikt

A kivágás előszőr az Áram váltós/Feszültség váltós mérésekről ír, ott 2,5mm2 réznek kell lennie.
MSZ 447-nek kell megfelnie a vezeték kereszt metszetének lakosságnál.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#49050) El Kebir válasza 313313 (#49049) üzenetére


El Kebir
őstag

félreértettem... akkor 10mm2 vezetékér kell az óra és a ház közé? (3x16A) a használatban lévő kábel 6 éve kezemben volt (akkor "elvileg" szabványos volt a bekötés), emlékezetből inkább fele ekkora lehet, vastagságból saccolva.

"Igazából valós véleményekre lennék kíváncsi"

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.