Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2001) Geresics válasza Iginotus (#2000) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Kérj be cégektől tételes ajánlatokat, és meglátod! ;)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#2002) rsf válasza Geresics (#1999) üzenetére


rsf
senior tag

Értem.
Szerencsére a tisztítás könnyen megoldható lesz majd egy kettes létráról. :)
Köszi.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#2003) zharkanyi


zharkanyi
tag

Mi a véleményetek ezekről?

- SunTech Maxim 275W
- Suntrio Plus 6K

(#2004) hermanyi válasza Geresics (#1983) üzenetére


hermanyi
őstag

Még egy bugyuta kérdés. Mégpedig, hogy a tetöfelületem egyik oldala dél inkább délkeleti, de ezen az oldalon van 2 kutyáról ami azért délután már jelentösen árnyékol. A másik oldal viszont szinte 1 kémény leszámitva árnyékmentes. Szóval mennyire gáz északi, északnyugati fekvésű oldalra tenni a paneleket?

Aláírás (nem kötelező megadni - minden hozzászólásnál automatikusan az üzenet végéhez íródik)

(#2005) #32577792 válasza doczi89 (#1990) üzenetére


#32577792
törölt tag

Szia

Kérj ajánlatot innen is
Elég korrekt ajánlatot kaptam tőlük.

(#2006) doczi89 válasza #32577792 (#2005) üzenetére


doczi89
csendes tag

Szia,

Köszi! :R

Ránézek azonnal :)

(#2007) Geresics válasza hermanyi (#2004) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Hát, ezt most így nem látom a lelki szemeim előtt, de én északi oldalra nem tennék napelemet, mert tök sz@r hatásfokkal fog dolgozni. Tudom, hogy vannak értékesítők, akik szerint az is jobb, mint a semmi, de ők matekból valószínűleg többször megbuktak, míg én csak egyszer!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#2008) #32577792 válasza hermanyi (#2004) üzenetére


#32577792
törölt tag

Itt viszonylag jó modellezhető, az adott hely

Nézd meg, hogy mire számolhatsz

(#2009) hermanyi válasza #32577792 (#2008) üzenetére


hermanyi
őstag

Köszi szépen de nekem ez kínai :D Asztalos vagyok :DD

Ami biztos ,hogy jelenleg reggel fél 8 tol este 7 ig az északi tetőfelületet végig süti a nap . A Déli oldalon a kutyaól viszont a fél tetőt árnyékolja már fél 4 kor .

[ Szerkesztve ]

Aláírás (nem kötelező megadni - minden hozzászólásnál automatikusan az üzenet végéhez íródik)

(#2010) Geresics válasza hermanyi (#2009) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Az, hogy süti a nap, az nem elég. Fontos, hogy milyen a napsütés beesési szöge! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#2011) hermanyi válasza Geresics (#2010) üzenetére


hermanyi
őstag

igen ezzel tisztában vagyok . Sajnos a földre rakni meg megint nem tudom mert ahová érdemes lenne azt nem veszem el a gyerekektől . Hátul meg árnyék van .

Kellene valami mérő tesztelő ,hogy megéri e egyáltalán ezekkel a feltételekkel . Mert 18 db panel lenne .

[ Szerkesztve ]

Aláírás (nem kötelező megadni - minden hozzászólásnál automatikusan az üzenet végéhez íródik)

(#2012) #32577792 válasza hermanyi (#2009) üzenetére


#32577792
törölt tag

Én meg kertész :)
Mi köze hozzá?
Van telefonod? Azzal betudod tájolni pontosan hogy merre áll a tetőd, mit mutat, mennyi fok.
A napelemesek nem 360 fokban beszélnek, hanem +-90fokos tartományokban

Itt tudod betájolni a fekvést, kell még hozzá a tető dőlésszöget
Térképen keresd meg a településed, utcát és jelöld meg.
Rendszer becsült vesztesége: 10%
Teljesítményt beírod arra, amit feltesztek és számoltass. Mutatni fogja mire számlhatsz
Tedd google chrome-ba az le is fordítja

[ Szerkesztve ]

(#2013) Janusz001


Janusz001
őstag

Van valakinek itt dél keleti régióban évek óta működő rendszere? Érdekelne, hogy mennyi kw jött le 1 kwp -ről és milyen tájolással.

(#2014) Geresics válasza Janusz001 (#2013) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Erre való a PVGIS :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#2015) Janusz001 válasza Geresics (#2014) üzenetére


Janusz001
őstag

Ezt ismerem, itt az általam megadott értékekkel keveslem az 1130 kalkulált értéket, inkább valós tapasztalatok érdekelnének.

(#2016) #32577792


#32577792
törölt tag

Egy kérdésem lenne.
Olvastam itt is túlnapelemezést.
Mit jelent ez gyakorlat? Pl. egy 3.7kW-os Symo-ra lenne pakolva 14db 310 mono panel. Ez több, mint 3.7kW.
Ilyenkor az inverter kitermeli ezt, vagy csak a névleges maxot?

(#2017) Geresics válasza #32577792 (#2016) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ez gyártónként eltérő, a Fronius gyártói leírása pl. max. 150%-ot ír (SYMO-nál külön nem emlékszem, hogy lenne-e eltérés).

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#2018) agyarka válasza #32577792 (#2016) üzenetére


agyarka
aktív tag

A 3,7 es inverter csúcsban nem fog többet termelni mint a max teljesítménye, a többletnél vág. Túlnapelemezésnél gyakrabban és hosszabb ideig fog a csúcsteljesítményén üzemelni.

(#2019) #32577792


#32577792
törölt tag

Köszönöm a válaszokat.
Akkor viszont másikat kell vennem, mert így meg nem sok értelme a több panelnak, ha jól értem.

(#2020) Geresics válasza #32577792 (#2019) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ez 17% túlméretezés. Nem lesz ebből túl sokszor vágás :N

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#2021) Rolly válasza #32577792 (#2016) üzenetére


Rolly
veterán

tájolás függő nekem 4,77 kWp van 4 kWh inverteren... max termelés peakben 4 kWh volt már ... de stabilan 3,6 felé nem szokott menni... sőt 1-2 hete a nagy melegben 3200-3400 körüli értékek voltak csak...

Viszont nálunk elég sok minden közrejátszik ebben...
- keleti tájolás
- 25°-os tető
- és hosszú vezetékelés (2 szintes ház és az egyik körnek a kábele vagy 20-25 méter :( mert csak így lehetett úgy felrakni hogy ne látszódjon az utcáról...

(#2022) #32577792 válasza Rolly (#2021) üzenetére


#32577792
törölt tag

Ez DNY-i (45 fok) tájolás inkább lapostető a maga 10 fokos emelkedésével.
Ha jól értem, akkor teljesen optimális esetben (25 fokos hőmérséklet, D-i fekvés, 25 fokos tető) lenne jelentősége annak, hogy nagyobb invertert kérjek?
Kicsit elkapkodtam az igénylést és 4kW-os lett kérve, de Froniusban a 3 fázisú 3,7 vagy 4.5 és fölötte.
SE nem kell.

(#2023) Rolly válasza #32577792 (#2022) üzenetére


Rolly
veterán

Hallgass geresics kollégára neki van talán itt a legnagyobb tapasztalata napelem / inverter tekintetében... lehet, hogy lesz levágás tavasszal és ősszel pár nap de éves termelésben nem fog érződni... tippre 4300-4500 kWh körül leszel - saját tapasztalatom alapján... Nekünk mivel kicsit rosszabb a tájolás ezért 4770kWp-ről 4800 kWh jön le...

(#2024) tdhenry


tdhenry
tag

Sziasztok!
Napelem rendszer szeretnék, kaptam nagyon sok ajánlatot.
Most a legaktuálisabb kérdés az, hogy hallottatok-e már a Luxor napelemről.
Beépített SE optimalizálóval rendelkezik, ami a szaki szerint jobb, mint az utólagos optimalizáló.
25 év 85% teljesítménygarancia van rá, és 15 év teljeskörű, ha jól tudom.
Kíváncsi vagyok a véleményetekre.

(#2025) #32577792 válasza Rolly (#2023) üzenetére


#32577792
törölt tag

Kb. annyi az éves fogyasztásom.

(#2026) cOxeR


cOxeR
Ármester

Sziasztok!
Szerintetek lehet valahogy elektromos fűtés várható fogyasztást kalkulálni, beépített kw teljesítmény, m2 és szigetelési szint alapján? :)
Lassan nekem is lépnem kellene előre napelem kapcsán, de sajnos nincs erről adatom... és ha ezt kivárom, akkor jövő áprilisig lesz meg egy teljes évi fogyasztásom. Többi fogyasztóval még tudok/lehet számolni, azzal annyira nincs nagy gond igazából.
Köszi! :)

(#2027) NP007


NP007
csendes tag

Kérdés:
Én mint magánember ha megvásárolom az egyes elemeket (napelem, tartószerkezet, inverter, kábelek, csatlakozók, biztosítékok stb.) és a rendsxert hivatásos ELMŰ vizsgával rendelkező ismerősömmel a rendszert összeépítjük a papíros oldalát a dolognak mint magánszemély eltudom-e intézni ... vagy mindenképp "hivatalos napellemes" valaki kell hogy szerepeljen a történetben?
Ismerős saját villanyszerelő vállalkozása van ... amennyiben kell Ő tud villanyszerelési oldalról (bizonyítványt ???) kiállítani.

(#2028) Rolly válasza NP007 (#2027) üzenetére


Rolly
veterán

a napelem rendszerben 400-1000 Volt szaladgál DC oldalon... és mellé 5-10A is ... én tuti szakemberre bíznám... Az hogy ismerős ad papírt... azt garantálja, hogy az általad felrakott MC4-es csatlakozók jók-e? :) 230-400Voltot simán kötök 16A-ig de azért ez egy kicsit más téma :)

(#2029) Geresics válasza NP007 (#2027) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Hivatalosan csak villanyszerelő végzettséggel lehet feszültség mellett dolgozni. Ez igaz a hagyományos villanyszerelésre is, meg erre is, csak itt annyival rosszabb a helyzet, hogy nem tudsz igazán feszültségmentesíteni!
Persze a legtöbb kivitelező cégnél jó, ha egy embernek van megfelelő végzettsége! Egy egy hétvége alatt elvégezhető tanfolyam hiába ad oklevelet/diplomát/akármit, attól még nem lesz jogosult ilyen szerelésre. De ahogy mondani szokás: "addig nincs gond, amíg nincs gond!"
Viszont ott van valaki, aki felelősséggel tartozik! Ha Te otthon nekiállsz szerelni, simán össze tudod rakni. Ha nincs gond. De ha gond van, akkor ki lesz a felelős? Az ismerősöd, aki ott sem volt?
Szóval fizikailag egyszerűek ezek a rendszerek, össze lehet rakni! Ha kérdésed van, tedd fel bátran, én segíteni fogok, hogy ne legyen gond! De a kockázatokat itt meg kell gondolni, és a felelősség Téged terhel mindenért!
Papírozni pedig csak az érintésvédelmi felülvizsgálatot kell a kivitelezés után, illetve kell egy jogosultságokkal rendelkező tervező, aki aláírhatja a csatlakozási tervet, és az egyvonalas rajzot!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#2030) Gaskains


Gaskains
csendes tag

Sziasztok!

Napelemmel kapcsolatban kérnék egy kis segítséget:

- az inverter-ből kijövő AC oldali kábelt hová kötik be?
- a DC és AC kábelek mehetnek 1 kábelcsatornában?
- használható műanyag kábelcsatorna a telepítéskor?

Köszönöm előre is!

(#2031) zamarko


zamarko
újonc

Sziasztok,

Januárban indítottuk el a leendő napelem rendszerünk telepítésének folyamatát. (Pályázat mindenkinek-hitelprogram)
(6,72 kw: FRONIUS SYMO 6.0-3-M, 24 db 280Wp - erre kaptunk árajánlatot)

A hitel lerendeződött áprilisig. Április végén 10% befizetésre került és azt az információt kaptuk, hogy a csatlakozási dokumentáció a közműnél van.

Ez ugyebár április végén volt és azóta se történt semmi. A pályázat mindenkinek kapcsolattartónk sunnyog, hogy majd keres, várnak a csatlakozási dokumentációra stb. Közben felvettük a kapcsolatot a kivitelezővel és ők is azt mondták, hogy a csatlakozási dokumentációra várnak.

Ez normális így? A 30 nap bőven eltelt.

Mit tudnánk tenni az ügy érdekében?

(#2032) rsf válasza zamarko (#2031) üzenetére


rsf
senior tag

A rendszert kiépítették már?

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#2033) zamarko válasza rsf (#2032) üzenetére


zamarko
újonc

Nincs kiépítve semmi. Ha jól emlékszek kivitelezőtől volt már kint valaki kb. február márciusban, meg ugye akkor lett megcsinálva az energetikai tanusítvány stb. addig minden engedély rendben ment. Kérték a 10% befizetését, és utána megszűnt a kommunikáció, várják a csatlakozási engedélyt és ennyi.

(#2034) fila válasza zamarko (#2033) üzenetére


fila
senior tag

Ez melyik cég?

5% kedvezmény kód minden rendelésre. iherb.com: ZCD546

(#2035) zamarko válasza fila (#2034) üzenetére


zamarko
újonc

http://www.energyteam.hu/

(#2036) Geresics válasza zamarko (#2031) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Pofon egyszerű: hívd fel a szolgáltatót, és kérdezd meg, hogy van-e folyamatban HMKE ügyintézés a Te fogyasztási helyeden, és ha igen, akkor mikor adták be, és jelenleg hol áll a helyzet?

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#2037) Janusz001 válasza Geresics (#2036) üzenetére


Janusz001
őstag

Lassan nálam is leketyeg az 1 hónap, még kivárom, simán az ügyfélszolgálaton erre rá lehet kérdezni?

(#2038) Geresics válasza Janusz001 (#2037) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Persze. Te vagy az ingatlan tulajdonosa, Te fizeted a számlát. Bármikor rákérdezhetsz bármire, sőt, bele is nyúlhatsz!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#2039) zamarko válasza Geresics (#2036) üzenetére


zamarko
újonc

Köszi,

https://www.eon.hu/hu/hmke-folyamat.html

innen próbáltam lekérdezni a folymatot.

"Önnek nincs nyomon követhető folyamata vagy hibásan adta meg a kért azonosítókat!" üzenetet kapom.

Ha jól értelmeztem akkor erről a képről: https://kepkuldes.com/image/Whl8g7 a sárgával jelölt részek szükségesek a lekérdezéshez.

(#2040) Geresics válasza zamarko (#2039) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Honnan van amúgy folyamat-azonosítód? Ritkán hiszek az ilyen netes lekérdezéseknek, pláne, ha valami szakterületről van szó, nem általános dolgokról. Néha, még a telefonon is hülyeségeket mondanak...
Írhatsz e-mailt az araminfo@eon.hu címre is, ott tuti helyes választ kapsz. De a telefon kiindulásnak azért jó.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#2041) zamarko válasza Geresics (#2040) üzenetére


zamarko
újonc

Igen közben rájöttem, hogy az az azonosító amit én használtam tartozás lekérdezés esetén jó.
HMKE esetén: az igénybejelentési számot kell megadni, mely az igénybejelentés elfogadását követően kiküldött előzetes tájékoztatóban található az ügyfél neve alatt.

Megkeresem majd az előzetes tájékoztatót otthon. Ma próbáltam telefonon elérni a pályázatos embert, plusz a kivitelezőt. Reggel óta mindenki csak ígérget, hogy küldi a számot és majd visszahív.

(#2042) Geresics válasza zamarko (#2041) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Még egyszer megkérdezem, és utána elengedem a témát: miért nem hívod fel az EON-t? :F

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#2043) zamarko válasza Geresics (#2042) üzenetére


zamarko
újonc

Most munkaidőben nem volt lehetőségem hosszú telefonálgatásba bonyolódni, ezért próbálkoztam egyelőre a netes lekérdezéssel.

De eközben visszahívott a kivitelező, hogy csodák csodájára pont ma meg van a csatlakozási engedély ;)

Gondolom eddig is megvolt, csak mivel türelmesek voltunk csak néha kérdezősködtünk ezért tettenk ránk nagyívből.

Köszi a tippet az EON lekérdezéshez, szerintem azért lett meg hirtelen az engedély mert kértem tőlük a folyamat számát, hogy utána nézhessek a dolgoknak.

(#2044) rsf válasza zamarko (#2043) üzenetére


rsf
senior tag

Vagy olvassák ezt a fórumot. :)

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#2045) zamarko válasza rsf (#2044) üzenetére


zamarko
újonc

Lehet, bár elég lett volna ha az e-maileket olvassák.
Az eon-tól ma kapott dokumentumok alapján június 18-án kelt a csatlakozási engedélyünk. :)
Viszont a pályázatos kapcsolattartó és a kivitelező két hete még azt írta, hogy jelentkeznek ha fejlemény van.

(#2046) tdhenry válasza tdhenry (#2024) üzenetére


tdhenry
tag

Ennyire ismeretlen a Luxor ? :)
SmartSolarral van valakinek tapasztalata?
Tudtok mondani megbízható céget Győr környékén SE rendszer telepítésére?

(#2047) odipapa válasza zamarko (#2039) üzenetére


odipapa
senior tag

Csak tipp, de szerintem az a lekérdezés csak az EON által kivitelezett napelem projekteknél használható.

(#2048) #32577792


#32577792
törölt tag

Nekem NKM területen 2 hét alatt megjött az ajánlatuk.

Más: AC kábelnek milyen paraméterek kellenek? 500/750/1000V?

(#2049) tdhenry válasza tdhenry (#2046) üzenetére


tdhenry
tag

Köszi, sokat segítettek.
Minden jót.

(#2050) Geresics válasza tdhenry (#2049) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Igazad is van! Sok szemét nem írta be egyesével, hogy "nem ismerem, nem tudom!" :W
Esetleg lehetett volna még olyat írni, hogy "sosem láttam, de tök sz@r/jó?" :W

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.