Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6001) Fifi válasza Geresics (#6000) üzenetére


Fifi
őstag

Ne viccelj! Köszönöm a sok segítséget! :R

(#6002) poci1500


poci1500
csendes tag

Itt a hőszigetelés kicsit más. Minimum 200mm és plusz légrés a szellőzés miatt. Az integráltakat pedig tető felújítással együtt kell csinálni. A kis tetőn van 56 db( körönként28) termel 416V x 416V.

(#6003) njoe6 válasza Fifi (#6001) üzenetére


njoe6
újonc

A Huawei SUN2000-4KTL-Mo adatlapját nézd meg, kb 1% hatásfok romlásod lehet ahhoz képest, mintha a 13 napelem 1 sztringen lenne...

(#6004) axioma válasza Fifi (#5995) üzenetére


axioma
veterán

Na engem nagyon fog erdekelni az ENy eredmenye! Nalunk K-DK es a ferjem a szep delutani napsutesben allandoan "nyafog" hogy mar elment a nap az elemekrol, miert nem tettunk Ny-ra is. [En azt tippelem hogy nalunk az kevesebbet termelne mint a leggyengebb K-DK-i]

(#6005) poci1500


poci1500
csendes tag

És még egy kis okosság. Ha esetleg nem magas a tető de cserébe hosszú érdemes fektetve is kiszámolni hogy mennyi fér fel.

(#6006) poci1500


poci1500
csendes tag

(#6007) Geresics válasza poci1500 (#6006) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nem is tudom mikor láttam utoljára rendes létravázas telepítést fektetett napelemnél. Jó látni, hogy van, aki még rendesen megcsinálja...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6008) poci1500 válasza Geresics (#6007) üzenetére


poci1500
csendes tag

Köszönöm a dicsérő szavakat! :R A minőségre mindig oda kell. Erre az oldalra is 3-val kevesebbet terveztek. A megrendelő úgy kérte hogy amennyi felfér. A kisebb oldalra számoltak 4-vel, kapott hatot. [kép]

(#6009) poci1500


poci1500
csendes tag

Ja még egy kis tapasztalat. Ha valakihez netalán azt a fajta biztonsági kapcsolót szeretnék felszerelni amelyik MC4-es, lehetőség szerint válasszon másikat. Itt folyamatosan durranak el a csatlakozók. Kis füst, nagy füst.

(#6010) b. válasza poci1500 (#5990) üzenetére


b.
félisten

szia! köszi nagyon tetszik ez a megoldás, utána nézek . :R

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#6011) Geresics válasza poci1500 (#6009) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Sok függ az "MC4" beszállítótól is! Láttam én már 150Ft/db MC4 csatit is, mondanom sem kell, hogy nem olyan volt, mint az 1000Ft felettiek ;)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6012) poci1500 válasza b. (#6010) üzenetére


poci1500
csendes tag

Szia, örülök hogy tetszik. És ha már fel tudsz rakni +2db 320w, azért az nem rossz. :)

(#6013) poci1500 válasza Geresics (#6011) üzenetére


poci1500
csendes tag

Itt is érvényes az olcsó húsnak híg a leve. Vagy valami ilyesmi. :B Nem túl szerencsés leégetni a tetőt egy nyugdíjas otthonról. :)

(#6014) FRENK1988


FRENK1988
veterán

Sziasztok
Egy olyan kérdésem lenne hogy mitől van az inverter webes felületén látható termelt napenergia mennyisége és a villanyóra által mutatott betáplált mennyiség között több mint 500kwh (2.9MWh vs 2468kWh)
120nm családi ház (2db 3,5kw klímával és a többi lommal (1 tv ledes világítótestek mindenütt stb))

Nem a lóerő öl, hanem a NYOMATÉK! :)

(#6015) Geresics válasza FRENK1988 (#6014) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ebben a videóban beszélek erről is ;)
Éves szaldós elszámolás

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6016) b. válasza FRENK1988 (#6014) üzenetére


b.
félisten

mert napközben az inverter betáplál a ház fogyasztásába , magyarul arról megy a háztartásod amikor van termelés és fogyasztás.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#6017) Kommy


Kommy
veterán

Nővéremnek 22-én üzemelték be a rendszerét, Growatt inverter 16db 280w-os panel . Meg is csináltuk a regisztrációt, hogy lássuk a termelést neten/alkalmazásban, aznap és másnap reggel még minden ment rendesen, de ezóta nincs semmi adat, még előzmények sem. Valami ötlet mi lehet a probléma, ha újra hozzá szeretnénk adni a dataloggert azt mondja már fel van véve. Kéken villogott a wi-fi amire azt olvastam hogy minden rendben..
Eddig az volt, hogyha rámentem a datalogger listára akkor no data-t írt, most viszont ott van a hozzáadott datalogger és a Connection Status most Lost.

(#6018) Geresics válasza Kommy (#6017) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ez a hazai forgalmazó saját partizánakciója. Valamiért évekkel ezelőtt kitalálta, hogy minden rendszert sajátjának regisztrál be, és a tulajdonosnak tőlük kell hozzáférést kérnie. A SolarEdge hasonlóan működik, de ott ezt a gyártó találta ki, itt pedig a forgalmazó, hogy mindent lásson, és a statisztikákban minden őket támassza alá. Mindenki döntse el, hogy ez neki mennyire szimpatikus... Fel kell hívni az EU-Solar-t... ki kell tölteni ezt az adatlapot, és kaptok hozzáférést a saját rendszeretekhez.

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6019) FRENK1988 válasza b. (#6016) üzenetére


FRENK1988
veterán

Uraim!
Közben utána számoltam és nem is olyan sok egy negyed évre kb 1MWh áram

Nem a lóerő öl, hanem a NYOMATÉK! :)

(#6020) Kommy válasza Geresics (#6018) üzenetére


Kommy
veterán

Igen ezt kitöltöttük 1 napig ment is, majd eltüntek az adatok. Tehát be tudok lépni, meg minden, csak tök üres. Holnap ránézek mit jelez most a wi-fi-je.

(#6021) canniball válasza Kommy (#6020) üzenetére


canniball
nagyúr

A router újraindítása esetleg megér egy próbát, hátha kommunikációs probléma van.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#6022) Fifi


Fifi
őstag

Sziasztok!

Honnan lehet autentikus információst szerezni a SolarEdge SE4k méret, súly és zajkibocsátási információira? A solaredge oldalán szinte ahány pdf, annyi adat ... :U

Az invertert a társasház lépcsőházában helyezném el és a tulajdonosi hozzájáruló nyilatkozatokba be szeretném írni az inverter adatait, hogy később ebből ne legyen gondom.

1.) https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-three-phase-inverter-setapp-ds.pdf:
540 x 315 x 191 mm, 16.4 kg, < 40 dBA

2.) https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-three-phase-e-series-inverter-datasheet-hu.pdf:
540 x 315 x 191 mm, 18,9 kg, < 40dBA

3.) https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-three-phase-indoor-inverter-datasheet.pdf:
540 x 315 x 260 mm, 33.2 kg, < 40 dBA

4.) https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-three-phase-inverter-datasheet-hu.pdf:
540 x 315 x 260 mm, 33,2 kg, < 50dBA

Vajon melyik lehet a nálunk kapható inverterre az igazi adat?
Legrosszabb esetben beírom a 4.) számú pdf-ben lévő adatokat, mert ott a legmagasabb minden érték :DDD

(#6023) Kommy válasza canniball (#6021) üzenetére


Kommy
veterán

Sajnos nem segített a router újraindítás. Szép kéken villog 1mp-enként, ami a megfelelő kapcsolatot jelenti.

(#6024) joghurt válasza Fifi (#6022) üzenetére


joghurt
addikt

Ami az irodánkban van SE, az reggelente 8 óra körül bizony brutálisan zúg kb. 5 percen át. Összehasonlító táblázatok szerint a 40 dBA az átlagos otthoni zaj (pl. egy számítógép), az 50 pedig már egy kompresszoros hűtőgép. A mi inverterünkre én simán mondanék 60-at is (beszélgetés, légkondi), éjszaka nem tudnék aludni mellette.

A fő kérdés nálatok az, mennyire fog behallatszani a többiekhez. Zegzugos és nyitott, vagy zárt és visszhangos-e a lépcsőház? Nyílnak-e ablakok oda? Mert a szomszédok ez alapján fognak utálni (vagy sem).

A tej élet, erő, egészség.

(#6025) Rolly válasza joghurt (#6024) üzenetére


Rolly
veterán

nálunk is SE inverter van (7k) de semmi hangja reggel este csak a kattogást hallani ahogy hol be hol ki kapcsol, de a venti még nem indult be soha (30 fok van körülbelül a garázsban nyáron

(#6026) axioma válasza joghurt (#6024) üzenetére


axioma
veterán

Korabban mar szerepelt itt, hogy a mienk 17K, na annak tenyleg van hangja (igen, jellemzoen koran reggel max. delelott), szerencsere nalunk nincs olyan helyen hogy zavarjon. A kicsiknek meg nincs. Az irodae mekkora?

(#6027) joghurt válasza axioma (#6026) üzenetére


joghurt
addikt

8.58 kWp-s a rendszer.
Biztosan nem a melegedés miatt csinálja (hiszen légkondicionált beltérben van). A fix időpont miatt valami öntesztes-karbantartós funkcióra tippelnék.

A tej élet, erő, egészség.

(#6028) Rolly válasza joghurt (#6027) üzenetére


Rolly
veterán

hány óra körül? Mert akkor meghallgatom én is :), eddig nem halottam a hangját sem csak míg beüzemelték és kereste a munkapontokat illetve frissített

(#6029) Fifi válasza joghurt (#6024) üzenetére


Fifi
őstag

Az emeletünkön 3 lakás van. Rajtunk kívül egy idős hölgy és egy idős házaspár lakása.

Az idős hölgy lakása (E1) kb. 6 méterre van az inverter tervezett helyétől.
A közvetlen szomszéd házaspár (E2) ajtajai a mi lakásajtónk mellett van, de annyira nem hallanak, ha be szeretnék jutni hozzájuk hiába csöngetek, fel kell hívnom telefonon, hogy engedjen be.

Ami jobban aggaszt, hogy a lakásajtónk mellett lenne közvetlen a villanyóránál.

A lakásunkba belépve egy apácarácsos szekrényben van egy kialakított rack, annál talán nem lesz hangosabb:

(#6030) zsolt999


zsolt999
tag

Sziasztok, napelemek tisztítását mivel érdemes csinálni, hogy ne sérüljön semmi?

(#6031) Janusz001 válasza zsolt999 (#6030) üzenetére


Janusz001
őstag

Ha az elmúlt napok/hetek esős időjárása nem tisztította meg, akkor semmivel.

(#6032) zsolt999 válasza Janusz001 (#6031) üzenetére


zsolt999
tag

Tele van ilyen 3-6mm-es makacs szennyeződéssel,amit hiába slagolok, de ha vízzel és finoman kézzel törlöm,úgy lejön, Vagy az a méret nem befolyásol? Felrakták, nem foglalkoztak vele, de jó lenne egyszer lepucolni rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#6033) Janusz001 válasza zsolt999 (#6032) üzenetére


Janusz001
őstag

Csapvíz, kútvíz nem jó, mert vízköves lesz. Felénk áprilisban extra aszályos volt az időjárás, csapadék sokáig nem volt. Tele volt a napelemem madárkaki, por, stb. szennyeződéssel szemmel láthatólag, direkt figyeltem a termelést, aztán jött a megváltó zuhé, csili vili lett a napelemem és lám a termelés ugyanott alakult. Előtte sem foglalkoztam vele, a saját tapasztalatom pedig csak megerősített benne.

(#6034) Geresics válasza zsolt999 (#6032) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Gyűjts egy kis esővizet, attól nem lesz vízköves. A kis pöttyök nem mérvadóak, de ha pl. egy méhészet van melletted, akkor a méhsz@r rá tud égni, és pár év alatt már jelentős lesz az "eredmény". Ha pedig telepítés óta van rajta a piszok, akkor egyszer kell csak leszedni.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6035) Blamazs


Blamazs
senior tag

Sziasztok!
Ma megvolt végre a szabványos mérőhely beüzemelése eon részről is.
Ezt az órát tették fel. Jól gondolom, hogy ez már ad-vesz mérő?


Leírása alapján az, 15.8.0 és 2.8.0 értékeket is jelez ki és áramirányt, hogy hálózatból veszi a villanyt vagy termeli vissza. Lehet már ilyeneket rak fel az EON?
Innét indul a napelem projekt , és talán óracsere sem fog már kelleni :)

(#6036) b. válasza Blamazs (#6035) üzenetére


b.
félisten

nekem nem ezt típust rakták fel,,de van náluk vagy 10 féle ha jól tudom. 2.8.0 a visszatáplálás igen.

Sim kártyás ?

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#6037) Blamazs válasza b. (#6036) üzenetére


Blamazs
senior tag

Fogalmam sincs hogy SIM kártyás vagy sem.

(#6038) b. válasza Blamazs (#6037) üzenetére


b.
félisten

nem üzemeltek be/ tettek bele benne egy kis fekete antennát? ha nem az, akkor cserélni fogják de szerintem a tied az mert smart mérő.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#6039) zsolt999


zsolt999
tag

Lenne még egy kérdésem. 17db napelemet raktak fel (AE SOLAR 300W MONO NAPELEM 270-295w). A 3 nap alatt a csúcson ami lejött max, 4,2kw/h volt. Kevésnek tűnik,vagy ez elfogadható? Elvileg 5kw-ot tudni kéne neki, vagy nem?

(#6040) Őstermelő válasza zsolt999 (#6039) üzenetére


Őstermelő
csendes újonc

Meleg volt.Nálam ma a csúcs 19.3 Kwh 25.6 Kwp napelemről.Nem is dicsekszik senki,hogy vág az inverter.

(#6041) GIJoe válasza Őstermelő (#6040) üzenetére


GIJoe
addikt

vág, de ekkorát? Nekem ma 18,96 kWh , 3.5 kwp napelemről...

(#6042) canniball válasza GIJoe (#6041) üzenetére


canniball
nagyúr

Szerintem a kollégák elírták a mértékegységet és kW-ra gondoltak.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#6043) Janusz001


Janusz001
őstag

Datamanagert érdemes frissíteni?
Telepítve: 3.14.1-10
Rendelkezésre áll: 3.16.6-1

(#6044) Geresics válasza Janusz001 (#6043) üzenetére


Geresics
Topikgazda

új SmartMeter konfigot kapott, az időzónán javítottak, és javították a telepítői varázsló problémáit iPad és iPhone esetén.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6045) JKalo


JKalo
tag

Sziasztok, 25.-en végre elindult a rendszerem Sopron környékén :-)

Fronius symo 6,0-3; 16db JA mono 315w panel: 8 DK - 8 DNy 34° árnyékmentes tető.

A termelésem eddig:
07.26 17,8kW
07.27 21,8
07.28 23
07.29 20,6
amely az 5,04kw -nyi panel függvényében, messze elmarad a forumon irt 44kw értéktől :-(

Mi a véleményetek, tapasztalatotok?? Kerlek osszátok meg velem!

Kivitelezés: Eon-Solar: alvállalkozó Liget Solar

[ Szerkesztve ]

(#6046) Janusz001 válasza JKalo (#6045) üzenetére


Janusz001
őstag

Nyáron szerintem ennyi panellal nem fogja a csúcsot elérni, talán ősszel/tavasszal. Nálam 5kw Fronius inverter, 6.67kwp panel, enyhe dk. tájolás, ezzel ebben a melegben nálam lejön nagyon max. 42kwh, áprilisban hidegebb időben pedig közel 46kwh.
Mehetett volna fel még panel bőven, ha anyagiak/hely engedi.

(#6047) Blamazs


Blamazs
senior tag

Sziasztok! Most olvastam egy FB csoportban, hogy EON területen ha valakinél 3 fázis van oda nem engedélyez az eon 1 fázisú invertert. Tényleg igaz ez?

(#6048) JKalo válasza Janusz001 (#6046) üzenetére


JKalo
tag

Kivarom az 1 éves elszámolást, ha kell szükség szerint bővíteni fogom a fogyasztásomnak megfelelően, pluszban nem éri meg nekem termelni, meg a pályázat sem engedte volna meg (elvileg).

(#6049) Geresics válasza Blamazs (#6047) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nem.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#6050) Janusz001 válasza JKalo (#6045) üzenetére


Janusz001
őstag

Ha jól látom 2 sztring van, 8 panel sztringenként egy 1000V -os inverternek szerintem közel sem ideális.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.