Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4001) biker válasza LittleBoss67 (#3982) üzenetére


biker
nagyúr

22db 300-as panel van 4kw inverteren és 6470kwh volt (osztott tájolás)
A te szetted röhögve kell ezt hozza. A 2,7m kicsit erősnek tűnik

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#4002) LittleBoss67 válasza biker (#4001) üzenetére


LittleBoss67
aktív tag

Most akkor mi a jó megoldás?
Szeretnék képben lenni, hogy a kb. 7 kwp-s rendszerhez mi az ami szükséges a problémamentes megvalósításhoz.
Amit nem írtam eddig, hogy olyan kivitelezőt keresek, aki a banki ügyintézést is bevállalja. Elég sokan hirdetnek így.
Még legalább 3 ajánlatot várok.
Ha esetleg van konkrét ajánlat, jöhet pü. bárkitől.

[ Szerkesztve ]

(#4003) #32577792 válasza LittleBoss67 (#4002) üzenetére


#32577792
törölt tag

50km-es körzetedben nézz szét elsősorban.
[link]
Itt tudsz csoportos ajánlatkérést indítani. Sokan fognak válaszolni, azok után érdemes szűkíteni és pontosítani a kört.

(#4004) stickermajom válasza LittleBoss67 (#4002) üzenetére


stickermajom
addikt

Összefoglaló, geresics videói, hozzászólások itt helyben 2018 után. Utána annyira képben leszel a dolgokkal, hogy szinte solaros céget is alapíthatsz. ;]
Ha nem sürgős, akkor ne 3 ajánlatot várj meg, hanem vagy 20-at. Nekem mondjuk az elsők között jelentkezett a későbbi győztes cég, de kellett a többi is, hogy el tudjam helyezni.

(#4005) biker válasza LittleBoss67 (#4002) üzenetére


biker
nagyúr

nekem 2018 novemberében ment fel 6kWp 20x300Wp CanadianSolar félcellás poly, meg egy 4kW fronius inverter, két tető, K-Ny 10-10 tábla, ez volt kicsivel 1,8m alatt
2019 aug végén került fel +2db CS3k-300p
ezzel a plusz kiszállással is 2m alatt megállt ez a rendszer.

2,7m nekem ez alapján soknak tűnik. a bankos téma miatt rendesen tesznek rá, de ennyit nem kellene.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#4006) axioma válasza LittleBoss67 (#4002) üzenetére


axioma
veterán

Lehetseges opciokent bedobnam, hogy arp.1-5 construma (ha nem szol kozbe a jarvanyugy), ott lehet sok kivitelezovel beszelni egyszerre. Es osszessegeben egy csomo praktikus info osszeall, amit egyebkent nehez tudni, hogy egyaltalan keresni kell... (persze a topik is elsorangu informacioforras, de a tobb nem baj). Szakmai belepot regisztracio fejeben lehet ingyen szerezni a munkanapokra.
Azt ritkan lehet elhinni, ha valamire azt mondjak, hogy Construma akcio, altalaban az a normal ara is, csak ugy jobban hangzik.

(#4007) joghurt válasza stickermajom (#4004) üzenetére


joghurt
addikt

Hááát, elég nehéz a beérkező ajánlatok közül kiválasztani a nyertest. Kb. almát körtével.
Ha laikus (és miért ne lenne az), mit kezdjen azzal, hogy X, Y, vagy Z gyártmányú panel?

De egy tök sík, beárnyékolatlan tető esetén még én sem tudom elhessegetni a SolarEdge-es ajánlatokat. Jönnek az indoklások, hogy az évek előrehaladtával nem egyformán öregszenek a panelek, és akkor majd 5%-kal nagyobb lesz a SE hozama, mint más inverterrel (pl. Fronius). Meg ezt bővíthetem majd más típusú panelekkel is.

Az MNNSZ árajánlat-kérője nekem túl általános volt; számomra lényeges információkat nem lehet csatolni.

@biker: Ha bruttó, akkor a 300 Ft/kWp nagyon durván jó ár (különben sem rossz). Kérdezhetek?

A tej élet, erő, egészség.

(#4008) Parci válasza biker (#4005) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

mindez szereléssel, dokumentációval, mindenestül? csak mert inkább bennfentes árnak hangzik ez...

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#4009) stickermajom válasza joghurt (#4007) üzenetére


stickermajom
addikt

Ezért kell itt elolvasni mindent IS és akkor lesz egy minimális elképzelése az embernek az irányról. :P

Én pl kifejezetten kértem az optimalizált rendszert, de a 70% nem arról adott.

(#4010) canniball válasza biker (#4005) üzenetére


canniball
nagyúr

Szintén 2018-ban csináltattam, MFB-s pályázattal (pályázatírási díj, energetikai tanúsítvány, földhivatali igazolás stb. drágította némileg) 5,5kW (20x275) Sharp poly napelem, SMA Sunnyboy 5 inverter és minőséginek* mondott kiegészítők ~2.3M-ért kerültek felszerelésre.

* geresics mester szerint itt lehetett volna egy keveset spórolni a dolgon, de a kivitelező ragaszkodott a minőséghez, nekem meg a havi törlesztőben ez elenyésző összeg.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#4011) biker válasza Parci (#4008) üzenetére


biker
nagyúr

igen. Én csak az AC oldali szerelést csináltam (kb 100e spórolás) mivel össze lett kötve az elektromos autó töltővel is, meg a lakásban nem akartam hogy szereljenek.
akkoriban 1,9-2,4m közt kaptam árakat, és lett ez a kivitelezés. ha az AC-t is szerelik akkor ugye lett volna 1,8mFt a 6kWp
a bővítés 130e volt, most kerestem ki. 2 panel, tartószerkezet, felrakás.
akkor is 2m alatt van 6,6kWp a 4kW inverterrel.
Ez mondjuk csak kétfelé tájolásnál mehet, amúgy 5kW inverter kellene ami +100e kb Froniusnál.
Ők adtak be mindent. fix kp-s ár, nem hitel.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#4012) Geresics válasza canniball (#4010) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ezzel most azt mondod, hogy én nem adok a minőségre? :Y :DDD

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#4013) biker válasza joghurt (#4007) üzenetére


biker
nagyúr

nyugodtan kérdezz. amúgy alig két nap volt. második nap délre jöttek mert esett.
amúgy ha nem ők lettek volna a legolcsóbbak, akkor is őket választom, mert értelmesen elbeszélgettünk, néhány mondat és körbenézés után megállapítottuk, hogy ők értenek hozzá, én is értek hozzá, csak nem mászok tetőre, senki nem akarta a másikat hülyére venni, és megállapodtunk.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#4014) canniball válasza Geresics (#4012) üzenetére


canniball
nagyúr

Mea maxima culpa, rosszul fogalmaztam. :R Így akartam írni: míg a tanácsod alapján elég lett volna az űberf@sza minőség, addig a kivitelező ragaszkodott az extraűberf@sza minőséghez. Remélem így már helyes a megfogalmazás! :D

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#4015) Parci válasza biker (#4011) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

gyakorlatilag 300e ft/kwp. nem is hallottam még ilyen jó árról sima lakossági rendszernél.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#4016) b. válasza Parci (#4015) üzenetére


b.
félisten

nekem a legjobb ajánlat eddig a 8,5 kW rendszerre 3,4 millió volt ősszel az is 400 ezer körül van.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#4017) Parci válasza b. (#4016) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

akkora rendszernél már benézhetne azért 400 ezer alá határozottan, na de 300e az eléggé alatta van. kisebb rendszernél.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#4018) b. válasza Parci (#4017) üzenetére


b.
félisten

Igen igazad van. Úgy voltam vele, hogy 20 évre számolok vele és nem feltétlenül a legolcsóbbat választottam, hanem inkább a céget néztem ki csinálja és így döntöttem. a Vége 3,6 milla lett.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#4019) biker válasza Parci (#4015) üzenetére


biker
nagyúr

Előkerestem a számokat, 1.680e volt, ami mellé én raktam fel az AC oldali dobozt, túlfesz-túláram védelmet, és álltam le az inverterhez, meg a földelőszondához, mert fallal színben közeli csatorna kellett, meg kaedra doboz, megy ilyenek, legyen +100e Ft anyaggal a saját munkám ára? kb amúgy 80-at spóroltunk, tűzvédelmi kapcsoló nem kell, mert összesen nem volt 5m a napelemekig, az inverter a keleti homlokzaton van, egy északi fal takarásában.

Ez lett megbontva magánszemély és céges oldalra, de ez már a végösszeg bontása :)
Annyi, hogy az anyagon kívül a munka katás vállalkozóként jött alanyi mentesen, a többi meg áfásan kft-ből. 67500Ft spórolás nekik, mert én pont a "villanyszerelés" részét számoltam el. A cég székhelye a lakás, a napelem saját, a kivitelezés céges, a villanyszerelés meg közös. Így nem kellett papírmunkázni, hogy céges tulajdon fixen telepítve magántulajdonra, bérleti szerződés, akármi.

Most már full kft-ben nyomják, lehet hogy drágább is, én még biztos a piacszerzési stádiumba estem bele :)
Villamos mérnök aki a vezető szerelő, nem lakatosból lett napelem szerelő okj-s, ez is sokat számított a kiválasztásban.

[ Szerkesztve ]

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#4020) Őstermelő válasza biker (#4019) üzenetére


Őstermelő
csendes újonc

Akinek van készsége-képessége megcsinálni a munka egy részét-és a kivitelező is bele egyezik az tegye is meg. Igaz az össz telepítések pár ezreléke lehet így érintett.
Mi is felraktuk a paneleket és spóroltam panelkenként X összeget.

(#4021) biker válasza Őstermelő (#4020) üzenetére


biker
nagyúr

Azért írtam, hogy mennyit adjatok hozzá, bár akkor sem lépjük túl a 300e/kWp árat.
Nem akartam meglátni valami tracon vagy xbs kismegszakítót, meg FI relét sem, meg azon vitatkozni, jól kötötték-e be.
Terheléselosztó van, ami kimegy a villanyautó töltőig, + az inverter is be van kötve a körbe, + a lakásban ne szereljenek, stb.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#4022) Vico


Vico
tag

Az kétirányú okos elműs villanyóra online valahogy elérhető, vagy az, ahova feltölti az adatokat? Vagy az nem publikus, csak a szolgáltató látja?

Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Asztapasztavakarimaszka

(#4023) Zlcsi válasza Vico (#4022) üzenetére


Zlcsi
senior tag

nem hiszem hogy hozzá férhető lenne

(#4024) kukif


kukif
csendes tag

Sziasztok,

SE rendszer eseten meg van határozva egy min. optimalizáló darabszám (string hossz), pl.:
- 1F inverter eseten 8 vagy 6 db
- 3F inverter eseten 16 vagy 14 db

a vagy-vagy az optimalizáló típusától függ

forrás: https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-p-series-add-on-power-optimizer-datasheet.pdf

A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben ha csak 1 panel kap napot, akkor mar indul az inverter és termel, vagy csak akkor ha a min. panelt elérjük?

(#4025) agyarka válasza kukif (#4024) üzenetére


agyarka
aktív tag

Az termelése akkor indul, ha az optimalizálók ki tudják adni a szükséges stringfeszültséget. Az paneleknek minimálisan fényt kell kapni az üresjárati feszültséghez, amiből lesz az optimalizálók maximális kimeneti feszültsége. Ezzel osztva az inverter névleges stringfeszültségével megkapod a minimum panelszámot. Amint látod van ráhagyás

(#4026) Janusz001


Janusz001
őstag

Fronius inverteren a sima 50Hz -es beállítás az szabványos Mo. -n? Csak azért kérdem, mert a tavalyi telepítésnél a szerelő így állította be nekem és a maximális kimenőm 5500W volt 5kw -os primon, gondom nem volt vele. Bő 1 hónapja azonban átállítottam Mo. -i profilra és azóta a maximum 5100W. A különbség éves viszonylatban azért elég számottevő lenne. A különbséget viszont nem értem miből adódhat. Az adatokat az inverter menüjéből olvastam ki, gondolom pontosak.

(#4027) .St.


.St.
tag

És már nálam is csordogál a free energia. Reggel végre lecserélték az órát. A kérdésem annyi lenne, hogy az éves elszámolás dátumát honnan tudom meg? Amit az e-on -osok itthagytak kis papírkát, azon látok egy ilyen dátumot:
Leolvasás kezdete 20201113
Ez lenne az? Mert ha igen akkor bőszen kell majd használni az áramot, mert ugye téli időszak most nem lesz benne. Sok lenne a túltermelés.

-= St forever =-

(#4028) Janusz001 válasza .St. (#4027) üzenetére


Janusz001
őstag

Szerintem kérdezd meg az üf. -et, az a biztos, engem átraktak dec.31. -re az eddigi májusi leolvasásról.

(#4029) biker válasza .St. (#4027) üzenetére


biker
nagyúr

Általában nem változik a leolvasás ideje

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#4030) Geresics válasza kukif (#4024) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Igen, akkor is indul, ha csak 1 napelem kap napot, ugyanis már a hajnali pislákoló fény gerjeszt elég üresjárati feszültséget. Amelyik napelemed kap elég napot, ott megindul a termelés, azaz lesz áramerősség, a többinél meg majd akkor, ha oda is odaér a nap.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#4031) .St.


.St.
tag

Kedves hozzáértők, segítsetek már megfejteni. Most akkor mennyit termelt eddig a rendszer?
Nem igazodok ki a teljes eddigi termelésen. 13.09kWh vagy 0.42kW? vagy egyéb?

[ Szerkesztve ]

-= St forever =-

(#4032) b.


b.
félisten

Olyan kérdésem lenne, hogy arra szerintetek van / nincs hivatalosan elfogadott megoldás, amivel mondjuk egy szünetmentes tápegységet aksival áramszünet idején valahogy tölteni tudok a napelemekkel?

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#4033) lasse001 válasza .St. (#4031) üzenetére


lasse001
senior tag

A 13.09kWh a felszerelés óta termelt. a mai 423Wh. Bár ha ha a felső és az alsó kép egy időben készült valami nem ok.

(#4034) .St. válasza lasse001 (#4033) üzenetére


.St.
tag

Ma lett beüzemelve, ezért nem vágom melyik mi.

-= St forever =-

(#4035) Zlcsi válasza b. (#4032) üzenetére


Zlcsi
senior tag

van persze, átkapcsolásos rendszernek hívják,
drága dolog, és nem igazán éri meg

(#4036) .St.


.St.
tag

Na a mostani kijelzés Total: 17,68kWh ami inkább mert hogy a villanyórán 15kWh a visszatáplálásom.
Akinek SunnyBoy van tudna mondani rá valamit mi az a másik szám?

-= St forever =-

(#4037) b. válasza Zlcsi (#4035) üzenetére


b.
félisten

erről esetleg találok valamit bővebben? ez az amiről beszélünk? [link] mennyire drága dolog amúgy?

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#4038) Zlcsi válasza b. (#4037) üzenetére


Zlcsi
senior tag

ez 230v-on 12A-t tud kezelni
nem ettől lesz drága,
maga a rendszer kiépítése, hogy a rendszer jól működjön szaktudást igényel, és nem sokan csinálnak ilyet, tehát drága.
Akkumulátor telep? Mennyi időt tudjon áthidalni milyen áram felvétel mellett?

(#4039) b. válasza Zlcsi (#4038) üzenetére


b.
félisten

ah nem csak a gázkazánhoz kellene a keringetők miatt. , vettem múlt héten egy szinuszos szünetmentes egységet, autóaksival megy és egyben tölti is azokat amikor van hálózati áram, , de max 3 órát bír.
most teszek mellé még egy akksit úgy kb meglesz a 6 óra. tavaly télen 2 x is elment jó időre ( egyszer kb 10 órára és egyszer valamivel kevesebbre, az egyik egy baleset miatt, sok kamion jár az utcában, kivittek egy oszlopot, másodszorra meg villámcsapás volt. ) nem volt se meleg víz se fűtés ez miatt. Arra gondoltam tök jó lenne ha esetleg valami oknál fogva nem lenne áram hosszabb időre, hogy ezt a két 12 V aksit napközben fel tudnám tölteni a napelemekről.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#4040) Zlcsi válasza b. (#4039) üzenetére


Zlcsi
senior tag

én a helyedben nem költenék erre több pénzt, megoldottad ne bonyolítsd tovább :)

(#4041) canniball válasza .St. (#4036) üzenetére


canniball
nagyúr

Melyik másik számra gondolsz? Ahogy a kolléga is írta a "today" (k)Wh az a mai termelés, a "total" kWh az az összes, a "current" W pedig az épp aktuális.

[ Szerkesztve ]

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#4042) b. válasza Zlcsi (#4040) üzenetére


b.
félisten

nem a pénz volt a kérdésem lényege, hanem hogy meg lehet e oldani hogy napelemről tudjak hosszabb áramszünet idején tölteni 2 darab 12 Voltos aksit. :R

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#4043) lasse001 válasza .St. (#4036) üzenetére


lasse001
senior tag

Nekem SUNNY TRIPOWER 5.0 van.
Ez volt a mai nap. Hátha letudsz szűrni belőle. Január 20 óta működik.

(#4044) jbnd-007


jbnd-007
tag

Kaptam egy szerződést az NKM-től a visszatáplálásra, a levélben van egy mondat:

"Az év közbeni részszámlákra vonatkozóan az ad-vesz mérőre 1958 kWh/év érték került beállításra"
És a szerződésben is:

"Profil elszámolás esetén a mértékadó éves fogyasztás (MÉF): 1958 kWh"

Ez így nyilván nem jó, ki akarják számlázni a teljes eddigi fogyasztásunkat, mintha nem is lenne napelem.

Aláírhatom azért a szerződést? Lehet ezt utána módosítani? Vagy kérjek inkább újat, az a biztos?

(#4045) .St. válasza lasse001 (#4043) üzenetére


.St.
tag

Igen, le tudok, hogy nekem a napi fogysztást nem jól méri :( Nem tudom ez az inverter hibája vagy a weblapé? Mit tudok tenni ez ügyben?

-= St forever =-

(#4046) lasse001 válasza .St. (#4045) üzenetére


lasse001
senior tag

Csatlakozz rá az inverterre direktben. Ird be böngészőbe az ip címét direktben.

(#4047) .St. válasza lasse001 (#4046) üzenetére


.St.
tag

Nekem arra nem történik semmi, Webhely nem elérhető. Bár hozzá kell tennem, hogy wifi -n van csatlakozva és meglehetősen sürün leesik. De ettől még gondolom mennie kellene.

-= St forever =-

(#4048) Geresics válasza .St. (#4047) üzenetére


Geresics
Topikgazda

a wifin csatlakozol inverterre, célszerű kilőni a mobilnetet, mert előfordul, hogy a weben akar a böngésző boldogulni a WAN helyett

Szerk.:
jah, és nem minden gyártó működik rendesen minden böngészővel, tehát ha elakadás van, érdemes pl. Chrome helyett Firefoxot próbálni, stb-stb

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#4049) kukif válasza Geresics (#4030) üzenetére


kukif
csendes tag

Koszi, kaptam most egy ajanlatot hol bar 5k 3f inverter van de p370-es optimalizaloval pedig csak 14 350w panel van melle, a fenti doksi szerint p404 vagy p505 kellene, ha nincs meg a 16 darab panel.

Neked mi errol a velemenyed?

(#4050) Geresics válasza kukif (#4049) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Igen, az adatlap elég egyértelműen tartalmazza, hogy P370-ből minimum 16db kell a 3f SE inverterekhez. Én vagy 1f invertert választanék, vagy feltennék még minimum 2 napelemet - már ha a hely engedi. Ha a fogyasztásod ezt nem igényli, akkor bizony érdemes lehet kisebb teljesítményű napelemeket nézni (14x350=4900Wp, 16x300=4800Wp, 17x285=4845Wp). Így ugyan több optimalizáló kell, ami drágít, azonban az alacsonyabb egységteljesítményű napelemek jellemzően olcsóbban beszerezhetőek, tehát adott esetben ki lehet hozni ugyan annyiból, igaz, több tartószerkezet is kell... Szóval itt sok dolognak kell stimmelnie...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.