Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15251) tothbe válasza akela91 (#15247) üzenetére


tothbe
addikt

Ez szimplán egy baromság. Ezzel a kivitelezővel inkább ne csináltass semmit.
van olyan, hogy minimum string feszültség. Az számít egyedül ahhoz, hogy elinduljon az inverter. Ha az megvan akkor működik.
Ez az említett inverter esetén 200V DC fesz. Az említett panel 42,5V-os üresjárati feszültségével ez 5 panelt jelent.
[link] [link]

By(e) Tothbe

(#15252) HunChris válasza n@p@lm (#15245) üzenetére


HunChris
senior tag

2 év a gyártástól.
"The warranty extension is available with a one-time payment fee and must be purchased within 24 months of inverter shipment from SolarEdge."
[link]

(#15253) akela91 válasza tothbe (#15251) üzenetére


akela91
addikt

Szia. Köszönöm a választ, éreztem én, hogy sántít a dolog.

Akkor elképzelésem jó volt ezek szerint, és akivel csináltatni fogom (mostmár végleg eldőlt) ők nem is mondtak blődséget ezügyben.

Amúgy ezt az ajánlatot tervezem elfogadni, mit gondoltok, korrekt? Még jön le belőle párszázezer, mert 5%-os áfával megoldjuk generálkivitelezővel.

[ Szerkesztve ]

(#15254) tothbe válasza akela91 (#15253) üzenetére


tothbe
addikt

Nem a legolcsóbb de az néha nem is baj ha jó a cég cserébe. Ráadásul nem is olyan drága, hogy dobd ezért. Sztm jó lehet.

By(e) Tothbe

(#15255) n@p@lm


n@p@lm
őstag

tothbe,
HunChris
Köszönöm!

(#15256) bekesizl válasza akela91 (#15247) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Én bizonyos mértékben mégis adnék igazat a problémát felvető cégnek.
Ezen a linken elérhető a Fronius kalkulátora: [link]
Beadva neki az invertert és a panelek típusát nem nagyon ad olyan megoldást, ahol egy sztringen elfogad 26 panelt.
Ha reálisan nézed, később ugyanilyen panelt (ugyanilyen karakterisztikájút) nem fogsz tudni beszerezni.
A kalkulátor nem tud kétféle panellel számolni, de próbálj meg a panelek számával és a hatásfok határokkal (inverter ratio) játszva valami értelmes eloszlást találni.

A későbbi bővíthetőség szempontjából mindenképpen célszerűbb a Solaredge rendszer.
Ott az optimalizálók miatt sokkal nyitottabb, mivel bővíthetsz.

Én is Froniust akartam eredetileg, de ahol végül megrendeltem, ha a Fronius garanciáját kibővítettem volna 10 évre, már kb. Solaredge árban volt.

(#15257) tbc2 válasza akela91 (#15247) üzenetére


tbc2
tag

Létezik ilyen korlát, de szerintem lényegesen alacsonyabban van. A korlát az ún. MPPT-zés alsó feszültségkorlátja. Töltsd le az invertered adatlapját, nézd meg az MPPT tartományt (megnéztem, 200-800V a te inverterednél). Számold ki, hogy a napelemeid hány voltot adnak ki magukból a legnagyobb forróságban (ekkor a legalacsonyabb a feszültségük), és ha ez az MPPT-tartományon belül van (és nyilván 200V fölött lesz ennyi panelnél), akkor szerintem nincs akadálya, hogy névleges teljesítmény 80%-a alatt használd. Azt azért látni kell, hogy veszítesz 1-3%-ot, ha alacsony a string feszültsége, de több is veszett Mohácsnál :)

(#15258) tbc2 válasza akela91 (#15253) üzenetére


tbc2
tag

HA szeretnéd otthonfelújítási támogatásból finanszírozni, akkor az 5%-os ÁFA nem fog működni, oda vagy 27%, vagy 0% jó csak.

(#15259) akela91 válasza tbc2 (#15258) üzenetére


akela91
addikt

Köszi a válaszokat.

Nem támogatásból telepítem, hanem az éppen épülő házamra, amit generálkivitelező meg tud fordított áfázni 5%-os kulccsal.

Szerintetek 3-5 éven belül nem lesz kapható a G9 panel QCelltől? Kb most jött ki, a G6-osokat is árulják még bőven.

(#15260) SHawk válasza bekesizl (#15256) üzenetére


SHawk
csendes tag

Ha jobban megnézed, akkor a kalkulátor szerint is jó ha PV1: 2x13, PV2: 14 panellel van szerelve. Nem mellékesen a második stringre így más panel is kerülhet, ha vmi oknál fogva akkor nem lesz kapható a G9.

(#15261) kiliti válasza Zolee897 (#15229) üzenetére


kiliti
csendes tag

Nekem amikor az órát cserélték, zsebemben volt a P1 porthoz való RJ12-vel szerelt 6 eres vezeték. Mondta az ELMŰs alkalmazott (nem vállalkozó volt), hogy na, most dugjam bele. És szépen elvezette a dobozban a kismegszakító ablakhoz.
Azt is felvetette, hogy vezessük ki a házból, hiszen a doboz aljának fala pont erre való, azért vannak rajta a kikönnyítések, hogy tömszelencével átvihető a vezeték. De mondram, jó lesz bent, úgyis wifis lesz (Wemos D1 mini).
Aztán a munka végeztével lefotózta az egészet, tehát a beépült vezetékkel van átvéve az egész, fotókkal. :)
Egyébként az inverteren nem nézett meg semmit (azt mondta, a típust, teljesítményt kellene). Bár 6 méterről látta. Mire végzett, látta hogy már termelt 3 kWh-t, így rendben is volt.

(#15262) kardkovacsi válasza akela91 (#15259) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

"Szerintetek 3-5 éven belül nem lesz kapható a G9 panel QCelltől? Kb most jött ki, a G6-osokat is árulják még bőven." - ha nem is lesz azért megoldható. Jelenleg csinálsz 2x13 darabos sztringet. amikor bővíteni akarsz akkor két opció lesz. Ha van ilyen panel akkor no problem.
Ha nincs akkor fogod átraksz annyi panelt amennyit még tudsz egy darab sztringre majd veszel a másik sztringre új napelemket plusz azt a 3-4 darab megmaradt panel alá meg aládugsz egy-egy TIGOt. Arra kell figyelni egyedül, hogy az új panelok árama nagyobb legyen mint a mostaniaké, különben az újakat kéne végig tigózni ami drágább.

(#15263) kardkovacsi válasza n@p@lm (#15245) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ezt Rígel pontosan tudja de valami 2 évet emlegetett.

(#15264) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Gondolkodtam ezen az inverter garancia kérdésen, hogy megéri-e a 25 évet. Vajon 10-15 év múlva amikor először lefekszik az inverter vajon nem akarunk majd újabbat felszerelni? Nyilván a szaldó bukó, bár nem biztos. Kérdés, mennyit változik a technológia 15 év alatt. Esetleg jobban elterjednek a hibrid inverterek és olcsóak lesznek az akkus megoldások. Vagy akármi más. Ha így a ház körüli dolgokat nézem akkor már 5-6 év alatt is durva technológiai elavulások vannak de pl. a haver 15 éves háza már totál elavultnak számít pedig akkoriban egy jó közepes volt (gyenge szigetelés, turbó kazán, elektromos hálózat stb.).

(#15265) Chal válasza kardkovacsi (#15264) üzenetére


Chal
addikt

Szaldós dolog már biztos, rendeletben van, hogy csak a teljesítmény számít (bővítés esetén, szóval csak nagyobb nem lehet), a típus nem számít. Persze a moratóriumról semmit nem tudni még, szóval lehet az idő miatt bukó, de ez az invertertől független, és mindenkire érvényes lesz. Amúgy szerintem nem éri meg, pont azért amiket írtál.

[ Szerkesztve ]

(#15266) Zolee897 válasza kiliti (#15261) üzenetére


Zolee897
tag

Mi az e Wemos D1 mini pontosan?

Kerestem a weben és ilyenek jöttek ki. Ezekre még kell valahogy P1 csatlakozót szerelni?

https://www.wireless-bolt.hu/46522-alappanel/666550-wemos-d1-mini-v3-0-3-0-esp8266-iot-dev-board-
https://azsiacenter.com/elektronika/esp8266-esp-12-esp12-wemos-d1-mini-wifi-panel-22255.html
https://www.hestore.hu/prod_10037901.html

Illetve akkor ennek gondolom, nem kell semmi külső táp, hanem a P1 porton kapja a tápellátást?

(#15267) bodom87


bodom87
tag

Sziasztok! Máshol is hivatkozik a kivitelező Huawei inverterhiányra? (SolarHero) :(((

(#15268) bb71 válasza bodom87 (#15267) üzenetére


bb71
őstag

nekünk tegnap előtt szerelte fel a villanyszerelő... most meg a napelemek jönnek az M0-án valahol...

(#15269) cdl válasza bodom87 (#15267) üzenetére


cdl
senior tag

Másnál is hivatkoztak már rá. Meg sok minden másra is. Vagy igaz, vagy nem.

bb71. Külön szerelik fel a részegységeket?
Vagy ezt Te vetted?

(#15270) senki68 válasza bodom87 (#15267) üzenetére


senki68
senior tag

Nem. Nálam csak SE inverter hiányra hivatkoznak :)

Beszéltem a napokban elég sok telepítővel, sajnos most inverter hiány van. Panel van, tele vele az ország.

Nekem már talált az egyik cég invertert csak optimalizáló nincs elég.

De ha minden igaz kedden indult a kamion Rotterdamból, holnap ha minden jól megy meg is érkezik, és letették a nagyesküt, hogy jövő héten felszerelik.

(#15271) Andras6800 válasza n@p@lm (#15245) üzenetére


Andras6800
senior tag

Elvileg van olcsóbb megoldás is.

Itt a csóka 70 $ + postaköltségről beszél.

https://www.youtube.com/watch?v=VZF27oRlzAU

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#15272) bb71 válasza cdl (#15269) üzenetére


bb71
őstag

Nem én vettem, csak oltási reakció miatt kiestek a telepítő csapatból emberek, ezért nem tudtak jönni az első megbeszélt időben!

(#15273) bb71


bb71
őstag

már most látom, hogy műszakilag nem lesz optimális, ugyanis alig emelik meg a cserép síkja fölé a paneleket... ti itt azt írtátok, vagy a Polgár videóban láttam, hogy annál jobban tudna szellőzni, minél nagyobb a légrés a cserép és a napelem között... :W

(#15274) tuzpenge válasza bb71 (#15273) üzenetére


tuzpenge
őstag

Mit jelent az "alig emelik meg a cserép síkja fölé a paneleket"?
Konkrétan mennyire, cm-ben? Azért nem kell 20-30 cm-es hézag, mert akkor meg a turbulencia lenne nagy vagy lekapná a szél a tetővel együtt. ;) A polgáréknál tényleg szar volt, de ott szinte konkrétan a tetőre volt szerelve.....

[ Szerkesztve ]

ˣ

(#15275) karmaresz


karmaresz
senior tag

Sziasztok!

Nem jártam itt pár hete, de a háttérben zajlottak a folyamatok. Megjött végre az első körös engedély az ELMÜ-től.
Jövő héten pénteken jönne telepíteni a cég, de tegnap beszéltem a kapcsolattartóval és van egy megoldandó feladat, amiben a segítségeteket, véleményeteket kérném:

A rendszerem fő elemei az alábbiak lesznek:
- 16 db Trina Solar Vertex S 400-as napelem
- Solar Edge 12.5K inverter a későbbi bővíthetőség miatt

viszont az eredetileg tervezett P505-ös optimalizálókat nem tudják adni, mert nincs jelenleg elég az országban.
Felajánlották, hogy helyette, saját költségükön P800p optimalizálókat adnak, minden napelem mellé egyet és le lesz "dugózva" a másik ág.

Elméletileg annyi a hátránya, hogy a későbbi bővítésnél kötött leszek ehhez az optimalizáló típushoz.

Jó lesz ez nekem? Van bármi más, amit mérlegelnem kellene ennek kapcsán?

Előre is köszönök minden hasznos választ! :R

[ Szerkesztve ]

Once, I thought I was wrong but I was mistaken

(#15276) Dimine


Dimine
újonc

Sziasztok!

Egy tanácsra lenne szükségem a megnyugtatásomra.
04.23-án felszerelték 7 db napelemet SE inverterrel.

A lényeg, hogy 1 fázisom van, és 3300W-os teljesítménnyel.

Viszont a kivitelezővel nehéz a kommunikáció, csak annyit mondtak le van jelentve az ELMŰ felé a munka, de nem tudom lehet-e ebből problémám, mert ha jól tudom az 1 fázisú rendszer telepítési határideje lejárt ekkora teljesítményhez.

A lejelentéstől számítjuk a határidőt, vagy addig amíg az ELMŰ kiérkezik, lecseréli az órát és aktiválja a napelem rendszert.

Előre is köszönöm a válaszokat.

(#15277) bb71 válasza tuzpenge (#15274) üzenetére


bb71
őstag

persze, hogy nem 20-30cm-re gondoltam...

mienk:

szomszéd:

(#15278) Andras6800 válasza Dimine (#15276) üzenetére


Andras6800
senior tag

Szia,

Ha MGT megvan akkor oké. Máj. 1-től elvileg MGT-t nem adnak ki egy fázisra 2,5 kW felett.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#15279) tuzpenge válasza bb71 (#15277) üzenetére


tuzpenge
őstag

Szerintem várd meg még legalább 1 panel felkerül és utána nézd meg! Így azért elég csalóka hogy még csak a sín van fenn. Elég rossz minőségű a szomszéd fénykép, de innen úgy látszik mintha ott túlzóan nagy lenne a távolság a cserép és a panelok között. Szerintem az már "túl" van emelve, de mondom nagyon rossz a minőség és nem is jó szögből van fotózva se.

ˣ

(#15280) bb71 válasza tuzpenge (#15279) üzenetére


bb71
őstag

Köszi, sajnos hirtelen szúnyoghálón keresztül tudtam csak fotózni.

(#15281) tothbe válasza karmaresz (#15275) üzenetére


tothbe
addikt

akkor a hátrányok:
- Ez egy dual opti, azaz két panelt tud ellátni. Mivel állítólag nálad az egyik felét nem használják (lezárják), így nem lesz az a hátrányod hogy nem tudod panel szinten látni a termelést és az esetleges hibákat, csak két panelenként, hiszen nálad továbbra is 1 panel per opti lesz.
- amikor bővitesz, kötve vagy, hogy csak P850/P950/P800p/P1100 modulokat tehetsz mellé arra a stringre, tehát vagy csinálnod kell másik stringet, és akkor kell rá legalább annyi panel, hogy meglegyen a minimum, vagy ilyen optikat veszel. De ezek, mivel Dual-osak, ezért jóval drágábbak is, mint egy sima. Persze ha tényleg kettőt tennél rájuk, akkor olcsóbb lenne, de akkor mégis megjelenik az előző pontban emliített hátrány.

És az előnyök:
- Lesz napelemed még mostanság
- Alapvetően semmi problémát nem fogsz látni, mert a 800-as opti röhögve szolgálja ki a 400-as paneleid termelését.

Kb ennyi.

By(e) Tothbe

(#15282) karmaresz válasza tothbe (#15281) üzenetére


karmaresz
senior tag

Nagyon szépen köszönöm! :)
Abban maradtunk, hogy lezárják és így akkor napelemenként megy a szabályozás. Ők azt mondták, hogy ezt a fajtát alap esetben csak nagyobb, 16 kW feletti rendszerekhez szokták telepíteni, de jelen esetben, ebben a felállásban akkor nem lesz gond nálam sem.

Számomra ez így elfogadható kompromisszum cserébe azért, hogy a közeljövőben lesz végre napelemem. :)

Once, I thought I was wrong but I was mistaken

(#15283) kiliti válasza bb71 (#15280) üzenetére


kiliti
csendes tag

Szerintem jó lesz az a magasság. A panelok a sinek tetejére mennek, és panel perem aljától a cellák még magasabban lesznek. nekem kb. 10 cm van a tető és a panel aljak között.
De gondolom közben már felkerültek :)

(#15284) bb71 válasza kiliti (#15283) üzenetére


bb71
őstag

Még nem... kábelezés van meg a sínekkel, még csak most kezdenek paneleket felvínni...

(#15285) kiliti válasza Zolee897 (#15266) üzenetére


kiliti
csendes tag

A Wemos D1 mini az egy ESP8266 változat.
Én itt vettem: [link], még nem ért ide. A nagyobbat. ~750 Ft.
Itt leírja Chal, hogyan rakta össze: [hsz13333]
Igen, azt írja Chal, neki nem kellett külön táp (sőt kondi sem), megy a villanyóráról.
A P1 csatlakozó az a villanyórán van. Kell egy 6 eres vezeték, villanyóra felőli végén egy RJ12 6/6 csatlakozóval, másik végére megy egy kis áramkör, arra a Wemos D1. Arra megy egy kis program, ami a szerveredre elküldi az adatokat...

[ Szerkesztve ]

(#15286) Zolee897 válasza kiliti (#15285) üzenetére


Zolee897
tag

Kösz a választ!

Akkor azt jól értem, hogy ha nincs is még ilyen eszközöm de szándékozom venni és ha nem ér ide, mire felszerelik az órát, akkor, próbáljak egy RJ12 6/6 csatlakozót vezetékkel szerezni és rávenni a villanyszerelőt, hogy azt a felszereléskor dugjuk már bele a P1 portba úgy, hogy a másik vége kint maradjon és számomra hozzáférhető legyen és majd ha megveszem az eszközt, akkor legfeljebb rákötöm a kilógó vezetékre, ugye?

Mindez persze csak akkor fontos, ha a P1 port valami miatt ablakkal vagy ilyesmivel védett, bár mondjuk nem tudom, hogy akkor egy kábelt ki tudok-e onnan vezetni...

Ha jól látom, akkor ez a RJ12 6/6 egy sima "régi" telefonkábel

[ Szerkesztve ]

(#15287) rokapet válasza Zolee897 (#15286) üzenetére


rokapet
tag

"Ha jól látom, akkor ez a RJ12 6/6 egy sima "régi" telefonkábel"

Nem, a telefonkábel 4 eres.

(#15288) Dimine válasza Andras6800 (#15278) üzenetére


Dimine
újonc

Szia,

Szuper! Az tuti megvolt akkor.

Köszönöm szépen!

(#15289) kiliti válasza Zolee897 (#15286) üzenetére


kiliti
csendes tag

Igen. Ha az órád nem zárt dobozban van, akkor később is tudsz a P1-be kábelt dugni. Én megvártam a Wemos rendeléssel, hogy be tudok-e kötni az órába.
Kábelből nem találtam 6 eres laposat, de jó bele a 6-os riasztó kábel is. Dugó ez lett: [link]
Hensel szekrényem van, így néz ki benne:

(#15290) axioma válasza karmaresz (#15282) üzenetére


axioma
veterán

Valaki egyszer linkelte a kompatibilitasi tablazatot. Ott a 2 napelemes optik csak legalabb 15-s inverterrel kompatibilisnek volt irva szerintem... szoval kerdes, h lekezeli-e egyaltalan az invertered. Ha igen, akkor jo, ha nem, akkor is az o saruk, mert te mukodo rendszert rendeltel, arra nem hivatkozhatnak h bolintottal a cserere.
[Nalunk meg pont a duplazas olcsositasa miatt lett nagyobb a rendszer az eredeti terveknel, igaz mi ki is hasznaljuk, fogyasztashoz kepest pici lesz az eves kulonbozet, sajna reszben a rossz tajolas / neha arnyek miatt.]

(#15291) tothbe válasza kiliti (#15289) üzenetére


tothbe
addikt

Hehe. Ez kicsit olyan, mint ha Galambos Lajos féle bekötés lenne de végülis nem a kinézet hanem a funkció a lényeg. :D

By(e) Tothbe

(#15292) tothbe válasza axioma (#15290) üzenetére


tothbe
addikt

Én linkeltem már többször is. Nem csak a 15k felettieknek működnek, de valóban azokhoz már csak ilyeneket javasolt tenni. Főleg mert így kétszer annyi panelt lehet egy stringre tenni hiszen nem a panel hanem az opti szám korlátos SE rendszerben. Ergo így akár 100 panelt is fel lehet tolni ami meg már nem kevés. De ez meg már nem annyira HMKE hanem napelem farm amiről most beszéltünk.

By(e) Tothbe

(#15293) Zolee897 válasza kiliti (#15289) üzenetére


Zolee897
tag

Volt krimpelő fogód? Mert én RJ12 6p6c kábelt nem találok a (magyar) neten (várhatóan 1-2 héten belül jönnek órát cserélni most azt várom, szóval sokáig tartó szállítás most nem jöhet szóba).

Illetve találtam de a legkisebb méret az 3 méter volt, azt azért nem raknám ki az ablakba. Persze vehetnék külön csatit meg kábelt, de ahhoz krimpelnem is tudni kellene meg fogóm sincs :-)

A te villanyórád alapján, ha hasonló lesz, akkor a burkolatot utána már nem lehet levenni, szóval a P1-be még akkor kell bedugnom a kábelt, amikor felrakja a villanyos, mert utána soha nem lehet megtenni. Majd odalógatom valahova a kismegszakítókhoz, ahol később hozzáférek, ha megvan a Wemos D1 mini.

[ Szerkesztve ]

(#15294) DUB Inc.


DUB Inc.
aktív tag

Az inverterhez, napelemhez kaptatok garanciapapírt?

(#15295) kardkovacsi válasza DUB Inc. (#15294) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Panelhez adott a Pentele (szerencsére), az inverterhe meg lehet tölteni a Fronius oldaláról. Más már nincs.

(#15296) wik_406 válasza Zolee897 (#15293) üzenetére


wik_406
csendes tag

Nem tudom, van-e nekik keszleten:
https://hqnedis.hu/hu-hu/product/csatlakozas/telekom/kabelek/550694731/telkommunikacios-hosszabbito-kabel-rj12-6p6c-dugasz-rj12-6p6c-dugasz-100-m-kabelkialakitas-lapos-kabel-tipus-rj12-fekete

Wik

(#15297) Zolee897 válasza wik_406 (#15296) üzenetére


Zolee897
tag

ezt láttam, de ez valami nagykereskedő

[ Szerkesztve ]

(#15298) wik_406 válasza Zolee897 (#15297) üzenetére


wik_406
csendes tag

Ehh, elvileg van krimpelo fogom, amivel lehet ilyet is csialni. Hetfon, vagy kedden jarok bent melohelyen, akkor meg tudom nezni. Pesten lenne, ha az jo neked.
Wik

(#15299) bb71


bb71
őstag

Na melyikőtöl volt előttem a belvárosi ELMÜ irodában 19:40 körül?
Mindketten készrejelentést adtunk le...

(#15300) kiliti válasza Zolee897 (#15293) üzenetére


kiliti
csendes tag

Igen, van saját fogóm, ami 4-6-8 széles csatikat nyom. Sajna a 6-osban csak 4 pöcök van :((, így a maradék kettőt lapos csavarhúzóval nyomtam be.
Én is tudok neked nyomni, kerek vezetékkel, még van 2 dugóm. Postázhatom is, vagy ÉK-pest megye. Írj privátot, ha kell.
Igen, ezt óracserekor érdemes megtenni, utána nagyon nehéz, vagy drága egy plombabontás (~50k).

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.