Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57001) Syz válasza VaZso (#56999) üzenetére


Syz
senior tag

Smart meter oldalán jelenleg B+ fehér-narancs, A- narancs és barna a G jelűben. Cseréljem meg az előző kettőt és barna helyett kék?

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#57002) VaZso válasza Syz (#57000) üzenetére


VaZso
senior tag

Az RJ45-öt nem kell bántanod, jól van úgy és szabványos a bekötés.
Az RS485 sodrott érpáron megy, ez a lényeg.

Igen, a barnát cseréld le a kékre a smart mérőnél, ez is lehet gond, ha mégis van ott valami az inverternél, és amúgy sem baj, ha kap referenciát.

...viszont a CAT7 ezek szerint SFTP kábel?
Az árnyékolását be kellene kötni - itt lehet, hogy kisebb-nagyobb hülyeséget mondok, de legyen fix potenciálon az egyik fele bekötve - remélhetőleg az inverter oldalán GND határozott potenciálon van, elvileg ott összekötheted az árnyékolással.

Az Ethernet kábel viszonylag jó az RS485 hálózathoz, lezáró ellenállás az A és B (differenciális) vezetékek közé kerüljön a két végponton. Lehet, hogy az inverternél kapcsolható vagy alapértelmezetten be van kötve/sem, ezt meg kellene nézni.

Nekem nem kommunikál az inverterrel, saját elektronikával kommunikál.

(#57003) Syz válasza VaZso (#57002) üzenetére


Syz
senior tag

Igen, egy Draka márkájú SFTP kábel van elhúzva az invertertől a smart meterig.Holnap ha időben végzek melóban akkor megpróbálom idő előtt megoldani ezt a cserét, másnem a kéket bent hagyom és a másik kettőt is felcserélem próba képpen.Az árnyékolást viszont hova tudnám bekötni az inverter oldalán?Mindkét COM port RJ45 végződésű.

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#57004) VaZso válasza Syz (#57001) üzenetére


VaZso
senior tag

Előkerestem egy még nem beépített mérőt:

Eszerint B-, A+, GND a sorrend.
A fehér-narancs nálad az A, narancs pedig a B (ha jók a jelölések).

A fényképeden fehér-narancs, narancs a sorrend, vagyis A és B.
Nagyon úgy tűnik, hogy felcserélted a kommunikációs vezeték ereit.

Tehát igen:
Narancs, fehér-narancs, kék legyen a sorrend.

Szerk.:
Az árnyékolást viszont hova tudnám bekötni az inverter oldalán?Mindkét COM port RJ45 végződésű.

Ez jó kérdés, különösen látatlanban...
Valószínűleg működni fog így is, de elvileg nem túl jó, ha "csak úgy van" a nagyvilágban - van ötletem rá, de nem kifejezetten merek javaslatot adni...

[ Szerkesztve ]

(#57005) Syz válasza VaZso (#57004) üzenetére


Syz
senior tag

Ezt még reggel indulás előtt gyorsan meg tudom csinálni és úgy hagyom a rendszert bekapcsolva.Köszönöm az eddigi segítséged :R

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#57006) Syz válasza VaZso (#57004) üzenetére


Syz
senior tag

Még az jutott eszembe egyébként és lehet ez is probléma,de a smart meter oldalán hogyan kell helyesen befogatni a kábelt? Leszedem a csavart párról az árnyékolást és utána? Csak úgy befogatom vagy meg kell blankolni mint egy hagyományos vezetéket, esetleg érvéghüvely?

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#57007) VaZso válasza Syz (#57006) üzenetére


VaZso
senior tag

Én tettem rá (vékony) érvéghüvelyt.
Akárhogy is, a szigetelését el kell távolítani "befogatás" előtt azon a részen, ahol érintkezik.
Egyébként egy ilyen U-alakú fémet húz rá, viszonylag könnyű mögé találni és meglepődni, hogy nem fogta meg.

(#57008) -szabi- válasza gorbep (#56871) üzenetére


-szabi-
őstag

Ok. Ott mennyi az átvételi tarifa?

(#57009) gorbep válasza -szabi- (#57008) üzenetére


gorbep
senior tag

Nem vagyok pontosan képben, de pályázati tender van. A teljes lekötésnél a pályázó határozza meg... aztán az nyer, aki a legolcsóbb árat ajánlotta... De rémlik valami infláció követés...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#57010) -szabi- válasza gorbep (#57009) üzenetére


-szabi-
őstag

KÁT esetén negyven valahány forint volt.
Gondolom nem 5ft-ra pályáznak.

(#57011) ecaddsell válasza VaZso (#56984) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Vsz. ez a számítás mód teljesen rendben van. Valami ilyesmit feszegettem is 1 vagy lehet már több mint 1 hónapja.
Ha nem megvalósítható a 3 fázis együttes energia áramlásának a mérése, ami ha a szolgáltatótól a fogyasztó felé történik akkor az 1.8.0-at növeli, ha fordítva akkor a 2.8.0-át akkor simán a fázisonkénti összegeket tartalmazó 1.8.0 és 2.8.0 kivonása egy rövidebb időintervallumra ugyanazt adja. A számláló persze jobban pörög mintha a 3 fázis együtt lenne mérve, de ez mégis egy viszonylag korrekt közelítés.
Persze ha úgy tetszik 15 perces, vagy napos vagy akármilyen mérési intervallumos szaldó, de az igazi szaldó nálam azt amit nem lehet akkuval kiegyenlíteni.

(#57012) HunChris válasza gorbep (#56975) üzenetére


HunChris
senior tag

Lehetne akár a jelenlegi adatokból is kalkulálni 3 fázisnál.
+A (hatásos energia fogyasztás) és -A (hatásos energia visszatáplálás) 15 perces adatok különbségével.

Így igazságosabb lenne az átterelés a 3 fázisra. 2,5kW inverter felett 1 fázisról. (mert sokaknak bőven elég lett volna 4kW-os inverter is, egyszerűbb és olcsóbb lett volna.)

(#57013) edeleny válasza -szabi- (#57010) üzenetére


edeleny
őstag

Így van! Az átvételi ár:
KÁT esetén 40 egykáét forint + ÁFA az átvételi ár, amit január elsejétől a tavalyi inflációval emelnek.

HMKE esetén 4 forint pár fillér, amit január elsejével semmivel sem emelnek!

De legalább van pénz lóvéra:

...." kormány elővásárlási jogot vezetett be a napprojektekre. Vagyis amennyiben valaki eladná a hazai napelemparkját, akkor az állam megelőzheti a piaci vevőt, és ugyanazon az áron ő veheti meg az erőművet, amit hamarosan az MVM-be apportál.".......

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#57014) molnartibor válasza edeleny (#57013) üzenetére


molnartibor
tag

" kormány elővásárlási jogot vezetett be a napprojektekre. Vagyis amennyiben valaki eladná a hazai napelemparkját, akkor az állam megelőzheti a piaci vevőt, és ugyanazon az áron ő veheti meg az erőművet, amit hamarosan az MVM-be apportál."

Nee mekkora biznisz, haver épít parkot el akarja adni másik havernak többszörös áron erre jön állambácsi aki megveszi és utána berakja az MVM-be. Hatalmas. Haver és MVM mindenki helyettesítse be azt a személyt akit gondol. :D

(#57015) -szabi- válasza edeleny (#57013) üzenetére


-szabi-
őstag

Akkor korábban mégis igazam volt.
100% állami támogatás mert okosba közpénzből megépíti aztán 40 valamennyi forintért adja.
A napelem van akinek hatalmas üzlet.
Elég világos miért is nem kellenek ide a háztartási napelemek.

(#57016) Andras6800 válasza -szabi- (#57015) üzenetére


Andras6800
senior tag

Ez is kb ugyan olyan maffia biznisz most már, mint amit a hulladék kezelésnél csináltak. Vagy akár vendéglátás...
Szépen sorban mindent bekebelez a Fidesz maffia... Aki pedig sérti az érdekeket, eltűnik.

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#57017) -szabi- válasza Andras6800 (#57016) üzenetére


-szabi-
őstag

Mi is az eltűnik csoportba esünk csak kaptunk 10 év haladékot, hogy ne legyen nagy a végén a morgolódás szépen apránként, 10 év alatt folyamatában.

(#57018) Zolee897


Zolee897
tag

Láttam két elég furcsa napelem installációt.

- Egy 3. emeleti tetőtéri lakás kb pontosan ÉSZAKI oldalán van 10 darab panel. A tető ránézésre 45 fokos lehet, tehát kb március végétől szeptember végéig éri nagyrészt surlófény (nyáron azért korán reggel és estefelé talán picit jobban, mert akkor a nap jóval kimegy kelet és nyugat "mögé"). De szeptember végétől március végéig folyamatosan árnyékban van.
Ezek a panelek 3+ éve ott vannak.

- A másikból kettő is van, két egymás melletti házon. Az egyik ház tetején is van pár panel, a másik tetején nincs, de mindkettő ház OLDALÁN kb 10 darab panel van. Tehát a ház oldalán és ráadásul úgy, hogy a szomszédos ház még azt is nagyrészt leárnyékolja.
Ez szerintem 1-2 éve lehet ott.

Ezeknek vajon mi értelme van? El kellett valamire költeni valami támogatást vagy létezik, hogy valaki ennyire nincs képben azzal, hogy a napelemnek nap is kell vagy más lehetőség?

[ Szerkesztve ]

(#57019) Tapsi válasza Zolee897 (#57018) üzenetére


Tapsi
addikt

A függőleges tájolás télen nem rossz, persze akkor is érnie kell a fénynek.

(#57020) Andras6800 válasza Zolee897 (#57018) üzenetére


Andras6800
senior tag

Ilyenkor könnyen lehet, hogy tök fair volt a telepítő, és elmondta, hogy ennek így semmi értelme.., de a vevő ragaszkodik hozzá. De lehetnek tipikus esetei annak, amikor sajnos a telepítő megvezeti az vevőt. Nem tudom melyik, őszintén szólva.

Mindenesetre abból kiindulva, hogy ismerősnél Szegeden akartak északi oldalra rakni napelemet, hogy jó lesz az, meg majd a hold fényét is hasznosítja és nem olyan szar az.. stb, sajnos úgy látom, hogy sokakat vezetnek meg telepítők jobb esetben csak tudatlanságból...
És ez még a gigaboom előtt volt, amikor boldog - boldogtalan napelemes telepítőnek állt.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#57021) VMatteo


VMatteo
őstag

Sziasztok,

Megkaptuk az új mérőt az MVM-től, a napelemünk működik. Viszont az applikációban mindig a házat látja el az energiaáramlás, sosem megy a kis csík a hálózatba.
Ennék az óránál, hogy tudnám megnézni, hogy mennyit tápláltunk be?

Köszönöm előre is a segítséget! :R

Tisztelet a Gépésznek!

(#57022) 313313 válasza VMatteo (#57021) üzenetére


313313
addikt

180-as kód alatt a hálózatból vett kWh van, 280-ás kód alatt a hálózazba visszatáplált kWh van. Ikyen idöben nem nagyon pörög az inverter, gondolom 2,5kW-os....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#57023) tothbe válasza VMatteo (#57021) üzenetére


tothbe
addikt

Az appban csak akkor fog menni bármi a hálózat felé, ha van beépítve okos mérő is. Anélkül csak annyit látsz, hogy az inverterből mennyi megy ki a ház felé, hiszen honnan tudná, hogy hová ment.

By(e) Tothbe

(#57024) fil válasza VMatteo (#57021) üzenetére


fil
őstag

Előttem már válaszoltak a kérdésedre. Csak annyit tennék hozzá, hogy ezen van P1 port amibe bedugsz egy ilyent és kényelmesen appból tudod ellenőrizni.

[ Szerkesztve ]

(#57025) Syz válasza VaZso (#57007) üzenetére


Syz
senior tag

Reggel gyorsan átkábeleztem de sajnos a probléma nem oldódott meg.Ma nem volt itthon senki 15 óráig,úgyhogy mire most hazaértem az ad-vesz mérőn a visszatáplált 2.8.0 érték már 7 kWh-val többet mutatott.8,3 volt a napelem által megtermelt, szóval így gyakorlatilag feltúrta az egészet a hálózatra :D

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#57026) Zolee897 válasza Tapsi (#57019) üzenetére


Zolee897
tag

Hmm, megnéztem a https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ kalkulátorban.

A falon lévő végül is nem teljes katasztrófa bár a megtérülése kb végtelen lehet (és most elhanyagoltam az árnyékokat):
- DK-it tájolás (közben megnéztem a térképen, inkább DK, mint DKK) a ház falán: 1kWp napelem = 800 kWh éves hozam

Az északi tetőn lévő már elég gáz:
- É-i tájolás 45 fokos tetőn: 1kWp napelem = 514 kWh éves hozam

az ideális ez lenne:
- D-i tájolás, lejtés: 39 fok: 1kWp napelem = 1240 kWh éves hozam

Nekem meglepő, hogy az északi tetőn is termel ennyit.

(#57027) VaZso válasza Syz (#57025) üzenetére


VaZso
senior tag

Szerintem addig inkább kapcsold le az invertert, amíg nem sikerül beállítanod a visszwatt védelmet rajta - ne legyen büntetés belőle, valahol ilyen 10 kWh környéki értéktől (ne vedd készpénznek, annyira nem figyeltem a konkrét számra) írták néhány oldallal ezelőtt a büntetési határt.

Jó lenne komolyabban megnézni a rendszert, akár műszerrel...
Eszerint "telefon" jelzésed még mindig nincs a mérőn?

(#57028) Tapsi válasza Zolee897 (#57026) üzenetére


Tapsi
addikt

Te évesített termelést nézel, én pedig direkt téliről beszéltem. Sziget/hibrid üzemet például arra érdemes optimalizálni.

És nyilván a déli lenne az ideális tájolás, de abban is biztos vagyok, hogy az emberek 99,9%-a nem jókedvében nem oda rakja a paneleket, hanem egyszerűen nem olyan tájolású a tetője.

(#57029) 313313 válasza VaZso (#57027) üzenetére


313313
addikt

Démásznál átvétel előtt 50kWh visszirányban még elmegy, 51 már jegyzőkönyv.
Ha egy visszwattos rendszer átt lett véve, onnantól 0KWh az elvárt visszirányba, ha már legalább 1kWh-val nől a visszirány elszámolási időszakonként, kötbér, cégeknél ez jelenleg 100.000ft.

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#57030) Syz válasza VaZso (#57027) üzenetére


Syz
senior tag

Nincs rajta a telefon ikon.Le fogom kapcsolni mert most 3 napig nem is leszek itthon és így nem tudok vele foglalkozni,csak hétvégén legközelebb.Émászos mondta a 10 kWh visszatáplálási értéket amíg nincs jegyzőkönyv, utána bünti.De ki kell valahol találnom hol lehet a hiba.Viszont úgy tűnik hogy tényleg valami kommunikációs hiba van, mert a fogyasztást/visszatermelést rendesen méri a smart meter.Legalábbis a napi negtermelt értékből kiindulva.Egyébként smart meteren belül mit szoktál állítgatni, babrálni?

[ Szerkesztve ]

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#57031) Zolee897 válasza Tapsi (#57028) üzenetére


Zolee897
tag

A kalkulátor szerint a déli tájolású falon lévőnél kb mindegy melyik hónap mert nagyjából mindig ugyanannyit termel és a téli termelést nézve a falon lévő kb 4%-kal termel többet. Persze itt már lehet, hogy arra is érdemes optimalizálni, hogy milyen típusú a napelem, ezekkel most nem foglalkoztam

Egyébként lehet, hogy azért rakták inkább a falra, mert pala tetőjük van.

[ Szerkesztve ]

(#57032) 313313 válasza Syz (#57030) üzenetére


313313
addikt

Ezt inverterbe kell beállítani, Smart méter ahhoz kell, hogy az inverternek adjon adatot a gogyasztásról. Lehet csak annyi van rosszúl beállítva, hogy teljesítmény alapján szabályoz le, nem a legkisebb vételezési áramra.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#57033) VMatteo válasza tothbe (#57023) üzenetére


VMatteo
őstag

Köszönöm a válaszokat!
Sajnos nem voltam ott a rendszer telepítésekor.

Ilyen szerkezet van még applikálva :D igen 2,5kW-os a rendszer.

Tisztelet a Gépésznek!

(#57034) Borisz76


Borisz76
veterán

Sziasztok !

Ezt az infót találtam a HUAWEI SUN2000-5KTL-M1-ről :
[link]
Üzemi hőmérséklet tartománya:
-25 ~ +60 °C
(45°C felett észlelhető csökkenés @ névleges kimeneti teljesítmény)

Csak azért kérdezem mert a melléképületben lett elhelyezve az inverter....ahol nincs fűtés.
Jelenleg ott most 7 fok van....
Ezek szerint nem kell aggódnom miatta ?!

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#57035) 313313 válasza Zolee897 (#57031) üzenetére


313313
addikt

Petőfiszállás határában van napelem park, aminek a táblái vízszíntesen vannak telepítve, fótom sajna nincs róla.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#57036) Zolee897 válasza Borisz76 (#57034) üzenetére


Zolee897
tag

Attól függ, matekból hányas voltál :-)

(#57037) Borisz76 válasza Zolee897 (#57036) üzenetére


Borisz76
veterán

Aha....
úgy veszem, hogy nem kell aggódnom.

Köszi.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#57038) VaZso válasza Syz (#57030) üzenetére


VaZso
senior tag

Sok mindent nem kell rajta babrálni, de amúgy leginkább a címet, amikor több eszközt kell kezelni egy vonalon. Áramváltós esetén magát az áramváltót kell beállítani, MID-es verzió ezt alapvetően egyszer engedi megtenni.

Kiolvasni elég sokféle adatot ki lehet belőle (többet mint amit a kijelzőre kiír).

Biztosan van kommunikációs vagy beállítási hibád, el kellene érni, hogy megjelenjen a kommunikáció piktogramja.
Nem is egészen értem, miért termel az inverter, ha nem tud kommunikálni a mérővel - vagy épp' azért, mert még nem sikerült rávenni, hogy kommunikálni kezdjen?

(Lehet, hogy én gondolom rosszul, nem tudom, miként szoktak a visszwatt védelmek működni, csak furcsa, hogy annak ellenére termel, hogy nincs információja a fogyasztásról.)

Esetleg kösd a vezeték árnyékolását földpotenciálra - ha esetleg azon szedne össze valami zavart...

#57029 313313
Ha egy visszwattos rendszer átt lett véve, onnantól 0KWh az elvárt visszirányba

"Nagyon jól" ki van ez találva...

(#57039) Zolee897 válasza Borisz76 (#57037) üzenetére


Zolee897
tag

Jól teszed. Majd inkább nyáron gondoskodj a megfelelő szellőzésről, az relevánsabb.

(#57040) Syz válasza Zolee897 (#57026) üzenetére


Syz
senior tag

Az is kérdés, hogy ezek a homlokzatra telepített panelek ezek 1 stringen vannak e a tájolás miatt.

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#57041) Borisz76 válasza Zolee897 (#57039) üzenetére


Borisz76
veterán

Na igen, arra én is kiváncsi leszek.
De van pár ventim , amit hadrendbe tudok állítani ha minden kötél szakad.
Most megnéztem gyorsan és az inverter , a belső hőmérője szerint 31 fokos. Az aksik pedig 36 fokon vannak....merülési / kisülési állapotban 40%-n állnak. Köszönhetően a mai szép napos időnek majdnem 100%-ra feltöltődtek.....pontosan 98%-nál tetőzött a mai napon ( eddigi legmagasabb érték , amióta üzemel a rendszer. )

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#57042) Syz válasza VaZso (#57038) üzenetére


Syz
senior tag

Mi van akkor ha a smart meteren belül nekem is be kell programoznom az áramváltókat?[Solplanet] Érdekes tényleg ez az egész, mert amint látod aktív a hálózat rész, de mégsem méri mennyit vételezek onnan. [Ő meg egy ügyfél ] akinek az 50 kW-os inverter van CT mérővel és neki megy..

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#57043) VMatteo válasza VMatteo (#57033) üzenetére


VMatteo
őstag

ez akkor mi a szösz? :C

Tisztelet a Gépésznek!

(#57044) #94522368 válasza VMatteo (#57043) üzenetére


#94522368
törölt tag

Majd, ha a HMKE többet tud termelni, mint amit a ház elfogyaszt, akkor látni fogod a hálózat irányába küldött teljesítmény nagyságát.

Ezért van felszerelve a DTSU666. (Persze csak ha jól van bekötve és nincs visszwatt védelem beállítva)

(#57045) VMatteo válasza #94522368 (#57044) üzenetére


VMatteo
őstag

Köszi!
Ha nincs otthon senki, a bojler(smart :K ), a hűtő, meg az egyéb bisz-baszok megennék a leadott teljesítményt?

Tisztelet a Gépésznek!

(#57046) #94522368 válasza #94522368 (#57044) üzenetére


#94522368
törölt tag

Vajon miért szereltek fel egy 1 fázisú rendszerre 3 fázisú smart metert?

(#57047) VMatteo válasza #94522368 (#57046) üzenetére


VMatteo
őstag

1 fázist lekezelhet 3 fázis? :F

Tisztelet a Gépésznek!

(#57048) VaZso válasza Syz (#57042) üzenetére


VaZso
senior tag

Áramváltót csak annál kell (és csak annál lehet) beállítani, amelyik külső áramváltós.
Ilyenkor nem a készüléken folyik át a mért áram, az csak a feszültségeket látja, és az áramváltó vezetékei mennek át rajta.

Az áramváltónak van egy áttétele, pl. 100A áramnál folyik át rajta 1A áram, ezt kell beállítani a mérőn attól függően, hogy milyen áramváltó kerül rá.
Ő ebből fogja tudni, hogy az átfolyó áram valójában mekkora értékű - tehát az áramváltó megfelelő beállítása esetén fog a rendszer jól mérni, rossz beállítása esetén viszont nem a valóságot mutatja... de attól még számol valamit.

Először el kellene juss oda, hogy lássa a mérőt az inverter, utána pedig be kellene állítani és engedélyezni magát az export limitációt.
...viszont Solplanet alapvetően éjszaka nem működik - szerintem nappal tudsz kísérletezni vele DC-ről, úgy, hogy le van kapcsolva az AC róla (ne termeljen vissza).

#57047 VMatteo
Igen, 3-fázisú mérő kezel egy fázist is (lekapcsolt fázisokkal is meg kell birkóznia), csak fölösleges (drágább és nagyobb) ilyen eszközzel egyetlen fázist mérni.

[ Szerkesztve ]

(#57049) #94522368 válasza VMatteo (#57045) üzenetére


#94522368
törölt tag

Elképzelhető, a fogyasztásmérőn található gombot nyomkodva eljutsz az 1.7.0 címig, az mutatja a vételezett teljesítményt kW-ban.
Ha egyel tovább lépsz, a 2.7.0-ra, az mutatja a külső hálózat irányába küldött teljesítményt.

A Te esetedben akkor lesz kitáplálás, ha az 1.7.0 címen 0 kW értéket látsz... ja és ha süt a nap. :)

[ Szerkesztve ]

(#57050) VMatteo válasza #94522368 (#57049) üzenetére


VMatteo
őstag

köszönöm, ha ott leszek megnézem! :R

Tisztelet a Gépésznek!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.