Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14651) tothbe válasza kardkovacsi (#14624) üzenetére


tothbe
addikt

Ez így konkrétan nem igaz. Legalább 20-30 példát tudok csak ismeretségi körben, akiknek 48 amperre (3x16, amúgy kb ez a leggyakoribb 3 fázisos kiépítés) semmit sem kellett fizetniük az ELMŰ felé és egy olyat sem, akinek igen.
És mivel a szabályozás is pont ezt mondja, így inkább annak mondd meg, akivel fizettettek 48-ra, hogy kérje vissza, mert jogtalanul tették. Me riogassuk a nagyérdeműt téves információkkal pls. Köszi.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#14652) kardkovacsi válasza tothbe (#14651) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Lehet változott azóta, én tavaly több embert is kérdeztem és mindenkivel fizetettek. Sőt még a Pentelések is mondták, hogy az ELMŰ manapság elkéri a 3x forintot 3x16A-nél is, mert direkt felhívtam őket is. Végül nem volt kedvem vacakolni, hát befizettem. Örüljenek.

(#14653) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

7.26-os két irányba néző (-35 és +55, 25 fokos dőléssel) rendszer épp az előbb

kutyaütő thaiföldi panelokkal :)
Nyilván ez csak pár 10 másodpercig áll fent, utána visszamegy 100% környékére, vagy kicsivel alá.

[ Szerkesztve ]

(#14654) balkoger


balkoger
tag

Huawei inverter tulajok.
Az inverterhez köthető DDSU, DTSU smart meter éjszaka is mér, illetve küldi az adatot, inverter meg szépen menti és kimutatja.

(#14655) senki68 válasza tothbe (#14651) üzenetére


senki68
senior tag

Van erre valami jogszabály? Hol lehet elolvasni? Annak is fizetni kell akinek nem kell cserélni az órát?
Nekem 96 amper van.

(#14656) oak válasza balkoger (#14654) üzenetére


oak
tag

Köszi, ha egyszer sikerül a szakértő brigádnak bekötnie végre, akkor nekem is lesz. :)

(#14657) Blackmate válasza balkoger (#14654) üzenetére


Blackmate
senior tag

Melyik típusú inverter és mennyiségű kWp napelem termelte ezt?

(#14658) ginagina válasza balkoger (#14654) üzenetére


ginagina
csendes tag

Szia ez melyik applikáció? Nekem fusion solar van de azon ez látható. Kell valami extra bekötés??

(#14659) ginagina


ginagina
csendes tag

...ez NEM látható...

(#14660) Zolee897


Zolee897
tag

Tudja valaki, hogy egy Huawei (SUN2000-4KTL-M0) inverter mekkora max hálózati feszültségre tud még rátáplálni? Nem kapcsolták még be a rendszeremet, de szerintem 1 hónapon belül meglesz az óracsere és ahogy méregetem rendszeresen 240-245 volt körüli érték van a konnektoromban. A trafóház kb 200 méterre van a házunktól.

(#14661) axioma válasza n@p@lm (#14647) üzenetére


axioma
veterán

Nalam nemeten igy van meg: SN SJ2<stb> is related to an internal customer. Semmi datum. Amugy az inverter oldalan is nemet gmbh van megadva.
(A worldwide angol azt irja e'kes kinai jelekkel, hogy csatlakozasi azonosito hiba, ami gondolom az adatbazis-eleresre utalhat.)

(#14662) rígel válasza axioma (#14661) üzenetére


rígel
őstag

az problémás. egyik nyelven sincs releváns adat a gari lejáratról?
Honnan származik az invertered?
Amúgy a ww english alatt japán karakterekkel írja ki :)

[ Szerkesztve ]

(#14663) Romi69 válasza axioma (#14661) üzenetére


Romi69
újonc

A https://www.solaredge.com/us/warranty-check oldalon a rövid sn-hez be tudod írni azt az sn-t, amit az applikáció panel oldalán az invertert választva a zárójelben kiír! Arra figyelj ha nem elég hosszú a gyári szám, elé kell írni nullákat hogy 11 karakter legyen! A kötőjelet az utolsó két karakter előtt, ne írd be! És már mutatja is! Nekem a +8 év garival, 2041 júl. 11

(#14664) axioma válasza rígel (#14662) üzenetére


axioma
veterán

Ja lehet:) ecoenergy-tol van, nem dicsertem oket sose... De a solaredge ufsz siman szoba allt velem a keszulekkel kapcsolatban.
Megnezem a tobbi nyelven is, csak azert nem probaltam mert ezt talalatnak erzem (US-re empty azt kiirta, de az nem meglepo).

Romi69: A hosszut irtam be az inverter oldalan levo matricarol.

Hollandoknal megvan:
Product:Inverter, 17kVA, RWGarantie geldig tot:26 November 2031

Jo ez nekem, 2019 november telepites, szoval a 12 ev megvan.

[ Szerkesztve ]

(#14665) axioma válasza Romi69 (#14663) üzenetére


axioma
veterán

-

[ Szerkesztve ]

(#14666) stickermajom válasza Romi69 (#14663) üzenetére


stickermajom
addikt

Nekem is azt mondja, hogy "related to an internal customer". Viszont nekem megvan a garancialevél a Manitu Solartól, akitől a telepítő vette az invertert, sorozatszámmal, vásárlás dátumával, 2032 májusi lejárattal. Remélem rendben leszünk, ha esetleg gond lesz.

(#14667) tothbe válasza senki68 (#14655) üzenetére


tothbe
addikt

sztm jogszabály nincs, csak ELMŰ határozat. Igazából mindenkinek 36830 Ft (29ezer+Áfa) a Smart mérő díja. De ettől az ELMŰ 48A-ig eltekint. 48A felett viszont kifizetteti mindenkivel.
És mivel ez a mérőóra díja, így nem, ha nem cserélnek, akkor nem kell fizetned érte.
Az ELMŰ amúgy a 10/2016. (XI.14.)MEKH rendeletet és 15/2016. (XII.20.) MEKH rendeletet adja meg forrásnak a szolgáltatási árképzéséhez.

By(e) Tothbe

(#14668) rígel válasza stickermajom (#14666) üzenetére


rígel
őstag

De SE garancialevél? Vagy telepítői. Mert azzal nem sokat érsz ha eltűnik a cég. Végig kell zongorázni az országokat, ha egyiknél se jelenik meg a lejárat, na akkor baj van. Mehetsz a telepítődhöz hogy intézkedjen. Ha tud.

(#14669) mauimagic válasza balkoger (#14654) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Plug and play a dolog, vagy kell valamit mókolni vele?
Linket tudnál dobni légyszi, hogy hol vetted?

(#14670) axioma válasza tothbe (#14667) üzenetére


axioma
veterán

Szerintem nalunk ezt akkor kertek amikor bovitettunk 3x25A-re, nem akkor amikor hoztak az oda-vissza merot, de ebben mar nem vagyok biztos, ha fontos elokereshetem.

(#14671) stickermajom válasza rígel (#14668) üzenetére


stickermajom
addikt

Nagykeres garancialevél. Ha megszűnik, akkor gondolom végig kell ütni a hazai SE partnereket, mert valakinek csak fel kell vállalnia a gyártói garanciát.
Amúgy megtaláltam a németeknél, 2031 decemberi dátummal, szóval az is stimmel.

(#14672) rígel válasza stickermajom (#14671) üzenetére


rígel
őstag

Ha van gyártóid, de ezek szerint van. Akkor így van, mehetsz bármelyik SE partnerhez

(#14673) Coc@s válasza Romi69 (#14663) üzenetére


Coc@s
őstag

Én is a rövid S/N-t copy-ztam be és szépen szerepel a 2041-es - meghosszabbított - dátum. :K

18 éve itt

(#14674) esemes1 válasza Coc@s (#14673) üzenetére


esemes1
újonc

Üdv. Mennyibe került a +8 év? Nekem most SE 5Kw-ra 188 $. Központi SE rendszeben hosszabbítottál? Hétfőn telepítette az Eon, nálam precíz csapat volt. SE rendszer hozza a mostani garit, 2033. Jún 02-ig. Még nincs ad-vesz óra.

(#14675) balkoger válasza oak (#14656) üzenetére


balkoger
tag

Szia, magamnak kötöttem be, amikor rakták az invertert, mert Ők ilyet még nem telepítettek. Szívesen segítek, ha környéken laksz.

(#14676) balkoger válasza Blackmate (#14657) üzenetére


balkoger
tag

8ktl-m1 és 6kWp panel, viszont 2 irányú tető.
Dk 3,7 kWp Dny 2,3 kWp, full optimalizált.

(#14677) senki68 válasza tothbe (#14667) üzenetére


senki68
senior tag

Kösz.

Jogszabályokban ilyet nem találtam.
Ezt találtam, kinek jár okos mérő.
"A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló kormányrendelet előírásai alapján az elosztó köteles okosmérőt felszerelni a kisfeszültségen 3 × 80 Amper és az alatti csatlakozással rendelkező felhasználó részére:

ha a felhasználási hely teljesítménye - új felhasználási hely új csatlakozása, vagy a felhasználási hely teljesítménybővítése esetén - eléri vagy meghaladja a 3 × 32 A-t,direkt mérés esetén, ha a felhasználási helyen háztartási méretű kiserőmű kerül csatlakoztatásra a villamosenergia-hálózatra, vagy a háztartási méretű kiserőmű esetében a fogyasztásmérő-berendezés hitelesítési ideje lejár,ha a felhasználási helynek villamos energia fogyasztása az előző éves elszámolási időszakban elérte vagy meghaladta az 5000 kWh/év mennyiséget, és a felhasználási helyen nincs indirekt mérés kialakítva."

Bár az éves fogyasztásunk meghaladja az 5.000 Kwh-t mégse kaptunk. Viszont a 3X32 amperhez hozták.
Remélem ha beindul a HMKE nem kell külön fizetnem.

(#14678) balkoger válasza ginagina (#14658) üzenetére


balkoger
tag

Szia, a "régi" fusion solar is tetszett (narancs felület), ez a hétfőtől használatos kék amit a régi progi ajánlott letöltésre. A réginél még csak próba üzemem volt az így nézett ki:

(#14679) balkoger válasza mauimagic (#14669) üzenetére


balkoger
tag

Szia, abszolút p&p, mivel az első inícializálás elég hosszú volt, így nem tudom mennyit időt vesz igénybe. Bekötést sem lehet elrontani, egyedül a lakat elhelyezése volt problémás az elosztó dobozban, pedig azt is bővítettem és hagytam helyet neki. Próbáld a 100A, vagy talán van 50A lakat is. Nem weben vettem, hanem kereskedőnél, emailben rendeztük, pesti cég. PJP napelem Kft persze napelemesek ők is,(ppnapelem.hu)de sokkal jobb áron van, mint a bolt.
Sajnos nekem csak 250A lakatost hoztak aminek nagy hely kell, a 10mm2 kábel olyan benne, mint egy fogpiszkáló. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#14680) mauimagic válasza balkoger (#14679) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Köszi!
Még agyalok, mert 1F a napelem rendszer, de 3F van bennt, de a 3F smart meter bekötése csak véséssel megoldható, az egy fázisú pedig nem látja az összes fogyasztót.

Rombolni meg egy darabig nem szeretnék, ma volt kazáncsere, friss a trauma :)

(#14681) oak válasza balkoger (#14675) üzenetére


oak
tag

Dettó ez volt a helyzet, de ígérgették, hogy majd jönnek felolkosodva. Azóta is várom őket. Amúgy nagyon köszi, de ennyi pénzért kössék csak be. :)

(#14682) balkoger válasza oak (#14681) üzenetére


balkoger
tag

Szerencsére semmilyen felprogramozás nem kell, úgy mint a Fronius - nál. Bekötik az inverter kommunikációs csatijának 7 és 9 - es pontjára az A-t + B-t, majd a mérőnél is, a lakatokat totál betápra kell rakni az irányra figyelve, a készüléket pedig lehet csak a 3 fázisra, vagy 3F+N.
Ennyi.
Amikor inverterre kötöd, az legyen lekapcsolva, aztán magától felismeri induláskor.

(#14683) oak válasza balkoger (#14682) üzenetére


oak
tag

Köszi. Néztem én, hogy nem agyműtét, de mégis csak az a legjobb, ha ők kötik be, így ha baja van, akkor sem tudnak belekötni. Persze ha nem boldogulok a céggel, akkor kénytelen leszek.

(#14684) kistank82 válasza balkoger (#14678) üzenetére


kistank82
csendes tag

Szia. Nálad már működik az új Fusion Solar app (a kék frissített verzió). Nálam azt írja ki hogy nem jó a beírt felhasználó nevem vagy jelszavam pedig tuti jó)

(#14685) zol27 válasza rígel (#14628) üzenetére


zol27
újonc

Engem is ugyan úgy b@sztak át a Pentelések, Sunelectric néven. Új inverterként adtak egy ki tudja honnan szedett invertert, amit ott csomagoltak ki előttem.
Ma én is lekértem a gari idejének az indulását: 2018.03.26.
A rendszerem 2019.09.10.-én indult.

(#14686) ginagina válasza balkoger (#14678) üzenetére


ginagina
csendes tag

Szia, én is a kéket használom de nem tudom előcsalogatni rajta azokat a grafikonokat amit Te bemutattál. Amúgy lehet az hogy az invertert márciusban szereltek fel, de a garanciája csak májustól indul?? Legalábbis ezt adja fel ha lehivom a gyári szám alapján.

(#14687) stickermajom


stickermajom
addikt

Napelemnél a kivitelezői jótállásra mi az irányadó szabályozás, ha a szerződés nem tartalmaz részleteket? Annál is 30 nap a határidő a javításra? Február óta nem jöttek ki megcsinálni az ázásom, itt az ideje fenyegetőzni.

[ Szerkesztve ]

(#14688) balkoger válasza ginagina (#14686) üzenetére


balkoger
tag

Szia, kellet egy kis idő míg átnéztem mit hol találok, mivel a smart meter adatait is "megkapja" az inverter biztosan több adat jelenik meg az aplikációban, illetve nem tudom neked szereltek fel optimalizálókat, mert azt is egyesével meg tudom nézni.
Garancia valóban később indul, nem tudom miért Én le is mentettem pdf-be, az enyém szeptembertől.
Elképzelhető, hogy miután átfut a rendszerükben, hogy a készülék be lett szerelve ez változni fog, addig ezt tulajdonítom érvényesnek.
Nálam az optik miatt is kellett a garanciális papír, mivel arra 25 évet adnak :Y , az összes egyedi szériaszámmal rendelkezik.

(#14689) rígel válasza zol27 (#14685) üzenetére


rígel
őstag

Ez ugyanaz a cég? Ugyanaz a székhely, de más az üv. Már ez is elég érdekes, nagyívben elkerültem volna ha tudom, mert ez nem jó jel

(#14690) Blamazs válasza rígel (#14689) üzenetére


Blamazs
senior tag

Igen SunElectric is érintett a pentele botrányban. A hetekben fognak dőlni kifelé csontvázak a szekrényből.

(#14691) rígel válasza Blamazs (#14690) üzenetére


rígel
őstag

Ki érintett még? Én arra lennék kíváncsi hogy melyik nagyker volt akitől vették a SE invertereket. Mert annak is lakat alatt a helye.

(#14692) biker válasza rígel (#14691) üzenetére


biker
nagyúr

csak 5 pentele solar ... Kft volt, meg a sunelectric, meg ki tudja hány alcég.
Nem sikerült okosan csinálni.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#14693) oak válasza balkoger (#14688) üzenetére


oak
tag

Hol kérdezted le a garanciát? Jó hogy mondod, nekem is vannak optik, kérek hozzájuk garipapírt.

(#14694) stickermajom válasza biker (#14692) üzenetére


stickermajom
addikt

Fú de örülök, hogy válaszra sem méltattak anno. Annyit ajánlották itt, hogy lehet én is beleugrottam volna.

(#14695) Blamazs válasza stickermajom (#14694) üzenetére


Blamazs
senior tag

Jól döntöttél. Én 1 millióval ragadtam be. Azt mondják pereljem be őket....
és elég sokan vannak így mint én, magasabb összegekkel.

[ Szerkesztve ]

(#14696) zol27 válasza rígel (#14691) üzenetére


zol27
újonc

Engem huawei inverterrel b@tak át.

(#14697) Blamazs válasza zol27 (#14696) üzenetére


Blamazs
senior tag

ott sem ok a garancia?

(#14698) kardkovacsi válasza Blamazs (#14695) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Na bakker, sajnálom. Fizettél nekik előleget?

(#14699) PetrTitan válasza Blamazs (#14697) üzenetére


PetrTitan
csendes tag

Szia hol lehet megnézni a huawei inverternek milyen és meddig van gari?
Köszi

(#14700) bb71 válasza Blamazs (#14695) üzenetére


bb71
őstag

Eléggé borzasztó ez a helyzet... sajnálom, remélem lesz valami megoldás a károsultak javára... :(

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.