Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50001) chemand válasza Z_A_P (#49992) üzenetére


chemand
tag

Ok, igazad van, de csak az első mondatodban. Engedélyezték nekem a hálózatra történő napelemes csatlakozást a megadott műszaki paraméterek mellett. Miért várhatnák el tőlem, hogy ha probléma van/lesz a hálózattal, azt nekem (is) kellene megoldanom. :F

(#50002) asdf_ válasza chemand (#50001) üzenetére


asdf_
veterán

Nem kell megoldanod semmit, követelmény már, hogy távvezérelhető legyen az inverter, egy opt in pipa a szolgáltató oldalán és ők majd lekapcsolják automatikusan. Persze majd 5+ év múlva, amikor műszakilag eljutottak ide...

(#50003) nimfas válasza snooze (#49991) üzenetére


nimfas
addikt

Shelly-ből is ki tudod nyerni az adatokat, de az inverterből is simán a feszültség adatokat.

[ Szerkesztve ]

(#50004) gorbep válasza Tapsi (#49985) üzenetére


gorbep
senior tag

Végletekig leegyszerűsítve látjátok a piacot... az energia nagy része nem napi tőzsdei jegyzéseken cserél gazdát, hanem hosszútávú szerződéseken (gyakorlatilag az egyetemes szolgáltatás is egy ilyen fixáras tarifa... MÉG!) ... a KÁT és METÁR termelőket egyáltalán nem érdekli a tőzsdei ár, ők csakis a menetrendezéstől való eltérés büntije miatt aggódnak... és ne felejtsük el, hogy mind a KÁT mind a METÁR szerződések időkorlátosak, nem tartanak a végetelenségig... utána jön nekik is a tőzsdei ár!

Itt senki sem hülye, pontosan jól tudnak profitra maximalizálni. A RePowerEU következtében majd hamarosan jönnek a nagy fogyasztó multiknál a hétvégére elrendelt munkanapok... akkor lesz olcsóbb termelni...

A nagy termelők is ismerték régen a "teljesítmény leföldelés"-ét, újra divatba jön. Ahol nem tudnak leállni, helyben "elégetik" a felesleget, pont mint a gázfáklyázás... Kantál huzalokon melegítik majd a folyót, levegőt... szerencsés esetben valami értelmes céllal.

Nehéz ügy ez, lehet lelkendezni a negatív árakon, mégse ugrik rá senki, mert tudnak modellezni... :D Tegyük fel belelkesülsz, választasz egy ilyen piaci tarifát. Veszel 10M-ért akupakkot, invertert... de nem te leszel az egyedüli... megugrik az igény és rögtön elillan az árkülönbözet és vele együtt a profit... és beszopod a degradációt, nemhogy a végtelenbe nyúlik a megtérülésed, az akkuk halála miatt forintosított negatív eredményed lesz... Ugyan ez megy nagyban... nem tülekednek a befektetők, hogy ezen a volatilitáson gennyesre keressék magukat, mert csúnyát lehet bukni is rajta...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#50005) edeleny válasza gorbep (#50004) üzenetére


edeleny
őstag

Érdekes amit írsz!

Egy nagy vegyipari cégnél dolgozom. Van olyan üzem, ami hatalmas energiazabáló!
2013 környékén volt olyan, hogy éjjel feljebb kellett terhelni az üzemet, mert akkor kaptunk olyan áramot, amit el tudtunk használni, olcsón!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#50006) hevepapa válasza edeleny (#49972) üzenetére


hevepapa
senior tag

"Én azt mondom, hogy legyen egyenlőség. Ne legyen szaldó"

Azért vicces olyantól olvasni az egyenlőséget, aki részben állami támogatásból (azaz adófizetőktől) végezte a napelemes beruházást.... Egyenlőséget akkor lehetne hirdetni,, ha mindenki azonos startvonalról kezdte volna.
Tudod nem ugyanaz ám a feelingje, ha 100%-ban saját zsebből fizetsz valamit vagy a felét más állja. Gondolom nem mondok újdonságot azzal, hogy államnak, mint olyannak nincs saját pénze. Abból osztogat, amit a cégek és mi befizetünk adóként, járulékként, illetékként és áfaként. Tehát a támogatottak ne az államnak/kormánynak köszönjék a milliókat, hanem az adófizetőknek - akár az EU-s országok adófizetőinek is.
Tudod, tudom.. te egyedül több adót fizetsz mint itt mindenki összesen. :D

(#50007) hevepapa válasza 4D4M (#49973) üzenetére


hevepapa
senior tag

Van igazság abban amit írsz, de ez abban az optimális helyzetben reális, ha a lakosságnak lenne annyi megtakarítása, hogy futná belőle rendszeres / tervezett lakásfelújításra. Mert lehet hogy csak a víz/szennyvíz rendszert kéne cserélni, de ilyenkor ugyebár befigyel egy burkolás is. Adná magát, hogy egy bontással meg legyen csinálva a padlófűtés is, de ahhoz kellene plusz x millió. Pár éve nálam is volt egy alapos belső felújítás. Eleve csúsztatni kellett 2 évet mert tudtuk hogy az előre tervezett költségvetés nem lenne elég, mert úgyis befigyel a "ha már fel van bontva csináljunk még ezt-azt) szindróma :D Mivel hitelt nem akartam felvenni, támogatás meg nem járt, ezért várni kellett. De jó is volt a gondolat mert a vége majdnem dupla annyi lett mint az eredetileg tervezett :)

(#50008) hevepapa válasza Z_A_P (#49986) üzenetére


hevepapa
senior tag

jaja.. és mivel a lekapcsolt inverter nem csak pluszt termelt hanem a ház fogyasztását is, ezért ha le van kapcsolva, a hálózatból kell vételezni a ház fogyasztását is. Hát nem is tudom... lehet hogy nem lenne felhőtlen a szolgáltató mosolya ha egy naposabb nyári napon hirtelen leállna 100-150 ezer napelemes rendszer.

(#50009) hevepapa válasza Tapsi (#49993) üzenetére


hevepapa
senior tag

"A gond inkább az elavult hálózattal van idehaza, de azt egyébként is illene felújítani."

Mondjuk első lépésként a jelenleg is érvényben levő közművezeték adót kéne megszüntetni ami méterenként 100 Ft + ÁFA évente. Ebből éves szinten több tízmilliárd állami bevétel van. Ha ezt a kisarcolt pénzt a hálózat felújítására lehetne költeni a szolgáltatóknak akkor annak pár év alatt lenne látszata szerintem.

(#50010) H-Mano válasza hevepapa (#50007) üzenetére


H-Mano
tag

" Mivel hitelt nem akartam felvenni..."
Pedig milyen egyszerű.
A TV reklámban a fickó csak még tovább húzza jobbra az ujját az érintőképernyőn.
És, hopp: lesz ablak csere is....

(#50011) edeleny válasza hevepapa (#50006) üzenetére


edeleny
őstag

Ööööö, izé!

ÉN
Sajátzsebből fizettem!
Valakivel keversz!

OFT-re ment a terasz beépítése, tetőtér beépítése, galéria kialakítása, komplett gáz hálózat kicserélése, gázkazán felujjítása, burkolatok , stb, stb! 10 felett volt a teljes költség, és nem vagyok elégedett!! :)

A napelem saját zseből ment, mindezek után...

[ Szerkesztve ]

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#50012) hevepapa válasza edeleny (#50011) üzenetére


hevepapa
senior tag

"2021-ben vissza kapott OFT-ből lett napelem. Tehát így saját pénz! "
Ebből gondoltam. Ha tévedtem, elnézést.

(#50013) H-Mano válasza edeleny (#50011) üzenetére


H-Mano
tag

Igeeen??
Akkor igaza lehet:" te egyedül több adót fizetsz mint itt mindenki összesen." :)

Mindegy, hogy mire fordítottad, de az "OFT pénz" nem saját pénz...(És nem is az államé, mint hevepapa írta is...)

[ Szerkesztve ]

(#50014) hevepapa válasza H-Mano (#50013) üzenetére


hevepapa
senior tag

hát ja... sokan azt hiszik hogy az állami pénz az amolyan égből hulló manna

[ Szerkesztve ]

(#50015) hevepapa válasza edeleny (#50011) üzenetére


hevepapa
senior tag

"A napelem saját zseből ment, mindezek után..."
Akkor döntsd már el miből lett a napelemed :) Először azt írtad az OFT-ből visszakapott pénzből, most meg saját zsebből. :D :D :D

(#50016) Seraph 16


Seraph 16
őstag

Sziasztok!
Ha a telepítő eltűnt, tudok valahogy Fusion Solar -os bejelentkezést csinálni magamnak?

"Csak a napórák fogaskerekei jártak rossz irányba"

(#50017) H-Mano válasza hevepapa (#50015) üzenetére


H-Mano
tag

Volt egy OFT-s korszerűsítése, az onnan VISSZAKAPOTT 50%-ot használta fel a (támogatás nélküli)napelemhez.
Szerintem... :)
[Ami nem is rossz, ha pl. kimaxoltad, és a KAPOTT 3 millából már egy faszányos napelemes rendszerre is futotta anno. Összesen 6 milliós felújításOK+3millás napelem=6 millió önerőből]

[ Szerkesztve ]

(#50018) S-eye válasza asdf_ (#49964) üzenetére


S-eye
senior tag

Nekem 100-at kell fizetnem/panel összesen.

Ez a 3 opcióm van. A 380W-osat kizárom, mert réginek tűnik. A Longi a jobb?

Longi - LR5-54HPB-405M
PhonoSolar PS380M4-20/UH(30mm)BW
PHONOSOLAR - PS405M4-22/WH (30MM)BB

(#50019) Tiédetis válasza hevepapa (#49970) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Így van. Egy hozzászólásra jön kb. 80%-os majmozás, ezenek max. 10% szimplán csak fidesz hívő, a maradék pedig fizett senkiházi troll. Ugyanazt nyomatják, ebből is látszik, hogy önálló gondolkodástól mentesek, agyatlanok.
A többség meg vagy nem mer megszólalni, mert levauvau, vagy elhiszi amit a fizetett agitátorok nyomatnak.
Akinek meg nem fontos a megtérülés egy befektetésnél, nyilván kapnak kiegészítést a közpénzből.

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#50020) Lasersailing válasza Lasersailing (#49965) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Esetleg ebben valaki tudna segíteni?
Köszi

(#50021) snooze válasza nimfas (#50003) üzenetére


snooze
veterán

vannak nekem is shelly-k,de azoknál is csak a teljesitményt lehet grafikonozni,nekem a feszültség kellene,de nem ugy mint az inverterben,ahol 5perces van csak,folyamatos lenne jo, grafikonozva..

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#50022) 4D4M válasza snooze (#50021) üzenetére


4D4M
aktív tag

Milyen villanyórád van? Home assistant mond valamit?

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#50023) gorbep válasza hevepapa (#50015) üzenetére


gorbep
senior tag

Nagyon okosan csinálta... úgy fizette az OFT-ből, hogy így ő most maradhat szaldóban 10 évig... :C

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#50024) snooze válasza 4D4M (#50022) üzenetére


snooze
veterán

holley dtsd545,és nincs rajta port amin adatokat ki lehet nyerni,ez már le lett játszva..😊😊😊

GO Gunners!!!

(#50025) asdf_ válasza S-eye (#50018) üzenetére


asdf_
veterán

A Phono-ról nem tudok semmit (de ez nem jelent semmit, hiszen se kereskedő, se kivitelező nem vagyok, így nem kell nekem tudnom mindent). A Longi a világ legtöbb panelt és a világ legtöbb wafer-ét gyártó gyártója, így velük mellényúlni talán nem lehet, az erős közepest biztosan hozzák. A full black amúgy szándékos?

(#50026) S-eye válasza asdf_ (#50025) üzenetére


S-eye
senior tag

Nem tudom, valamiért ezt vették. Árban ugyanaz,mint a Phono.

(#50027) Blamazs válasza snooze (#50024) üzenetére


Blamazs
senior tag

Nincs port az órádon? Nekem is ilyen van, az előlapon van egy gumi dugó kiveszed és nem látsz semmit :) felfelé kell bedugni a kábelt. először én is azt hittem nincs rajta port.

(#50028) asdf_ válasza S-eye (#50026) üzenetére


asdf_
veterán

Én csak azért nem értem a full feketét, mert ugye minél melegebb a napelem, annál rosszabb a teljesítménye. Szóval direkt pénzt adni a (minimális százalékosan) rosszabbért az ilyen miért nekem (de ugye néha van az esztétika meg az asszony szava).

(#50029) 4D4M válasza snooze (#50024) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ok.
[del]

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#50030) snooze válasza Blamazs (#50027) üzenetére


snooze
veterán

sajnos nincs,mvm terület,ott még a 2021-eset rakják,azon nincs,ezt 313313 kollégától tudom..ö a szaki..
link
meg ugye ott a plombamdrot is..😊

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#50031) S-eye válasza asdf_ (#50028) üzenetére


S-eye
senior tag

Én 0.5% romlásról olvastam, de 20% 0.5%-a nem olyan vészes. Én már nem vitatom, csak jöjjenek feltenni. Főleg, ha az akkut is felrakják idő előtt, ahogy ígérték.

(#50032) Jolida válasza Lasersailing (#49965) üzenetére


Jolida
tag

A TS4-R (retrofit platform) egy utólagos felszerelési lehetőség, amelyre pl. az "O" jelű optimalizáló felszerelhető és már kész, telepített rendszert lehet vele kiegészíteni.
Új telepítésnél erre semmi szükség.
Optimalizálásra TS4-A-O modul kell.

(#50033) nimfas válasza snooze (#50021) üzenetére


nimfas
addikt

Nálam az invertben (Deye) kérésre a gyártó távolról átállította 1 percesre az 5 percest.

(#50034) Jolida válasza snooze (#49998) üzenetére


Jolida
tag

A Shelly Pro 3EM "Voltmeter" szenzor része 100-260V között mér.
https://www.shelly.si/en/energy-meters/71-shelly-pro-3em.html

API-n keresztül le lehet kérdezni:
https://shelly-api-docs.shelly.cloud/gen2/0.14/ComponentsAndServices/Voltmeter/

(#50035) Jolida válasza hevepapa (#50008) üzenetére


Jolida
tag

Visszwatt védelem?
Ha már nem lehet visszamenőleg a meglévő rendszerekre előírni, olyan feltételeket lehet teremteni, mikor önként, saját költségre meglépik. :((

(#50036) bortel válasza asdf_ (#49761) üzenetére


bortel
újonc

Sziasztok!
Nevemben kérdezett PilG kolléga. Én vagyok az a merész/bolond aki telerakta tetőjét 10 darab Risen 450W panellel és most keresi a hozzá megfelelő invertert.
A nagy Risen panelt azért választottam, mert optimálisan lefedi a rendelkezésre álló tetőfelületet és éppen 10 darab fért fel belőle egy sorban. és szerintem jó az ár/érték aránya. A nagy terv egy korrekt, 3 fázisú 5kW-os rendszer lett volna, de mérőhely átalakítás-szabványosítás nélkül csak 1 fázis 2,5kW-ra kaptam engedélyt. A mérőhely átalakítás-szabványosítás plusz egy milla lett volna és nem találtam olyan villanyszerelőt, aki korrekt, esztétikus módon megcsinálta volna. (Szívesen elmesélem ezt is ha érdekel valakit.)
Rakhattam volna most kevesebb panelt, de akkor esetleg későbbi bővítésnél már nem fogom megkapni ugyanezt a típust. Annál randább szerintem nincs, amikor egy sorban különböző méretű panelek vannak. Meg aztán most egy nekifutásra felraktuk mindet.

Tisztában vagyok vele, hogy erős-optimális napsütésben vágni fog az inverter és nyáron fenn marad az energia a tetőn. Viszont cserébe télen és borús időben is hozni fogja az engedélyezett 2,5kW-ot. Ezzel a kompromisszummal együtt tudok élni.

A kérdés az, hogy milyen invertert vásároljak?
Anno az igénybejelentésben Growatt MIN2500TL-XH-t jelöltem meg, de ezen lehet még módosítani. A Growatt MIC2500TL-X viszont nagyobb feszültséget és áramot bír. ÉS akkor a konkrét kérdés, adatokkal:
Risen RSM144-7-450M 450W panel adatai: Voc=10*49.7V, Isc=11.5A, Vmpp=10*41,3V Impp=10.9A.
Growatt MIC2500TL-X adatai: Max. recommended PV power (for module STC) 3500W, Max. DC voltage 550V, Start voltage 80V, Nominal voltage 360V, MPP voltage range 65V-550V, Max. input current per MPP tracker 13A, Max. short-circuit current
per MPP tracker 16A
Ezzel a panelezéssel egyedül az ajánlott maximális teljesítményt lépem túl, feszültségben és áramban benne vagyok a megengedett tartományban. A többlet teljesítmény sajnos benne marad a panelben: erős napsütésben az inverter kiáll az MPP-ből valami kisebb áramú 2,5kW-os munkapontba (azaz "vágni fog"), de tönkre nem megy tőle. Szerintem...
Miből gondoljátok, hogy ez így nem lesz jó és kinyírom az invertert?
Ha nem jó, akkor miért nem és mi lehet jó helyette 2,5kW 1 fázis kategóriában?

(#50037) asdf_ válasza bortel (#50036) üzenetére


asdf_
veterán

Ki van centizve, -10 fokon 2,5 voltra leszel az 550-től. Persze amennyiszer -10 fok volt mostanában (és lesz a jövőben)...
Ugyanakkor +10 foknál is 520 volt körül lesz, így ez automatikusan kiejti a MIN-t (és így hibrid sem lesz), mert az MPPT-re meg max feszre is 500-at ír csak ennél (ami vélhetően csak sw korlát és 2,5-től 6-ig tökugyanaz mind, max a szarabbul sikerültekből lett a 2,5 meg a 3 kW-osnak matricázott).
Sungrow meg Solax lesz a barátod szerintem.

(#50038) Z_A_P válasza bortel (#50036) üzenetére


Z_A_P
addikt

Szívesen elmesélem ezt is ha érdekel valakit.

Engem érdekel, nálam is volt ilyen para, de szerencsére nem kellett végül szabványosítani...

OK

(#50039) snooze válasza nimfas (#50033) üzenetére


snooze
veterán

az deye..😊

GO Gunners!!!

(#50040) bortel válasza asdf_ (#50037) üzenetére


bortel
újonc

Nagyon köszönöm a válaszod: megnézem a Sungrow és a Solax paramétereit.
A MIN-t közben már én is dobtam és áttértem a MIC nézegetésére.

[ Szerkesztve ]

(#50041) bortel válasza bortel (#50036) üzenetére


bortel
újonc

Még annyit hadd tegyek hozzá, hogy nem magamtól vagyok hülye, az áramszolgáltató "segít". HA feltehetnék egy nagyobb egyfázisú invertert 2,5kW-ra limitálva, akkor nem kellene ilyen béna rendszert tákolnom. A betápláláson túl fedezné a saját nappali fogyasztást ezért kisebb lenne a vágás, nem lenne ilyen durván túlpanelezve, stb.

(#50042) beller válasza snooze (#50039) üzenetére


beller
aktív tag

Deyo :)

(#50043) Blamazs válasza snooze (#50030) üzenetére


Blamazs
senior tag

A plombadrót nekem is ott fut kerresztbe de ki lehet venni a gumit attól még. De persze ha nincs port akkor értelmét veszti az egész. Ez még a régebbi állapot már zöld az eszköz frissítés után.

[ Szerkesztve ]

(#50044) Rolly válasza edeleny (#49972) üzenetére


Rolly
veterán

OFT az az 50%os állami támogatás ugye?

Én saját erőből csináltam a napelemet 0 állami támogatással... akkor még szó se volt 2024ről, a faszkalap fidesznyikek legalább azt megvárhatnák hogy megtérüljön a napelem... nekünk még kb 5 év...

A piaci árazással még úgy látszik nem vagy tisztában, mert nyáron jó eséllyel jópár nap te fizetnél azért, hogy betermeled az áramot... közben ipari napelem parkok 30-33 ftért adják fixen az áramot...

(#50045) asdf_ válasza bortel (#50041) üzenetére


asdf_
veterán

Ó, ismerős történet, én kétstringes egyfázisút szerettem volna szintén így visszaszabályozottan (amiből egyedül a Growattnak van 2.5 kW-osa, 3 kW-osból meg kb. minden ujjamra lett volna egy különböző gyártótól).

[ Szerkesztve ]

(#50046) asdf_ válasza Rolly (#50044) üzenetére


asdf_
veterán

faszkalap fidesznyikek legalább azt megvárhatnák hogy megtérüljön a napelem... nekünk még kb 5 év...

Izé, lemaradtam, megjelent már a rendelet, hogy eltörölték a szaldót mindenkinek? :U Ugye, hogy nem? Akkor meg? :U

[ Szerkesztve ]

(#50047) snooze válasza Blamazs (#50043) üzenetére


snooze
veterán

nincs gumidugó..az egész müanyag..🤔

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#50048) Blamazs válasza snooze (#50047) üzenetére


Blamazs
senior tag

Ha kivettem a dugót én is egy ilyen felülettel találkoztam....
Volt is a felmenők emlegetése kezemben a homewizard eszközzel :)

(#50049) snooze válasza Blamazs (#50048) üzenetére


snooze
veterán

link

GO Gunners!!!

(#50050) kanyi51 válasza snooze (#50049) üzenetére


kanyi51
senior tag

Na ez egy érdekes óra
Nincs semmi luk? nem lehet kivenni at a takarot?

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.