Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19001) GSzORO válasza cdl (#19000) üzenetére


GSzORO
csendes tag

Most olvastam, ja.

(#19002) ati888 válasza #39851264 (#18874) üzenetére


ati888
senior tag

Köszi!

Ezek működnek rendesen?

Mert rákérdeztem az egyik napelemes cégnél, aki Solaredge-et ajánlgat de foglalkozik hagyományos rendszerekkel is (Huawei-el pont nem)és nagyon lefikázta, hogy nem működik rendesen meg hogy a Huawei a Solaredge-től lopta a technológiát és most perben is állnak stb.

Ati

(#19003) Samott válasza cdl (#19000) üzenetére


Samott
addikt

Csodas, megint egy palyazat, amiben a tolem elvett penzbol masokat tamogatnak. Es persze emiatt minden csak dragabb lesz mindenki masnak. Mennyivel egyszerubb lenne ha el se vennek ezt a penzt azoktol akik megtermelik?

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#19004) #39851264 válasza ati888 (#19002) üzenetére


#39851264
törölt tag

Szerintem... aki ezzel és főleg így kábít az... felejtős, nem egyenes ember.

Miért ne működne?
A huawei a világ egyik legnagyobb cége.
Mobilhálózatban, telefonban, villamosenergia iparban nyomul pl.

A pert a solaredge elbukta...

----

Mostanság a magyar piacon a huawei inverter az egyik legjobb ár/érték arányú.

Korszerű, jövőálló, akkura előkészített és jól is néz ki sokak szerint.
10 év garanciával adják alapban és nincs tele az internet hibákról szóló írásokkal
(szemre is ipari minőség, kulturált kivitel a belseje egyébként)

Egy ideje a régi kedvenc fronius helyett már a huawei lett nálunk (is) az alap ajánlat.
Pedig sokáig ellenálltam... kivártam.

HUAWEI
FRONIUS
SAJ kívánságra

SOLAREDGE ha szükséges vagy kívánságra

Ezekkel az inverterekkel nincs gond-bajom.
Bízom bennük, jó az áruk, garanciájuk.
Elég nagy cégek a gyártói is.

[ Szerkesztve ]

(#19005) bekesizl válasza cdl (#19000) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Hol olvastad? Csak egy Ligetsolar blogbejegyzést találtam.

(#19006) GSzORO válasza bekesizl (#19005) üzenetére


GSzORO
csendes tag

Portfolio 2.cikk felülről (most) - ja, és van élet a faszbukon kívül is... :U

[ Szerkesztve ]

(#19007) dobolan


dobolan
senior tag

A pályázhatósági jövedelem korlátot nem nevezném alacsonynak még akkor sem, ha bruttó.
4.850.000 eFt / fő / év a cikk szerint.

[ Szerkesztve ]

(#19008) GSzORO válasza dobolan (#19007) üzenetére


GSzORO
csendes tag

Ennyit még Lőrinc sem keres évente... :Y

(#19009) cdl válasza dobolan (#19007) üzenetére


cdl
senior tag

Semmiképpen nem alacsony.
De ez nem felülről nyitott pályázat lesz.
Meglátjuk a részleteket. Engerm érdekelne a tárolókapacitás létesítése.
De ha csak egyben lehet pályázni, az sok embert kiszor.
De hogy az infra- vagy fűtőpanelekke is lehet pályázni, az teljesen nonszensz szerintem.

(#19010) SzaLev


SzaLev
csendes tag

Köszi a napelem garanciára adott válaszokat. Hasolóra számítottam.

(#19011) Jovanny2 válasza cdl (#19009) üzenetére


Jovanny2
őstag

Jaja, de a hőszivattyús szimpatikus. Gondolom a hőszivattyús klímák is beletartoznak a kategóriába. Igazából akár mi is fel tudtuk volna venni, 2 gyerekkel brutál sokat kellene keresni, hogy ne essünk bele. A szüleim viszont még kettecskén is beleesnek szerintem. Ráadásul marha nagy áramfogyasztók, egy 200 literes bojler miatt leginkább. :) HMV is beletartozik gondolom a pályázatba. Figyelem majd, hogy alakul a dolog.

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

(#19012) GoZoL válasza kirkri (#18969) üzenetére


GoZoL
senior tag

Szia!

Nálam is dettó ugyenez, holnapi dátumra hozza a mai termelési adatokat. Ha van infó mi a megoldás légy szíves oszd meg. Köszi!
#19009cdl
Tárolókapacitás alatt azt értjük, hogy külső akkumulátorba megy a megtermelt áram és az felhasználható később?

(#19013) Chal válasza cdl (#19009) üzenetére


Chal
addikt

Lehet hogy még úgy is megéri nekik, ha a meglevő rendszert eladják, szóval nem feltétlenül zár ki bárkit. Ha meg van még hely a tetőn, akkor pláne lehet variálni. Viszont a részletek majd úgyis a rendeletben lesznek, gondolom (remélem) nem ész nélkül csinálják, és súlyozva lesz a dolog, azaz pl. azt nem lehet majd eljátszani, hogy kicserélteti valaki a WC-ben levő 30x30-as ablakot 50eFt-ért, + vesz valami mini rendszert 1db panellel, majd a maradék 9.5mFt-t akkupakkba tolja (már ha a tárolókapacitás ezt jelenti, és nem HMV tárolót).

Amúgy elég agyatlan ez így, a szigetelést pl. nem tudom miért hagyták ki belőle.

[ Szerkesztve ]

(#19014) stickermajom válasza cdl (#19009) üzenetére


stickermajom
addikt

Én is kíváncsi leszek a részletekre. Mondjuk a cikk alapján kiestünk a napelem miatt, de egy levegő-víz hőszivattyúra pályáznék.

Szerk.: Ja látom a kiírást, ez a meglévő rendszer miatt nekünk bukó.

[ Szerkesztve ]

(#19015) Zolee897 válasza GSzORO (#19008) üzenetére


Zolee897
tag

Lőrincnek a 4.850.000 eFt /év =4.8 milliárd/év nem is tétel, azért le sem hajol.

(#19016) Zolee897 válasza #39851264 (#19004) üzenetére


Zolee897
tag

a nokia is elég nagy cég volt, de mondhatnám a nagy amerikai pénzügyi multikat, amelyek, ha nem segít az állam 2008-ban, mind eltűnt volna. Pl morgan stanley...

(#19017) bekesizl


bekesizl
csendes tag

Az új pályázat kapcsán nem saját részre érdekelne, hogy a palatető vajon mennyire kizáró ok a napelemhez?

Unokatestvéremék háza emelet+beépített tetőtér, tehát magas, K-Ny-i palatetővel, valahol 30 és 45 fok között. Extra vázszerkezet a tető mellé nem játszik.
Van egy hosszú melléképület hullámpalával fedve, közel D-i tájolással, de az laposabb, valahol 15-30 fok között.

A pályázatban szereplő 4-5 kWp bővel felfér bármelyikre, de érzésre a héjazás cseréje már nem biztos, hogy belefér nekik.

(#19018) #39851264 válasza cdl (#19009) üzenetére


#39851264
törölt tag

A minap levezettem, hogy
cekasz fűtés esetén is a fűtési áramból úgy
30-40% napáram résszel a fűtési szezonban
már nullszaldós lehet a CO2 egyenleg ....
(le is tiltatott érte 1 napra valaki és íme máris időszerű lett)

De,
Vegyük észre!!!, hogy mikor lehet cekasszal fűteni a pályázat keretében.

Akkor HA NINCS házon/lakáson belüli vizes központi fűtési rendszer!!!

Akkor és csak akkor lehet infrapanelekkel és/vagy fűtőpanelekkel fűtés korszerűsíteni.
ÉS akkor mellé KÖTELEZŐ lesz, ha még nincs megfelelő

A napelemes rendszer és a fűtés telepítésén túl
- a villamosenergia tároló beépítése (akku) is max 5 kW
és
- a nyílászáró csere is kis Uw értékűre

Szóval elég átgondoltanak tűnik a dolog.
Hisz így garantált lesz
- a jelentős CO2 és más trutyi csökkentés
- a számottevő napáram rész az akku miatt

----

Ahol van vízes központi fűtés ott viszont nem lehet cekasz fűtés.
Ott kötelező az alapértelmezés szerint a levegó/víz hőszívattyú a kazán helyére max 9 kW.
Nomeg a nyílászáró csere is, ha nem megfelelő ami van.

*******

3 féle csomagra lehet pályázni

2.1.1
Napelem a tetőre.
A saját korábbi éves kWh fogyasztásig.
De max 5 kWp napelem támogatható.
(és 4 kW-os inverter van tervezve hozzá)

A beépített napelemek összesített névleges teljesítménye legfeljebb 20%-kal haladhatja meg a hálózatra kapcsolódó inverter(ek) összesített névleges hálózati csatlakozási teljesítményét. Ha ez túllépésre kerül, úgy az elszámolható költség összege arányosan csökkentésre kerül a 20% feletti különbözet mértékében.

2.1.2. a. HA NINCS vizes központi fűtés
Napelem a tetőre
ÉS
Akkupakk mellé max 5 kW
ÉS
infra/panel fűtés
ÉS
nyílászáró csere

2.1.2. b. HA VAN vizes központi fűtés
Napelem a tetőre
ÉS
Akkupakk mellé max 5 kW
ÉS
hőszivattyús fűtés max 9 kW alapban levegő/víz rendszerű
ÉS
nyílászáró csere

(#19019) GSzORO válasza bekesizl (#19017) üzenetére


GSzORO
csendes tag

Ha találsz kivitelezőt, amelyik megcsinálja, akkor nem lehet kizáró ok...:-)
Azt szoktam olvasni, azért nem vállalják, mert a pala törik, ill. ha törik, veszélyes azbeszt száll a levegőbe, amit belélegezni absz nem jó, ezért is zárják ki (persze, van védőfelszerelés, de hát az + pénz és macera). Gondolom, járkálni sem jó ezeken, lévén a 70-80-as években épültek az ilyen házak, még egy indok.
Egyébként mostanában nem egy tetőn láttam palát és napelemet, hát hogy azt hogy tették akkor fel? :DD

(#19020) bb71 válasza #39851264 (#19004) üzenetére


bb71
őstag

Ha van, szúrj be képeket a Huawei belsejéről! Köszi. 3F előnyben.

(#19021) Andras6800 válasza Zolee897 (#19015) üzenetére


Andras6800
senior tag

Ez a 4,85 millió nem annyira sok, ha az egy címen lakók számával oszható. Pláne, hogy gyerek is beleszámít.
Ami viszont kizáró oknak tűnik, ha már ven fent napelemed. :Y Mert mindhárom opció úgy indul, hogy napelem telepítés.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#19022) joghurt válasza Andras6800 (#19021) üzenetére


joghurt
addikt

Már két gyerekkel is 800ezres fizetés még belefér. Az ország nagy része csak álmodik ennyiről.
Engem inkább az zavar ebben, hogy épp a jómódúbbak nem bérből-fizetésből élnek, hanem vállalkozásuk van. Ahol meg olyan alacsony jövedelmet mutatnak ki maguknak, amennyit nem szégyellnek.

Szóval sokkal több értelme lett volna
0. az energiahatékonyságot támogatni (azaz folytatni a hőszigetelési programokat, családi házakra is),
1. kizárni belőle a közép-magyarországi régiót,
2. az ingatlan értékéhez is kötni, mert most simán belefér, hogy 11 milliót megkapsz egy borsodi vályogházra, ami telkestül nem ér 1 milliót. Aztán meg hajléktalanra íratás után a panelek, az inverter és a hőszivattyú új életet kezd valahol máshol.

A tej élet, erő, egészség.

(#19023) stickermajom válasza joghurt (#19022) üzenetére


stickermajom
addikt

"kizárni belőle a közép-magyarországi régiót"

A francokat. Pont azt nem kell kizárni aki az egyik legnagyobb befizető.

(#19024) dobolan válasza joghurt (#19022) üzenetére


dobolan
senior tag

"1. kizárni belőle a közép-magyarországi régiót" <- és ezt miért?

(#19025) stickermajom válasza Andras6800 (#19021) üzenetére


stickermajom
addikt

Én úgy értelmezem, hogy 5kWp-ig mehet a bővítés/csere is, ha fűtés korszerűsítés miatt valósul meg.

"a pályázat benyújtásának időpontjában már meglévő napelemes rendszer bővítésére,
cseréjére, korszerűsítésére (kivéve, ha fűtéskorszerűsítés az igénylés célja a támogatásban
részesíthető kapacitáshatárig)"

(#19026) #39851264 válasza Andras6800 (#19021) üzenetére


#39851264
törölt tag

A családi összevont bevétel max havonta.
(tehát a kamat/osztalék, KATA, háztartási alkalmazott stb.
nincs is benne, mivel az nem összevont jövedelem)

1 fő 404 166 Ft/hó
2 fő 808 332
3 fő 1 212 500
4 fő 1 616 666
5 fő 2 020 833

https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/hazteletszinv/2019/index.html
Kontra a 4 850 eFt/év

[ Szerkesztve ]

(#19027) cdl válasza stickermajom (#19025) üzenetére


cdl
senior tag

Az idézet honnan van?

(#19028) Andras6800 válasza stickermajom (#19025) üzenetére


Andras6800
senior tag

Jogos.
Tegnap rakták fel a 4,32 kWp-s rendszert. (4 kW inverterrel). Most ezen talán lehetne bővíteni akkor, de véleményes. Esetleg a plusz panelokat fizettetni.

Engem az energiahatékonyság érdekelne. Ablakcsere, meg hőszivattyús fűtés. Ezek olyan soha meg nem térülő dolgok támogatás nélkül. :O

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#19029) stickermajom válasza cdl (#19027) üzenetére


stickermajom
addikt

A kiírásból: [link]

(#19030) MrZed001


MrZed001
tag

Geresics mesternek egy húsbavágó csatorna: egy napelempark üzemeltető mindennapjai :D
Itt éppen föld-zárlat keresés:
https://www.youtube.com/watch?v=WRO_0Hk1ivI

(#19031) bundybee


bundybee
csendes tag

Nekem sem egyértelmű, hogy a meglévő rendszerrel rendelkezőket most kizárja a pályázat vagy nem!??
Én inkább úgy értelmezem, hogy nem zárja ki:
"1.4 5)a pályázat benyújtásának időpontjában már meglévő napelemes rendszer bővítésére, cseréjére, korszerűsítésére (kivéve, ha fűtéskorszerűsítés az igénylés célja a támogatásban részesíthető kapacitáshatárig), vagy fűtéskorszerűsítés igénylése esetén hőszivattyú, vagy fűtőpanelek kapacitásnövelésére, korszerűbb típusra történő cseréjére;"

akkor viszont a 2.1.2 b) esetén a további kötelező elemeket mind meg kell csinálni?
úgymint:
-hőszivattyús rendszer,
-nyílászáró cseréje;
-akkumulátoros tárolóegység,
-energetikai tanúsítványok számítások
Vagy választani lehet attól függően mi az ami már megvan?

Miért nem lehet egyértelműen megfogalmazni? Ti hogy értitek?

(#19032) senki68


senki68
senior tag

Lassan csúcsközelben. /Csúcsteljesítmény::6,375 kWp/

Eközben az inverter hőmérséklete.

(#19033) joghurt


joghurt
addikt

A Telexhez is eljutott az Elmű - MVM Next váltás miatti napelemes bukó híre. Cikk

(De az az infó már nincs meg nekik, hogy a napelemeseknél a kétirányúsításkor már okosmérőt raktak fel, azaz a szolgáltató kb. folyamatosan látja a fogyasztást. A cikk vége így elég debilre sikerült.)

[ Szerkesztve ]

A tej élet, erő, egészség.

(#19034) #39851264 válasza bundybee (#19031) üzenetére


#39851264
törölt tag

A mostani olvasatomban a 2.1.2.b esetén nem zárja ki a napelem bővítést 5 kWp-ig.

De akkor MINDEN további elemnek is megKELL lennie mellé.
Mert csomagról van szó.
Persze ami MÁR OKÉ-s a csomagból azt nyilván csak be kell írni, hogy megvan.

----

Avagy ebben a pályázatban,

1. Nem bővítesz napelemet.

2. Bővítesz max 5 kWp-ig, de akkor minden mást is megcsinálsz a csomagból ami nincs meg.

[ Szerkesztve ]

(#19035) ati888


ati888
senior tag

Sziasztok!

Hirdeti itt mindegyik napelemes cég az 50%-os lakásfelújítási támogatást, de amikor az ajánlatot kapom, akkor mondjuk 2,4M az anyag és 300e a munkadíj. Hogy jön ebből ki az 50%-os támogatás?

(#19036) senki68 válasza ati888 (#19035) üzenetére


senki68
senior tag

Az, hogy a végén mi kerül a számlára, csak játék a számokkal.

(#19037) ati888 válasza senki68 (#19036) üzenetére


ati888
senior tag

Az ok, de ennyire feltűnően megy? Akik majd elbírálják utólag, azok sem hülyék.

Van itt valaki aki már visszakapta a felét?

(#19038) Chal válasza ati888 (#19037) üzenetére


Chal
addikt

Javaslom az ezzel kapcsolatos topicot, ott mindenre megkapod a választ.

(#19039) bekesizl válasza ati888 (#19037) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Nekem messze nem ilyen durva volt a különbség, de már visszakaptam a felét a MÁK-tól.

(#19040) tuzpenge válasza senki68 (#19032) üzenetére


tuzpenge
őstag

Helló!
HA jól látom ez SE rendszer.
Hol tudod megnézni az inverter hőmérsékletét ilyen garfikonon (vagy akár simám csak számszerűleg)?
Köszi!

ˣ

(#19041) bundybee válasza #39851264 (#19034) üzenetére


bundybee
csendes tag

nálam az 1-es lesz tehát nem bővítek mert már így is nagyobb mint 5kWp.
Szóval szerinted meg kell minden további elemet csinálni?
Ha igen akkor valószínű hogy a szaldóból is át fognak sorolni bruttóba ha az aksicsomag kötelező lesz. ?

(#19042) stickermajom válasza bundybee (#19041) üzenetére


stickermajom
addikt

Ha nem bővítesz, akkor a többit sem csinálhatod. Az az alapfeltétel.

(#19043) senki68 válasza ati888 (#19037) üzenetére


senki68
senior tag

Én is visszakaptam.

(#19044) senki68 válasza tuzpenge (#19040) üzenetére


senki68
senior tag

Ha lokálisan belépsz az inverterbe akkor ott meg tudod nézni.
RS485 portra szerkesztettünk egy mikrokontrollert, az küldi 10mp az adatokat, a gépemre, ott meg grafanában van a grafikon.

(#19045) bekesizl válasza tuzpenge (#19040) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Ha van Wifi, akkor aktiválni kell a Modbus TCP-t (inverterre belépve).
Azon keresztül le lehet kérdezni mindent, és nem csak 15 perces frissítéssel.

(#19046) bundybee válasza stickermajom (#19042) üzenetére


bundybee
csendes tag

Szerintem rosszul értelmezed. Nézd ezt a rész (bemásoltam lentre) szerintem ebből az jön le ha van napelem rendszered akár 5kWp-nél nagyobb akkor is jogosult vagy a többi elemre

"1.4 NEM NYÚJTHATÓ TÁMOGATÁS:
6; ugyanazokra a tevékenységekre (munkákra), melyeket –az államháztartás alrendszereiből nyújtott vagy uniós támogatási forrásból –a jelen pályázatban megjelölt támogatható tevékenységekkel (elszámolható munkákkal)azonos tartalommal végeztek el és a korábbi pályázatban megvalósított beruházás átadás-átvétele a jelen pályázatban szereplő beruházás megvalósítását megelőző 10 évben történt meg 5,

5, Fontos! Apályázat beadásával és elnyerése esetén megvalósításával egyidejűleg egyéb támogatási forrásból (pl.: Otthonfelújítási támogatás, Családi Otthonteremtési Kedvezmény) megvalósuló, jelen pályázati kiírásban nem támogatott tevékenységek elvégezhetők és jelen kiírásra pályázat benyújtható. Ugyancsak támogatható, ha a jelen kiírás keretében megvalósítani szándékolt tevékenységet részben más támogatásból finanszírozta, de kizárólag a más támogatásból nem finanszírozott mértékig. A fenti példa folytatásaként: a még ki nem cserélt 7 db ablak cseréje támogatható jelen kiírásban, de a már kicserélt 3 db nem cserélhető jobb minőségűre. Nem lehetségestovábbá már lecserélt fűtőpanelt nagyobb teljesítményűre cserélni, vagy már létesített napelem kapacitását növelni."

(#19047) stickermajom válasza bundybee (#19046) üzenetére


stickermajom
addikt

2.1.1-2.1.2 között nézd, mindenhol kötelező tevékenységnek jelölik a napelem telepítését.

(#19048) cdl válasza bundybee (#19046) üzenetére


cdl
senior tag

Ti hogy értelmezitek: lehet e pályázni csak egy 5kW-os akku pakkra és semmi másra. Esetleg bőviteném 1 panellel, ha kötelező.
A napelem most került fel, még a pályázatot is csak most adtam be, nem tudom, hogy elfogadják e. Az inverter tudja, a Huaweinek van készen rendszere, mehetne is.

[ Szerkesztve ]

(#19049) tuzpenge válasza bekesizl (#19045) üzenetére


tuzpenge
őstag

Köszi! Esetleg erről van bővebb leírás, ismertető, guide, hogy és mit kell csinálni pontosan?
Köszi!
Neked is köszi "senki68"!

ˣ

(#19050) bekesizl válasza tuzpenge (#19049) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Német fórumon írt valaki egy appot Androidra:
"SolarMON - Real Time Monitoring for SolarEdge TRY"
Ennek a leírásában van benne a beállítás (például). [link]
Nem túl bonyolult, de kell hozzá telepítői jogosultság a SetApp appban.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.