Hirdetés
- GoodSpeed: Segway-Ninebot F3 E elektromos roller.
- sziku69: Szólánc.
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- mefistofeles: Az újkori csalók...
- Kalandor: Habemus papam
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Parci: Milyen mosógépet vegyek?
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
leslieke
Jómunkásember
válasz
stickermajom #26046 üzenetére
A kettőből valamelyik csak lesz.
-
KrAt
veterán
Sziasztok!
A létesítés utolsó lépése előtt állok, a "kiválasztott" a következő paraméterekkel rendelkezik:
7,22 kWp:
- 19db JA Solar 375- 380 wp panel, mono, fekete kerettel
- SOLAR EDGE 10K inverter (a későbbi bővíthetőség miatt, a tetőre még fér)
- SOLAR EDGE S440 optimalizáló
- ferdetető telepítéshez, alumínium- és A2-es rozsdamentes acél szerelvények, WÜRTH
- DC (egyenáram) szolár kábelek, AC (váltakozó áram) kábelek
- AC túlfeszültség korlátozó, túláram és rövidzár védelem
- EPH (egyen potenciál) hálózat, szükség esetén alátámasztó földelés
- 10 év gariMindezt 3M eleje áron.
Jól gondolom, hogy ez így korrekt ajánlat?
-
bb71
őstag
válasz
kardkovacsi #26041 üzenetére
Köszi, bekesizl neked is.
A újakra is kell sajnos opti, mert az is árnyékos hely... -
kardkovacsi
senior tag
Ha a meglévőkön van optimalizáló akkor nem kell, mert az optimalizálót mindig a kisebb áramú panelra kell tenni. Ez ugyanolyan, hogy csak arra a panelra kell optimalizálót rakni amelyik árnyékban van, lesz. Pont ugyanaz a logika, az árnyékos panelnek kisebb az árama ezért azt kell megakadályozni, hogy visszafogja a nagyobb áramú, nem árnyékos panelokat.
-
bekesizl
csendes tag
-
senki68
senior tag
Az, hogy mi hova árnyékol, azt neked kell tudnod, te laksz ott te látod minden nap. Ehhez nem kell tervező.
Az, hogy 16.00 után árnyékban van, vagy kapja a részleges árnyékot, nem jelent 40%-os termeléskiesést. Jelenleg nekem 13 óra után megy részleges árnyékba az egyik felület.
Nem tudom milyen algoritmus alapján számol az SE tervező, de eddig 6 havi átlag alapján hozza a tervezett mennyiséget. -
bb71
őstag
válasz
senki68 #26017 üzenetére
Tudod miért kérdezem: mert az ajánlott ismerősöd azt mondta, hogy -30...40% az ottani termelés... én "laikusként" ezek után lilább felületre számítottam a 6 panel feletti 16:00 után árnyékba kerülő résznél.
10,64MWh a jósolt SE Designer-rel. Kicsit csaltam, mert 13 paneles sztringet nem engedett, ezért 4*370W helyett 6*250W-nyi panellel szimuláltam, talán nagyon nem verem át magam ezzel. És a szomszéd tetőjét még meg kell rajzolnom, mert az ismerősöd arra is azt mondta, hogy árnyékolni fog.
9691kWh a mostani tetőrészre a PVGIS 10%-os jóslat. -
válasz
senki68 #26033 üzenetére
Latod megint okoskodsz es tenyekkel vitatkozol.
Havi 80 es 110 m3 kozotti a gaz fogyasztasom.
9 evig 200 literes villanybojlert hasznaltunk 3 majd 4 tagu csaladkent.
Eves szinten 4000 kWh bol megvolt a melegviz.
Ha nem lenne meg sem az a cel hogy eleg legyen a 3400,hanem hogy ertelmesen el tudjam hasznalni.
A kazanom ,nem bojler,20 eves 35 kW teljesitmenyu hokozpont. gadasagtalanul allitja elo a melegvizet. -
MrZed001
tag
válasz
togvau #26012 üzenetére
Ha van már 3 fázisos termelő rendszered, akkor érdemes a 3 fázisos hibridet végiggondolni.
Az áramszünetben meg tudja hajtani a termelő invertert (AC kapcsolt rendszer).
Így be tud segíteni a ház ellátásába. Sőt a többletet aksiba is tudod tárolni.
Szó szerint annyi, hogy egy transzfer kapcsolóval átkapcsolod hibrid inverter előttről, hibrid inverter utánra
Ha csak hálózatos szigetüzem a cél, akkor pedig 3db inverter 3 fázisos szünetmentes áramot ad:
-
senki68
senior tag
Az a baj, hogy olyan összegeket írsz össze vissza aminek nem sok valóságalapja van.
100-110 ezer Ft gázszámla az kb 1000 m3 gáz. Ennyi gáz 10 ezer KWh energiatartalommal bír. Na most ha te ezt 3400 KWh villannyal kiváltod, akkor igen szar hatásfokú a gázbojlered, vagy valami számot itt nagyon elírtál.
Az, hogy te 3400KWh termeléssel kiváltottál 100+ ezer forintos gázszámlát, csak azért van mert úgy számoltál valamit, hogy a lelked megnyugodjon, de valóságalapja nem sok van.Hűtésre fűtésre lehet nálad elég 5100 KWh villany, de az biztos, hogy nem 2400m3-es gázszámlát váltott ki.
-
válasz
nimfas #26030 üzenetére
Egyelőre 60 ezer forintos beruházásból kiváltottam a gázkazánnal való melegvíz előállítást szóval ez így jól sikerült
elméletileg éve szinten ez majd 3000 körül megkajál akkor nullán leszek.
nagy álmom az autó, ha lesz rá pénzem ,első lesz
Most tetetek fel még napelem paneleket ezért, már kértem rá ajánlatot a Tiszta energiáktól.
10 es inverterem van de 8.5 kWp van fent csak rajta,..12 re feltolom és szerintem belevágok egy elérhető árú elektromos autóba és ha össze tudom hozni barátokkal maszekban a medencét, akkor dobok egy fűtést is bele, de ez rengeteg pénz. -
válasz
senki68 #26025 üzenetére
"Azt hogy mit írnak az egy dolog"
ne beszélj butaságokat, értelmezd mi van oda a leírva. Az a valaki én vagyok aki írta ezt neki.
2 éve klímával fűtök ... egy kaliberű a házunk méretre és szigetelésre, nyílászárókra.
Tavalyi évben hűtésre és fűtésre összesen 5100 kWh áramot használtam el a klímákkal.
a világítást is ledesekre cseréltem stb... lecsökkent az áramszámlánk is.3400kWh megmaradt a napelem termelésemből, amit nem tudtam hova elhasználni a fűtés ellenére sem. Minek fizetnék gázt éves szinten 100-110 ezer forintot a használati melegvizért mikor itt van 3400 kWh óra áramom csak úgy potyára és vagy bent marad vagy eladom 17 forintért vagy 14 ért mindegy... Az a 3400 kWh áram így nekem 100+ ezer forintot ér...
A hőszivattyú akkor lehet gazdaságos ha megfelelő felület hűtő és fűtő közeg van hozzá. ha nincs felület fűtés, akkor a radiátorral számolhatsz kb 3 as alatti COP értékkel az 50+ fokos előremenővel és a kialakításától függően nem biztos hogy alkalmas hűtésre is , akkor kell még mellé 2-3 klíma is egy két szintes házban mint az övé...
-
senki68
senior tag
válasz
sz.zs. #26023 üzenetére
Nem tudom milyen az a szigetelés, ami után is ennyi a gázfogyasztás.
Nekem nincs szigetelve ,éves szinten 1400-1500 m3 gáz fogy HMV-vel együtt. Pedig 2 szint 130m2.Na de a lényeg, a leggazdaságosabb a hőszivattyú. Annál gazdaságosabb jelenleg nincs.
Ha a gázt szeretnéd kiváltani, akkor kb ekkora éves fogyasztásra számíts.Az, hogy mit írnak az egy dolog. De ha számolsz, mondjuk gázzal csinálod a melegvizet 1 m3 gáz kb 10 KWh, 110 Ft. Tehát 1 KWh 11 forint. /Persze van veszteség gázkazán hatásfok /, tehát azáltal, hogy villanybojlerrel csinálja a melegvizet egy fillért nem spórol /kivéve a hőszivattyús bojler/ mivel az áramszolgáltató megveszi a túltermelést 13Ft/KWh áron és még adózni sem kell belőle.
Nem kell mindennek bedőlni, azért mert valaki leírta.Olyan ez mint az autó fogyasztása. Mindenkié kevesebbet fogyaszt mint az enyém.
Pedig már ilyet is írt ki
-
liszkai 2
csendes tag
válasz
sz.zs. #26023 üzenetére
Úgy tudom 14 Forintért veszik nem 17-ért. Én is kissé gondban vagyok mert valószínű benn ragad legalább 150 Kwh, mindennel együtt napi 20 Kwh megy el úgy,hogy 23 fok van 85 nm-en. Gázt pedig csak a leghidegebb időszakban használok fűtésre, így a teljes fűtési költségem cirka 40 ezer körül van ebben a szezonban. Kondi kazánnal sem éri meg fűteni ha van elegendő áram. A melegvíz és tűzhely viszont gázzal megy ami napi egy m3 gázt visz el. Ja, és három db. 3.5Kw-os klímával megy a fűtés.
-
válasz
senki68 #26021 üzenetére
többen mondják ezt, hogy sok, de én megkérdeztem jópár ismerősömet akik hasonló méretű régebbi építésű családi házat fűtenek gázzal és bizony 20-30%-kal is többet fogyasztanak. Nekik mondjuk nics szigetelve, nekünk igen. Klímás fűtésnél még azért az is csökkentő tényező lehet, hogy csak akkor és azt a helyiséget fűtjük ahol vagyunk.
Milyen elektromos fűtési módszer lenne az ( ha van ilyen egyáltalán ) ami a klímánál is gazdaságosabb lehet? A gázt azért vész esetére meghagynám. Jelenleg cirko és radiátorok vannak. Padlófűtés nem megoldható.[link] Ez a bejegyzés tette a bogarat a fülembe, itt ezt irta:
"jelenlegi áramszámlám havi 14.600 Ft, a gázszámlám most már csak 31 ezer forint általányban"
s erre lett ilyen fogyasztása:
A 8.5 napelem , nálam viszonylag tökéletes a tájolás,( nálad nem tudom milyen) de 11400 kWh áramot hozott le 10 kW kb 13500 kWh lejönne.
Nálam maradt tavaly leolvasásra 3400 kWh pluszban !! így is, most felszereltem egy sima egyszerű hajdú 200 literes villanybojlert és a meleg vizet sem gázzal készítem, mert jobban megéri mint eladni 17 forintért Eon-nak. -
Magnat
veterán
Üdv, egy elméleti kérdésem lenne: ha van egy napelem panel ami kint van a napon, de nincs áramkörbe kötve, akkor mi történik a napelemre beeső energiával? Eldisszipál?
-
senki68
senior tag
válasz
sz.zs. #26018 üzenetére
Az azért elég sok.
Évi 24 ezer KWh. Éves átlagban nem biztos, hogy hozzák a COP4-et a levegó-levegő hőszivattyúk, COP3-al ezt ki tudod váltani 8.000 KWh villamos energiával.
Ha még hozzáadod a 6300-at, akkor az bizony 14.300 KWh. ide kell egy 12 KWp-s rendszer. Minimum. Szerintem.
De ha bejön a bruttó akkor szívás lesz. -
TAVROHSZ
újonc
válasz
leslieho2 #26007 üzenetére
Szia!
Köszönöm a választ!
Jól gondolom, hogy az átkapcsoló doboz nélkül nincs is értelme a gen 24 plusz beszerzésének, csak a simának?
A full backup képesség elméletileg, akku nélkül (csak pillanatnyi napelem termeléssel) tud áramot szolgáltatni a teljes belső hálózatra, nem csak 1 fázisra?Saját tapasztalat van már a típussak?
-
Nekem is pont ilyen tájolású a tetőm. A helyszíni felmérés során a cégek fele azt mondja megérheti rakni az északnyugati tetőre, a másik fele azt mondja felejtsem el. Szóval nemtom. Mondjuk nekem a délkeleti oldal 9,8x5,8 de van benne egy 1,6x16-os tetőablak. Így is felfér rá ~8,5 - 9 KWp-nyi napelem . Viszont mivel a mostani évi 6300 kWh mellett tervezek átállni a gázról klímával való fűtésre, fogalmam sincs, elég lenne-e?
-
MrZed001
tag
válasz
togvau #26005 üzenetére
Azaz ha jól értem nem szolgáltatónak termelő rendszert akarsz, hanem hálózatos szigetüzemet.
Amit megtermel napelem annyival csökkenteni a saját fogyasztásodat, és mellé aksit, hogy szünetmentes áram legyen ?
Ha erről van szó, akkor két lehetőség van:
1) 5kW-os hálózatos szigetüzemű inverterből 3db ad ki 3 fázisos rendszert (MPP Solar és klónjai https://www.mppsolar.com/v3/). Ennek darabja 300-350 eFt körül van.
2) 10-12kW-os hibrid inverter 3 fázisos, szigetüzemben használva (Voltronic Infinisolar más néven MPP Solar MPI hybrid, Sunsynk/Deye). Ez utóbbi valóban millió felett van.Aszimmetrikus terhelés egyik esetben sem probléma.
Mindkét esetben egyetlen 48V-os aksipakk kell alá.
- Ha csak UPS-nek akkor savas aksi is lehet.
- Ha naponta töltés-merítés akkor LiFePO4 ajánlott. -
maross
nagyúr
válasz
leslieke #25933 üzenetére
4-ig vannak ugyfelszolgalatok, lekestem, majd holnap. Kozben felmerult egy kerdes, ha a ketiranyu mero cseres papiron elmu halozat van, a HMKE megbizoi levelen e-on, a havi szamlamon pedig MVM, melyik ugyfelszolgalatnal varakozzak 20 percet a hivasfogadasra?
. Jo lenne csak egyszer vegigvarni.
A rendszer (7.5kw, huawei+17db longi 445w), szanaszet daraboltan a kis tetoreszleteimen full otpimalizaloval, ma 29kw-ot termelt, tegnap 18-at, elotte napsugarat se latott ket napig, nem tudom ez mennyire jo az idojarashoz kepest (Bp 18 ker). -
leslieho2
csendes tag
válasz
TAVROHSZ #25961 üzenetére
Szia!
A gen24 plus PV point:
- 1fazisu kimenet ami akkor működik csak, ha nincs grid feszültség, azaz az utcai vezetéken energia. Max 3000W aminek forrása a napelem panelek, feltéve ha süt a nap s van megfelelő teljesítmény a panelekről.full backup:
- itthon nem tudni, h engedélyezhető-e, elvileg egy külön átkapcsoló doboz (kb1000eur) bekötésével hálózati áramszünet esetén kb 60-90sec alatt lekapcsolja a házat a hálózatról majd az inverterre visszakapcsolja, ahol akku (s napelem rásegítéssel) energiából táplálja az egész házat... -
togvau
senior tag
Hello
OOtthonra szeretnék egy napelemes rendszert összerakni, de a házban 3 fázis van szétosztva.
Hello
Otthonra szeretnék egy napelemes rendszert összerakni, de a házban 3 fázis van szétosztva, szobánként változik melyik melyik.
Látom hogy vannak ilyen jó kis okos, töltésvezérlővel egybeépített inverterek, amik hiány esetén az állami hálózatról engedik át az áramot.
Na nekem valami olyasmi kellene, csak ez úgy hogy három fázisú. Amiket találtam azok viszont ilyen brutális ipari tizen kilowattos cuccok voltak, ár nélkül, de ránézésre milla fölötti árakon.
Annyit lehet ezekre hatékonyabban rákeresni? Vagy van valami konkrét tipp?
Még az is hozzátartozik hogy ugye emiatt hogy szobánként más más fázis, a fázisok terhelése is asszimmetrikus. Az mennyire lenne gáz?
Vagy inkább fázisonként egyfázisú inverter-akkupakk-napelemek? Vagy közös akkupakk, közös napelemek, akkukról pedig párhuzamosan 3 inverter a 3 fázisra? -
Gh0sT
addikt
válasz
joghurt #25999 üzenetére
Elírtam, elnézést, piros ÉNY-i, kifelé lejt mindkettő.
Szerk:
Kicsit kalkulálgattam még a linkelt oldalon.
8 kWp-s rendszer fér fel kényelmesen a tetőre. DK-re 8 panel, ÉNY-ra 12 panel. Ez 3,2 kWp-et jelent az optimálisabb, zöld tetőfelületen, 4,8 kWp-et a piros oldalon.Ha hihetek a számoknak, akkor optimális elhelyezés mellett ~9500 kWh jönne le a egy év alatt, a fenti paraméterekkel viszont csak ~7900 kWh. 17% veszteség kb... ezt annyira azért nem ítélem tragikusnak.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- MediaTek lapka köré épülne a Galaxy S25 FE?
- Samsung Galaxy S21 Ultra - vákuumcsomagolás
- OpenWRT topic
- Milyen videókártyát?
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- OLED TV topic
- Apple iPhone 13 - hízott, de jól áll neki!
- Milyen egeret válasszak?
- Gyúrósok ide!
- Láncfűrész topik
- További aktív témák...
- Babzsák fotel (Dr. Relax - Gamer, sötét zöld, keveset használt, hibátlan)
- Eladó Woom Up 5 szuperkönnyű elektromos mountain bike
- Fornetto Explorer DeLuxe gömbgrill/faszenes grill, pizzakemence feltét, pizzakő, elemes forgatónyárs
- Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTD 8v 120Le 2009
- Jó állapotú Kona Shred / Pike 454 dual-air 110mm-140mm / Shimano Deore felszereltség!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 5600X 16/32/64GB RAM RX 7600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Medion Erazer Beast X40-hez vízhűtés (MD 60961) (ELKELT)
- LG 27GS60QC-B - 27" Ívelt - 2560x1440 - 180Hz 1ms - AMD FreeSync - Bontatlan - 2 Év Gyári Garancia
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Intel i5 13400F 32/64GB RAM RTX 4060Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Telefon felvásárlás!! Apple Watch Series 9/Apple Watch Ultra/Apple Watch Ultra 2
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest