Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27001) Geresics válasza 7Heads Drago (#26990) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A bővítési lehetőség mindig is felhasználói igény lesz. Hiába méretezel egy rendszert a mai, vagy akár az 5 év múlva elképzelt terveidhez. Egy inverter élettartama 10-20 év közé tehető általában. Ki tudja mennyi energiára lesz szüksége mától számítva 16 és fél év múlva? Mondjuk én műszaki és gazdaságossági szempontból ezt nem szeretem, szerencsére az erőműveknél ilyen gond nincs is! :DDD
Visszatérve, a két munkapontos inverterek között az olcsók is tudják az asszimmetrikus terhelést többé-kevésbé jól kezelni, ergo, ha most csinálsz egy rendszert, akkor később a 2. munkapontra rá tudod tenni a bővítést. Ha eredetileg is használtad a 2. munkapontot akkor (jól csináltad, de most) át kell rendezni a régi rendszer elemeit az 1. munkapontra. Ha ez nem megy, akkor opti kell...

Lassan tényleg nem fogom levakarni magamról, hogy Fronius márkabuzi lettem, de saját mérések alapján bátran kijelenthetem, hogy ott a 2. munkapont akár már 3-4 panellel is el tud indulni, és jó hatásfokkal termelni! Ez bődületesen szélesíti a lehetőségeket! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#27002) cOxeR válasza Geresics (#27001) üzenetére


cOxeR
Ármester

Viszont ha meg ezt vesszük alapul, hogy 10+ év múlva az inverter úgy is kakukk (paneleket is lehet célszerű eladni - lehet lesz valami maradvány értéke még - és venni korszerűbbet, akkor simán kell számolni 20-30% többlet igényt, teszem azt nekem most 12Mwh az éves igényem, veszek egy 12kW invertert felteszek 34 db 430wp panelt, aztán 10 év múlva “elbontom” az egészet. 6 év alatt térül meg (otthonfelujitassal) 4 évig nyereséget termel. Illetve amíg fel nem emésztem a képzett tartalékot, addig az csökkenti a 6 vs 4 éves arányt. Illetve a maradvány érték hozzájön a profithoz.

(#27003) Geresics válasza cOxeR (#27002) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Régen ez egyértelműen igaz volt! :K
2024.01.01-től ha bármi módosítást csinálsz hivatalosan, akkor bukod a szaldód! Most jobban előre kell gondolkodni, mint valaha (ezen a téren)!

Amúgy meg most épp egy régi ügyfelem keresett meg, hogy a 2013-ban telepített Growatt 3000TL invertere a 12x250 mono panellal bár még mindig hozza az elvártat, de sokat változott a felhasználásuk, és a meglévő napelemek mellé tegyünk 13x380Wp paneleket, a 3kW-os Growattot lecseréljük egy 10-es Froniusra, és az új panelek lesznek az 1. MPPT, a régiek a 2. MPPT, és ha később megint hozzá kell nyúlni, akkor elég csak a DC oldallal játszani, és marad a szaldó!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#27004) senki68 válasza Geresics (#27000) üzenetére


senki68
senior tag

Persze vehetünk átlagot is. Nálam sikerült úgy belőni a rendszert, hogy a 10kW SE inverter 11.00 tól 13.00 -ig megy 10kW felett. Vágás nélkül. És ilyenkor melegszik is.
Még jó hogy nemigazán passzív hűtésű, mert van benne egy venti, ami 55 foknál kapcsol és 50 foknál kapcsol ki.
Más fórumon már nekem estek, hogy ez hülyeség mert attól lehet 100 fokos is egyes alkatrész.
Én speciel bízom az SE mérnökeiben, hogy a szoftveresen mért hőmérsékletet a kritikus ponton mérik.

Azt, hogy a nyári melegben mit fog csinálni, nem fogom megtudni a jövő héten lecserélem.
Biztos ami biztos alapon felmegy egy 17K .
Mivel jelenleg a 17K jelentősen olcsóbb, mint a 10K így a megtérülési idő sem fog növekedni.

(#27005) Geresics válasza senki68 (#27004) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Az átlaggal próbáltam picit viccesre venni, de úgy látom azért a lényeg átment! :R
A kompnensek melegedése nem egyenletes, ez tény! De amíg egy VGA esetében a 100°C nem probléma, addig erőátvitelnél már igenis az volna! Ha csak abba gondolunk bele, hogy a kábelek PVC borítása 70°C felett elkezd szépen lassan lebomlani, és egy idő után megszűnik szigetelni, akkor érezhető, hogy ez nyilván nem megengedett. A fontos pontok monitorozva vannak (még akkor is, ha mi nem látjuk), és adott esetben az algoritmus csinál valamit ellene! Bekapcsolhatja a hűtést, emelhet a hűtésen, vagy épp korlátozhatja a termelést. A passzív gépek esetén sajna csak ez utóbbi van meg, épp ezért különösen fontos ilyenkor az elhelyezés - már ha nem célunk, hogy elessünk egy csomó termeléstől...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#27006) senki68 válasza Geresics (#27005) üzenetére


senki68
senior tag

Köszönöm.

Kívülről az inverter "kézmeleg" tehát nem süt, simán rajta tudom tartani a kezem. Így a DC kábelen is. Itt ugye a kritikus pont a belseje, procik magja hogy melegszik.

De én is úgy gondolom, ahogy írtad, kritikus pontok monitorozva vannak.

Persze nem csak ezért van a csere, inkább a 2024.01.01 dátum miatt.

Majd beszámolok, hogy a 17K inverter 13.2kWp panellal mennyire melegszik.

Most ez van.

(#27007) MrZed001 válasza Geresics (#27000) üzenetére


MrZed001
tag

10kW GEN24 esetleg aksival? :D
Többen érdeklődnek a full backup üzemmódja iránt.
Hogy amikor leválik szigetüzembe, akkor valóban kiadja-e a 3 fázis 3,3kW-ot aszimmetrikusan ?

(#27008) Geresics válasza MrZed001 (#27007) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Lesz itt szigetüzem, és minden egyéb nyalánkság.
Sajna időhiány miatt a rendszer megálmodásának csak egy részét tudhatom magaménak, a többit, mint pl. az AC oldalt, és a szigetüzemi részt is az Expleo-ra hagytuk.
Remélem hamar átveszi az EON, és lesz időm játszani vele, mert vészesen közeledik egy másik ösvény, amire rá kell fordulnom...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#27009) MrZed001 válasza Geresics (#27008) üzenetére


MrZed001
tag

Kíváncsian várom ... mindkettőt ;)

(#27010) brodorics


brodorics
csendes tag

Üdv Urak!
Vagyunk páran , (illetve remélem egyre kevesebben) akik EON SE telepítésre várnak, Szeretném kérdezni van akinél közben meglett a telepítés?

(#27011) bb71 válasza senki68 (#27004) üzenetére


bb71
őstag

ez csak akkor ilyen egyszerű matek, ha a 10K-t eredeti árban eladod, el tudod adni?

(#27012) senki68 válasza bb71 (#27011) üzenetére


senki68
senior tag

Már eladtam.

Olyan hiány van most 10K inverterből, hogy csak megemlítettem, hogy lesz egy eladó, és máris lecsaptak rá.

(#27013) MrZed001 válasza Geresics (#27008) üzenetére


MrZed001
tag

Annak a másik ösvénynek van véletlen köze Varsányi Peti aktuális aksis teszt rendszeréhez ? :)

(#27014) varek válasza brodorics (#27010) üzenetére


varek
csendes tag

Sajnos én is köztük vagyok várom a telepítést. Sokan átszerződnek olyan inverterre ami kapható az ügyintézőjük szerint.

(#27015) Geresics válasza MrZed001 (#27013) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nincs. :N

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#27016) cOxeR válasza Geresics (#27003) üzenetére


cOxeR
Ármester

Köszi, szóval akkor nagyjából visszajutottunk az elejére, minél nagyobb inverter, aminek a lehető legkisebb az esélye, hogy kinövöm az a legjobb alap. :)

(#27017) NSX82 válasza chungey9 (#26900) üzenetére


NSX82
csendes tag

Kedves Chungey9, MrZed001 és többiek!

Először is köszönöm szépen a pinout és rs232 tanácsokat.

Örömmel jelentem, hogy mátol termel a kis szigetüzemű saját építésű mini napelem rendszerem! :DD
-Easun (noname kínai) 3.5 kw inverter
-8db Amerisolar AS-6P-340W polykristályos napelem sorbakötve (összesen 2720wp? max teljesítmény)
-2db Leaftron LTC12-100 AGM akku sorba kötve. (24v 100A)

Tesztként egy 1130wattos porszívóval teszteltem délelőtt. A PV Input 780-800watt kornyékén ugrált ilyen borongós felhős időben. Sokkal jobb, mint amire számítottam! Már nagyon várom, hogy tesztelhessem napos időben is jobban, de sajnos közben dolgoznom is kell.. :( Kiváncsi leszek mennyire sikerül megközelítenem vele az elméleti maximumot. A tető dőlése sem ideális sajnos, mert csak 12°
A fokállás 211°

Esetleges érdekességként írom: 740 ezer ft-omban van eddig az egész project tokkal vonóval + a belefektetett időm/ munkám.

Holnap megpróbálok méregetni a két nulla között, bár egyre inkább abba az irányba gondolkodom, hogy inkább ne kössem össze a két nullát hanem csak az inverter nulláját kötném be a lakásba és egy kapcsoloval esetleg megoldom, hogy müködjön klasszikus formában is. A közös nulla egy nagyon kényelmes megoldás lenne (amennyiben tényleg megoldható lenne), de szeretném teljesen elkülöníteni az elműs hálozattól inkább. Ezalatt Azt értem, hogy az égvilágon semmilyen kapcsolatba ne legyen a kettő egymással! Köszönöm a segítségeket mégegyszer!!! Hamarosan még jelentkezem!

üdv, NSX

[ Szerkesztve ]

(#27018) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

Na volt ma egy Normális napelemes cég. A bővítést nálunk ők végeznék.
Sajnos nálam a kivitelező cég anno nem épített ki túl fesz védelmet egyik oldalra se illetve földelést se csináltak. Szóval az a fantasztikus ajánlat amit akkor kaptam, csak átverés volt. Mivel nem volt részletezve mit kapok, a laikust meg át tudják verni. Minden új telepítő aki most kezdi ezt jól nézze meg mit ír alá és hogy azt telepítik-e. Sztem a rengeteg napelemes cégből kevés van aki be is tartja azt amit ígér és törekszik a szabályoságra.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#27019) kiliti


kiliti
csendes tag

Összefoglaló aljára:
Megvalósult rendszer: Fronius Symo 7.0-3 M light + 16 db Qcells G8 360Wp (5,76 kWp 383eFt/kWp)
Délkeleti tájolás (-56°), meredek dőlés: 45°, jelenleg még 1 sík/string

Az igény felmerülésétől hogy jutottál el a kivitelezésig?
Már nagyon régen (10+ éve) szerettem volna napelemet. A 2018-ban vásárolt házunk esetén is szempont volt a jó benapozás. Eleinte csak egy villanybojlerbe gondoltam betolni vele energiát, mint akkumulátorba, grid-tie / sziget üzemben, átkapcsolással. Aztán jött a hír az 50%-os támogatásról. Ekkor (2019. november) elkezdtem olvasni ezt a fórumot visszamenőleg, és azóta is követem. Az olvasottak alapján lemértem, megbecsültem, hogy mire van szükségünk, és Fronius-t választottam. Eleinte még 6-ost, majd 7-esre léptem (így több igénybejelentőt is beadtam...). Ehhez első körben 16 darab, min. 360Wp panelt akartam, normál (kis) méretűt.

Hol kértél ajánlatokat?
Csak az MNNSz oldalán.

Mi alapján szelektáltál?
Fajlagos ár és a fórumon kapott cég vélemények alapján.

Hol informálódtál?
Szinte csak ezen a fórumon, illetve Google.

Kik segítettek (akár nyilvánosan, akár privátban)?
Fórumtagok: axioma, Chal, Geresics, ginagina, joghurt, julius75, kardkovacsi, MrZed001, Rolly, stickermajom, tothbe. Ezúton is nagyon köszönöm mindenkinek!

Mik voltak a fő szempontok?
Ár, megbízható inverter, megbízható kivitelező

Miért azt a műszaki tartalmat választottad, amit?
A SolarEdge felára a kevés árnyék és a max két sík miatt nem szükséges, bár van sok előnye.
Huawei akkor még új szereplő volt, és számomra biztosabb jövőt ígér az Osztrák Fronius.
A Qcells napelemeknek jó híre van. Félcellás, 12 busbar.

Miért azt a kivitelezőt választottad, amit?
IrsaSolar lett. Ár és fórumba írt jó vélemény miatt (ginagina). Nem csalódtam bennük, szép munkát végeztek (a részleteket is figyelembe véve). Egyébként csak egyszer voltak itt: amikor kiépítették. Felmérés csak online volt, mert tudtam, mit akarok.

Mit csinálnál másképp?
Talán inkább eggyel nagyobb invertert vennék, mert így majd 45%-os túlpanelezés lesz, ha megépül a másik string, 90°-kal eltérő tájolással. (a leendő EV-nek + bruttó rendszer miatt)

Mi volt, ami bosszantott?
A tűz(oltó)védelmi kapcsoló kapcsán, hogy mik is a pontos követelmények... Máig nem egyértelmű, de nem került beépítésre.

Mit tapasztaltált az ügyintézés során?
Nekem szerencsére gyorsan ment minden. Részben magam intéztem (igénybejelentés, készrejelentés, Elművel személyes szerződéskötés).

Mennyi idő volt mindez?
Volt egy nagy kihagyás a megrendelés és a kivitelezés kezdete között, mert még a tetőt akartam napelem előtt rendbe rakatni (+15cm hőszigetelés, új tetőfólia, kívülről bontva, mert beépített a tetőtér). A tető csúszott, de a napelem kivitelező nagyon rugalmas volt, simán tudta pár nappal később építeni a rendszert.
2020.11.vége : tájékozódás kezdete
2021.01.17.: Kivitelezővel megegyezve árban, műszaki tartalomban, és hogy április elején kezdhet
2021.01.20.: Végleges igénybejelentő beküldése általam (harmadik)
2021.02.04.: MGT megérkezése
Tető átépítése ápr.7 - ápr.21
2021.04.16. péntek Kivitelezés
2021.04.19. hétfő Elművel szerződés ügyfélszolgálaton személyesen, készre jelentés
2021.04.22. A teljes összeg átutalása a kivitelezőnek (eddig semmit nem fizettem).
2021.04.23. péntek Fogyasztásmérő csere, termelés kezdete

Mi volt, amit szerettél volna, de nem valósult meg?
Egészen a tetőgerincig szerettem volna feltetetni a paneleket, de a kémény melletti szarufa a lemezelés alatt van, így arra nem tudtak sínt rögzíteni. Ezért télen később indul a rendszer, a szomszéd ház árnyéka miatt. Bár így nyáron reggel nem árnyékol rá a kémény. Majd ha nagyon ráérek, átrakom a kéményt a túloldalra :)
Valamint szerettem volna az invertert a hűvös pincébe tenni, de a tűz(oltó)védelmi kapcsoló elkerülése miatt nem lehetett :(

Mi volt, amit nem terveztél, de végül mégis meglett?
Fedezte a rendszer a teljes home-office-os áramfogyasztásunk, és még a klímás fűtést is, gáz helyett!

Mik az elvárásaid?
Évekig hibamentes rendszer. Kicsit félek, hogy mi lesz, ha 1 panel bedöglik. Remélem sokáig nullázza a villanyszámlánk. Ha így termelne, mint az elmúlt 1 évben (JRC-10%-hoz képest +15%), és marad a szaldó, és az áramár, akkor 4,3 év alatt megtérülhet a rendszer. Tervben van még 4+ kWp felrakása másik irányba, ugyanerre az inverterre.

Elmúlt 1 év statisztikája (2021.04.23 - 2022.04.23)
Napelem termelés: 7104.3 kWh (1233 Wh/Wp -56° , 45°)
Ennek 97,5%-át el is fogyasztottuk. (Sajnos volt közben egy éves leolvasás aug. elején, ahol a nyári 1444 kWh többletet el kellett adnom :( )
Helyben fogyasztási arány: 26,5% (klímás fűtés előtt 19,5% volt)
Ebből a villanybojler evett 2,2 MWh-t (60m3 melegvíz), az egy darab klíma evett 1,6 MWh-t, hősugárzós ráfűtés 100 kWh. Maradt 3 MWh az egyéb fogyasztásra (mosógép, mosogatógép, szárítógép, kombi hűtő, fagyasztó, villany sütő, indukciós főzőlap, ...)
Kellett hozzá még 133,4 m3 gázfűtés, mert az emeleten még nincs fűtő klíma (majd áthelyezem a régi On/Off klímát).
Plusz hozzá jön a cserépkályha, mely 22 estére lett megrakva (főként ha estére -3°C alatt volt). Alkalmanként 9-10 kg tűzifával. (össz = 0,2 erdei m3)
Korábbi évben 950 m3 gáz kellett a háznak, klímás fűtés nélkül. De akkor még nem volt a tetőtér ferde oldalában a +15cm kőzetgyapot, és az emeleten 1-2 fokkal melegebb volt tartva.
A házfalon 4 cm nikecell szigetelés van. Teljesen alápincézett (ami fűtetlen). Fűtött tér 90 m2

(#27020) brodorics válasza varek (#27014) üzenetére


brodorics
csendes tag

Átszerződés esetén új engedélyezés kell azt mondták, mivel eltér a műszaki tartalom. Gondoltam rá egyébként, de még inkább kivárok. Aztán lehet megszívom és már az sem lesz ami most van. :W

(#27021) senki68 válasza brodorics (#27020) üzenetére


senki68
senior tag

Rosszul mondták.
Engedély birtokában bárkivel felrakathatom, sőt akár magam is felrakhatom azonos műszaki tartalommal.

(#27022) MrZed001 válasza NSX82 (#27017) üzenetére


MrZed001
tag

Ha bármi segítség kell, csak írj ;)
A nulla közösítést azért nem fogod tudni megúszni (ha PE-N relé nincs benne), mert mögötte a házat védő FI relé különben nem fog működni.
Az meg erősen ajánlott, hogy legyen és működjön :)
Nincs hibaút, nem földelt akkor a házad, rendszered.
Érintésvédelmileg ez nem elfogadott.
Szigetüzemnél különösen fontos, hogy rendben legyen a helyi földszonda is.

(#27023) varek válasza brodorics (#27020) üzenetére


varek
csendes tag

Szerintem se szerződj át, mert akkor újra kezdődik a 180 nap amit ugyanúgy nem tartanak be inkább várj és igényeld a kötbért. Nekem műszaki problémára hivatkoztak persze készlethiányról van szó amit nem fogadtam el. Előbb útobb elkészül, persze részükről a jelentős áremelkedések miatt ráfizetéssel, de ez az ő saruk minek vállalkoztak túl.

(#27024) NSX82 válasza MrZed001 (#27022) üzenetére


NSX82
csendes tag

Kedves MrZed001!

Köszönöm! Valószínű lesz még kérdésem mert nem sokat tudok sajnos a témába, de annál lelkesebb vagyok :))

Most valószínű rázizzenek egy picit pihentetőbb dologra. Mégpedig a data loggert kellene tényleg jobban megoldani mert amit ez a felhő alapú csinal ez eleg követhetetlen szamomra. lehet h en varok tőle túl sokat de hiányolom, hogy nem is látszik a délelőtti órákra vonatkozólag, hogy kétszer is pár percet porszívoztam. Ott olvastam le az inverterről a pv inputnal a kb 800wh-t. Ehhez képest ennek a logban semmi nyoma. Vagy csak én nem tudom értelmezni:

Szerintem ami itt látszik az az, hogy az akkukat töltögeti/szintentartja. Mindenesetre nagyon nyőgvenyelős az egész applikáció. Beállitásügyileg is nehézkesen tudtam csak alkalmazni a beallitásokat sok próbálkozással.. bár végülis az megvan már. Közben az jutott eszembe, hogy van egy régebbi p4es laptopom amin van com port. Azzal lehet h működne a dolog már csak egy megfelelő kábelt kéne gyártanom hozzá. Szerintem ez lesz a következő. a pin out megvan hozzá, hála nektek! :R

(#27025) cOxeR válasza Fr3eWar (#25320) üzenetére


cOxeR
Ármester

Ez a panel nekem is a látókörömben van, mi alapján választottad? Árban kedvező, ezért szimpatikus, mert nagyobb rendszert tudok feltenni, persze több hely is kell.

Egy bajom van, hogy ebből ideális elhelyezéssel csak 44 db fér el, van egy vízszintes felületem (tudok dönteni rajta ha fel lehet picit futtatni az emelkedő tető felületre kb 10-15%), ott mennyire problémás az elhelyezés? Így el tudok helyezni még 10-12 db-ot, úgy már elég combos lenne.

(#27026) xsssanyix


xsssanyix
újonc

Sziasztok,

Idén szigeteltjük a házat kívülről, jövőre van tervezve a napelemek felrakása.
Szeretném előre megcsinálni a csövezést az inverter és a lakáselosztó között, hogy ne kelljen jövőre az új homlokzati szigetelést megfúrni, járdát bontani, stb.
Most még vannak olyan gégecsövek a homlokzaton, amin keresztül közvetlenül be tudok jutni a lakáselosztóhoz, illetve a felbontott járdában is eltudom vinni a gégecsövet, emiatt is gondolom, hogy jó lenne előre behúzni a gégecsöve(ke)t.
Kb 20 m a távolság a lakáselosztó és az inverter között.

Mire érdemes figyelni? Milyen és mekkora gégecsöveket érdemes behúzni?
Van értelme már előre behúzni a kábelt a gégecsőbe a leendő inverter és a lakáselosztó közé? Ha igen, akkor milyet és milyen keresztmetszetűt?
Kültérre fog kerülni az inverter(tető alá, hogy védve legyen az UV-tól és az esőtől - nincs gépészeti helyiségem). Mire érdemes figyelni? Hozzávetőlegesen kb. mekkora hely kell majd az inverternek(meg ami kell még hozzá) a homlokzaton?

Nem tudom, hogy számít-e, de jelenleg évi kb 6600 kWh a fogyasztásunk, később(>5 év) ehhez még jöhet elektromos autó töltés, és esetleg melegvízelőállítás. Kb ezen paraméterek alapján, akarom majd a napelem rendszert méretezni.

Köszi a válaszokat!

[ Szerkesztve ]

(#27027) senki68 válasza xsssanyix (#27026) üzenetére


senki68
senior tag

Min. 20-as cső, min. 5X6 kábel, én a kábelt is beletenném.
Inverter jól szellőző helyen legyen. Inverter mérete az adatok közt van, 2 doboz kell, DC és AC túlfeszvédő, AC leválasztó.

(#27028) Reggie0 válasza chungey9 (#26868) üzenetére


Reggie0
félisten

UTP kabel nem celszeru, mert a narancsok ossze vannak sodorva, az pedig tranfokent viselkedik az rx/tx kozott, azaz zavarjak egymast. Minel nagyobb a vezetekhossz es a bitrata annal valoszinubb lesz a hiba. Nem sodrott vezetek a javasolt.

[ Szerkesztve ]

(#27029) wik_406 válasza Reggie0 (#27028) üzenetére


wik_406
csendes tag

Van tobb ilyen kebelem amit a cisco eszkozokhoz adnak. Lehet ugy kotni, hogy pl: rx-narancs, tx kek...

Wik

(#27030) cOxeR


cOxeR
Ármester

Egy kis technikai jellegű kérdés, szemléltetve.
Dőlésszög tekintetében, ez a kis emelkedésű bádogos borítású tetőrész szerintetek kihasználható? Van értelme kihasználni? Próbálják mérni valami szöget abból lehet varható hozamot számolni? 405-410 wp panel olcsóbb mint a 430-as, de akkor ugye több lenne jó, plusz felület szükséges.
A panel egyik sín része a betoncserépen lenne másik meg lent a bádogon, fektetett formában, mert úgy meredekebb lenne a dőlés. 10-12 db extra hely, állítva nem férne el, mert csak 130-140cm van. Bádogos rész hossza.
Illetve a hófogó kampókat ilyenkor el kell engedni? - sok haszna mondjuk nincs mostanában

[ Szerkesztve ]

(#27031) senki68 válasza cOxeR (#27030) üzenetére


senki68
senior tag

Érdekes feladat lesz bádogtetőre sínt rakni .

Napelem árat 1Wp-re leosztva kell hasonlítani.

(#27032) cOxeR válasza senki68 (#27031) üzenetére


cOxeR
Ármester

Vízmentesen inkább ragasztani lehet szerintem, fúrni nem szerencsés.

Igen, ha ideálisan elfér.

(#27033) senki68 válasza cOxeR (#27032) üzenetére


senki68
senior tag

Nem akarlak elkeseríteni, de szerintem nincs technológia a ragasztásra.

Én ászokcsavarral raknám fel.

Persze ha bádog akkor lehetne forrasztani is.
Mondjuk az alumíniumot is csak nyűgösebb.

[ Szerkesztve ]

(#27034) Blackmate válasza senki68 (#27033) üzenetére


Blackmate
senior tag

Zsindelyre milyen technológiát használnak? Azt nem fúrják meg?

(#27035) Reggie0 válasza wik_406 (#27029) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen, ugy jo.

(#27036) cOxeR válasza senki68 (#27033) üzenetére


cOxeR
Ármester

A lehetőségeket vizsgálom, ettől függetlenül 42 panel elfér, az azért nem kevés.

Szerintem azért van építési hab, pl Tytan B3 60sec, ami kellően durva cucc. Kötéserőssége pl kifejezetten jó, egy dolgot nem tudok kötés után a hőmérsékleti ingadozást hogy bírja.

Amúgy igen az ászok csavar van a szerelési kiegészítők között is.
K2 ászokcsavar (hullám/trapéz/pala/lemezfedeshez)

[ Szerkesztve ]

(#27037) bb71 válasza cOxeR (#27030) üzenetére


bb71
őstag

Megméred a dőlésszöget mobillal, Összefoglalóban ott egy ábra: [link] ezzel belövöd kb. százalékra, PVGIS-sel is számolhatsz...

[ Szerkesztve ]

(#27038) asdf_ válasza cOxeR (#27030) üzenetére


asdf_
veterán

A bádoghoz rögzítésen felül:

A kék síkon levő rögzítő hogyan fog a piros sík derékszögével levő napelembe kapaszkodni? Meghúzod és kettétöri? Opcionálisan: hogyan fog egyáltalán elérni odáig? Még opcionálisan: hogyan fog az a csóró napelem szellőzni, ha kényszerűen ennyire rá lesz ültetve a tetőre a két vége?

Szerintem azért van építési hab, pl Tytan B3 60sec, ami kellően durva cucc. Kötéserőssége pl kifejezetten jó, egy dolgot nem tudok kötés után a hőmérsékleti ingadozást hogy bírja.

Meg a vizet, meg az UV-t :U

(#27039) senki68 válasza cOxeR (#27036) üzenetére


senki68
senior tag

Majd megnézem, hogy szintezel az építési habbal.

(#27040) kenuba01


kenuba01
tag

Sziasztok.
Valaki megtudná nekem mondani, hogy az eon-nál hol tudom a smart mérőmet nyomon követni a neten?
Esetleg regisztrálni kell valamilyen eon-os felületen?
Köszönettel

(#27041) BSOD


BSOD
senior tag

A melóhelyemen homlokzatburkolatokat csinálunk (stadion pl.). Egy részük háttérszerkezetre ragasztott felület, akár 5-6-8m2/db és 16kg/m2 (ehhez nyilván arányos mennyiségű ragasztási felülettel). Sika-nak vannak komoly cuccai.
A problémát itt nem a ragasztó okozná, hanem a bádog. A kép alapján nem lehet azt a felületet olyanná varázsolni már, amire még szabad ragasztani. Ránézésre a 20-as éviben jár, ami csajban kiváló, oxidált cinkben kevésbé. :)

Keresek SILICON GRAPHICS octane-hoz vpro grafikus rendszert.

(#27042) lasse001 válasza kenuba01 (#27040) üzenetére


lasse001
senior tag

Szia itt.
link

(#27043) cOxeR válasza BSOD (#27041) üzenetére


cOxeR
Ármester

Szerintem megfelelő ragasztót lehetne azért találni. 4 éves, szóval a 20-tól odébb van azért. :)

(#27044) cOxeR válasza senki68 (#27039) üzenetére


cOxeR
Ármester

Szintezni sehogy, oda előre legyártott dőlt elem kell,, vagy valami állítható pánt szerű megoldás.
Túl bonyolult lesz ez az a lényeg, ezért kell elengednem.

(#27045) cOxeR válasza asdf_ (#27038) üzenetére


cOxeR
Ármester

A felületének a nagyobb része jobban fog szellőzni, mint egy normál rögzítés esetén, hiszen egy “alagút” lesz az egész sor alatt. Elvetem inkább ezt tényleg, mert tartok tőle többe kerül a leves mint a hús.

[ Szerkesztve ]

(#27046) cOxeR válasza bb71 (#27037) üzenetére


cOxeR
Ármester

Köszönöm, megmértem, érdemes lenne azért foglalkozni vele. Tető 5 fok dőlésű - 90%.
Első sor cserép aljához rögzítve 12 fok - 91%, az első cserép felső részéhez már 22 fok - 94%.
A többi felület ~90m2, pedig 97%.

(#27047) HoryThePooh válasza Blackmate (#27034) üzenetére


HoryThePooh
aktív tag

De, fúrják.
Gerendába fúrnak bele egy bazi nagy csavart, amire rögzítik a sín tartó konzolt: [link]

Ha véletlenül mellé megy, sajnos nálam is volt ilyen, akkor kátrányos zsindely ragasztóval kitömítik a lukat. Tömít rendesen.

The one who has a true friend doesn't need a mirror :)

(#27048) senki68 válasza HoryThePooh (#27047) üzenetére


senki68
senior tag

Ászokcsavar. Az a hivatalos neve.

(#27049) cOxeR


cOxeR
Ármester

Huawei 17ktl, illetve a 20ktl esetén szerintetek miért van ugyanaz a max PV értek megadva? 29,7 ami irreálisan soknak tűnik.
Viszont a max kimeneti áramerősség más: 28,5A vs 33,5A.
Illetve a kérdés, hogy 3x32A-t ha nem tudom 3x40A-re feltornázni (nem éri meg) be lehet vállalni a 20ktl-t vagy se? Függ természetesen attól mennyi panel kerül fel. Elméleti maximum 22,9kW (56 db 410-es panel)
PVGIS erre már azt mutatja, hogy szinte a téli hónapokban is hozná a havi átlagomat.

[ Szerkesztve ]

(#27050) korcsi válasza cOxeR (#27049) üzenetére


korcsi
veterán

Elvileg nem tőled függ, "mit vállalsz be" hanem nem fogják engedélyezni.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.