Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27401) Met válasza bjoco4 (#27399) üzenetére


Met
nagyúr

Azt nem próbáltad hogy nem 24 fokra van állítva?

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#27402) Morris


Morris
veterán

Urak, szükségem lenne egy harmadik klímára. Hálószobába menne. Fontos, hogy halk legyen, mivel aludni is szeretnénk mellette.
A szoba 18nm.
90%-ban hűtésre lesz használva.
(Jelenleg 2db Daikin FTXB35C van. Meg vagyunk vele elégedve)

Mit ajánlotok? Keret nagyon max 200k (szereléssel együtt)

[ Szerkesztve ]

(#27403) bjoco4 válasza Rolly (#27400) üzenetére


bjoco4
újonc

Köszönöm a választ . 600w*24 óra=14,4 kw 31 napra 447 kw
szorozva áram ára kb 40 ft * 447 kw =17880 ft /hó 6 havi fűtés 107.280 ft ezek a számok megfelelnek egy klímás fűtésnek ? És ez csak egy helység. Két helység 107.280*2=214.560 ft
Ezidáig három cserépkályha 6 hó alatt kb 10m3 fát evett meg ez 200.000 ft ennyire gazdaságtalan lenne a klímás fűtés vagy csak én gondoltam hogy klímával tudok spórolni.

Próbáltam alacsonyabb és magasabb hőfokon is hűvös a befújt levegő minden állításnál az előbb nem írtam igy üzemelve szép lassan túlfűti a szobát és 27-28 fokot képes csinálni és nem áll meg ha viszont le méretem vele a benti hőmérsékletet akkor fel csukja a zsalut és mindjárt leáll. Ez normális működés?

[ Szerkesztve ]

(#27404) Lassú Víz válasza bjoco4 (#27403) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Nem gondolnám normálisnak a 3-4 fokos túlfűtést. A Fujitsum gépkönyve szerint ha a helyiség hőmérséklete egy fokkal meghaladja a beállítottat, akkor leáll. 3 percenként egy kicsit megkavarja a levegőt, hogy el kell-e indulnia, de azt alig lehet érezni.

Az üzemelési költségeket meg lehet csökkenteni H tarifával, napelemmel, szélkerékkel...

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#27405) tibibi válasza bjoco4 (#27403) üzenetére


tibibi
őstag

Tévedés,hogy olcsó lenne max. kényelmesebb mint a fatüzelés.H tarifával lehet kicsit lentebb vinni a költségeket,de az is egy kb.100-150 ezres befektetés.Ráadásul a cserépkályha tárolja a meleget és nincs huzathatás.Cserébe koszos,büdös és melós. Nálam a GREE ha eléri a beállított hőfokot akkor leáll,viszont az i-feel nem működik, szóval a fenti 25fok az lent 20.

[ Szerkesztve ]

(#27406) bjoco4 válasza tibibi (#27405) üzenetére


bjoco4
újonc

Sajnos azt én is tapasztaltam hogy az ifel nem működik de csak kikapcsolásnál álló klímánál ifel bekapcsolva és a beállított alá megy 1 fokkal be kapcsol de már kikapcsolni nem fog.
Milyen típusú nálad a gree? mekkora a szoba mérete? csak viszonyításképp.

Lassú Víz:
Rendelkezem 8KW napelem rendszerrel de még így is magasnak tartom a fogyasztását.
Gépkönyve szerint 12-15 percet kellene fűtenie majd szünet azt nem írják mennyi ideig és ujra fűt ezt is csak angol szervízkönyv ből tudom.
beállított hőmérséklet fölé fűt 2 fokkal kikapcsol alá esik 1 fokkal bekapcsol szinté könyvből

(#27407) pjen válasza bjoco4 (#27403) üzenetére


pjen
félisten

Mekkora az a szoba? Nekem a 130 nm lakásra sem megy el annyi.

(#27408) bjoco4 válasza pjen (#27407) üzenetére


bjoco4
újonc

egyik 23 nm a másik 25 nm mindkettő gree amber 3,7 kw
külön egyfázisú mérő mindkét klímán plusz telefonos app mindig látom mennyit fogyaszt

[ Szerkesztve ]

(#27409) Male válasza bjoco4 (#27403) üzenetére


Male
nagyúr

Huszonvalahány nm-re ez igen soknak tűnik. Én 42nm-t fűtők, igaz Fuji LTCA-val ami hatékonyabb, de a november 8 - december 8 időszak idén 178 kWh volt... ( részben szigetelt, műanyag nyílászárók, 20-21 fok vegyesen most... tavaly végig 21 fok, ugyan ezen időszakban: 189 kWh )

(#27410) Rolly válasza bjoco4 (#27403) üzenetére


Rolly
veterán

Kicsit félre értettelek. Szóval akkor 28 fokra fut? Hogy állnak a lamellák lefelé?

Nálunk 3 Daikin Ftxp20 (36-45 nmt) most napi 10-12 kWh áramot fogyaszt. Azaz havi 300-360 kWh nagyobb hidegben többet is akár... Nálam is napelem van így nem foglalkozom vele...

(#27411) #42706048 válasza bjoco4 (#27403) üzenetére


#42706048
törölt tag

Én is azt hittem, hogy nagyon jó lesz a klímával fűtés, de amikor meg vettem és használtam rá jöttem, hogy egyáltalán nem jó. Nem ad jó hőérzetet, sokat fogyaszt, hangos. Pedig azért akartam váltani klímára, mert mindenhol azt hallottam itt is, hogy milyen jó meg főleg a japán klímák...
Kiegészítő fűtésnek talán jó lesz nappal fűtök ezzel, éjszakára meg gázzal. Ez van. Pénzkidobás volt az egész. Nyárra jó lesz. Hűtésre legalább jó lesz. Nekem csak a klíma fogyaszt 32-35 ezer ft ot egy hónapban. Mindegy mire állítom. Volt kint a szerelő is. Nincsen semmi baja. Lemértem fogyasztásmérővel. Kikapcsolt állapotban 2w a fogyasztása. Amikor elindul a klíma a legmagasabb 470-1256 w között volt. Legtöbbet 520w körül ment végig amíg néztem. Sokat fogyaszt ennyi és kész. Alapból 2 gép, 1 hűtő, 1 mikró, mosógép, csak 8500 Ft ot fogyaszt. Ha ment a klíma akkor 40.000 Ft lett a villanyszámlám összesen. Nem is tudom mi lenne, ha mínusz fokokban használnám. Marad a gáz és , majd lassan a kondenzációs gázkazán.

(#27412) nTom


nTom
aktív tag

Pár hónapja már üzemel a Hitachi 25RPD/WPD klímám. A ház középső, legmelegebb részén, a konyhában van, körben egyéb helységek, a fürdőszobába egyenesen befúj. Nem nagy, kb 17 nm amire használom. Oldalt nyílik az egyik szoba, ott sincs vészesen hideg ha nem gyújtok be a kazánba. ( 0 fok kinti hőm felett még)
Az elmúlt 2 telem úgy telt hogy hajnalban indulás dolgozni, valamikor este 18-20 körül értem haza. Begyújtás a vegyeskazánba, de már aludni kellene, mert mindjárt reggel. Van gázkazán is, de mindkét kazán 30 éves, qrvára nem takarékos gázzal fűteni (és sok fahulladékot szerzek a munkahelyről, olcsóbb a vegyes, sokkal). Estére hideg volt mindig mire hazaértem.
Próbának ezt a klímát választottam, nem tartottam drágának, elvileg jó a hatásfoka is.
Ami problémám van vele : a kültéri az udvaron az előszoba ablak alatt van, fűtés üzemben nem lenne hangos, ha nem rezonálna valami. Nem fémes lemezhang, hanem brummogás inkább. Láttam működés közben 5KW-ost, nem volt semmi zaj a szélzajon kívül. Ha eljön a tavaszi karbantartás, megnézetem, nekem ez nem tetszik így.
Nyomkodtam minden felől hogy elhallgasson, majd rájöttem hogy ha a tetejét egy helyen megnyomom, elcsendesedik. Lenne kertitörpém ráraknám :) . Mivel nincs, így egy hungarocel darabon egy kicsi betonkocka van rajta, ami nem szép, de praktikus.

A fogyasztás: Voltcraft fogyasztásmérőn van már pár napja. Folyamatos üzemben van, nem kapcsolgatom, max ventifordulaton megy. Annyi, hogy ha begyújtok, leáll amíg újra lemegy a hőfok. Így készenlétben 2,7Watt - ebben benne van hogy a mókuskerék nem áll le, nagyon enyhén mozgatja a levegőt, ezt nem érzem.
A legmagasabb áramfelvétel 1225 Watt (ennyit mutat a mérő maxnak), amikor beindítottam az elején, akkor érte el. Azóta sem láttam a felénél többet. Szinten tartásnál indulásnál 4-500Watt körül néha, majd beáll ~370Wattra + - 5W.
Jegyzi a távja a fogyasztást : előző havi össz, jelenlegi havi pillanatnyi állás. Külön a fűtés, külön a hűtés üzemben. Többet mér egy kicsivel mint a voltcraft. Majd ha külön órán lesz, az lesz a tuti. Ezt a gépet, mint első klímát, próbának vettem, de eddig cseppet sem bántam meg. A következő a szobámba lesz, úgy hogx át tudjon fújni a másik szobába is. Azt hogy milyen, még nem tudom.

(#27413) #42706048 válasza Lassú Víz (#27404) üzenetére


#42706048
törölt tag

Lehetne igen, de most egy két klíma miatt ami nem is ad jó meleget legyen pluszban H vagy napelem. Még ha talán jól fűtene a klíma azt mondom megérné befektetni ezekbe, de így hogy kipróbáltam nagyon gyenge eresztés sajnos. Lehet kényelmesebb, de akkor kényelmes a gáz is akkor inkább gázra fizetem ki a pénzt , mint erre.

(#27414) nTom válasza #42706048 (#27411) üzenetére


nTom
aktív tag

a fogyasztásmérő tárolja a min - max fogyasztást, valamint a mérés kezdetétől az aktuális összes fogyasztást. Több napig érdemes rajta hagyni.

(#27415) elfelejtette válasza #42706048 (#27411) üzenetére


elfelejtette
veterán

Az az érdekes, hogy a klímádnak 0-24-ben végig 1250W-on kellene menni, hogy összehozza egy hónap alatt a 900kWh-t, annyi a 32000Ft fogyasztás...
Nálunk február végén-március elején, mikor bezuhant a hőmérséklet -20 fokig, akkor produkált a klíma 10 nap alatt 250kWh fogyasztást, de egy szigeteletlen házról beszélünk, és egy kínai klímáról.

[ Szerkesztve ]

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#27416) netpok2 válasza #42706048 (#27411) üzenetére


netpok2
csendes tag

Végül nézett rá klímás?

(#27417) Daikinfan válasza Morris (#27402) üzenetére


Daikinfan
újonc

Ha már Daikinod van, és elégedett is vagy vele, sztem ne válts. Az olcsóbb klimák hangosabbak vagy kevésbé tartósak, kicsit kellene még hozzátenned. és: Amit én ajánlok az a Daikin FTXB20C / RXB20C Inverteres Split klíma bőven lenne, a mérteket illetően ideális választás. :C

(#27418) netpok2 válasza Daikinfan (#27417) üzenetére


netpok2
csendes tag

Név stimmel :D, mármint viccet félretéve nekem is Daikin van és én is meg vagyok vele elégedve.

(#27419) Daikinfan válasza bjoco4 (#27403) üzenetére


Daikinfan
újonc

Milyen a ház szigetelése? Valószínűleg a megállapított hőfok is (4-5 fokkal legalább) túl magas, és sokszor csúcsra is járhat a géped, hogy "forrót" fújjon. Ha a kályhához viszonyítod a kifújt hőjét, akkor sosem leszel elégedett a klímás fűtéssel, és hajlamos is lehetsz túlfűteni, hogy kb ugyanazt kapd. Ebben az esetben nem csodálkozom az ilyen magas fogyasztáson. Ennyi fogyasztással két szobát ki lehet fűteni lazán 23 fokon. :Y

(#27420) Morris válasza Daikinfan (#27417) üzenetére


Morris
veterán

Megnézem akkor miben más ez mint a ftxb35c.

(#27421) Daikinfan válasza Morris (#27420) üzenetére


Daikinfan
újonc

Vagy, ha esetleg az már nem kapható, akkor a Daikin FTXB-C FTXB25C / RXB25C- re szavaznék, emellett simán lehet aludni. :) ;)

(#27422) Morris válasza Daikinfan (#27421) üzenetére


Morris
veterán

Akkornez ugyanaz mint a 35c csak kisebb a teljesítménye.

(#27423) Kekmen válasza #42706048 (#27411) üzenetére


Kekmen
senior tag

A tavalyi (2017. február - 2018. február) egész éves áramfogyasztásunk díja ~ 37000 Ft volt. Ezek a háztartási eszközök itt is adottak. A klíma 2018 márciusban került fölszerelésre. A 3155 Ft-os átalányt felemeltem 4500-ra, de úgy tűnik sok lesz. Nyáron kb. 700 Ft-al, most hogy 1 hónapja ezzel fűtök, kb. 1200Ft-al lett több, tehát még az átalányt sem éri el. Ez csak egy szoba (13 nm) az egész lakásból (53 nm), már amit hűtök és fűtök. Számomra nagyon megéri így fűteni és nem is sötétben élünk. :) Jövőre valószínűleg a másik szoba is kap egy klímát.

[ Szerkesztve ]

"Orlando day dawning, One more Sunday morning, If this is heaven, I'm not afraid of hell."

(#27424) Daikinfan válasza netpok2 (#27418) üzenetére


Daikinfan
újonc

Hmmmm, igen...:D Bár szimpi még nekem pár Japcsi márka, pl. Toshiba, Mitsu, Fujitsu is. :P

[ Szerkesztve ]

(#27425) #42706048 válasza netpok2 (#27416) üzenetére


#42706048
törölt tag

Szia!

Igen és mindent megnézett nyomást ellenőrzött mindent mutatta is értéket minden jó lett....

(#27426) #42706048 válasza Kekmen (#27423) üzenetére


#42706048
törölt tag

Ilyen írások miatt akartam én is mindenhová klímát, mert hogy takarékos. Ahogy Te is írod szinte alig fogyaszt. Szóval érdekes. Volt kint Eon meg villanyszerelő is nem talált semmi hibát nem lopják az áramot sem. Nem tudom mi baj lehet, hogy ennyi a fogyasztása. Nem tudom , hogy másnak a klímája leáll-e , de most is 30 perc után kapcsolt be. Hihetetlen, hogy 30 percig olvasztja le a semmit.

(#27427) netpok2 válasza #42706048 (#27426) üzenetére


netpok2
csendes tag

Nincs több tippem mi lehet az oka, nálam nem is lép leolvasztási ciklusba mostanában. Ezek szerint vagy a típusok között van valami különbség vagy a környezetben, bár utóbbiban nem hiszem hogy lehetne akkora különbség ami ezt igazolná.

Itt egy kép az elmúlt hétről, leolvasztási ciklus ott volt ahol a sárga a kék alá ment. (Valószínűleg ezek a hőmérsékletek a valósnál alacsonyabbak, mert még nem pasztáztam a szenzorokat a csőhöz, csak félig meddig be vannak a hőszigetelés alá dugva.)

[ Szerkesztve ]

(#27428) asha07lcc válasza bjoco4 (#27406) üzenetére


asha07lcc
tag

ifeelnél a távban és a beltériben a 2 infrának látnia kell egymást

(#27429) asha07lcc válasza #42706048 (#27411) üzenetére


asha07lcc
tag

azért a korrektség jegyében a gázszámla is egy összeg gondolom...

(#27430) asha07lcc válasza #42706048 (#27425) üzenetére


asha07lcc
tag

inverteres klímánál nem nyomást hanem töltetmennyiséget kell ellenőrizni.... A telített gőznyomás akkor is konstans érték ha kb a fele töltetet elvesztette... Ha megtennéd mégegyszer, hogy ide írod milyen márka vagytípus és hány klíma megköszönném. Jöhet priviben is.

(#27431) #42706048 válasza netpok2 (#27427) üzenetére


#42706048
törölt tag

Nekem sincs ötletem mi lehet. Annyi az egész, hogy ritkán használom, ha 5 foknál jobb idő van és nappal van.. Ami mostanában nem igen lesz :D

asha07lcc : Igen persze , de akkor legalább ha a gázra adom a pénzt akkor meleget is érzek és nincs hangzavar sem.
Ez a típusa: ( Panasonic Compact KIT-TZ35-TKE-1 / CS-TZ35TKEW-1 / CU-TZ35TKE-1)

(#27432) LanyUs válasza bjoco4 (#27403) üzenetére


LanyUs
senior tag

Ezt az 500-600w-ot figyelgetem egy ideje. Az esetek 5%-ban szabályoz vissza csak a minimumra, 95%-ban 400-600-800w között ingadozik ( Sensira 3,5kw ). Azzal sem indokolható ez a dolog, hogy nem elég a fűtőteljesítménye a legalacsonyabb értéken, mivel pl. tegnap pörög 600w-on+begyújtok a kandallóba, majd a hőmérséklet meghaladta a klímán beállítottat -> nem szabályoz vissza -> eszi tovább a 600w-ot -> lejjebb állítom a hőmérsékletet -> kikapcsol. Hát gratulálok ahelyett, hogy inverter 290w-ra állna, 600w vagy leáll :C :W Bezzeg amikor a kandallóval a klíma magasságában bedurrantottam 30 fokra és a klímát 30 fokra tettem, akkor visszaállt 290w-ra. Fene se érti ezeknek az algoritmusát...

[ Szerkesztve ]

(#27433) Daikinfan válasza Morris (#27422) üzenetére


Daikinfan
újonc

Háth, kb. De azért az ár/teljesítmény arányában a 3.5 Kw veri bőven, de 18 nm-re sztem sok lenne az, lehet ki-be kapcsolgatna, ha jó a szigetelés. :U Szal, a 2.5 Kw sztem ideálisabb oda, mégha arányaiban drágább is. :)

[ Szerkesztve ]

(#27434) baloghgabor válasza #42706048 (#27426) üzenetére


baloghgabor
aktív tag

Szerintem másik klímás is nézze meg! Ez a 30perces leolvasztás nem normális dolog. Ott valami más dolog történik, nem leolvasztás, vagyis úgy tesz a klíma, de ez 0°C körüli, nagy páratartalmú külső hőmérsékletnél is kb. 5perc lehet. A többi valami zavar, ami megdobja hatalmasan a fogyasztást. (nálam a havi plusz 14ezer volt a legtöbb anno a - 20°C alatti időben egy hónapra, szezonra pedig ~60ezer a klímákra, 2 FUJITSUra összesen). Az érzés persze más, mint kályhával, gázzal, de fogyasztásban jobbnak kellene lennie, ha normálisan üzemel.

bégé

(#27435) DeFranco válasza #42706048 (#27411) üzenetére


DeFranco
nagyúr

kérlek tedd meg hogy rendesen, átgondoltan, korrekt és valóban megbízható szakemberrel utánajársz annak, hogy mi okozza nálad a gondot, vagy ha erre nem vagy képes és hajlandó akkor ne keltsd itt a feszültséget és ne keltsd rossz hírét egy megoldásnak.

többször, többen leírták neked, laikusok és szakértők is, hogy vagy a klímá(i)d működése rendellenes, műszaki vagy telepítési hiba miatt, vagy a falaid jelzésértékűek és egyébként a szél is átfúj rajtuk, mert amit leírsz az messze nem üzemszerű, és számos itteni felhasználó több éves tapasztalata mond homlok egyenest ellent annak amit te leírsz.

a te házad a te klímád, azt csinálsz vele amit akarsz, ebbe sem jogom sem szándékom beleszólni de hogy naponta ötször szorul ökölbe az arcom hogy már megint az ócsárolás megy megalapozatlanul és feleslegesen az nem pálya.

(#27436) jeriko2 válasza #42706048 (#27411) üzenetére


jeriko2
tag

Az, hogy egy lakást/szobát mennyi energiával lehet kifűteni, két dologtól függ: a szigeteléstől és a kinti-benti hőmérséklet különbségtől (ha bent 22°C van, kint -10°C, akkor épp kétszer annyit kell fűteni, mintha kint 6°C lenne: 22-6=16; 22-(-10)=32).
A fűtéssel azt az energiát kell pótolni, ami a lakásból kiszökik a falakon, nyílászárókon.

Szóval ha a villanyszámlád sok, a gáznak is soknak kell lennie, csodák nincsenek.

A gáz ára kb. 3Ft/MJ (megajoule) de ebből az energiából egy rész ki fog menni a gázkészülék kéményén, kazántípustól függően (hatásfok).

Ugyanez az energia villanyból (37Ft/kWh - val számolva) kb. 37/3,6Ft azaz 10,3Ft. Viszont klíma esetén a kapott energiát meg lehet szorozni a klíma SCOP értékével, ami egy 3-5 közötti szám. Nagyjából ugyanaz jön ki, mint a gázra, inkább talán picit kevesebb. A klíma előnye ott van, hogy sokkal gyorsabban fűt, precízebben szabályozható, olcsóbb kiépíteni és tud hűteni is. Cserébe van zaja, fújja a levegőt. Illetve a gáz a meleget talán egyenletesebben osztja el (szobák között mindenképpen).

Ha nálad a gáz sokkal takarékosabb, mint a klíma, akkor ott a klímával valami nem teljesen van rendben - vagy meg fogsz lepődni a gázszámlán is. Esetleg a klímától magasabb hőmérsékletet vársz, mint a gáztól.

(#27437) Ijk válasza jeriko2 (#27436) üzenetére


Ijk
nagyúr

A 3. dolog a falazat tömege amitől függ. Persze ez akkor számít ha a fűtés időszakos és nem folyamatos. Egy faházat pár óra alatt kifűtesz, míg egy nagy faltömeggel rendelkező házat lehet hogy egy hét alatt sem, mert csak a falaidat fűtöd fel.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#27438) dobolan válasza Ijk (#27437) üzenetére


dobolan
senior tag

De a felfűtött fal meg a fűtésszezon végén lassan hűl le, vagyis míg a faházadat még fűteni kell tavasszal, a nehézfalazatú házadat már csak alig.
Pont ezért szokták a fogyasztást egy szezonra összemérni, nem pedig naponta hasonlítgatni konnektoros fogyimérővel, mert annak ilyen formában nem sok értelme van.

[ Szerkesztve ]

(#27439) DeFranco válasza Ijk (#27437) üzenetére


DeFranco
nagyúr

mi takarékosan bánunk a fűtéssel, de kezdek rájönni hogy valami átmenetet kellene tartani. körbe vagyunk fűtve, el lehet lavírozni úgy is hogy nap közben csak a konvektor őrlángja megy (minimális fogyasztással de "kötelezően" megy viszont egész fokokat tud jelenteni hosszú távon a nagyon enyhe de folyamatos hőleadással).

viszont amikor a hétvégén hazamentem órákig hiányoltam a komfortot pedig ment a klíma és a levegő meleg volt, viszont a falak, és ami a durva, a bútorok is ontották a hideget.

(pedig nem fagyasztottuk le a lakást)

tavaly már volt erről e konszenzus, és idén is szem előtt kellene tartani, hogy nagy "deltát" csinálni, hagyni nap közben kihűlni majd felfűteni sokkal drágább tud lenni mint fenntartani és igény esetén kicsit ráfűteni.

(#27440) Daikinfan válasza #42706048 (#27426) üzenetére


Daikinfan
újonc

Milyen klimát/klímákat használsz, milyen szigetelés és falazat mellett, és mennyi négyzetmétereren? A 30 perces leolvasztási ciklusból normális esetben ez idő alatt 6-szor le kellene olvasztania a gépednek... :U Sok a fura és hihetetlen az írásodban. :F :Y

(#27441) jeriko2 válasza Ijk (#27437) üzenetére


jeriko2
tag

Attól nem függ. A falazat szerepe annyi, hogy lassan vesz fel és adja le az energiát. Azaz lassabban fűtöd fel és lassabban is hűl ki. Viszont egy téli idény alatt pontosan ugyanannyi energia a fűtése ha a szigetelés egyébként ugyanolyan.
Ugyanaz a hatás, mint egy cserépkályha esetén.

[ Szerkesztve ]

(#27442) jeriko2 válasza DeFranco (#27439) üzenetére


jeriko2
tag

Pedig nem.

Mondjuk egy normális lakás eleve nem hűlhet sokat nap közben. Nekünk egyedül álló családi ház van, az -5°& esetén hűl napi max 2°C-ot, tehát ha reggel elmegyek 22°C-al, legalább 20°C lesz amikor hazaérek, de inkább 21°C.

(Laktam olyan társasházi lakásban, ahol alattam, felettem, jobbra, balra és mögöttem is fűtött lakás volt, az ablakok pedig egy zárt udvarra néztek. Na ott simán kihúztam úgy több telet, hogy csak a gázkonvektor őrlángja égett.)

A kihülés "fizikája" annyi, hogy alacsonyabb hőmérsékletű lakásból (itt a kinti-benti hőmérséklet különbség számít) kevesebb energia szökik el, mint egy szinten tartott hőmérsékletű lakásból. Maga a felfűtés pedig ugyan több energia, de kevesebb mint amennyit spóroltál.
Nagyjából úgy képzeld el, mint egy magas tartály, aminek van egy pici lyuk az alján. A benne levő víz mennyiség az energia, a vízszint a hőmérséklet, a lyukon kifolyó víz pedig ami kimegy a szigetelésen. Minél jobb a szigetelés, annál kisebb a lyuk. Viszont minél magasabb a vízszint, a lyukon annál több víz folyik ki, mert annál nagyobb a nyomás.
Folyamatosan kell vizet pótolj a tartályba, hogy a vízszintet (hőmérsékletet) adott határokon belül tudd tartani - ez a fűtés. Ha szinten tartod a vízszintet, akkor folyik ki a lyukon a legtöbb víz, mert akkor a legnagyobb a nyomás a lyuknál. Ha hagyod hogy lecsökkenjen a vízszint, egyre kevesebb víz fog elfolyni a lyukon. Persze ha vissza akarod állítani az eredeti szintet, akkor több víz kell, de könnyű belátni, hogy kevesebb, mintha folyamatosan tartottad volna a szintet (mivel kevesebb folyt el a közben alacsonyabb vízszint miatt).

(#27443) pjen válasza jeriko2 (#27442) üzenetére


pjen
félisten

Ez a víz analógia nem igazán állja meg a helyét.Ezt már többször bebizonyították.

(#27444) Ijk válasza jeriko2 (#27441) üzenetére


Ijk
nagyúr

Általában ha hagynak kihűlni egy nagyobb falazatú házat, akkor szidják a fűtési rendszert hogy nem melegszik a ház.
Nyilván teljes éves rezsinél ha állandó tartózkodásról van szó nem számít a fal hőkapacitása.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#27445) dobolan válasza jeriko2 (#27442) üzenetére


dobolan
senior tag

Ez az analógia szerintem csak akkor igaz, ha a fűtésrendszer minden körülmények között azonos hatékonyságú. Nekem a kondikazán és a fűtésrendszer hatékonysága jobb állandó hőmérséklet tartáshoz, mint ha hagynám kihűlni, utána pedig fűteni kellene 90%-on, hogy azért normális időn belül visszatápláld az elszivárgott hőenergiát.

(#27446) jeriko2 válasza pjen (#27443) üzenetére


jeriko2
tag

Olvasd át a fajhő, a nyomás és egyéb összefüggéseket és rájössz, hogy de, egészen jó analógia.

(#27447) netpok2 válasza #42706048 (#27431) üzenetére


netpok2
csendes tag

Ez esetben öröm az ürömben, hogy legalább nyáron lesz mivel hűtened.

Amúgy majd a szakemberek megmondják, de én amit láttam service manualt ott általában kb 15-20 perc volt a hard limit a defrost módra, Ha addig nem sikerül leolvasztania akkor visszaáll fűtésre/hibával leáll. Sajnos a tiédhez tartozó manualban ennyira nem volt részletezve.

Ugyanitt, akinek van service manualja Daikin FTX35J3(V1B)/RX35K(5V1B9) kombóhoz az dobjon már meg vele, mert égen földön kerestem már, köszi.

[ Szerkesztve ]

(#27448) jeriko2 válasza dobolan (#27445) üzenetére


jeriko2
tag

A fűtésrendszereket leginkább ki/be kapcsolgatással szokták szabályozni (lásd termosztát), így igazából lényegtelen a helység hőmérséklete (főleg gázkazán esetén, ami nem a levegőt, hanem a vizet melegíti, az pedig másodpercek alatt eléri az üzemi hőfokot). Ilyenkor nem is a teljesítményt szokták megemelni (bár a kondenzációs kazánok nagyrészt ezt már tudják), hanem csak egyszerűen tovább marad bekapcsolva.

Magát az elvet egyébként sokkal egyszerűbben is meg lehet érteni: ha elmész otthonról mondjuk 1 hónapra, akkor óriási lesz a különbség a között, hogy hagyod a fűtést bekapcsolva, vagy hagyod kihűlni a lakást, és hazatértedkor újra felfűtöd. Egész egyszerűen azért, mert ha a lakás kihűlt (átvette a környezeti hőmérsékletet), akkor nem hűl tovább - ha viszont bekapcsolva hagyod a fűtést, akkor folyamatosan szivárog az energia a környezetbe. És ez nyilván nem attól van, hogy megfordul a folyamat, ha csak 5 napra mész el, akkor kevesebb energia ha bekapcsolva hagyod a fűtést, de ha már 6-ra, akkor nem.

Nyilván komfort szempontjából nem jó, ha a hideg lakásba érsz haza, de ezt meg lehet oldani úgy, hogy a fűtés rendszert úgy állítod be, hazaérted előtt annyival kapcsoljon be, hogy legyen ideje felfűteni a lakást.

(#27449) dobolan válasza jeriko2 (#27448) üzenetére


dobolan
senior tag

Ez nem így van, ahogy írod. A termosztát ki/be kapcsolja, a vezérlés pedig a beállított és mért szobahőmérséklet különbségéből képzi az előremenő vízhőmérsékletet, lángmodulációt végez stb., de szerintem ebbe ne menjünk bele.
Amit mondani akartam, az az, hogy temperáló fűtés esetén a gázkazánom kevesebb gázt fogyaszt el ugyanakkora hőmennyiség előállításához.

Az 1 hónapos példád ez esetben nem releváns, mert ha szeptemberben megyek el otthonról és májusban térek vissza, akkor meg fűtésszámlám se lesz. :)) Folyamatos ott lakásról van szó, és állandó átlaghőmérséklet tartásról. Akik rövid időközökben ki/be kapcsoltatják a fűtést, azoknál ált. azért alacsonyabb a fűtés költsége, mert a lakás napi átlaghőmérséklete is csökken 0,5-1 fokot vagy többet, ha nem vagy otthon persze ez nem számít.

[ Szerkesztve ]

(#27450) DeFranco válasza jeriko2 (#27448) üzenetére


DeFranco
nagyúr

erősen valószínűsítem hogy itt a különböző változó-görbéknek is szerepe van, de erről meghallgatnék/megolvasnék egy gyakorló energetikai mérnököt.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.