Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#61801) vizimento


vizimento
senior tag

Egy számítógép szünetmentes rövid dőre terhelhető jóval nagyobb terheléssel a névlegesnél?
Ugye a hétköznapi, normál árúak max 1kw-os hatásos teljesítményűek.
De a másodperc tört részére (egy mágneskapcsoló átváltási idejére) terhelhető lehet 5-6kw-al? Vagy annyi idő alatt is lekapcsolna a védelme? Vagy mi történne?

Vennék hibás elektromos rollert/hoverboardot!

(#61802) Gus válasza vizimento (#61801) üzenetére


Gus
aktív tag

Kikapcsol a túláramvédelem a hátulján, vagy ha olyan amelyiken nincs akkor kiég a biztosíték a panelen.

[ Szerkesztve ]

(#61803) darvinya válasza Salex1 (#61786) üzenetére


darvinya
titán

Gyenge táp.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#61804) (jan) válasza vizimento (#61801) üzenetére


(jan)
őstag

http://skory.gylcomp.hu/atkapcsolo/atkapcs.html szerintem ez erdekes lehet szamodra.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#61805) fgabor87


fgabor87
tag

Sziasztok,
Nokia töltő kapcsolási rajzokat lehet találni valahol? Egészen pontosan egy AC-3E típusúéra lenne szükségem. Elromlott benne egy alkatrész, amiről nem lehet megmondani, hogy pontosan mi, és mekkora.

(#61806) rostiron


rostiron
őstag

Sziasztok.

Van egy 10" lenovo tablet, ami a hálózati töltőre csatlakoztatva, intenzív használat közben ( játék, youtube ) nagyon lassan ugyan de merül. Létezhet olyan, hogy lassabban tölt mint ahogy merül ?? Kikapcsolt állapotban is nagyon lassan tölt.
Hogy lehet a töltőt leellenőrizni. hogy jó-e ? 5.2V 2A a töltő

[ Szerkesztve ]

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#61807) cigam válasza rostiron (#61806) üzenetére


cigam
félisten

Elképzelhető. Próbáltad másik töltővel? Másik kábellel(!)? Lehet kapni különféle USB-s mérő kütyüket. Amivel kiderítheted, hogy a kábelen esik-e akkora feszültség, hogy nem ér el az eszközik, vagy pedig eleve a töltő nem tud kiadni magából akkora energiát amire szükség van. De még az is lehet, hogy a tableted töltőelektronikája túl óvatos.

fgabor87
Google 3. találata?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61808) csubuka válasza Kernel (#61194) üzenetére


csubuka
addikt

Kedves Kernel!

Lassan gyűlnek az alkatrészek, így belekezdek a perforált panelon való összeépítésébe a nullátmenet figyelő triac-os fázishasítónak :) Reméljük nem gyúl ki majd semmi meg hasonlók :D Remélem majd tudok hamar fotókat mutatni...

A huzalozást a 230V-oldalon valamilyen spéci huzallal kellene csináljam? Valamilyen adott szigetelési osztállyal? Vagy az mindegy végülis, mert ez így is érintésveszélyes lesz... Gondolom ha lehet akkor egy "sornyi" lyuk maradjon ki a huzalok között, hogy meg legyen a "creepage distance" vagy micsoda.

(#61809) flegga92


flegga92
senior tag

Sziasztok!

Van egy WQP6-3208 típusú mosogatógépem.

Pár napja az indító gombja sokszori megnyomásával indult csak el, tegnap kb 2 percig nyomkodtam mint a hülye mire elindult. Ma reggel már nem indult el...

Leszedtem az előlapot, multiméterrel nekiestem a szakadásmérővel, ez alapján a kapcsoló rossz (SW9 kapcsoló). Persze, ha ezzel kell vizsgálni, minimálisan vagyok otthon az elektronikában. Megnéztem a többi kapcsolót is ellenőrzés képpen és a mellette levő is hibás, az sem kapcsol (SW7). Érdekes mert ezt nagyon ritkán használjuk, havi 1-2 alkalommal.

lap 1
lap 2

Elég szabvány kapcsolónak néznek ki gondolom lehet ilyet kapni. Mennyire macerás a cseréjük? Vezetéket, ledszalagot stb rengetegszer csináltam, de gyári nyáklapon még soha.

Köszi előre is!

(#61810) PHM válasza flegga92 (#61809) üzenetére


PHM
addikt

Viszonylag könnyű őket cserélni, s a legtöbb alkatrészboltban
be is szerezhetők. példa

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#61811) flegga92 válasza PHM (#61810) üzenetére


flegga92
senior tag

Köszi szépen!

Biztos ez lesz a baja, mert összezártam egy pillanatra a lábait és elindult a gép. Mai nap beszerzek ebből kettőt és megcsinálom :)

(#61812) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Sziasztok!

1-2 méter dekoratív, fonott borítású kábelt keresek, amiben 2 sodort rézszál fut. Tápkábelt szeretnék csinálni, végein DC csatlakozókkal. Gyakorlatilag ez az Ebay-es megfelelne, de ennek nagy a keresztmetszete, így nem tudom behúzni a fém csatlakozómba, amit már megvettem és nem szívesen cserélném le, mert ezt is baromi sok időbe tellett megtalálni. Bár még így sem egészen olyan, mint amilyet szerettem volna.
Igazából az is opció, ha a fenti kábelhez találok ehhez hasonló csatlakozót, de olyat, amibe belefér az említett, 6 mm vastag vezeték. Igazából derékszögű volna az igazi, de ennyire ne akarjak túl sokat, ugye. :)

Előre is köszi a segítséget.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#61813) fgabor87


fgabor87
tag

Valaki esetleg tudna segíteni abban, hogy ez milyen/mekkora ellenállás?
Bevittem a Lomex-be, ott nem tudták megállapítani, sőt, azt mondták, hogy ez nem is ellenállás. Pedig a nyákon R1 felirat szerepel mellette.
Mondjuk azt is mondták, hogy ha ellenállás, nem lehet rossz, mert nincs szétnyílva vagy megégve, de aztán közölte velem, hogy tényleg rossz. De nem tud adni semmit, mert nem tudja, hogy mi ez és mekkora.

(#61814) Gus válasza fgabor87 (#61813) üzenetére


Gus
aktív tag

segítség Amúgy, ha jól látom 10 ohm 2% tűréssel.

(#61815) Kernel válasza fgabor87 (#61813) üzenetére


Kernel
nagyúr

Lehet biztosíték-ellenállás, azok szoktak így kinézni. Ilyenkor mindig az áramkört kell nézni, hogy milyen szerepkörben van.

Meg az is gyakori, hogy ilyenkor már zárlat van és azért szakadt meg. Azt meg előbb mérni célszerű.

(#61811) flegga92

Ilyen kapcsolók használaton kívül is oxidálódhatnak, vagy még jobban. Azt sem mondhatom, hogy párás környezet kell neki, TV és egyéb szerkezetekben attól függetlenül is beáll.

Olyan is előfordul, hogy elkezdik nyomogatni ezerrel és megjavul, a koptató hatás miatt. Így persze nem mindig lesz 100 %-os, mindenesetre épp a használat tesz jót neki.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#61816) fgabor87 válasza Gus (#61814) üzenetére


fgabor87
tag

Ilyesmivel próbálkoztam, de akár melyik oldaláról indulok, nem jön ki:
1. barna- fekete-fekete- arany- narancs (de ezt nem is engedi már kiválasztani)
2. narancs- arany (nem engedi)

Lomexben is azt mondták, hogy nem értik a színkódot rajta.

(#61817) fgabor87 válasza Kernel (#61815) üzenetére


fgabor87
tag

Sajnos nincs hozzá kapcsolási rajzom, és sehol nem is találok.
Egyből az áramkör "elején" van, a villásdugó egyik bekötését viszi tovább.

Ha valahol beljebb van zárlat, azt az életbe ki nem fogom deríteni így. :(

(#61818) PHM válasza fgabor87 (#61816) üzenetére


PHM
addikt

"barna- fekete-fekete- arany- narancs"
A narancs az vörös, és máris van értelme a vonalkódnak.
(A hőterheléstől kifakulhatott.)
Tehát: 100, szorozva 10 a -1-edikennel, azaz osztva tízzel.
A vörös pedig 2%-os tűrést jelent.
A méretéből a terhelhetőségre is lehet következtetni.
Szerintem 0,25, vagy 0,4W-os lehet.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#61819) Kernel válasza fgabor87 (#61817) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha beteszel egy hasonló méretű 10 ohmos ellenállást, zárlat esetén az leég. Vagy kíméletesebb ilyenkor egy izzólámpát beiktatni helyette, mert több próbálkozás több kárt is okozhat az áramkörben. Esetleg valamivel kisebb méretű (vagyis kisebb teljesítményű) ellenállást, ami még könnyebben kiég, ezáltal véd.

Kisebb teljesítményű áramkörhöz 40 W-os izzó is megfelel, ha nincs kisebb. Próbára egy jól méretezett olvadóbiztosíték sem elvetendő természetesen.

Biztosíték-ellenállás, védőellenállás annyiban másabb, hogy ezek látható égés nélkül szoktak megszakadni. Valószínűleg áramra is definiálják, nem néztem még ilyen adatlapot.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#61820) flegga92 válasza Kernel (#61815) üzenetére


flegga92
senior tag

Igen, valószínű ez lehetett a baj. A lábon volt egy kis zöldes oxidáció. Kicseréltem, szuperül működik, de úgy érzem a többit is lassan cserélni kell...

(#61821) Kernel válasza csubuka (#61808) üzenetére


Kernel
nagyúr

A panel forrasztási oldalán szigetelt vezetéknek nincs különösebb értelme, attól még úgyis ott lesznek az érinthető pontok, amit nem kell érinteni.

Nemrég én is csináltam ilyen panelt, bár amikor elkezdtem összerakni, majdnem megbántam, hogy nem rendes NYÁK-ot készítettem, de végül ezt sem tartott túl sokáig "összevarrni". Ahogy a 0,4 mm-es, kábelből bontott huzalt átfűzögettem, mintha varrnék, olyan volt:

Noha itt a galvanikus elválasztásnak nem sok szerepe van, mert a hőlégfúvóban, amihez készült hőfokszabályzó eleve 230 V van, az egész szerkezet pedig komplett szigetelt, illetve védőföldvezetéke is van a fémrészhez.

Pláne, ha LNK306 step-down tápegységgel kombinálom (24 V / 200 mA kell csak ventilátor + vezérléshez), abban még trafó sincs, de nem is kell egy hőlégfúvóhoz.

Ettől függetlenül berajzoltam sárgával, hol válik el a 230 V-os rész:

Egyébként pillanatpákával le is lehet szedni a szemeket, vagy bármilyen rézfóliát. Ha megmelegítem, utána lekapcsolom, hozzáragad a pákához és lekapja. Vagy a melegítéstől is leválik.

További fotók:

Ez pedig a tervezési fázis, az összerakás közben kicsit változott:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#61822) Salex1 válasza darvinya (#61803) üzenetére


Salex1
senior tag

Teljesen új elemet raktam mind az autóba, mind a távvezérlőbe.

(#61823) r4z


r4z
nagyúr

Sziasztok!

Olyan villanykapcsolohoz hasonlo kapcsolot keresek, ami 3 pinnel rendelkezik, es a fix 3-assal koti ossze az 1-est vagy a 2-est a ket allasaban. Van ennek valami szakszeru megnevezese?

[ Szerkesztve ]

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#61824) darvinya válasza r4z (#61823) üzenetére


darvinya
titán

Váltókapcsoló

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#61825) #90088192


#90088192
törölt tag

Hello mindenkinek

Van egy gyonyoru Sony STR 222 AM FM Stereo Receiver
Szeretnek egy kis segitseget kerni, ha valakinek lenne otlete, mikent lehetne orvosolni egy eleg erdekes jelenseget:

Maga a radio mukodik, szepen szol, be lehet hangolni akar sztereo vetelre is, vagyis eddig egyszer sikerult csak. Antenna jo, ugyan abban a helyisegben mas tokeletesen mukodik sztereoban, csak ez a nyamvadt nem akrja az igazsagot. Monoban tokeletesen szol, de nincs pilot visszajelzes es tenyleg monoban szol csak.

Ha valakinek van valami tapasztalata otlete szivesen varom, es a a kapcsolasi rajz

Koszonom elore is

Laci

(#61826) fgabor87 válasza Kernel (#61819) üzenetére


fgabor87
tag

Köszönöm mindenkinek.
Lehet, hogy a legegyszerűbb venni egy új töltőt. Elég macerásnak tűnik a hibakeresés/javítás.

(#61827) fero02 válasza r4z (#61823) üzenetére


fero02
veterán

Ha egyszerre csak az egyik kimenetre van szükséged, amiket tudsz váltogatni (egy kapcsolással) és nincs szükséged olyan állásra, amikor mindkét kimenetet egyszerre akarod használni (vagy egyiket sem akarod), akkor váltó kapcsoló.

Ha szükséges egyszerre akár mindkét kimenetet használni, vagy egy időben csak egyet, de menet közben lekapcsolni, vagy cserélni szükséges, akkor csillár kapcsoló.

(#61828) Kernel válasza #90088192 (#61825) üzenetére


Kernel
nagyúr

Külsőre lehet szép, de az aránydetektoros FM-demodulátor és tranzisztoros-tekercses multiplex-dekóder a 70-es évek technikája. A csöves sztereókban volt ilyen, vagy még Videoton Apolló idején.

Utána már a μA758 IC-s dekóder vette át a helyét mindenhol, illetve a szorzódemodulátoros KF IC-k. Esetleg az MC1309 / 1310 (lengyel rádiók, Dansk stb.).

Azért is említem, mert ilyen IC-vel egyszerű dekódert építeni egy kis panelra, ami az elavult áramkört kiváltja. Sokkal jobb minőségű, áthallás és pilot-érzékenység szempontjából is. Igaz, utána már mehetne bele egy szorzódemodulátor (μA3089)és csak a tuner maradna eredeti.

Így viszont próbálkozhatsz a több évtizedes elkók cseréjével. Ha nem javul meg, utána következhetne egy műszeres beállítás, az elhangolódott rezgőkörök korrigálása, de erre nem sokan vannak berendezkedve.

De semmiképp ne kezdd tekergetni, míg egyéb hibák nincsenek kizárva, mert lehet még rosszabb is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#61829) bandi94 válasza Kernel (#61821) üzenetére


bandi94
tag

Ez a raszternyák terv melyik szoftverrel készült?

[ Szerkesztve ]

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#61830) #90088192 válasza Kernel (#61828) üzenetére


#90088192
törölt tag

Hello :)

Koszi igy elsore, a tekergetesen tulvagyok, se jobb se rosszabb nem lett :DDD, tulajdonkeppen egy kukaszokeveny, nincs mit veszteni vele ezert is erdeklodom :)
Sejtettem, hogy hasonlo valaszt kapok, van egy 40 MHz-es ketcsatornas szkopom, meg egy jelgeneratorom kezenel, es mar latom lelki szemeim elott egy hosszas mericskeles lenne a vege...Akkor marad igy kb.

Koszonom megegyszer

Laci

(#61831) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Kernel és a többiek.
Van egy 12V/2A-es adapterem. A kérdésem, hogy a képek alapján milyennek tűnik a belseje. (A zöld kondik 16V/680 μF-osak.) Külső HDD-hez használhatom?
Előre is köszi.


[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#61832) gerleimarci válasza kuyarashi (#61831) üzenetére


gerleimarci
aktív tag

Ez egy tök átlagos kapcsolóüzemű táp. Mehet hozzá.

(#61833) kuyarashi válasza gerleimarci (#61832) üzenetére


kuyarashi
őstag

Kínai. Egy normálisabb külső HDD kerethez járt ezt, csak annyi a gond, hogy angol csatlakozója van. Persze előre jeleztem, úgyhogy a csomagba beraktak egy UK-EU átalakítót. Naná, hogy a profilja nem kör keresztmetszetű (így nem tudom bedugni a konnektorba). :D Viszont most, hogy már tudom, normális a táp, nyugodt szívvel fogom az átalakítóból kivett EU szabványos érintkezőket átforrasztani az adapter házába. :)

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#61834) Kernel válasza bandi94 (#61829) üzenetére


Kernel
nagyúr

Target 3001!, vagyis normál PCB-tervező, csak a beállításokat átszabtam, a célnak megfelelően.

Végül pedig szögletes rajzolatot terveztem, a szokásos dőlt / hajlított vonalak helyett.

Így pont nem jó, mert centerhez viszonyít, de szerencsére el lehet tolni az oldalakat:

Hogy jó legyen:

Utána következhet a harc a program több hülyeségével, sőt bugjával, ettől függetlenül vannak előnyei is, ami ellensúlyozza.

Forgatható 3D, csak az érdekesség kedvéért, a panel alja:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#61835) Kernel válasza kuyarashi (#61831) üzenetére


Kernel
nagyúr

Hasonló van nekem is, csak 1,2 A változat. A hűtőfül alatt SM8002C található, ami a trafót közvetlenül meghajtja, tehát külön tranzisztor nélkül.

Ez egy jó hatásfokú IC, amit a kisméretű hűtés is jelez. Terhelés nélkül alig melegszik, készenléti fogyasztása minimális, így az sem vészes, ha állandóra be van dugva.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#61836) kuyarashi válasza Kernel (#61835) üzenetére


kuyarashi
őstag

Nagyon szépen köszi a szakértelmet.

Közben eszembe jutott, hogy a csatlakozó átműtése kevés, hisz így még nem érne el a konnektor aljzatáig a két villa'. Keresek majd valami rossz adaptert, aminek a házába át tudom rakni ezt az elektronikát.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#61837) darvinya válasza kuyarashi (#61836) üzenetére


darvinya
titán

Nem lenne egyszerűbb EU dugó+vezeték.
Vagy venni normális átalakító, bármelyik elektronikai boltba kapható (igaz drágábban, mint külföldről rendelve).

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#61838) kuyarashi válasza darvinya (#61837) üzenetére


kuyarashi
őstag

Egyszerűbb, csak elegánsabb átalakító nélkül. :) Valószínűleg megcserélem az átalakítókat a konyhai led szalag és a HDD rack között. Csak majd abba is belenézek előtte.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#61839) Kernel válasza kuyarashi (#61836) üzenetére


Kernel
nagyúr

Majd figyelni kellene a szekunder dióda melegedését, mert azon viszont nincs semmi hűtés, illetve mérni a terhelt feszültséget is. Ilyen dióda önmagában már 1 A áramtól is jó forró tud lenni.

Van HDD-tápom kettő is, ezeknél mindkét ágon (5 és 12V) hűtőbordás diódákkal, az is melegszik rendesen.

Az a box viszont a 12 V-ból állítja elő az 5 V ág teljesítményét is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#61840) Titmouse09


Titmouse09
aktív tag

Sziasztok!
Szeretnék összehozni egy "tápegységet", ami 15,7V-os és max 200mA-t tud leadni.
Gondoltam segítségemre lehet az itthon fellelhető ilyen modulom. Beállítottam a kívánt feszültségre, de mivel 12V 2A tápra kötöttem túl nagy volt az áram.

Következő ötlet egy gyengébb táp volt, de mivel 12V-os nincs gyengébb, rákötöttem egy 5V 1A telefon töltőt. Azt hittem jó lesz, a teljesítménye hasonló, mint amit a kimeneten szeretnék kapni, a fölösleget meg majd elintézi a hatásfok. Üresen továbbra is jó volt a kapott feszültség, de terhelésre nagyon leesett, az áram viszont 0.7A körül alakult. (Kvázi amit kapott azt úgy ahogy volt átengedte, lehet kevés neki az 5V?)

Na mondom ez így nem lesz jó, eszembe jutott hogy van itthon 4N25 optocsatoló. Visszakötöttem a 12V tápra a modult, a kimenetre ráraktam a csatolót, adtam neki kb 20mA-t, át is engedett kb 15V-ot, de amint komolyabb fogyasztót raktam rá, a kimeneten lévő feszültség nagyon leesett (1V alá). Ha egy 1K ellenállást tettem rá, akkor a várt módon működött.

Mit rontok el? Azt szeretném hogy bármekkora fogyasztót kötök rá ne adjon le több áramot. Konkrétan egy akkut akarok vele egyszer feltölteni. Vagy nagyon rossz úton járok?

:R

Xiaomi Redmi 3, Samsung Galaxy Tab S2 9.7 VE

(#61841) csubuka válasza Kernel (#61821) üzenetére


csubuka
addikt

Nagyon szépen köszönöm a részletes, képekkel illusztrált választ! :R

Hmm, akkor egy szabvány 230V-os kábelből erenként ki tudom kukázni a hozzávalót végülis? Mondjuk ha a szigeteltet használom azzal bajt nem csinálok nem? Legalább úgy nem érhet egymáshoz a nulla meg a fázis. (persze ez amúgy sem nagyon reális talán csupaszon sem)

Akkor bevagdosom majd a panelt meg a kritikus helyeken utasításod szerint leveszem a réz akármiket.

(#61842) kjani18 válasza Titmouse09 (#61840) üzenetére


kjani18
őstag

Azt szeretném hogy bármekkora fogyasztót kötök rá ne adjon le több áramot."
Ezt csak úgy tudja megtenni, hogy addig csökkenti a kapocsfeszültséget, amíg az áram le nem megy a beállított szintre.
A belinkelt konverter helyett ésszerűbb lenne CC/CV -t használni.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#61843) Kernel válasza Titmouse09 (#61840) üzenetére


Kernel
nagyúr

Rendszeres célra lehet venni CC/CV modul kijelzős vagy kijelző nélküli változatát. Egy alkalmi töltés meg elintézhető másképp is, de milyen kémiájú lenne az a 15,7 V-os akku? Az optocsatolós rész értelmezhetetlen.

(#61841) csubuka

Kétségtelen, a kettős szigetelésű hálózati vezetékben a kétféle szigetelésnek külön-külön is meg kell tudni védeni, elektromos szigetelés szempontjából. A megerősítés a mechanikai védelmet szolgálja.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#61844) Titmouse09 válasza kjani18 (#61842) üzenetére


Titmouse09
aktív tag

Köszönöm, nem tudtam, hogy ez pontosan így működik, azt hittem tartja a feszültséget.

(#61843) Kernel
Az optocsatoló csak azért jutott eszembe, mert az eleve nem túl nagy áramot tud átengedni. De akkor békén hagyom!
Az akku egy sima ólom-savas, csak túl lett merítve szerencsétlen. Azt a tanácsot kaptam hogy töltsem 15.75V-on 200mA-rel. Így visszahozható az életbe, egyébként 14.4V-on nem vesz fel áramot.
Mire gondolsz egyszeri megoldásként?
Van egyébként töltőm, ami tud ilyen feszültséget, csak legalább 500mA-t ad le. Hátha ezzel is lehet kezdeni valamit.

Ajánlottátok mindketten a CC/CV-t. Megtetszett, szóval rendelek egyet :B
Aliexpress-en nézelődtem, szerintem kezdetnek egy kijelzős jobb lenne, de a kijelző nélküliek között van 2 és 3 potméteres. Ezek másra valók, vagy csak valamelyiken be lehet állítani mégvalamit?

Elnézést, ha nagyon amatőr vagyok, de szívesen tanulok!
:R

Xiaomi Redmi 3, Samsung Galaxy Tab S2 9.7 VE

(#61845) Kernel válasza Titmouse09 (#61844) üzenetére


Kernel
nagyúr

Alapvetően az Ohm-törvény szerint működik, de ahhoz épp nem fontos. Rákötheted a feszültséget egy izzólámpán vagy ellenálláson keresztül is. Így lassan magához térhet, ha meg nem, akkor semmitől sem fog.

14,4 vagy 15,75 V, ennek sincs jelentősége, pláne ha egyik értékről sem vesz fel áramot az akku. Ha az 500 mA-os töltőt akasztod rá, arról sem vesz fel áramot, ha nem "akar".

Túlmerült akkunál ez így működik, megnő a belső ellenállás. Ráköthetsz 14,4 V-ot, kezdetben nem, vagy alig vesz fel áramot. Majd lassan növekedésnek indul, az egyébként még használható akku esetében (nem feltétlenül megy tönkre, ha nem volt sokáig úgy hagyva).

A növekvő szakaszban jut szerephez a tápforrás áramkorlátozó képessége, ami valahol behatárol. De ez megfogható egy izzóval vagy ellenállással is. Noha szokás mondani, hogy a túlmerült akkut először kímélő árammal "emeljük fel", de azért van itt egy bizonyos önszabályozó jelenség is.

A töltés többi része pedig a szokott módon törtéhet.

Emelt feszültségű töltés (15,8 V) a CTEK-töltő rekondicionáló programjából ismert, de ezt a már működésbe hozott (életbe visszahozott) akkun lehet alkalmazni, tehát itt kicsit keverednek a fogalmak.

Olyat is láthattunk más topikban, hogy valaki sorosan három akkut (kb. 36V) kötött a túlmerült akku élesztésére. Csakhogy a feszültség növelése tévút és kártékony, még az áram folyamatos figyelése mellett is. Ha nem vesz fel áramot a "javítandó" akku, akkor is. Maga a túlfeszültség nem tesz jót, szerintem.

Élesztésre megfelel a normál 14,4 V, csak ki kell várni, hogy mi történik. Akár egy 12 V-os dugasztáp is mehet rá, sürgős esetben. Sokkal fontosabb a gyors segítség az akkun, hogy ne károsodjon.

3-trimmeres modul régebbi konstrukció, abból már nem érdemes venni, hacsak valaki nem szeretne finomítani a 10 % áramkijelzésen (Full LED), ami valóban nem pont 10 % a 2-trimmeresnél sem, de ez nem olyan nagy gond.

Egyébként a 3. trimmer csak nyűggé válik, hogy még azt is külön állítgatni kell műszerrel és műterheléssel, sokan nem is tudják. Hogy milyen 10 %-ról beszélek, itt van leírva bővebben: [link]

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#61846) kuyarashi válasza Kernel (#61839) üzenetére


kuyarashi
őstag

Köszi szépen!

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#61847) Titmouse09 válasza Kernel (#61845) üzenetére


Titmouse09
aktív tag

15,75V-on vett fel áramot, de legalább fél Ampernek nézett ki a töltő mutatóján. (Töltő)
Egyébként már normál feszültségen van az akku, csak a kapacitása ici-pici.

Milyen izzót válasszak? 15,75V*0,2A=3,15W -> 12V 3W, ha van itthon jó lesz? Ellenállásból nem vagyok jól ellátva, de ha van barkács-módszer szívesen meghallgatom.

Továbbra is köszönöm a sok hasznos infót!

Xiaomi Redmi 3, Samsung Galaxy Tab S2 9.7 VE

(#61848) Kernel válasza Titmouse09 (#61847) üzenetére


Kernel
nagyúr

A kialakuló áramot kell mérni, ahhoz képest úgyis már csak csökkenni fog, ahogy töltődik. De ha már normál feszültségen van, akkor nincs mit éleszteni, mehet rá normál töltőáram is, kapacitástól függően.

Többszöri töltés-kisütéssel lehet próbálkozni, illetve az impulzustöltés előnyösebb ilyenkor. Kisütésnél persze vigyázni kell, hogy ne túlmerítés legyen belőle.

A linkelt töltő 100 Hz félhullámú szinusszal tölt, tehát ezek nem olyan meredek impulzusok, mint egy tirisztoros töltő fázishasított árama, de elvileg ez is jobb az akkunak, mint a sima DC.

Más gond lehet viszont, ilyen egyszerű trafós töltőnél nincs feszültségkorlát, illetve azt sem lehet tudni, hogy a mért feszültségen mit értenek? Terhelt, vagy üresjárási? A félhullámokat mivel mérték, valós effektív értéket tudó műszerrel? De annak van egy csúcsértéke is, amire az akku töltődni fog, ami sokkal lényegesebb.

220 V-os trafó 230 V-on eleve többet ad le a szekunderen.

Ha ezt a 15,75 V-ot csak a táblázatból olvastad ki, az nem mérvadó. Az előállt 500 mA áram köszönhető annál nagyobb feszültségnek is. Ilyenkor mérni kell kapocsfeszültséget, töltés közben. Annak is lehet ilyen töltőnél egy hullámzása, de az akku simít is rajta.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#61849) sztojo


sztojo
tag

Sziasztok!

Vettem egy motort (Suzuki) amit be szeretnék rakni a fűthető garázsba télre. De az autó miatt csak állványra tehetem. Az állvány elkészült a motort tartó polcot szeretném felfelé és lefelé mozgatni.

Ehhez szereztem egy 3 fázisú ~750w-os hajtóműves motort.

A problémáim a következők:
Nincs 3 fázisú áramvételi lehetőségem. Ezért 220-ról kellene a motort üzemeltetni. Ez a kisebbik probléma.
Irányváltósra kellene megoldani az egész bekötést, hogy a polcot fel-le lehessen működtetni.

Van esetleg valakinek ehhez kapcsolási rajza, szükséges alkatrészek listájával, stb?

Előre is köszi a segítséget!

sztojo

(#61850) Kernel válasza sztojo (#61849) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha már egy fázisról megy, az irányváltás adja magát, de konkrét rajzot nem tudok, kezdetnek a Google képkeresővel célszerű nézelődni:

http://www.google.com/images?q=három+fázisú+motor+egy+fázisra

Itt lehet látni az irányváltás módját is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.